ndagsblad, <e Stand? Dinsdag 21 September* IÉ °f hhedrigen vS srfenfiën. fan Verzekering, Iflstratie No 221 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. Feuilleton* tgevoerd. „w lures, „bestonden buitengewone ui te beperken isbaarheid te w'11 eamtendenaansij o gedood was, lechts voordeel v» int ongetwijfeld z0 hebben bewilC "nis ene vanjüstfte g geleden volkome Spaansche poiiti an dezen 3anslacj<< een onderzoek naar de Spaansche Po en naar haar mede le misdaad van de ■„waarin zij thans ■trekken". -18 Sept. ROUWD: 29 i- en H. |.van M. Sap, jm. 24 i -4 j. W. Schuijs Schutte, wed. 26 j! U WD: Jjgesch. 31 j. en J. LEN: s, geb. Dorchain er, geb. de Wolff' Bos, z. E. A. rimarschen, d. venier, d. M, and, d. S. Car- d. P. Mulder, BICHT. .Ned. Meteor. Instituut pilt. erwachting ptember 1909.) rstand 768,6 te barometerstand jen avond van 19 wind. Verander- inig of geen re- iratuur. iHlssInjen. vm. 3.48 4.21 4.54 5.33 6.29 7.47 9.17 nm, 4.08 4.41 5.14 5.53* 6.49 8.07 9.37 AGSCHE MEASE, van Kapitalen ijfrente, Wedu- erzorging enz., miën. tingen worden den Agent: KER Jzn. iiaer van de jgbaar is en prijs van naanden post 45 ct.) nil's It Portretten» de Ned. Illus ie voorpagina photo van de onument van B. Reiger te aagina is ge- ekjes van den jfeppelin naa- wtentoonstel- e vier fraaie toto van de stoomtram, o der Engel- Een fraaie ingstgeboren Voorstelling Riffkust. Een amste lucht- Verder vele n afbeeldin- nland. Por- lonlijkheden nde lectuur» VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever f. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fjf Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij weKelgksche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 October. De vereenigde vergadering der beide Kamers. Onder vrij groote belangstelling van het publiek werd Zaterdagmid dag door minister Heemskerk, in naam der Koningin de gewone zitting der Siaten-Generaal gesloten. Op het Binnenhof waren honderden men- schen samengestroomd, om het door huzaren voorafgegane galarijtuig, waarin de minister gezeten was, te zien. Precies drie uur trad Zijne Excellentie de zaal binnen, waar slechts ongeveer dertig leden bijeen waren. Het bureau der Kamer en de leden der commissie van ontvangst waren in ambtscostuum. De minister droeg over de galajas het breed paarse lint van een buitenlandsche ridder orde. De voorlezing der sluitingsrede duurde tien minuten, waarop de mi nister naar het Koninklijk Paleis te rugkeerde. De sluitingszitting onderscheidde zich niet van haar voorgangsters. Al leen het aantal aanwezige Kamerle den was bijzonder klein. Behalve de leden der commissie van in- en uit geleide, die evenais de voorzitter der vereenigde vergadering en 't bureau in groot ornaat verscheen, waren slechts 23 Kamerleden in de verga derzaal der Tweede Kamer aanwezig, nl. de heeren Van Basten Batenburg, Van Wassenaar van Rosande, Van Löben Seis, Von Fisenne, Van Beyma en Godin de Beaufort, leden der Eerste Kamer, en de Tweede Kamer leden de heeren Röell, Zijlma, De Boer, Van Doorn, Thomson, Eland, Brummelkamp, Van Veen, Van Kar- nebeek.Van de Velde, Limburg, Duyn- stee, Van Wassenaar van Catwijck, Jannink, Van Vliet, Roodhuyzen en Marchant. Even 3 uur verscheen minister Heemskerk in ambtsgewaad en nam achter de ministerstafel plaats, waar hij staande de sluitingsrede voorlas, terwijl de leden der commissie van in- en uitgeleide zich achter hem schaarden. De voorlezing was in on geveer 8 minuten geëindigd, waarna de minister de vergaderzaal verlier, hoffelijk buigend, terwijl de Kamer leden zich evenals