Donderdag 23 September. No. 223. 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur* Feüilfeton. Van W@@k M Week. "binnenland. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Nieuwe Abonné's, uitge= honderd bij wekelijKsche be= taling» ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING^ SCHiÜ COURANT" koste loos tot 1 October. BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de Herhalingscursussen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wenschen toe gelaten te zien tot een der beide her halingscursussen in deze gemeente dat vanaf Maandag 13 tot en met Donderdag 23 September a. s. uitsluitend ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren gelegen heid tot aangifte van leerlingen voor die cursussen gegeven wordt dat ingeschreven kunnen worden zij, die het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cursussen zullen aan vangen den len October a. s. Het onderwijs wordt gegeven a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 6 tot 8 uur; b, aan den cursus voor meisjes op Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur. N.B. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn worden verzocht dit mede te brengen. Vlissingen, 10 Sept. 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. .5'. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissiugen; maken bekend dat met het oog op de aanstaande negende tienjaarlijksche al- gemeene volkstelling dezer da gen in het bijzonder zal nagegaan worden of de gebouwen en besloten erven behoorlijk van nummers voor zien zijn. Voorts herinneren zij de ingezete nen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor de bevolkings registers. De verplichtingen zijn hoofdzakelijk de volgende lo. Wanneer men de gemeente gaat blaten alsdan moet een getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuisbiljet) worden gevraagd ter Secretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente waar men zich gaat vesti 42.) Evenals Gerda vroeger wel had Pgemerkt, betrok Eduards gelaat ™j staarde in de verte alsof hij ver- Ven wilde haar aan fe zien. Er °lgde een poos van stilte. Gerda gevoelde, dat een geheime zorg of n teleurgestelde hoop den jonkman ukte en dat die hem plotseling s 0 droevig stemde. Uit haar blikken Prak hartelijk medelijden, maar zij waarde een verstandig stilzwijgen. „I een poos zeide zij: Er blijft wel mand bevrijd van droevige erva- a.|fn, maar gelukkig is degene die 11. den avond des levens een vei- ,S rustplaats vindt, zooals uw moe- le^ b'i u. I QeiïmVOnderd keek Eduard op naar feit S e?nst'g gelaat. Ik zou denken, e» dat uw leven tot heden vrij gen, teneinde aldaar uiterlijk binnen één maand te worden ingeleverd 2o. Wanneer men zich in de ge meente vestigt; alsdan moet men overleggen een getuigschrift van woonplaatsverande ring (verhuisbiljet), afgegeven in de vorige woonplaats 3o. Wanneer men binnen de ge meente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is verplicht aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienstboden en werkboden. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met hechtenis of geldboete. Vlissingen, 18 September 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, (L. S.) SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid vaarwater.' De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 24 en zoo noodig op 25 Sept. a.s. van het fort Ymuiden; op 29 en zoo noodig op 30 Sept. a.s. van het ïort „Harssens" Reede van Texel en op 30 Sept. zoo noodig op 1 October a.s. van het fort „Pampus", Zuiderzee, schietoefeningen zullen worden gehouden dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te be komen ter gemeente-secretarie, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Vlissingen, 22 September 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het Leipziger congres der sociaal democratische partij in Duitschland is alweer voorbij en de wereld kan er ditmaal hee! te\ reden over zijn. Wel bestaan nog de twee fracties, waarvan de eene vasthoudt aan de leer, de andere zich bij het werkelijke leven aansluit en practisch werk wil leveren, maar men vliegt elkander niet meer zoo in het haar, en hoewel het minder verheffend is, dat verscheidene leden wegens misbruik van vertrou wen uit de partij zijn gezet, ook op het Congres is men niet onpractisch geweest, getuige o.a. het besluit tot bestrijding van den sterken drank en de nagenoeg eenstemmige verwerping van het voorstel, dat alle leden de landskerk zouden moeten verlaten. Dat aan de ware begrippen van vrijheid nog wei iets te verbeteren valt, is helaas maar al te waar, maar toch zien we ook het gezond verstand meer en meer de overhand behouden. is gebleven van droevige ervaringen of smartelijke aandoeningen. Ah, ja dat gelooft u, omdat mijn ouders rijk en aanzienlijk zijn daarom moet ik wel gelukkig zijn. Maar de uiterlijke omstandigheden alleen maken den mensch niet ge lukkig, en dan, mijnheer Montelli, u vergeet, dat mijn uiterlijk zoo schit terende positie slechts duurt zoolang mijn vader leeft. Altenbrak is een majoraat: na mijns vaders dood ben ik doodarm en hang ik geheel af van de genade mijns broeders, den erfgenaam van Altenbrak. Wederom bemerkte zij plotseling iets vreemds in Eduards gelaat. Erf genaam van Altenbrak t Wie was de rechte erfgenaam Was hij-zelf niet de rechte man Was hel niet laf hartig van hem den strijd om het vaderlijk erfgoed op te geven Het bloed zijns vaders vloog koorts achtig door zijn aderen en benam hem bijna den adem. Zijn gelaat werd donkerrood en onwillekeurig balde hij de vuist. Verbaasd sloeg Gerda hem gade. U zijt ontstemd, mijnheer Montelli, sprak zij toen en ons gesprek heeft TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fldyertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. Dat men van weerskanten zijn best gedaan heeft om elkaar te verdragen, is reeds veel verkregen en geeft hoop voor de toekomst. Men herinnert ziet. waarschijnlijk dat, in het voorjaar, de quaestie over de oprichting eener afzonderlijke staatsbank voor Hongarije, daar te lande leidde tot de aftreding van het kabinet-Wekerle,dat echter voorloopig maar aan het bewind bleef, omdat er geen opvolger te vinden was. Thans is men weer over die zaak bezig en de keizer-koning blijft voorloopig bij zijn besluit om nooit toestemming te geven tot de ontbinding van de ge meenschappelijke Oostenrijksch-Hon- gaarsche bank. Ook beginnen de Hongaren weer hunne bekende eischen op militair gebied te stellen, tot groote ergernis des keizers, die met al zijn hart aan het gemeenschappelijk leger gehecht is. Van Oostenrijksche zijde verwijt men den Hongaren, dat zij het algemeen kiesrecht nog niet heb ben ingevoerd, waarvan men in Oos tenrijk juist zooveel verwachting heeft, wat de versterking der éénheid betreft. Het wetsontwerp, indertijd ingediend, was alleen maar voor de leus gemaakt en is stilletjes in de doos gestopt. Van een democratische volksvertegen woordiging moeten de Hongaarsche Magyaren niets hebben. Het is hun totaal onverschillig dat Flongarije op sociaal gebied het achterlijkste land van Europa is, en zij twisten liever met de kroon om het gezag. Wat de bankquaestie betreft hebben de Hongaren anders nogal een ge schikt oogenblik gekozen, om het den Oostenrijkers weer eens lastig te maken. Er is weer een hoop geld noodig voor militaire uitgaven. De rekening voor de inlijving van Bosnië en Herzegowina moet betaald wor den Het zijn duizelingwekkende cijfers. De mobilisatie van een deel van het leger, om desnoods tegen de Serviërs gebruikt te worden, kostte 326 miilioen kronen (1 kroon 60 cents). Daaronder is begrepen de 53 miilioen, die Turkije kreeg als scha deloosstelling voor de annexatie van Bosnië; en dan is er nog eens 71 miilioen noodig voor vlootuitbreiding. De begrooting voor 1910 is nu 50 percent hooger dan die der vorige jaren. En nu zijn