De oude Uniform 13. els Vrijdag 22 October. j No. 248. 47e Jaargang. 1909. 47e Jaargang. grove, en V. BLAAUW, öemeentebestmir. BINNENLAND. -* V LI SSI IN GSCH E COURAINT STRAAT. ITZEN. coders 1 Aoonheidl Coiffeurs. ■RAAT, Drogist. N te Leiden. jekzucht, Ma» Zwakte, voort- eetlust S ning buiten op cie oriek. Den Haag. las Dames» en ter overname we- buitenland, merk f 105 en f 110, let Dames-Rijwiel a de hand gedaan, het Dames-Rij- het Heeren-Rij- Beide Rijwielen sten staat en zijn euw. Te bevragen >1, Bureau dezer BURG. VRIJDAG van 1 ark 30, V 1 i s» •joude, |jn eene Ks het imen- munt zich epten oper" kan hl die en. gaan raten, ezing ijders ngen. _CL •oop 1 zou lorn- jloos- lorst- jram |L. I. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fwmnaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. j flbonnements-Adoerfentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. POLITIE. Rijwiel- en Motorverordening. Burg. en Weth. van Vlissingen doen te weten dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 8 Octo ber 1909 is vastgesteld de volgende: Verordening tot regeling van het verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. Artikel 1. De navolgende straten en wegen worden gesloten voor het ver keer met alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen a. de Boulevard de Ruyterb. het niet verbreede en onbebouwde gedeelte van den Boule vard Bankert, thans begrensd tusschen de Zeevaartschool en het winkelhuis van den heer L. F. Dertc. de Park laan d. de Noordstraate. de Mo lenstraat. Art. 2. Het is verboden te rijden met motorrijtuigen op meer dan twee wielen op de in art. 1 genoemde straten en wegen. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd van het in het vorige lid gestelde verbod ont heffing te verleenen. Art. 3. Het gesloten zijn van de in art. 1 dezer Verordening genoemde wegen, zal worden aangeduid door waarschuwingsbordenovereenkomstig het model, vastgesteld bij beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, d.d. 5 October 1908. Art. 4. Het is verboden buiten noodzaak met motorrijtuigen of rij wielen te rijden over de trottoirs of verhoogde voetpaden, alsmede over de wandelpaden in de parken. Art. 5. Het is verboden met motor rijtuigen en rijwielen met grootere snelheid dan 10 K.M. per uur te rij den in de navolgende straten binnen de bebouwde kom der gemeente a. den boulevard Evertsen b. den Oprit naar het Grand Hotelc. de St. Ja- cobstraatd. de Kerkstraate. de Vrouwestraat; f. de Kromme Elleboog; g. de Lange Zelke h. de Korte Zelkei. de Kolvenierstraatj. de Walstraatk. het Groenewoud. Art. 6. De in acht te nemen maxi mum-snelheid, bedoeld in het voor gaande artikel, zal worden aangeduid door waarschuwingsborden overeen komstig het model, vastgesteld door Zijne Excellentie den minister van waterstaat, bij beschikking d.d. 5 October 1908. Art. 7. Voor het doorgaand verkeer blijven opengesteld de navolgende straten en wegen lo. de Konings weg 2o. Aagje Dekenstraat3o. Badhuisstraat; 4o. Singelweg; 5o. Koudekerksche straatweg. Art. 8. Het is verboden op een rijwiel of een motorrijwiel meer per- 3.) Voortdurend keken de diep lig gende oogen uit dat hoekige gelaat "lij dreigend aan, alsof zij mij wil den verbieden den sluier op te lichten van het geheim dat hij tijdens zijn leven zoo zorgvuldig had be waard. „Hang het portret nu maar weer °P zijn plaats", sprak de geestelijke tot den rentmeester, maar deze ant woordde onverschillig „Dat is niet "oodig, EerwaardeMijn heer heeft we gelast alles uit deze kamer weg tc doen. Morgen maak ik daaraan een begin, en dit portret gaat het eerst weg. In een paar dagen moet deze vuile, stoffige kamer veranderd Worden in een lief boudoir; de nieuwe meubelen zijn reeds aange komen". De oude geestelijke loosde een sonen te vervoeren dan waarvoor het gebouwd is. Art. 9. Overtreding van de artt. 2, 4, 5 en 8 dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Art. 10. Met het opsporén van overtredingen dezer verordening