m Woensdag 6 October. DAALDERS CACAO Feuilleton. No. 234 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. BI VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt 14 October naar het buitenland. H. M. zal een kort oponthoud hebben bij den Prins en de Prinses Von Erbach te Koenigdaarna zal H. M. eenigen tijd in Noordelijk Italië doorbrengen. Na de reis en vóór haar terugkeer naar Den Haag, zal H. M. nog korten tijd op Het Loo verblijven. Het regeeringsprogram en de anti- revolutionnaire partij. De „Stand." in een artikel „Onze houding" schrijft, dat men zeker wel gerekend, althans gevlast had op een „afkammen", door de „Stand" van het in de openingsrede gegeven regeeringsprogram. Nu dit tegenviel, verdenkt men ons klaagt het blad van tegenstrijdigheid in onze houding. Een liberaal blad zei in Maart 1908 was het al snibbigheid wat er aan u was en nu niets dan lof. Een enkel blad zelfs voegt de „Stand." er bij „bracht dit met de laster-campagne in verband". Maar die door de tegenstanders bedoelde tegenstrijdigheid bestaat allerminst. Gelijk de „Stand." oor deelde in December 1907, oordeelt zij nog. Het kabinet-zelf was het dat zich gaandeweg herstelde, totdat het thans, nu het voor het eerst spreken kon, weer de besliste uitdrukking van het woord „Christelijk" gaf en zich op schier alle punten bij ons Program van Actie aansloot. Ten be wijze noemt het blad1. invoering verplichte verzekering 2 herziening van het tarief; 3. verdere tegemoet koming inzake het onderwijs4. ge zinshoofdenkiesrecht. 't Is zoo, het woord kiesrecht komt in de Openingsrede niet voor. „Maar aangekondigd wordt een Grondwets herziening, die, gelijk ieder verstaat, ook op het punt van het kiesrecht kleur zal moeten bekennen." Een „phrase" waarmee niet dan een foppage bedoeld was, ziet de „Stand." zooals de „Nieuwe Ct. en andere liberale bladen oordeelden, naar het blad er bijvoegt hierin niet. Zulk een voorstelling zou beleedigend zijn voor het kabinet. En wat de financieele plannen der regeering aangaat, is er in deze eenige afwijking, dat ligt aldus wordt wat breeder betoogd in de veranderde tijdsomstandigheden. Posterijen en Telegraphie. In verband met de gewijzigde voornemens omtrent de bezoldiging van directeuren en commiezen bij den Post- en Telegraafdienst is eene ver hooging voorgesteld van f 11,143,871. j O— 52.) Dit bracht Eduards gemoed ook eenigszins tot rust, toen hij geduren de zijn nachtelijke spoorwegreis naar Berlijn de woorden van den brief nog eens in zijn geheugen terugriep. Oom Hendrik had gesproken van een ongeluk, dat Greta getroffen had. Zij had liefdesbetrekkingen aangeknoopt Wet den luitenant Von Altenbrak, die haar bij elke schrede vervolgde en aan wiens vleiende woordjes zij geen weerstand had kunnen bieden. Zoo luidde de brief en dat klonk zeer zeker erg verontrustend. Maar gedurende de, reis werd Eduard kal- Wer. Het eentonige geregelde geluid her wielen, die op de rails voortrol den, had een ontspannenden invloed °P zijn zenuwenhij had nu bijna berouw dat hij in de eerste opwelling te ontvangenis goedkoop en goed. (Adv.) Per jaar wordt hiervoor vereischt f 180,096 waarvan voor 1909 slechts 1/12 wordt aangevraagd. De schets van de ontwikkeling der dienstvakken der P. en T. in het Voorl. Verslag gegeven, komt den minister van waterstaat juist voor en hij vereenigt zich alleszins met de stelling dat het beheer van de post- en telegraaf en telephoondien- sten tegenwoordig vele krachten vergt en men rekening heeft te houden met de groote belangen voor het openbaar bestuur, den handel en de industrie, aan een goede inrichting van den dienst op de groote kanto ren verbonden ook echter op de kleinere kantoren en ten plattenlan- de. Deze diensten zijn zoo nauw be trokken bij het leven der menschen in het algemeen, dat het een eerste plicht is om te zorgen, dat zij, re kening