BLQOKER'S Woensdag 22 September. Feuilleton. DAALDERS CACAO No. 222 47e Jaargang, 1909. De Troonrede. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. f0" Nieuwe Abonné's, uitge» zonderd bij weKelijKsche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING» SCHE COURANT" koste, loos tot 1 October. De vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal werd hedenmiddag, ingevolge opdracht van H. M. de Koningin, geopend door een commissie, bestaande uit de ministers, departementshoofden. De commissie werd met het ge bruikelijke ceremonieel ontvangen en werd door den minister van binnen- landsche zaken de volgende rede uitgesproken „Mijneheeren De Koningin, wier Moederplicht Haar verhindert in persoon deze zitting van de Staten-Generaal te openen, heeft ons opgedragen in Haren naam die taak te vervullen. De geboorte van Prinses Juliana, waarbij zoo ruimschoots is gebleken van hartelijke deelneming in het ge luk van Hare Majesteit en Haar Huis en van dankbare vreugde over den zegen, daarin aan het vaderland ge schonken, heeft een nieuwen band lusschen het Koninklijke Huis en het volk gelegd. Onze betrekkingen met de buiten- landsche mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Ofschoon de toestand van land en tuinbouw niét onbevredigend kan worden genoemd, staat te vreezen dat, bij de voor het gewas ongunstige weersgesteldheid, de uitkomsten van 1909 in menig opzicht belangrijk bij die van vorige jaren zullen achter blijven. In den toestand van handel en nij verheid kwam eenige verbetering. Ook het scheepvaartverkeer is dit jaar, althans voor sommige havens, toegenomen. In het scheepvaartbedrijf bleven ook nu de uitkomsten van de algemeene vrachtvaart beneden het geen mag gewenscht. De toestand der koloniën is over bet algemeen bevredigend. De gun stige berichten omtrent den gang van zaken in Atjeh doen vertrouwen dat ie bestuursvoering in dat gewest in ie goede richting wordt geleid. Zoo hier te lande als in de kolo niën kwijten burgerlijke en militaire landsdienaren zich op lofwaardige wijze van hunne taak. Evenals tot hiertoe, blijft de regee- 'jng naar de toepassing van christe lijke rechtsbeginselen streven. De financieele toestand des rijks sischt dringend voorziening. Een voorstel tot verhooging der successiebelasting zal u onverwijld 41.) Hendrik Tiedemann bromde iets zijn baard, maar hij wist dat hij ïdit punt niets kon uitrichten. Ja :Ie'a was zijn lieveling, dat wil- hij niet ontkennen. Maar het was 4 onzin dat lieve kind de hard» tochtige wereld in te zenden. Nu, J'cht Hendrik eindelijk, komt tijd, raad. Voorloopig blijft het kind en dat is voldoende. VEERTIENDE HOOFDSTUK. i,i V's Eduard 's namiddags vrij was, F'cht hij gaarne in het naburige 'CE aan den oever der Elbe rond .dolen. Zijn moeder, die sinds weken bij hem woonde, ver- Jl^'de hem bij die wandelingen ™ts zeiden, haar zwakke krachten lf" zulke verre tochten niet toe, Breek met de sleurdrink in plaats uan koffie, uéel goedkooper, uéel gezonder, altijd goed. fa—iwawMnri (Adv.) bereiken, terwijl een ontwerp tot her ziening van het tarief van invoerrech ten, naar de regeering vertrouwt, nog vóór den afloop van het zittingsjaar zal kunnen worden ingediend en een algemeene inkomstenbelasting in be werking is. Het zeer aanzienlijke tekort op den komenden dienst vordert echter dat, in afwachting van blijvende ver sterking der ontvangsten van het rijk buitengewone maatregelen worden genomen tot aanvulling der middelen. Behalve de voortzetting van de heffing van opcenten op de vermo gensbelasting en op de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, zal daartoe dienstbaar kunnen wor den gemaakt de voorgestelde ver hooging van den accijns op bin nen- en buitenlandsch gedistilleerd, alsmede eene voorloopige verhooging van het tarief van invoerrechten. Een