jatschappij 13 October. i Miubi No, 240. 0 57 5 50 0 02 Gemeentebestuur 47e Jaargang. 1909, mz. Woensdag BINNENLAND, Feui! eton. Lund- @n Tuinbouw n WETHOU- roepen Solli- tetrekking van ittige hand» aan school A 1DSMAN.) ekt tot aanbe- gt f 50.— voor fen. ten aan den )ctober a.s. pv., een Juf» in courante te Middel- roper(ster) en pet vak. opgave van ge betrekking d. blad. worden een fing, niet be- 4". inii. redgekeurd in ap. f 100.000, *IDAG Jr. fen, Spiegels, ■;en het geval door onvoor- gheid, straat- premiën. Zeeland, li 11)1. rink ven de 6 - 207 6.70 igelsche md met )helde. e) ea 0,35 d) je) ea 7,05 .5 a) ea 5,05 en 6.35 d) h) 3 vertrek vaii ■izen vta.8,50 Borssele en ms, Boraelea pt vaa 10,45 16 April tot VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-flduerfentiën op zeer uoordeelige uoorivaarden ZEEMILITIE. Oproeping verlofganger tot den werkelijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest van den 1 Maart 1909, A no. 836 3e afdeeiing M. Gelet op artikel 142 der militiewet roept bij dezen op tot den werkelijken dienstden in deze gemeente wonen den verlofganger behoorende tot de zeemilitie lichting 1907 Verbrugge, Jan Louis, loteling der gemeente Vlissingen, datum en plaats van opkomst 26 October 1909, a. b. Hr. Mr. „Van Galen" te Hellevoet- sluis. Gelast: den voormelden verlofganger, zich te dien einde, op den voor hem be paalden datum, voorzien van zijne bij vertrek met groot verlof medege nomen militaire kleedingstukken en voorzien van zijne kooigoederen, zoo mede van zijn zakboekje, voor zoo veel dit mogelijk is, te 12 uur des middags, aan te melden bij den commandant van het schip waarop hij zal worden geoefend. Hij moet zich vooraf en wel eenige dagen voor den datum van de op komst bepaald des voormiddags tus- schen 9 en 11 uur, ter secretarie (bureau militie) aanmelden, voorzien van zijn'zakboekje, teneinde dit voor vertrek te doen afteekenen en geeft kennisdat, voor het ge val hij door ziekte of andere rede nen buiten staat mocht zijn om op te komen, hij daarvan kan doen blijken, door op den dag voor de opkomst bepaald, een of ongezegeld papier geschreven geneeskundig attest van den behandelenden ge neesheer of eenig ander bewijs of verklaring ter gemeente-secretarie (Bureau Militie) over te leggen, zul lende de zieke, die niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komt, te dezer zake niet voor dili gent worden gehouden, maar ver plicht zijn zich onverwijld na zijn herstel bij den commandant van het wachtschip ter plaatse te vervoegen, wordende hij voor zooveel noodig er op gewezen, dat, zoo hij in ge breke blijft aan deze oproeping te voldoen, hij volgens art. 133 der Militiewet als deserteur zal worden behandeld. Vlissingen, 12 October 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Staatsbetrekkingen in Indie. Het bestuur der vereeniging „Oost en West" heeft een adres gericht tot 58.) En toch als zij bedacht, dat de zoon van Eduard Von Altenbrak onder den naam Eduard Montelli in haar onmiddellijke nabijheid leef de, liep haar een zachte rilling over de leden, als de voorbode van een naderend ongeluk. Nogmaals drukte Harry een kus °P haar hand en zeide toenNu vindt u wel goed, dat ik heenga "loeder. Ik ga Gerda begroeten. Qerda zal bij je vader zijn "ij wil zich door niemand laten verplegen. Ge zult haar wel een beetje veranderd .vinden. Harry ging naar den vleugel van "et slot, waar de vertrekken van zijn vader waren. Met vluggen tred stapte "ij door de lange gang, waarvan de '"uren versierd waren met portretten den minister van binnenlandsche zaken, waarin, gelet vooral op de toenemende geneigdheid om zich voor Staatsbetrekkingen in Indië aan te melden, de noodzakelijkheid wordt betoogd van opwekking van belang stelling bij de jeugd voor onze over- zeesche bezittingen. De belangstelling, zegt adressant, zal vooral worden gewekt door kennis van land en volk, welke op de school kan en moet worden aangebracht, inzonder heid ook