Eerste Bfad. Miltrots u Misdaad. maandag 18 October. Dit nummer bestaat uit2bladen öemeentebestuufc Feuilleton, No. 244 47e Jaargang. 1909. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Verandering van lucht ftbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. CU. ïzen, aats. tiers lond. i het lven ven jaar BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat met het oog op de aanstaande negende tienjaariijksche al= gemeene volkstelling dezer da gen in het bijzonder zal nagegaan worden of de gebouwen en besloten erven behoorlijk van nummers voor zien zijn. Voorts herinneren zij de ingezete nen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor de bevolkings registers. De verplichtingen zijn hoofdzakelijk de volgende lo. Wanneer men de gemeente gaat verlaten alsdan moet een getuigschrift van woonpiaatsverandering (verhuisbiljet) worden gevraagd ter Secretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente waar men zich gaat vesti gen, teneinde aldaar uiterlijk binnen één maand te worden ingeleverd 2o. Wanneer men zich in de ge meente vestigt; alsdan moet men overleggen een getuigschrift van woonplaatsverande ring (verhuisbiljet), afgegeven in* de vorige woonplaats 3o. Wanneer men binnen de ge meente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is verplicht aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienstboden en werkboden. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met hechtenis of geldboete. Vlissingen, 16 October 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. BEDRIJFSBELASTING. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon 62.) Eduard keerde in huis terug, waar hij zijn moeder en zuster in de woon kamer aantrof. Vol angst vroegen de vrouwen, waar de brand was. Op het slot Altenbrak, ant woordde Eduard. Ik laat de brand weer van de fabriek oproepen en rijd mee naar ginds. Gauw mijn hoed en mantel. Greta haalde het verlangde, terwijl mevrouw Montelli medelijdend zei Die arme GerdaKon ik haar nu 'er zijde staan. Misschien zijn het alleen de bijgebouwen die branden, men weet het nog niet, antwoordde Edu- ard, terwijl hij den mantel over zijn schouders wierp. In ieder geval ga 'k er heen vaarwel- De brandweer van de Neuroderfa- b'iek stond reeds met twee spuiten peed, toen Eduard aan de fabriek kwam. Snel sprong Eduard op den eersten wagen, en gaf het teeken tot Vertrek. Snuivend stormden de paar den in gestrekten galop dè dorps den, het door den directeur der di recte belastingen te Middelburg exe cutoir verklaarde kohier no. 7, we gens de bedrijfsbelasting, dienstjaar 1909/1910; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar hel hehoort den 16 Oct. 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Nu het reisseizoen weer afgeloopen is en de meeste reizigers naar hunne huisgoden zijn teruggekeerd, is het resultaat, dat bereikt is met de ver andering van lucht, na te gaan. Voor eenigen zal het voordeel hebben ge had, voor anderen nadeel, den mees ten zal deze verandering noch ge baat, noch geschaad hebben. Dit is een gevolg hiervan dat men niet altijd nauwkeurig overdacht wat men be oogde. Vroeger, toen de verkeers middelen nog niet zoo goed ingericht waren als op den huidigen dag, had het heel wat om 't lijf, als men op op reis moest voor Lichtverandering, en behoorde het daarom tot de zeld zaamheden. Naarmate echter het ver keer geriefelijker is geworden,is ook de behoefte aan andere lucht schijnbaar grooter geworden immers het reizen vatt onder ieders bereik, en al is het nu niet direct noodzakelijk voor de gezondheid, men wil er toch wel eens uit zijn. Een vacantie is in onzen tegenwoordigen vliegtijd heusch niet overbodig. En om nu werkelijk van de vacantie te kunnen genieten, en alle beslommeringen van huishouding en ambtsbezigheden te kunnen af schudden, is verandering van lucht een buitengewoon goed middel. Het geeft afleiding van den geest, door de nieuwe vreemde omgeving krijgt men andere indrukken, het