Maandag 20 September. No. 220 47e Jaargang. 1909. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. jjemeentebestuurc f euil eton. Zee- en wagenziekte. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissiugen maken bekend dat met het oog op de aanstaande negende tier»jaarlijKsche al gemeene volkstelling dezer da gen in het bijzonder zal nagegaan worden of de gebouwen en besloten erven behoorlijk van nummers voor zien zijn. Voorts herinneren zij de ingezete nen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor de bevolkings registers. De verplichtingen zijn hoofdzakelijk de volgende lo. Wanneer men de gemeente gaat verlaten alsdan moet een getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuisbiljet) worden gevraagd ter Secretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente waar men zich gaat vesti gen, teneinde aldaar uiterlijk binnen één maand te worden ingeleverd 2o. Wanneer men zich in de ge meente vestigt alsdan moet men overleggen een getuigschrift van woonplaatsverande ring (verhuisbiljet), afgegeven in de vorige woonplaats 3o. Wanneer men binnen de ge meente van woning verandert. Het hoofd vati een huisgezin is verplicht aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienstboden en werkboden. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met hechtenis of geldboete. Vlissiugen, 18 September 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, (L. S.) BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de Herhalingscursussen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wenschen toe gelaten te zien tot een der beide her halingscursussen in deze gemeente dat vanaf Maandag 13 tot en met Donderdag 23 September a. s. uitsluitend ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren gelegen heid tot aangifte van leerlingen voor die cursussen gegeven wordt dat ingeschreven kunnen worden z'j> die het gewoon lager onderwijs genoten hebben; en dat de cursussen zullen aan -o— 39.) Ja, zij geloofde ook wel, dat het eer'ijk moest zijn daar buiten in j6n "ef huisje met een mooien tuin e w°nen, maar zij hing toch ook an Berlijn, waar zij was opgegroeid 11 dat haar met zijn drukte en ge- °el lief geworden was. Hoe prettig as het dat wandelen door de drukke straten, onopgemerkt voor een ju- herswinkel te blijven staan en ar de schoone sieraden en dia- nten te zien, of voor een mode- iJaziin en die nieuwste hoeden en W3°l?n,en te bewonderen. En dan de hooi", Sen in den Thiergarten. Hoe haa was ^e' 'oen oom Hendrik omr,meenam naar den Hoppegarten nowedrennen bij te wonen. Ja, g altijd moest zij aan het avontuur en, dat zij dien dag had. vangen den len October' a. s. Het onderwijs wordt gegeven a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 6 tot 8 uur; b. aan den cursus voor meisjes op Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur. N.B. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn worden verzocht dit mede te brengen. Vlissingen, 10 Sept. 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. TELEFOONNUMMER 10. flbonnemenfs-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. De zeeziekte is langen tijd be schouwd als de gewichtigste onder de stoornissen, die door afwijkingen van het evenwicht van ons lichaam te voorschijn geroepen kunnen wor den. De snelheid en de eigenaardighe den onzer nieuwere verkeersmiddelen hebben bewerkstelligd, dat wij heden ook nog „wagenziekten" kennen. De storingen in het welzijn, die bij dansen, draaien en in een draaimolen rijden, optreden, hebben slechts theo retisch belang, daar men hen in de practijk kan ontgaan, als men hare oorzaken vermijdt. Doch de bezwaren die veel menschen bij het rijden in treinen, trams, automobielen en bij het gebruik maken van lifts onder vinden, zijn niet zoo gemakkelijk te vermijden, omdat het steeds meer eischende verkeer deze voortbewe gingsmiddelen voor de menschen noodzakelijk maakt. De storingen van het welzijn bij het gebruik der verschillende ver keersmiddelen zijn onweizijn, hoofd