tensvH aarsma, Feuilleton. No. 228. 47e Jaargang. 1909. SDEE. Woensdag 29 September, raai 31 jes gesneden. 'alcheren dienst. avendienst. '-Schelde. BINNENLAND.. Iiisii Voorstellen aan den Oemeenteraad. I VLISSINGSCHE COURANT. verkrijgbaar :it 15» 0.30 15 3 1 sche Worst ons. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. lKKER. I Gemeentebestuur. r, door vertrek, rouwd HUIS bestaande uit inhuis. n zeer groot op het pand :au dezer Cou- ladhuisstraat". uitend i. ,ion) 9.20 12.15. t vertrek van da jgeratraat en het 13 minuten later. 25, 9.23, 12.18, Domburg6.45, n 8.40. Hiasingen en Mid- I.35, 4.15, 6.55 tar Vlissingen en II.29, 2.24, 5.04, Idielburg v.v. 40+ 5.50+ 7.55 1.15 2.- 2.45 6,55 7.50 8.50 Remiae, de an- adhuis. 5.15+ 6.25| 8.40 5 2.— 2.45 3.30 0 8.50 9.40 10.25 dan tot de Re. gaan naar het 6.—, 6.20, 6.45, 0.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—1.30*, 4.30, 4.50, 5.20, 40, 8,20. ym. 6.10, 6.30, 1.50, 10.10, 10.30, N.m. 12.10, 12.45, 3.40,4.10,4.40, 10,7.30,8.—, 8.30. sn des Zondags uit. 3,43 o) <m 6,35 d) ,10 c) en 7,05 2,15 a) en 5,05 3,43 en 6.35 d) k) na het vertrek van n. Neuzen vni.8,50 sskans, Borsseleea Ireekans, Boraul"® de boot van 10$ van 16 Apnl W' POLITIE. Stremming passage over de Schipbrug en de Tonhenbrug. De Burgemeester van Vlissingen gezien de aanschrijving van den ingenieur van 's Rijks Waterstaat brengt ter algemeene kennis dat tengerivolge van het te wa ter laten van het stoomschip „Tam- bora" op Zaterdag den 2 October a. s., de Schipbrug van 1 uur nm. tot zoolang als noodig blijkt te zijn, voor het verkeer zal zijn afgesloten, en de Tonnenbrug in den morgen van dien dag zal worden weggenomen en na afloopen van het schip weder zal worden gelegd. Vlissingen, 28 September 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De;op8ningsrede. De Parij.sche „Témp.s" schrijft, dat de rede, waarmede de Nederlandsche Staten-Generaal zijn geopend, een programma van werkzaamheden en van hervormingen bevat, dat van al gemeen belang is en aan welks ver wezenlijking alle groepen der Kamer zullen medewerken. Militaire schijn bevorderingen. Naar aanleiding van het bevorde ren, als Koninklijke onderscheiding, van gepensionneerde officieren tot een titulair-hoogeren rang, schrijft de „Limburger Koerier"Dat men een verdienstelijk officier, die langen tijd eervol, bijv. als kapitein gediend heeft en niet bij zijn pensionneering als zoodanig voor den majoorstitel in aanmerking mocht komen, later, desnoods na jaren, dien titulairen rang alsnog schenkt, wat is er tegen Het kan integendeel een zeer billijke voldoening zijn. Maar als men op dien weg van schijn-bevordering voortgaat bij wijze van repeteerende breuk, komt men toch in malle ver houdingen i|Zoo is nu de rang van majoor verleend aan een gepensionneerden eerste-luitenant, die vroeger al eens den titulairen rang van kapitein had gekregen. En zoo gaat dus op den naam vark ex-bataljonschef iemand door, die zelfs nog geen compagnies commandant is geweest. Op die ma nier zou een gepensionneerd tweede- luitenant het op zijn visitekaartje tot luitenant-generaal kunnen brengen Een ander curiosum is, dat de rang van generaal-majoor verleend is aan een gewezen overste der marechaus see, natuurlijk via den reeds vroeger gekregen kolonelsrang-titulair. Met onze hof-„professors" en 46.) De zomerreis staat voor de deur,, en Harry heeft mij geschreven, dat Mj eenige duizenden marken noodig heeft om dringende verplichtingen te hunnen nakomen. Dringende verplichtingen, zeg never speelschulden, Rogalla. Nu ja, speelschulden. Hebt ge 'n uw jeugd ook geen speelschulden gemaakt Willy Von Altenbrak zuchtte. Dat Jfeet Qod, ik heb ze gemaakt en huur, zeer duur betaald. Laat die belachelijke zuchten maar blijven en zeg me liever, hoe ge de zaak van de fabriek wilt re- Men. Er moet wat gedaan worden. in een droom verzonken ant woordde Willy Ik had gehoopt te ®nnen goedmaken wat ik misdaan gloednagelnieuwe „hofraden" voeren we reeds ruim voldoende gebruiken in uit het vaderland der grande-du- chesse de Gérolstein. Rijkspostspaarbank. In de rijkspostspaarbank werd ge durende de maand Augustus inge legd f6.304.220.91 en terugbetaald f5.251.127.87, w. o. f4037.487a we gens aankoop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Na