De oude Uniform BLOOKER'S Woensdag 27 October. Feuilleton, DAALDERS No. 252 1909. 47e Jaargang. BINNENLAND. De Hudson-feesten te Hew-York. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd' op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Staatscommissie voor de werk loosheid. De staatscommissie voor het werk- loozenvraagstuk heeft benoemd tot haren ondervoorzitter het lid J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer. Zij heeft zich in 7 sub-commissien verdeeld aan welke adjunct-secretaris sen tot bijstand zullen worden toege voegd. Tevens is een werkprogram vastgesteld. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand September werd in de rijkspostspaarbank ingelegd f 6.186.632.25 en f 5.315.475.047s, terugbetaald, waaronder f 16.247.307a wegens aankoop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de nationale schuld, rentegevende obli- gatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrij ving in een Grootboek en f 295.133.16 aan afschrijvingen ten behoeve van inschrijvingen op Staatsschuldboekjes, zoodat meer werd ingelegd dan te- terugbetaald f 871.156.207s. Aan het einde der maand Aug. 1909 was ten name van de inleggers ingeschreven f 156.000.573,5312> zoo dat het tegoed op de spaarbankboekjes op ultimo Sept. 1909 bedroeg f 156.871.729.74. Nominaal bedrag der voor inleggers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek van de nationale Schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek f 17.600. Tot ultimo Aug. 1909 was aangekocht voor'n bedrag van f 3.683.600, te samen f 3.701.200, waarvoor in totaal f 3.368.464.92 van de betrekkelijke boekjes is afge schreven. Ingeschreven op Staatsschuld- boekjes, nominaal f 315.700. Afge schreven van Staatsschuld boekjes, nominaal, f 166.150. Meer in- dan afgeschreven, nominaal f 149.550. Op ultimo Aug. 1909 was ingeschreven voor een bedrag van f 8,884.100, te zamen f 9.033.650. Op ultimo Sept. 1909 bezat de rijkspostspaarbank Aan inschrijving op het Grootboek der 3 pets. Natio nale Schuld, nominaal f 37.260.450. Aan certificaten van dito inschrijving, nominaal f 576.000. Aan 3 pet. obli gatiën, nominaal f 50.000. In den loop der maand zijn afge geven 9,898 nieuwe spaarbankboekjes, alsmede 241 Staatsschuldboekjes en afbetaald 5609 spaarbankboekjes, alsmede 148 Staatsschuldboekjes aan het einde der maand waren in omloop 1.450.312 spaarbank- en 11.781 Staatsschuldboekjes. 7.) Hij borg zijn schrijven in den borstzak van zijn uniform, sloot den mantelzak weer en legde deze op be oude plaats. Hij stapte nog eens be kamer rond, dronk het glas in één teug ledig en ging te bed. Zijn uniform en zijn wapens lagen onder Itet bereik van zijn hand. Verscheidene uren verliepen, voor bat ook Wenz zich te slapen legde. Hij had den geheelen kelder door geproefd en was tamelijk topzwaar, i°en hij zijn stroóleger opzocht. Zijn beer genoot een heerlijke rust, doch bij kon den rechten slaap niet vatten. Hooze droomen schenen hem te wellenhij woelde voortdurend en stiet soms rauwe kreten uit, die uu eens als bedreigingen klonken, ban weer als een vloek of als een belsche vreugdekreet. GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS (Adv.) De Middenstand. Op het Middenstandscongres te Parijs zal dr. J. Nouwens uit Heeswijk Woensdag 17 November spreken over „De Middenstands-organisatie in Nederland" en professor mr. Jos. Jitta Donderdag 18 November over „De Credietorganisatie voor den Middenstand." Het beroepsgeheim der artsen. In het „Ned. Tijdschrift voor Ge neeskunde" schrijft dr. Pinkhof onder het opschrift „Provocatie tot schen ding van het beroepsgeheim" het volgende Voor eenigen tijd werd door eenige Kamerleden tot de regeering het ver zoek gericht, maatregelen te nemen tegen het gevaar van besmetting met tuberculose, dat in een bepaalden tak van dienst zou dreigen van de zijde van een groep ambtenaren, bij dien dienst betrokken. De minister heeft zich willen vergewissen van de mate van dit gevaar en naar aanleiding