de wetsontwerpen betreffende de inlijving van Bosnië en Herzogewina nog niet eens door de parlementen goedgekeurd. Omtrent het lot dier gewesten is nog niets beslist. Hongarije wil ze annexeeren. Bij alle andere komt dus nu de Bosnische quaestie de treurige lijst der Oosten- rijksch-Hongaarsche verwikkelingen vergrooten. Keizer Franz Jozef heeft heel wat zulk een ernstige wending genomen, dat uw stemming daardoor niet ver beteren kan. Kom met mij een eind weegs het bosch in. De stille en een zaamheid daar, zullen u de zorgen van den dag doen vergeten. Zwijgend stapte Eduard naast haar paard op het smalle pad voort en boog dikwijls de takken ter zijde, die den weg versperden. Zwijgend zat ook Gerda in den zadel en blikte in een ongewone gemoedsaandoening op haar stommen begeleider neder. Hoe kwam het toch, dat zij na zoo'n korte poos zoo vertrouwelijk met dezen vreemden man was ge worden Waarom vond zij geen rust meer in de prachtige vertrekken van het slot, sedert zij hem had leeren kennen Wat dreef haar eiken dag opnieuw naar het bosch, naar die plaatsen, waar zij hem ontmoet had Waarom moest zij dag en nacht aan hem denkenO, haar hart ontroerde, zij begreep dat het liefde was, die dat verlangen en die onrust in haar hart gebracht had Haar hart beefde bij de gedachte, dat eenmaal het oogenblik moest komen, waarin zij afscheid zou moeten nemen van meer zorgen dan zijn Duitschen col lega en bondgenoot, ter wiile van wien die heele vlootuitbreiding onder nomen wordt. Keizer Wilhelm reist en trekt en heeft pas weer in Mün- chen een van zijn bekende speeches over de tegenwoordige richting van de kunst afgestoken. Pas waren de groote manoeuvres in Zuid-Duitsch- land afgeioopen, waarbij een geheelen ochtend tusschen twee legermachten gevochten werd. Ook daarbij zijn natuurlijk redevoeringen gehouden, die alweer vrij wat aanleiding tot ergernis gegeven hebben. Waarlijk, de toestanden, vooral de arbeidstoestanden in Duitschland, zijn zoo rooskleurig niet en daarbij komen de nieuwe belastingen dien toestand verergeren. In éen streek in West- falen zijn duizend sigarenmakers ont slagen. in verschillende steden is op kleiner schaal hetzelfde gebeurd. In een stad in Baden kwamen er dui zend bij het gemeentebestuur om on derstand vragen, in Saksen is het even erg en men weet waarlijk niet waar het naar toe moet. 't Is een leelijke vergissing, die tabaksbelas ting, en zij zal lang heugen. Uit Perzië komen nog steeds on gunstige berichten, onder anderen omtrent een pas ontloken kroonpre tendent, wiens naam ons nog niet is gemeld en die zich in de provincie Loeristan tot Sjah heeft laten uitroe pen, na een legertje te hebben op de been gebracht. Het heerschap vischt in troebel water en is maar dadelijk begonnen om belastingen te heffen, die hij zeker wei goed ge bruiker, kan. Intusschen heeft de ex-Sjah zijn reis weer gestaakt en moet zich er gens bij Enseli onder de hoede der Russische troepen bevinden. Achteraf blijkt nu toch, dat de financieele regeling geheel onvoor waardelijk heeft plaats gehad. De Perzische Staat heeft de schuld van den ex-Sjah overgenomen, welke on geveer drie en een half miilioen gul den bedraagt. Deze schuld moet, met de 6 percent rente, binnen tien jaar aan de Perzisch-Russische disconto- bank worden afgelost. De onroerende goederen van den onttroonden vorst gaan daarvoor echter op den staat overmaar hij krijgt zijn jaargeld en, na zijn dood, krijgen zijn bloedver wanten ook nog wat. Het heerschap schijnt vrij goed af te wezen en kan er verder een tevreden leven van nemen. De Spaansche krijgsverrichtingen in Marokko gaan maar heel lang zaam vooruit. Het bergland is men, voor zoover bekend, nog niet inge trokken. haar liefde, van haar hoop. Want zij kende haar ouders genoeg om te weten, dat haar liefde voor den eenvoudigen ingenieur bij hen geen goedkeuring zou vinden. Vroeger of iater moest de dag komen, dat zij hem voor het laatst zag, dat