pijn, maagklachten, duizeligheid, mis selijkheid, braken. Dat op zee dikwijls nog onaangenamer verschijnselen op treden, ais neiging tot zelfmoord, is te verklaren door verschillende om standigheden, vooral door de veelal veel langere inwerking van het slin geren van het schip, verder door de angst voor gevaar, door het eigen aardige leven op het schip, etc. De zeeziekte treedt gewoonlijk uitgebreid op, wanneer het schip spoedig in onrustig water komt, of wanneer tamelijk plotseling storm op komt zetten. Het zijn echter niet altijd de groote golven, die ongunstig werken, maar de onregelmatige, die het schip niet regelmatig opheffen en iaten da len (het zgn. stampen), of naar links of rechts laten overhellen (het zgn. rollen), maar die deze beide bewe gingen ongelijkmatig doen samenval len (het zgn. slingeren). Men weet, dat het ongewone en onregelmatige dezer beweging bijdraagt tot het Oom Hendrik was er met zijn rijtuig heen gegaan en in het open rijtuig staande, had zij naar het rennen gekeken. Voornamelijk had zij belangstelling gevoeld voor den wedren van militairen. Bijna alle uniformen van het leger waren ver tegenwoordigd geweest. Juist bij het rijtuig waarin zij stond, had de jonge huzaar van de garde zijn paard bij den eersten proefgalop ingetoomd. Het dier steigerde, maar de ruiter zat zoo vast in den zadel, alsof hij met het paard was samengegroeid. Toen hij het dier bedwongen had, liet het publiek een luid bravo hoo- ren. Met een trotschen glimlach keek de jonge ruiter naar het publiek en zijn blikken ontmoetten juist die van Greta, die met belangstelling den strijd tusschen het paard en zijn be rijder had gadegeslagen. Greta be merkte wel hoe zijn oog verhelderde, hoe hij zich in den zadel oprichtte en met een glimlach haar op militaire wijze begroette. Daarop gaf hij zijn paard de sporen en galoppeerde terug naar het begin der baan, na nog een vluchtig:n groet met de oogen naar Greta, wier hart bijna ontstaan der ziekte. Daarmee komt overeen het gevolg der verschillende toegepaste hulpmiddelen, die ontstaan zijn door de ervaring van zeevaren den. Bij het stampen of rollen vati het schip is het nuttig, wanneer men zich op den bodem netór.?t, de oogen sluit en de bewegingen" van het schip in gedachte meemaakt. Verder geeft het beslist verlichting, wanneer men, op het oogenblik, dat het schip daalt, diep zuchtmen ontgaat daardoor het hoogst onaangename gevoel, alsof bij het naar beneden dalen zijn buik wegzakt. Dit gevoel nl. is in het meerendeel der gevallen het begin van zeeziekte. Zonder meer is het duidelijk, dat men zuchten en het in gedachte volgen der scheepsbewe- gingen slechts dan doen kan, wanneer die bewegingen regelmatig zijnbij het slingeren is dit dus uitgesloten. Daarnaast komt in aanmerking hoe de algemeene toestand van den rei ziger is. Gemoedsbewegingen, angst voor het water, alcoholisme, zwakke maag zijn momenten, welke de kans op zeeziekte zeer vergrooten. Het best is steeds zijn gewone voedsel te blijven gebruiken, doch door de opwekkende werking der zeelucht zijn er minstens vijf maal tijden noodig. Het menigmaal aanbe volen gebruik van alcohol is bijna nooit nuttig, het minst bij die men schen, die er niet aan gewoon zijn. Door de geestrijke opwekking kan het optreden van zeeziekte wel een korten tijd verschoven worden, maar ais de alcohol uitgewerkt is, komt ze des te eerder voor den dag. De neiging tot treinziekte komt niet zoo vaak voor, maar maakt toch voor de daaraan lijdende menschen het reizen tot een groote kwelling. Ook hier bestaat hoofdpijn, onwelzijn, misselijkheid, braken. Vele menschen zijn reeds bij 't begin der reis niet lekker, omdat ze zich moe gemaakt hebben door allerlei bezigheden of omdat ze zich zenuwachtig maken. Daardoor gaat de eetlust weg en komt smen met een ieege maag in den trein. Bij velen treedt nu deze treinziekte niet meer op, wanneer ze geleerd hebben, voor en onder de reis regel matig en goed te eten. Bij anderen ontstaat het onbehagen daardoor, dat ze te veel uit het raampje