etten. De oude Uniform BANK Woensdag 20 October. 47e Jaargang, Arnhem. 16. teeg. en Lijfrente, riei XXIX). EKLOODSEN. amdienst. 1 Walcheren Havendienst ter-Schelde. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, i TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. Land» era Tuinbouw No, 246. 1909. ectoire. sch bezoek, n, of door haar 20 October bezoeken. Men van taillemaat 2ESST, f 2.700.000 86.000.000 979.000 28.852.000 26.000.000 arige vrouw, verzekert lijkaehe termijnen van ijn vrouw vóór hem te ijn overlijden wordt in per jaar uitbetaald le uitkeeriug van f 500 rar dood verzorgd, zijn ;orging van weduwen Wa kantoor L, A. STOF- o g s a. teil-Middelburg v.v. 4 40f 5.50f 7.55 .2.30 1.15 2.- i.50 6.55 7.50 2.45 8.50 de Remise, de au- it Badhuis. 6.15f 6.25f 8.40 1.15 2.— 2.45 3.30 7.50 8.50 9.40 10.25 rder dan tot de Re* eiueu gaan naar het (Station' 9.20, 12.15. Het vertrek van de Krugerstraat en het |10 en 13 minuten later. 6.25, 9.23, 12.18, naar Domburg6.45, eu 8.40. ear Vlissingen eu Mid- .40, 1.35, 4.15, 6.55 (naar Vlissingen en |8.30, 11.29, 2.24, 5.04, v.m. 6.—, 6.20, 6.45, 10, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—, 1.30*, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.40, 8,20. duis: vm. 6,10, 6.30, L5, 9.50, 10.10, 10.30, N.m. 12.10, 12.45, 13.10* 3.40,4.10,4.40, i, 7.10, 7.30,8.—, 8.30. vallen des Zondags uit. lOOO. nm. 3,43 o) eu 6,35 d) a) 4,10 e) en 7,05 un. 2,15 a) en 5,05 b) 3,43 en 6.35 d) h) |eu na het vertrek van rken.Nsuzen vm.8,50 Broskens, Borsseleen ,r Breskeus, Borseleu m da boot van 10,45 ;en van 16 April tot VLISS11NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Muntbiljetten. Niettegenstaande het publiek in de „Staatscourant" en door middel van aanplakbiljetten in alle gemeenten des lands opmerkzaam is gemaakt, dat de muntbiljetten, die reeds sinds 1903 geen betaalmiddel meer waren, nii 1 October 1909 niet meer zouden kun nen worden ingewisseld (een maat regel welke wenschelijk schijnt voor de orde in het beheer van 's lands financiën) schijnen toch enkele per sonen dien datum te hebben laten voorbijgaan, zonder hun muntbiljetten in te wisselen. Naar het „Vad." verneemt wordt aan het departement van financiën overwogen, op welke wijze de schade welke deze personen do&r hun onacht zaamheid zouden lijden hun alsnog kan worden vergoed. Het verdient dus voor hen, die in het gevat ver- keeren, aanbeveling daarvan mede- deeling te doen aan het departement van financiën met opgave van bedrag, serieletter en nummer van hun bil jetten. Ten overvloede zij er aan herinnerd, dat het slechts de munt biljetten van f50 en f 10 geldt, welke vóór 1904 zijn uitgegeven, niet de blauwe bankbiljetten van f 10 welke de Nederlandsche Bank sinds October 1904 uitgeeft. Tucht- en opvoedingswezen. Bij de beantwoording van het af delingsverslag over de betrekkelijke aanvullings-begrooting van justitie voor 1909 zegt de Min., dat, naar zijn overtuiging, voor de naaste toe komst met het thans voor de in spectie gevorderde personeel zal kunnen worden volstaan maar geeft hij tevens toe, dat de zich steeds meer ontplooiende werkzaamheid van particulieren en voogdijraden in het belang der verwaarloosde en misda dige jeugd telkens mede tot krachti ger ontwikkeling der Staatsbemoeiing op het gebied van tucht- en opvoe dingswezen blijkt te moeten leiden, dan men zich aanvankelijk had voor gesteld. Bij de herziening van de salarissen der „leidende ambtenaren" is zeer zeker ook een traktementsverhooging aan de adjunct-directeuren der Rijks opvoedingsgestichten en aan de hoofd onderwijzers bij de tuchtscholen toe gedacht. Terwijl de rangsonderschei dingen zullen vervallen, bepaalt de gedachte herziening de salarissen voor deze ambtenaren op een mini mum van f 2300. De ontworpen sa larissen van de hoofdonderwijzers zullen tusschen f 1700 en f 2200 varieeren. i.) INLEIDING. Na een langen, vermoeienden marsch lagen de bouwvallen van het kasteel Mont Royal voor mij. Vroeger was het een sterke vesting die zijn torens en kanteelen trotsch ten hemel verhief; thans lagen diepuinhoopen doodsch en verlaten. Toen het avond werd en ik nog steeds tusschen de bouwvallen rond doolde, begon mijn geprikkelde ver beeldingskracht levendiger te werken. Alles begon voor mij te leven. De