zijn, behalve de in art. 8 van het wet boek van strafvordering aangewezen personen, belast de inspecteurs en de beambten der gemeentepolitie. Aldus vastgesteld door den ge meenteraad van Vlissingen, in zijne vergadering van den 8 October 1909. De gemeenteraad voornoemd, (w.g.) v. DOORN v. KOUDEKERKE. De Secretaris, (w. g.) WITTEVEEN. Zijnde deze verordening aan de Ged. Staten van Zeeland volgens hun bericht van den 15 October 1909 no. 120, 3de Afd. in afschrift medege deeld. En is hiervan afkondiging ge schied waar het behoort, den 21 Oc tober 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. POLITIE. Wijziging der Algemeene Verorde ning van Politie. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen doen te weten dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 8 October 1909 is vastgesteld de vol gende Verordening tot wijziging der Algeir.eene Verordening van Politie. Artikel 1. In Artikel 105 vervallen in het le en 2e lid de woorden „rijwiel of motor-rijtuig". Artikel 2. Art. 107bis vervalt. Artikel 3. In Art. 145, 3e alinea, vervalt Art. 107 bis. Aldus vastgesteld door den Ge meenteraad van Vlissingen, in zijne vergadering van den 8 October 1909. De Gemeenteraad voornoemd, (w. g.) v. DOORN v. KOUDEKERKE. De Secretaris, (w. g.) WITTEVEEN. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland vol gens hun bericht van den 15 Octo ber 1909 no. 120, 3de afd. in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 21 October 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris. WITTEVEEN. diepen zucht en mompelde „Voorbij voorbij Dien avond zat ik in het studeer vertrek van den geestelijke en voor mij lag een van de oude kerkregis ters en verscheidene geelgeworden brieven en papieren, die mijn gastheer mij gebracht had. „Lees nn eerst wat een van mijn voorgangers op de laatste bladzijde van zijn re gister heeft neergeschreven en kijk dan deze papieren eens door, welke ik van de schrijftafel heb medegeno men, toen ik de eerste maal het ge heimzinnige vertrek bezocht. Die oude schrijftafel trok toen mijn aan dacht, omdat ik er juist zoo een ge bruikt had in het college, waar ik mijn opleiding genoot. Ik kende de vernuftige inrichting ervan, en wist hoe alle laden en vakjes geopend moesten worden. Weldra verborg die oude schrijftafel dan ook voor mij geen geheimen meer. Ik vond daarin een oude Fransche krijgs mansuniform van halfvergaan rood laken met blauwe opslagen. In een verborgen lade vond ik ook deze papieren, welk ik behield. Als ik door dat medenemen gezondigd heb, Tweede Kamer. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten het ontwerp tot drankaccijns- verhooging voorloopig van de agenda af te voeren en het te behandelen bij de Staatsbegrooting, direct na afloop van de Algemeene Beschouwingen. in behandeling kwamen de wets ontwerpen tot wijziging der Gemeen tewet en regeling van de wijze van zekerheidsstelling door gemeente ambtenaren. Hierop was in de eerste plaats een amendement ingediend van de com missie van rapporteurs, strekkende om het bedrag van de zekerheidsstel ling door den gemeente-ontvanger niet, zooals het ontwerp wii, te bepalen op 1 10 van den ontvang, doch op 1 20. De minister van binneniandsche zaken bestreed het amendement, waarbij hij wees op het gevaar van geringe borgtochten, waardoor de zekerheid tegen fraude zeer vermin dert. Het stellen van een maximum voor de borgstelling achtte de minister allerminst in 't belang van de ver- eenigingen voor zekerheidsstelling en hij zou het een onverstandige daad noemen. De heer Limburg verdedigde het verminderen van den borgtocht op 1/20, onder anderen op grond, dat het ontvangersambt door het eischen van een te hooge borgstelling, niet toe gankelijk zal zijn voor menschen zonder kapitaal en die zich niet wen- schen aan te sluiten bij een zeker- heidstelling-vereeniging en dus alleen voor de gegoeden zal openstaan. Na verder debat, waarbij de mi nister uitdrukkelijk deed uitkomen dat de strekking van het ontwerp