Dinsdag 28 September. "binnenland. Feuilleton. No. 227. 47e Jaargang. 1909. VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈNvan 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij weKelijKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLiSSING- SCHE COURANT" koste, loos tot 1 October. Standaarduitreiking. Zaterdag had in de legerplaats bij Millingen een zeldzame plechtigheid plaats, nl. de standaaarduitreiking van het le reg. huzaren. Deze voor dit regiment zoo belangrijke gebeur tenis had te ongeveer 10 uur plaats tusschen het Remontedepót en het Herstellingsoord voor militairen. Het geheele regiment stond in frontlinie naar het Oosten opgesteld op een stuk heide, grenzende aan den Amers- foortschen weg en wachtte zoo de komst van de koninklijke familie af. H. M. en de Prins kwamen per auto van het Loo, waarna H. M. in een hofrijtuig plaats nam, door den Prins, die inmiddels te paard was gestegen, begeleid. Het weer was prachtig en zoo ver het oog reikte, ontrolde zich daar de Veiuwe in al haar schoonheid. Namens alle huzarenregimenten waren deputaties tegenwoordig, als mede van het korps rijdende artille rie, die in hun schitterende uniformen, niet weinig bijdroegen aan het ge heele tooneel kleur en stemming bij te brengenook de leden der hof houding, oud-officieren van verschil lende regimenten en geïntroduceer- den, het geheel een bijzonder aspect voor deze laatsten waren de beide gereserveerde afdeelingen op het terrein bestemd. Een ander gedeelte van het terrein werd ingenomen door een groot aantal bezoekers. Over de heide, waarop het terrein was afgebakend, had men volgens een door den commandant vastgesteld plan verschillende wegen aangelegd en deze met zand bestrooid. Een aardigen indruk maakten deze als linten zich over het terrein slingerende zandwegen, welke de eentonigheid van den heidegrond op dit gedeelte eenigszins braken. Nadat H. M. het regiment had ge ïnspecteerd, werd met drie zijden carré geformeerd en wederom front gemaakt naar hef Oosten,terwijl inmid dels de vorstin zich per rijtuig naar het punt begaf, waar de eigenlijke plech tigheid zou plaats vinden, tegenover welk punt de kolonel afstapte. Achter dezen stelden zich op eenigen af stand op, de adjudant-standaarddra ger Van der Vlugt, met de standaard- wacht. Het publiek, dat met luid gejuich de Koningin en den Prins 45.) Wel een kwartier praatten zij zoo geheel onschuldig voort, alleen wan neer hunne blikken elkaar ontmoet ten, beefde zij over al haar ledema ten en dan werden haar wangen gloeiend rood. Zonder er acht op te slaan waren zij onder het praten dieper het bosch ingegaan. Plotseling blies een koele wind tusschen de boomen door en het scheen of er een donkere wolk voorbij de zon dreef en haar licht een oogenblik verduisterde. Verschrikt bleef Greta staan. Nu zag zij opeens het onge paste van haar toestand in. Haar schuldeloos vertrouwen was verdwe nen, haar vriendelijk lachend gezicht kreeg een angstig-droevige uitdrukking en haar lichaam trilde, als een bloem voor den stormwind. begroette, sloeg met groote aandacht al deze bewegingen gade. In de nabijheid van het vorstelijk rijtuig bevonden zich generaal Kool, commandant van het veldleger, de commandant van het Remonte-depot met den inspecteur der cavalerie en den divisie-commandant, terwijl te vens, zooals gemeld, namens H. M. tot de plechtigheid waren uitgenoo- digd de minister van oorlog, en de laatste afstammelingen van generaal baron Van Sytzema, die 2 Januari 1814 op last van den soevereinen vorst, den lateren koning Willem I, het le regiment huzaren oprichtte. Het was een fraai gezicht al de man schappen in groot tenue te paard, in het gevormde carré te zien staan. Hunne kleurige uniformen met de witbepluimde colbakken, teekenden zich scherp tegen den omtrek af. Eindelijk was het plechtige oogen blik aangebroken'. Nadat de adjudant van dienst H. M. den standaard had overgegeven, werd op last van H. M. de ban geopend en nam H. M. de Koningin het woord. Met een hel dere stem sprak zij vervolgens onder ademlooze stilte de volgende rede uit „Officieren, onderofficieren en hu