REN. NS. De oude Uniform Dinsdag 9 November. Ill akerij. aan wlsion Walstraat 25. liteiten. Feuilleton. No. 263. 47e Jaargang. 1909. R NEDERLAND. BINNENLAND. fie, >e- id. ni eveelt zich be- jtaken en repa- orten MEU» elk gewenscht Politoeren van ngen, enz. voor Belgische 'abo's en Le. ibevelend, ui de Pas. Barazijnstraat. sell a 35 en 65 |n, die a 5 cts. phe, als eigen NGSTRAAT. sterdam. der Eerste Hy- geeft 3 l/a en 4 te bekomen bij (ER Jzn, 9 a. wsjaggen. en Broefcen. troehen. en Molton. as. aiw Hielen beindeii. •olfeouBen. VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cant. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Prinses Juliana. H. M. de Koningin vertoeft naar men aan het „N. v. d. D." meldt dagelijks met Prinses Ju liana in het Koninklijk Park op mooie beschutte plekjes, en voor het vervoer daarheen wordt meermalen gebruik gemaakt van den onlangs beschreven gesloten kinderwagen. Naar wordt gemeld, rust de Prinses 's nachts in haar eigen kamer, met de verpleeg ster, terwijl hare hofdame in haar kamer in de nabijheid slaapt. Des morgens 8 uur, zeer geregeld, wordt de Prinses naar de Koningin gebracht eene der verpleegsters gaat vooruiten de andere draagt de Prinses op een kussen, terwijl de hofdame volgt. Staatsbegrooting 1910, Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamet over hoofdstuk justitie werd door verscheidene leden bij vernieuwing hun ingenomenheid met het beleid van dezen minister uitge sproken. Voor velen was in het bij zonder in de indiening van het wets ontwerp tot bestrijding van zedeloos heid, een reden van erkentelijkheid en vertrouwen gelegen. De inhoud van het wetsontwerp is, naar door hen werd opgemerkt, een bewijs, dat ook voor het departement van justitie de verklaring in de jongste openings rede, dat de regeering naar de toe passing van christelijke rechtsbegin selen blijft streven,geen ijdel woord is. Ook van andere zijde werden aan 's ministers tot dusver gevoerd be leid waardeerende woorden gewijd. Gebleken is, dat de principieele lijn, die de minister wenscht te volgen, volstrekt niet loopt aan de eene zijde der antithese en dat de minister voor zijn denkbeelden ook in ruime mate steun kan verwachten van de linker zijde der Kamer. De indiening van het bovengenoemd wetsontwerp behoeft, meende men, in deze opvatting geen wijziging te brengen, daar dit onderwerp ook aan de linkerzijde sympathie vindt. Deze leden meenden, dat vooreen aantal burgers kwellingen en over last zijn te vreezen van het tot stand komen der bepalingen betreffende het neo-Malthusianisme en herinner den daarbij aan het optreden van den burgemeester van Ginneken, die twee politie-beambten heeft geposteerd vóór de woning van een persoon, die neo-Malthusianistische middelen ten verkoop in voorraad heeft, om door die beambten het publiek tegen het binnentreden dier woning te doen waarschuwen. De leden in den aanvang aan het woord, spraken de vrees uit, dat, wanneer het genoemde wetsontwerp o— 18.) Verbaasd maar zeer tevreden keek de slotheer den jachtopziener aan en riep„Wel, kerel, ik heb je mis kend 1 Je bent slimmer dan ik dacht. Des te beterZoo iemand kan ik gebruiken 1" „Mijnheer zal over mij tevreden rijn. Morgen zal ik voor beter zor gen, er is in ons gebied wild ge noeg", antwoordde Nickel, en daar op ging hij heen om het tafelzilver en vervolgens het gebraad te halen. De slotheer was weer alleen. Het duurde nu een geruimen tijd, voordat Nickel terugkwam, maar hij bracht nn ook een paar heerlijk gebraden kippen, die het wachten wel ver- I goedden. Verder bracht hij ook den bode mee, die door de beide rech ters was afgezonden om aan zijn lieer een schrijven te brengen. in behandeling komt, het verschil tusschen de groepen in de Kamer vrij wat dieper zal blijken te liggen, dan op grond van de beschouwingen der leden, die na hen aan het woord waren, zou mogen worden verwacht. Ook waren er leden, die vroegen, of de toepassing van christelijke rechtsbeginselen niet meer verzekerd wordt door maatregelen, gericht op het voorkomen en wegnemen van die sociale toestanden, welke zedeloos heid en dobbelzucht in de hand werken, dan door wetten, strekkende ter bestrijding van de gevolgen dier toestanden. Daartegenover werd opgemerkt, dat