kijken het met de oogen volgen der snel voorbij-ijlende voorwerpen, bewerkt duizeligheid. Dit gebeurt des te meer als men achteruit rijdt; dan komen de beelden niet op de gewone ma nier in 't oog, maar van achteren. Het achteruit rijden werkt echter nog uit een ander oogpunt storendmen is van kind af gewoon, ons voorwaarts te bewegen, het achteruit rijden eischt een bijzondere oefening, dat bij bijna alle menschen onaangename sensaties opwekt. Dat men bovendien door hoorbaar klopte. In de grootste spanning volgde zij het verloop van dezen wedren. De roode attilla van den jongen huzaar was duidelijk tus schen de andere kamprijders te on derscheiden, angstig hing haar blik aan den ruiter, bij eiken sprong over een sloot of een andere hinder nis beefde haar hart en jubelde zij als de sprong gelukt was. En toen nu de jonge huzaar als overwinnaar het eerste den eindpaal bereikte, stemde zij jubelend in met den lui den bijval der menigte. Oom Hendrik was dien dag op vallend stil bij de wedrennen. Toen Greta hem vroeg of de overwinning van den roodén huzaar hem geen genoegen deed, antwoordde hij knor rig Ja, dat kon ik wel denken, de Altenbraks zijn allen flinke ruiters. De herinnering aan dit voorval was bij Greta weer levendiger dan anders, want reeds tweemaal had zij den officier op straat ontmoet, en aan zijn vriendelijken groet en zijn verheugden blik had zij bemerkt, dat hij haar herkende. Ja, van daag was de jonge officier haar verscheidene straten door gevolgdzij was hem vele uren te zitten op eene plaats vermoeit en dat de inademing van locomotievenrook niet goed op het welzijn werkt, zijn natuurlijk andere punten, die in aanmerking komen. Vele reizigers worden ai daardoor ziek, dat zij naar het oude gebruik het raampje aan de windzijde gesloten houden en het andere openen, waar stof en rook binnenkomen. Een groot aantal reizigers is gedu rende den rit geheel vrij van stoornis, doch krijgt pas een onbehagelijk gevoei, wanneer de trein plotseling remt of terugrijdt. Het is een algemeene ervaring, dat de mensch bewuste bewegingen met nog zoo groote verplaatsing van zijn lichaam goed verdraagt, b.v. bij tur nen, in het waterspringen etc., dat echter passieve bewegingen, zelfs van geringe afmetingen onaangenaam zijn, wanneer ze onverwacht gemaakt moe ten worden. Zoo is het een danser steeds onaangenaam, wanneer hij on verwachts om zichzelf wordt rond gedraaid. Eveneens krijgt een zwem mer. een onbehagelijk gevoel, als hij plotseling door een ander in 't water wordt geworpen. Velen vinden het akelig, wanneer de kapper bij het afdrogen het hoofd schudt. Vandaar ook de overweldigende indruk van de aardbeving, die alles, wat vast is, schudt, en behalve duizelingen een gevoel van onzekerheid geeft. Ook behoort tot deze sensaties het bekende onaangename gevoel, dat iemand be kruipt, die in 't donker aan het einde van een trap gelooft te zijn en in de lucht trapt. Hetzelfde gevoel van on zekerheid ontstaat bij onverwachte veranderingen der snelheid, en deze onzekerheid uit zich meestal dan in een duizeligachtig gevoel. Ondertusschen zijn de meeste men schen tegenwoordig reeds van kindaf aan het reizen gewoon, en dus niet meer onderhevig aan den invloed der onregelmatige beweging, zoolang deze niet zeer sterk zijn, b.v. bij ont sporingen of botsingen. Ook het snel remmen van een automobiel geeft dergelijke verschijnselen. Het vaak gebruik maken van een dergelijk ver voermiddel vermindert het optreden ervan, omdat dan ook de prikkel van het nieuwe wegvalt. Nog sterker kun nen de werkingen zijn, wanneer de rit over ongelijke wegen gaat. Be woners van laag land ondervinden voorzeker vervelende gewaarwordin gen op bergwegen. Het bestijgen van een berg met een tandradbaan geeft b.v. een zekere beklemming, waaraan behalve angst ook twijfel voor de soliditeit van het materiaal schuldig is. Is echter de eerste zenuwachtig heid overwonnen, en de overtuiging van veiligheid gevestigd, dan ver dwijnt die verkeerde indruk. Bij het gebruik maken van een