stad en de yesting verrezen voor mijn °og in vroegere gedaante, spookach tige gestalten snelden mij voorbij, en ik meende ook vreemde geluiden 'e hooren. Van deze omgeving ging een betooverende invloed uit, die mij °P deze plaats vasthield. Ik bespeur de volstrekt geen lust om mij aan Adres van „Ons Belang". Door het hoofdbestuur van „Ons Belang", vereeniging van onderof ficieren en militaire .geëmployeerden in den rang van onderofficier bij de landmacht, is aan den minister van oorlog een verzoekschrift gericht, in houdende bezwaren tegen de jongste herziening van tractementen en sol dijen der militairen beneden den rang van officier en de daarmede verband houdende bepalingen. Adressant zag verleden jaar, voor het in openbare behandeling komen van het betreffende wetsontwerp, zijn poging om de noodig geachte wijzi-, gingen te doen aanbrengen, ver ijdeld en verklaart thans, door on veranderde aanneming, de deceptie in de gelederen van de kern van het leger zoo diepgaand en uitgebreid, dat hij het ergste vreest voor de toe komst van onze weerbaarheid. Men is gewend bij het streven naar stoffelijke verbeteringen de omstan digheden wat aan te dikken en het te doen voorkomen alsof periculum in mora ontstaat, wanneer de regee ring niet onmiddellijk aan de ge openbaarde wenschen gehoor geeft. Men mag derhalve ook in dit ge val veilig aannemen, dat van het dringend gevaar eenige procenten zijn te korten zonder daarom de actie van den bond te schaden. Wat niet wegneemt, dat uit de nota van toelichting blijkt, hoe in zake het afleggen van examens, het toekennen der geschiktheid voor be vordering, het verleenen van onder scheidene verhoogingen, enz., bij de korpsen op schromelijke uifeenloo- pende wijze gehandeld wordt. Men hoeft nog geen voorstander van centralisatie te wezen om tot de erkenning te geraken, dat het die betoovering te onttrekken, en zoo was het diep in den nacht geworden, toen ik mij eindelijk gereed maakte om den terugtocht te aanvaarden. Heel den terugweg waren mijne gedachten nog bezig met de bouw vallen van Mont Royal en hunne ge schiedenis. Gaarne zou ik iets meer weten van deze geheimzinnige, schoo- ne plek. Ik besloot, mij tot den ouden geestelijke te wenden zeker zou die wel aan mijn verlangen kunnen vol doen. De volgende dag was een Zondag. Reeds vroeg in den morgen verliet ik Trarbach en begaf mij naar de woning van den waardigen geestelijke. Het was reeds middag, toen ik het doel van mijn wandeling bereikte, en het lieve vertrekje binnentrad, waar hij zijn verblijf hield. De zon scheen helder door de vensters, die van verblindend witte gordijnen voorzien waren. De oude, vriendelijke heer zat in een met ieder bekleeden leunstoelhij scheen volstrekt niet verwonderd, toen hij mij voor zich zag. Na de eerste begroetingen noodigde hij mij aan zijn disch, waaraan ook de huisbeslicrstcr, jufiroiw Ursula, meten met willekéurige maten en de afhankelijkheid van de persoon lijke inzichten der officieren in aller lei rang en functie, tot groote onze kerheid in de onderofficierspositie moet leiden. Uit dien hoofde kan het geen be vreemding wekken, dat het bestuur van den bond zich opmaakt om in dien toestand verandering uit te lok ken. Middenstandstentoonstelling. Als laatste nagalm van de in Au gustus te Amsterdam gehouden, zoo uitmuntend geslaagde, Middenstands tentoonstelling, werd Zaterdagavond in het Amstel-Hotel, door de ex posanten aan het uitvoerend comité een feestmaal aangeboden. Aan alle initiatief-mannen en uitvoerders werd met veel toasten en redevoeringen hulde gebracht. De penningmeester deelde mede, dat de rekening nog in handen van een accountant is en dat het, hoewel kleine, doch batige saldo nog niet bekend is. Financieel was de tentoonstelling dus ook een beslist succes. Een Kunstkalender. De firma Ferwerda <S Tienian te Amsterdam verkreeg voor het jaar 1910 het recht van uitgave voor de Hoytema-kalender. Deze kalender is een kunstwerk van groote waarde en bestaat uit 12 bladen van 47 bij 21 cM. en is prachtig uitgevoerd in rijk verzorgde chromo-kleurendruk. Hoewel de kalender is bedoeld als een reclame voor de bovengenoemde Amsterdamsche wijnhandelaars-firma, bevat de kalender intusschen niets van dien aard, zelfs komt de naam van de firma er niet eens op voor. De prijs van dezen kalender be draagt f 10, doch wordt hij tot 31 December gratis aangeboden aan ieder die bij de firma Ferwerda Tieman een bestelling doet van minstens f 20. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Bloemen in de Huiskamer. Iedere huismoeder, die zich beijvert het woonvertrek op te sieren en ge zellig te maken, weet wel, dat bloemen haar daartoe het meest kunnen die nen, althans zeer veel daartoe kun nen bijdragen, in den zomer is dit vrij gemakkelijk, ook ai woont zij in de stad, dan nog kan zij voor be trekkelijk weinig geld de huiskamer optooien en vervroolijken met pot planten en op veie plaatsen reeds met fraaie afgesneden bloemen. Maar in den winter, dan wordt het moeilijker, althans om wat af wisseling en smaak er in te brengen. plaats nam. Het eten smaakte mij zeer goed en het gesprek aan tafel was reent levendig en onderhoudend. Toen het maal was afgeloopen, deed de oude heer zijn middagslaapje die verkwikking kon hij moeilijk missen. Zoodra de middagdienst was af geloopen, nam de oude heer zijn hoed en stok om met mij een wande ling te gaan doen. „Ge verlangt iets van de geschie denis der bouwvallen te vernemen", ving hij aan, toen wij buiten voort stapten, „welnu, uwe nieuwsgierig heid zal voldaan worden. Ge zult een zeldzame, aangrijpende historie hooren, maar eerst moet ik u naar eene plaats brengen, die ge moet leeren kennen om mijn verhaal te kunnen begrijpen en een goed in zicht in den samenhang te krijgen. De wandeling daarheen zal u wel bevallen." Wij hadden het dorp verlaten en richtten onze schreden naar een uit gestrekt bosch met reusachtige hoo rnen omgeven door een muur van meer dan gewone hoogte het leek wei een ommuurd park. Toch is dit niet onmogelijk en kan de huisvrouw er voor zorgen, dat ook in den winter, als buiten sneeuw en ijs heerschen, in haar woning de lente vroolijk bloeit. Wij willen eens vertellen, wat zij o.m. daarvoor kan doen. Bioemenhangers kan men vervaar digen uit roode bieten en koolrapen. Een roode biet met biaderenkroon snijdt men boven den wortel door en hólt haar dan van boven zooveel uit, dat men er een hyacint met mos in kan steken. Met het loof naar be neden hangt men dan de biet, bij wijze van bloemenhanger, vóór het venster, eerst in een koude, later in een warme kamer. Men kan een dikke koolraap ne men, maar dient die dan zóó uit te hollen, dat de hyacintenbol er juist in past, op een c.M. na van onder, waar men water in giet, soms ook een stukje houtskool in doet. Een groote winterwortel kan ook al dienst doen; behandelt men dien op gelijke wijze en plaatst men hem dan op drie staafjes, dan heeft men in dit fijne wortelloof een lief kamer-or nament. Een bloemhanger, welke vaak wordt geprepareerd, is die uit een pompoen of kaiebas.De vrucht wordt half door gesneden en uitgeholdis zij na enkele dagen opgedroogd, dan vult men ze met aarde en zaait er kers in. Ook dit is, met een koord aan het plafond of tusschen de gordijnen gehangen, een aardige versiering, vooral als men er tulpen en krokus- bollen in plant. Die krokusbollen kan men ook steken, op gelijkmatige afstanden, in de straks genoemde bietversiering, zij is dan natuurlijk nog mooier. In het mos, dat vochtig gehouden moet worden, schieten de bollen worteltjes en bloeien dan heel aardig. Het ophangen geschiedt, door om het dikste der biet een rij losse steken te haken, zes snoeren van losse steken worden er aan bevestigd en boven door een knoop vereenigd. Later leerde ik den jongens nog een paar aardigheden met sterrekers een „voet" en een oude kous, gevuld met aarde en dan rechtop gezet, be zaaid met kers 't leek een aardig groen hoepeltjeeen wollen hand schoen, met watten gevuld en dan, op gelijke wijze behandeld, op een nat bord geplaatst. De neefjes had den er zoo'n plezier van, dat zij het in den a. s. winter herhalen men kan natuurlijk allerlei variaties aanbren gen. Als kinderen reeds bliezen wij eieren uit, verguldden de schalen, vulden ze op met vochtige watten of aarde, kerszaad en krokusbolletjes in een mandje tusschen mos „deed" dat heel mooi. Een tafeltje vóór het raam maak ten wij tot korenveld. In het midden Mijn-geleider opende een deur in den muur, een klok deed een lang aanhoudend, sterk geluid hooren en wij traden het park binnen. Dit werd