is collectieve borgstelling mogelijk te maken, werd het amendement ver worpen met 48 tegen 26 stemmen. Juliana-Bi jbel. Door het hoofdbestuur van de „Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen", is thans besloten inzake den „Juliana-Bijbel" tot het koopen en inbinden van een Bijbel over te gaan en daarna aan H. M. de Koningin 'voor de Prinses aan te bieden. Nog steeds komen voor dit doel giften in. („Stand.") Generaal A. Kool. Bij Kon. besluit is: lo. aan den adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, den luite nant-generaal A. Kool, commandant van het veldleger, met ingang van 1 November 1909, op zijn aanvrage, ter zake van langdurigen dienst, on der toekenning van pensioen, eervol moge de Hemel het mij vergeven, maar ik geloof het niet." Ik begon te lezen en las steeds voort, totdat ik de laatste woorden van al die papieren ontcijferd had. Het waren vreemde' aandoenlijke gebeurtenissen, die ik vernam uit die oude geel geworden papieren. Wat ik vernam, deel ik gaarne aan mijne lezers mede in de thans vol gende regelen. EERSTE HOOFDSTUK. De Eifel is de Duitsche streek der uitgebrande vulkanen weelderigen plantengroei moet men in het woeste bergterrein niet zoeken. Ruim een eeuw geleden trokken in dat land schap twee ruiters den straatweg langs. Zij droegen scharlaken roode jassen met blauwe opslagen, hun geheeie kleeding deed hen kennen als Fransche dragonders. Zij hadden in den Oostenrijkschen Successie oorlog gediend en trokken nu lang zaam naar het stadje Qerolstein aan de Kyll. Na den val van Maastricht in Mei 1748 was de genoemde oor log feitelijk geëindigd. Al werd te Aken nog over den vrede onder ontslag uit den militairen dienst verleend2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld op f 3334 's jaars 3o. aan voornoemden opper- officier de bijzondere dank van Hare Majesteit de Koningin betuigd voor de uitnemende diensten door hem gedurende zijn langdurigen diensttijd in verschillende gewichtige betrek kingen aan den iande bewezen. Minister en directeur-generaal. Gisteren (20 October) is bij de Tweede Kamer ingekomen het schrifte lijk antwoord van den minister van landbouw, nijverheid en handel, den heer Talma, op de beide vragen, den 7en dezer door den heer Roes- sing ingezonden omtrent de benoe ming van den directeur-generaal van landbouw in een betrekking in Ne- derlandsch Indië. De vragen van den heer Roessingh luidden: lo. Is het gerucht juist dat de directeur-generaal van Landbouw, de heer Lovink, binnenkort zal be noemd worden voor een betrekking in Ned.-indië? 2o. Indien dit zoo is, zijn er door den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel pogin gen aangewend om dien uitnemenden hoofdambtenaar, in het belang van den landbouw in Nederland, hier te behouden Hierop heeft de minister het vol gende antwoord Wat de eerste vraag betreft, kan de ondergeteekende mede- deelen, dat krachtens de in overeen stemming met den wensch van den tegenwoordigen en benoemden gou verneur-generaal van Ned.-Indië door Hare Majesteit de Koningin verleende machtiging de minister van Koloniën op heden den heer Lovink ter be schikking heeft gesteld van den gou verneur-generaal van Ned.-Indie om te worden benoemd tot directeur van landbouw aldaar. Wat de tweede vraag betreft, kan de ondergeteekende mededeelen, dat hij van pogingen om den heer Lovink voor Nederland te behouden tot zijn leedwezen heeft moeten afzien, nadat hij kennis had genomen van de voor waarden voor den heer Lovink aan de uitzending naar Nederlandsch- Indië verbonden en die inzonderheid ten aanzien van het pensioen bijzon der gunstig waren. H. J. Lovink. Bij resolutie van den minister van koloniën is H. J. Lovink, directeur- Generaal van den landbouw, ter be schikking van den gouverneur- generaal van Ned.-indië gesteld ten einde benoemd te worden tot direc teur van het Departement van Land bouw daar te lande. De heer H. J. Lovink, aanstaand directeur van landbouw in Nederl.