bij zijn komst van tan zetels verhieven. Het vrij talrijke publiek woonde op de tribunes de plechtigheid bij, terwijl op straat weder velen van de komst en het 40.) Het noodlot speelt dikwijls won- Wijk met den mensch, wie weet, de toekomst u nog brengen kan. Maar, beste vriend, ge weet 'W wei, dat ik reeds lang alle °00P heb opgegeven. Dat mag zoo zijn, maar Edu- beeft dat nog niet gedaan, naar "i'1 toeschijnt. Het zal dus het best !'in hem terzijde te staan en te wa- dat hij geen domme streken be ft- U weet, mevrouw, dat ik u 'Szal missen. Gelukkig hebben wij "le' Weer noodig naar geld of goed 'streven, het lot is mij gunstig ge- Ieest» ik kan van mijn winkel best W. U kunt dus gerust bij mij blij- 3 te meer daar ik geen vrouw of 'deren heb. Maar ik denk, dat "tard ook niet gaarne alleen zai vertrak van den minister (in een hofrijtuig) getuigen waren. De verkiezing te Breukelen. De „Stand." dringt met allen na druk er op aan, dat hare geestver wanten in het district een open oog hebben voor het gevaar dat dreigt. Het eerste verlies dat we leden, was een gevolg van de benoeming door de regeering van jhr. Van Citters tot Commissaris der Koningin in Gelder land. Thans volgde er een tweede benoeming door de regeering, waar door de heer De Waal Malefijt als minister van koloniën optrad. Gaat dat zoo voort, dan brengen de be noemingen van de ons bevriende re geering ons van een slechte markt thuis. Ook met het oog hierop is het daarom zoo gewenscht, dat het in Breukelen niet weer op verlies uit- loope. En dit kan voorkomen worden, mits men in Breukelen onzerzijds als één man zijn plicht doe. En mits men wei versta, dat het thans'een geheel andere verkiezing geldt, dan toen de heer De Waal Malefijt nog altoos onze candidaat was. Alzoo niet af- stoote, maar lokke en trekke. Natuurlijk loopt het op een her stemming uitmaar zoo onze candi daat daarin niet is opgenomen, zal de keuze, wat bij herstemming te doen, onze partij in de uiterste moeilijkheid brengen. De heer Van Kol weer naar Indië. Door den heer Van Kol is aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschedé medegedeeld, dat hij als lid van de commissie tot bevordering van het vezelcongres, dat in 1910 te Soérabaja zal gehouden worden, dat congres waarschijnlijk zal bezoeken. Blijkbaar ligt het in Van Kol's voor nemen, het volgend jaar weer een reis naar Indië te maken. De gouverneur van Guragao. Over den nieuwen gouverneur van Curagao mr. Th. A. H. Nuyens, schrijft de (r.-k.) „Residentiebode" Wij juichen zijn benoeming toe, omdat hij zich zij in geheel anderen werkkring ten voile den naam zijns vaders (den r.-k. geschiedschrijver) heeft waardig getoond, In de hooge betrekking van procureur-generaal wist hij zich doorzijn even rechtvaar dig als scherpzinnig optreden de ach ting, doch daarenboven de genegen heid van groot en gering te verwerven. Voegen wij erbij, dat de heer Nuyens een overtuigd en godvruchtig katho liek is, dan valt deze benoeming in een kolonie, die voor de overgroote meerderheid een katholieke bevolking teit, te waardeeren en toe te juichen. Voorts schrijft het blad, dat mr. Nuyens door zijn langdurig verblijf willen blijven, en dan is het uw plicht bij hem te zijn. Ik heb slechts éen verzoek laat Greta dezen zomer nog slechts bij mij blijven. U duidt mij dit verzoek niet ten kwade, hoop ik, mevrouw Maar beste vriend, waarom zou ik dat? Wij zijn immers reeds jaren lang door beproefde vriendschap met elkaar verbonden. Zij stak den braven man haar hand toe en deze drukte' die recht hartelijk. Na de vreeselijke