doorsneden van kaarsrechte wegen, overwelfd door de kronen van oude zware boomen. Daarachter waren weer andere hooge boomen, waar- tusschen het jonge,- opgaande hout een dicht kreupelbosch vormde. De plotselinge overgang van den helderen zonneschijn in het getem perde licht, de plechtige stilte, welke heerschte op mij werkte deze verandering benauwend. Vra gend keek ik mijn geleider aan. „Jaren geleden zag het hier anders uit", sprak de geestelijke. „Toen wa ren boomen en struiken door de snoeischaar van den tuinman tot groene wanden met torens en nissen gevormd, en in de nissen prijkten marmeren beelden. Zoo dadelijk krij gen we het oude slot in het oog daarvoor waren kunstige waterwer ken, die vroolijk klaterend sprongen. Daarna kwam een tijd van ver val, de beelden werden verbrijzeld en het jonge groen kwam het tooneel der verwoesting overdekken. Zoo stond een diep bord, een ouderwetsch blauw soepbord, waarin vochtig zand. Een oud stuk flanel of baai, rond en zoo groot als het bord, werd op zand gelegd, en op die iap zaaiden we gerst, haver, tarwe, of ook wel erw ten, linzen, enz. en daaromheen een rand van tuinkers. Dik zaaien en ge regeld vochtig houden waren ver- eischten. Eerst werd bord of schaal nabij de kachel geplaatst, zóó, dat het voldoende door 't licht werd be schenen later, als de plantjes be gonnen te groeien, kwam het eerst in een koele kamer voor het raam, niet direct dus in de warme huis kamer, dan ging de groei te snel en zouden de plantjes geel worden. Al dus kregen we ook in den winter mooi frisch groen in de kamer. Vlier- en lauriertakken kan men binnenshuis laten bloeien in 't begin van December snijdt men ze af, steekt ze in het water en plaatst ze in de warme kamer. Doet men wat karbolwater in het water, dan wordt hierdoor de ontwikkeling der knop pen en bloemen bevorderdsommigen voegen ook sigarenasch of een mes punt natron toe. Een dennenappel ziet men ook wel, met een stopnaald geregen aan een touw, als bloemenhanger aan een gordijn of aan het plafond. Men neemt daarvoor een groot exemplaar, droogt het boven de kachel, zoodat de appel opengaat, wat losse aarde doe men er in, dan in elke schubbe een korrel gerst of tarwe, alles ietwat bevochtigd, en de hanger is gereed na een paar dagen ontkiemen de korrels en spoedig is de appel met frisch groen bedekt. Verleden jaar maakten een paar neefjes van me een dame uit sterre kers het is vooral iets voor de jeugd. Zij hadden voor een dubbeltje kerszaad en weekten dit in water. Toen namen zij een Uter-flesch en trokken die een „been" van een oude, witte kous aanoud flanel pf watten hadden ook kunnen dienen. De flesch zag er uit uit als een „dame", meenden de jongens, wat nog meer het geval was, toen een poppekop en twee armen van wollen stof werden aangebracht. Een van ijzerdraad gebogen sleep werd aan het middel vastgemaakt, en ook met gebreide wol bedekt; toen daarna alles goed vochtig was gemaakt, werd het dicht bestreken niet de brij van het kerszaad. Een diep bord werd de standplaats der dame, eiken dag werd gegoten of vocht toegediend, en tevens werd zorg gedragen dat het geheel door het licht werd be schenen. 't Duurde maar een etmaal en de kiemen vertoonden zich al en na ruim een week stond daar de dame in lichtgroen baltoilet te prijken. Met een mooie roode roos op den bleef het tot voor korten tijd, toen de lang verwaarloosde bezitting in andere handen overging. De tegen woordige eigenaar laat het houtge was dunnen, de wegen herstellen en alies verfraaien. Het geheel zal nu een vriendelijk, nieuwerwetsch voor komen krijgen, hoewel het in een ander opzicht verliezen zal. Ge komt nog juist bijtijds om het kasteel en het inwendige ervan te zien, zooals het voor honderd jaar was, en zoo als het gezien werd door de bewo ners, wier zeldzame lotgevallen ik u zal verhalen". Wij waren juist bij een hoofdweg aangekomen, en konden hier duide lijk bespeuren, hoe er gewerkt werd om een tuin op te knappen. Overal lagen gevelde boomen, een groote vijver was van struiken,riet en lisschen gezuiverd, de brokstukken van een marmeren Neptunus waren er uit weggenomen, terwijl een nieuwe prachtige fontein van gegoten zink gereed stond om de plaats van den verbrokkelden zeegod in te nemen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1