Donderdag 14 Oef ober. No. 241. 47e Jaargang. 1909. Van Week ïol* Week. Feui! etoii. BINNENLAND. VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks; uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige oooruiaarden Schepen, vol geladen met troepen, varen uit verschillende Spaansche havens naar Melilla en de Span jaarden moeten nu veertig duizend man op het Rif bijeen hebben, met de bedoeling om desnoods tot tachtig duizend te gaan. Voor Spanjes schul denlast is dit een heel kwaad ding, want de Kabylen zullen al die kosten niet betalen en waarschijnlijk zal eenig grondbezit worden gevorderd, wel te verstaan wanneer de geheele zaak ten genoege van Spanje is af- geloopen maar zoover is men nog niet. Daarbij komt nog dat het verder uitstrekken der operatiën wel eens een wezenlijke oorlog met het Marok- kaansche rijk ten gevolge kon hebben. Vast staat het in ieder geval reeds, dat de zoogenaamde heilige oorlog overal in Noord-Marokko gepredikt wordt. Vrouwen, kinderen en bezit tingen worden weggezonden en de mannen trekken uit tot verdediging van het dierbare geloof, dat natuurlijk in het geheel niet bedreigd wordt. De vraag of de mogendheden aan Spanje de vrije hand zuilen laten, is nog een open vraag. In Frankrijk heeft men er stellig belang bij om met Spanje op goeden voet te blijven en van daar dan ook dat de Fransche generaal d'Amade, die zich vrij on gunstig over de bedoelingen van de Spaansche regeering had uitgelaten, daarvoor gestraft is. Het nieuws van het oorlogstooneel is overigens van geen beteekenis. Koning Eduard van Engeland schijnt eene poging gedaan te hebben om het dreigend conflict tusschen zijn regeering en het Hoogerhuis te voor komen en houdt op zijn kasteel Bal moral in Schotland conferenties met de leiders der partijen. De ministers weren zich dapper en schijnen van geen schikking te willen hooren. Van hun standpunt, dat het Hoogerhuis de bevoegdheid mist om de begroo ting anders vast te stellen, dan het Lagerhuis zulks reeds heeft gedaan, gaan zij niet af. De redevoeringen der ministers geven den indruk, dat zij liever zouden zien dat de begroo ting verworpen werd, want van de overwinning bij de stembus zijn zij verzekerd. Voor het land zelf zou het waarschijnlijk beter wezen wanneer de hangende quaesties eens uitge vochten werden, want die voortdu rende conflicten tusschen de beide deelen der vertegenwoordiging, wer ken hoogst verlammend op den wet- gevenden arbeid en wanneer de Lords de begrooting goedkeuren, dan wor den wel de nieuw voorgestelde be lastingen ingevoerd en staat het daar door ook wel vast dat het vrijhandels O— 59.) Geloof niet, wat de dokters zeg gen, Harry, antwoordde hij. Ik zal liet Zuiden niet meer zien. Ik wil er °ok niet heen, ik wil hier blijven op het stamslot van ons geslacht wil ik de oogen sluiten. Vermoeid zonk hij in zijn zetel terug en lag een poos bewegingloos. Toen zag men vreemde zenuwachtige trekkingen in zijn mager waskleurig gelaat. Hij sloeg de oogen weer op en de hand van zijn zoon grijpende, (side hijHarry, mijn zoon, als 'k er niet meer zijn zal, draag dan *°rg voor je zusterHarry, er 'even nog eenige bloedverwanten Van ons. je weet niet waar Harry, ge moet ze opzoeken, ge moet hen verzoenen en schadeloosstellen. Be- '°°f me, dal ge mijn testament stelsel behouden blijft, want van ver hoogde invoerrechten zal dan geen sprake meer wezenmaar overigens blijft wellicht alles bij het oude. Voor eenige dagen heeft het gerucht geloopen dat, ondanks de aanneming der begrooting, toch nieuwe verkie zingen zouden worden uitgeschreven, maar dit moet toch minder waar schijnlijk worden geacht. De liberalen worden in deze krach tig gesteund door de léren, die van ouds het Hoogerhuis kennen als de grootste hinderpaal tegen de verwe zenlijking van hun ideaal home rule (zelfbestuur).Toen Gladstone indertijd pogingen deed om aan het verlangen van Ierland te voldoen, waren het immers de lords die de home ruie- ontwerpen deden mislukken In zijn strijd tegen Hongarije schijnt de kroon thans alleen tegen de on afhankelijkheidspartij te staan, daar de bestaan hebbende partij-coalities