zaren Gij zijt hier heengemarcheerd, teneinde uit mijne hand een stand aard te onvangen, welken gij voortaan in uwe gelederen zult meevoeren. Het intreden in uw regiment van het zin nebeeld „Voor Vaderland en Konin gin" legt op u den duren plicht, dit kleinood ongeschonden te bewaren. Het vordert uwe bereidwilligheid den standaard te verdedigen, desnoods ten koste van uw leven. Ofschoon eerst voor kort in dit verband ver- eenigd, stammen meerdere escadrons van het 3e regiment karabiniers af, dat toen de in 1813 pas herwonnen onafhankelijkheid des Vaderlands op nieuw bedreigd werd zich op het slagveld van Waterloo zoo roemrijk onderscheidde. Daarom prijkt de naam met jaartal van dit gevecht op uw standaard. Mocht ooit weer, wat God verhoede, ons zelfstandig volksbe staan in gevaar verkeeren, zoo ver trouw ik dat gij uw eervol verleden zult voortzetten en in moed niet zult onderdoen voor de dapperen van Waterloo. Ook uw vredestaak vergt uw onverflauwde en algeheeie toe wijding en vordert evenzeer de on verschrokken ruitergeest en stalen volharding bij het doorstaan van ver moeienissen en het uitvoeren van al hetgeen van u gevraagd mocht worden. In de overtuiging dat ik niet te vergeefs een beroep zal doen op uw offervaardigheid, vertrouw ik dezen standaard aan de hoede en de waak zaamheid van het le reg. huzaren toe" Na deze rede stegen luide bijvals betuigingen en toejuichingen op en werd de ban weder gesloten, waarna Mijn God, sprak zij schuw rondziende, wij zijn zoover het bosch ingegaan. Er schijnt een onweer op te komen, ik bid u, mijnheer, verlaat mij als men ons bij elkaar zag Wat zou dat, juffrouw Marghe- rita Is u dan werkelijk zoo bevreesd voor mij Of heeft u een afschuw voor mij Hoe kon hij zoo iets vragen O als zij had durven spreken 1 Hij boog een weinig voorover en fluisterde Greta, dierbare Greta, stel toch ver trouwen in mijIk ben niet slecht en lichtzinnig, zooals u denktIk meen het eerlijk en oprecht met u Ik bemin u met geheel mijn hart en zou u zoo gaarne gelukkig zien Greta, lieve, beste Greta, zeg me toch, of ge mij een beetje, een heel klein beetje moogt lijden. Zij voelde, dat hij zijn arm om haar heen sloeg, en bemerkte hoe zijn hart bijna hoorbaar klopte. Zij hoorde het zachte beven van zijn stem bij die liefkozende vleiende woorden zij sloeg haar vochtige oogen naar hem op en glimlachte. Haar hart werd met onuitspreke de kolonel een toespraak hield met den standaard in de rechterhand. De kolonel reikte nu den standaard aan den drager, den heer Van der Vlugt over, om vervolgens de standaard- wacht te laten aantreden. Thans nam het défilé voor de Vorstin een aan vang en werd door het regiment eerst in galop en daarna in frontmarsch in galop voor Haar geparadeerd. Ook dit huzaren-defilé, waarmede de plech tigheid werd besloten, werd met bij zondere aandacht door alle toeschou- gadegeslagen. Alvorens de Hooge gasten het ter rein verlieten, werden door de echt- genoote van den commandant van het Remonte-depot, mevrouw De Bruyn, H. M. bloemen aangeboden. Onder donderende toejuichingen,langs het front der troepen rijdend, ver liet H. M. het terrein. De plechtigheid werd doordestaf- muziek uit Deventer opgeluisterd, terwijl een detachement van het regi ment uit Deventer, ter sterkte van 60 officieren en manschappen en een detachement maréchaussée, voor de afzetting van het terrein zorg droegen. Tweede Kamer. Blijkens de toelichting tot een wets ontwerp tot regeling van de ontvang sten en uitgaven van het weduwen- en weezenfonds voor militairen en ge- pensionneerde militairen der land macht en van het weduwen- en wee zenfonds voor militairen en gepen- sionneerde militairen der zeemacht voor het jaar 1909, bedraagt het aan tal deelgerechtigden in het fonds voor de landmacht in dc tweede helft van 1909 vermoedelijk 4653 (4600 actief dienende en 53 gepensionneerde mi litairen), dat in het fonds voor de zeemacht vermoedelijk 5071, van wie 5000 militairen in actieven dienst en 71 gepensionneerden. Aangenomen is, dat de actief die nende militairen van land- en van zeemacht over een gemiddeld stand pensioen, respectievelijk