Donderdag 3© September. No. 229. 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur. yan W@@k tof W@ek. PeuilktöfL BIN NB N LAND," VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemenfs-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. KENNISGEVING. Verkrijgbaarstelling soldijen Zeemacht. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat de aanvragen tot uitbetaling van postwissels voor betrekkingen van officieren en mindere schepelingen, te wier behoeve ingevolge Koninklijk besluit van 28 Juni 1898, no. 42, een gedeelte zeetractement of soldij is afgestaan, ter gemeente-secretarie, bureau bevolking, kunnen worden afgehaald, dagelijks van des voor- middags 9 tot des namiddags 4 ure, uitgezonderd Zon- en feestdagen. Viissingen, 29 September 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid V aarwater. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 8 en zoo noodig ook op 9 October a. s. eene schietoefening zal worden gehouden, van het fort „Hoek van Holland". Dat omtrent de regeling dier schietoefening inlichtingen zijn te be komen ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Viissingen, 29 September 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De conservatieve Engelsche staats lieden, voor zich zelf en als procu ratiehouders van het groot-grondbezit in 't algemeen, zich in hun beurs bedreigd ziende door de belasting plannen, neergelegd in de begrooting van minister Lloyd George, beschul digen de liberale partij, dat deze hare beginselen verzaakt en den weg opgaat van het socialisme. Dat zal wel zoo'n vaart niet loopen, en bo vendien het Engelsche socialisme is van een heel mak soortmaar in ieder geval is het strijdgewoel in vollen gang en heeft het hoofd van het ka binet de lords, in een rede te Bir mingham, openlijk uitgedaagd. Vooral gaat het voor of tegen den vrijhandel. Intusschen begint men vrijwel als zeker aan te nemen, dat het Hooger- huis de begrooting verwerpen zal en de ontbinding van het parlement zal volgen, zoodat de kiezers uitspraak zullen moeten doen. Toch is er nog een soort van middenweg. Het Hoogerhuis toch kan, zooals men dat noemt, het begroo- 47.) Toen zag zij het pistool op den grond en dit deed een ontzettend vermoeden bij haar opkomen. Vader, vader, wat is er ge keurd kreet zij. Niets, kind, nietsGeef me een glas waterik gevoel me zoo afgemat. Gerda vloog naar het tafeltje, waar altijd een karaf water en een flesch rooden wijn gereed stonden. Zij vulde het glas .half met water, half net wijn en reikte het over aan haar vader, die er grettig van dronk. Daarna zette hij het glas op de tafel en richtte zijn blik angstig vragend op zijn dochter. Zij begreep dien blik, zij raapte "et pistool op en legde het op de schrijftafel. Vader fluisterde zij, wat tingsontwerp „op tafel leggen." Het wordt dan niet naar het Lagerhuis teruggezondenmaar er wordt eene met redenen omkleede motie aange nomen, waarbij verklaard wordt dat het Huis er zijn goedkeuring aan onthouden moet, tot dat het zich van den wil des lands vergewist heeft, aldus de keuze aan de regeering la tende om de begrooting alsnog te wijzigen of de kiezers uitspraak te laten doen. Hoe het ook zij, deze zaak kan groote gevolgen hebben. Zij betee- kent de nieuwe zegepraal van het conservatisme of die van het libera lisme, maar dan in het laatste geval verbonden met eene herziening der constitutie want het is niet te ver wachten dat het remtoestel, dat "men gewoon is het Hoogerhuis te noemen, er dan nog zonder kleerscheuren zal afkomen. !ji De berichten uit Marokko, inhou dende dat een der voornaamste Moorenstammen van het Rif den strijd tegen de Spanjaarden zou hebben opgegeven, zijn wel wat heel opti mistisch en hebben een zeer Spaansch tintje. Intusschen is de zaak mogelijk en zou dat zeker op den loop der krijgsverrichtingen niet zonder invloed zijn. Wij zullen dus moeten afwachten. 