9 October, No. 237. 47e Jaargang. 1909. Zaterdag F euil etotia Gemeenteraad, BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10 flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. Hofberichten. De Koningin zal, ter beëédiging in hun ambt, op Het Loo ontvangen Dinsdag a. s. den heer Idenburg, be noemd tot gouverneur-generaal van Ned.-lndië, en Donderdag 14 dezer graai Van Rechteren Limpurg, be noemd Commissaris der Koningin in Overijssel. Tweede Kamer. In de afdeelingen der Tweede Ka mer was men gisteren nog druk bezig met de algemeene beschouwin gen, waarbij 's lands financieele toe stand, de voornemens der regeering ten opzichte van het tarief van in voerrechten en de bekende ridderor den-zaak, de meest op den voor grond tredende punten moeten ge vormd hebben. Een te veel gerekend. Dit is de titel van een driestar in „De Stand." over de benoeming van een voorzitter van de commissie voor de eerste hoofdstukken der begrooting. De pers rekent, zegt „De Stand." op een man meer dan er was. De commissie bestaat uit vijf leden, en er waren bij het doen van een keuze slechts vier leden tegenwoor dig. De heer Lohman had zich ver ontschuldigd, en geen plaatsvervanger gezonden. Het stond alzoo twee leden van rechts tegenover twee leden van linksen daar de beide leden van links terstond niet een man van links, maar beiden den heer Lohman stem den, sprak het vanzelf, dat deze ge kozen werd. De heer Kuyper kon onder deze omstandigheden slechts ééne stem verkrijgen, en kreeg die ook. Iets waarbij niet mag vergeten worden, dat de heer Lohman, als de oudere in leeftijd, schier als vanzelf aangewezen was. Ware hij present geweest, zoo zou hij vermoedelijk zelf aanstonds met algemeene stem men op één na, die van hem zelf, gekozen zijn geweest. De Kuyperzaak. De verklaring van „Het Volk" in de Kuyperzaak, geeft „Het Huisgezin" aanleiding tot de volgende opmer kingen Met deze verklaring van het sociaal-democratische orgaan treedt, dunkt ons, de zaak een nieuwe phase in. Zoolang er stukken waren achter gehouden kon aan dr. Kuyper geen ongelijk worden gegeven, dat hij met zijn verweer wachtte. Nu het materiaal is uitgeput, heeft wachten geen zin meer en is er alles tegen. Aan dui dingen toch, min vriendelijke en zelfs 55.) Zijn oppasser kwam binnen ep meldde, dat een vreemde mijnheer den luitenant wilde spreken. Hoe heet hij Die heer wilde zijn naam niet noemen. Die vervloekte kerelik weet ak wat hij komt doenNu, laat hem binnenkomen Jawel, luitenant. De oppasser vertrok en met zeke ren angst zag Harry den bezoeker 'egemoet, die zoo geheimzinnig was. Natuurlijk weer een van de „goede vrienden," die kwam om geld te aaien of om zijn diensten aan te bie den. om het even, als het laatste soms het geval mocht zijn, was hij welkom. Eenigszins verrast keek Harry het zeer tendentieuse, heeft het tot dus ver van links niet ontbroken, en zal het, vreezen wij, ook in de toekomst niet ontbreken. Wie zou willen wach ten tot men daarmee ophield en de zaak objectief wenschte te beoor- deelen, kan wei blijven wachten. Laat dr. Kuyper thans zijn verweer niet langer uitstellen. Het kan zijn, dat hij van onvoorzichtigheid niet geheel is vrij te pleiten, dat bij hem een tekort aan menschenkennis is te constateeren, dat van een tikje men- schelijke ijdelheid ook deze groote niet geheel is vrijgebleven, de figuur van Kuyper in haar zedelijke waarde zal, naar wij willen en dur ven vertrouwen, ongerept uit deze campagne te voorschijn komen. Maar hoe eerder het bevrijdend woord wordt gesproken, hoe beter. „De Tijd" schrijft: Dat dr. Kuyper in de argloosheid en blanke onschuld der bedoelingen van „Het Volk" ten zijnen opzichte geen onbepaald ver trouwen stelt, kan hem zeker door niemand ten kwade geduid worden. De wenschelijkheid om de publicee- •ring der door hem vóór zijn vertrek naar het buitenland toegezegde ver klaringen niet langer te verschuiven dan bepaald noodig is, zal intus- schen door niemand meer dan door hem zelf worden