De oude Uniform NK Woensdag 10 November. stinnen. No. 264 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur, B INN E NL AND. Feuilleton. voor f 3. gedrukt, Verzekering, IR Jzn. frente, ËN. 'rlnsessen, ren, en*. -bach. lomatieke en :heimen van Frederik den mz. ichts f 3.-. irina II van ■lingen. Een om de ver- bberijen van ik deGroo- thschild, eri en. Uit het eer boeiende es en schan- reas Hofer. geschiedenis :rijgshe!d, 2 Theresia Franz v. d. In. Een zeer e Vorstin en v.d. Trenck. Eujenius, deelen. Zeer len tijd van Eugenlus, deelen. De Trianon en rien uit de IV. interessante voor f 3.— tderland. vissel zette leven". Bij IEN, 326, jam. iSCHE bit Kapitalen nte, Wedu- jrging enz., In. en worden Agent 1 1.000 1.000 '.000 .000 1.000 [r, verzekert aijnen van róór hem te m wordt in uitbetaald |g van f 500 pzorgd, zijn weduwen A. STOF- VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van de kohieren der Personeele Belasting no. 8 en 9 dienst 1909. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger zijn gezon den de executoir verklaarde kohieren wegens de Personeele Belasting no. 8 en 9, dienstjaar 1909 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen; en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen zes weken' na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den directeur der directe belas tingen, binnen zes weken na het ver laten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied Waar het behoort, den 9 Nov. 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Koninklijk bezoek aan Engeland, De „Nieuwe Ct." maakt melding van een volgens de „Hamburger Nach- richten" in Engelsche hofkringen loo pend gerucht van een bezoek van onze Koningin en Prins Hendrik aan Engeland in het aanstaande voorjaar. Het bericht werd in de afgeloopen week door een telegram uit Den Haag in hetzelfde Duitsche blad bevestigd. Het zou ons spijten voegt de „Nieuwe Ct." er aan toe indien het thans voor de zooveelste maal verspreide gerucht van zoodanig be zoek een bezoek dat in Engeland algemeen ten zeerste zou worden op prijs gesteld en elders onmogelijk aanstoot zou kunnen geven weder om zou blijken onjuist te zijn geweest. Koning Edward heeft reeds meerma len van zijn genegenheid voor ons Koninklijk gezin ondubbelzinnig dt>en blijkenwij herinneren o. a. aan de verleening der Bath-orde aan Prins Hendrik na de ramp der „Berlin" en aan zijn warme en hartelijke deelne ming, geheel in overeenstemming met de gevoelens, door de pers en de openbare meening in Engeland aan den dag gelegd in de gelukkige ge beurtenis der geboorte van Prinses Juliana. Mocht er dus waarheid in de be richten schuilen, welke wij in de Duitsche pers tot ons genoegen dit maal zonder eenige tendentieuze bij voeging of opmerking aantreffen, dan 19.) -o— In éen van die torens had men Joost opgesloten. Zijn cel kreeg aan drie zijden licht en lucht door kleine vensteropeningen, verzekerd met zwa re ijzeren staven. Aan de vierde zijde was zijn cel afgesloten door een zware deur, die tusschen spon ningen moest worden opengeschoven. Aanvankelijk had Joost dit niet op gemerkt. Hij was door de gebeurte nissen zoozeer aangegrepen, dat hij alleen nog besef had van zijn ver oordeeling en .van zijn naderend einde. Nog slechts éen nacht had hij te leven, meende hij. Nu en dan waren zijn gedachten helder, en dan dacht hij aan zijn overleden vrouw en zijn hulpeloos kind. Bij zijn over brenging naar Trarbach en bij zijn verhoor had hij aan niets anders ge dacht, zoodat hij de vragen van den kan Hare Majesteit, naar ons voorkomt, zich bij voorbaat verzekerd houden van de sympathie welke voor Haar bezoek aan Engeland ten onzent zou worden gevoeld. H. M. de Koningin-Moeder, H. M. de Koningin-Moeder komt 20 dezer uit Italië in het land terug en zal dan naar Het Loo gaan en ten paleize aldaar nog eenigen tijd ver blijf houden alvorens H. M. naar de residentie terugkeert. Rijksverzekeringsbank. Mr. J. van Drooge bespreekt het voorstel van minister Talma „om het bestuur van de rijksverzekeringsbank meer vrijheid te geven bij het aanslaan van werkgevers". Hij schrijft o. a. Er is gezegd, dat met machtiging der regeering het bankbestuur ge machtigd worde, een onderneming in