nhuis, De oude Uniform IBIIRG", Dinsdag No. 257 47e Jaargang. 1909. rtflanellen. LJZEN. tachine. Heeding Walcheren Havendienst EMNNENLAND. K". ser 14 dagen Het onder eloos zijn. rvan spoedig ^DE. si goederen. >e verstrekt. JIJSEN-KLOP. riE. «1ING, Badhuis- ;t 1 Decemb, eene VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 2 November. ADVERTENTiËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoortvaarden. ;n 's avonds tus- len te Vlissingen, te schrijven van Politie, als- EL, VOERING, '«ERGE, HAND- HOE1SEL, benoo- litie-personeel in de jaren 1910 en teit als heden in ne inschrijvings- m of monsters van den Commis- |aar, tot en met alwaar tevens lomen zijn. :tober 1909. achterpoort TE voor alle doel- bau „Vlissingsche m dienst. .-Middelburg v.v. 4.40f 5.50| 7.55 .30 1.15 2.— 2.45 6.55 7.50 8.50 de Remise, de an- BacLhuis. 5.15+ 6.25+ 8.40 .15 2.— 2.45 3.30 .50 8.50 9.40 10,25 er dan tot de Re® pen gaan naar het Station* 9.20 12.15. Iet vertrek van de Irugeretraat en het i en 13 minuten later. 6.25, 9.23, 12.18, a r Domburg6.45, - en 8.40. ir Vlissingen en Mid- 1.35, 4.15, 6.55 (naar Vlissingen en 30,11.29, 2.24, 5.04, m. 6.—, 6.20, 6.45, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—, 1.30*, .55, 4.30, 4 50, 5.20, 7.40, 8,20. lis: vm. 6.10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, N.m. 12.10, 12.45, 10* 3.40,4.10,4.40, 7.10,7.30,8.—,8.30. Hen des Zondags uit« Staatsbegrooting 1910. Eenige leden der Tweede Kamer ineenden naar uit de algemeene be schouwingen blijkt dat bij verschil lende burgemeestersbenoemingen en ook bij de aanstelling van ambtena ren bij de departementen aan mede standers van het tegenwoordig mi nisterie de voorkeur wordt gegeven. Wordt, gelijk naar men meende, ook onder 't ministerie van 1901 geschied de, van regeeringswege een onderzoek ingesteld naar de kerkelijke overtui ging der sollicitanten, dan zou daar mede de huichelarij in de hand wor den gewerkt. Van andere zijde werd daartegenover o.m. ingebracht dat, waar vroeger zooveel liberalen be noemd zijn, er thans slechts een kleine voorraad geschikte personen van die richting meer beschikbaar is, terwijl er daarentegen ten gevolge van hunne vroegere uitsluiting een overcompleet is van sollicitanten, die de christelijke beginselen zijn toege- doen. Ter sprake kwam de wenscheiijk- heid óm te bevorderen dat nieuwe centrale bureaux voor internationale aangelegenheden hier te lande wor den gevestigd. Op een in 1910 te Petersburg te houden congres van afgevaardigden van academies van wetenschappen in verschillende lan den, zal de oprichting van een inter nationaal bureau overwogen worden, en daar het agendum voor dit con gres reeds is ter hand genomen, is het wenschelijk reeds nu te weten, of de regeering geneigd is de vesti ging van dit bureau te 's Gravenhage te bevorderen. De eedsquaestie kwam ter sprake. Er waren leden, die afschaffing van den eed, ook in strafzaken, verlang den, omdat het vergen van een eed de menschen in den waan brengt, dat liet geoorloofd is te liegen, mits niet onder eede. Sommige leden achtten met de regeering vermindering van het aantal gevallen, waarin de eed gevorderd wordt, raadzaam. Ver scheidene leden meenden, dathet vooral aankomt op de vraag of in de gevallen, waarin een eed gevorderd wordt, zij, die weigeren dien af te leggen, gevangen behooren te worden gezet, gelijk onlangs weder is ge schied. Deze leden waren van oor deel dat de staat niet het recht heeft iemand, die zich bereid verklaart de waarheid te zeggen, te straffen, om dat hij weigert zekere sacramenteele woorden uit te spreken, en wenschen de regeling, welke ten aanzien der doopsgezinden bestaat, ook voor an deren te doen gelden. Van den minister van waterstaat is bij de jongste verkiezingen voor de —O— 12.) Joost stond reeds op den drempel I'm naar huis te gaan, doch nu Heerde hij zich om en keek haar Dragend aan. I «Heb je dan het schot niet gehoord, pt vannacht daar boven is afgevuurd zoo tegen twaalf uur vroeg zij. j«Mijn man en ik zijn er wakker van pworden, we schrokken ervan. Mijn |®an dacht, dat het op den Mont l"oyal geweest was hij wilde van ochtend in de vroegte al bij je aan lappen om te vragen, of je niets Ifas overkomen. Je bent vannacht Immers naar Cröv geweest om bij Popje kruiden voor je vrouw te l'alen «Ik ben de deur niet uit geweest", l'atwoordde