lichaam, ge woon aan den dagelijkschen tred molen, kan eens rust gegund worden. Het resultaat is, dat men weer met opgewektheid en nieuwen moed den levensstrijd opvat. Tenminste dit kan het zijn. Het valt echter niet te be twijfelen, dat de Iuchtverandering, alleen noodig voor vacantie, ook wel eens negatief resultaat oplevert, nl. straat door naar het tooneel van den brand. Eduard staarde naar den bloed- rooden gioed, die met het oogen- blik scheen toe te nemen. Was daar dan geen menschelijke hulp, dat de vlammen zoo ongehinderd hun ver nietigingswerk konden voortzetten Het scheen wet of men de vlammen rustig liet begaan, anders hadden die onmogelijk in zoo'n korten tijd zulk een grooten omvang kunnen krijgen. Op den straatweg haalde men enkele troepjes arbeiders in, andere bleven rustig staan om naar het schoone, vreeselijke schouwspel te zien. Men riep hun toe mede te rijden, doch zij lachten honend en riepen Het is goed, dat die oude kast afbrandt. De barones heeft het wel aan ons verdiend. Eduard herkende in die lieden de werkstakende arbeiders van Neuen- brak. Hij wist dat het vergeefsche moeite zou zijn als hij hen aanspoor de om te helpen reddenzij waren te zeer verbitterd. Hij dreef de paar den nog meer aan. De gedachte aan alles wat zijn familie legen de fa milie van den baron Von Altenbrak kon aanvoeren, was geheel vergeten. Hij dacht er alleen aan zoo spoedig mogelijk hulp te verleenen. Hij had Gerda's beeld voor oogen hij zag haar bleek gelaat, haar smee kenden blik, hij hoorde weer haar er zijn veel reizigers, die hun va cantie doorbrengen met voetreizen, fietsen, dikwijls dit overdrijven en dan nog vermoeider thuis komen dan afreizen. Ze moeten dan hun werktijd gebruiken om weer normaal te wor den. Dat een op deze manier be steede vacantie natuurlijk geen voor deel geeft, wie zal er zich over ver wonderen. Ook het denkbeeld „va cantie" is daarmee in flagranten strijd. Immers, zij is juist ingesteld, omdat men door ervaring geleerd heeft, dat een tijd van rust voor den mensch in den modernen tijd nuttig en noo dig is. Trouwens het spreekwoord „De boog kan niet altijd gespannen zijn", wijst er op, dat dit feit al iang bekend was. Ook de wetenschap heeft zich in gelaten met den invloed, welke de verandering van lucht op den zieken mensch kan hebben. Dit is echter niet van den laatsten tijd. Zelfs in den tijd der Romeinen werd door geneesheeren reeds verandering van woonplaats ten behoeve der gezond heid aangeraden. Doch het gemak kelijke zich verplaatsen heeft gemaakt, dat men meer kan onderzoeken, welke luchtstreek voor een bepaalde ziekte goed is. Ook merkte men spoedig op, dat alleen het overbrengen in een andere atmosfeer dikwijls al van voordeel was. Door de inrichting der treinen behoeft de medicus er niet meer tegen op te zien, om een zwak ken patient ergens heen te zenden. Zoo is men er langzamerhand toege komen om gezondheidsoorden voor allerlei ziekten te zoeken, en deze zijn dan ook gevonren. Bloedarmoede, uitputting, ouderdom, hart-, long-, nier-, lever- en zenuwziekten, allen hebben om zoo te zeggen hun ge nezingsoorden. En veel van deze badplaatsen hebben dan ook aan tal van lijders genezing of verlichting van hun lijden gebracht. Maar ook in de badplaatsen komt langzamer hand weer de klad. Tegenwoordig is er van een badkuur al treurig weinig meer te merken op zoo'n herstellings oord. Het is er een mondain leven, met alle mogelijke middelen bij de hand tot vermaak en uitspanning. Zoo nu en dan treft men een enkelen aan, die werkelijk een kuur volgt. De schuld ervan schuilt deels in de groote eischen, die het publiek stelt, deels ook hierin, dat met de zieke menschen zooveel gezonde meeko men. Het genezend vermogen gaat er mede achteruit, want wat voorge schreven is, wordt gebrekkig gedaan, er gaat te veel tijd af voor plezier laatste vaarwel, waarmee ze schrei end afscheid van hem had genomen. De paarden liepen hem nog niet snel genoeg. Voort, voortrijdt nog sneller