daarvan h;eft een commissie zich met een onderzoek belast. Om aan gege vens te komen heeft deze commissie een vertrouwelijk schrijven gericht tot een groep artsen, die ambtshalve met bedoelde ambtenaren in aanraking komt. De vertrouwelijke aard van dit schrijven dwingt mij, mij in algemeene termen uit te drukken, doch zóó strenge geheimhouding wordt van deze artsen niet gevorderd, of zij worden niettemin uitgenoodigd, een groot aantal menschen deelgenoot te maken van het geheim. In het belang van een „deugdelijke" statistiek nl. worden deze artsen uitgenoodigd, de chefs, der betrokken ambtenaren te vragen, welke hunner zij van open tuberculose verdenken. Deze ambte naren „zullen in de laatst verloopen jaren verlof wegens ziekte hebben noodig gehad, en deswege een ver- DERDE HOOFDSTUK. Den volgenden middag vinden wij de beide ruiters in een klein dorp terug, en nog altijd ongeveer vijf uur van de plaats verwijderd, waar men bij Traben de Moezel oversteekt. Des morgens had men niet zoo vroeg kunnen vertrekken, als de kapitein gewild had, want zijn paard had een wond aan een der hoeven gekregen. Slechts langzaam konden zij hun reis voortzetten, want na een korte poos was zijn ros gaan hinken, en des middags moesten zij wel stilhou den om bij een dorpssrr.id den hoef eens te laten nazien. De heer von Beuren was erg uit zijn humeur, maar Wenz wist hem wat tot bedaren te brengen door te zeggen, dat het 's nachts volle maan zou zijn en zij bij maanlicht de Trabener herberg zeker zouden bereiken. Al zou het wat laat worden, toch zouden zij er komen, en zoo hervatte het tweetal de reis. De avond daalde en bijna stap voets naderen zij het doel van hun rit. Het was ongeveer negen uur, de maan was reeds opgekomen en zij klaring van hun geneesheer hebben moeten overleggen. Op deze wijze met den naam van den huisarts be kend geworden zijnde, zal een tweede samenspreking met dien coilega moe ten volgen. Ik heb alle hoop, dat de artsen in den iande, die deze circulaire hebben ontvangen, niet achter den rug van patiënten zullen gaan visschen naar den naam van hun dokter om dan naar dingen te vragen, die den arts aan geenMerde mag mededeelen. En mocht zulk een vraag toch tot een huisarts worden gericht, dan zal deze, naar ik vertrouw, beleefd maar be slist het antwoord weigeren. Want al moge in de bedoeling der commissie thans niets anders zijn gelegen dan het verzamelen van statistische ge gevens („deugdelijk" nog wel, daar zij immers in eersten aanleg berusten op „verdenking" van leekenzijde, in tweeden aanleg op de wel- of kwa- lijkwillenheid der huisartsen en in derden aanleg op den graad van bacillenvrees bij de geneeskundigen, die wèl antwoorden), de aanleiding tot het instellen van het onderzoek was de zucht naar „maatregelen", en wat kan daaronder al niet worden verstaan als de „Tuberculose-Hetse" de lieden heeft aangegrepen Daarom kunnen mededeelingen, gelijk men nu aan de huisartsen wil ontlokken, tot groote schade voor de patiënten voeren. Behalve de onbedachtzaamheid, waarmede hier van geneeskundige zijde wordt ingegrepen in de ver houding van vertrouwen tusschen arts en patiënt, treft in deze circulaire ai weder de gemoedelijkheid, waar mede men tot het verzamelen van gegevens beslag legt op den tijd van meestal overwerkte lieden. Dat houdt maar niet op Ieder, die er nieuws gierig naar is, vraagt den dokters om gegevens. Heeft de vrager ze gekregen, dan gebeurt het nog vaak genoeg, dat hij ze niet eens verwerkt. Reeds de ervaring, dat zelfs ernstige genees kundige onderzoekingen op deze wijze slechts zeer onvolledige medewerking ondervinden, moest de ondernemers van rondvraag-studiën doen inzien, dat wat er voor hun doei wordt bij eengebracht, voor statistiek onbruik baar is. -O-- Nederland en België. De „Revue pour les Frangais," die te Parijs verschijnt, bevat in haar nummer van 25 dezer een artikel over „De plannen eenerNederlandsch- Belgische entente", geschreven door den heer Ernest Lémonon, hetwelk een historisch