Joost treurig. „Ik heb f®11 gansehen nacht bij mijn vrouw Ifóeten. Haar hand is in de mijne Kamer een telegram uitgegaan, waar bij hij van zijne voorkeur deed blij ken voor de verkiezing van een be paalden candidaat in het kiesdistrict Gulpen. Ofschoon men overtuigd was, dat de heer Regout niet de bedoeling had gehad van zijne positie als minister gebruik te maken om invloed op den uitslag der verkiezing te oefenen, zoo merkte men toch op, dat het geraden is zelfs den schijn te vermijden, alsof een minister zich in den verkiezings strijd wil mengen. Door sommige leden werd het vraagstuk van de droogmaking der Zuiderzee ter sprake gebracht. Zij achtten die droogmaking wen schelijk, niet in de eerste plaats om daardoor grond aan te winnen, maar vooral ter verbetering van den afvoer van water. Naar aanleiding van eene benoe ming in den laatsten tijd, wenschten sommige leden, dat in dit verslag de aandacht van alle ministers zou ge vestigd worden op de nadeelen voor de algemeene zaak, welke kun nen voortvloeien uit overplaatsing van ambtenaren van een dienst, waarin zij werkzaam zijn, naar een andere staatsbetrekking. Men kan het niet goedkeuren, dat een minister aan een voortreffelijk ambtenaar voordeeli- ge aanbiedingen doet of laat doen met het doel hem aan den dienst van een zijner collega's te ontrekken. Bond van Vrije Liberalen. In de Zaterdag te Utrecht onder voorzitterschap van den heer mr. M. Tydeman Jr. gehouden algemeene vergadering van den Bond van Vrije liberalen werd eene statutenwijziging behandeld, noodig geworden door de toename van het aantai afdeelingen. Daarbij werd het stemrecht ter alge meene vergadering van de individu- eele leden op de afgevaardigden van afdeelingen en ledengroepen over gebracht. Besloten werd vervolgens rechts persoonlijkheid voor den Bond aan te vragen, terwijl uitvoerige bespre kingen naar aanleiding van de laatste verkiezingen over organisatie en pro paganda gehouden werden. H. J. Lovink. Door den chef, den wetenschap- pelijken adviseur van de bibliotheek en de hoofdambtenaren van de af- deeling handel van het ministerie van landbouw, nijverheid en handel werd Zaterdag in den restaurant van het hotel „De Twee Steden" aan den heer H. J. Lovink, die met de orga nisatie en de voorloopige hoofdleiding van deze nieuwe vertakking van het omvangrijke departement is belast geweest, voor zijn vertrek naar Ned.- verstijfd." Weer welden de tranen in zijn oogen op. Vrouw Rickes keek hem verwon derd aan, en zei„Dat is zonder ling Mijn man heeft je toch gisteren avond tegen tien uur den berg zien opgaan naar den zwarten muur." „Dan heeft hij zich vergist", sprak Joost. „Ik ben niet uit mijn huis ge weest en heb ook geen schot ge hoord." Hij nam zijn kind nog eens in de armen, kuste het en r.a vrouw Rickes bedankt te hebben voor haar goedheid, keerde hij naar huis terug om opnieuw zijn smart te kunnen luchten. Hoofdschuddend keek vrouw Ric kes hem na maar weldra werd zij door het huilen van het kind her innerd aan den plicht, dien zij op zich genomen had. Ze kwam in de kamer terug, begon een wiegeliedje te zingen, waarmee ze haar eigen kinderen altijd had zoet gehouden en nam een pannetje om daarin wat eten voor de kleine gereed te maken. Joost was intusschen weer thuis. Uit de voorkamer nara hij eenige takjes palm, legde die op de borst zijner dierbare doode, en maakte Indië, dat op Vrijdag 5 November a.s. is bepaald, een afscheidsdéjeuner aangeboden. Bij deze gelegenheid werd den heer Lovink als herinnering aan de aan gename samenwerking en als blijk van hartelijke sympathie een fraai gebonden album aangeboden, bevat tende behalve een reeks van afbeel dingen van het in- en uitwendige van het gebouw in de Lange Houtstraat, waar de afdeeiing is gevestigd, en bijdragen van de verschillende deel nemers, een gecalligrafeerde opdracht en een aantal toepasselijke geestige penteekeningen, die evenals de spre kende en oorspronkelijke randver sieringen van de bladen van het al bum op hoogst artistieke wijze zijn uitgevoerd door den heer J. de Jong, hoofdcommies bij de betrokken af deeiing. Luitenant-generaal A. Kool, die met ingang van 1 November na een hoogst eervolle ruim vijftig-jarige loopbaan den militairen dienst verlaat, nam Zaterdag ten bureele van den generalen staf afscheid van de offi cieren bij dezen tak van dienst. Chefs