een hoogere of lagere klasse in te deelen dan die van het bedrijf, dat in die onderneming wordt uitgeoefend. Wanneer dat gebeurd is, kan de raad van beroep aan die indeeling niets veranderen. Zoo althans meent de Centrale Raad, zij het dan ook naar mijn bescheiden meening ten onrechte. Doch niet alleen juridisch schijnt mij dat onjuist, vooral uit een oogpunt van rechtvaardigheid is het zeker niet te rechtvaardigen, dat geheel buiten den betrokkene oin zijn onderneming boven de gewone klasse kan worden ingedeeld door de regeering, na de geheel eenzijdige voorlichting van het bestuur der rijksverzekeringsbank. Praetisch komt dit neer op een hoo gere indeeling niet door de regeering, maar door het bankbestuur en zooals gezegd, zonder dat de man, die moet betalen, ook maar in de gelegenheid komt, zijn belangen voor te dragen. En dan verder Wij hebben meermalen blijk gege ven van vertrouwen in het beleid van het bankbestuur, wanneet dit van an dere kanten werd aangevallen. Maar aan geen enkele autoriteit mag worden toegekend de macht om recht te spre ken in eiger. zaak. Er gaat hoe langer hoe sterker ge roep op om volledige administratieve rechtspraak. Dat wil zeggenmen komt meer en meer tot de overtuiging, dat de staat en zijn organen, onderwerping vorderende van den burger aan de wet en den rechter, een voorbeeld moeten geven door zichzelf in de eerste plaats daaronder te stellen ook zij mogen geen rechter zijn in eigen zaak, al kunnen ze dit ge woonlijk, omdat zij de baas zijn. En nu zou een stukje van dit nog lang niet voltooide gebouw der ad ministratieve rechtspraak weer om- rechter zeer onvoldoende beant woordde, en daardoor werd de gestrenge heer gesterkt in zijn over tuiging, dat Joost de schuldige was. Gevoelloos had Joost het vonnis aangehoord en zonder iets te zeggen, had hij zich in den toren laten bren gen om bij het aanbreken van den dag te worden opgehangen. Joost bemerkte bijna niet, dat de zware deur gesloten en de ladder wegge nomen werd bij het heengaan der knechten. Onbeweeglijk bleef hij op den vloer zitten, totdat hij eindelijk opmerkte hoe donker het in zijn cel was geworden. Terwijl hij allengs meer tot bezinning kwam, welden hem de tranen in de oogen. Hij kreeg er steeds meer besef van, dat men hem zou terdoodbrengen als een moordenaar, wiens misdaad bewezen was. En zijn kind Dat zou opgroeien en gebukt gaan onder de schande des vaders. „Dat mag niet gebeuren", dacht Joost en hij stapte naar een van de vensters om eens rond te zien. Buiten zag hij de stad in de avondschemering voor zich liggen. Ook kon hij Traben zien en bliksem snel vloog hem het denkbeeld door vergehaald worden, vraagt schrijver. Toch wi! dat het aanhangige voor stel. Nu weten wij wel, dat er zich gevallen laten denken, waarin terecht het beroep op den rechter wordt uit gesloten, omdat het belang, waarom het gaat, te klein is om dit beroep te rechtvaardigen. Maar hier staan zeer groote gel delijke belangen op het spel. Of aan een onderneming, die b.v. honderd duizend gulden per jaar aan loon betaalt, wordt toegekend ge- varencijfer 68 dan we! 101 om nu maar de cijfers te nemen van klasse 50, met andere woorden of zij jaar lijks f 6800 dan wel f 10100 premie zal af te dragen hebben dat is toch werkelijk geen belang, waarop de oude rechtsregel toepasselijk is „om kleinigheden kan de rechter zich niet bekommeren." Laten wij het nog eens herhalen geen wantrouwen tegen de betrouw baarheid van het bestuur der Rijks verzekeringsbank doec ons dit schrij ven, maar de overtuiging, dat 't voor stel recht achteruit voert in plaats van vooruit, en voorts dat het bank bestuur, steeds moetende afgaan op rapporten en zien door de oogen van anderen, herhaaldelijk zal mis- tasten.