ingezien. Staatspensionneering. Het hoofdbestuur van den bond voor Staatspensionneering heeft aan de afdeelingen toestemming gevraagd tot het houden van een volkspetition nement. Gisteren vertrokken de laatste kin deren uit de zeekoloniehuizen van het Centraal Genootschap voor kin- der-herstellings- en vacantie-kolonies. De verpleging over 1909 geeft reden tot tevredenheid. De bereikte resul taten waren uitstekend. In de 4 zee-tehuizen werden totaal 969 kinderen opgenomen. In de beide bosch-tehuizen 282, totaal 1251 kinderen. De raming werd weer ver overschreden. Door 81 afdeelingen en door 9 afdeelingen in voorberei ding werden kinderen uitgezonden, terwijl 15 nieuw opgerichte afdeelin gen nog niet voldoende georganiseerd waren om reeds dezen zomer te ver plegen. Wegens plaatsgebrek werden afgewezen 40 kinderen. Het nieuwe tarief bij de S. S. en H. S. M. Naar de „Msb." uit goede bron verneemt, wordt er op de bureaux der H. S. M. en S. S. met extra krachten gewerkt aan de samenstel ling van de nieuwe tarieven voor het vervoer van reizigers. Indien de ministerieele goedkeuring volgende oogenblik op, toen hij een slank jonkman met ernstig bijna som ber gelaat voor zich zag staan, die volstrekt niet wegens geldzaken scheen te komen. Met wien heb ik de eer te spre ken Waarmee kan ik u van dienst zijn vroeg Harry beleefd. Het doel mijner komst zult ge on middellijk raden, als ik u mijn noem baron ik heet Eduard Montelli en ben de broeder van de jonge dame, met welke ge voor eenigen tijd hebt kennis gemaakt Harry kleurde, maar hij wist zich te beheerschen en antwoordde Mijnheer Montelli, duid mij niet ten kwade, dat ik toch de reden van uw komst niet kan raken. Wel heb ik voor eenigen tijd kennis gemaakt met uw zuster, maar mejuffrouw Mon telli heeft zelve gewenscht die ken nismaking niet voort te zetten. Ik streef er naar aan dien wensch te voldoen, en ik geloof dat de zaak daarmee is afgeloopen, Eduard voelde zijn toorn opwel len, maar toch antwoorde hij met kalmte Toch niét geheel, baron Daar ge niet van plan zijt de belofte spoedig afkomt, hoopt men daarmede in het begin van 1910 gereed te ko men. Er bestaat dan kans, dat de invoering van dit tarief met den a.s. zomerdienst kan worden tegemoet gezien. Ons werd toegezonden een bro chure, welke geschreven is door Neliie (mevr. Van Kol) en getiteld „Afdrukken van Indrukken", over den arbeid van het Leger des Heils. Deze brochure wordt gebruikt in verband met de „Nationale Aanvrage", die dit jaar zal worden gehouden van 23 October tot 6 November, en die ten doel heeft 't bijeenbrengen van de noodige gelden voor de instand houding en uitbreiding van het werk van het Leger des Heils. Zitting van Vrijdag 8 October, des nam. 2 uur. Voorzitter jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren Merckens, Vermaas, Jacob- ze, Auer en Van Raalte, de laatste met kennisgeving. 1 vacature. Mededeeling wordt gedaan van een schrijven van den heer A. Frelier, benoemd onderwijzer aan school D, dat hij met 1 November a.s. in functie zal treden. Van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, waarin wordt medegedeeld, dat op de be grooting voor 1910 f 3600 zijn uit getrokken voor subsidie voor de handelsschool alhier en waarin de voorwaarden worden opgenoemd, waaraan voldaan moet worden om deze subsidie te verkrijgen. Verder van goedkeuring van ver schillende raadsbesluiten door Ged. Staten en van een brief van den Commissaris der Koningin, waarin kennis wordt gegeven van de herbe noeming van den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke tot bur gemeester dezer gemeente. De heer Kalbfleisch sprak hierop den burgemeester als volgt toe Naar aanleiding van de mededee ling, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd U als Burgemeester dezer gemeente te herbenoemen, zij het mij vergund, namens den gemeenteraad, U daarmede geluk te wenschen. Met voldoening kunt gij terugzien op het afgeloopen tijdperk van uw bestuur, waarin de gemeente belang rijk