overzicht geeft van de pogingen om een nauwere aaneen sluiting tusschen Nederland en Bel gië tot stand te brengen en een goed denkbeeld geeft van den arbeid der Abonnemeiifs-Aduertentiën op zeer ooordeelige uooriuaarden. waren nog ruim twee uur van den Traberner berg verwijderd. Nu kwam Wenz met iets voor den dag, dat hem al lang op het hart moest hebben gelegen. „De weg over den berg naar Tra ben is nu niet meer te missen", zei hij tot den kapitein. „U moet steeds recht door voortrijden in de richting naar den bergtop, die reeds aan de overzijde van de Moezel ligt en dui delijk in het maanlicht te zien is. Veroorloof u mij daarom, vooruit te rijden en een kleinen zijsprong naar Kevenig te maken. Ik zou niet graag mijn broer Joost voorbijgaan, als hij nog leeft. Terwijl u over de hoogten door het muurwerk van de oude Fransche vesting Mont Royal den rechten weg naar Traben neemt, buig ik linksaf, zoek voor eenige oogenblikken het ouderlijke huis op, en rijd dan langs de Moezel naar Traben, waar ik nog vóór u zal aankomen en u afwachten." De kapitein dacht eenige oogen blikken na. Hij vond het onpleizierig, alleen op een kreupel paard en in een onbekende landstreek zijn weg te moeten zoeken, maar Wenz had Nederlandsch-Belgische commissie. De verschillende onderwerpen die deze commissie behandelt worden in bijzonderheden nagegaan. De slotsom van den schrijver luidt: „Frankrijk moet met de levendigste instemming den arbeid en het streven dér Ne derlandsch-Belgische commissie ga deslaan, daar een entente tusschen de beide landen een stevige dijk zou zijn, die den pangermanistischen stroom hoe machtig ook, zou tegen houden." (Vervolg.) De eerste groote gebeurtenis der feestweek 27 Sept.3 Oct. was de groote historische optocht die heel veel bewondering wekte en het ook dubbel verdiende. Het spreekwoord Oranjezonnetje bleek ook die geliefde kleur zelfs in New-York te volgen en deed de schitterend bonte kleuren der uniformen van alle werelddeelen zeer tot zijn recht komen, want alle vereenigingen, zoowel civiele als mi litaire namen aan dezen optocht deel en daarin trokken vooral de aan dacht het Hongaarsche contingent, met hun dolma's en prachtige grijze mantels die losjes over hun linker schouder afhingen en daardoor zeer afstaken bij de deftige vertegen woordigers van „Tammany-Hall", de welbekende en beruchte kiesvereeni- ging. Aan het hoofd van den optocht marcheerde de mayor van New-York met den president derjfeestcommissie en daarop volgde „Het tndiaansch tijdperk", op een 10-tal praalwagens afgebeeld en door vertegenwoordigers van verschillende stammen bemand, Daar zag men de afstammelingen der Sioux-apache, Cherokee Indianen allen met hun bonte vederbossen en om geven van hun „sqaws" (vrouwen) en kinderen, doch weinige uwer ge achte lezers, die de door Gustave Aimard beschreven zoo beroemde werken' over bovengenoemde stam men kennen, mochten bij het aanzien dezer Indianen zich hun schalpja- gende, wreede hoedanigheden kunnen voorstellen. Alleen als ze hun krijgs dansen, die ze van tijd tot tijd uit voerden, ten beste gaven, kon men zich nog eenigszins hun vroegere wildheid indenken. Na het Indiaansch tijdperk volgde „het Hollandsche tijdperk" en voorstellende hoe Man hattan eiland (het tegenwoordige New-York) voor 23 dollar van de origineele bewoners gekocht werd, en later de komst der eerste kolo nisten, natuurlijk met een praalwagen waarop een afbeelding der „Halve Maen", te zien was, gevolgd door een praalwagen voorstellende een Hollandsch huis uit dat tijdperk, met de halve deuren en klink en de naam zijn bloedverwanten in geen twintig jaar geziendaarom zei hij einde lijk „Wat mij betreft, is het goed In de herberg te Traben zal ik je aantreffen, als mijn paard mij ten minste niet dwingt onderweg hait te houden „Hebt geen zorg, heer Het paard zal het nog wel uithouden. Maar zorg, dat u niet uit de goede rich ting raakt. Hoe verder u komt, hoe beter u den bergrug kunt onder scheiden, dien u over moet." Daarna