- De voorgestelde maatregel zal worden een rijke bron van ongewilde willekeur en rechtmatige ontevreden heid. Kapitein Ghristoffel. Bij Kon. besluit van 28 December 1908 is aan den kapitein der infanterie H. Christoffel van het Indische leger de eeresabel toegekend. Dit Koninklijk eereblijk zal Zaterdag 13 dezer ten 12 uur 's middags, met het gebruike lijk ceremonieel aan den kapitein worden uitgereikt door den generaal- majoor S. I. van Nooten, bevelhebber in de le militaire afdeeling, op het exercitieplein achter de kazerne Oran- je-Nassau (infanterie-gedeelte). De tot dat garnizoen behoorende korpsen en detachementen zullen daartoe op dat plein op de grootst mogelijke sterkte, in groote tenue, te kwart over elven onder het bevel van den luitenant kolonel G. C. de Groot, van het 7e regiment infanterie, in carréformatie opgesteld staan. Ook de bereden of ficieren zullen te voet zijn. Bij ongunstig weder zal de plech tigheid gehouden worden in de ma nege van de cavalerie-kazerne. In dit geval zullen hierbij, behalve alle offi cieren, alleen tegenwoordig zijn de muziek van het 7e reg. inf. en depu taties van de verschillende korpsen, van elk korps 3 onderofficieren, 2 korporaals en 5 man, benevens eene deputatie van de Kon. marine en voorts de uitgenoodigde ridders van de Militaire Willemsorde. het hoofd „Daar ligt mijn redding." Oogenblikkelijk poogde hij de ijzeren staven los te rukken, doch die moeite was vergeefschze zaten nog te stevig vast. Joost dacht eens na en begreep, dat hij inet overleg te werk zou moeten gaan. Hij wist, dat de toren meer naar beneden verscheidene bressen had en vrij bouwvallig was. Wanneer hij dus in een lager gele gen vertrek kon komen, was er reeds veel gewonnen. Hij liep op de zware deur toe en stelde pogingen in het werk om de ijzeren sponningen, waarin die deur liep, uit den muur te breken. Na een poosje bemerkte hij, dat zijn werk vorderde. Dat gaf hem hoop en hij werkte voort met verdubbelde kracht. De voegen der steenen werden losser. Het zweet parelde op zijn gelaat, doch naar mate hij vorderde, werkte hij harder voort. Eindelijk gaven de ijzeren sponningen toe en was de deurope ning vrij. Uitgeput zonk hij op den vloer en bleef een poosje liggen om te rusten. Maar wat was er nu bereikt Als in een zwarten afgrond zag Joost in de diepte onder zich. Hij wierp een ftbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Ons Belang. In de te Arnhem voortgezette al- gemeene vergadering van „Ons Be lang," Vereeniging van Onderofficie ren en Militaire geëmployeerden in den rang van Onderofficier, behoo rende tot de Ned. Landmacht, is een door het hoofdbestuur voorgesteld plan van organisatie aangenomen met 82 tegen 4 stemmen. Dit plan houdt in, dat aan de vereeniging fondsen zullen worden verbonden voor uitkeering bij overlijden, brand schade, enz. Het concept-reglement der ondersteuningskas werd ongewij zigd goedgekeurd. Ten slotte volgde in de avondvergadering de goedkeu ring van het concept-reglement der Mil. wed. waarborgmaatschappij On derlinge Voorzorg. Dit besluit, metalgemeene stemmen genomen, werd met donderend ap plaus begroet. Het was het einde van den verbitterden strijd, een jaar lang tusschen voor- en tegenstanders gevoerd. Het concept-reglement van het Onderling Brandwaarborgfonds en van het Fonds van uitkeering bij overlijden werden ongewijzigd aan genomen. Speelholen te Scheveningen. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd bij de behandeling der justitie begrooting de vraag gedaan of door de politie niet meer afdoende kan worden opgetreden tegen de vele speelgelegenheden, die te Schevenin gen een bloeiend bestaan schijnen te leiden. Men meende, dat in het be lang der openbare zedelijkheid, maar ook in het belang van den goeden naam van. die badplaats in het bui tenland, de regeering er niet voor moet terugdeinzen bedoelde misstan den met de krachtigste middelen te bestrijden en bracht in herinnering, dat te Vaals gebleken is, dat uit roeiing zeer wel mogelijk is. De stuiver. De Kamer van Koophandel te Hoo- geveen heeft den minister van finan ciën verzocht, zoodanige wijzigingen aan het bestaande stuiverstuk aan te brengen, dat daardoor verwisseling met kwartjes niet meer mogelijk is. Waterverontreiniging. Gisteren is te Amsterdam gecon stitueerd de Nederlandsche Vereeni ging tegen Waterverontreiniging. De heer mr. J. A. Levy hield eene rede, waarin hij de vroegere wet, de tegen woordige en het ingediende wetsont werp besprak. Hij achtte het tegen woordige wetsontwerp onberaden van opzet, kleinzielig van uitwerking en benepen van toepassing. De vergadering werd bijgewoond door een vertegenwoordiger der re- steen naar beneden om de diepte te