liiai Ier 12 October. ichten. Gemeentebestuur. No. 239 47e Jaargang. 1909. rerfenfiën. SCHE ÏEREEHIGIH6 se Kruis" Dinsdag BINNENLAND. het dertigjarig Iritsch-Oosten- ■voidoening op id en Oosten- :er pares" be verder, dat ld een strate- eersten rang ede is, en dat te danken is, eevoudig Ver- vredelievend is niet alleen ;enis, maar is an het grootste bewaring te febracht Pli. M, oediende, wo- J. de B,, 28 wonende te O., 45 jaar, e woonplaats, i in den nacht liddelhurg ge il. raaf. len heer ld» Blijkens een ement van ko- egram is de "angerap, resj- J. Dunnewold October j.l. op oten, door het ngeran, wiens as. De dader iddellijk ?elf- gra. ;ldt ons heden patiënten zeer ze allen goed vierde kind everschijnselen )ct, UWD: 25 j. en A. j. Roeting, jm. wed. 32 j. en Üijieyejd, |WD "Q% j'. #n g, E N de Nooijer. d, 3ömer, z. P. de Vos, d. ■e, z. N. van ;er, d. A. K. 1 z. A. Goed- ••Z. 1 lEN van C. J. de jeerts, wed. van J. Buys, man j- jllCHT. led. Meteor. Instituut lit ïrwaehüng tober 1909.) >stand 772,0 te neterstand 749.7 m avond van 10 .rde Z. W.-lijke bewolking, later Dezelfde tem- Vllsslngen. vm. 111.16 11.58 112.27 1.01 nm. 11.36 12.18 12.47 1.31 16 OCTOBER 1 uur, in het i s s i n g e n. an het Huishou- de Vergadering (Ie Leden van de gen.) ia vermeide 't>e' GQRKOiyi R „Tuberculose- rangen pl.ffl» De Secretaris-> B. F. CATS. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van W. J. J. CEULEN, om verlof tot verkoop van alcoholhoudende dranken, andere dan sterken drank, in de localiteiten van het stations gebouw aan den Prins Hendrikweg dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het gevraagde verlof kunr.en worden ingebracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 9 October 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Dertig opcenten op het tarief van invoerrechten. De heer U O. S(chilthuis) schrijft in „Land en Volk" Het was, behalve voor de weinige ingewijden, een groote verrassing, dat bij wijze van tijdelijken, buiten gewonen maatregel, tot aanvulling der schatkist wordt voorgesteld eene voorloopige verhooging van het tarief van invoerrechten met dertig ten honderd. En niet alleen een groote, maar ook eene pijnlijke verrassing, omdat zulk een voorstel een staaltje is van het zuiverste opportunisme, waaraan alle financieel beleid vreemd is. Bij het groote verschil van mee ning, dat in ons vaderland bestaat over de wenschelijkheid van eene verhooging van ons tarief van in voerrechten, en bij het verschil van opvatting onder de voorstanders van zulk eene verhooging over de mate en den aard dier verhooging, zijn allen, hoe verschillend zij over de financieele zijde van het vraagstuk, ook in haar onderdeelen, mogen denken, eenstemmig in hun oordeel, althans voor zoover zij tot oordeelen bevoegd zijn, dat aan ons tarief van invoerrechten zoo groote technische gebreken kleven, dat eene technische herziening reeds veel te lang op zich liet wachten. Ons tarief dateert van 1862. Sedert heeft de uitoefening der nijverheid zoo groote wijzigingen on dergaan, dat het wel van zelf spreekt dat een tarief, in 1862 vastgesteld, niet meer in overeenstemming is met de technische eischen, die de nijver heid daaraan stelt. De gebreken van ons tegenwoordig verouderd tarief geven aanleiding tot eene reeks on rechtvaardigheden in zijne toepassing. Herhaaldelijk, zoo zegt de schrijver verder, is daarop in nijverheidskrin- —o— 57.) Zoo hadden hare ouders bijna nooit over den gestorven oom ge broken als