is vooruitgegaan en vele belang rijke zaken zijn tot stand gebracht. ik hoop, dat verder onder uwe lei ding de bloei van Vlissingen mag toenemen en dat het U gegeven moge zijn, in gezondheid, met denzelfden ijver en toewijding het derde zestal jaren te volbrengen, onder gemeen aan mijn zuster te volbrengen, zult ge toch wel genoeg eergevoel be zitten om mij genoegdoening te ver schaffen voor het snoode spei, dat ge met mijn zuster gedreven hebt. Genoegdoening Harry's gelaat nam een trotsche uitdrukking aan, hij geleek nu onaangenaam veel op zijn moeder. Dan behoor ik toch eerst te weten, of ik li wel wegens uw stand Genoegdoening mag verschaffen, wilt ge zeggen, luitenantviel Edu ard in. Nu, misschien wordt ge wel daarvan overtuigd door hetgeen ik u te zeggen heb. Ge kent mij slechts als Eduard Montelli, maar mijn zuster en ik hebben in onze aderen even zulk voornaam bloed als gij, namelijk het bloed der Alten braks, wier eer door uwe handelwijze met voeten is getreden. Harry staar de hem een oogenblik sprakeloos aan. Toen brak hij in een spottend gelach uit. Blijkbaar zijt u niet wei bij het hoofd. Volstrekt niet, antwoordde Edu ard somber. Ge zult mij later zeker ho nen of om mij lachen, wanneer ik u als schappelijke samenwerking, de be langen dezer stad te behartigen. De leden gaven door applaus van hun instemming met het gesprokene blijk. De voorzitter dankt voor de ge sproken woorden. Overgelegd worden de volgende stukken Een verzoek van den heer J. G. Meijer om in erfpacht te mogen ont vangen een stuk grond bij het terrein van het Badhotel, teneinde rond het hotel een tuin te -kunnen aanleggen. Adressant wenscht f 10 per jaar voor deze erfpacht te betalen. In handen van B. en W. om advies, Een verzoek van S. Minderhoud, alhier, die het volgende mededeelt dat hij onlangs door openbaren verkoop eigenaar is geworden van het huis en erf, gelegen aan het Bellamypark (westzijde) no. 17, waar aan een aan de gemeente in eigendom toebehoorende brandgang belendt dat hij veronderstelt, dat door dem ping van de voormalige Bierkade, voornoemde brandgang thans geen belang meer voor de gemeente kan zijn om hem in eigendom te blijven behouden dat voornoemde gang echter voor adressant van groot belang is en hij dezelve gaarne in eigendom zou bezitten, teneinde, bij goedkeuring door den raad, door aanbrenging van een afzonderlijken opgang, de volks huisvesting van het aan hem toebe- hoorend gebouw te verbeteren dat genoemde brandgang reeds langen tijd gedeeltelijk is overwelfd en er door opbouw de bestaande betimmeringen hebben plaats gehad, welke betimmeringen eenigszins tot verbetering der volkshuisvesting dienen dat het hem voorkomt dat door de voorgestelde verandering de voorgevel van het gebouw verbetert en er zeker toe bijdragen zal het aanzien van de wijk te verhoogen. Adressant is bereid een billijke koopsom voor de brandgang te be talen en wijst er nog op, dat hem, bij bespreking met deskundigen ge bleken is, dat hij zonder geheel of gedeeltelijk bezit van den brandgang onmogelijk er een behoorlijken afzon derlijken opgang kan laten aanbrengen. Adressant verzoekt ten slotte, dat de raad besluit bedoelden gang aan hem te verkoopen. De voorzitter stelt voor, naar aan leiding van een vraag van den heer Tichelman, om deze zaak aan het einde der vergadering te behandelen. Door G. A. Heidoorn, ambtenaar ten kantore van den gemeente-ont vanger, is een verzoek ingediend om salaris-verhooging. De adressant licht zijn verzoek toe door er op te wijzen dat zijn salaris (f 400) veel ten achter de vaische erfgenaam uit het slot Altenbrak laat verwijderen door den sterken arm van het gerecht en ik in uwe'plaats treed. Mijn vader was de ritmeester Eduard Von Altenbrak die den 16en Augustus in den slag bij Mars la Tour den heldendood stierf. Eduard sprak met zooveel ernst en overtuiging, dat Harry hem getroffen en eveneens ernstig aankeek. Hij her innerde zich nu de verhalen, die hij over het leven van zijn overleden oom