tionale Schuld, rentegevende obliga- tiën ten laste van den Staat of cer tificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek en f 286,213.895 aan afschrijvingen ten behoeve van in schrijvingen op Staatsschuldboekjes alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 1.053,093,04. Aan het einde der maand Juli 1909 was, ten name van de verschillende in leggers, ingeschreven f154,947,480.495, zoodat het saldo tegoed op spaar bankboekjes op uit. Aug. 1.1. bedroeg f156,000,573.53?. Nominaal bedrag der voor inleggers aangekochte in schrijvingen op naam in Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrij vingen in een Grootboek f4500; tot uit. Juli was aangekocht voor een bedrag van f3,679,100, te zamen f 3.683,600 waarvoor in totaal van de betrekkelijke spaarbankboekjes is af geschreven f 3,352,217.62 ingeschre ven op Staatsschuldboekjes, nominaal f 306,900afgeschreven van. Staats schuldboekjes, nominaal f 125,900; meer in- dan afgeschreven, nominaal f181,000; op uit. Juli 1.1. was inge schreven voor een bedrag van f8,703,100, te zamen f 8,884,100. Op uit. Aug. 1909 bezat de rijks postspaarbank aan inschrijving op het Grootboek der 3 pet. Nationale Schuld, nominaal f37,054,950; aan certificaten van dito inschrijving no minaal f565,000, totaal f37,619,950. In den loop der maand zijn afge geven 9620 nieuwe spaarbankboekjes, alsmede 253 Staatsschuldboekjes, en afbetaald 5123 spaarbankboekjes, als mede 101 Staatsschuldboekjes aan het einde der maand waren in om loop 1,446,023 spaarbank- en 1,688 Staatsschuldboekjes. Vlissingen» 28 September. De Commissie voor de Strafver ordeningen heeft voorstellen aan den .gemeenteraad gedaan tot vaststelling eener verordening tot regeling van het verkeer op de wegen in verband met hét gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. Deze verordering luidt als volgt Art. 1. De navolgende straten en we gen worden gesloten voor het ver- heb. ik hoopte een verzoening tot stand te kunnen brengen, toen de zoon van mijn broeder op Neurode kwam Willy! De harde, scherpe toon, waarop Rogalla hem riep, onderbrak den ouden man in zijn gedachten, hij schrikte op, en streek met de hand langs zijn voorhoofd, viel toen weer in zijn armstoel terug en sprak met doffe onderwerping Ja, ja, ge hebt gelijkZoo kan het niet blijven, de zaak moet geregeld worden Maar hoe maar hoe Ik sprak van de werkstaking, die dreigt op onze fabriek te Neuen- brak, viel Rogalla weder in op be velenden toon. Laat die fabriek naar de maa*n loopen, antwoordde Willy. Waartoe dient al die moeite? De menschen zijn toch nooit tevreden. Ik zal hun zeggen Als jelui het werk staakt, dan staak ik ook. Willy ge lijkt wel gekDie fabriek sluiten, die zooveel honderd duizenden verslonden heeft U zeiven ten spot van de wereld stellen? En onzen concurrent op N.eurode de TELEFOONNUMMER 10. i ftbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uoortuaardert. keer met alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen a. de Boulevard de Ruyter; b. het niet verbreede en onbebouwde ge deelte van den Boulevard Bankert, thans begrensd tusschen de Zee vaartschool en het winkelhuis van den heer L. F. Dertc. de Parklaan d. de Noordstraate. de Molenstraat. Art. 2. Het is verboden te rijden met motorrijtuigen op meer dan twee wielen op de in art. 1 genoemde straten en wegen. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd van het in het vorige lid gestelde verbod ontheffing te verlee- nen. Art. 3. Het gesloten zijn van de in art. 1 dezer Verordening genoem de wegen, zal worden aangeduid door waarschuwingsborden overeen komstig het model, vastgesteld bij beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, d.d. 5 October 1908. Art, 4. Het is verboden buiten noodzaak met motorrijtuigen of rij wielen te rijden over de trottoirs of verhoogde voetpaden, alsmede over de wandelpaden in de parken. Art. 5. Het is verboden met motor rijtuigen en rijwielen met grootere snelheid dan 10 K. M. per uur te rijden in de navolgende straten bin nen de bebouwde kom der gemeente a. den Boulevard Evertsen b. den Oprit naar het Grand Hètel c. de St. jacobstraat; d. de Kerkstraat; e. de Vrouwestraatf. de Kromme Elle boog g. de Lange Zelke;,h. de Korte Zelke i. de Kolvenierstraat j. de Walstraat; k. het Groenewoud. Art. 6. De in aciit te nemen maxi mum-snelheid, bedoeld in het voor gaande artikel zal worden aange duid door waarschuwingsborden, overeenkomstig het model, vastgesteld door Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, bij beschikking d.d. 5 October 1908. Art. 7. Voor het doorgaand verkeer blijven opengesteld de navolgende straten en wegen: lo. Koningsweg. 