ontbonden zijn. Natuurlijk maakt dit voor Oostenrijk de zaak niet beter. Veel steun vindt de keizer in de krachtige persoonlijkheid van den troonopvolger, zijn neef, aartshertog Frans Ferdinand, die door velen reeds als de eigenlijke keizer-koning be schouwd wordt en ook met keizer Wilhelm op bijzonder goeden voet staat. Hij is getrouwd met een gravin van Hohenberg, die echter thans door den keizer verheven is tot den rang van hertogin, met den titel van Hoogheid. In Duitschland schijnen de nieuwe belastingen vrij wat invloed op de partijverhoudingen in de vertegen woordigende lichamen te zullen krij gen. In Saksen-Meiningen hebben de socialisten bij de verkiezingen voor den Landdag een groote overwinning behaald. Aanstonds werden er 9 ge kozen, tegen 4 liberalen en bij 3 her stemmingen hebben de socialisten kans. Van de 24 leden waaruit de Landdag is samengesteld, worden er slechts 16 bij algemeen stemrecht gekozen en van de andere 8 de helft door de groote grondbezitters en de andere helft door de hoogst aange- slagenen in de directe belastingen. Wanneer de socialisten bij de her stemmingen winnen, komt de Landdag op het doode punt: 12 tegen 12. Ook bij tusschentijdsche verkiezin gen voor leden van den Rijksdag in districten van dePaltz(Neder-Beieren) en de Pruisische Rijnprovincie, heeft zich een dergelijk verschijnsel voor gedaan. De Czaar van Rusland, aangemoe digd door den goeden afloop zijner vroegere reizen, is voornemens om zoodra de minder gunstige gezond nauwkeurig zult uitvoeren. Niemand kent het, niemand weet daarvan het ligt daar in mijn schrijftafel, daaruit zult ge alles vernemen, alles Maar vraag mij nu niets, ik kan je niets zeggengeef me je woord daarop dat ge niets zult vragen en niets onderzoeken. Als Harry door zijn zuster en Eduard Montelli niet met 't familie geheim bekend was gemaakt, zou hij de woorden van zijn vader aan een ijlkoorts toegeschreven hebben. Nu echter begreep hij den verholen zin dier woorden wel en zijn ziel werd vervuld met medelijden voor zijn ongelukkigen vader, die zulk een zware schuld op zich ge laden had. Hij wist nu alles hij wist, dat Eduard Montelli de waar heid had gezegd. Wees gerust, vader, sprak hij aangedaan en iegde zijn warme hand in de bevende, ijzigkoele rechterhand van zijn vader. Uw laatste wil zal mij heilig zijn, ik zal dien uitvoeren, al al zou die mij ook verdrijven uit het slot mijner voorvaderen. Vreeselijk zwoegde de borst van heidstoestand der keizerin het toelaat, de sinds lang voorgenomen reis naar Italië ten uitvoer te brengen. Er zou zelfs sprake van wezen dat Z.M. over land zou reizen, naar Fiume en van daar met een oorlogsschip, dat reeds onderweg moet zijn, naar Venetië. De onmisbare agenten van den veilig heidsdienst zijn ook al onderweg. Zooals bekend is heeft de Turksche regeering een gezantschap naar St. Petersburg gezonden en had men verwacht dat daarvan het gevolg zou zijn een wederzijdsche schikking be treffende de Dardanellen en andere hangende quaestiesmaar zoover schijnt het niet gekomen te zijn. Waarschijnlijk is alleen eene regeling in voorbereiding en hoewel het aan hoffelijkheden en betuigingen van vriendschap niet ontbroken heeft, schijnt het groote doei toch niet bereikt te wezen. H4 Te Belgrado en andere steden van het koninkrijk Servië is de verjaardag der inlijving van Bosnië en Herzego- wina bij Oostenrijk, met nationaal rouwbetoon herdacht. Alle openbare gebouwen, winkels en kantoren waren gesloten. De uitspraak in het politieke strafgeding te Agram tegen de 53 van hoogverraad beschuldigde Serviërs, waarvan er slechts 22 werden vrijge sproken, heeft ook een zeer pijnlijken indruk gemaakt, en wanneer het vonnis in hooger beroep bevestigd mocht worden, hoopt men dat de keizer van zijn recht van gratie een ruim gebruik zal maken. Aan den verjaardag der inlijving van Bosnië werden ook in Oosten- rijksche bladen artikelen gewijd. Men schijnt ongerust te zijn over de wijze waarop de nieuwbakken Bosnische Landdag zich gedragen zal. Geen wonder, de Bosniërs hebben nog geen de minste parlementaire ervaring en de Landdag bestaat uit een vrij groot aantal