Vrijdag binnenland. 47e Jaargang. 1909. 17 Sept ember 6 gemeentebestuur» Feuil eton. No. 218 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voo^ eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzéTfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. j, fibonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid vaarwater. De Burg. van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 24 en zoo noodig op 25 Sept. schietoefeningen zullen gehou den worden van het fort IJmuiden, dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te be komen ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van des .morgens 9 lot des namiddags 4 uur. - Vlissingen, 15 September 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Voorzitter Tweede Kamer. Het schijnt op dit oogenblik nog niet vast te staan, uit welke fractie der rechterzijde de Voorzitter der Tweede Kamer zal gekozen worden. Mocht nog te plegen overleg leiden tot het resultaat, dat zulks de katho lieke fractie wezen zal, dan zoude, naar „Het Ctr." verneemt, het meest voor genoemde functie in aanmerking komen de afgevaardigde voor Nij megen, jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaar. De Rijksmiddelen. Blijkens opgave in de „Staatscou rant" van gisteravond hebben de Rijksmiddelen over de maand Aug. 1908 opgebracht f 11.971.892,535 tegen f 11.167.237,05 in de overeen komstige maand van 1908. Deze vermeerdering van f804.655,48» is in de eerste plaats een gevolg van de meerdere opbrengst der successie rechten van dit jaar, vergeleken bij 1908. Toen werd in Augustus ont vangen f 1.005.190,64, terwijl Augus tus 1909 opbracht f 1.316.654,065, dus f 311.463.425 meer. Toch is die meerdere ontvangst zeer begrijpelijk, wanneer men bedenkt dat in Augustus 1908 wel 6!/s ton minder was ont vangen dan in dezelfde maand van 1907. Trouwens, de geheele maand Augustus van het vorig jaar was slecht. Zij bracht niet minder dan ruim 17 ton minder in de schatkist dan haar naamgenoot van het vorig jaar. Daarom is een vergelijking van de opbrengst der Rijksmiddelen over de afgeloopen maand met die van Augustus 1908 niet geheel zuiver. Kan de meerdere opbrengst van 8 ton dus alvast met 3 ton worden ver minderd, onder de zegelrechten die slechts f 84.000 meer opbrachten dan verleden jaar is vermoedelijk een ton aan verhoogd zegelrecht op effecten, terwijl zich onder vermogens-en be O— 37.) Hij werd bepaald onbeleefd is dat niet komiek De baron haalde de schouders op Hoe heet die jonkman dan Hij heet Eduard Montelü. De baron verbleekte en spande Zlch blijkbaar in om zich te beheer- scnen. Hij keek schuw naar zijn vrouw, die daar trotsch en stijf neer- zat en zeide met moeite Ge neemt niet kwalijk, Rogalla, als ik me verwijder, lk gevoel me een beetje onwel in mijn kamer is het koeler n hier, daar zal het wel spoedig weer beter zijn. Wil ik meegaan vader, vroeg G«da bezorgd. Neen, kind, blijf maar bij je M 'k Kom alleen wel terecht. et de hand streek hij over de drijfsbelasting een kleine halve ton aan opcenten bevindt,welke beide midde len er verleden jaar nog niet waren.Dit maakt tezamen een bedrag van ruim 473 ton als gevolg van buitengewone omstandigheden, zoodat de overblij vende 37, ton meerdere ontvangst werkelijk niet zoo heel groot is, als men dit cijfer plaatst bij de zoo hoogst ongunstige maand Augustus 1908, die 17 ton beneden 1.907 bleef. Na deze korte opmerking plaatsen wij enkele cijfers naast elkander en zien, dat Augustus 1909 meer op bracht aan personeele belasting f 172.000, bedrijfsbelasting f 132.000, vermogensbelasting f 78.000, invoer rechten f 64.000, accijns op het ge distilleerd f 3000, bieraccijns f 9000, accijns op het geslacht t 12.000, gouden en zilveren werken f 3000, zegelrechten f 84.000, registratierech ten f 19.000, hypotheekbanken f 2000, successierechten f 