toevallig het gesprek °P hem kwam, was het altijd spoe- afgebroken, zoodat Gerda steeds Jad gemeend, dat tusschen haar va- "er en zijn broeder geene goede vvrstandhonding had bestaan. Eer.igs- ains had haar vader dit ook beves- ''gdtoen zij op zekeren dag eenige Vagen over oom Eduard tot hem hchtte, had hij haar verzocht niet °yer den overledene te spreken, daar lf bij hem pijnlijke herinneringen "Pwekte. En was die ongegronde afkeer egen Eduard Montelli niet opnieuw ven bevestiging van het vreeselijke ^mioeden? Had haar moeder niet honend gelachen en geheim gen de aandacht gevestigd. En de regeering kan volkomen op de hoogte zijn van de gebreken, die ons tarief aankleven. De voorgenomen herziening van dat tarief in 1900 was, behalve dat zij zou hebben geleid tot eene geluk kig nooit tot stand gekomen ver hooging, waartegen men zich in vrij handelskringen krachtig heeft verzet, in hoofdzaak bedoeld ais eene tech nische herziening en ais zoodanig eene groote verbetering. Het daarop gevolgde ontwerp eener tariefwet van 1904 was, wat de techniek be treft, eene navolging van dat van 1900, en sedert dien tijd zijn de bouwstoffen voor eene herziening van ons tarief van invoerrechten aan het ministerie van financiën, steeds ver meerderd. Men is daar dus volkomen op de hoogte van alle groote en kleine ge breken van ons tarief, en toch komt men met het voorstel de heffing, ge baseerd op dat gebrekkige tarief, te verhoogen met dertig ten honderd, zonder dat men zich eerst beijvert de gebreken, waarop zoo bij herhaling de aandacht gevestigd is en die zoo vele onbillijkheden tengevolge heb ben, weg te nemen. Het tarief van invoerrechten is voor eenen minister eene gemakkelijke ma nier om aan geld te komen. Of het drukt overeenkomstig de draagkracht, of het in een land als het onze, welks bevolking in hoofdzaak haar bestaan moet vinden in landbouw, export nijverheid, scheepvaart en handel, deze bronnen van welvaart benadeelt of misschien in gevaar brengt, daar over zal hij zijn hoofd niet breken, zoolang het geld in het Iaadje brengt, en dan hoe meer hoe liever Het geduld ontbreekt zelfs om de zoozeer verlangde verhooging uit te stellen totdat het tarief zal zijn ge zuiverd van zijne gebreken, neen, in afwachting van de herziening, fluks eene voorloopige, tijdelijke verhoo ging van dertig procent, die elke fout, welke het tarief aankleeft, elke on billijkheid, elke onrechtvaardigheid, eiken onjuisten aanslag, die van die fout het gevolg is, verergert met der- lig procent, waardoor juist deze be lasting zoo uitermate ongeschikt is om daarop opcenten te heffen Zal de meerderheid hare mede werking verleenen tot dergelijke mid delen ter voorziening in de Behoef ten der schatkist De „Tijd" antwoordt op de vraag, of de protectionisten de voorgenomen heffing van 30 opcenten op het tarief mooi vinden, kort en bondig: neen. Zij rneenen, aldus schrijft het blad, dat, waar er geld moet zijn, een ta riefsherziening een der bronnen is, ja, een hoofdbron, waaruit moet worden geput, maar zij zijn van oor- zinnige woorden gesproken, als er toevallig sprake was van Eduard Monteiii En had haar vader niet meermalen met groote heftigheid ver boden, dien naam in zijn tegenwoor digheid uit te spreken Ja, de eenige verklaring van dat vreemde gedrag vond Qerda in de vernietigende erkentenis van de zware schuld harer ouders. Nu eerst er kende zij de edelmoedigheid van Eduard, die haar zoolang de waar heid verzwegen had. Eer zij hem kon