zedeloosheid en dob belzucht volstrekt niet altijd het ge volg zijn van sociale misstanden en dat, voor zoover dat wel het geval is, niet valt in te zien, waarom het niet tot de taak der overheid zou be- hooren, tegen die zedeloosheid, waar zij eenmaal bestaat, den strijd aan te binden. Leider der coalitie, „De Stand." schreef in $en drie star Steeds hielden we staande, dat, met een Coalitie als working majority, de president-minister leider der Coa litie is. Hiermede is uiteraard niet bedoeld, dat niet elke groep in de Kamer haar eigen club-president kan hebben, noch ook, dat de clubs in het debat niet elk voor haar eigen overtuiging kunnen opkomen, en zelfs niet dat men niet door het in dienen van een partij-amendement het aanbrengen van wijziging in de te nemen beslissing zou mogen be proeven maar wel, dat als het ten slotte op het doortrekken of het om buigen van de hoofdlijnen aankomt, alleen de president minister de rich ting moet uitstippelen. De leider moet dan echter, aldus betoogt de driestar-schrijver, door tact en politieke logica het opmar- cheeren der onderscheiden groepen mogelijk maken. De „Stand," geeft niet toe, dat hierop thans geen uit zicht zou bestaan, Twee der drie groepen toch traden bij de stembus op met een program van actie, dat bijna geheel eenslui dend was en in de openingsrede zoo goed als geheel weer te vinden, en dat de derde groep zich niet uitsprak, behoeft men niet zoo zwaar te tillen. „Het Huisgezin" is het met „De Stand." niet eens en is van oordeel, dat voor leider der Coalitie de „pre sident-minister" de minst aangewezen persoon zou zijn, indien men al een leider wil erkennen, wat „Het Huis gezin" niet wil. Dit blad betoogt: De Staten-Ge- neraal vertegenwoordigen hetNeder- landsche volk, de ministers, zijn die naren der Kroon. Er is hier een te- „Het zal wel niemand anders zijn dan een bode van den heer Von der Leyden", sprak de Slotheer. „Laat den man maar binnenkomen." Zeer onderdanig trad de toren schrijver binnen en maakte vele diepe buigingen. „Houd op met je grimassen, en zeg me maar dadelijk, wat je te zeggen hebt. Wie stuurt je en wat verlang je van me klonk het on geduldig uit den mond van den slotheer. „Houd mij ten goede, genadige heer", stotterde de man. „Ik kom in opdracht van den heer rechter te Trarbach en van den schout te Cröv om u dit schrijven te brengen." Aanvankelijk was het eten den slotheer in de keel blijven steken. Het vermoeden van een dreigend gevaar had hem zeer aangegrepen, maar bij het hooren van den naam van zijn goeden vriend, herademde hij en greep overmoedig naar het hem op eerbiedigen afstand voorge houden schrijven. Snel werd het zegel verbroken en hij las. Het eten was vergeten en steeds staarde hij op den brief. De daad gensteliing, die het alleen reeds on- gewenscht maakt, het leiderschap der coalitie in handen van een minister te leggen. Daarnaast zijn andere be zwaren. De Kamerfracties, die een minister als leider zouden erkennen, zouden tegenover hem niet zoo vrij staan als behoort, of de minister zou van zijn vrijheid kunnen inboeten. Dat de fracties der coalitie door middel van haar clubbesturen met den „president-minister" voeling houden, ligt voor de hand, maar dat zij dien minister als hun leider beschouwen, hem een rol toekennen, die hem niet toekomt, en zelf de macht uit handen geven, is een opvatting, welke ons weinig Nederlandse!! toeschijnt. De 30 pet. op de invoerrechten. De slechte ontvangst in Duitsch- land van de voorstellen van minis ter Kolkman om 30 pet. te leggen op de invoerrechten, en de vertoogen, dien aangaande reeds van Duitsche zijde, langs diplomatieken weg, tot onze regeering gericht, althans „vriend schappelijk in uitzicht gesteld", zullen naar aan de „Avp," wordt mede gedeeld vermoedelijk ten gevolge hebben, dat dit voorstel wordt inge trokken. Volksonderwijs. Het hoofdbestuur van de vereen i- ging „Volksonderwijs" heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden, waarin het zegt, dat het met belangstelling kennis genomen heeft van het ontwerp van wet tot wijziging der wet tot regeling van het lager onderwijs, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden bij Koninklijke Boodschap van 10 Juli 1909dat het in betrek king tot den inhoud en