311.000, domeinen 146.000, posterijen f 32.000, rijks telegraaf f 36.000, jacht- en visch- akten f 3000 en loodsgelden f 19.000. Minder werd ontvangen uit de grondbelasting f 70.000, den suiker accijns f 244.000 en den zoutaccijns f 6000. De mindere ontvangst van f 244.000 uit den suikeraccijns is geen tegen slag, omdat Augustus 1909 een Zater dag minder had dan Augustus 1908. Gelijk bekend is, wordt bijna de geheele suikeraccijns op Zaterdag gestort, zoodat zelfs een mindere ontvangst van 4 ton geen teleurstellend cijfer zou wezen. De geheele opbrengst over de eerste 8 maanden van 1909 was f 104.742.531,27s, tegen in dat tijdvak in 1908 f 101.520.954,21, zoodat we thans op verleden jaar f3.221.607,065 vooruit zijn, een cijfer dat niet zoo heel schitterend is, wanneer men de belastingverhoogingen in aanmerking neemt. („N. Ct.") Het departement van oorlog en de cholera. De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft: Ten einde op sommige punten be treffende de houding van het depar tement van oorlog in verband met het choiera-gevaar nog enkele inlich tingen te verkrijgen heb ik getracht den minister te spreken. Generaal Cool bleek echter gisteren afwezig, wegens verblijf le Zeist, doch de waarnemend secretaris-generaal, hoofd der afdeeling militie en landweer, was zoo welwillend mij eenigen tijd te woord te staan. Aan een gesprek met hem is het volgende ontleend. De minister van oorlog heeft het noodig gevonden in verband met het choiera-gevaar een order uit te vaar digen, waarbij den regiments-com- inandanten wordt gelast, het gebruik bruine lokken van zijn dochter en verliet de zaal. Gerda keek hem medelijdend na. Wat scheelde haar vader? Zoo vervallen, zoo gebrekkig als heden had zij hem nog nooit te voren gezien. Rogalla stond van tafel op en zei Gerda kom eens mee in den tuin, ik moet eens met je spreken. Juffrouw Harder, wees zoo goed de koffie op de veranda te laten brengen. Zeer goed, mevrouw. In zijn kamer gekomen, zonk Willy Von Altenbrak in den armstoel voor zijn schrijftafel neer, en verborg het gelaat in zijn vermagerde han den. Langen tijd zat hij zoo, zonder zich te verroeren. Nu en dan beefde hij over het geheele lichaam en liet hij een kermend geluid hooren, alsof hij door diepe smart gekweld werd. In dezen vervallen man, had zeker geen van zijn vroegere vrienden den vroolijken officier van weleer her kend, tien jaren geleden nog de trots van het garde-regiment huzaren Vijftig jaar oud, was Willy Von Altenbrak een grijsaard met versleten lichaam en door angst gekwelde ziet. van drinkwater door den troep zoo veel mogelijk tegen te gaan. Verbieden kan men het natuurlijk niet. Zeer vele soldaten zijn gewoon, des morgens, als ze uitrukken, hun veldflesch met drinkwater te vullen, ook wanneer er koffie wordt verstre1;* De minister heeft thans gelast L-ai koine en thee zoo ruim mogelijk wordt verstrekt, niet alleen vóór 't uitrukken, maar ook tijdens de rust. Niet altijd toch bestaat de zekerheid, dat de soldaten goed drinkwater bij zich hebben. Deze maatregel strekt zich ook uit tot de ophanden zijnde divisie- en Ieger- manoeuvres ook hier zullen maat regelen worden genomen, dat koffie en thee zooveel mogelijk kunnen wor den gedronken. De waterwagens, die anders bij manoeuvres den troep ver gezellen, zullen dan ook'ditmaal niet aanwezig zijn. Zooals men weet, moesten in ver schillende plaatsen waar cholera heerschte, de militairen, die voor her halingsoefeningen onder de wapenen zouden komen, thuis blijven. Op het laatste oogenblik werden \oor velen de oefeningen afgelast. Voor de in fanterie betrof dit, met uitzondering van het 3e en 6e regiment, hoofdza kelijk de lichtingen 1904 en 1906; voor enkele andere wapens ook 1902. Op onze vraag, of deze miliciens nu nog zullen worden opgeroepen, werd ons geantwoord, dat dit wel