zeer uiteenloopende bestand- deelen, die gewoon zijn onderling te twisten en het op die plaats zeker niet zullen laten. Bij verschillenden landaard komt nog verschil van geloof en dat spelt niets goeds. De Torpedo-Jagers. Omtrent de bij de maatschappij „de Schelde" alhier door de Engei- sche firma Yarrow en Co. gebouwd wordende torpedojagers voor onze marine, verneemt de „N. R. Ct." nog de volgende bijzonderheden De afmetingen zijn lengte 70 M., breedte 6,55 M., holte 4.19 M., diepgang (half toegeladen) 1.79 M. Waterverplaatsing bij dien diepgang pl.m. 415 ton. Stoomketels: 4 Yar- row-ketels met een totaal verwarmend den zieke, die met gesloten oogen in de kussens rustte, nog steeds de hand van zijn zoon vasthoudende. Gerda knielde bij haar vader neer en legde schreiend haar hoofd op zijn knie. Wat haar vader gedaan mocht hebben, hij was gebukt gegaan on der den last zijner schuld, dat ge voelden de kinderen op dit oogen- biik, en aan hen stond het niet, over hun vader een oordeel uit te spreken. XXIIe HOOFDSTUK. Het was nacht. Op hun vaders uitdrukkeiijken wensch hadden Ger da .en Harry hem alleen gelaten. En terwijl broeder en zuster voor elkaar hun hart uitstortten, iag de zieke in zijn bed, zonder dat de slaap zijn oogen sloot. Hij had niet willen toestaan, dat zijn dochter ook 's nachts bij hem waakte, een ander mocht dat nog vee! minderhij wilde rust hebben, aigeheele rust; nauwelijks duidde hij dat in de aangrenzende kamer een bediende sliep om in geval van nood bij de hand te zijn. Maar ondanks zijn slapeloosheid oppervlak van 1309 vierk. M. en een totaal roosteroppervlak van 24.15 vierk. M. Hoofdwerktuigen 2 vier- cylinder triple-expansie-machines met een gezamenlijk vermogen van pl.m. 7500 l.P.K. Kolenberging pl.m. 95 ton, waar mede bij economische vaart pl.m. 2600 mijlen afgelegd moeten kunnen worden. Bewapening4 semi-auto- matische kanonnen van 7,5 c.M., 4 geweer-mitrailleurs systeem Schwarz- Ioze, 2 torpedo-kanonnen voor tor pedo's van 45 c.M. diameter. Twee zoeklichten. Proeftochtensneiheid, 30 mijl. Bemanning in Oost-Indië pl.m. 80 koppen, w.o. 3 luitenants ter zee en 1 officier-machinist. De romp wordt geheel vervaardigd van staal van bijzonder goede kwali teit zooals voor dit soort vaartuigen algemeen gebruikt wordt; vanaf de kiel tot 1 voet boven de lastlijn moeten de huidplaten en alle ver- banddeelen van gegalvaniseerd staal vervaardigd worden. De huidplaten worden grootendeels koud in den vereischten vorm gebracht, alle klink nagels van minder dan 7/l6 diameter worden koud geklonken en wel aan de Binnenzijde, terwijl zij aan de buitenzijde gezonken koppen hebben. Ondanks de hieraan verbonden kosten hecht de firma Yarrow aan deze wijze van werken groote waarde, om dat daardoor meer zekerheid wordt verkregen dat de kop van den nagel het in de plaat gesouvereinde gat geheel vult en op deze wijze een uit stekende kwaliteit klinkwerk kan wor den geleverd. Over een derde van de lengte wordt de huid in de kimmen versterkt om later desgewenscht kimkielen aan te kunnen brengen. De vaartuigen krijgen een verhoogd voorschip waarop eene waterkeeringhet uitwendig aanzien toont daardoor meer over eenkomst met de groote torpedoboot- vernielers van pl.m. 600 ton, die thans bij Yarrow voor Brazilië worden aangebouwd, dan met de van dezen fabrikant bekende typen van 350 tons booten. De commandobrug, waarop stuurhuis, kaartenkamer, hut voor draadlooze telegrafie en de kolommen voor de peilinstrumenten, is zooveel mogelijk naar achteren geplaatst hiervoor moest, evenals op onze tor pedobooten type Ophir, de voorste schoorsteen meer naarachteren komen dan anders het geval zou zijn ge weest. De geheele beschieting wordt van djatiehout vervaardigd en mag nergens direct aan de verbanddeeien bevestigd worden. Dit voorschrift is een gevolg van de in Oost-Indië met de booten type Hydra opgedane ervaringhet hout bevat altijd sporen van zuren, die onder den invloed van de hooge temperatuur spoedig oxydeerend op gevoelde hij heden een tevredenheid als hij in langen tijd niet gekend had. Hij wist nu, dat de verzoening van zijn euveldaad in de hand