houdende met de kosten, zoo goed mogelijk worde uitgevoerd. De verhouding tusschen de groe pen van personeel is naar het den minister voorkomt, voor verbetering vatbaar, in dien zin, dat er minder commiezen noodig zijn dat het aan tal klerken aanzienlijk kan worde^ beperkt bij het indienstnemen van hulptelegrafisten en hulptelephonisten en dat voorts een groot deel van de kantoorwerkzaamheden kan wor den overgelaten aan personeel, waar aan minder hooge eischen behoeven te worden gesteld. Door deze en andere maatregelen, waarmede een proef wordt genomen zullen voor de toekomst aanmerke lijke besparingen kunnen verkregen worden. Staande op dit standpunt kan de minister niet voldoen aan de in het voorloopig verslag gegeven raad om de gedane voorstellen terug te nemen en eerst een geheele reor ganisatie van het personeel tot stand te brengen. Op die reorganisatie be hoeft de afdoening van de tegenwoor dige voorstellen niet te wachten. In den tegenwoordigen stand der van zijn hart zoo koud tegen zijn moeder had gesproken. Was het werkelijk dan wel zoo erg, als hij in het eerste oogenblik bij het lezen van den brief gedacht had En had Harry Von Altenbrak zich inder daad wel aan een eerlooze daad schuldig gemaakt? Kon het toeval hen niet samen gebracht hebben, zooals hem en Gerda en had oom Hendrik het geval niet overdreven voorgesteld. Voordat hij Greta gesproken had, durfde hij in geen geval een oordeel vellen. Door overijling en heftigheid werd misschien alles bedorven, zijn eigen geluk, de vrede in zijn familie, Gerda's liefde en vertrouwen alles stond op het spel. Dus kalmte, be zonnenheid Hij sloot de oogen en drukte zich in den hoek van den waggon. Zoo zat hij in gepeins verzonken, toen de sneltrein aan het Potsdammer station te Berlijn stilhield. Eduard nam zijn bagage op en stapte uit. Daar voelde hij zich opeens omstrengeld door twee krachtige armen en een welbekende stem zei vroolijkBen je daar jongen Ik zaak meent de minister dat er geen aanleiding bestaat om het rapport der door minister Bevers benoemde commissie over te leggen, terwijl mededeeling van het advies van den raad van state hem niet gewenscht voorkomt. De minister vereenigt zich met het gevoelen van de leden die mee- nen, dat bij de vorige regeling niet eene goede verhouding werd ver kregen tusschen de wedden van di recteuren van postkantoren en die van directeuren van telegraafkantoren. Er is geen reden gevonden om aan de directeuren voornamelijk met het oog op hen die van telegraaf- commiezen oorsprong zijn, het trak tement te garandeeren, hetwelk zij onder de nieuwe regeling zouden genieten, indien zij commies waren gebleven. Voorshands schijnt het geen be zwaar te zullen opleveren de locale gesprekken voor de classificatie der telegraafkantooren buiten aanmerking te laten. De minister acht het niet wen- schelijk andere categoriën onder de opzichters der telegraphie op te ne men. Bijzondere voorzieningen te maken voor ambtenaren die niet of wel veel gesolliciteerd zouden hebben naar de vervulling van vacante di recties als de onderwerpelijke voor stellen vroeger bekend of afgedaan waren geweest, zou tot zeer groote complicaties aanleiding geven. De minister meent hiertoe geen maatre gelen te kunnen nemen. Het staat aan de directeuren overigens vrij te rugplaatsing in commiezen rang te verzoeken. De vraag of er geen termen kun nen worden gevonden gelegenheid te geven tot storting van een som in eens ter verkrijging van hooger pen sioen wordt ontkennend beantwoord. Voor eene algemeene wijziging der pensioenwet moet men zich tot den minister van financiën wenden. Het verstrekken van vrije woning aan directeuren van telegraafkantoren acht de minister niet wenschelijk wegens de hooge bouwkosten daar aan verbonden. Ook voor het toe kennen van vergoeding voor het ge mis daarvan bestaat geene aanleiding. Regelen ten