Zaterdag 16 October. No 243 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur. liïN^NLANa^ Feuilleton. m DE» IU OP m TAK. (»N- a") Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. PUBLICATIE. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat door hen met ingang van heden is ingetrokken het verbod van inrit van de Kerkstraat vanaf de Oude Markt, en, gelet op art. 107 al. 3 der Alge- meene verordening van politie, is bepaald dat die straat slechts stap voets mag worden bereden. Vlissingen, 15 October 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. De Rijksmiddelen. De in de „Staatscourant" van gis teravond gepubliceerde opbrengst van 's rijks middelen over September mag, ook wanneer men in aanmerking neemt de verhooging van het zegel recht op effecten en de opcenten op bedrijfs- en vermogensbelastingen (2 middelen die er verleden jaar nog niet waren), zeker wel gunstig genoemd worden. Bij vergelijking met de goede Septembermaand van 1908, toen de middelen f 12,825,158.92 opleverden, blijkt dat in September 1909 ruim f 677,000 meer in de schatkist vloeide en we! f 13,492,241.49. Deze meerdere ontvangst was een gevolg van de ruimere opbrengst der volgende middelen Meer leverden op de bedrijfsbelasting f 391,000, de ver mogensbelasting f 87,000, de invoer rechten f 44,000, de suikeraccijns f 197,000, die op het zout f 14,000 en die op het geslacht f 18,000, de zegel rechten f 85,000, de registratierechten t 53,000, de hypotheekrechten f 3000, -sT, 61.) Daar lag alles nog. Hij legde de noodlottige papieren voor zich op schoorsteenmantel. Bij den aanblik dier oude bewij- •en geraakte Willy Von Altenbrak in koortsachtige spanning. In levendige kleuren kwam hem de tijd van zijn {e°gd voor den geest, met de snel- ®id der gedachte trok zijn geheele )Ven in dit oogenblik zijn geest Vo°rbijach, zijn geheele leven, verloren, verongelukt! Waarom had k'l geluisterd naar de inblazingen ïan zijn vrouw Waarom was hij zwak, zoo lafhartig geweest '1 had er voor geboet met twintig '§e jaren van berouw en gewetens kwelling. ^ie herinneringen overweldigden enh het werd donker voor zijn de successierechten f 56,000, de pos terijen f400, de rijkstelegraaf f 24,000, en de loodsgelden f 6000. Daartegen over stond een mindere ontvangst op de grondbelasting van f 25,000, het personeel van f 3000, het recht op de mijnen van f 7000, den wijnaccijns van f 3000, het gedistilleerd f 53,000, den bier- en azijnaccijns van f 13,000, de gouden en zilveren werken van f 1000 en de domeinen van f205,000. Over de eerste negen maanden van 1909 werd meer ontvangen op de grondbelasting f84,000, het personeel f 158,000,de bedrijfsbelasting f 450,000, de vermogensbelasting f 110,000, de invoerrechten f 610,000, den suiker accijns f 651,000, den accijns op het geslacht f 78,000, de belasting op gouden en zilveren werken f 22,000, de zegelrechten f 905,000, de registra tierechten 244,000, de hypotheekrech ten f 30,000, de successierechten f 23,000, de domeinen f 205,000, de posterijen f 250,000, de rijkstelegraaf f 385,000, de jacht- en vischakten f 3000 en de loodsgelden f 86.000. Minder leverden in genoemd tijdperk op het recht op de mijnen f 200, de wijnaccijns f 10,000, het gedistilleerd f 348,000, de zoutaccijns f 19,000 en die op bier en azijn f 29,000. Tegenover f 114,346,083.13 ais op brengst gedurende de eerste negen maanden van 1908, staat een totaal van f 118,234,772.76VS in gelijktijd- perk van dit jaar, zoodat thans meer is ontvangen f 3,888,689.631/.;. De benoeming van den heerLovink. Men schrijft aan „de Tijd": Naar aanleiding der benoeming van den heer Lovink tot directeur-generaal van landbouw in Ned.