gebeurtenis, die Margherita tot in het diepst van haar ziel getroffen had, was Hendrik Tiedemann de eenige vriend en hei per voor de beklagenswaardige vrouw geweest. Ernstig had hij haar zaken ter harte genomen, hij had Marghe- rita's kleine vermogen gebruikt tot aankoop van zijn slachterij en het in die zaak rentegevend belegd hij had voor de kinderen gezorgd en de moeder getroost en opgebeurd kort om, hij had voor Margherita en haar kinderen bij dag en nacht gezorgd als haar vertrouwdste vriend. Latpn wij die geschiedenis trachten te vergeten, mevrouw, had in de kolonie met de bevolking en haar belangen bekend is, en dat niet het minst de inboorlingen met de benoeming van den heer Nuyens zeer zullen zijn ingenomen. Winkelsluiting, Tijdens de Middenstandstentoon stelling te Amsterdam zijn er lezingen van voor- en tegenstanders eener wettelijke regeling van de winkel sluiting gehouden. De „Standaard" blijkt de meening te zijn toegedaan, dat voor arbeids- bemoeiing de rechtsgrond niet ont breekt. Tot staving dier meening voert het blad tweeërlei motief aan, namelijk de noodzakelijkheid eener algemeene bedrijfsregeling en liet ge mengd karakter van het winkelbedrijf. Over het eerste zegt het blad „Vooreerst wijzen wij op het on juiste van het standpunt, dat hij, die genoodzaakt wordt tot sluiting van zijn winkel op een bepaald uur, daar door inbreuk zou, lijden op zijn par ticuliere rechtssfeer. Onjuist toch is de voorstelling als zou iemand, die in stad of dorp een winkel opent daarbij enkel op treden als een „individu". Dat dit feitelijk naar ons positieve recht wél zoo is, is alleen te danken aan de Fransche revolutie, die terecht veler lei vroegere misstanden opheffend, ten oprechte den waan invoerde, ais zou de maatschappij bestaan uit een optelsom van individuen, tusschen welke geen andere rechtsbetrekkingen zouden bestaan dan die zij zelf bij contract willekeurig in het leven riepen. Tot zelfs den Staat wist zij niet anders te verklaren dan door het befaamde „contract social". Naar die gedachte werd ook het j bedrijfsleven georganiseerd, of liever gedesorganiseerd. De regel die tot nu toe gegolden had, dat men door het feit zelf, dat men een bedrijf opzette, in rechtsverband trad tot de vakge- nooten, uit welke rechtsbetrekking behooren voort te vloeien beperkin gen der individueele willekeur, was onder den invloed van valsche, door het Romeinsche recht geïnspireerde rechtsbeschouwingen terzijde gescho ven en anarchie daarvoor in de plaats gesteld. De onbeperkte individueele machts sfeer, de heidensche gedachte van het Romeinsche recht, verving de oude gedachte van het christendomdat in de individueele machtssfeer slechts in zooverre geldt, maar dan daar ook onaantastbaar is, als voor de zedelijke ontplooiing der persoonlijkheid ver- eischt is; dat daarnaast naar den re gel der naastenliefde, de door het leven zelf gevormde gemeenschap, hier de bedrijfsgemeenschap, haar rechten doet gelden, omdat ook zij haar eigen zedelijke bestemming heeft. flbonnements-fldüertentiën op zeer uoordeelige uoortuaarden. hij openhartig gezegd, toen Marghe rita na haar herstel hem den brief uit Palermo had getoond, waarin de podesta uit Frati haar meldde, dat zijn ambtsvoorganger als landver huizer naar Amerika was gegaan en dat het door hem gehouden register van den burgerlijken stand nergens te vinden was. Hij, de tegenwoordige podesta, kon daarom het gevraagde huwelijksbewijs niet afgeven. Wie weet, wat voor schur kenstreek daar achter steekt, had Hendrik gezegd. Misschien is het ook wel een misverstand, eene