aanzien van salarieering voor bevordering bij keuze zijn den minister niet bekend. Als algemeene regel geldt reeds, dat ambtenaren der pers bij het be reiken van den 65-jarigen leeftijd den dienst verlaten. Daarop zijn slechts weinige uitzonderingen in het belang van den dienst voorgekomen. De minister voelt zich niet geroepen een voorstel te doen om de onderwer pelijke verhoogingen te doen terug werken. Belanghebbenden zullen zich tevreden moeten stellen met het dank je dat ge zoo dadelijk gekomen zijt! Nu zullen wij die zaak wel spoedig in orde brengen. Het was oom Hendrik, die van Eduard een telegram had ontvangen, dat hij met den eersten trein zou komen. Ah zoo, het is goed, dat u hier zijt, oom, nu kunnen wij op weg naar huis alles bedaard met el kaar besprekenKom, laten wij een rijtuig nemen Het rijtuig rolde langzaam voort door de Leipzigerstraat. Zeg me nu eens mijn jongen 1 Wat denkt ge van die geschiedenis Ik heb je mooi doen schrikken, niet waar Maar ik wist niet, hoe ik het anders moest aanleggen. Ge hebt toch niets aan je moeder gezegd Natuurlijk wel, oom. Verduiveld dat was niet slim van je. Moeder moet er toch van weten, als de eer van onze familie op het spel staat. Zeg, oom, hoe staat het met Greta Nu, het meisje heeft een liefdes betrekking aangeknoopt met den lui tenant Von Altenbrak, zooals ik reeds verkrijgen van de nieuwe regeling van 1 Dec. a. s. af. Mocht de voor bereiding van den nieuwen toestand op dien datum nog niet gereed zijn, dan zal door het verleenen van toe lagen daarin te gemoet gekomen kunnen worden. Verder te gaan komt den minister niet gewenscht voor. Een afscheidsmaal. Aan het vriendendiner aan den nieuwbenoemden gouverneur-gene raal en mevrouw Idenburg gisteravond te 's Gravenhage in het hotel „Den Ouden Doelen" aangeboden, werd door de volgende heeren, meerendeels ministers en leden van beide Kamers deelgenomen: G. A. Middelberg, dr. S. G. Scheurer, prof. dr. J. Woltjer, A. Brummelkamp, minister Talma, dr. Kuyper, minister De Waal Male- fijt, W. Hovy, S. van Velzen, baron v. d. Borch van Verwolde, jhr. H. W. van Asch van Wijck, mr. A. v. d. Velde, jhr. mr. H. B. van Asch van Wijck, dr. H. Franssen, C. M. E. van Löben Seis, prof. D. J. L. Rutgers, minister jhr. De Marees v. Swinderen,minister Heemskerck, vice- admiraal Ellis, baron v. Wassenaer v. Rosande, baron S. v. Heemstra, Duymaer van Twist, zoomede door mevrouw Hovy en ir.ej. Kuyper. Mr. P. J. Troelstra schrijft in „Het Volk" een lang artikel over de Kuy- per-zaak en komt daarin tot de con clusie, dat de Tweede Kamer in het geval dr. Kuyper blijft zwijgen gebruik behoort te maken van haar recht van enquête en dat uit haar midden een voorstel tot het instellen van een onderzoek van wege de Kamer zelf, behoort te worden inge- diend. De cholera-bestrijding. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt: De doeltreffende cholera-bestrijding in verschillende plaatsen van ons land, en vooral te Rotterdam, toegepast, heeft, naar mij dezer dagen bleek, allerwege in het buitenland belangstelling gewekt. Uit wetenschappelijke kringen toch en door mannen van naam op medisch gebied uit andere landen, zijn bij verschillende autoriteiten, die de lei ding der cholera-bestrijding hadden, herhaaldelijk inlichtingen en nadere mededeelingen gevraagd, ten einde zelf daarmede, wanneer het te pas mocht komen, hun voordeel te kun nen doen. Het vertrek van den dir.