gehoord had, ja hij herinnerde zich nu ook, dat men had verteld, dat zijn oom in Italië in het geheim een huwelijk had aangegaan. Wie hem dat verteld had, wist hij niet meer. Waarschijnlijk een van de ou dere dienstboden, die reeds ten tijde van den Fransch-Duitschen oorlog bij zijn ouders dienden. Hij zweeg een poos, hij was een weinig beko men en zeide nu echter zonder eeni gen spotEen omstandigheid doet mij verwonderd staan, mijnheer na melijk, dat ge uwe aanspraken niet lang hebt doen gelden. Met het oog op mijn moeder en op uw familie heb ik gezwegen, staat bij dat van andere ambtenaren, veel jonger in dienst bij de gemeente. Ook wijst hij er op, dat de werkzaam heden in de laatste jaren steeds zijn uitgebreid en er dus steeds meerdere diensten, ook buiten de gewone kan tooruren, van hem worden gevraagd. Dit verzoek zal bij de begrooting behandeld worden. Van het college van regenten van het gasthuis is een schrijven ingeko men van den volgenden inhoud Het is uw college bekend dat reeds geruimen tijd geleden door het college van regenten van het gasthuis, mid delen zijn beraamd geworden om te geraken tot de oprichting van een ziekenhuis en alzoo scheiding te brengen tusschen de totnogtoe in éen gebouw en onder éen administratie samengebrachte verzorging van be hoeftige oude mannen en vrouwen en van zieken. De wenschelijkheid om hier tot scheiding te komen is ontstaan uit de behoefte aan een zieken-verpleging die meer beantwoordt aan de eischen, daaraan in onzen tijd gesteld, terwijl ook de ervaring ons steeds duidelijker heeft aangetoond dat genoemde tak ken van verzorging, niet zonder schade voor éen van beiden, te vereenigen zijn. Bovendien is de behoefte aan ruimte voor de behoorlijke verpleging an de aan onze zorgen toevertrouwde ouden van dagen, mede oorzaak dat wij de voor een wijl gestaakte onderhande lingen met kracht hebben hervat en een plan door ons is ontworpen, dat wij hierbij aan uwe overweging aan bevalen, onder overlegging van de noodige toelichtende bescheiden. Wij willen hierbij nog opmerken dat het in onze bedoeling ligt het te stichten ziekenhuis niet te zetten onder de leiding van een directeur geneesheer, maar onder die van een directrice-hoofdverpleegster. De in richting zou daardoor meer het karak ter verkrijgen van een verpleeghuis, waar aan alle hier gevestigde doctoren de gelegenheid geboden wordt hunne patiënten te behandelen, zoowel voor gewone als voor chirurgische gevallen, zoodat dus van die zijde algemeene medewerking mag worden verwacht. De reden toch waarom van het gasthuis als gelegenheid tot verple ging door personen die daarvoor kunnen betalen, bijna geen gebruik wordt gemaakt, ligt, behalve aan de gebrekkige inrichting, hoofdzakelijk daaraan dat de doktoren hun patiën ten dan moeten afstaan. Bij dit schrijven zijn overgelegd een begrooting van den bouw van een ziekenhuis, bedragende in hoofd som f 32,600 en eene begrooting der jaarlijksche exploitatie-kosten, die begroot worden op f 12,500. Deze som zou moeten worden gevonden maar nu laat ik alle bedenkingen varen. Van heden af neem ik dén naam aan van mijn vader. Harry beet zich op de lippen. Wat zegt ge daar Hebt ge gezwegen met het oog op mijn familie Ook dat zal ik u verklaren. Het was uw vader die de parieren in bewa ring had, welke het bewijs leveren van het huwelijk, dat mijn vader de erf genaam van Altenbrak, in het geheim op Sicilië had gesloten. Die papieren werden hem door zijn broeder toe vertrouwd. Mijn moeder moest zich tot hem wenden, als mijn vader in den strijd mocht vallen. En toen mijn moeder tot hem kwam, ontkende hij het bezit der papieren en stootte haar uit zijn huis. Harry was zeer bleek geworden. Gij spreekt daar een zware beschul diging uit, zeide hij op doffen toon. ik zal die beschuldiging door bewijzen staven. Reeds heb ik de sporen van de misdaad ontdekt. Te Frati, een dorpje in het gebergte bij Palerm'o, zijn mijn ouders getrouwd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1