-Indië is de vraag gewettigd of deze benoeming ook het directeurschap over den plantentuin te Buitenzorg, door prof. Treub waargenomen, in zich sluit. En wel, omdar aan het hoofd van een wetenschappelijke instelling als ge noemde tuin ontegenzeggelijk is, een wetenschappelijk gevormd man be hoort te staan. Hoe groot nu de ver diensten des heeren Lovink op land bouwkundig gebied in ons vaderland ook mogen zijn en welke verwach tingen men voor Indië voor hem koestert, is het toch aan twijfel on derhevig of hij als directeur van den plantentuin wel de rechte man op de rechte plaats is. Voor de vervul ling van die betrekking zou het oog der autoriteiten moeten worden ge vestigd op de vroeger, ook in andere bladen vermelde lijst van candidaten, welke voor het directeurschap van den plantentuin in aanmerking konden komen. In verband hiermee wordt de naam genoemd van een hoogst bekwamen geleerde en deskundige, dr. J. G. C. oogen. De door bovenmenschelijke inspanning getoonde kracht begaf hem, hij gevoelde dat hij in onmacht zou vallen of was dat de nade rende dood Onwillekeurig sloeg hij de handen uit om steun te vinden Rinkelend viel de petroleumlamp op den grond de oliehouder ontplofte en een stroom van vuur verspreidde zich door de kamer. De baron stiet een doffen kreet uit, ijlde naar de deur, bereikte den drempel van zijn kamer en stortte daar neder. intusschen grepen de vlammen be- geerig om zich heen. De tocht door de openstaande deur bevorderde de verspreiding niet weinig. Daar sloeg het vuur over in het schrijfvertrek, knaagde aan het dikke Smyrnatapijt en sprong toen over op de gordijnen voor de vensters. En midden in den vuurgloed, die zich steeds verder uitbreidde, lag de bezitter van het trotsche slot Altenbrak dood XXlIIe HOOFDSTUK. Greta was te Neurode. Onder de troostende milde woorden van haar moeder was in haar gemoed de TELEFOONNUMMER 10. Vriens te Medan, die meermalen ernstig genoemd als vermoedelijk opvolger van den heer Treub, als directeur van het proefstation voor Deli-tabak tot een groote hoogte heeft gebracht, hetgeen in Indië algemeen erkend en gewaardeerd wordt. Naast den heer Lovink als landbouwkun dige, zou deze theoreticus met prac- tische Indische ervaring zeker een goed figuur maken. H. M. de Koningin-iVloeder. H. M. de Koningin-Moeder is gis teren voor eenigen tijd op reis gegaan naar het buitenland. H. M. is eerst naar König vertrokken en is voor nemens dan eenigen tijd te Florence te vertoeven. Onze Marine. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Novemberlo. bevorderd tot schout bij-nacht, de kapitein ter zee F. C. E. L. Kostertot kapitein ter zee, de kapitein-luitenants ter zee 1. T. van Slooten en F. Bottol kapitein-luite nant ter zee, de luitenant ter zee lste klasse, A. Merkustot luitenant ter zee lste klasse, de luitenant ter zee 2de klasse H. J. Pek2o. aan den kapitein ter zee J. W. A. F. van Ma ren Bentz van den Berg, inspecteur- generaal van het loodswezen, de be tonning, bebakening en verlichting verleend de titulaire rang van schout- bij-nacht 3o. de kapitein ter zee W. C. j. Smit, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van chef van den marinestaf en van de afdee- ling defensie aan het departement van marine 4o. de betrekking van chef van den marinestaf en van de afdeeling defensie aan het departe ment van marine opgedragen aan den benoemden schout-bij-nacht F. C. E. L. Koster; 5o. de benoemde kapitein ter zee I. T. van Slooten bestendigd in de hem opgedragen betrekking van inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 4e en 5e district, te Rotterdam. flborniemeRts-Aduerfenfiën op zeer uoordeelige uooriuaarden, Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door het bestuur van den Ned.Bondvan rijkstelefonisten, waarin het de aandacht der Kamer vraagt voor zijn pogingen tot verkrijging van een betere salarisregeling. Enquete-ongevalienwei. Naar wordt gemeld, zal binnen kort een aanvang worden gemaakt met de enquête naar de werking der ongevallenwet, waartoe onlangs door het Verbondsbestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen besloten werd o. a. zullen vragenlijsten worden gezonden naar de verschillende Bureaux van Ar beidsrecht in ons land. kalmte wedergekeerd zij vlijde haar hoofd aan de borst van de trouwe leidsvrouw van haar jeugd, en ween de zacht die tranen schonken haar verlichting. Moeder, sprak ze, laat mij bij u blijven, dan word ik spoedig weer uw vroolijke Oreta van vroeger. Laat het verleden rusten, Gieta. Ik ben nu tevreden wat hebben we meer noodig? Meer werd tusschen moeder en dochter niet gesproken over de ge beurtenissen van den laatsten tijd. Zij verstonden elkaar ook zonder veel woorden, zij waren gelukkig, dat zij weer bij elkaar waren. Oreta was ernstiger gewordenhet vaste besluit om haar liefde te onderdruk ken, had haar karakter gerijpt; de rustige omgeving verzachtte het smartelijke aandenken aan de teleur stelling van haar minnend hart. Volgens zijn belofte aan Harry Von Altenbrak, had Eduard gezwe gen over zijn plannen, betreffende de opheldering van het familiegeheim. Zijn moeder geloofde daarom, dat die zaak zou blijven rusten en was daarmee tevreden zij streefde niet Onlangs waren de Wurtembergsche Landdag-afgevaardigden bij graaf Zeppelin te gast in Manzell. Daar vertoefde toen ook op zijn zomer reis een wakkere schoorsteenveger uit Silezië, die, ter eere van den Zep pelin-dag, zich in zijn beste pakje stak, en naar het station ging. Zep pelin begroette zijn gasten en vraagt hen mee te gaan naar de ballon-hall. Het wakkere schoorsteenvegertje sloot zich daarbij aan, voornemens zijnde den gastdag mee te maken. In de hall luistert hij naar de uitlegging van graaf Zeppelin en laat zich mee foto grafeeren. Een enkele maal werd hij toegesproken, maar daar hij er geen stom woord van verstond, haalde hij de schouders op. Toen na de bezich tiging der ballon Zeppelin de afge vaardigden namens den koning uit- noodigde iets te gebruiken in het paleis, ging ook onze vriend mee't zou toch onbeleefd zijn deze invitatie af te slaan, dacht hij. En zoo at en dronk hij en kreeg van aandoening de tranen in de oogen, maar spreken deed hij niet: het Silezische dialect klinkt wat hard voor Wurtembergsche ooren. Maar wat gebeurt Juist, toen hij zijn lippen wil zetten aan een li keurtje, komt er een heer op hem af, tikt hem op den schouder, kijkt hem scherp aan en zegt dan zacht„Sie sind wohl ein blinder Passagier?" De schoorsteenveger is zoo verbou wereerd, dat hij het likeurtje over zijn schoon halfhemdje uitgiet. De ander geeft hem echter een knipoogje en fluistert in onvervaischt Berlijnsch „Ich namlich ooch Toen haalde de Sileziër weer ruim adem en de beide snaken waren recht in hun nopjes, dat zij zoo'n mooien dag meemaakten. Daar zullen zij nog lang pleizier van hebben „Een uur van vreugde is genoeg om duizend uren van bitterheid te doen vergeten." Deze spreuk, welke hier wel eenigs- zins toepasselijk is, is er een van de wijze woorden, die keizer Wilhelm op zijn jachtslot te Rominten, evenals ook in zijn andere verblijven, aan den muur heeft hangen en dus altijd voor oogen heeft. Hier volgen nog enkele dier spreuken, welke ook tot ons wel iets te zeggen hebben Wees sterk in smart. Wensch niet wat gij kunt ver krijgen. Zoekt het goede in alle dingen, en uw vreugde in de natuur en de menschen. Neem den dag zooals hij komt, en de menschen zooals zij zijn. Een wantrouwig mensch pleegt on recht tegen zijn naaste en zich zeiven. De wereld is zoo groot en de mensch is zoo klein, dat een mensch onmo gelijk het middelpunt van de wereld kan wezen." Dat zijn zeker wijze lessen, die niet alleen keizer Wilhelm, maar ook ieder naar goud en eer. Stil en rustig lag de villa daar in dien helderen zomernachtstil en rustig was het ook in het dorpje Neurode, en slechts uit enkele schoor steenpijpen steeg rook op. Plotseling hoorde men