8 October. 1909. No. 236. Versohijnf dagelijksj uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnemerifs-ftduerfenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Gemeentebestuur. BINNENLAND. Feuilleton, VAN DEN HAK OP DEN TAK. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. VLI LANDWEER. (Zakboekjes.) De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van de verlof gangers, die op 1 Augustus jl. naar de Landweer zijn overgegaan, dat hunne nieuweLandweerzakboekjes aan de Gemeente-Secretarie (bureau Mi litie) kunnen worden afgehaald. Bij het afhalen moet het juist adres (straat en nummer) van den betrok ken verlofganger worden opgegeven en zal deze zich hebben te overtuigen, dat de in het zakboekje gehechte verlofpas voor „gezien" is geteekend. Vlissingen, 7 October 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 12 en zoo noodig op 13 October a.s. van het fort Pampus, Zuiderzee, en op'15, zoo noodig ook op 16 October a.s. van het fort IJmui- den, schietoefeningen worden gehou den dat omtrent de regeling dier schietoefeningen inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. Vlissingen, 7 October 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De nieuwe afgevaardigde voor Breukelen. De heer F. H. de Monté Ver Loren, administrateur van het departement van waterstaat, die voor Breukelen tot lid der Tweede Kamer is gekozen, werd in het jaar 1861 geboren en is thans dus 48 jaar oud. Na de vroegere Polytechnische School te hebben bezocht hij deed niet het ingenieurs-examen werd de heer De Monté in April van het jaar 1892 als adjunct-commies ge plaatst aan het departement van wa terstaat, onder hetwelk toen nog handel en nijverheid ressorteerden. In April 1896 verkreeg hij den rang van commies en drie jaar later den hoofd commies-rang, waarna hij in April van het jaar 1901 werd bevorderd tot referendaris. Vijf jaar later, in April 1906, ver kreeg de heer De Monté den inmiddels geschapen rang van administrateur, en werd speciaal belast met het beheer van de afdeeling spoorwegen. Deze functie heeft hij dus tot heden drie en een half jaar bekleed. 54.) TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Harry Von Altenbrak bevond zich in een zeldzaam opgewonden stem ming, die hij zich zelf niet wist te verklaren. Harry bezat een gevoelig hart, een levendig eergevoel en als het er op aan kwam, zijn eigen eer of die van zijn familie te verdedigen ontzag hij geen offer. Zijn grootste trots was zijn oude, eervolle naam, niet de minste vlek mocht op het blanke schild zijner eer rusten. Maar hoe jong hij was, hij had toch reeds alle genietingen van het leven in de groote stad, alle „passions" der groo te wereid leeren kennen. Harry was de verwende lieveling der dames uit de groote wereld alle harten kon hi veroveren en ais een vlinder, flad Het nieuwbenoemde Kamerlid, die aan het departement als een hoogst kundig hoofdambtenaar geroemd wordt, zal nu, ingevolge het Kon. besluit van 5 Februari 1868, als be zoldigd landsambtenaar, behoorende tot een der departementen van alge meen bestuur, als hij als Kamerlid zitting zal hebben genomen, van rechtswege van zijn ambt ontheven zijn en in het genot van verlofstrak tement komen. De heer De Monté is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, in de Oranje-Nassau-orde en in de Leopoldsorde. Staatkundige brief van mr. Van Houten. In de gisteren verschenen Staatkun digen brief vangt mr. Van Houten aan met een verzuchting, door hem ge slaakt in de „Vragen des Tijds" van 1884: „Zeker was het steeds mijn doel en wensch om een ruimer kies stelsel te doen invoeren, maar geens zins om vijftien jaren en misschien nog meer, aan dit ontwerp te beste den." En hij voegt daaraan toe Het einddoel, in 1884 als het beste geschetst, is in de eerste helft dier periode bereikt. De economisch zelf standige burgers zijn sedert 1897 kiezers of kunnen het worden en de armen zijn uitgesloten. Maar de voor standers van klasseregeering der loon arbeiders zijn steeds voortgegaan het slib der maatschappij om te woelen en ook andere groepen hebben het niet beneden