drukte Wenz zijn paard de sporen in de zijden en draafde weg, zijn langzaam rijdenden heer weldra ver achter zich latende. Er had met Wenz nu een geheele verandering plaats. Te voren steeds rustig en afgemeten, was hij nu in zeer opgewonden toestand. Zijn paard liet hij loopen, totdat het met zweet overdekt was. Daarna liet hij het eerst iets langzamer gaan. „Twintig jaar is hij niet thuis ge weest", mompelde hij. „Men kent hem niet meer zooals ook nie mand mij zal kennen. Het woeste oorlogs- en kampleven verandert het uiterlijk van den mensch te zeer Jan Smeeders op een bordje en waaruit de quasi-eigenaar, een ge moedelijke Hollandsche Settler zijn echt Goudsch pijpje lag te rooken, daarna volgde de inhuldiging van de eerste (Hollandsche) gouverneur Stuy- vesantverder natuurlijk de ontbeer- lijke windmolens, de trekschuit en wat ai niet meer op de Hollandsche geschiedenis betrekking had. „Het Engelsche tijdperk" volgde hierop, maar dit maakte op de toeschouwers niet zoo een aangenamen indruk daar één der praalwagens het omverhalen van het standbeeld van George III voorstelde en hoe het Engelsche juk wordt afgegooid om plaats te maken voor het huidige Amerika. Het zou mij te ver voeren om alle praalwa gens te beschrijven van „het huidige tijdperk"maar beginnende met ge neraal Washington, den eed als eerste president der Vereenigde Staten af leggende, tot het huidige Amerika de vreemdelingen verwelkomende was het een en al prachtig en de ge schiedenis getrouw op stapel gezet en zeker mag een woord van lof aan de ontwerpers die tot in de kleinste bijzonderheden getracht hebben het origineele na te bootsen niet onthou den worden. Onnoodig. te zeggen dat een ontzaggelijke menschenmassa te zamen gestroomd was maar alles in de beste orde afliep, ofschoon de lengte van den optocht meer dan 8 kilométer was en het volle 2 uur nam vóórdat de stoet een zeker punt ge passeerd was. Als afwisseling kregen we Donderdag's de groote militaire en marine-optocht, waaraan 25 dui zend man deelnamen en waarbij de marine der verschillende natiën de eereplaats innamen. Het weder liet niets te wenschen over, het was een heerlijke herfstdag, misschien wel iets te warm voor de militairen om een paar uur te mar- cheeren met een geweer tot hun last, maar aan de gezichten was dat niet te bespeuren. Deze optocht werd geopend door 4 squadrons politie te paard, gevolgd door een piket Ame- rikaansche adelborsten, waarna in volgorde de Engelsche, Duitsche, Fransche, Nederlandsche, Italiaansche Mexikaansche en Chilische marine kwam. De Engelschen werden voor afgegaan door een van hun beste muziekkorpsen meer dan 80 man sterk, die voortreffelijk speelden en er flink uitzagen met hun witte helmen op. Mijn oog was natuurlijk geves tigd op onze Hollandsche marine en eindelijk kwam de nationale driekleur in het gezicht maar ik twijfelde of dat wel onze Jantjes waren. Zóo had ik ze nog nooit gezien, een strooien hoed met breeden rand en waarvan de eene zijde neer en de andere op geslagen was en daarbij slopkousen en het geweer over de schouders. Zijn papieren, die zijn identiteit be wijzen, heeft hij in den mantelzak bij zich ook heeft hij een tweede nieuwe uniform, die heb ik netjes ingepakt. Haha, om alles heb ik ge dacht. Den brief aan zijn vrouw, die mij bijna een streep door de reke ning maakte, heeft hij nog bij zich. Van dien kant heb ik dus geen ge vaar te duchten, zijn vrouw ver moedt niet eens zijn waren naam. Misschien is ze reeds lang met een ander getrouwd. Om Heer von Beu ren te spelen behoef ik zeker niet veel moeite te doen. Het comman- deeren heb ik wel geleerd. Dus voor uit 1 Eén druk met den vinger en het is gebeurd. Ik heb reeds velen van het paard doen tuimelen. Eén. meer of minder, daar komf het niet op aan. Nu naar Kevenig! Voorden drommelals mijn broer Joost me nu maar niet herkent. Daar wil ik zekerheid van hebbenik heb nog een goeden voorsprong en dat is voldoende." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1