1 en noordwesten van Melilla, op de linie waarlangs de Spaansche rechter colonne opereert om de stel ling der Mooren in het Goeroegoe- gebergte om te trekken, is een ver kenningstocht gemaakt naar Nador, welke plaats, benevens de omliggende hoogtenf zonder vele verliezen bezet werden. Heel ver is men daar dus nog niet gekomen. De linkercolonne, die op de uit voering der omtrekkende beweging moet wachten, heeft inmiddels halt gehouden. Intusschen is het zoo goed als zeker, dat alle mogendheden zich zullen aansluiten bij het antwoord, dat Frankrijk gaf op het protest van Sultan Moelai-Hafid tegen het op treden der Spaansche troepen. Spanje heeft dus nu de handen vrij en de loop der zaken is, zoo niet alles tegenvalt, vrij goed te voor spellen. Spanje zal van den Sultan, als heer van Marokko, ofschoon hij in het Rif niets te zeggen heeft, schade loosstelling eischen en de omstreken van Melilia bezet houden, totdat de Sultan in staat is om ook in 't Rif zijn gezag uit te oefenen maar dat kan lang duren. De Spaansche regeering is verder voornemens uit te lokken, dat de mogendheden er bij deMarokkaansche regeering op aan zullen dringen, dat de bepalingen der akte van Algesiras, aangaande de onderdrukking van contrabande en den verkoop van waart u van plan Hij knikte. Dit pistool tegen mijn hoofd te richten. Vader! klonk het hartverscheu rend van de lippen der dochter, die zich aan haar vaders voeten wierp, hem in de armen klemde en haar hoofd aan zijn borst verborg. Een hevig snikken deed haar lichaam schokken, ook den ouden baron liepen de tranen langs de vermager de wangen. Liefkozend streek hij met zijn bevende handen over de lokken zijner dochter. Stil mijn kind, neen, ik zal het niet doen. Wees maar gerust, kind lief, ik wil sterk zijn ik wil alles verdragen ter wille van jou. Oh, vader, spreek zoo niet. Ter wille van mij moogt u niet lijden en strijden Ik ben niet tevreden en gelukkig, als ik u niet tevreden zie. Ik heb geen rijkdom noodig. Ik weet, dat u zorg hebt om geld en goed. Harry heeft weer een groote som geld noodig, moeder sprak er van, en de moeilijkheden van de fabriek op Neuenbrak Wat weet gij daarvan vroeg de baron, terwijl hij zijn dochter wapenen en schietvoorraad aan in boorlingen, in de haven- en markt plaatsen, beter worden gehandhaafd. sj: In Hongarije heeft nu het kabinet- Wekerle er voor goed het bijltje bij neergelegd. Het was sinds 1906 aan het bewind, toen de nationale partijen zulk eene schitterende-overwinning behaalden, zoodat de kroon tot een vrij vernederend vergelijk gedwongen werd. Daarop werd in 1907 het staats rechterlijk vergelijk tusschen de beide deelen der Monarchie hernieuwd. Het blijven hangen der bekende bank- quaestie, gevoegd bij nieuwe Hon- gaarsche verordeningpn op militair gebied en de quaestie over de inlij ving van Bosnië en Herzegowina, hebben echter ten slotte den strijd weer hopeloos fel doen ontbranden. Zoo staat de grijze keizer weer voor dezelfde vraagstukken. Misschien komt er weer een kabinet buiten de politieke partijen om, een zoogenaamd kroonkabinet, dat de zaken gaande houdt, zonder meermaar dan loopt men alweer gevaar, dat betaling van belasting en oplevering van recrutan zullen worden geweigerd en dan moet de kroon ten slotte toch toegeven. Ook bestaat nog de mogelijkheid dat keizer Frans de samenstelling van een kabinet aan den bekenden Frans Kossuth zal opgedragen. Kossuth, de voormalige volksleider, is tegenwoor dig een zeer gematigd man. Hij heet nog wel het hoofd der onafhankelijks- heidspartij, maar zijn gezag is niet groot meer en wanneer hij een kabinet wil samenstellen, zal hij eenige con cessies van den keizer in zijn zak moeten meebrengen, wat ongetwijfeld zoo gemakkelijk niet zal gaan. Van de Kretenzer-quaestie hebben wij in den laatsten tijd zeer weinig vernomen. Ze is blijkbaar een tijdperk van rust ingetreden, die eenigszins weldadig aandoet, ofschoon ze niet van de baan