De oude Uniform LUBE", Donderdag 28 October. Feuilleton. tarieven. JSEN-KLOP. No. 253 47e Jaargang. 1909. u ld i e n s t. aicheren Yendienst Schelde. Van Week fofr Week. BINNENLAND. IDE. i goederen. verstrekt. IE. icr life 90. ail .L. f 16,40 >4 1.05 t t> 19.- tf 1.25 ft 19.- tt 1.25 V 1.10 n 2.20 1.80 1.70 1.45 1.10 IJ s. HTS spreken, <erK No. |n en verval, een Naaister eau v. d Blad. 15. iiddaltjurgr.v. 40f 5.50f 7.55 1.15 2.— 2.45 6.55 7.60 8,50 Remise, de an- .dhuia. 6.15t 6.25-f 8.40 '2.— 2.45 3.30 8.50 9.40 10.25 dan tot de Re- gaan naar het ïoiri 9.20 12.15. vertrek van de igerstraat en het 13 minuten later. ,25, 9.23, 12.18, Domburg6.45, ,u 8.40. gissingen en Mid- I.35, 4.15, 6.55 ,ar Vüesingen en II.29, 2.24, 5.04, 6.20, 6.45, -, 10.20, 10.40, 12.30,1.—1.30*, 4.30, 4.50, 5.20, 0, 8,20. vm. 6.10, 6.30, 50, 10.10, 10.30, ,m. 12.10, 12.45, 3.40,4.10,4.40, 0, 7.30,8.—, 8.30. des Zondags uit. 3,43 o) en 6,35 d) ,10 o) en 7,05 2,15 a) en 5,05 3,43 en 6.35 d) h) i het vertrek van ..Neusen vol.8,0" kens, Ëorsseleen :eskens, Borselen i boot van 10,45 ran 16 April te' VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regeis 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnemenfs-flduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. Zooals bekend is, heeft het gou vernement van den Czaar een aan vang gemaakt met de militaire be zetting van Finland. Voorloopig zal de provincie Wiborg worden bezet en waarschijnlijk is besloten om deze provincie onder het een of ander voorwendsel bij het Russische rijk in te lijven. De Doema wordt niet in de zaak gekend, omdat, volgens de veelbelovende Russische consti tutie, dit lichaam niets te maken heeft met de verdediging des Rijks, ten nutte waarvan deze daad van geweld heet genomen te worden. Wat de Finnen, behalve de aan gekondigde protestverklaring van Europa, tegen de bezetting van hun grondgebied zullen doen, weet men nietmaar wat zouden zij kun nen doen? Verroeren zij zich maar even, dan zal de staat van beleg wel afgekondigd worden. Het einde van deze historie, al moge die ook nog in de toekomst liggen, is, dunkt ons, wel te voorzien. De Perzen worden voorloopig van de Russische bezetting bevrijd. De laatste troepenafdeelingen zijn uit Tabriz weggetrokken. Het nieuwe be wind in Perzië is tamelijk goed in staat om orde en rust te bewaren en heeft het parlement tegen 30 October bijeengeroepen. Een geschikt voor wendsel om de bezetting voort te zetten was er nu niet meer en de Engelsche regeering zal ook wel een woordje mee gesproken hebben, zoo dat het Russisch gevaar voor Perzië voorloopig geweken is. Negens meer dan in België, werd in het parlement te velde getrokken tegen de terdoodbrenging van Fran cisco Ferrer. De Belgische socialisten zijn echter te ver gegaan en hadden zij geweten wat thans bekend is, dan zouden zij gematigder zijn geweest. Ook ons waren in de vorige week de feiten nog niet volledig bekend. Sedert is het op ondubbelzinnige wijze gebleken, dat de beruchte exe cutie njet de goedkeuring van den Spaanschen koning had, maar deze van een grondwettelijk stand punt zich eenvoudig bij de zaak had neer te leggen. In Spanje kan de koning alleen gratie verleenen wan neer de minister van justitie het hem na een onderzoek van de zaak in den ministerraad voorstelt. De mi nisters hebben Ferrer laten dood schieten zonder den koning iets voor te stellen. Zij hebben hem zelfs hun besluit te dezen aanzien niet mede gedeeld, daar zij er alleen de volle ver antwoordelijkheid van wilden dragen. Het ministerie Maura was ais het