van korpsen en verschillende andere militaire autoriteiten van leger en vloot maakten bovendien hun op wachting bij den aftredenden com mandant van het veldleger, om van hun belangstelling bij diens heengaan te doen blijken. Het ontslag van burgemeester Van Leeuwen. Naar het „Hbl." verneemt, zijn, naar aanleiding van het besluit van burgemeester Van Leeuwen om heen te gaan, in middenstandskringen daar ter stede, besprekingen gevoerd over de mogelijkheid om den burgemees ter alsnog op zijn besluit te doen terugkomen. In een Dinsdag a. s. te houden vergadering der algemeene winkeliersvereeniging zal de ontslag aanvrage van den burgemeester aan de orde worden gesteld. Rijkspostspaarbank. De directeur der rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand October, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mo gelijk, ter verificatie en rentebijschrij ving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omsla gen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der posterijen verkrijg baar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doei aan die kantoren geschiedt te gen bewijs van ontvang. daarna een koperen lampje in orde, dat reeds aan het doodbed zijner ouders had gebrand. Hij stak het aan en plaatste het aan het hoofd einde van de overledene. Luid jam merend zonk hij op de knieën bij het bed neer, greep de hand van zijn geliefde doode en bedekte die met kussen en tranen. Zijn hevig jamme ren en snikken ging ten langen leste over in stil geween en hij stortte' zijn hart voor God uit in een vurig gebed. Een geruimen tijd heeft Joost zoo geknield gelegen, toen het plotseling buiten rumoerig wordt. Van Traben nadert in vluggen tred een menigte menschen, druk pratend en heftige gebaren makend. Vooraan loopt een man in bruine deftige kleeding, met een fraaien, driekanten steek op het gepoederde hoofd en een langen Spaanschen rotting in de hand. Zijn gelaat is buitengewoon rood, stellig door de inspanning, die het vlugge loopen van hem vordert. Naast hem draaft Rickes, zoo mogelijk nog op gewondener. Uit alle huizen van Kevenig komen de bewoners te voorschijnstellig wordt hun in het St. Nicolaas en Zondagsrust. Naar de „Ned." verneemt, ligt het, in verband met het St. Nicolaasfeést in de bedoeling, de postkantoren op Zondag 5 December voor de aanbie ding van postpakketten open te stel ten, terwijl de bestelling Ier post pakketten als op werkdagen zou geschieden. Waar ook zonder deze buitenge wone maatregelen het publiek door verzendingen op Zaterdag 4 Decem ber de gelegenheid heeft, zijn pak ketten in de gewone Zondagbestel- ling te doen opnemen, is een bui tengewone verzwaring van den Zon dagsdienst, ais boven aangegeven, naar onze meening, niet voldoende gemotiveerd. Waar vooral in den tegenwoordi- gen tijd alles wordt in het werk ge steld om den arbeid op Zondag zooveel mogelijk te beperken en de Zondagsdienst op de postkantoren ook in gewone omstandigheden reeds zwaar genoeg is, meenen wij de aandacht van de bevoegde autoritei ten nog eens op deze quaestie te moeten vestigen. Aanmelding van bereden korpsen. De minister van oorlog heeft aan de Commissarissen der Koningin verzocht de burgemeesters uit te noo- digen jaarlijks bij openbare kennis geving de lotelingen, die, ingeval van inlijving ter volledige oefening, bij een bereden korps wenschen ingelijfd te worden, op te roepen zich vóór 30 November bij den burgemeester aan te melden. De voordeden zijn lo. hoogere soldij van 5 cents per dag2o. bij verleende vergunning om na den eersten dienst krachtens art. 112 militiewet onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, eene premie van f 15 voor elke drie maan den en 7 ets. verhooging soldij per dag 3o. minder herhalingsoefenin gen 4o. geen landweerdienst. Vlissingen, 1 November. De schouwburgzaal op de Groote Markt was zeer goed bezet. Daar werd door het gezelschap Kievits gespeeld „Op hoop van Zegen". Begrijpelijker wijze trekt zoo'n spel van de zee hier heei wat belangstellenden. Het stuk nemende, zooals het gegeven werd, kan er van gezegd worden, dat het goed werd afgespeeld de verschil lende actrices en acteurs spanden alle krachten in, om de treffende passages, die zeer vele zijn, zoo goed mogelijk tot hun recht te doen komen en zij zijn daarin voldoende geslaagdhet publiek was niet karig met zijn applaus. In