is en het ook niet zal geraken, zoolang er niets feitelijks gebeurt. Intusschen is de Grieksche regeering verstandig genoeg om tel kens bewijzen te geven, dat het met Turkije op goeden voet wil blijven. Hef bewaart eene strikte onzijdigheid. De Kretenzers deden het verzoek om in de Grieksche Kamer vertegenwoor digd te worden, aan weik trouwens ook zeer zonderling verzoek, men niet voornemens is te voldoen. Kretenzer afgevaardigden zullen te Athene niet worden toegelaten. Trouwens, wat zouden zij er ook doen De eilanders mogen zich zelf als onderdanen van het Grieksche rijk beschouwen, staatsrechtelijk zijn ze het niet, en daarmede is toch alles gezegd. verwonderd in de betraande oogen keek. Heeft je moeder daar ook over gesproken met je Gerda kleurde en sloeg de oogen verlegen neer. Neen, vader, antwoordde zij zacht, een ander heeft daarover met mij gesproken, en ik geloof, dat die man u zou kunnen helpen. Wie is die man Eduard Montelli, de ingenieur van de fabriek te Neurode. Eduard Montelli Plotseling sprong de baron op en stiet zijn dochter ruw van zich af. Eduard Montelli heeft Eduard Montelli je gezegd, dat hij me helpen wil Mijnheer Montelli geloofde, dat de fabriek op Neuenbrak nog gered kon worden, als het beheer anders werd ingericht. Wat weet ge van dien heer? vroeg de baron, terwijl hij met arg waan zijn dochter gadesloeg. Hij is de zoon van een rijk voornaam man uit een oud adelijk geslacht. Heeft hij je dat gezegd Zijn moeder, een eerwaardige dame, heeft me dat gezegd. Hoewel men aan feestelijkheden geen al te groote historische waarde mag toekennen, zijn de Amerikaansche Hudson-Fulton-feesten, die thans met zoo groote opgewektheid en met echt Amerikaansche monster-omvang wor den gevierd, zeker merkwaardig ge noeg. Henry Hudson was een Engelsch zeeman, die vier Noordpoolreizen en daarbij groote ontdekkingen deed terwijl Robert Fulton de Amerikaan sche werktuigkundige was, die het eerst den stoom op de scheepvaart heeft toegepast. Men zal moeten erkennen dat de wereld aan de werkzaamheid dezer groote mannen tot nog toe vrij wat meer gehad heeft dan aan die van de uitvinders der luchtscheepvaart. Wij dragen ook het werk dier uitvinders een goed hart toe, maar men kan het bezwaarlijk betreuren dat, na de ramp met de „Republique", het bestuurbare luchtschip nog niet als een waardevol hulpmiddel in den oorlog is te be schouwen. Dat meevoeren van wape nen in de lucht, om er van boven af den vijand mee te bestoken, kan ons niet bijzonder toelachen. En hoevele offers zullen er nog moeten vallen, alvorens men het doel, dat natuurlijk toch niet opgegeven wordt, zal hebben bereikt Laat ons hopen, dat ook deze ontdekking een maal hare groote waarde voor het maatschappelijk leven zal mogen hebben maar tevens dat noch deze, noch eenige andere uitvinding van den nieuweren tijd, meer bestemd zal wezen om de treurige rol te ver vullen, die aan zoovele harer voor gangsters op het gebied der men- scheüjke verdelgingskunst is te beurt gevallen. Tweede Kamer. Tot voorzitters der afdeelingen van de Tweede Kamer zijn benoemd de heeren Van Nispen (Nijmegen), Smeenge, Van Vlijmen, Van Sasse van IJselt en Nolens en tot onder voorzitters de heeren de Ridder, Lieftinck, Van der Borch van Ver- wolde, de Visser en Van Vliet. „Land en Volk" merkt naar aan leiding van deze benoemingen op, dat van de vijf voorzitters het ge- heele contingent der rechterzijde, ten getale van vier, katholiek is. Dr. Kuyper zat in de vierde afdee- ling. Er zijn daar ingedeeld 121eden van de rechterzijde, 6 van links. Hoewel er van de 12 rechtsche leden slechts 4 katholiek zijn, werd niet dr. Kuyper, maar de heer Van Sasse van Yselt voorzitter. In bewerking. In de openingsrede werd aange Zijn moeder En de naam van zijn vader Baron Willy was zoo wit gewor den als sneeuw. Hij verkeerde in vreeselijke spanning, zijn oogen hingen aan haar lippen, zijn vuisten waren krampachtig