15 October. No. 242 1909. V rijdag Feuilleton. 47e Jaargang. BINNENLAND. VLISSINGSC Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordtde prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. j Abonnemenfs-ftduertentlën op zeer uoordeelige uoorutaarden. De benoeming van den heer Lovink. Naar „Het Vad." verneemt, zijn door den heer Roessingh de volgende vragen tot de regeering gericht lo. Is het gerucht juist, dat de di recteur-generaal van landbouw, de heer Lovink, binnenkort zal benoemd worden voor een betrekking in Ned. indië? 2o. Indien dit zoo is, zijn er door den minister van landbouw, nij verheid en handel pogingen aange wend, om dien uitnemenden hoofd ambtenaar, in het belang van den landbouw in Nederland, hier te be houden Tot veler bevreemding is, zoo voegt het Haagsche blad aan deze mede- deeling toe, op bovengestelde vragen, reeds meer dan een week geleden gesteld, nog geen antwoord van de regeering ingekomen. Naar aanleiding van dit bericht meldt het Haagsche Correspondentie bureau „van zeer bevoegde zijde", dat tot die bevreemding geen aan leiding behoeft te bestaan Dat nog geen antwoord door den minister is kunnen gegeven worden aan de Tweede Kamer vindt zijn oor zaak hierin, dat, zoolang eene aange legenheid nog aan de beslissing van H. M. de Koningin is onderworpen en de beslissing van Hare Majesteit den minister nog niet heeft bereikt, de minister zich tegenover de Tweede Kamer daaromtrent niet kan uitlaten. Verhooging van den accijns. De „Ned." houdt voor de verhoo ging van den jenever-accijns een uit gewerkt pleidooi. Rechtstreeksche bedoeling om het drankverbruik tegen te gaan hebben de reeds meer ingediende wetsvoor stellen tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd niet, betoogt het blad. Want ze komen altijd als de toestand van 's lands financiën ver sterking eischt. Maar toch is er ver band tusschen accijnsverhooging en drankvraagstuk wat reeds bewezen wordt door de belangstelling die de drankbestrijders aan den dag leggen. Maar de drankbestrijders zijn het oneens in hun adviessommigen vóór anderen tegen verhooging. Daar over straks. Accijnsen op de artikelen van da- gelijksche behoeften hebben een na tuurlijke grens, door geen enkelen minister te overschrijden. Maar de alcohol behoort niet tot deze dage- lijksche, d. i. onmisbare levensbe hoeften. En al ware het zoo, de na tuurlijke grens zou met den bestaan- den accijns van 63 gulden per hecto liter niet bereikt zijn. De jenever is nog altijd betrekkelijk goedkoop. De minister schat de opbrengst der 60.) Uit zijn woorden heb ik dat begrepen en ik heb hem zelf eenige aanduidingen daaromtrent gegeven. Zijt ge krankzinnig klonk het ruw van Rogalla's lippen. Wilt ge op het laatste oogenblik het werk van je geheele leven vernietigen Wilt ge ons tot bedelaars maken Neen, Rogalla, dat wil ik niet Maar na mijn dood moet Harry weer goedmaken, wat ik misdeed, aange spoord door jou en je booze raad gevingen. Willy, ik begrijp niet, hoe ik dat moet verstaan-. Wilt ge na je dood nog als misdadiger bekend borden Wilt ge na je dood nog schande brengen over uw eigen hoofd en over het mijne Neen, Rogalla, alles wordt in door hem voorgestelde verhooging op ongeveer zes-en-een-half millioen gulden. Toch rekent hij op vermin derd gebruik van vijf millioen liter. Daarom mag men niet spreken van een duurzamer dan tot heden afhan kelijk maken van de schatkist van den drankaccijns, noch van meerdere in komsten trekken uit een volkszonde. Dat is een argument, dat ter sprake kan komen als men het pleit voert voor algeheele afschaffing van den accijns, doch deze consequentie dur ven blijkbaar ook de tegenstanders der verhooging niet aan. Wel daarentegen beweren zij, dat het een misrekening is, als men ver mindering van het gebruik verwacht van de verhooging. Doch het is de vraag, of ze daarin gelijk hebben. In Schotland had de verhooging van den wisky-accijns merkbaren invloed minder verbruik en mindere dronken schap. Ook in België, getuigt dr. Ariëns in „Sobrietas", deed men ge lijke ervaring. Geringe accijns-ver hoogingen mogen schommelingen doen ontstaan, welke zich weer her stellen