Donderdag 7 October. Gemeentebestuur, Feuilleton, No. 235. 47e Jaargang. 1909. Han Week tof Week. BINNENLAND. VUSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fldoertentiën op zeer ooordeelige uoorioaarden. BRANDWEER. Loting voor de ingeschrevenen bij de Brandweer. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op de artikelen 409 en 410 der algemeene verordening van politie voor deze gemeente brengen ter kennis van belangheb benden dat de loting der in dit jaar voor de brandweer ingeschrevenen zal plaats hebben ten raadhuize op Don derdag 14 October 1909, des namid dags ten 2 ure dat zij, die verlangen den dienst niet in persoon waar te nemen een plaatsvervanger kunnen stellen of hun dienst kunnen afkoopen, wanneer zij ingevolge artikel 420 van bovenge noemde verordening voor den dienst worden opgeroepen en dat de bewijzen tot het beko men van vrijstelling binnen 8 dagen na de loting ter secretarie der ge meente (bureau bevolking) moeten ingeleverd worden. Vlissingen, 6 October 1909. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De Spanjaarden in Marokko,'maar vooral in Spanje zelf, zijn nu gena derd tot het hoofdstuk „wreed ver stoorde illusiën." Toen generaal To- van zijn voorwaartsche beweging tegen Seloean uitvoerde, en een an dere colonne het Goeroegoe-gebergte introk, kwam het al dadelijk verdacht voor, dat de stelling des vijands ver laten was. De bezetting van Seloean was dus volstrekt geen merkwaardig oorlogsfeit, en het vinden van meer dan honderd lijken van kameraden, in de bergkloven, die er al sinds Juli lagen, zal de eenigszins, kunst matig opgewekte stemming wel niet verbeterd hebben. En inderdaad, de Kabylen hadden zich maar verstopt en hun vijand in een soort van hinderlaag gelokt. Reeds den volgenden dag begonnen de te genaanvallen, waarbij de Mooren zich noch om prikkeldraadversperringen, noch om mitrailleurs bekommerden, en toen een verkenningstocht gemaakt werd naar het marktvlek El-Zjenis, barstte de bom los. Dat gevecht van 30 September zal lang heugen. Het kostte den Spanjaard een kleine drie honderd man en zal wel algemeen de overtuiging gevestigd hebben, dat men dwaalde, toen men den strijd als geëindigd beschouwde. Het gevecht zelf herinnert ons aan verschillende verkenningstochten der O 53.) Toen verhaalde hij haar, waarom de brief van oom Hendrik hem zoo verontrust had, want een Alten brak kon nooit met eerlijke bedoe lingen den omgang zoeken met een meisje zooals Greta. Hij vertelde ook het geheim van hun familie, in adem- looze spanning hing zij aan zijn lippen en toen hij aan het eind was, stond zij vast besloten op, haar jonkvrou welijke schuchterheid was verdwenen, haar blik verried nu voor de eerste maal trotschheid en gevoel van eigen waarde; zij geleek op dit oogenblik precies haar moeder,toen die vertoornd tegenover Willy Von Altenbrak stond. Waarom hebt gij of me moeder me dat geheim niet vroeger meege deeld vroeg zij. Er zou mij dan veel smart en teleurstelling gespaard Engelschen in Zuid-Afrika. Toen de colonne de helft van den weg naar het vlek had afgelegd, had plotseling de aanval plaats, en toen zij zich daarop in tweeën splitste, werd de eene helft met groote overmacht be stormd. Men schat het aantal Mooren wel op vijf duizend. Weer vereenigd, moest men langzaam al vechtende achieruit trekken, nu en dan halt houdende, om zich door het vuur der artillerie te dekken. Eerst toen men weer-bij het veroverde Seloean was, trok de vijand af. En op deze wijze zal de geschie denis vermoedelijk nog eenigen tijd worden voortgezet. In het eigenlijke Marokko heeft in- tusschen Sultan Moelai Hafid het beetje sympathie dat men nog voor hem of voor zijn zaak hebben kon, geheel verspeeld door de schandelijke wijze, waarop hij, zooals eerst thans gebleken is, den overwonnen roghi ter dood heeft doen brengen, 't Moge waar wezen dat de roghi hem niet beter zou behandeld hebben, wan neer deze hem te pakken had ge kregen, maar dit maakt de zaak toch niet beter. Waarschijnlijk is het, dat de Sultan verstoord is geweest over de pogingen der Europeesche consuls om hem tot