- handetd, zoo trokken deze twee man nen toch nu reeds naar hun geboorte grond. Beide krijgers zijn krachtig ge bouwd aan hun versleten bestoven kleeding is bijna geen onderscheid van '..rang meer te herkennen. Hoort men hen echter spreken, dan bemerkt men dat de een van hoogeren rang is dan de ander. De een heeft ook een voorname houding, de andere met zijn loerende oogen heeft daaren tegen iets knechtachtigs. Op een heuvel aangekomen, hielden zij de paarden een oogenbiik in, en na de landstreek rond gezien te hebben, vroeg de een „Hoe ver is het nog van hier naar de Moezel, Wenz?" De ander antwoordde „Wel, ka pitein, ais we eenmaal de Kyll achter den rug hebben, zal het nog tien a twaalf uur rijden zijn. We kunnen wel vroeger aan de Moezel komen maar dan moeten we den weg naar Uerzig inslaan. Er is daar geen veer huis en te Traben wel; daar kunnen we dus onze rijdieren gemakkelijk overgezet krijgen tenminste ais de toestand nog is als voor den oorlog." indië, zal aan hen, die hem over onder het departement van landbouw in Nederlandsch-Indië ressorteerende aangelegenheden wenschen te spre ken, daartoe de gelegenheid geven op Vrijdag en Zaterdag, 29 en 30 October 1909, van 10 tot 1 uur, in het gebouw van het departement van koloniën. Zij, die van deze gelegen heid wenschen gebruik te maken, worden verzocht het voornemen daartoe voor Woensdag 27 dezer aan het departement van koloniën kenbaar te maken, onder vermelding van quaiiteit en woonplaats en onder mededeeling op weiken der beide vastgestelde dagen men bij voorkeur wenscht te komen. Ferrer in de Kamer. in overeenstemming met de soc- dem. Kamerfraktie zal de heer Troel stra in de Kamer voorstellen, een adres van rouwbeklag te zenden aan de kinderen van Francisco Ferrer. („Volk.") Het ééndags-Kamerlid. Het bekende oud-Kamerlid W. van Manen Jzn. heeft op zijn request aan den minister van «financiën om scha deloosstelling van 1 Augustus af een afwijzende beschikking ontvangen met de mededeeling, dat de laatste jaren steeds de regel is toegepast om de schadeloosstelling te berekenen van af den dag der beëediging, op welke toepassing door de Rekenkamer nim mer aanmerking is gemaakt en de minister in die opvatting deelt. Recht der minderheden. De „Standaard," aan het slot van een driedeelig artikel over dit onder werp, erkent, dat niet alleen de libe ralen zich aan het recht der minder heid hebben bezondigd. In een vroe gere phase heeft het Calvinisme niet beter gedaan. En zoo ver men in de historie teruggaat, schier altoos stuit men op zulk een ontstentenis van eerbied voor de rechten der minder heden. Zelfs de Kerk van Christus heeft, toen ze eindelijk aan de ver volging was ontkomen en meeste- resse op het publiek terrein werd, zich door zulk een averechtsche po litiek meer dan eens vergrepen. Eerst van lieverlede won de overtuiging veld, dat geen beginsel zich ooit duurzaam door geweld en dwang, maar alleen door eerlijke en ridder lijke worsteling op het gebied der geesten handhaven kan. De „Stand." bindt de haren den plicht op de consciëntie om niet in de oude fout te vervallen. Elke on derdrukking der minderheid moet ons tegen de borst stuiten, en het moet onder ons vaststaan, dat niemand onzer daartoe onze staatslieden prik- „0 ja, je bent van Traben afkom stig." „Neen, een uurtje daar vandaan! Ik hoor thuis in Kevenig, aan den Mont Royal. Daar staat ons huis, dat mijn vader bouwde van de puin- hoopen der oude Fransche vesting. Mijn oudere broeder woont er nog in. ik zou hem graag wederzien, als hij tenminste nog leeft." „Dat kunnen we dan wel doen, Wenz. Vandaag kunnen we Traben toch niet meer bereiken, ik heb ook nog het een en ander te regelen voor mijn intocht in het kasteel Beurenhof. Daarom zullen we onzen intrek ne men in de eerste herberg, die we langs den weg aantreffen. Wij kun nen dan morgenochtend in de vroegte onze reis voortzetten en ik denk, dat we dan tegen den avond het slot van mijn overleden vader bereiken." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1