dat wil de „Ned." wel toegeven maar van eene verhoo ging als de voorgestelde van f 63 op f90 mag naar het blad meent, blij vend verminderd verbruik worden verwacht. De tegenstand van den drankhandel tegen den maatregel be wijst bovendien, dat deze verwachting gerechtvaardigd is. De fiscus behoeft met al die over wegingen geen rekening te houden, meent de „Ned." Hij vindt een ar tikel, waar een noemenswaardige bate van te verwachten is. Waarom zou hij er niet de hand op leggen Doch houdt de minister met de moreele zijde der kwestie wèl reke ning, dan nóg komt de jenever het allereerst in aanmerking. Juist omdat het geen levensbehoefte is. Niemand, die dat niet zelf wil, behoeft onder de verhooging van den jenever-ac cijns gebukt te gaan. Maar.... als de verhooging eens ten gevolge had, dat de fiscus be drogen uitkwam Wel, dat hoopt ieder van harte. Door besparing van allerlei thans noodzakelijke staats uitgaven, die gevolgen zijn van de ellende en de schaden door den drank aangericht, zou het gat in den geld zak van den staat gemakkelijk wor den gedicht. Wij gelooven besluit de „Ned." dat de regeering in den hoogen accijns een stevige rem aanzet op het drankgebruik. Wij gelooven dat de fiscus zoowel als het volk er bij winnen zal, omdat zelfs bij vermin derd gebruik de inkomsten voor de schatkist stijgen zuilen, en wij hopen dan ook, dat de. Kamerleden straks niet aarzelen zullen om aan dit wets ontwerp hun stem te geven. vrede en verzoeningsgezindheid ver effend. Harry zal mijn iaatsten wil volgens de voorschriften van mijn testament uitvoeren. En de kinderen van je broer, zullen die vernemen, wat wij gedaan hebben Ge hebt mij vroeger ge zegd, dat de papieren vernietigd zijn, die het bewijs leverden van dat ver- wenschte huwelijk van je broer. Nu vraag ik je Hebt ge de waarheid gesproken of zijt ge ook daartoe te zwak, te lafhartig geweest Spreek Willy keerde zijn gelaat naar den muur, om de dreigende blikken van zijn vrouw niet te zien en antwoordde toen Zij zijn vernietigd Nu, goed. Dan heb ik je niets meer te zeggen. Dat was het, wat ik weten wilde daarom ben ik hier gekomen. Of ge de kinderen van je broer op andere wijze schadeloos wilt stellen, is mij onverschillig, als Harry het majoraat maar behoudt en er geen publiek schandaal wordt veroorzaaktNeem me niet kwa lijk, dat ik je gestoord heb, maar mijn gedachten kwelden meik moest zekerheid hebben. Ik hoop, dat ge spoedig inslaapt. Goeden Een huldeblijk aan de Koningin. Een dames-comité in N.-lndië, dat voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin gelden bijeenzamelde, had tot 8 Sept. ongeveer f 32,000 ont vangen. Met het doel waarvoor deze gelden zouden worden besteed, het inrichten van een kolonie voor me- laatschen aan de Noordkust van Midden-Java, waar reeds een aan alle eischen voor zulk een kolonie be antwoordend terrein ter beschikking is, volgens het stelsel, door Amerika met zooveel succes in toepassing ge bracht op de Philippijnsche eilanden mocht blijkens felegraphische me- dedeeling van de Koningin hare groote sympathie verwerven. De ge legenheid om gelden in te zenden zou nog eenigen tijd blijven open staan. OlgiC Vrije Liberalen. De Bond van vrije Liberalen houdt Zaterdag 30 October a. s. te Utrecht een buitengewone algemeene ver gadering, geheel van huishoudelijken aard, voornamelijk ter behandeling van een statutenwijziging. Tentoonstelling van huisindustrie. De vereeniging, die in den afge- loopen zomer te Amsterdam een ten toonstelling heeft georganiseerd van huisindustrie, heeft ook een enquête ingesteld naar de huisindustrie in de verschillende vakken en in de ver schillende deelen des lands. De ten toonstelling en de enquête hebben echter zulke zware geldelijke offers van de vereeniging gevorderd, dat het haar niet mogelijk zal^zijn om de enquête te voltooien "eff haar uit komsten openbaar te maken. Onder die omstandigheden heeft de vereeniging zich tot de regeering gewend met het voorstel, het reeds verkregen enquête-materiaal tegen vergoeding van de daarvoor gedane uitgaven over te nemen en daarna het onderzoek van rijkswege te doen voltooien en publiceeren. Naar het