wederzien, moest dit rampzalige geheim volledig zijn opgehelderd. De misdaad van haar ouders moest goedgemaakt worden, maar hoe op welke wijze? De eenige, die haar helpen kon, was haar broeder. Zij kende zijn gevoelenszij wist, dat hij geen vlek zou dulden op het wapenschild zijner voorvaderen zij wist, dat haar broeder niet slecht was. Zij kende zijn edelmoedig ka rakter, dat helaas, door de omstan digheden wat lichtzinnig was ge worden. Maar een openhartig, eerlijk woord had bij hem nog altijd een goede plaats gevonden. Daarom schreef zij hem een briefzij ver- TELEFOONNUMMER 10. deel en hierin staan zij princi pieel tegenover de mannen van het fiscaal tarief dat deze verhooging moet geschieden stelselmatig, naar een vast plan, zóó dat zij tegelijker tijd den Staat aan de noodige gelden helpt en bevorderlijk is aan d^n na- tionalen arbeid. Een tariefswijziging, die alleen meer geld verschaft, moet, zoo bij iemand, eer door onzen te genstander, dan door ons geprezen. Principieel en op den duur gevoelen wij en, wij zijn zeker, de minis ter met ons voor deze opcenten precies evenveel ais de liberale voor standers eener algemeene inkomsten belasting voor de opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting, maar practisch doen wij, als zij met deze opcenten, en berusten erin, omdat nu eenmaal dadelijk geld noodig is en een principieele tariefsherziening, die komen moet, niet is uit de mouw te schudden. Waar deze algemeene ta riefsherziening tot een meer be- teekende verhooging leiden moet, daar schijnen ons de opcenten daartoe als aangewezen en bewonderen de vondst van den minister. Het blad meent, dat de Staten- Generaa! de gevraagde middelen tot dekking van een tekort, waaraan het kabinet niet schuldig is, niet kunnen noch mogen weigeren, al zal men goed doen het tijdelijke karakter er van te onderstrepen. ftbormemenfs-Advertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. De nederlaag van den bondgenoot. De „Standaard," een woord over den uitslag in Breukelen ten beste gevend, verontschuldigt zich dat zij dit nu eerst doet. Dat komt, zegt ze, omdat deze overwinning geen jube lende gewaarwording wekte. Men jubelt, als men er in slaagde een pu bliek tegenstander de zege te be twisten, maar niet als men het won van zijn eigen bondgenoot. De „Stand." wou eerst afwachten wat de R. Kath. pers er van zei. En zie dit nu kon niet beterQeen korrelken bitterheid,maar een moedig aanvaarden van de beteekenis van het feit, Volgens het blad heeft ook deze stemming doen blijken, dat er uit het verleden nog altoos ondergrond- sche stroomingen vloeien, die nie mand in zijn macht heeft en die zich aan alle controle onttrekken. Men kan pogen ze te verleggen, maar opdrogen kan men ze voor hands nog niet. Ze af te leiden is daarom altoos het veiligst. De ziel kundige actie onder massale groepen, de „psychologie de la foule", gelijk men het noemt, blijft nog altoos een onberekenbare grootheid. Nieuws over de onderlinge ver houding der groepen is er overigens niet geblekenalleen bleek, dat de zocht hem naar Altenbrak te komen om al deze verwarde zaken tot een ontknooping te brengen. Deze brief kruiste met een tele gram van Harry, luidende Ik kom vandaag of morgen naar Altenbrak. Mevrouw Von Altenbrak was niet weinig verbaasd, toen haar zoon bij haar binnentrad zonder vooraf aan gemeld te zijn. Mijn God, Harry, waar komt ge vandaan riep zij verrast uit. Er is toch geen ongeluk gebeurd Ik kon je, helaas, het geld nog niet zenden op het oogenblik komt het zoo slecht gelegen, als maar moge lijk is, maar ik heb toch altijd stap pen gedaan om Laat dat geld nu maar rusten moeder, antwoordde Harry, wiens jeugdig schoon gelaat zoo'n ernstige uitdrukking vertoonde ais Rogalia nog nooit bij hem had opgemerkt. Ik kom wegens een andere zaak. Ge maakt me werkelijk nieuws gierig. Neem mij niet kwalijk als ik u voorloopig daarvan niets naders kan mededeelen ik moet eerst met vader raadplegen. R.