zachtheid te stemmen. Die pogingen moeten juist het tegen overgestelde uitgewerkt hebben. Woe dend over die bemoeizucht liet hij den roghi het gelag betalen, hetgeen wel den aard van dit volk toont, maar tevens de rechtmatigheid aan toont van de eischen der mogendhe den om althans voor de eigen onder danen in Marokko meer waarborgen te hebben voor de veiligheid van leven en eigendom. De bekende Hongaarsche staatsman Frans Kossuth, heeft den koning- keizer te Weenen de voorwaarden medegedeeld, waarop hij bereid was een Hongaarsch kabinet samen te stellen en Frans Jozef heeft ze... af gewezen. Kossuth hield vast aan de oprichting der Hongaarsche bank en wilde alleen de zaak voor een paar jaar uitstellen. De keizer bleef op zijn stuk staan en stond er voorts op dat de Hongaarsche regeeringspartijen vóór alles zouden voldoen aan de in 1906 aangegane verplichting tot het tot stand brengen eener kiesrecht hervorming. Aartshertog Frans Fer dinand, de aanstaande keizer van Oostenrijk, die steeds het streven der Hongaren dwarsboomt, stijft den keizer zooveel mogelijk. Mocht het tot een openlijken strijd komen, dan zal de kroon ditmaal den steun der socialisten hebben, dien Frans Jozef gansch niet versmaadt. Het maakt wel een zonderlingen in druk, dat de vroegere man van het onbeperkt gezag thans zoo democra gebleven zijn. Ja, Eduard, ik heb Harry Von Altenbrak bemind, en hij heeft me gezworen, dat hij me ook waarachtig liefjpeft. Maar ik heb hem slechts eenmaal gesproken, hoe hij ook smeekte om hem nog een samenkomst toe te staan. Mijn fierheid was weer ontwaakt, met geweldige krachtsinspanning weerstond ik de verzoeking hem weer te zien, hoe hij me ook bad. Hier zijn de brieven die hij me schreef Bij deze woorden snelde Greta naar haar schrijftafel, nam daaruit een handvol brieven en wierp die voor haar broeder op tafel. ik bood weerstand, vervolgde zij, ofschoon mijn hart dreigde te bar sten. ik schreef hem, dat mijn eer mij verbood hem terug te zien, maar dat hij zijn woord mocht houden en aanzoek doen om mijn hand. Sedert heb ik geen tijding meer van hem gehad. De ellendige kwajongen Oh, scheld hem niet, Eduard 1 De schuld ligt grootendeels aan mij. Hij leeft in een geheel andere wereld dan ik. Hoe kon ik dus zoo dwaas zijn te gelooven, dat hij het eerlijk tisch geworden is en het algemeen stemrecht in al zijn landen wenscht te zien ingevoerd, maar natuurlijk is dat niets dan een politieke zet. Door het algemeen stemrecht hoopt de keizer bepaaldelijk den overwegenden in vloed te breken der Hongaarsche independenten, die algeheele afschei ding van Oostenrijk verlangen, met behoud alleen van den gemeenschap- pelijken vorst. Ijverig beginnen de socialisten in Hongarije thans voor het algemeen stemrecht te werken. Zij verstoren de vergaderingen der onafhankelijkheids- partij en demonstreeren voor het parlementsgebouw te Budapest. Langzamerhand ontstaat er eene sterke beweging, die voor het gehar rewar met Oostenrijk weinig gevoelt, maar des te meer voor de hoog noodzakelijke inwendige hervormin gen in Staat en maatschappij, en deze beweging is voor de independenten vrij wat gevaarlijker dan Oostenrijk en de kroon samen. in Denemarken, zoo zelden ter sprake komende, is thans eene quaes- tie uitgemaakt, die gedurende een reeks van jaren het land in beweging hield. Er is namelijk besloten om belangrijke stappen te doen in de richting der landsverdediging. De versterkingswerken van Kopenhagen zullen worden uitgebreid en verbeterd. Ten noorden en ten zuiden van de stad zullen vooruitgeschoven forten worden aangelegd, om, in aansluiting met de bestaande, de plaats tegen een overrompeling te beveiligen. Ook de kunst van Seeland zal van forten worden voorzien lorpedobooten en onderzeesche vaartuigen zullen wor den gebouwd, en het leger aanmer kelijk uitgebreid. Een en ander vor dert terstond een uitgaaf van 31V, millioen kronen en in het vervolg jaarlijks 2'/2 millioen. Het naburig België viert feest, wel te verstaan het clericaal-conservatieve gedeelte, en wel ter oorzake van het feit, dat de rechtsche partijen nu vijf en