oordeel van den minister van landbouw, nijverheid en handel verdient het aanbeveling op het voot- stel van de vereeniging in te gaan. Na onderzoek is hem gebleken, dat een bedrag van f 8740 door de ver eeniging aan enquête is ten koste gelegd. Dit bedrag wenscht de mi nister haar als subsidie toe te ken nen, echter niet dan tegen afstand van het enquête-materiaal. De nog noodige aanvulling en de bewerking van het materiaal zal dan geschieden door de arbeidsinspectie. Rijksbijdrage tot de predikants traktementen. De „Stand." stelt de vraag of bij een volgende grondwetsherziening nacht Rogalla gevoelde zich, alsof haar een zware last van het hart was genomen. Zij kon nu weer vriende lijk lachen, ja zij boog zich zelfs over haar zieken echtgenoot heen om een kus op zijn voorhoofd te drukken. Doch van den zieke waren rust en vrede geweken, de oude rusteloos heid en spanning waren teruggekeerd. Die papierenAls een dreigend spook stonden ze hem voor den geest. Hij was ontevreden op zich- zeiven, omdat hij altijd teruggedeinsd was voor het vernietigen. Had Ro galla geen gelijk, als zij eischte, dat de onschuldige Harry het majoraat zou behouden Had zij geen gelijk, als zij de vernietiging verlangde van die papieren die een onuitwisch- bare vlek op haar en zijn naam konden werpen Het onrecht was gepleegd het kwam er nu slechts op aan, dit te herstellen zonder aan 't oude onrecht nog een nieuw toe te voegen. Was het geen onrecht tegenover Harry en Gerda, hun een inzicht te geven in de eerlooze han delingen hu.'iiier ouders? Hun te be- ook art. 171 aan de orde zal komen. De motie-Donner (om geen nieuwe gelden meer krachtens dit artikel toe te staan) kan het tweede lid van het artikel „aan de leeraars welke tot nog toe uit 's lands kas geen of een niet toereikend traktement genieten, kan een traktement toegelegd of het bestaande vermeerderd worden" niet van kracht berooven. Het blad schrijft „Vooral de verdubbeling van het zielental in onze groote steden, roept telkens om voorziening. Van daar nu weer het voorstel, om f 1700 meer uit te trekken voor de Hervormde kerk te Rotterdam, De drang om het tweede lid toe te passen, is onder deze constellatie op den duur niet te keeren. Toch voelt men, dat 'tzoo niet blijven kan. Rekent men toch naar de behoefte, dan moet ook, waar de behoefte afneemt, bezuinigd wor den. Let b.v. op de Waalsche ge meenten. Ze zijn 16 in aantal. Ze tellen saam niet meer dan ca. 10,000 leden, en toch worden 23 predikanten van dit kleine groepje, mee van re- geeringswege, gesalarieerd, d. w. z. éen predikant op de 450 leden. Zelfs zijn er in Amsterdam 4, in den Haag 3 en in Rotterdam 3 predikanten op een klein aantal leden, dat in het minst niet in evenredigheid staat tot de predikantsplaatsen bij de Ned. Herv. kerk in diezelfde steden. Waar dan nog bijkomt, dat in verreweg de meeste plaatsen bijna het ge heele gehoor, dat opkomt, evenzoo goed Nederlandsch verstaat, alleen Den Haag en elders een enkele gou vernante, uitgezonderd. Oudtijds had den deze Waalsche gemeente een zin. Thans niet meer. En nog steeds min deren ze. Sinds 1869 met 3,90 pet. Wil men nu aan den eenen kant naar gelang van de klimmende be hoeften verhoogen, waarom zou men dan op ander gebied, waar de be hoefte daalt, niet kunnen verminde ren Vergelijkt men naar het zielental in Den Haag, dat der Ned. Herv. en dat der Waalsche gemeente, zoo zou een predikant nog op lager zielen tal komen, en er zijn er d r i e." Militaire berichten. De generaal-majoor A. J. Vetter, commandant der derde divisie, heeft met ingang van 1 November pensioen aangevraagd. Door den minister van oorlog is bepaald, dat gehuwde onderofficieren met negen jaren onafgebroken dienst in hunnen rang, ook onder de nieuwe soldijregeling in het genot dier soldij- verhooging gehandhaafd blijven, zoo lang en voor zoover het gemis dier verhooging krachtens de oude soldij regeling door hen genoten werd. De formatie van het vast-personeel rooven van het erfdeel, waarop zij recht meenden te hebben En hun eer met een onuitwischbare vlek te bezoedelen Neen, dat mocht niet gebeuren, nooit 1 Een ontzettende angst greep den baron