een kreet door de stille straten weerklinken, die de inwoners verschrikt uit huil slaap deed op springen. Dof klonk de hoorn van den nachtwacht en daar tusschen hoorde men het akelig kleppen van de dorpsklok. Brand brand riepen de men schen. Ook Eduard hoorde het. Hij sprong uit zijn bed, kleedde zich haastig en ging den straatweg op. In de fabriek kon de brand niet zijn, die stond daar nog onaangetast. Maar waar zou de brand dan zijn Hij liep een eind verder den weg op. Nu kon hij het schijnsel van het vuur tegen den oostelijken hemel zienhet leek de roode gloed der opgaande zon wel. In het dorp kon de brand niet zijn, daarvoor was het schijnsel der vlam men te ver af. Daar' in het oosten straalde een lichtglans als van een onzer veel troost kunnen geven en veel leed kunnen besparen, wanneer wij ze ter harte nemen. Ze te betrachten, is anders vaak zeer moeilijk! Sterk te zijn in smart wat is dat gauw gezegd, maar hoe zwaar alt dat den meesten. Dezer dagen hoorden we van een gezin, waar alle drie kinderen in eenige weken tijds aan de ouders ontvielen, of juisteraan de moeder, want de man, de vader, werd juist in dien tijd van rouw en smart op ontrouw betrapt en bleef toen dagen lang weg. Wat moet die vrouw, die moeder, hebben geleden en nog lijdenIn haar omstandigheden sterk te zijn Onder dat wicht van leed, alléén te dragen Och, wanneer man en vrouw waarlijk één zijn, dan kan veel ge dragen, veel geleden worden Saam genoten, saam geleden, Saam gedragen, saam gestreden, Wat of 't dan ook wezen zou, Vreugd of rouw Dat is ware huwelijkstrouw. Er wordt vaak beweerd, dat de vrouw, meer dan de man, van het leed des levens haar deel meekrijgt. Dit is zeker, dat de vrouw, die moe der is, veelmaals zoo al niet ten on der gaat dan toch onder de zorgen en beslommeringen voor haar gezin weinig levensvreugde geniet. Wordt dat altijd wel bedacht? Wordt de zorg der moeder wel steeds door echtgenoot en kinderen genoegzaam gewaardeerd Men leze het volgende gesprek. Een weetgierig meneer vroeg dezer dagen aan een textiel meisje te E. Om hoe laat staat ge 's morgens op Öm kwart over 5, en dan eet ik 'n stukje. En is er dan al iemand meer op? ja, ons moeder, die zet dan thee en maakt m'n boterhammen klaar. En als ge weg zijt Dan begint zij voor vader te zor gen die moet om 7 uur op 't werk zijn. En dan is ze klaar Ja, dan moet ze voor de kleineren de boterhammen klaar maken en voor 't eten zorgen als de kleineren om kwart vóór negen naar school zijn gegaan. En dan eet ge samen Neen, ik kom vroeger thuis vader pas laterzoodat moeder twee keer moeite heeft. En eet moeder dan met vader mee Neen, want dan moet ze weer zor gen dat de kleinen op school komen. Maar dan heeft ze den heelen na middag toch rust, niet Ja, als ze alles aan kant heeft ge daan en afgewasschen en de bedden opgemaakt heeft, dan komen de klei nen weer thuis. En als die te bed zijn, dan rust moeder zeker ook wat prachtig Noorderlicht, soms schoten enkele vlammen zeer hoog op. Hier op volgde een prachtige vonkenre gen. Het moest een geweldige brand zijn, die daar woedde. Plotseling voelt Eduard een hevi ge schrik door de leden. Lag het slot Altenbrak niet in die richting Ja, ja daar moest de brand zijn Daarom kon men het schijnsel der vlammen op zoo'n grooten afstand zien, want het slot lag op een hoogte van welker top men een geheelen omtrek kon overzien. Waar is de brand vroeg Edu ard aan een voorbijsnellenden fa brieksarbeider. Het slot Altenbrak staat in brand, mijnheerluidde het ant woord. Als de werkstakers van Neuenbrak het maar niet aangesto ken hebben. Dat zou verschrikkelijk zijn Maar wij kunnen hier niet werkeloos toezien. Ga dadelijk naar de fabriek en roep onze brandweer op. Binnen vijf minuten ben ik aan de fabriek Goed, mijnheer, antwoordde de man en snelde weg. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1