ware door een vervolgingswaanzin 8.) Kevenig was in dien tijd een recht armoedig dorpje, hoewel de weinige huizen grootendeels uit zware steenblokken waren opgetrokken. De vesting Mont Royai, die omstreeks vijftig jaar geleden verwoest was, 'had aan het dorpje het bouwmateri aal geleverd. Daar de dorpelingen "iet veel tijd verspild hadden aan de studie der bouwkunde, muntten hunne woningen niet uit in schoon heid vele huizen hadden een vreemd soortig uiterlijk." Aan het eind van "et dorp stond zulk een huis, naar de rivier gekeerd en met een klein tuintje tegen de berghelling rustend, hén verdieping hoog, maar toch van tarnelijken omvang, geleek "het (naar de onderste gedeelten ziende) bijna ®en klein fort, of een steenhoop met lUer en daar een vensteropening aangetastde vuigste verklikkerij was in Spanje weer in zwang en ieder die aan de regeering ongevallig was, moest het ergste duchten. Misschien dat Ferrer alleen aan den krijgsraad is overgeleverd, omdat hij in merg en been een tegenstander der re geering was. Of hij werkelijk schuld had, zal misschien nu nog wel blij ken. Op de zaak zelve is natuurlijk niet meer terug te komen. En nu is het ministerie weg, eigen lijk weggeloopen. Tegen den in het buitenland van alle kanten opgesto ken storm was het niet opgewassen. Vrees voor eigen veiligheid zal ook wel in het spel zijn geweest. Toen Maura om twee uur 's middags het ontslag indiende, was een uur later het nieuwe ministerie present. Door aanstonds het ontslag aan te nemen en de oppositie met de samenstelling van een nieuw kabinet te belasten, heeft de koning zich in de oogen der geheele wereld gerehabiliteerd. Vermoedelijk zullen betere dagen voor Spanje aanbreken, want men is voornemens de dagbladen vrij te laten spreken, den staat van beleg op te heffen, amnestie te verleenen voor alle staatkundige vergrijpen en journalistieke overtredingen en open baarheid te geven aan de stukken van het proces Ferrer. Jammer dat men de treurige na latenschap van Maura aanvaarden moet. De Marokkaansche oorlog is niet meer te voorkomen. Misschien zal men trachten aan dien impopu- lairen krijg zoo goed mogelijk een einde te makenwant het gaat met dien oorlog op het Rif lang niet goed. Drie weken geleden werd Seloean bezet en men is nog geen stap ver- de- gekomen. Een aanvallend voort zetten der expeditie schijnt onuitvoer baar. Men doet niets dan verkennings tochten houden, maar wordt dan door de Mooren zoo fel bestookt, dat men gehavend moet retireeren. Thans wor den alle verrichtingen verlamd door ontzettende stortregensde kampen zijn overstroomd, de leeftocht bederft en de soldaten krijgen geen gekookt eten meer; terwijl de vijand stoute strooptochten houdt tot diep in de Spaansche liniën, waarbij zij zelfs gevangenen maken. De nieuwe Duitsche belastingen blijven steeds nawerken. In het ko ninkrijk Saksen werden voor de eerste maal de verkiezingen voor den Land dag volgens de nieuwe kieswet ge houden. Reeds dertien jaren waren de volkspartijen door het kiesstelsel feitelijk uitgesloten van deelneming aan 's lands zaken. De uitslag is voor de socialisten een beteekenisvol succes geweest. Zij verkregen terstond 16 zetels en ko het dak bestond slechts uit losse stroolagen, die wel nauwelijks in staat konden zijn de bewoners tegen weer en wind te beschutten. Dit huis werd bewoond door een armen visscher, wiens boot en net ten aan den oever lagen. De man zette passagiers over de rivier en bij voorkomende gelegenheid diende hij ook als boodschapper en verdiende dan gewoonlijk meer dan met de