zich geacht, op jaloezie en begeerte naar gratis-verstrekkingen te speculeeren. In de na de invoering van het nieuwe kiesrecht ook ai weder verloopen twaalf jaren heeft onze wetgeving er de slechte gevolgen van ondervonden. Verblijdend is bij de laatste ver kiezing, dat eigenlijk de teekenen des tijds er op wijzen, dat het slib begint te bezinken en vage beloften der candidaten hun evenveel tegenstanders als aanhangers bezorgen. De bedrie- gelijke leus „algemeen kiesrecht" heeft uitgewerkt. In hoogere en lagere kie zerskringen dringt het bewustzijn door, dat het enkel nog om armen- kiesrecht gaat, en hiervan is de groote meerderheid niet gediend. De beslissing lag in 1909 bij de kiezers, die gewoon zijn de leden van het rechter- of linker-centrum te steu nen, naarmate van hun tijdelijke sym pathieën. Ditmaal gaven zij aan de christelijk-historischerichting, die zich over zoo goed als alles vrijheid voor behield, maar zich vierkant tegen algemeen kiesrecht verklaarde, de voorkeur boven de candidaten van den vrij-liberalen bond, die met alge meen kiesrecht ging modderen. En ten slotte lieten toch Troelstra c. s. hun shibboleth bij de herstemmingen derde hij van de eene bloem naar de andere. Op de renbanen der hoofd stad was hij de held van den dag, op de feestmalen na de wedrennen strooide hij het goud met volle ham den uit, en in dollen overmoed had hij reeds meermalen een klein ver mogen op één enkele kaart gewaagd. Langen tijd was alles goed gegaan, het geluk had den overmoedigen jongeling niet verlaten. Had hij een enkele maal geldgebrek, dan hielp zijn moeder hem uit den nood, of ook v/el „goede vrienden", die hun geld gaarne ter leen geven tegen kleine wisseltjes. natuurlijk, niet zonder goede winst; dat spreekt van zelfHarry dacht er nauwelijks aan, dat die „goede vrienden" voor drie maanden twintig procent winst op streken. Tot heden was het Harry nog altijd gelukt, die woekeraars op den bepaalden tijd te betalen maar nu was zijne positie verre van aange naam. Dat zijn vader ziek was ge worden kwam hem nu juist slecht van pas. Waar zou hij nu de vijf-en twintigduizend mark vandaan halen, die hij binnen drie dagen moest be- los, door onthouding aan te bevelen, ook waar een voor de - algemeen kiesrecht-leus buigende candidaat van den vrij-liberalen-bond tegenover een candidaat der rechterzijde stond. Daarmede is het algemeen kiesrecht, in den zin, dien men er in democra tische kringen aan hecht, afgedaan. Het wordt nu in Heemskerk's Staats commissie voor algemeene Grond wetsherziening begraven en de naaste toekomst zal wel andere politieke ge schilpunten op den voorgrond brengen. Ongevallenwet. Naar bekend is, heeft men bij het invoeren van de Ongevallenwet, voor wat betreft het toekennen van geva- renklassen,gevarencijfers en daarmede verband houdende jaarpremies, bij ontstentenis van eigen uit statistiek geboren gegevens goeddeels de Oostenrijksche regeling dezer materie gevolgd. Onlangs heeft men die in deeling en premietoekenning wel naar wettelijk voorschrift herzien aan de hand van de eerste vijfjaarlijksche wetenschappelijke balans, maar ook een statistiek die over een zoo kort tijdsbestek loopt heeft nog maar be trekkelijke waarde. Dat b. v. Amsterdam in het eerste vijfjarig tijdvak door het dragen van eigen risico ongeveer een half milli- oen gulden bespaarde, welk bedrag anders aan premiegelden zou moeten zijn gestort, is bekend. Ook Den Haag beeft, door risico-overdracht, heel wat minder ongevalkosten te dragen gehad dan wanneer die ge meente premie had betaald voor Rijksbank-verzekering. Over het jaar 1907 o. a. heeft het naar wettelijke wijze bekostigen van de gebeurde ongevallen uit de gemeentekas f 12,579.52 gevorderd. Voor diezelfde bekostiging zou aan de Rijksverzeke ringsbank f38.419.79 premie moeten zijn betaald, alzoo f25,840.27 of 67 procent besparing aan overbodige uitgaven. Thans lezen we in de „N. Arnh. Ct." dat in 1908 voor de posterijen en telegrafie, ook wegens het zelf risico dragen, f 18,883 minder aan ongevalkosten behoefde te worden uitgegeven dan wanneer voor het be trokken