wetsontwerp tot regeling van de begrootingen en rekeningen van staatsbedrijven is ter indiening gereed. Inzake de arbeidersverzekering zullen U voorstellen worden aange boden tot regeling der verplichte ziekteverzekering en tot nadere wij ziging der Ongevallenwet, terwijl een ontwerp betreffende de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering in bewerking is. Een indiening van een wetsont werp tot instelling van een fonds ter aanvulling en verbetering van de kustversterking en van het materieel der zeemacht, bestemd voor de ver dediging van de zeegaten, kan eerlang worden te gemoei gezien. De reeds in uitzicht gestelde her ziening der miiitiewet van 1901 is in voorbereiding. Op de noodzakelijkheid om, ter verzekering van een behoorlijke aan vulling van het kader van het leger als Eduard gaarne maakte. Dikwijls keerde hij eerst laat in den avond terug ais de maan aan den hemel stond. In de eerste weken was de nabij heid van het slot Altenbrak voor Margherita zeer onaangenaam ge weest, maar zij gewende er aan in de nabijheid te leven van die men- schen, die haar met of zonder opzet in haar rechten tekort deden. Zij had de gedachte aan wraak, aan strijd om de rechten van haar kinderen, reeds lang laten varen. En toen Edu ard daarover begon te praten, maan de zij hem tot onderwerping aan. Laten wij geduldig afwachten, wat er boven onze hoofden besloten is, zei ze. Onze krachten zijn te zwak om ons lot te besturen denk maar eens 'aan je vader Welke plannen had hij, en hoe na bij was de uitvoering en toch greep het noodlot met ruwe hand in en verstoorde alle plannen, die zijn edele geest gevormd had, Maar juist om vaders nage dachtenis wilde ik zoo gaarne open lijk zien aangetoond, dat uw bewe ring gegrond is. Het schijnt mij een regeling te treffen blijft de aan dacht der Regeering gevestigd. Op onderwijsgebied blijft de werk zaamheid der regeering eenigszins belemmerd, zoolang de hoogst ge wichtige arbeid der inschakelings commissie nog niet is voltooid. Niettemin zulien, overeenkomstig de reeds aangenomen gedragslijn, maatregelen van urgenten aard, welke met de taak dier commissie niet in nauw verband staan, niet worden uitgesteld. Een plan is in overweging tot meer doeltreffende subsidieering in de kos ten van schoolbouw, welke het bij zonder lager ouderwijs menigmaal al te zwaar drukken. Naar de mogelijkheid eener ver vroegde uitbetaling der subsidies aan het bijzonder lager onderwijs zal een onderzoek worden ingesteld. Het voornemen bestaat een staats commissie in het leven te roepen teneinde te onderzoeken welke wijzi gingen in de grondwet behooren te worden aangebracht. Uwe medewerking zal voorts, be halve voor de reeds bij U aanhangige of ten vorigen jare U toegezegde wets ontwerpen, worden ingeroepen voor verschillende andere, waaronder eene herziening van het strafrechtelijk deel der kinderwetten, wijzigingen van de gezondheidswet, van de woning wet en van de armenwet, een rege ling van de pensionneering van leera ren aan bijzondere hoogere burger scholen en gymnasia, wetsontwer pen tot toekenning van pensioen aan de weduwen en weezen van min dere geëmploieerden, werklieden en bedienden, werkzaam bij de inrich tingen van 's rijks zee- en landmacht. Tot oprichting van een landstorm, tot het aanbrengen van wijzigingen in de arbeidswet, waaronder die betreffende het verbod van vrouwennachtarbeid, welke noodig zijn geworden door de toetreding van Nederland tot de des betreffende internationale conventie, tot instelling van bakkersraden, tot bescherming der steenhouwers en der bootwerkers, tot herziening der hin derwet, inzonderheid bedoelende het tegengaan van de vervuiling der open bare wateren. Tot het vaststellen van regelen be treffende de aanduiding van handels waren, tot bevordering van regee- ringswege van