zijns zoons lag, dat deze de verzoening met de onterfde kinderen zijns broe ders tot stand zou brengen. Zelf te zwak om die verzoening te bewerk stelligen, kon hij nu toch gerust uit dit leven scheiden. De duisternis van den nacht had nu niets ver schrikkelijks meer voor den zieke, zijn geweten was tot rust gekomen en zijn zenuwen schokten niet meer zoo pijnlijk bij het minste gedruisch, dat hij hoorde. Daarom verschrikte hij ook niet, toen omstreeks middernacht de deur van zijn kamer zacht werd geopend, en zijn vrouw binnentrad met een brandende lamp in de hand. Een donker morgenkleed omhulde in rijke ploofen haar lange gestalte haar trotsch hoofd was bedekt met een zwaren kanten omslagdoek, met een lossen knoop onder de kin vast gemaakt. Mevrouw Von Altenbrak hield haar hand voor het licht en boog zich over den zieke. Zijt ge wakker, Willy? Dat is het staal gaan werken waaraan het bevestigd is. Door nu het hout niet direct aan de verbanddeeien te be vestigen, voorkomt men, dat al vrij spoedig tot vernieuwing van spanten zou moeten worden overgegaan, en zal nu volstaan kunnen worden met vernieuwing van de .stalen bevesti- gingsstrooken. De vaartuigen zullen worden voor zien van een stoomankerspil, stoom- stuurmachine, distilieertoestel, aseh- ejectors, luchtperspomp, ijsmachine met afkoelingsinrichting voor de mu nitiebergplaatsen en petroleummotor voor het drijven van een dynamo, wanneer er geen stoom in de ketels is. Geëischt wordt een snelheid van 30 mijl in kalm water, gedurende drie uur vol te houden met een personeel dat in getalsterkte het daarvoor in de bemanningslijst vastgestelde niet te veel overtreft. Wanneer minder dan 29 mijl wordt gehaald, kunnen de vaartuigen geweigerd worden. Het eerste vaartuig zal naar wij vernemen den 24en October 1910, het tweede den 22en December d.a.v. voor de vollekrachtsproef gereed moeten zijn. Kuyper-Lehman. Naar de „Maasbode" verneemt zal nog deze week bij de ujtgevers Oos- terbaan ie Cointre te Goes, een brochure het licht zien van de hand van mr. J. A. de Wilde te 's Graven- hage, getiteld „Den leider trouw", een woord naar aanleiding van den politieken moordaanslag op dr. Kuyper. Wettelijke bepalingen betreffende het gebruik van trekhonden. Een wetsontwerp is ingediend, waarbij wordt voorgesteld te verbie den een kar of een wagen, met één of meer honden bespannen, als ver voermiddel te gebruiken of te doen gebruiken zonder als houder vaneen hondenkar of wagen te zijn ingeschre ven in een register, aangelegd door burgemeester en wethouders van de gemeente, waarin de houder woon plaats heeft. B. en W. kunnen de inschrijving weigeren, indien hond, tuig, kar of wagen niet voldoen aan de voorschrif ten die bij algemeenen maatregel van bestuur worden gesteld. Ook zullen bij algemeenen maatregel van bestuur nadere regelen worden vastgesteld betreffende de inschrijving in het re gister. Overtreding van de wet of van de bij algemeenen maatregel van bestuur gestelde voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste acht dagen, met geldboete van ten hoogste vijftig gulden. De wet kan worden aangehaald onder den titel van „Trekhondenwet". In de toelichting tot het wetsvoorstel wijst de minister van binneniandsche goedDan kan ik iets gewichtigs met je bespreken. Zij sprak die woorden uit in kor ten gebiedenden toon, dien zij sedert jaren tegenover haar echtgenoot had aangenomen. Willy bemerkte, dat het bleeke gelaat van zijn vrouw een sombere uitdrukking vertoonde. Met inspan ning richtte hij zich op, en leunende op den elleboog van den rechterarm, zeide hij niet zonder bitterheid: Nu, omstreeks middernacht, komt ge nu om zaken met mij te bespreken Den ganschen dag laat ge u bijna geen oogenblik zien. Wordt nu niet sentimenteel mijn waarde, antwoordde zij met een spot- tenden glimlach. Wat ik heb mede te deelen, kan het daglicht niet dra gen en ook niet de tegenwoordig heid van Gerda, die altijd in je na bijheid moet wezen. Ge weet, dat Harry gekomen isweet ge ook, of hij ons geheim vermoedt en of hij die geschiedenis van Eduards kin deren kent? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1