schatten. Het duurde vrij lang, eer hij iets hoorde. De diepte was dus te groot om een sprong te dur ven wagen. Hij had ook niets om zich te laten zakken. Hij achtte zich reeds een verloren man, toen hij een tamelijk groote opening in den torenwand ontdekte, niet ver onder zich. Was hij eenmaal daar, dan kon hij langs den verbrokkelden buiten muur wel verder naar omlaag komen. Die opening was ongeveer tien voet van hem verwijderd. Doch hoe daar te komen Als hij een plank van die lengte hadmaar waar moest hij die vandaan halen Daar kwam een gedachte bij hem op. Zijn krib bestond uit planken. Gevonden en geredVan vreugde had hij wel kunnen jubelen, maar de vrees voor den wachter, die buiten op den stadsmuur liep, hield hem ervan terug. Thans had hij twee planken, samen wel veertien voet lang, maar hoe deze aan elkaar te maken Nu kwamen de beide ijzeren deurspon ningen te pas. Hij moest echter vier gaten in de planken boren en deze geering, den heer van Ysselsteyn, directeur-generaal der afdeeling van den Arbeid. Legaten. De heer C. J. Eras, 25 October te Tilburg overleden, heeft de navol gende legaten vermaakt, vrij van suc cessierechten f 5000 algemeene ar men van Tilburg; f4000 H. Vincen- tius a Paulo parochie te Goirke f2000 R. Kerk parochie Goirke; f 2000 congregatie der zusters voor ziekenverpleging op de Veldhoven f 4000 R. K. jongensweeshuis f 3000 R. K. gasthuis; f3000 H. jozefge sticht f 1000 R. K. Gildenbond f 1000 Congregatie Fraters voor het vrijkoopen van slaven; f5000 Ver eeniging tot bevordering der veree ring van 't H. Sacrament en tot ver siering van behoeftige kerken. Aan de Matha-stichting te Alfen en aan de St. Janskerk te Gouda is door mevr. de wed. Beekman-Begeer te Gouda, resp. f500 en f1000 ver maakt. Dure Schoenen, De Nederl. schoenen-industrie die zooals bekend is, in Noord-Bra bant haar zetel heeft, is in den laatsten tijd in ongewone omstandig heden geraakt. Door de belangrijke en vrij plotse linge stijging van al hare grondstoffen, ziet zij zich op een zeer ongunstig tijdstip in haren gewonen gang van zaken belemmerd. Bij dezen tak van nijverheid is het de gewoonte, dat in de maand Juli de fabrikanten hun ne collecties voorjaars-monsters sa menstellen en hunne calculaties ma ken op de basis van de alsdan vi- geerende prijzen der grondstoffen. In dien tijd worden dan ook de orders opgenomen, die in het volgend voor jaar uitgevoerd worden. Nu zijn in de laatste weken de prijzen der voornaamste grondstof, het leder, zoodanig gestegen, dat door het afsluiten van posten voor seizoen levering op den ouden grondslag on betwistbaar groote verliezen moeten geleden worden. De stijging der prijzen van alle le dersoorten bedroeg tot heden 10 a 20 pet. en er bestaat geen uitzicht, dat in dezen het laatste woord ge sproken is. Sedert Amerika zijn 15 pet. in voerrecht op ruwe huiden in Augus tus 1.1. afschafte, hebben de Ver- eenigde Staten krachtig ingegrepen in de productie-plaatsen der Zuid- Amerikaansche huiden en een schie lijke prijsverhooging over de geheele linie is het gevelg hiervan geweest. Inderdaad overtreffen de huiden- prijzen van heden beduidend de hoogste markt, die bij menschen- heugenis bekend is, n. 1. tijdens den met de ijzers aan elkaar bevesti gen. Dat zou een lastig werk zijn Gelukkig had hij nog den geheelen nacht voor zich, de nachtwacht had juist in de buurt „tien uren heeft de kloklaten hooren. Na een uur van ingespannen arbeid waren de gaten geboordde ijzers werden door de gaten gestoken en vervolgens omge bogen. Zoo zaten de planken stevig aaneen. Joost was door dit werk zeer vermoeid en rustte een poosje om nieuwe krachten te verzamelen. Toen trachtte hij ze door de deur heen in de opening van den toren muur te steken. Door de groote lengte waren de planken zeer moei lijk te hanteeren, en weldra was de arme Joost zoo uitgeput, dat hij vreesde ze te moeten loslaten. Daar om trachtte hij ze weer binnen te halen, doch ook dit ging niet ge makkelijk en ten laatste gleed het einde der plank hem uit de handen. Met een duw poogde hij de plan ken nog in de goede richting te sturen enha 1 daar hoorde hij een dof stootentoen was alles stil 1 (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1