personeel premie aan de Rijksverzekeringsbank was betaald naar den maatstaf van de laagste gevaren cijfers der klassen, waarin dat personeel zou zijn ingedeeld, en zulks niettegenstaande wegens in 1908 plaats gehad hebbende ongevallen met blijvende ongeschiktheid van de getroffenen, of doodelijken afloop, aan contante waarden van vastge stelde renten het in vergelijking met vorige jaren hooge bedrag van f32,212, moest worden voldaan. talen Zijn moeder had hem geschre ven, dat hij zijn schuldeischer voor korten tijd tot uitstel moest bewegen daar zij op het oogenbiik, dat zijn vader zwaar ziek lag, hem onmoge lijk die som gelds kon verschaffen. Harry moest maar acht dagen geduld hebben, dan zou alles in orde zijn Maar die acht dagen waren voorbij en er kwam geen geld. Slecht geluimd liep Harry in zijn fraai gemeubileerde kamer heen en weer. Hij had het geld zoo dringend noodig. Niet alleen om zijn schuld eischer tevreden te stellen, maar ook voor de reis naar Baden-Baden, waar binnen weinige dagen de eerste herfstwedrennen zouden plaats heb ben. Daar kon hij onmogelijk van weg blijven 1 Hij bad zich voor drie races aangegeven, ook voor de groote hunting-race voor officieren aller wapens, waarvoor de keizer een prachtigen eereprijs had uitgeloofd. Dien prijs moest hij winnen Den geheelen zomer had hij zijn Engel- sche halfbloed daarvoor getraineerd 1 Als het dier hem op het beslissende oogenbiik maar niet in den steek liet In den laatsten tijd had het reeds De heer J. T. Creiner, de regeerings- afgevaardigde bij de Hudsonfeesten te New-York, is, blijkens een part. corr. in de „Maasb.", de eerste Nederlan der, na Prins Hendrik, die de eer genoot, een kus te drukken op het handje van Prinses Juliana. Dit tafe reeltje speelde zich af, toen de heer Cremer, voor zijn vertrek naar New- York, door H. M. de Koningin op Het Loo ontvangen werd. Toen het Prinsesje hem getoond werd, strekte het een handje naar hem uit en hij kon de bekoring niet weerstaan, om er een kus op te drukken, waarop H. M. de Koningin hem lachend ver telde, dat hij de eerste man was, die de eer had genoten, het handje der Koninklijke Prinses te kussen. Nederland—Java. Naar de „N. R. Ct." verneemt is er een regeling tot stand gekomen tus- schen de Nederiandsche Stoomvaart- Maatschappijen („Nederland" en „Rot- terdamsche Lloyd") en de „Deutsch Australische Dampfschiffs Gesseil- schaft" te Hamburg, waarbij laatstge noemde maatschappij van 1 Januari 1910 af in het rechtstreeksche verkeer van Hamburg en Antwerpen naar Nederlandsch-Indië, via het Suez- kanaal, zal deelnemen. Mevrouw Van Marken-Matthes Te Delft is Zondagavond op 63- jarigen leeftijd overleden mevrouw Agneta Wilhelmina Johanna Matthes, echtgenoote van wijlen Jacob Cornelis van Marken, den in 1906 overleden groot-industrieel en socioloog. in Agneta Matthes wordt veel ver loren niet het minst door hen, die op haar helder inzicht een beroep deden. Want niet alleen deed zij wel met de daad, maar ook hare raad gevingen hadden niet minder waarde. Voor haren echtgenoot is zij steeds een krachtige steun geweest bij zijn arbeidin haar vond hij zijne aan vulling zijne plannen hielp zij met kracht verwezenlijken. Beider leven was eene wederkeerige opbouwing. Met vorstelijke hand heeft zij goed gedaan, voor zichzelf slechts beschei den vragend, wat hare behoeften vorderden. Voor Delft, en in nog veel wijder kring is het heengaan dezer begaafde vrouw, met hare hooge op vattingen, een onherstelbaar verlies. De Amsterdamsche dienstmeisjes wereld heeft een gevoelig verlies geledenGouden Willem is dood. Kent ge misschien „Gouden Willem" niet Dan zal ik u zeggen, wie hij was. Hij oefende het bij uitstek vrou welijk bedrijf uit van waarzegger en resideerde aan den Zeedijk. Inzon dikwijls zulke vreemde kuren gehad soms stond het zonder eenige reden op eens vooreen hindernis stil, waar het anders spelende over heen vloog. Of zou de schuld bij hem, bij den ruiter liggen Harry was in de laat ste weken zoo prikkelbaar zoo slecht geluimd, en licht kon dit ook van invloed, zijn op het fijngevoelige edele ros. Hoe kwam