wat aangaat de scholen voor Middelbaar onderwijs en de gymnasia. Als zeer geschikt voor leer- en leesboeken, wordt gewezen op de practische overzichtelijke, veelal met goede aibeeidingen ver luchte boeken en boekjes, die in den laatsten tijd over Indië verschijnen en op de uitgave vanwege het Kolo niaal Museum te Haarlem meer be paald en door het museum bijeen gebrachte voorstellingen van Indische producten. Het dep. van koloniën zou wenken in dezen geest aan de inspectiën van middelbaar en lager onderwijs kunnen geven. De vereeniging verzocht den mi nister alzoo, het daarheen te willen leiden, dat de inspecteurs van het onderwijs zich beijveren de Hoofden van scholen erop te wijzen, van hoeveel belang het is, de kennis van Indië in den ruimsten zin, bij de jeugd en de ballingschap te bevor deren, hen te wijzen, op de hiervoren aangeduide hulpmiddelen, die een welkome en aangename gelegenheid kunnen aanbieden om het onderwijs in Indische onderwerpen te verbe teren en in het bijzonder aante- bevelen om bij de lessen in geschie denis, aardrijkskunde enz. voor Ne- derlandsch-lndië eene beteekenende plaats in te ruimen. zijner voorvaderen, van den gepant- serden ridder der kruistochten tot den knappen garde-dragonder van den tegenwoordigen tijd. De laatste van de rij droeg -deze uniform. Het was Eduard Von Altenbrak. Een oogenblik bh et Harry voor dit portret staan. Ja, de gelijkenis tusschen dit portret en Eduard Mon telli was onmiskenbaar. Diezelfde groote, schitterende blauwe oogen, datzelfde golvende blonde haar, het zelfde hooge voorhoofd en dezelfde trotsche trekken om den mond Als er onrecht is gepleegd, dan zal ik dat weer goedmaken sprak Harry vastbesloten tot zichzel- ven. Op de nagedachtenis van u, mijne voorvaderen, zal geen vlek rustenRein en onbevlekt zij ons wapenschild en onze eerDat be loof ik u Na deze belofte schreed Harry verder. Hij gevoelde zich krachtiger, nu hij den voet in het ouderlijke huis had. Hij gevoelde zich éen met die mannen, wier portretten hem van den muur schenen toe te knikken en wier eer ook zijn eer was. Nog ge loofde hij niet aan een misdaad van Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is de divi sie bestaande uit Hr. Ms. pantser schepen „de Ruyter", „Tromp" en „Koningin Regentes," onder bevel van den kapitein ter zee O. F. Ty- deman, 10 dezer van Chinwantao vertrokken naar Yokohama. Onderwijs en Sport. In eene circulaire aan ouders en verzorgers van leerlingen der H. B. S. te Zutphen wijzen de commissie van toezicht op het M. O. en de directeur en leeraren der H. B. S. aldaar er op, dat de beoefening der sport onder de jongelui te hoog wordt opgevoerd. Zij geven daarom ouders of ver zorgers „dringend" in overweging „de overdreven zucht naar sport, met name de deelneming aan wed strijden daar en elders, met kracht tegen te gaan." Inkrimping der Zomervacantie Naar wij vernemen, zijn bij de onderwijs-autoriteiten plannen in be spreking tot verkorting der zomer vacantie op bet gymnasium, de twee hoogere burgerscholen en de middel bare school voor meisjes te Haarlem. De bedoeling zou dan zijn, de va- cantie, die nu zeven weken duurt, in te krimpen tot een maand, nl. de maand Augustus en dan een week najaarsvacantie te geven, bijv. einde October of begin November. („H.D.") Vruchtboom-bemesting. Reeds meermalen in de laatste jaren hebben wij onze lezers gewe zen op de noodzakelijkheid eener bemesting van vruchtboomen, en wel speciaal met kunstmeststoffen. Waar om Omdat de eischen, welke een ooftboom aan den bodem stelt be trekkelijk zijn voeding, zeer onder scheiden zijn van die onzer cultuur gewassen, eischen, waaraan door een bemesting met stalmest niet steeds kan worden voldaan, 't Is dan ook een meermalen waargenomen feit, dat boomen, die bij een rijke stalbemes- ting onvruchtbaar bleven of althans de kosten der bemesting niet loonden, nieuw leven en grootere vrucht baarheid toonden, wanneer kunst meststoffen werden aangewend. Wij zullen