maximum pensioen van f 300, de gepensionneer den over een gemiddeld pensioen van f200, voor weduwen- en wee- zenpensioen zullen bijdragen. Het totaal bedrag aan pensioenbijdragen is alzoo geraamd, voor het landmacht fonds op f 41.559, voor het zeemacht fonds op f 45.213. Het eerste fonds zal f75.000, het tweede f 42.500 over de tweede helft van 1909 aan subsidie uit 's rijks kas ontvangen. De raming voor het totaal der in komsten bedraagt derhalve voor die van het fonds voor de landmacht f 116.559, voor die van het fonds voor de zeemacht f87,713. lijke zaligheid vervuld, zij gaf zich geen rekenschap van dit gevoel, zij wist niet wat ze deed, zij dacht aan niets ter wereld, alles was vergeten in de omhelzing van den geliefde zij drukte zich nog vaster in zijn armen en duldde zijn hartstochtelijke kussen. Zij sprak niet, zij antwoordde niet op zijn onstuimige vragen, stil lag zij in zijn armen en blikte naar hem met een zaligen glimlach. Daar blies een hevige windvlaag door de bladeren. Een grauwe sche mering heerschte nu in het bosch, daar straks zoo zonnig en helder krassend vlogen de kraaien dieper het bosch in om beschutting te zoe ken tegen het naderende onweder, En tusschen het suizen van den wind door, hoorde men een zware mannestem roepenGreta waar zijt ge? Dat was Hendrik Tiedemann, die haar kwam opzoeken. Bevend maakte zij zich uit Harry's armen los. Ver geefs poogde hij haar terug te hou den. Pijlsnel snelde zij weg naar de restauratie. Als in een droom bleef Harry von Altenbrak een poos staan. Toen Kinderwetten. De minister van justitie zal be vorderen dat de dezer dagen goed gekeurde gewijzigde kinderwetten met 1 November in werking komen. De directeur-generaal van het gevange niswezen Dresselhuys en de referen daris Demeyere zullen binnenkort in Engeland verschillende gevangenis sen bezoeken. Wijziging art. 77 Ongevallenwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van art. 77 der Ongevallen wet 1901. De strekking er van is tegemoet te komen aan het bezwaar, voorsprui tende uit de fout dat men bij de On gevallenwet van de fictie is uitgegaan dat voor den rechter zou kunnen wor den bewezen dat een risico juist is vastgesteld, terwijl het toch in den aard van risico ligt, dat dit nooit is vast te stellen zoo, dat de juistheid en billijkheid der waardeering voor den rechter is te bewijzen. Bij de indeeling van ondernemin gen moest eerst beslist worden, in welke gevarenklasse of gevarenklassen het bedrijf of de bedrijven, in de on derneming uitgeoefend, zijn ingedeeld bij den algemeenen maatregel van bestuur, krachtens art. 31 der Onge vallenwet uitgevaardigd. De wetgever moet de juistheid dezer beslissing aan het oordeel van den rechter kunnen onderwerpen, is het indeelingsbesluit door het bestuur der rijksverzekeringsbank niet juist toe gepast, dan behoort de beslissing te worden verbeterd. Heeft het bestuur de gevarenklas se, of, geldt het een samengestelde onderneming, de gevarenklassen vast gesteld, dan moet voor de onderne- neming of, in het tweede geval, voor elk bedrijf, een gevarencijfer worden bepaald. De beslissing ten aanzien dier ge- varencijfers behoort niet aan de con trole van den rechter te worden on derworpen, omdat de rechter naar bewijzen vraagt en in een groot aantal gevallen niet te bewijzen is, dat het cijfer terecht boven of beneden het middencijfer der betrokken geva renklasse is gesteld. Dat de bank door de thans be staande regeling financieel schade lijdt, ligt voor de hand. De werkgever, aan wiens onder neming een lager gevarencijfer dan het middencijfer wordt toegewezen, kom hoogst zelden in beroep en be houdt dus dat cijfer, terwijl bij toe wijzing van een cijfer, hooger dan het middencijfer, in vele gevallen met gunstig gevolg beroep zou worden ingesteld. Er bestaat dan ook reden om aan te nemen, dat het bestuur der bank dikwijls, hoewel er naar zijn oordeel termen zijn voor de toewijzing vloog een lach over zijn knap ge laat en langzaam keerde hij naar het huis terug. En ondanks storm en regen wan delde hij met onbedekt hoofd, door het vochtige bosch. Het jeugdige bloed kookte in