riep hij den voerlieden toe. De zwee- pen kwamen suizend op de ruggen der paarden neer, die verschrikt steigerden en in razende vaart de hoogte opgingen, waar het branden de slot stond. Nu waren ze in den tuin. Het slot zelf brandde en de felle oostenwind blies de vlammen krachtig aan. Kra kend stortte het dak in, het binnenste van het slot was een en al vuur, een ware vuurzeeWee dengene, die zich nu nog daarin bevond Bliksemsnel overzag Eduard den toestand. Buiten de muren van den slottuin stond een groote menigte menschen, maar niemand scheen lust te hebben, om de helpende hand te reiken. De haat, door Rogalla Von Altenbrak gezaaid, toonde hier zijn vruchten met spottende voldoening zag de menigte het slot in een puin hoop veranderen. Alleen de knechts en bedienden van het slot hielpen bij het redden van de kostbare meubelen. Ah, mijnheer Montelli, wat een geluk dat u met uw brandweer komt, riep de oude inspecteur Feld- ner, Eduard toe. Nu kunnen wij misschien den eenen vleugel nog maken. Veel doktoren komen er dan ook al van terug, om de zieken er heen te sturen. Toch zijn niet alleen patient en vermakelijkheden in zoo'n lustoord oorzaak van mislukken der kuur, ook heeft vaak de medicus de schuld gedeeltelijk te dragen. Wat is nl. het geval. Een patient met tuoer- culose komt bij zijn geneesheer, die hem naar een zeeplaats verwijst met of zonder mondelinge of schriftelijke aanwijzingen, hoe daar te verblijven. De patient belooft zooals alle pa- tienten doen onder den indruk van het oogenblik, alles nauwgezet te zullen doen en gaat welgemoed op reis. Bij aankomst wordt naar een verblijf gezocht en gevonden in een ^prettig hotel, waar entourage, pension te verleidelijk zijn om er geen ge bruik van te maken. Derhalve blijft men daar hangen en nadat een paar dagen zijn doorge bracht, om in te burgeren, begint men eens te denken aan de reden, waarom men er naar toegegaan is. Rust moet de patient hebbennu ais hij een paar uurtjes op een sofa ligt, en verder in de duinen, aan het strand of in een café zit, dan houdt hij toch zeker voldoende rust. En 's avonds gaat hij nog eens naar een concert of variété, daar zit je toch ook. Zoo wordt dag aan dag doorgebracht en... het resultaat is nihil. Hoe is dat nu mogelijk? Hij is toch in de goede lucht geweest, heeft rust genoten, lekker gegeten, derhalve alle voor schriften opgevolgd. Oorzaak De leiding ontbrak. De fout schuilt hierin, dat de patient niet onder des kundige leiding is geweest en alles op zijn eigen manier heeft gedaan. Een mensch, die ziek is, heeft nu eenmaal controle en leiding noodig; als hij ziek is doet hij juist alles verkeerd. Welke lucht is voor de gezondheid het beste De zuivere atmosferische lucht bevat 19 pet. zuurstof tegen 79 pet. stikstof. Daarbij nog ozon, water damp, kooloxyde, ammoniak en an dere bestanddeelen in geringe hoe veelheden. Hoe meer zuurstof en ozon in de lucht aanwezig is, hoe zuiverder ze is, en hoe beter voor den mensch. Dit vindt men alleen buiten in het vrije veld of aan en op zee. Een groot kooloxyde-gehalte is zeer scha delijk daarom is de lucht in steden waar veel fabrieken zijn, slecht. Ook in bedompte lokalen en scholen bevat de lucht veel kooloxyde en is dus nadeelig voor de gezondheid. Het is dus duidelijk, dat men de goede gezonde lucht moet zoeken ver van redden, waarin de vertrekken van mevrouw de barones zijn. Eduard gaf zijn bevelen en na weinige oogenblikken spoten de wa terstralen der beide brandspuiten met kracht in de vlammen. De wind drijft de vlammen hier heen, wij moeten aan de zijde van het park aanpakken, zei Eduard. Daar heb ik onze spuit opge steld, maar het zou goed zijn, als een van uw spuiten daar ook werd geplaatst. Zijn at de bewoners van het slot in veiligheid De baron is met zijn familie in het ambtshuis, voor zoover ik weet. Eduard liet een spuit in het park plaatsen. Daar trof hij de arbeiders van Feldner aan, die daar de spuit van het slot bedienden. Een jonk man, die