visscherij. Hoe zou het visschen den man ook noemenswaardig voordeel kunnen aanbrengen, daar ieder Tra'r- bacher de visch voor eigen gebruik wel zelf uit de rivier kon halen. Zoo was dan Visscher-Joost, zoo als men hem noemde, trots alle in spanning zijner krachten een arme duivel gebleven. Dat hij reeds jaren lang gehuwd was, droeg ook niet bij tot een weelderig leven. Sedert zijn huwelijk moest hij voor twee het levensonderhoud verdienen, en de kleine tuin bracht nagenoeg niets op. Maar toch gevoelde Joost zich gelukkig en tevreden, vooral toen zijn vrouw hem na tien huwelijksjaren een dochter schonk. Hij was geheel in de wolken. Zijn men in 35 districten in herstemming. Bij de verkiezingen voor den Land dag in Baden hebben de socialisten het er ook zeer goed afgebracht. Zulk een uitkomst hadden de agrarische en centrumspartijen zich zeker niet voorgesteld. Ofschoon wij aan reizen en ont moetingen van gekroonde hoofden geen buitengewoon gewicht hechten, moeten wij erkennen dat het bezoek van den Czaar aan diens collega van Italië wel iets buitengewoons heeft. Op ongelooflijke snelle, wijze is Z. M. over Odessa, Warschau, Berlijn, Frankfort, Straatsburg, Beifort en Re- sangon en over den Mont Cenis naar Turijn gevlogen. Oostenrijk-Hotigarije is volkomen genegeerd. Ook Beieren want de Landdag van dat Rijk had onlangs Rusland verklaard voor een land, waarmede geen ander land, dar aan zijn fatsoen hechtte, een uitleve- ringstractaat kon aangaan. Zwitser land is ook vermeden, want dit land herbergt duizenden Russen, uit hun land wegens politieke gevoelens ver dreven. En daarom moest de Czaar zich getroosten de vermoeienissen van een reis, die drie duizend kilo meters langer was dan de kortere. Het moet spookachtig snel gegaan zijn en toch was er overal een aan zienlijk deel der politie en van de militaire macht gerequireerd om de lijnen en stations te bewaken. Zoowel in Rusland als in Italië hoopt men op politieke gevolgen. De Russische regeeringspersonen zijn nog erg boos over de inlijving van Bos nië en vernedering die Ruslands staat kunde op den Balkan daardoor on derging. Schade toe te brengen aan den Driebond Duitschhrnd, Oosten rijk en Italië, is haar lievelingsdenk beeld en ook in Italië is men over het algemeen met dit hoog bezoek ingenomen, al is het voor een land als Italië wel wat duur. Er ligt zeker een Russisch-italiaansche overeen komst in den politieken oven. De Italianen ioopeti met de toestanden in Rusland nu juist niet hoog weg, maar zij haten ai wat Oostenrijksch is en er is dus genoeg deeg om er een koek van te bakken. Jammer dat de Italianen hunne nieuwsgierigheid moesten bedwingen en van den hoogen gast niets te zien kregen, behalve enkele uitverkoren lieden op een afstand. Tusscheneen driedubbele haag soldaten, het rij tuig omstuwd door honderd kuras siers, brengt de machtige monarch een bezoek aan zijn vrienden. Neen, dan doen w ij het toch beter. vreugd zou echter niet lang duren. Na de geboorte van het meisje was de moeder aanvankelijk wat opge knapt, doch zij stortte plotseling in en was nog steeds ernstig ziek. Dat ging hem aan het hart en benam hem zijn tevreden stemming. Het kleine wicht, dat naar haar moeder Amrni werd genoemd, groeide echter voor spoedig. Visscher-Joost had gehoopt, dat de dokter uit Trarbach zijn vrouw spoedig zou genezen, maar de be terschap bleef uit en Joost dacht er reeds over, andere hulp in te roe pen. Aan de andere zijde van den berg, in Cröv, woonde de Kruiden- Joopje, een herder, die heinde en ver bekend was om zijn kennis van geneeskrachtige kruiden en geluk kig volbrachte kuren. Joost was van plan dien man te raadplegen. Zijn vrouw hield hem daarvan steeds te rug door te zeggen, dat zij zich be ter gevoelde. Zij deed dit echter al leen om haar armen man meer moed te geven. Op een avond stond Joost voor zijn huis netten te herstellen, toen zijn naaste buurman Rickes ge naamd daar voorbijkwam. Deel Militaire benoemingen. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 November 1909, A. benoemd: lo. tot luitenant- generaal, commandant van het veld leger de generaal-majoor A. T. de Meester, commandant der te divisie tot commandant der le divisie de generaal-majoor van den staf der infanterie H. C. A. Neeteson, inspec teur van het wapen, tevens tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking van inspecteur van het militair onderwijs, en zulks onder eervolle ontheffing uit beide laatst genoemde functiëntot generaal- majoor, commandant der 3de divisie, de kolonel J. Bruce, commandant van het 1ste regiment infanterie; 2o. bij den grooten staf, tot gene- raai-majoor commandant der stelling van 't Holiandsch Diep en het Volke rak, tevens bevelhebber in de lilde militaire afdeeling, de kolonel L. de Bruijn, commandant van het 2e reg. vesting artillerietot inspecteur vati het militair onderwijs de kolonel A. Hoogeboom, commandant van het 7e regiment infanterie 3o. bij den generalen stat, tot kolonel de luitenant-kolonel H. L. van Oordt van dien staf, directeur der Hoogere krijgsschooltot luit.- koi. de majoor B. J. Land van dien staf, chef van den staf der 2e divisie; 4o. bij den plaatselijken staf, tot kolonel de luit.-kol. F. H. Donner, van dien staf, plaatselijke comman dant te 's Gravenhage 5o. bij het wapen der inf. tot kolonel de luit.-kol. op non-activiteit A. W. Noorduyn, van dat wapen tot commandant van het instructie bataljon, de luit.-kolonel P. J. G. Schott, van het 9e reg. inf.bij den staf van het wapen, tot inspecteur van het wapen dè kolonel A. E. Roest van Limburg, commandant van het 6e reg. inf., tot kolonel, de luit.- kolonel R. H. Luber, van dien staf, directeur van den hoofdcursus bij 't reg. gren. en jagers, tot luit.-kolonel de majoor W. S. N. Bockom Maas, van het korps; bij het le regiment tot kolonel-commandant van het korps de luit.-kolonel j. F. N. van Bunge van het 7e regimentbij het 2e reg. tot militie 2e iuit. de serg. H. T. M. de Groof van het korps bij het 3e reg. tot majoor de kapt. jhr. A. F. van Spengler van het korps tot kapt. de le luit. H. Polvliet ad judant bij het 7e regiment; bij het 4e reg. tot majoor, de kapt. L. E. Hinrichs, van het korpsbij het 5e reg., tot kolonel, commandant van het korps, de luit.-kolonel F. H. W. H. Spieringhs, van het wapen, comman dant van het instructie-bataljon tot luitenant-kolonel de majoor H. J. nemend vroeg hij naar den toestand van de zieke vrouw en van de kleine Ammi. Joost klaagde over de dure geneesmiddelen van den dokter, die toch niets hielpen en sprak ook over zijn plan om Kruiden-joopje te raad plegen. „Dat had je dadelijk moeten doen, buurJe vrouw was dan zeker nu zoo gezond als een vischje in het water", meende Rickes, die nu begon te vertellen van verscheidene ge lukkige genezingen, die Kruiden- joopje in een ommezientje had weten te bewerken. Rickes sprak met zoo veel overtuiging, dat Joost het werk liet rusten en goed toeluisterde. „Je hebt gelijk, Rickes, het was dwaas van me, dat ik goede ver wachting had van de pillen en lap middeltjes van den dokter. Deze avond nog ga ik den berg over naar Cröv, naar Kruiden-joopje." Met een krachtigen handdruk na men de mannen afscheid van elkaar. Vast besloten tot den tocht, die met het oponthoud bij Kruiden-joopje ongeveer twee uren in beslag zou nemen, keerde Joost in zijn huis terug. Indeweij, van het korps tot kapitein de le luitenant C. C. de Gelder, van het korps bij het 6e reg., tot kolonel, commandant van het korps, de luit.