-Kath. het het cijfer. sterkst wonnen in Op 26 October wordt de officier van gezondheid le kl. W. A. de Looze geplaatst op Hr. Ms. pantserdekschip „Holland", en de officier van ge zondheid 2de kl. G. M. A. Ketting, met ingang van 1 Nov. op Hr. Ms. pant serschip „Hertog Hendrik." Bij beschikking van den minister van oorlog is de iuit.-generaal van den generalen staf F. H. A. Sabron, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, op zijn verzoek met ingang van 1 No vember op non-activiteit gesteld. Vervroegde winkelsluiting. Evenais in tal van andere ge meenten, wordt ook te Zaandam het vraagstuk der vervroegde winkelslui ting onder de oogen gezin. Reeds geruimen tijd zelfs was men het er niet over eens, of dit moest geschie den door particulier initiatief,'dan wel of het van overheidswege wette lijk geregeld moest worden. De Zaanlandsche Handelsvereeni- ging meende daarom goed te doen, door naar de wenschelijkheid een onderzoek in te stellen en zond daarom aan 600 winkeliers een vra genlijst. En het resultaat? Een 413 tal dezer winkeliers lieten de vra genlijst oningevuld, ja, een 260 tal zonden haar zelfs niet terug. Van de overige 182 waren 146 voorstanders van vervroegde winkelsluiting en 36 besliste tegenstanders. Een 60-tal wenschten de invoering' onder wette lijke bescherming, 29 door particulier initiatief, en 57 zeilden er tusschen door en verklaarden bij voorkeur het woord aan het particulier initiatief te laten. Kerkgaan te Amsterdam. K. schrijft in de „Hervorming" over kerken en kerkgaan in Amsterdam. Eerst geeft hij een overzicht van de kerkelijke gemeenten, de daaraan verbonden geestelijken en leeraars, benevens de gebouwen voor openba ren eeredienst. De Ned. Herv. Gem. heeft 13 kerken en 29 leeraren, de Waalsche gemeente 2 en 4, de En- gelsche Herv. kerk 1 en 1, de Epis copale kerk 1 en 1, de Vrije Gemeente 1 en 1, de Remonstrantsche gemeente 1 en 2, de Evang. Luthersche gem. 2 en 6, de Hersteld Luth. gemeente 1 en 4, de Doopsgezinde gemeente 2 en 5, de Gereformeerde kerken 8 en 10, de Oud-Gereformeerde gem. 1 en 1, de Christ. Geref. gemeente 1 en 1, de Vrije Evang. gemeente 1 en 1, de Roomsch-Kath. kerk 37 en 110, de Oud-Kath. kerk 2 en 2, de Ned.- Israël. gemeente 8 en 4, de Portug.- Israël. gemeente 1 en 1, de Gedoopte Och, je vader! Die is zoo lus teloos, lieve Harry, dat ge bij hem weinig gevoel voor je moeilijkheden zult vinden. Zit het hier En me vrouw Von Altenbrak wees lachend op haar hart. Bij jelui, jongelieden, is gewoonlijk geld of liefde in het spel. Ja, die schoone heerlijke jeugd Toch moet ik trachten bij va der belangstelling te wekken voor mijn aangelegenheid, antwoordde de jonge officier ernstig. Die laat zich beter door mannen afhandelen mocht het mij niet gelukken met vader tot een besluit te komen, dan eerst zal ik uwe hulp inroepen. Maar, mijn hemel, Harry, ge toont een ernst, die bijna komiek isIk wil me niet in je geheimen dringen, maar ik geloof, dat ik je toch altijd met raad en daad terzijde heb