hier het blusschingswerk scheen te leiden, kwam hem tege moet. Het was Harry Von Altenbrak. Getroffen keken beide jonge man nen elkaar een oogenblik aan. Toen reikte Harry Eduard de hand en zeide ernstig, met een lichte beving in de stem Ik dank u, neef, dat gij gekomen zijt. Maar het slot van onze voorvaderen redden wij niet meer. Met een stevigen druk greep Edu ard de aangeboden hand. Toen ging hij aan het werk. Daar zag hij op eens bij het schijnsel der vlammen, Gerda Von Altenbrak naast haar bevolkte streken en voor verandering van lucht, niet moet gaan naar ste den, maar naar buiten. Hier kan men zijne vacantie goed gebruiken om op krachten te komen. Voor zieke menschen echter, wier kwaal bijzondere eigenschappen eischt van de lucht, is het meestal niet voldoende alleen naar buiten te gaan voor hen komt alleen die soort lucht in aanmerking, wier bestanddeelen het gunstigst op het lijden inwerken. Men moet daarom goed bekend zijn met de verschillende atmosferische invloeden, die er heerschen. Een voorname eigenschap der lucht is haar gehalte aan vochtigheid. De vochtigheid werkt op verschillende ziekten zeer verschillend, zelfs op verschillende personen bij een zelfde ziekte.Den eenen patient met bronchitis zal men sturen naar een zeeklimaat, den anderen naar zandgrond. Ook de iuchtwarmte en luchtdruk komen in aanmerking. Is de luchtdruk gering, zooals op de bergen, dan ontstaat een sterker ademhaling en een krachtiger hartswerking. Vanzelf volgt er uit, dat men dus bij het gaan naar bergstreken, rekening houdt met den toestand van de borst en 't hart. Veel menschen lijden ook in de bergen aan de zoogen. bergziekte. Onder de factoren, die verder na gegaan moeten worden bij 't bepalen, voor welke ziekten de lucht genezend kan werken, behoort ook verschil in warmte van morgen- en avond-, van dag- en nachtlucht. Vooral bij tuber culose, waar de verpleging zoo goed ais steeds in de open lucht geschiedt, is een klein verschil in dag- en nacht- luchtwarmte van het grootste belang. Gedurende den zomer moet de lucht niet te warm, in den winter niet te koud zijn. De verschillen tusschen deze jaargetijden moeten niet te groot zijn. Al deze goede eigenschappen nu bevat de zeelucht. Aan zee is de temperatuurswisseling niet zoo groot als op het vasteland. Zij bevat veel zuurstof en ozon, weinig nevenbe- standdeelen, ze heeft een groot voch tigheidsgehalte. Ze wekt de eetlust op en versterkt de stofwisseling. Alle eigenschappen, die haar zoo bij uit stek geschikt maken voor lijders aan tuberculose. Naast de eigenschappen der atmosfeer moeten echter bij het veranderen van lucht voor patiënten nog enkele andere punten overwogen worden. In de eerste plaats de oeconomische zijde van het vraagstuk. Het spreekt van zelt, dat men naar zijn beurs te werk moet gaan en niet verder sprin- broeder staan. Zij wrong de handen en Eduard hoorde dat zij uitriep Harry vader is niet in het ambtshuis. Wij dachten, dat hij hier bij je was. Maar de angst liet mij geen rust, ik moest naar hier. Als hem maar geen ongeluk is overkomen. Waar is hij Niemand heeft hem gezien. Met vertwijfeling keek Harry naar het gedeelte van het slot, waar de kamers van zijn vader waren. Daar was de brand uitgebroken, de vleu gel dreigde elk oogenblik in te stor ten, aan redding van iemand, die in dat deel van het slot was, viel niet te denken. De beide jonge mannen stonden verstomd, geen van beiden kon een woord uitbrengen. Mijn vader, mijn arme vader i barstte Gerda in tranen uit. Doodsbleek keerde Eduard zich om. Wij moeten hem redden, mom pelde hij tusschen de tanden. Maar in het volgende oogenblik gebeurde, wat men verwacht had. De vlammen stegen tot geweldige hoogte op en loeiden als de stormwind. Een luid geschreeuw klonk door het park. Krakend, donderend, brullend, en knetterend stortte de vleugel van het slot in en veranderde in een gloeien- den, blakerenden puinhoop 1 (Slot volgt).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1