twintig jaren onafgebroken aan het bewind zijn geweest. Manifestaties en redevoeringen zijn aan de orde van den dag en hoog wordt opgegeven van de zedelijke en stoffelijke wel vaart die het land geniet, zoodat het dankbare vaderland aan zulk eeh voortreffelijk bewind zijn vertrouwen wel mag blijven verleenen. jammer dat, ter zake van de leger- quaestie, zulk een verdeeldheid onder de rechtsche partijen bestaat, dat deze het bewind wel eens ten val zou kunnen brengen. Daarom heeft men nu getracht door een katholiek con gres, te Mechelen bijeengekomen, aan die verdeeldheid een einde te maken. met mij meende Weer brak het meisje in hevig snikken uit. Ernstig ontroerd liep Eduard heen en weer. Stel je gerust, Greta, ik zal af rekening met dien Altenbrak houden met hem en de anderen. Wat wilt ge doen, Eduard Laat dat maar aan mij over Jou levensgeluk is verwoest het mijne ook. Laten zij gelukkig zijn in hun glans en rijkdom, laten zij hun geld en kasteelen behouden, maar den naam, den eerlijken naam moeten zij ons geven. Er moet een einde aan komen, ik aanvaard opnieuw den strijd. Zij zullen nu weten, dat zij te doen hebben met een man die strijdt voor zijn eigen eerlijken naam en voor de eer van zijn zuster. Laat mij dan in dien strijd deelen, EduardIk wil je terzijde staan en met je strijden, niet ter wille van mij zelve, want al behalen wij de overwinning, dan brengt die mij toch geen geluk aan, maar om de eer van onzen naam, om de eer van onze ouders Mijn kindsheid ligt ver achter mij, mijn dwaze liefde zal ver geten zijn, ik wil in den man, dien Of dit gelukken zal moet de tijd lee- ren, maar op zichzelf is het Congres uitstekend geslaagd. Er waren niet minder dan acht duizend deelnemers en op de bekende, eigenaardige wijze onzer buien, zeer opgewekt, zonder kerkelijke ceremoniën of de gods dienstige zijde van het vraagstuk te vergeten, werd de grootsche bijeen komst op feestelijke wijze besloten, waarbij het officieele België niet ontbrak. Het feit zelf is, afgescheiden van de feestelijkheden, zeker merkwaardig genoeg en zal in de politieke ge schiedenis der verschillende staten, niet licht zijn weergê vinden. Kamerverkiezing Breukelen. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor een lid der Tweede Ka mer in het kiesdistrict Breukelen, werden uitgebracht 6675 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer mr. F. H. de Monté verLoren, de antir. candidaat, 3514 stemmen, de katholieke candidaat, baron De Wij- kerslooth de Weerdesteijn, verkreeg 3161 stemmen. Gekozen is dus de heer mr. F. H. De Monté verLoren. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 6420 geldige stemmen. Hiervan verkregen mr. L. J. Doude van Troostwijk (C. H.) 953, mr. F. H. de Monté verLoren (A. R.) 1772, mr. F. L. S. F. baron van Tuyllvan Serooskerken van Zuylen (lib.) 1070 en mr. J. B. L. C. C. baron de Wij- kerslooth de Weerdesteijn (R.-K.) 2625 stemmen. De nieuwe Gouverneur-Generaal. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van het 1ste Hoofdstuk der begroöting van uitgaven van Nederlandsch-Indië voor het dienst jaar 1909 met f 80,000, ter bestrijding van de kosten verbonden aan de uitzending van den nieuw benoemden gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indie. Naar gewoonte is ge rekend op f 60,000 voor kosten van uitrusting en op f 20,000-voor reis kosten naar Indië en traktement ge durende de reis naar Indië. De Kuyper-zaak. „De Tijd" merkt naar aanleiding van het artikel van mr. Troelstra in „Het Volk" op Of werkelijk de Kamer in dit geval het noodig zal achten van het haar toekomend, doch slechts zelden ge bezigd recht van enquête gebruik te maken, durven wij betwijfelen. Dat van mr. Troelstra of een ander der socialisten dergelijk voorstel zal uit gaan best mogelijkDat de meer ik geloofde te beminnen, niets anders zien dan den vijand van onze familie. Zeg mij Eduard, wat ik doen moet, ik ben tot alles bereid. Met bewondering aanschouwde Eduard zijn zuster, die hem nu eens klaps veel grooter en schooner dan vroeger voorkwam. Zij scheen hem geen kind meer maar een vrouw, die door des