2o. Aagje Dekenstraat. 3o. Badhuis straat. 4o. Singelweg. 5o. Koudekerk- sche straatweg. Art. 8. Het is verboden op een. rijwiel of een motorrijwiel meer per sonen te vervoeren dan waarvoor het bestemd is. Art. 9. Overtreding van de artikelen 2, 4, 5 en 8 dezer Verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes dagen of boete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Art. 10. Met het opsporen van overtredingen dezer Verordening zijn, behalve de in art, 8 van het Wet boek van Strafvordering aangewezen personen, belast de inspecteurs en de beambten der gemeentepolitie. Door Burg. en Weth. is aan den handen vrijgeven Dat gebeurt nooit, zoolang ik leef Ik ben het moe mij af te tob ben met die lui. Nu goed, laat de regeling van die zaak dan aan mij over. Ik rijd er vanmiddag heen en zal die lui eens leeren begrijpen, wie heer en meester is van den grond, waarop zij wonen. Men moet tegen zulk ge spuis flink en krachtig optreden, dan kruipen zij in het stof. Rogalla, ik waarschuw je, mom pelde Willy met een schuwen blik op zijn vrouw. Maar doe wat u goeddunkt, üe hebt nooit naar mijn woorden geluisterd. Zij haalde minachtend de schouders op. Hier is Harry's brief, waarvan ik sprak. Ge ziet daarüit dat de jongen moet geholpen worden, en wel oogenblikkelijk, of hij komt in de pijnlijkste verlegenheid. Hoe groot is de som Zes-en-twintig duizend mark. Binnen acht dagen moet het geld betaald zijn. Tot weerziens van avond. Het hoofd trotsch opgeheven, ver gemeenteraad een voorstel gedaan tot vaststelling eener verordening op het geneeskundig onderzoek van aan staande gemeente-ambtenaren en tot regeling van de bezoldiging bij ziekte of milïtiedienst van gemeente-ambte naren. Hiermede wordt, aldus merken Burg. en Weth. op, tevens voldaan aan den door een der leden van den gemeenteraad reeds meermalen ken baar gemaakten wensch. Wat de verordening op het ge neeskundig onderzoek betreft, hieruit blijkt dat in den dienst van de ge meente of van hare instellingen geen 'personen worden aangesteld dan na gebleken iichameiijke geschiktheid, welke geschiktheid moet blijken uit een onderzoek, ingesteld door een der beide gemeente-geneesheeren. Ingeval van ziekte van een ge meente-ambtenaar wordt de bezoldi ging gedurende zes maanden geheel en gedurende de daarop volgendezes, maanden voor 2/s gedeelte uitbetaald, terwijl bij verdere verhindering, .we gens ziekte, in elk voorkomend geval, door den gemeenteraad eene afzon derlijke regeling zal worden getroffen. Mocht de tijd van afwezigheid we gens ziekte in den loop van een jaar, bij tusschenpoozen, te zamen meer dan zes maanden Bedragen, dan wordt dit als een onafgebroken af wezigheid van meer dan zes maanden beschouwd. Voor de berekening van den termijn van afwezigheid, zal een tijdelijke aanwezigheid van minder dan 14 achtereenvolgende dagen niet in aan merking komen. Bij eene afwezigheid wegens onge steldheid van langer dan eene week, zendt de afwezige aan het betrokken hoofd van dienst of de instelling, waarbij hij is aangesteld, eène ver klaring van een geneeskundige, in houdende dat hij door ongesteldheid niet in staat is zijne werkzaamheden waar te nemen. Ingeval het een hoofd van dienst betreft, zendt dat hoofd die verklaring aan den burgemeester of aan het be stuur van de instelling aan hêt hoofd waarvan hij is gesteld. Door het hoofd van dienst moetin' een register nauwkeurig aanteekening worden gehouden van elk verzuim wegens ongesteldheid van het onder hem gestelde personeel. Door Burg. en Weth. kan bij een ziektegeval aan de geneeskundigen worden opgedragen een Onderzoek in te stellen en van dat onderzoek aan hen rapport uit te brengen. De be langhebbende is verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. Aan hen, die militie- of landweer plichten moeten vervullen, wordt ge durende den daarvoor gestelden tijd verlof, verleend. liet de barones het vertrek