saamgeknepen. Ik ken den naam niet noch Eduard noch zijn moeder wilden den naam noemen. De baron zuchtte diep. De span ning zijner zenuwen verminderde, in zijn opgewondenheid bemerkte hij niet eens, hoe vertrouwelijk die naam Eduard over haar lippen kwam. Nogmaals was dus het lot hem gunstig geweest. Zijn dochter welker liefde en achting hij niet kon missen, zij wist niets van het ge heim. De eenige op de wereld, die voor hem nog liefde en achting gevoelde en die hij zelf nog lief had. Zijn dochter Gerda mocht nooit eenig vermoeden krijgen van de schuld, die hij op zich had geladen. De geweldige spanning der laatste oogenblikken werd nu door een terugwerking gevolgd. Hij kon zich niet staande houden en wilde daar om met wankelende schreden en al kondigd, dat de ziekte verzekering komende is, en de invaliditeits ver zekering in bewerking. De „Standaard"-driestar komt thans hen, die .vreesden, dat bedoeld was deze zaken op de lange baan te schuiven, gerust stellen. Er wórdt alleen mee uitgedrukt, dat de ziekteverzekering in staat van wijzen verkeert, en alzoo het oogen- biik nadert, waarop het ontwerp er van de Staten Generaal zal bereiken. De tweede verzekering, die van de eerste op meer dan één punt af hankelijk is, kan uiteraard eerst in haar vorm komen, zoo de eerste ge heel gereed ligt. Toch is er niet gewacht, om aan de invaliditeits verzekering de eerste hand te leggen, tot de ziekteverzeke= ring gereed was. Integendeel, ook de invaliditeits verzekering is in bewerking genomen, er is de hand aan gelegd,, ze schiet reeds op maar afgewerkt kan ze eerst worden, zoo de eerste bij de Kamer is. In niets is hieruit alzoo af te leiden dat ze in deze vierjarige periode haar beslag niet zal kunnen krijgen. Legerbenoemingen. Naar de „Residentiebode" ver neemt, kan spoedig de benoeming van den divisie-generaal De Meester tot commandant van het veldleger worden verwacht.Tot chef van den ge- neralen staf zal de oud-minister van oorlog, Sabron, worden benoemd. Deze betrekking werd door hem be kleed voor dat hij minister werd. De gezondheidstoestand van den tegen- woordigen titularis, generaal Thiange, is vrij zorgelijk. Vlagofficieren. Bij Kon. besl. van 27 dezer is, met ingang van 1 November: lo.de vice-admiraal J. Cardinaal eervol ont heven van de betrekking van direc teur en commandant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant der Stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet2o. aan den vice-admiraal J. Cardinaal, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder toekenning van pensi oen en onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen goede diensten 3o. het bedrag van het onder 2o. vermelde pensioen, vastgesteld op f 3750 's jaars 4o. bevorderd tot vice-admiraal, de schout bij nacht I. van den Bosch, directeur en commandant der marine te Willemsoord, tevens commandant der Stelling van den Heider5o. de betrekking van directeur en comman dant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant der Stelling van de monden der Maas en van het tastende naar zijn stoel gaan. Doch hij zou neergestort zijn als Gerda niet toegesneld was om hem te grij pen. Zij bracht hem naar de sofa waarop hij kermend neerzonk. Gerda zorgde uitstekend voor hem. Zij haalde een zachte deken, spreidde die over zijn knieën, legde een kussen onder zijn hoofd en trachtte hem te troosten. Laat mij alleen, verzocht hij na een poos. Ik gevoel mij weer geheel welga, mijn kind, ga heen. Met zacht geweld drong hij Gerda weg, zoodat zij wel aan zijn ver langen moest voldoen, Diep bedroefd wilde zij heengaan toen hij haar nog eens terughield. Hij trok haar dicht bij zich, keek schuw in het rond, alsof hij vreesde beluisterd te worden en fluisterde toen Eén ding moet ge me beloven, mijn kind. Vermijd dien man, waarvan ge ge sproken hebt. Wat, vader Mijnheer Montelii (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1