Harry toch in die vreemde zenuwachtige stemming Zou de schuld werkelijk liggen aan den brief van Greta, waarin zij hem in eenvoudige, waardige woorden herinnerde aan de vervulling van zijn belofte herinnerde, neen, dat was het rechte woord nietGreta had hem niet aan zijn belofte herinnerd zij had eenvoudig geschreven, dat het haar vast besluit was hem niet weer te zien, totdat het hem moge lijk zou wezen zijn belofte te ver vullen. Dat verwenschte beloven ook Hoe dikwijls belooft men niet de zon van den hemel te halen 1 En even onmo gelijk als 't zou zijn die belofte te houden, even onmogelijk scheen het Harry Von Altenbrak die kleine derheid bij de dienstmeisjes was hij populair, deze bezochten hem (kuk en dan werkte hij met koffiedik, het ei, kaarten en zekere wonderbaarlijke gereedschappen, die volgens zijn vrouwelijke cliënten (mannelijke pa- tienten werden niet toegelaten) met het spiritisme in verband stonden. Alles a raison van 50 cents. Dat bracht heei wat optien huizen „in de boch" zou hij zelfs bezitten. Gou den Willem, zoo zeggen (Je dienst meisjes, kon wreed zijn. Zelfs al had de cliënte nog zoo'n aardig snoetje, hij smeet ze de waarheid meedoo- genloos in 't gezicht. Maar toch wordt hij thans stellig betreurd, want de dienstmeisjes weten het ook wel, dat de werkelijkheid vaak nog veel wreeder is. En wie weet dat niet Hoe wreed is dikwijls niet de spot der menschen Dat ondervond dezer dagen nog iemand te Amster dam. Hij werd door iemand telefo nisch gefeliciteerd, daar op zijn num mer de f 100.000 was gevallen. Stel je voor! De man was buiten zichzelf. Edoch, wat een ontnuchtering, toen hem bleek, dat zijn telefoonnummer bedoeld was. Toen was hij nog meer buiten zich zelf, maar van gramschap. Jongen, jongen, wat zou de grappen maker er van gelust hebben, als hij in de buurt van zijn slachtoffer was geweest. Enfin, ieder mensch wordt weieens de dupe en daarom is het goed, dat men leert zijn hart in lijd zaamheid tè dragen. Wie dat vooral ook moet leeren in zijn eigen belang? Een journalistEen journalist zegt ge- Jfe; weet ge, wat eigenlijk een journalist is?- Herald v. Lagenstroin geeft hem de volgende titels De electricien, die de heele wereld in spanning houdt. De gewetensworm der koningen en de meest gehate vriend van allen, die den toon aangeven in gezelschap en maatschappij. De eenige, die eeH courant sleciijfs tusschen de regels leest. De wisselv/achter voor den trein van de» tijd. De wijze, die altijd minder geeft dan hij heeft. In Amerika een commandeerend generaal zonder degen, in Frankrijk een minister zonder portefeuille, in Duitschland een millionnair zonder portemonnaie. De chirurg, die zichzelf als pluksel in de open won den van den tijd legt. De grap penmaker, van wien we zoo ver telde, had ongetwijfeld veel pleaier. Niet altijd is dat het geval. Met een boertje in de buurtschap Driene, ge meente Lonneker, was dat voor en kele dagen anders. Deze wou zijn knecht Hannes, eens op de proef stellenhij wilde nl. weten of die ook bang was. 's Avonds zond hij hem naar de schuur on» daar iets te Greta Montelli, de nicht van den slager Tiedemann, te huwen. Nu, dat had Greta zelf wel kuunen be grijpen Zij was in Berlijn opgegroeid daar wisten de jonge meisjes toch wel, dat een garde-officier uit een oud adellijk geslacht niet kon trouwen met de nicht van een slager. Het merkwaardigste van het ge- heele geval was echter, dat Harry zelf die aangelegenheid niet vergeten kon, dat de herinnering aan Greta hem niet kon veriaten, dat hij dag en nacht haar liefelijk gelaat voor oogen had, en 's nachts meermalen verschrikt opvloog uit zijn droom, waarin hij Greta zag, doodsbleek en met gesloten oogen neergezonken. Hij noemde zichzelven een sentimen- teele dwaas. Hij wilde zich door ge nietingen verstrooien maar zijn prik kelbaarheid, de spanning zijner ae- nuwen verergerde nog en vooral heden, nu zijn moeder hem geschre ven had, dat zij de volgende week hec geld zou zenden, bevond hij zich in een toestand van zenuwach tigheid, die aan koorts grensde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1