zonder een blik meer te werpen op haar man, die daar zat als het beeld van den jammer. Zes-en-twintig duizend mark! r Ja zeker, er was een tijd geweest, dat hij die som gelds als een klei nigheid beschouwde en dit deed hem met schrik bedenken, waar hij die som geid van daan moest halen. Hij had schulden op schulden ge stapeld, niet op het landgoed zelf, dat kon gelukkig niet wegens het majoraat, maar wel op de inkomsten daarvan, en die schulden, waarvoor hij meerendeels woekerrente moest betalen, verslonden reeds meer dan het landgoed jaarlijks opbracht. En nu nog die mislukte speculatie met de suikerfabriek, en behalve dit alles nog de schulden van zijn zoon. Het was niet langer meer te dragen. Zou hij een einde maken aan al de kwellingen en jammer van zijn leven Zijn blik dwaalde over de schrijf tafel en bleef rusten op het fraaie met zilver bewerkte pistool, dat in de zonnestralen schitterde. Zijn ge laat verheiderde, toen hij naar het wapen greep. Ten aanzien van de bezoldiging gedurende dien tijd, gelden, ingeval van opkomst ter vervulling van mili tieplichten, de volgende regelen Ingeval de belanghebbende gehuwd of kostwinner voor anderen is of na ontbinding van zijn huwelijk een eigen huishouding in stand houdt, ontvangt hij a. bij eerste opkomst onder de wapenen de helft der be zoldiging, berekend over het tijdvak, dat hij onder de wapenen is geweest; b. bij buitengewone opkomst of bij opkomst voor herhalingsoefeningen de geheele bezoldiging, met dien verstande, dat indien het verblijf on der. de. wapenen langer dan een jaar mocht duren, dan slechts voor dat jaar de bezoldiging wordt uitgekeerd. Indien de belanghebbendeotige- huwd of geen kostwinner voor anderen is, of na ontbinding van zijn huwelijk geen eigen huishouding in stand houdt, wordt in het geval sub a niets uitgekeerd en in een der gevallen bedoeld sub b de helft der bezoldiging, berekend over het tijdvak, dat hij ionder de wapenen is geweest, met idien. verstande, dat indien het verblijf onder de wapenen langer dan een jaar mocht duren, de helft der be= zoldiging slechts voor dat jaar wordt uitgekeerd. Ingeval van opkomst ter vervulling van lahdweerpiichten zal de volle bezoldiging worden genoten, met dien verstande, dat indien het verblijf onder de wapenen langer dan een jaar mocht duren, dan slechts voor dat jaar de bezoldiging wordt uitge keerd. Bij verblijf onder de wapenen voor straf, ingevolge de Militiewet of de. Landweerwet, wordtgeene bezoldiging genoten. Deze verordening is niet van 'toe passing op hen, die in tijdelijkeii dienst worden aangesteld. Hulp 'in Nood. Bovengenoemde vereeniging hield gisterenavond haar algemeene verga dering in het lokaal Buning, onder voorzitterschap van den heer H. C. Beijerrnan. De voorzitter opende de vergade ring en gaf zijn leedwezen te kennen dat deze weder zoo slecht bezocht was, hoewel hij met genoegen con stateerde dat toch meer leden tegen woordig zijn dan gewoonlijk het ge val is, ..ij- De secretaris deed daarna voor- lezing van de notulen der vorige vergadering .en werden' deze goéd- gekeurd. Hierna .werd dóór den perilling- meester rekening en verantwoording gedaan over hét' afgftfóopëh jaar,, waaruit bleek, dat" de oiuvangsten hebben bedragen 1 1130.51 ei: dé.: uitgaven t' 904.23, skibende alzoo mei een batig saldo van 222.26. Doch' hij liet de hand. weer zak ken, ook. daarvoor was hij te zwak, hij gevoélde het. Het pistool viel meteen doffen slag op den grond en hijzelf zonk terug in zijn stoei. Op de binnenplaats klonk' het hoefgetrappel van dravende paarden. Door een livreiknecht gevolgd, reed mevrouw Vci.n Altenbrak weg om op Neuenbrak dé zaken te gaan rege len. Willy hoorde het en sloeg het oog op; toevallig viel,zijn blik daar bij op het. portret zijner moeder, die welwillend op hem scheen neer te .zien. Daar ging de deur open en een jeugdig gelaat keek vroolijk naar binnen. Doch onmiddellijk verdween de vroolijke uitdrukking daarvan en een kreet van ontsteltenis ontsnapte, den mond van het binnentredende meisje, toen zij daar haar vader zoo bleek als een doode onbeweeglijk in zijn stoel zag liggen. Het volgende oogenblik knielde Gerda bij haar vader en drukte hem teeder in haar armen. (Wordt, vervolgd.) I

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1