ver gissing. Weg met die muizenissen, die dienen nergens toe. Wij zullen ons zeiven wel trachten door het leven te slaan. En Margherita Montelli had den raad van den eerlijken vriend opge volgd. Haar geest kwam langzamer hand op verhaal van ganscher harte was zij Hendrik dankbaar. Hij had haar sedert dien tijd niet meer verlaten. Door ijver en voorkomend heid was het hem gelukt het ver trouwen zijner klanten te winnen en zoo bracht hij de zaak op zulk een hoogte, dat hij weldra een welge- Dat zal dan, meent de „Stand." te herstellen zijn door een Gewerbe- Ordnung, maar zoolang die er niet is moet de overheid ingrijpen om de gevolgen van de wanbegrippen van het individualisme te bestrijden. Over het tweede zegt het blad Het tweede gezichtspunt is het volgende. Het winkelbedrijf behoort tot die stukken van het sociale leven, die van oudsher gerekend werden naast de private zijde ook een publieke zijde te hebben. Ook hier sloop een geheel vaische beschouwing in. In beginsel wederom uit het Romeinsch recht afkomstig, werd een scheiding ingevoerd tus schen publiek en privaatrecht, waar voor men nog tot op den huidigen dag vruchteloos een cretérium zoekt, en die nieuw leven ontving, doordat ze terecht inging tegen de noodlot tige wijze, waarop in het Germaansche recht tal van publieke functies, zelfs de rechtspraak, waren geëxploiteerd voor private belangen. Toch was die scheiding valsch in haar wezen. Heel wat maatschappelijk terrein is half publiek en half privaat. Zoo is het steeds erkend bijvoorbeeld voor de waterschappen. Zoo gold het van oudsher ook voor het handels bedrijf, men denke maar aati het be drijfsleven in de middeneeuwsche stad. De private persoon vindt er zijn kostwinning. Maar de handel is tevens een der generale bronnen van volkswelvaart. Ook dit gezichtspunt rechtvaardigt onder zekere voorwaarden overheids bemoeiing. Juist als bij het onderwijs. Ook het bijzonder onderwijs heeft een publiekrechterlijke zijde. Daarin ligt de rechtsgrond voor de Overheids inspectie, voor den pensioendwang en dergelijke. Ook voor het bedrijf geldt dit. Het bedrijf heeft ook een publiek-rechter- lijke zijde, die bij misstand, of tot het scheppen van algemeene voor waarden voor vrije individueele ont wikkeling, of ook voor het handha ven der noodzakelijke gemeenschaps- voorwaarden ingrijpen met dwang rechtvaardigt. Het kamp bij Rijen. De gezondheidstoestand en de op gewektheid onder de ongeveer 2500 in het kamp bij Rijen verblijvende soldaten laat niets te wenschen. De grondslag van het kamp is hoog en dus droog en de militaire autoriteit maakt het den mannen zoo gemak kelijk mogelijk. Toen klachten waren ingekomen over prijzen en qualiteit der weinige artikelen in de kantine voor onder officieren en militairen aldaar ver krijgbaar, werd den militairen ver gund om het kamp in hun vrije uren te verlaten, zoodat zij in Rijen hun steld man kon genoemd worden. Hij kocht een huis in de nieuwe Frie- drichstraat en ruimde de derde ver dieping daarvan in aan mevrouw Montelli. De kleine villa te Friedrichs- hagen werd vpordeelig verkocht, zoodat Margherita onbezorgd de toe komst te gemoet kon gaan. Een ge deelte van haar vermogen was be legd in soliede staatspapieren, de kinderen groeiden voordeelig op, ook nadat de oude Dorothea het tijdelijke met het eeuwige verwisseld had. Eduard werd een bekwaam in genieur en Qreta studeerde muziek; zij had veel talent voor deze schoone kunst. Zoo leefde men sti! en tevre den in het huis van oom Hendrik, zooals de brave Tiedemann door de kinderen genoemd werd. De voor malige