eene deskundige en onpartijdige voorlichting der onder nemers, meer bepaald van den mid denstand, tot vernieuwing der wette lijke regelen inzake het tegengaan van overstroomingen en tot bevorde ring van het tot stand komen van spoorweglijnen voor het lokale ver keer. Er zijn voorstellen in voorbereiding teneinde belangrijke waterstaatswer ken te kunnen uitvoeren, waaronder anders toe, dat er een smet op zijn nagedachtenis kleeft, dat hij niet eerlijk tegenover u gehandeld heeft. Evenmin als u geloof ik aan zulk een oneerlijke handeling, maar de wereld, de menschen De wereld Wie denkt nu nog aan Eduard Von Altenbrak Onder je moeders naam hebt ge een zelfstandige positie in de maat schappij verworven draagt dien naam ook voortaan in het bewust zijn, dat het een eerlijke naam is. Dit gesprek vond plaats in de eerste dagen van haar verblijf te Neurode en sedert dien tijd was hierover tusschen moeder en zoon geen woord meer gewisseld. Het leek wel of Eduard bang was er weer over te beginnen. In de laatste weken was hij erg veranderd, er lag iets droef geestigs in zijn wezen en meer dan vroeger zocht hij de eenzaamheid van het bosch. Zoo lag hij ook nu weer aan den zoom van het woud op dezelfde plaats, waar hij Gerda Von Altenbrak het eerst ontmoet had. Het beeld van dit schoone meisje had hem dien dag steeds voor den geest gestaan. Onwillekeu- Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. de verbetering van de groote rivieren. De regeering blijft doordrongen van de roeping van Nederland om het welzijn der bevolking van de koloniën te bevorderen. Naar inperking van het misbruik van opium in Nederlandsch Indië zal ernstig worden gestreefd. De economische ontwikkeling der buitenbezittingen zal krachtig worden bevorderd. Bij de organisatie van het bestuur aldaar zullen de inlandsche zelfbe sturen zooveel mogetijk worden in stand gehouden. Met de bevordering van het volks onderwijs, zoo op Java als in de buitenbezittingen, zal worden voort gegaan. De herziening van de thans gel dende bepalingen op de toelating en op het verblijf en het verkeer in Nederlandsch-Indië zal eerlang tot stand koinen. Een wetsontwerp is in bewerking tot wijziging van de Indische Mijnwet waardoor de gelegenheid zal worden geopend om aan de Indische geld middelen een grooter aandeel te ver zekeren in de winsten uit mijnbouw. Veel za! weder van uwe toewijding worden gevraagd. Moge uw arbeid onder den zegen Gods tot heil des vaderlands strekken. In naam der Koningin verklaren wij de zitting der Staten-Generaal te zijn geopend". Onze financiën. Naar wij vernemen, heeft een wets ontwerp strekkende tot algemeene verhooging van het tarief van invoer rechten met 30 pet. van de thans ge heven wordende rechten (m. a. w. dus om de 5 pet. van ons tarief op 6 /a te brengen) het departement van finan ciën verlaten. De regeering moet voorloopig niet voornemens zijn verder te gaan en een eigenlijke herziening van het tarief van invoerrechten ter hand te nemen. Met de thans ontworpen ver hooging wordt een versterking van de middelen beoogd, welke naar ver wachting 3 a 37a millioen zal op brengen. Aan de Cöte Européenne wordt uit Londen geseind, dat aldaar het ge rucht liep van een nieuwe Nederland- sche leening van zestig millioen gulden, waarin de Londensche geldmarkt be trokken zou worden. Naar wij vernemen, is van een bin nenkort te sluiten Nederlandsche lee ning geen sprake. Wel bestaat de mogelijkheid dat er het volgende jaar geleend zal moeten worden, maar over het bedrag kan met eenige zeker heid nog niets worden gezegd. („N. CL") rig vertoefde hij met zijn gedachten in de eerste dagen op de plek, waar hij de jonge barones ontmoet had en met toovermacht werd hij naar die plaats onder den grooten beuken boom getrokken. En vreemd een dergelijk gevoel scheen ook de schoone