gestaan. Daar dank ik u van ganscher harte voor, moeder. Maar zoo mo gelijk zou ik u in deze aangelegen heid willen verschoonen. Nu, zoek dan je heil bij je vader, antwoordde mevrouw Von Altenbrak geërgerd. Onaangename dingen heb ik in den laatsten tijd Christenen 1 en 1, te zamen 84 kerken en 174 leeraren en geestelijken. Bovendien wordt in vele andere gebouwen van de Apostolischen, Mormonen, Leger des Heils, enz. godsdienstoefening gehouden. Het bezoek aan de kerken kan over 'l algemeen bevredigend worden ge noemd. Uit den aard der zaak spant de Roomsche kerk in dit opzicht de kroon, in de meeste kerken wordt des Zondags, vóór 12 uur, vier a vijf keer de Mis gelezen, en telkens in een overvol gebouw. Het aantal menschen dat op één Zondag de 37 Katholieke kerken bezoekt, zal reeds enorm zijn. Hierop volgen de Gereformeerde kerken. Wanneer ze ook worden ge houden, 's avonds en 's ochtends, altijd zijn de godsdienstoefeningen druk bezocht. Bij hen vindt men nog het geregeld kerkgaan onzer Calvi nistische vaderen. Bij de Ned. Hervormde gemeente is het kerkbezoek verre van onbelangrijk. Hier echter begint al de meerdere of mindere populariteit van den prediker de hoe-grootheid der opkomst te bepalen. Er zijn altijd predikers, die weinig trekken en daarnaast die erg worden „nageloopen". De eer van dit laatste geniet thans in hooge mate de confessioneele predikant, ds. Doeven- dans, een paar jaar geleden van Elburg naar hier overgekomen. Waar dominé ook optreedt, al is het des avonds in de groote Nieuwe Kerk op den Dam, of in een buitenwijk van de stad, in den regel is er plaats tekort. Onlangs op een Zondagavond verrichte deze zoozeer in trek zijnde predikant de bevestiging van een nieuwen leeraar. Bij die gelegenheid was ue toeloop zóó groot, dat de menschen in letterlijken zin om een plaatsje vochten. Er waren er nl. die min of meer ernstig werden verwond, ja, één was er, die met gebroken ledematen moest worden uitgedragen. Het auditorium bestond uit ruim 4000 personen Wat de opkomst betreft in de vrijzinnige godsdienst-oefeningen, staat de Vrije Gemeente zeer zeker bo venaan. Ook daar is in den regel zeer veel belangstelling. Niet zelden is het groote gebouw geheel bezet. Doch 't moet worden erkend, dat over 't algemeen het bij de vrijzinnigen veel minder druk loopt dan bij de recht- zinnigen. Dienstbode en Zondagsarbeid. Het hoofdbestuur van den Aige- meenen Nederlandschen Dienstboden- bond heeft tot den minister van landbouw, enz. een memorie gericht, met den meesten aandrang verzoe kende, ook deze categorie van ar beiders en arbeidsters op te nemen in de voorgenomen wettelijke regeling in zake den Zondagsarbeid. genoeg gehad, ik heb geen behoefte aan nog meer onaangenaams. Maar ik hoop, dat de aangelegenheid, zooals ge dien noemt, je niet zoo volledig in beslag neemt, dat ge voor je moeder niet een vriendelijk woord over hebt. Vergeef me, moeder, er maalt me zooveel door het hoofd. Maar ik hoop spoedig weer rijer te kun nen ademen en dan zal ik weer uw opgeruimde zoon wezen. Hij kuste zijn moeder de hand en Rogalia streek hem over zijn korte, bionde lokken. Denk er steeds aan, mijn zoon, ailes wai ik gedaan heb, deed ik uit liefde voor jou, sprak zij. Mevrouw Von Altenbrak wist zelf niet, hoe het kwam, maar zij moest op dat oogenblik aan die oude ge schiedenis denken, aan het geheim huwelijk van haar zwager. Zou Harry daarvan gehoord hebben Onmoge lijk (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1