de voor naamste bepalingen van dit ontwerp belangwekkende besprekingen heeft gehouden op de jongste algemeene vergadering te Groningen op 18 en 19 September en dat het daarna bij de afdeelingen van bovengenoemde vereeniging een onderzoek heeft ingesteld naar den invloed, die dit ontwerp op het onderwijs in de verschillende streken van ons land naar de meening dier plaatse lijke vereenigingen zal kunnen uit oefenen, als het ongewijzigd tot wet zou worden verhevendat het in verband met die besprekingen en de resultaten van dit onderzoek met aandrang tot de Kamer het verzoek richt, dit ontwerp niet onveranderd aan te nemen, maar het te wijzigen zoo, dat art. 48 sub b alinea 5 en volgende alinea's van de wet op het lager onderwijs voortaan luide doch omvat het onderwijs, behalve de vakken a—k, tenminste drie der vakken onder 1, m, n, p, q, r en rbis was bekend geworden, de vermoede lijke dader was gevat, en men had ook reeds opheldering over den persoon van den dood en hij, Wenz moest getuigen tegen zijn eigen broer. Dat was meer dan zelfs hij, de hardvoch tige man, kon verdragen. Hij moest zich sterk houden om van zijn aan doening niets te laten bemerken. Na een pauze zeide hij schijnbaar kalm en op vasten toon „Ik moet inderdaad gelooven, dat mijn bedien de een ongeluk is overkomenan ders zou hij al lang hier geweest zijn. Ga zitten, vriend, en vertel mij nauwkeurig hoe alles is toegegaan en hoe men den moordenaar heeft ontdekt." De slotheer liet den man een glas wijn geven, maar deze scheen te beschroomd om in tegenwoordigheid van den gestrengen heer Von Beuren te gaan zitten, of met hem te drin ken. Na een poosje echter kreeg de torenschrijver meer moed en de slot heer liet geen woord verloren gaan van hetgeen de man vertelde. Hij luisterde met zooveel belangstelling, dat hij het kostelijke maal onaange roerd liet staan. Nadat de schrijver van artikel 2 genoemd en de vakken boekhouden, handels-, kook- en huishoudonderwijs en slöjd en wordt het in tenminste 2 van die vakken, gezamenlijk in ieder der drie hoogste klassen, of, zoo de school een ge wone lagere school is, met een ver volgcursus voor M. U. L. O., geza menlijk in ieder der klassen van den vervolgcursus tenminste gedurende 8 uren per week gegeven, voor scho len van 40 en minder leerlingen voor éin onderwijzer de minimum jaar wedde, waarop hij volgens artikel 26 aanspraak heeft; voor - scholen van 40 tot 90, leerlingen voor ten hoogste 3 onderwijzers de minimum jaarwed de, waarop hij volgens artikel 26 aanspraak heeftvoor scholen van 91 en meer leerlingen, die minimum jaarwedde voor ten hoogste één on derwijzer voor elke 20 leerlingen boven de 90; voor scholen van ge woon L. O. met een vervolgcursus voor M. U. L. O. boven de bijdrage, genoemd onder sub a en b, in de alinea's 1—4 de minimum iaarwedde van één onderwijzer op elke 20 leer lingen van dien vervolgcursus. Gemeente-riolen, De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Gedep. Staten der provinciën toegezonden een ontwerp van wettelijke bepalingen tot voorzie ning tegen waterverontreiniging door gemeentelijke riolen. Volgens dat ontwerp zullen bij be sluit van Ged. Staten, uithoofde van bezwaren, ontleend aan vrees voor waterverontreiniging, voorwaarden kunnen worden gesteld met betrekking tot de uitloozing van gemeentelijke riolen in een water en zullen bij dergelijk besluit ten alle tijde nieuwe voorwaarden kunnen worden opge legd. Van die besluiten zullen de gemeentebesturen binnen den aan gegeven termijn voorziening vragen bij de kroon. Indien, naar aanleiding van een tot Ged. Staten gericht bezwaarschrift met betrekking tot de uitloozing van ge meentelijke riolen in een water niet binnen een jaar na ontvangst van net bezwaarschrift voorwaarden of nieuwe voorwaarden door Ged. Staten zijn gesteld, kunnen zij, die het bezwaar schrift indienden, binnen 30 dagen bij de kroon voorziening vragen. Op bevel van Ged. Staten zal op kosten der gemeente kunnen worden wegge nomen, belet, verricht of in vorigen toestand hersteld, hetgeen in strijd met de gestelde voorwaarden door de gemeente is of wordt gemaakt of gesteld, ondernomen, nagelaten, be schadigd of weggenomen. Het ge meentebestuur zal binnen den aan gegeven termijn tegen dit bevel bij