bediende was thans Mar- gherita's beste vriend en raadsman geworden zij ondernam niets zonder zijn oordeel te vragen en wat hij haar aanraadde, kwam altijd goed uit. Zoo begreep Margherita dan ook heden, dat Hendrik gelijk had. Zij beantwoordde zijn handdruk en ver volgde toen Ik geloof, dat ge gelijk hebt, inkoopen kunnen doen, waarvan een geregeld gebruik wordt gemaakt, ook al zijn de kantinetoestanden wel eenigszins verbeterd. Aan groote vermoeienis worden de kampeerenden niet bloot gesteld de ransel blijft vrij geregeld in het, kamp. Vrijdag jl. zag het kamp er al heel aardig uit; het was dien dag wedstrijd om compagniesgewijze het mooiste „straatje" te hebben, en men kende- de hei niet meer. Waterleidingsbelangen. In de Zaterdag te Nijmegen voort gezette jaarvergadering van de ver- eeniging Waterleidingsbelangen wer den tot bestuursleden in de plaats van de niet-herkiesbare heeren Van Spall en Branden.burg gekozen de heeren W. Payens te Nijmegen en P. Polet te Middelburg. De laatste werd tot voorzitter benoemd. Verschillende rapporten hielden devergaderingbezig. Bond van Gemeentepolitiebeambten, In het gebouw van den R.-K. Volks bond te 's Gravenhage, hield de Bond van Gemeentepolitiebeambten in Ne derland zijn jaarvergadering. De wd. voorzitter van de Haagsche Politie- vereeniging heette den heer Henri Vandoren, secretaris van den Bond van ondergeschikte politiebeambten in België, als vertegenwoordiger van dien bond, zoomede het hoofdbestuur en de afgevaardigden, welkom. De bondsvoorzitter opende nu met een kort woord de bijeenkomst, even eens den heer Vandoren welkom heetende, en voorlezing doende van een telegram van sympathie van den Belgischen Politiebond. De heer Vandoren dankte voor de goede ontvangst, hem van wege de Nederlandsche makkers bewezen. Hij zou, bij zijn kameraden teruggekeerd, hun daarvan mededeeling doen en gaarne voldoen aan het verzoek van den bond om zijn dank en groeten aan de Belgische zustervereeniging over te brengen. Daarna werd voorlezing gedaan van het jaarverslag door den secre taris. Het aantal algemeene leden vermeerderde met 19, terwijl er 7 bedankten. De aangesloten vereeni- ging te Vlissingen werd ontbonden. Pogingen, door het bondsbestuur aangewend, om dit ongedaan te ma ken, mislukten, daar bij de Vlissing- sche politiemannen de angst er te zeer inzat. De Utrechtsche vereeniging scheidde zich af. Over de houding van de meerderheid van deze ver eeniging werd in het verslag scherpe afkeuring uitgesproken. Voorts werd met een enkel woord melding ge maakt van de onwelwillende houding van Leeuwarden's burgemeester te genover de politievereeniging aldaar, Hendrik. Binnen een paar dagen ga ik naar Neurode. En als ge Greta nog eenigen tijd bij je wilt houden, 't is me zeer aangenaam. Zij moet den cursus van de muziekschool ten einde brengen, dan kan zij naar Neurode komen en wachten tot zij een gepaste betrekking gevonden heeft. Maar, mevrouw, dat is niet noodigWaarom zou het kind zich zoo plagen Bij vreemde menschen aan huis U is niet arm, mevrouw, en ikIk ben niet arm meer. Neen, neen, Hendrik, ditmaal bekeert ge me niet van mijn voor nemen, Greta moet op haar eigen beenen leeren staan. Zij moet den ernst des levens leeren kennen-. Een strenge opvoeding door het pratische leven zal haar goed doenzij mag niet als ik in mijne jeugd het slacht offer van onervarenheid worden. Ge hebt het kind een beetje verwend, mijn vriend. Zij schijnt mij een wei nig luchthartig en oppervlakkig. Maar stil, daar komt Greta. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1