lift echter slechts ontkomen door in een tram plaats te nemen. De roode wangen, die haar moeder opgemerkt had, waren niet alleen te wijten aan den verren tocht. Nu, kind, begon Margherifa weer, hoe laat ge het hoofd zoo hangen? Zoudt ge liever in Berlijn blijven O, neen, zeker niet, mama, ant woordde Greta in verwarring. Zij wist zeer goed, hoe haar moeder verlangde de steenen gevangenis zooals zij de stad noemde, te ont vluchten. Maar het kwam alles zoo onverwacht weet oom Hendrik er reeds van Neen, hij weet nog niets. Van avond zullen wij er met hem over spreken. Daar hoor ik hem juist naar boven. Sta op en doe de deur voor hem open. Greta snelde naar de deur. In de gang klonk de zware stem en de luide stap van een man. Oom, wij gaan Berlijn verla ten, riep Greta hem te gemoet. Nu, wat is dat vroeg Hen drik Tiedemann, terwijl hij binnen trad. Goeden avond, mevrouw blijft, zelfs bij een zeer kalm mensch het onaangename gevoel van weg zinken bestaan. Een weinig te voor komen is het, door bij 't begin van het naar beneden glijden diep te ademen. Daardoor wordt de buik gespannen en krijgt men een gevoel van vastheid. Op het oogenblik van remmen doet men het best een vaste houding aan te nemen. Dan spant men alle spieren. Overzien we nu al deze verschil lende reisziekten, dan valt in het oog, dat vele menschen niets ondervinden, anderen daarentegen aanhoudend last hebben van onwel zijn. Bij deze laatste groep stijgt het gevoel van ziekte nog meer, wanneer ze eens een ongeluk met het gebruikte ver voermiddel hebben meegemaakt. Na veie beschouwingen hieromtrent kan het niet twijfelachtig zijn, of bij der gelijke personen bestaat een overma tige prikkelbaarheid van het zenuw stelsel. Wanneer deze prikkelbaarheid bestreden wordt, verdwijnt gewoon lijk ook de gevoeligheid voor „reis ziekte". A. Het één-dag Kamerlid. Nopens de parlementaire komedie, Donderdag op het Binnenhof afge speeld, maakt de „Standaard" de vol gende opmerking 't Was een pijnlijk, zij 't ook min of meer grappig oogenblik, toen gis terenmiddag de heer Van Maanen, het nieuwe Kamerlid voor Ede zijn intrede in ons Parlement deed. Reeds bij de voorlezing van het rapport der commissie tot onderzoek der geloofs brieven was op het gelaat der meeste Kamerleden een trek van vermaak om 't grappige van 't geval te zien. Een geluid van ststmaande tot stilte, maar een oogenblik later deed de vroolijkheid zich weer hooren, totdat, bij het naderen van den heer Van Maanen, allerwege stilte ontstond, aller blikken zich richtten naar de deur door welke de veelbesproken man moest binnen komen. Pijnlijk was niet in de eerste plaats de onverholen minachting voor den man, die rondweg gezegd had, dat hij in 't Parlement zou komen ter wille van luttele guldens, de min achting die de Kamer in ai haar doen en laien uitsprak, vooral daardoor, dat niemand behalve de heer Brum- melkamp en later, aan het slot der vergadering, nog éen lid, nog één „collega", den Edeschen afgevaar digde na zijn installatie geluk wensch- te, zooals dat te doen gebruikelijk is. Voor den heer Van Maanen zelf zal die weinig kameraadschappelijke bejegening wel niet al te pijnlijk ge weest zijn, want hij zal vermoedelijk hier ben ik volgens uw verlangen. Wat is er aan de hand, daar Greta van spreekt? Dat is immers maar gekheid Ga zitten, Hendrik, zei mevrouw Montelli lachend, en ga jij in de keuken, Greta, om ons avondmaal gereed te maken. Ik kan het aan Carolina alleen niet toevertrouwen. Greta ging met de mand naar de keuken. Hendrik Tiedemann nam plaats tegenover mevrouw Montelli en keek haar in gespannen verwach ting aan. Margherita reikte hem de brief van Eduard over en een poos heerschte diepe stilte in de kamer, terwijl Hendrik den brief las. Toen vouwde hij hem zorgvuldig weer dicht, gaf hem aan mevrouw Mon telli terug en zat een poosje na te denken. Nu Hendrik wat denkt ge Wat zal ik doen Hij keek op. Gaan, mevrouw, sprak hij met overtuiging. U moet bepaald gaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1