- kolonel P. G. Weuringh, van het 8e reg. infanterietot luitenant-kolonel de majoors W. F. Johannes en D. Makkink, beiden van het korpsbij het 7e reg. tot kolonel-commandant van het korps, de luit.-kol. R. Froger, van het reg. grenadiers en jagers tot majoor, de kapt. J. C. H. Ver schoor, adjudant van het korpstot kapt. de 1 e luit. jhr. A. G. van Nispen van het reg. grenadiers en jagers bij het 8e reg. tot majoor, de kapt. H. C. B. de Block van het reg. grenadiers en jagersbij het 10e reg., tot kapt. de le luit. J. P. J. Verberne, van het reg. grenadiers en jagers bij het 1 le reg., tot luit.-kol.,de majoor E. J. van de Pol, van het 2e reg.en de majoor W. H. B. Stoof van het korps 6o. bij het wapen der artillerie tot majoor, de kapt. op nonactiviteit C, G. Preuijt van dat wapenbij den staf van het wapen, tot gen.-majoor inspecteur der vest.-art., de kolonel T. C. de Bordes, commandant van het 4e reg. vest. art.tol generaal majoor, de kolonel A. van Seters van dien staf, inspecteur der bereden art.tót kolonel, hoofd der lVe afd. van het dep. van oorlog, tevens di recteur der artillerie-inrichtingen de luit. kol. L. J. Scheitema, van het 4e reg. vesting-art.tot luit. kol. de ma joor R. L. van Kuyk van dien staf, hoofd der munitiefabriek tot majoor, hoofd der werkplaatsen voor draag bare wapenen, de kapt. J. H. A. Mijsberg van dien staf, werkzaam bij de munitiefabriek bij het 2e reg. vest. art. tot kolonel commandant van het korps, de luit. kol. A. R. Ophorst van het korps bij het 4e regiment vesting-artillerie, tot kolonel, commandant van het korps,de luit.-kolonel G. A. van der Brugghen, van den staf van het wa pen, toegevoegd aan den inspecteur der vesting-artillerietot majoor, de kapitein C. J. M. Collette, van het lste reg. vest. artillerie B. de majoor M.J. A. Masthoff va* den staf der artillerie op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontheven uit de betrekking van hoofd der werkplaatsen voor draagbare wapenen en in verband daarmede in zijn rang overgeplaatst bij het 2e reg. vest. art. De lichting 1910. Het „Stbl." no. 337 bevat een Kon. besluit van den 9den dezer betrek kelijk de lichting der nationale mili tie van het jaar 1910. De lichting der militie van het jaar 1910 bedraagt 17,500 man, waarvan 12,300 man ter volledige De avondschemering viel, en het vertrek, dat Joost binnentrad, was reeds donker. Voorzichtig ging hij binnen en stak een kleine olielamp aan. Het zag er hier schamel uit, Behalve eenige houten banken en een oude tafel zag men aan den wand jas en hoed van den visscher; verder een oud musket en een verroesten degen, die wellicht in de bouwvallen van Mont Royal wa ren gevonden en als nadenken mee genomen. Joost haalde uit een hoek der kamer een stevigen stok en nam daarna jas en hoed van den spijker. De zware jas, die zijn vader reeds gedragen had, streek daarbij zoo danig langs het oude geweer, dat dit met luid geraas eerst op een bank en daarna op den vloer viel. Ver schrokken stond de arme man stil en luisterde ademloos, of zijn arme zieke vrouw door het gedruisch was gewekt. Werkelijk meende hij iets te hooren, en ging hij de achterkamer binnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1