-gen. van landbouw. In verband met mededeelingen, in de pers voorkomende, alsof het te verwachten vertrek van den directeur- generaal van den landbouw, den heer schreef. En korten tijd geleden heb ben ze elkaar in het Grünewald aangetroffen. Sedert dien dag is Greta geheel veranderdze is niet meer het huis uit te krijgen en loopt rond als een levend spook. Toen dacht ik dat het 't beste zou zijn als ge 't meisje kwaamt halen thuis bij moe der zal zij den knappen huzaar wel vergeten. Eduard gevoelde zijn hart verlicht uit oom Hendriks woord begreep hij, dat hij nog te rechter tijd kwam. Hij begon weer te vertrouwen, dat alles nog goed gemaakt kon worden. Zoo diep kon de liefde nog niet in hart zijner zuster geworteld zijn, dat zij de kracht zou missen om die liefde te vergeten, wanneer zij de waarheid vernam omtrent de betrekking, die tusschen haar eigen familie en de Altenbraks bestond. Doch plotseling kwam hem Gerda's beeld voor den geest. De liefde tot iemand, van dat geslacht was immers ook in zijn hart ontloken, ofschoon hij toch nauwkeurig van alle om standigheden onderricht was. Hij loosde een diepen zucht, en liet het hoofd op de borst zinken. Zijn op Lovink, het gevolg zou zijn van een minder goede verstandhouding van dezen hoofdambtenaar met het hoofd van het departement van landbouw, nijverheid en handel, geeft het Haag sche Correspondentie bureau zich te bevoegder plaatse om inlichtingen gewend. Het werd toen medegedeeld, dat van een minder goede verstand houding als bovenbedoeld geen sprake is geweest. Een comité, gevormd uit de voor mannen op land- en tuinbouwgebied, verzamelt gelden om den heer Lovink bij zijn vertrek naar Indië een hul deblijk aan te bieden. Doordat slechts kleine bijdragen mogen gestort worden, zullen alle land- en tuinbouwers er aan kunnen deelnemen, zoodat het een nationaal huldeblijk zal worden, wat ook de bedoeling is. Secretaris van 't comité is de/heer Van Genderen Stort, Van Assendelft- straat 14, Den Haag. Vereenvoudigde spelling. De staatscommissie voor onderzoek der ai of niet wenschelijkheid eener vereenvoudigde spelling, is gisteren door den minister van binnenlandsche zaken geïnstalleerd en heeft hare werkzaamheden aangevangen. Vereeniging van medaille-dragers O. N. Naar wij in „De N.-Br." lezen, is te 's Hertogenbosch opgericht een vereeniging van gedecoreerden met een eeremedaille in de orde van Oranje-Nassau. De vereeniging stelt zich ten doel. 1. Het aan kweeken van verbroedering tusschen hare leden. 2. Het hoog houden der vereerende onderschei ding. 3. Bij overlijden van een lid door allen op een deputatie de laatste eer te bewijzen. 4. Bij'overlijden van een lid dat minder gefortuneerd is, voor een deftiger begrafenis zorg te dragen, indien de kas het toelaat. 5. Toewijding aan Vorstin en Vader land. Den Bosch is de eerste plaats in Nederland, waar een dergelijke vereeniging is gevestigd. Gedurende de maand September werden voor het O.-I. leger (supple tietroepen) aangenomen 121 personen, onder wie 42 voor twee jaren gede tacheerd wordende miliciens. Voor West-Indië namen 6 personen dienst. Naar Oost-Indië werden uitgezonden 2 detachementen aanvullingstroepen, samen sterk 6 officieren, 6 onderof ficieren en 100 minderen. Naar West- Indië 12 soldaten. Bij den aanvang van den winter- dienst is het conducteurspersoneel gewondenheid en toorn waren ver vlogen, slechts diep medelijden ge voelde hij nu voor zijn zuster, en dit nam nog toe, toen hij weinige oogenblikken later het hevig snik kende meisje in zijn armen hield.) Jelui zult mekaar wel veel te ver tellen hebben, nadat ge elkaar in zoo langen tijd niet gezien hebt sprak oom Hendrik, die zich gaarne wilde onttrekken, omdat hij niet op zijn gemak was. Ik zal jelui daarom al leen laten, als ge mij noodig hebt laat mij dan roepen, ik ga naar be neden in den winkel. En daar zaten nu broer en zuster bij elkaar in de mat verlichte kamer hand in hand en oog in oog. Vertel me nu eens, Greta, hoe alles gebeurd is. Oom Hendrik schreef me, dat ge ongelukkig zijt, dat ge kennis heb gemaakt met een man dien ge liefhebt. Oh, Eduard, zwijg ik kan je niets zeggen. Het ongelukkige meisje verborg haar hoofd aan de borst van haar broeder. Eduard trachtte haar te troosten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1