de kroon in beroep kunnen komen. alles verteld had, wat hij wist en hij wist maar al te veel kon de slotheer zeer tevreden zeggen „Uw bericht heeft mij aangegrepen, ik wil er wei voor uitkomen want het lot van mijn armen dienaar gaat mij zeer ter harte. Dat hij de vermoorde is, daar valt wel niet langer aan te twijfelen. Toch wil ik me er van overtuigen en morgen naar Trarbach komen. Neem dit goudstuk voor uw moeite, breng mijn besluit over aan de beide heeren, groet ook den heer Von der Leyden en zeg hem, dat ik hem morgen dadelijk een bezoek wil brengen." Na verscheidene buigingen ging de schrijver zeer vergenoegd heen, terwijl de slotheer een geruime poos in gepeins verzonken bleef zitten. Zijn eigen broer was aangeklaagd voor die misdaad, die hij zelf had begaan. Welk een zeldzame aaneen schakeling van omstandighedenHet zou wel prettig wezen, als Joost eenmaal dood was, zou die hem ook niet kunnen verraden maar vooraf zou de nieuwbakken slotheer tegen over hem moeten staan en liep dan groot gevaar van herkend te worden. De kosten van eersten aanleg van nieuwe werken, noodig ter voldoening aan nieuwe voorwaarden, opgelegd binnen 20 jaren, zullen voor de helft komen ten laste van het rijk. Werving koloniale troepen. Er zijn nieuwe voorschriften voor de werving van koloniale troepen ter kennis van het leger gebracht. Er komt in deze nieuwe voorschriften een bepaling voor dat ook door Ne derlanders en ingezetenen van hei rijk in Europa bij de stukken tot het aangaan eener verbintenis moet wor den overgelegd een door den bur gemeester of commissaris van politie gewaarmerkt portret. Vlissingen, 8 November. Concertzaal Groote Markt. Voor een vrij goed bezette zaal trad gisteravond het Louis de Vriendt- Ensemble op. Het tweeledig program bestond uit „Zijn t'huiskomt" vóór de poos (pauze) en „O'Gust" er na. Het eerste tooneelspel in éen bedrijf naar het Fransch van André Pheurich was voor ons geen onbekendehet werd goed afgespeeld en voldeed dan ook goed, wat voor een tooneel spel in verzen nog al wat zeggen wil. Men zegt wel eens, en terecht, dat niet het vele goed is, maar het goede veel en zoo was het gisteren avond. De beide stukjes eischen niet heel veel tijd voor uitvoering, maar zeer veel studie en voorbereiding en wanneer men bedenkt, dat de vijf mannenrollen in O'Gust door één persoon worden gespeeld en de dame Olga mede eene zeer zware rol heeft te vervullen, dan is de duur van het stuk lang genoeg en kan men niet anders dan vol bewondering en te vredenheid zijn voor wat Louis de Vriendt te zien en te hooren geeft. O'Gust is een schets in één bedrijf uit het leven van circus-artistenhet tooneel stelt voor een kleedkamer in een tent van een reizend circus. De danseres Olga, vrouw van Filippo, die als O'Gust mede deelt uitmaakt van het gezelschap, wil van dezen niets meer weten en is vol genegen heid voor een ander acrobaat, zekeren Jackson. Beiden besluiten Filippo uit den weg te ruimen en Jackson wordt dan ook de moordenaar van O'Gust. Door de levendigheid van overtuiging waarmee het stuk is geschreven en de uitstekende actie van de uitvoe renden wordt het geheel een boeiende voordracht; het publiek was ieder oogenblik geneigd door luide toejui chingen uiting te geven over zijn bewondering voor het mooie spel van Louis de Vriendt, en hij verdiende het, want in alle vijf de karakterrollen, waarin hij optreedt, is hij een type Zoo iets moest in ieder geval ver meden worden, maar hoe De slotheer liet Nickel de lichten aansteken. Nadat de dienaar was heengegaan, bleef zijn heer nog een deel van den nacht op de sofa lig gen peinzen. Eindelijk stond hij op en stapte met vasten tred naar het werkvertrek van den overleden heer om zoo mogelijk de geheime vakken van de schrijftafel te openen. TIENDE HOOFDSTUK. De stad Trarbach bezat in dezen tijd nog wel muren en torens, maar alles had sterk geleden, voornamelijk in 1734, toen de Franschen de stad door list vermeesterden. De burcht werd verwoest en ook de muren der stad leden zeer. In den tijd, dat ons verhaal speelt, dus veertien jaar la ter, had men er nog niet aan gedacht de muren en torens te herstellen. Enkele torens waren slechts gebrek kig wat bijgewerkt. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1