aan. Als zijn zoon, die nu reeds verdenking koes terde, na zijns vaders dood het ge heime vak in den muur ontdekte? Als hij de schuld en de schande zijner ouders in volle grootte leerde kennen Als hij hen moest vervloe ken Wat dan Neen, dat mocht niet gebeuren. Die papieren moesten vernietigd worden morgen neen, nog heden dadelijk op staanden voet Met inspanning stond de baron op, trok zijn kamerjapon aan en zocht den sleutel van den toren. Daar was hijKorten tijd voor zijn ziekte had hij de papieren reeds willen vernietigen, maar toen was zijn kracht verlamd, geworden. Maar nu gevoelde hij zich sterkDaar steekt de sleutel reeds in het slot, hij wil niet omdraaien. Willy spande alle krachten in de sleutel draaide om, de deur sprong open. Een ijskoude duffe lucht kwam den der koloniale reserve, waarvoor bij voorkeur gepensionneerde of gega- geerde militairen' beneden den rang van onder-luitenant, die vroeger in de koloniën hebben gediend, in aan merking komen, bestaat voortaan uit 75 militairen en 14 man burgerper soneel. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichten is Hr. Ms. pantserdekschip „Noordbrabant", on der bevel van kapt. ter zee W. van Voss, 12 dezer te San Francisco aan gekomen en is Hr. Ms. pantserdekschip „Utrecht", onder bevel van kapt. ter ter zee G. P. van Hecking Colenbran der, op denzelfden datum van New- York vertrokken naar St. Thomas. Visscherij-Inspectie. Door den minister van landbouw, nijverheid en handel is een wets ontwerp ingediend tot aanvulling en verhooging van het Xe Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1909. Een der wijzigingen betreft het uit trekken van een post voor jaarwedde en toelage aan een inspecteur voor de visscherij en een voor reis-, ver- blijf- en bureelkosten van dien in specteur. Het kornt den minister thans ge- wenscht voor dat in afwachting dat de visscherijwet in werking zal kun nen treden, aan zijn departement een inspecteur voor de visscherij zal wor den verbonden aan wien, wanneer de behoefte hieraan blijkt, één of meer adjunct-inspecteurs zullen zijn toe te voegen. De deskundige voorlichting van een inspecteur zal zegt de minister in zijn toelichting de regeering van nut kunnen zijn bij de verdere voorbereiding van de uitvoerings voorschriften der visscherijwet. Daar het voorts in de bedoeling ligt dat hij na het in werking treden van die wet zal worden benoemd tot hoofdinspecteur, belast met de leiding der visscherij-inspectie, zal mijn voor afgaande aanstelling bij het departe ment hem bovendien gelegenheid openen, zich voor dien lateren werk kring voor te bereiden. De minister is van gevoelen, dat de jaarwedde van den leider der vissche rij-inspectie ware te bepalen op f4000, met dien verstande, dat wanneer de inspectie, zooals de minister meent dat noodig is, haar aandacht wijdt aan de ontwikkeling van hetvissche- rijbedrijf en den economischen voor uitgang der visschers en daarvoor be rekend blijkt, de jaarwedde van den hoofd-inspecteur zal zijn te brengen op f 5000 met uitzicht op verdere verhooging. Bestrijding der werkloosheid. Op uitnoodiging van de heeren H. de Wilde en J. C. Kruis, respectieve- baron te gemoet, hij rilde ervan. Maar het moest gebeuren nu of nooitMorgen was het misschien reeds te laat 1 Met een lamp in de hand trad hij het donkere vertrek binnen. Hij zette de lamp op den schoorsteenmantel en tastte met bevende hand aan de lijst van het portret, waarachter het geheime vak verborgen was. Vond hij de juiste piek niet meer, of was de veer verroest Bewoog het portret niet meer? Doch; daar knarste ietsEen veer sprong los, het portret schoof langzaam ter zijde, hij zag in de donkere ruimte van het geheime vak. Begeerig, met den haast van een gierigaard, greep Willy in het vak. Ja, daar waren de papieren nog op dezelfde plaats, waar hij ze bijna 20 jaar geleden zelf had neergelegd. Hier Eduards brieven, de documen ten, het testamenten hier het register, dat Tirschner, de sluwe zaakwaarnemer, die ook reeds ten grave was gedaald, voor dertigdui zend mark van den gewetenloozen podesta van Frati had gekocht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1