zij de hand tot afscheid zou reiken, al was dat ook onder tranen en met een bloedend hart. Maar tot aan dien dag wilde zij in onschuldigen omgang met den geliefden jonkman gelukkig zijn. Het pad voerde nu afwaarts in een enge kloof. Oroote steenen en grof kiezelzand bemoeilijkten den gang van het paard. Zoudt u niet afstijgenfreule Qerda vroeg Eduard. Üw ros kon hier ligt een misstap doen. Dat geloof ik niet, het is voorzichtig genoeg. Maar u hebt gelijk, het is aangenamer te loopen dan te rijden, als men zoo bij eiken stap moet toezien. Zij liet haar rijdier stilstaan, richtte zich op in den zadel, leunde zacht op Eduards schouder en sprong op den grond. Eduard wierp de teugels over zijn arm en nu daalden zij lang- Steeds houdt het gerucht aan dat, nu Spanje zoo zware offers zich moet getroosten, het ook schadeloos wil gesteld worden door groote en blij vende veroveringen in Marokkomaar dat Frankrijk er zich tegen verzet en dat Engeland in 't algemeen tegen eenige uitbreiding van bezit in Ma rokko is. Trouwens, men mag niet voorbijzien, dat de mogendheden bij de conferentie ,van Algesiras, de on schendbaarheid van het grondgebied van Marokko hebben geproclameerd en dat heeft Spanje zelf ook gedaan zoodat het te vreezen staat dat de Spanjaard het niet de eer alleen zal moeten doen. Daar intusschen voor den Spanjaard de eer alles is, mag men het als een pleister op de wond beschouwen; maar het zal wel een zeer dure pleister zijn. Intusschen hebben de Europeesche consuls te Fez persoonlijk aan Sultan Moelai-Hafid verzocht om wat gema tigdheid te betrachten in het bestraf fen der aanhangers van den onge- lukkigen Boe Hamara. Het schijnt dat de Sultan een ontwijkend antwoord gegeven heeft en de ongelukkige gevangene het optreden der consuls daarna heeft moeten boetenwant nadat de roghi eerst veroordeeld was om levenslang in zijn kooi opgesloten te blijven, heeft men hem ten slotte maar dood geschoten, wat, als het waar is, ten minste vrij wat mensche lijker strafoefening mag worden genoemd. Eerste Kamer. Baron Schimmelpenninck van der Oye heeft gisteren het voorzitterschap van de Eerste Kamer aanvaard met de volgende rede „Mijne Heeren, Door het hoogvereerend vertrou wen van H. M. de Koningin op de voordracht van Zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken wederom geroepen, uwe vergaderin gen te leiden, doe ik weder ter ver vulling van die taak een beroep op uwe welwillendheid en uwe voor mij onmisbare medewerking. Vele en ge wichtige zaken heeft H. M. de Ko ningin ons weder doen aankondigen, die behalve de onderwerpen, reeds bij ons aanhangig, vele en gewichtige beslissingen van ons zullen vra gen. Moge gedurende deze zitting de Eerste Kamer door haar ijver en toewijding, door haar juisten en on- partijdigen blik op de wezelijken be langen van ons volk, door hare ern stige en waardige wijze van debat- teeren toonen, hare roeping te ver- staan". Tweede Kamer. De heer Lieftinck hield bij de ope- zaarn verder in het enge dal voort. Na korten tijd waren zij onder in het da! gekomen. Daar murmelde een hel dere beek, en rondom waren de hel lingen met struikgewas, beukenbos- schen en groote varens bedekt. Het was daar romantisch stilmen hoorde het gemurmel der beek, het kloppen van den specht of het ge schreeuw van een roofvogel, doch overigens stilte, diepe stilte. Langzaam schreden zij op 't smalle voetpad voort, tot zij het dal bijna ten einde waren. Hier sprong de beek als een heldere bron uit het rotsge steente door menschehhanden tot een grot vervormd. Eenige banken van rooden steen stonden bij de bron, waar de vergeetmijnietjes over heen groeiden. Van hierover zag men het grootste gedeelte van het dal, dat een verrukkelijk schouwspel aanbood. Verwijderd van het gewoel der we reld, scheen die schoone plek gescha pen om te droomen, te dichten Er hier brak het ijs tusschen de jonge lieden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1