paardrijdster te beheerschen. Verscheidene malen hadden de jongelieden elkander hier of dieper in het bosch aangetroffen en telkens hadden zij eenige vrien delijke woorden gewisseld. Ook he den was hij naar die plek gegaan in de hoop Gerda te zien en zijn hart bonsde toen hij haar zag nade ren. De hond kwam met groote sprongen nader en toonde zijn blijdschap, door al kwispelstaartend tegen Eduard op te springen. Hij streelde het dier over den kop en nam toen den hoed af om Gerda te groeten, toen zij haar ros deed stil staan. Een vluchtig rood kleurde haar wangen, toen zij zijn groet glimlachend beantwoordde. Het lot schijnt bepaald te hebben, dat wij elkaar steeds op deze plaats zullen ontmoeten, zei ze. Ik ben het lot dankbaar voor Nieuwe torpedojagers. De voor het dienstjaar 1909 gevo teerde bouw van twee torpedoboot- jagers zal plaats hebben bij de Ko ninklijke Maatschappij „de Schelde" alhier, door de te Londen en Glas gow gevestigde firma Yarrow Co., Ld. Voor dezen aanbouw is op de marine-begrooting 1909 een bedrag van f 1.000.000 uitgetrokken, zijnde de helft van den geraamden prijs. De jagers zullen met volledige uit rusting en halven kolen- en water voorraad aan boord, een proeftocht snelheid van 30 mijlen moeten be reiken. De bewapening zal bestaan uit 2 torpedo-kanonnen, 4 kanonnen van 7.5 cM. en 4 geweermitrailleurs. Zij zullen worden voorzien van zoek lichten en draadlooze telegrafie. De bemanning zal uit ongeveer 70 kop pen bestaan. Een laatste waarschuwing. De minister van financiën brengt onder de aandacht van het publiek dat, krachtens de wet van 1 Juli 1909, tot 1 October 1909 alsnog de gele genheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen; dat die inwisseling zal kunnen geschieden bij de betaalmees- terstantoren en bij de kantoren der Nederlandsche bank (behalve bij de correspondentschappen 2de en 3de klasse)dat van 1 October 1909 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met na druk aanbevolen na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn en, zoo ja, die biljetten onverwijld op een der bovenbedoelde kantoren ter inwisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van 50 gulden en van 10 gulden waarop het woord „munt biljet" voortkomt (niet voor de sinds 1 October 1904 uitgegeven blauwe bankbiljetten van 10 gulden). Wintergranen. De zaaitijd voor het winterkoren is aanstaande. Van half September tot half October kan op de meeste zandgronden de winterrogge worden gezaaid, iri ieder geval niet te laat, opdat de uitstoeling goeddeels vóór den winter kan geschieden. Echter is een te vroege zaaiing evenmin ge wenscht, dewijl het gewas dan te veel blad krijgt en bij sneeuwbedek- king op onbevroren grond dan licht uitrot of uitwintert, waarvan een holle stand in 't voorjaar het gevolg is. Men kan ook later dan half October zaaien, ja, bij open winter, tot in December. Gelukkig begint vroeg tijdige zaaiing meer en meer in zwang die gunst. Ei, ei, mijnheer Montelii, u vieit evenals een officier van de garde dat had ik nog niet van u opge merkt. U hebt daar in Neurode een lief huis tot woning gekozen. Ik reed gisteren door het dorp en zag uw naam op de deur. Voor mijne bescheiden omstan digheden is het althans voldoende, antwoordde Eduard. Of het u ver wenden smaak zou bevallen, mag ik wel betwijfelen. Ik ben niet zoo verwend, als u werkelijk denkt, verzekerde Gerda lachend. Geloof maar, dat ik dikwijls aan zoo'n mooi villatje de voorkeur zou geven boven het groote slot met zijn sombere gangen en zalen. Maar in den tuin van uw huis zag ik een bejaarde dame, was dat de eigenares Dat was mijn moederZij woont sedert eenige weken bij mij. Ach, uw moederNaar het uitzicht te oordeelen is zij geen Duitsche. Neen, mijn moeder is een Ita- liaansche. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1