levens bittere teleurstellingen gerijpt is, vast besloten tot den strijd, zelfs ten koste van haar geluk en haar liefde. Luister nu eens naar mij, Greta, sprak hij toen, en het beven van zijn stem verried zijn hevige ontroering, ook ik ben zwak geweest, nog zwakker dan gij, want ik wist welk een onrecht dat geslacht ons had aangedaan. Ook ik beminde een meisje uit het geslacht der Al tenbraks, de zuster van den man, die met zijn vleiende woorden gepoogd heeft je liefde te winnen. Ik hoopte, door die liefde den ouden strijd te kunnen beslechten en verzoening tot stand te brengen. Ik heb moeten er kennen, dat dit onmogelijk is, even als jij heb ik die liefde met geweld uit mijn hart gerukt. Ik wil haar niet derheid der Kamer dergelijk voorstel, van die zijde komende, zal aannemen, dunkt ons onwaarschijnlijk. Immers, bij zijn zeer uitvoerige uiteenzetting der zaak wordt door mr. Troelstra één punt, in dezen niet zonder be- teekenis, voorbij gezien. Het is dit reeds maanden geleden werd ook door „Het Volk" bekend gemaakt, dat nog verschillende bezwarende bewijs stukken tegen dr. Kuyper bestonden, die zijn beschuldigers voorloopig nog in petto hielden. Dr. Kuyper zijnerzijds heeft daarop verklaard, met de door hem beloofde ophelderingen en ver dediging te zullen wachten tot zijn beschuldigers eerst hunne aanklacht volledig tegen hem zouden hebben ingediend. Onredelijk schijnt dit niet. Wij zouden daarom zeggen, laat mr. Troelstra den machtigen invloed, over welken hij in dezen beschikt, aanwenden, om een volledige publi ceering van het materiaal der aan klacht te verkrijgen. Daarna zal het woord zijn aan dr. Kuyper. De door hem gegeven belofte vóór zijn vertrek naar het buitenland staat er borg voor, dat hij zich niet aan de in zijne eigen oogen, zoowel als in de onze, nood zakelijke opheldering en verdediging zal onttrekken. Daardoor zullen tevens middelen als het instellen eener enquête, enz. geheel overbodig worden gemaakt en zullen de politieke vrienden en bond- genooten van dr. Kuyper het recht verkrijgen, dergelijke middelen, indien zij van socialistische of liberale zijde in de Kamer werden voorgesteld, met gerust geweten af te wijzen. Aan de beschuldiging derhalve eerst het woorddaarna aan dr. Kuyper. Geven de aanklagers aan de uit- noodïging tot het indienen van hun geheele aanklacht geen gehoor, dan behoort o. i. dr. Kuyper toch niet te zwijgen. Er zijn feiten, door hem als waar erkend, die noodzakelijk ophel dering vereischen. Doch dan ook zal hij zich verder niets hebben aan te trekken van later, nadat hij gespro ken heeft, tegen hem uitgebrachte beschuldigingen. Immers, het zou dan overduidelijk aan het licht zijn ge komen, dat niet het rein houden van ons publiek en staatkundig leven, maar het „afmaken "van een machtigen staatkundigen tegenstander de ware oorzaak is geweest van het geheele kabaal. De rechterzijde met haar in beide Kamers oppermachtige meerderheid heeft in deze onaangename zaak een wellicht moeilijken, doch ernstigen en heiligen plicht te vervullenzij heeft eenerzijds er tegen te waken, dat niet een groot politiek mail door intrigues en door laster van de hem toekomende plaats opj het staatstooneel worde verdrongen, doch van den anderen kant te toonen, dat de strijd voor wederzien, die mijne zinnen door haar schoonheid betooverdeik zweer je, ik zal niet eerder rusten, voordat dit rampzalige geheim is opgehelderd en wij volledige genoeg doening hebben verkregen Geef me de hand, Greta, en beloof me, dat ge mijn oprechte trouwe bondgenoote zult zijn Greta stak haar broeder beide han den toe en sprak met trillende, maar luide stem Dat beloof ik je Eduard Dank je, GretaLaten we nu voor van daag afscheid nemen. Ik wil alles nog eens met oom Hendrik bepraten. Morgen be gint de strijd Toen de deur achter hem dicht was, zonk Greta naast de sofa neder en verborg het gelaat in de handen. Haar hart kromp ineen van weedom. Ja, zij wilde een standvastige bond genoote zijn in den strijd, maar zij wist, dat haar hart in dien strijd zou breken. o— (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1