zijn aderen, het klopte in zijn hoofd waarvan de lokken in den wind fladderden. Wat bekommerde hij zich nu om storm en regen In zijn hart blakerde de vlam van den hartstocht en maakte hem ongevoelig voor het slechte weer. In het gevoel zijner jeugd en zijner levenskracht stapte hij voort, aan niets denkende dan aan zijn liefde, aan zijn zielsverlangen. Voor zijn oog stond in helderen glans het beeld van zijn geliefdehij zag alleen haar schoonheid, haar beval lige vormen, haar roode lippen en zacht stralende oogen. Doch hij be dacht niet, dat hij de onschuld van een rein kinderhart had verstoord, hij kon het lieve meisje niet zien, toen zij 's avonds voor haar bed neerzonk, overmeesterd door schaamte en berouw, wanhopig de handen wringend en zacht fluisterendeO, van een hooger cijfer, het midden cijfer toewijst, omdat bij het ontbreken van vaste kenteekenen een hooger cijfer in beroep niet met goed ge volg verdedigd zou kunnen worden. Door de voorgestelde regeling zal ook worden opgeheven een anomalie. Is hef bestuur der bank van oordeel, dat een onderneming, welke bijv. in klasse 40 valt, in klasse 50 behoort te worden gerangschikt, dan kan het bestuur, na daartoe bekomen mach tiging der Koningin, de onderneming in klasse 50 indeelen en het bestuur zal dan in beroep niet behoeven aan te toonen dat de onderneming meer gevaar oplevert dan wordt uitgedrukt door het hoogste gevarencijfer van klasse 40. Is het bestuur daarentegen van oordeel, dat van de onderne ming moet geheven worden de pre mie, overeenkomende met het hoogste gevarencijfer van klasse 40, dan zal de beslissing, waarbij aan de on derneming laatstbedoeld gevarencijfer wordt toegewezen, in geval van be roep vernietigd worden, tenzij het bestuur kan aantoonen, dat de on derneming meer gevaar oplevert, dan het gevaar, gemiddeld verbonden aan klasse 40. De wet, zooals zij thans luidt, laat dus toe het meerdere verhooging van gevarenklasse' niet het mindere toewijzing van een hooger dan het middencijfer der klasse zonder de controle van den rechter. Hervorming van het onderwijs. Naar wij vernemen, hoopt de staats commissie voor de reorganisatie van het onderwijs binnenkort met haren arbeid geheel gereed te zijn. Die arbeid zal bestaan in lo. eene algemeene in leiding bevattende eene uiteenzetting en motiveering van het systeem der ontworpen wetsvoorstellen 2o. een wetsvoorstel tot wijziging van de wet op het lager onderwijs 3o. een wets voorstel tot regeling van het middel wijs 4o. een wetsvoorstel tot rege ling van het vakonderwijs5o. een wetsvoorstel tot regeling van het voorbereidend-hooger-onderwijs6o. een wetsvoorstel tot wijziging van de hooger-onderwijswet7o. eene reeks van ontworpen Koninklijke besluiten betreffende de uitvoering der wets voorstellen. De wetsvoorstellen zijn alle bege leid van memoriën van toelichting. Deze arbeid is geheel afgedaan alleen de wetsvoorstellen onder 4o én 6o genoemd ondergaan nog de laatste redactioneele revisie, terwijl de memoriën van toelichting op deze twee wetten nog een aanvulling be hoeven. Over de ontworpen Koninklijke besluiten zal in de eerstvolgende ver gadering eene beslissing genomen worden. mijn God, wat zal er van worden ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. In het schrijfvertrek van den baron Von Altenbrak heerschte een druk kende stilte. Willy zat ineengezonken in zijn armstoel voor de schrijftafel, de vuist krampachtig gebald, somber voor zich heen te staren. Intusschen stond Rogalla bij het venster en trommelde ongeduldig tegen de ruiten. Na een poosje keerde zij zich om en vroeg op snijdenden toonWat wilt ge doen in deze omstandighe den? Waar zijt ge toe besloten? Wat ik doen zal wist ik dat zélf maar. Ge zijt nog altijd even zwak van karakter als ge altijd geweest zijt, mijne waarde, antwoordde zijn vrouw met kouden spot. Maar er moet een besluit genomen worden, hoe dan ook. De directeur der fa briek verwacht binnen weinige da gen een werkstaking, dan staat het werk geheel stil, en nu juist kunnen wij de ontvangsten uit de fabriek niet ontberen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1