op de oorzaken va&. dit ver schijnsel thans niet nader ingaan. Ons hoofddoel is thans onzen lezers aan te sporen, om de bemesting van hun oofttuin of boomgaard vooral op den rechten tijd te doen geschieden, dat is, volgens onze meening, hoofdza kelijk in het aanstaande herfstseizoen. Wij weten dat velen nog anders zijn ouders, maar hij gevoelde dat het noodzakelijk was de zaak volle dig op te helderen. In deze stemming kwam hij bij Qerda. Maar wat verschrikte hij, toen hij de verandering bemerkte, die in de laatste dagen bij zijn zus ter had piaats gegrepen. Schreiende sloeg zij de armen om haar broeders hals en verborg haar bleek gelaat aan zijn borst. Haar slanke gestalte trildehet duurde geruimen tijd eer zij zooveel kalmte had herkregen, dat zij haar broeder alles in goeden samenhang kon vertellen. Broeder en zuster zaten in de ka mer naast het schrijfvertrek van hun vader. De deur van het schrijfvertrek was door een zwaren voorhang af gesloten toch hoorden zij nu en dan een zacht gekerm of een kramp achtig hoesten. Vader zit in zijn leuningstoel te slapen, fluisterde Gerda, ge zult er van schrikken, als ge hem ziet zijn lange gestalte is gebogen en hij is vreeselijk mager geworden. Ach Harry, als ik hem zoo afgemat en- stil daar zie liggen, denk ik dikwijls, dat hij werkelijk reeds dood is handelen en juist daarom achten wij het nuttig deze zaak afzonderlijk met een enkel woord te bespreken. Wij vertelden al eer, hoe wij zelf telken jare het eene jaar wat meer, het andere wat minder overvloe dig fruit mogen oogsten, sedert wij kunstmest zijn gaan gebruiken, maar het wil ons voorkomen, dat dit re sultaat voor een niet onbelangrijk deel hieraan is te danken, dat de hoofdbemesting in het najaar wordt toegepast. Waarom wij aldus doen, en ook van deskundige zijde in Duitschland wordt aangeraden Omdat wij willen zorg dragen, dat de plantenwortels voedsel kunnen vinden, zoodra ze dit noodig hebben dat is reeds in de maand Februari. In die maand moet voor den boom de tafel gedekt zijn, dewijl alsdan nieuw leven komt in de wortels en in den stam, de sap stroom begint te vloeien en de aan wezige voedingsstoffen worden reeds dan bemest. Om die reden zorgen wij voor een tijdige bemesting, dat is straks, ais de bladeren gevallen zijn. Dan blijft er al den tijd voor de meststoffen, om zich zooveel mo gelijk in den grond te verspreiden en te komen daar, waar de wortel haren ze te rechter tijd kunnen vinden. De regel geldt voor alle meststoffen, ook voor de Chili, want ook stikstof heeft de boom immers noodig, en ook deze stof dient dus, als de sapstroom begint, ter beschikking te wezen. Ongetwijfeld zal velen dit vreemd in de ooren klinken chili in 't najaar Maar de genoemde reden moet ieder duidelijk en gezond voorkomen noch aan kali en kalk, noch aan phosphor- zuur en stikstof, mag straks, in 't vroege voorjaar, de boom gebrek lijdendit zou zich stellig wreken. Of die chilisaipeter dan niet uit spoelt Zet uw vrees daarvoor op zij Dat gaat zoo gauw niet, als sommige nog meenen. Maar let welniet al de chili moet ge in den herfst geven ja, dat zoü min of meer verlies kun nen geven. Ge dient den boom slechts zooveel toe, dat in zijn allereerste stikstof behoefte straks wordt voorzien, de rest houdt ge in den zak tot het volgend voorjaar. De hoeveelheid is natuurlijk afhankelijk van den staat, waarin de boom verkeertheeft hij nog korte, zwakke loten gemaakt, waren de bladeren misschien klein en geelachtig, en werden daarbij de jonge vruchten, rijk in getal, afge worpen, dan is dit een bewijs van groote stikstofbehoefte en kan men al dadelijk wat meer geven, dan wanneer de boom in betrekkelijk goeden staat verkeert. Toch, in ieder geval, zou ik met een gift van hoog stens 100—150 kilo per hectare (1—1 Vs kg. per are) volstaan; daar mee is voorloopig genoeg gegeven, Het is ontzettend en rw die vreeselijke verdenking Heeft vader daar nooit op de eene of andere manier op gezin speeld Qerda rilde