het Concertgebouw traden gis teravond op mej. Henriette en de voorbijgaan iets merkwaardigs ver teld, want het ontbreekt niet aan uitroepen en gebaren van verwonde ring en schrik. Steeds golft de stoet verder en steeds wordt de troep grooter en rumoeriger. Het geheele dorp gaat het door, het huis van Rickes voorbij. Aan de deur staat zijn vrouw de kleine Ammi op den arm. Een oogenbiik blijft hij staan om haar iets te zeggenblijkbaar ontstelt zij van het gehoorde nieuws. Zij uit een kreet van schrik, klemt het kind beschermend in haar armen en keert in huis terug. Rickes rent intusschen den troep na en komt nog juist bijtijds om tegelijk met den deftigen heer de woning van Joost binnen te gaan. Visscher Joost had het rumoer wel gehoord doch bijzondere aan dacht had hij er niet aan geschonken. Toen de troep echter reeds dicht bij zijn woning was, kon hij eenige woorden verstaan. Hij stond als van den bliksem getroffen, en staarde naar de voordeur zijner woning. Wat hij vernam, was al te ontzettend hij begreep er niets van. Op dit oogenbiik trad de aanvoer- gebroeders Martron het bezoek was maar matig, eveneens het succes, want er werd nogal veel gedebiteerd.dat niet nieuw meer was, zoodat dien heeren is aan te raden bij een eventueelen terugkeer, de oude voordrachten, al thans voor hier, eens door nieuwe te vervangen. Indien men van eene firma kan getuigen, dat zij met haren tijd mede- gaat, zoo is dit zeer zeker van de firma gebroeders Polak alhier. Vol gens-achterstaande advertentie heeft deze firma aan hare zaak eene nieuwe afdeeiing verbonden, n.l. een Electro- technisch Installatie bureau. Naar ons uit ingewonnen inlichtingen blijkt,is de leiding van deze afdeeiing opgedragen aan een bekwaam electro-technicus, die sedert vele jaren bij de grootste firma's op dit gebied is werkzaam geweest. De nieuwe afdeeiing der firma welke den naam zal dragen van „afdeeiing electriciteit" zal zich be lasten met den aanleg van electriciteit van licht en kracht, terwijl plannen en begrootingen daarvoor op aan vraag kosteloos zullen worden ver strekt. De firma belast zich tevens met de levering van alle soorten werktuigen voor electrische beweegkracht, als mede lichtkronen en benoodigdheden voor aanleg en onderhoud. Een flinke sorteering van alles wat tot onderhoud en aanleg voor boven bedoelde branche benoodigd is, zal in voorraad gehouden worden. VOETBAL. E. M. M.—-F. C. St. Frangois Xavier2-1 Deze internationale ontmoeting ving onder begunstiging van droog weer (in den laatsten tijd wel een voorrecht) om half 3 aan. De Belgen verschenen met 2 invallers, terwijl „E. M. M." voltallig was. De Vlis- singers pakken, ofschoon ze tegen den wind spelen, stevig aan. Het duurt dan ook niet lang, of de rechtsbinnen doelpunt met een mooi schot. De gasten laten zich echter niet ontmoe digen. Ze werken allen als paarden, om gelijk te maken. Eindelijk wordt hun moeite beloond na mooi samen spel van de heele voorlinie trapt de rechtsbinnen, onder luid gejuich van het plm. 500 man sterke publiek, den gelijkmaker in het net. „E. M. M." forceert daarna eenige hoekschoppen. De middenvoor en de linksbuiten koppen respectievelijk prachtig op hei vijandelijke doel, doch de kleine Brugsche doelverdediger redt iederen keer even mooi. De rust breekt aan met een gelijken stand 1 1. De beide elftallen worden nu broederlijk gekiekt. Dadelijk daarop wordt reeds weder „beginnen" gefloten. •Ook nu gaat het spel weer gelijk op zoowel de Brugsche als de Vlis- der van den stoet met Rickes het huis binnen, gevolgd door de me-« nigte, wier luid geschreeuw nu in een gedempt gemompel overging. Nu stond de man met den rotting in de deur van het slaapvertrek en Joost ziende, schreeuwde hij „Daar is hijGrijpt hem, menschen Bindt hem Joost deed een schrede achter waarts, en op het lijk van zijn vrouw wijzende, sprak hij op vasten toon „Stilte hierBij het lijk van mijn goede vrouw betaamt geen rumoer 1" Bij den aanblik van dat bleeke lijk week de aanvoerder verschrikt terug. Ook de volksmenigte week te rug en zweeg. Doch plotseling klonk daar een stem uit het voorvertrek „Kijk hier, daar ligt het moordwapen op den grond, een nieuw bewijs van schuld Deze woorden deden den stroom van verwenschingen, bedreigingen en uitroepen van schrik opnieuw los barsten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1