als onder den indruk van een vreeselijke gedachte. Zij iiet het hoofd op de borst zinken en fluisterde bijna onhoorbaar: Neen, Harry, dat heeft hij niet gedaan Maar in ijlkoortsen heeft hij om Eduard Von Altenbrak geroepen en hem om vergiffenis gesmeekt. Hij wilde weer goedmaken, wat hij mis daan had. Daarom heb ik dag en nacht bij hem gewaakt, dat geen vreemde ooren die onvrijwillige be kentenissen zouden hooren Maar hoor, hij is wakker geworden hij roept me Bereid hem voor op mijn komst, Oerda. Oerda snelde naar haar vader, maar weinige oogenblikken daarna kwam zij terug en zeide tot Harry: Vader wil je dadelijk zien hij was zeer verheugd, toen ik hem ver telde, dat ge hier zijt. Harry moest zich geweld aandoen om niet in tranen uit te barsten, mits men dan de voorjaarsbemesting niet te laat aanwendt. Doch deze najaarsgift achten wij dan ook, als regel, onmisbaar en van groot nut. Wij herhalen, dat wij het beschou wen als een belangrijk onderdeel onzer bemestingswijze en zouden ongaarne anders handelen. Een waarschuwing is misschien niet overbodigmen wacht met de bemesting tot de boom in rust is gekomen, tot het blad is gevallen. Paste men ze vroeger toe, dan zou dit juist kwade gevolgen kunnen hebben de boom zou dan te lang doorgroeien, het jonge hout als dan voor het invallen van den winter niet rijp zijn en kunnen invriezen. In den herfst of den vroegen winter (niet te laat, anders treft het geen doelmoet de hoofdbemesting val len, namelijk wat betreft de winter- sche meststoffenvan den stikstof- mest wordt tegelijkertijd een kleiner of grooter deel uitgestrooid. Volgens den bekenden Duitschen deskundige Lierke mag dit 3 of 2/3 zijnvoor zichtigheidshalve zouden wij liever 1/s als maximum beschouwen. Voor konijnenhoudersZorg dat uw hok droog is en er verversching van lucht plaats heeft; dat is de halve gezondheid der dieren. De urine van het konijn is de grootste vijand van het dier, daar. het de lucht verpest. Voorzie uw hok van een dubbelen bodem, de onder ste schuins liggend om de urine op te vangen en af te laten loopen, de bovenste recht liggend van dicht bij elkander geplaatste latten. Maak een dubbele zoldering, de onderste van vlechtwerk, de bovenste van hout en maak tusschen die twee zolderingen tegenover elkaar luchtgaten voor luchtverversching. Vlissingen, 12 October. Een lezing over Atjeh. Gisterenavond hield de heer F. Piekema, 1ste luitenant der Konink lijke maréchaussée alhier, in de so ciëteit „Unitas" een voordracht over Atjeh. Behalve leden der sociëteit met hunne dames waren ook eenige ge- noodigden aanwezig. De heer H. Chr. Beyerman, voor zitter van „Unitas", heette de aan wezigen welkom en gaf daarop het woord aan den heer Piekema. De heer Piekema begon met mede te deelen dat Atjeh, waar hij jaren doorbracht, hem na aan het hart ligt. Hierna deed de heer Piekema een aantal lichtbeelden op het doek brengen, die allereerst gezichten te aanschouwen gaven in Mekka, en verder een kijkje gaven op het leven en de gewoonten van de Atjehers, o.a. werd het verblijf van Toekoe- toen zijn vader hem de vermagerde hand toestak. Als een* zieke, wiens laatste uur voorbij is, rustte Willy Von Altenbrak in zijn leuningstoel, tot aan de borst bedekt met dekens, ofschoon een flink vuur in den haard brandde. Buiten scheen de zon heerlijk warm, maar de boomen in het park beschaduwden de kamer, zoodat eene voor der. zieke onbehagelijke koelte zou geheerscht hebben. Zoo echter was het aangenaam van tem peratuur in de kamer, voor Harry bijna te warm. Wat ben ik blij, dat ge geko men zijt mijn jongen, sprak de zieke met holle stem. Hebt ge mijn wensch geraden, of heeft Qerda je geschre ven, dat ik je gaarne nog eens zien wilde Vader, ik hoop, dat wij elkaar nog menigmaal zullen zien. De dok ter zal u wel aanraden naar het Zuiden te gaan, en ik hoop, dat u daar uw gezondheid geheel zal te rugkrijgen. Zijn vader lachte ongeloovig. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1