degelijk de bedoeling van den minister is. De wet eischt nu eenmaal ook een mi nimum-tijd voor herhalingsoefeningen en absolute vrijstelling van één der oefeningen zou alleen kunnen worden verleend, indien de cholera epidemisch had geheerscht. Dit is echter absoluut niet het geval geweest, ook niet in Rotterdam. Uit deze mededeelingen blijkt, dat de miliciens, die dezer da gen moesten thuisblijven,'er dus wel op kunnen rekenen, dat ze hun tijd moeten inhalen. Wanneer ze zullen worden opgeroepen, staat nog niet vast. Er zijn echter twee mogelijkhe den: óf dat voor de hier bedoelde soldaten de volgende herhalingsoefe ning of oefeningen worden verlengd, èf dat ze toch in den loop van dit jaar nog onder de wapenen moeten komen. Hieromtrent is nog niets beslist. Men zal uit de verschillende mede deelingen, vooral ook. die betreffende het drinkwater, zien, dat de minister van oorlog zijn maatregelen neemt, en men kan dus met gerustheid de militairen op manoeuvre laten gaan. Er zijn menschen geweest, zoo zeide de hooggeplaatste ambtenaar, met wien wij spraken, die niet hebben nagelaten te zeggen, dat zij de geno men maatregelen, vooral ook die be treffende het niet-opkomen van boven bedoelde miliciens, overdreven von den, in verband met de weinige cho leragevallen. Maar, zoo voegde hij er Niet zonder inspanning stond hij van zijn zetel op, richtte de oogen angstig naar het portret zijner moe der aan den muur boven de schrijf tafel en fluisterdeDe schaduwen van het verleden treden op als le vende wezens. Te laat te laat het kan niet meer goed gemaakt worden, wat ik misdaan heb te laat Hij zonk weer op zijn stoel nem en bedekte het gelaat met de han den. Plotseling schrikte hij op hij voelde een hand op zijn schouder leggen. Zijn vrouw stond vóór hem. Schuw, bijna bevreesd blikte hij in haar groote, somber op hem neer ziende oogen. Wat wil je, Rogalla Ik wil je waarschuwen, ant woordde zij scherp. Ge geeft je te veel over aan de indrukken van het oogenblik, ge kunt je niet meer be- heerschen. Waarom deed de naam van dien man je zoo ontstellen Wat nadeel kan het verledene je nog doen Hebt ge me niet gezegd, dat de papieren, die ge van je broer ontvingt, vernietigd zijn Of is dat niet waar?,., bestaan die nog? volkomen terecht bij, indien die maat regel eens niet was genomen en er zou ook maar één enkel cholera-geval in het leger zijn voorgekomen, wat zou er een storm van critiek zijn los gebroken Met zulke dingen moet een departement rekening houden... vooral het departement van oorlog. Maandagmorgen is het rijtuig, waarin H. M. de Koningin en een hofdame gezeten waren aan een groot gevaar ontsnapt. Ter hoogte van het gedeelte Amersfoorsche weg, waar dit gelijk loopt met de Konin- ginnelaan, was een draad van de telefoon geknapt en hing tusschen de takken naar beneden over den weg. De koetsier van H. M. had dit niet bemerkt, tot hem plotseling de hoed van het hoofd werd geslagen. Gelukkig had het rijtuig slechts een geringe vaart en passeerde men juist daar waar de draad het hoogst hing. Was dit niet het geval geweest, een ernstig ongeluk met koetsier of paar den zou zeker niet zijn uitgebleven. („Ned.") Een brief van Tromp. Gisteren deelden wij den brief mede, geschreven door admiraal De Ruyter, om te bedanken voor een gelukwensch bij zijn overwinning in den (eersten) dag op Schooneveld tegen de Engelsche op de Fransche vloten. Die brief was gedateerd 11 Juni 1673, vier dagen na den slag. Als pendant geven we hier het ka rakteristieke briefje van Cornells Tromp aan zijn zuster, geschreven een dag na denzelfden slag. Men verwachtte toen een tweede treffen. Beminde Zuster Gisteren hebben wij den dans aangegaan en ik ben God zij ge looft, gezond hebben ons hart eens weder opgehaalt als Keuningen. lk ben op mijn vierde schip, de „Co- meetstar", en meende vandaag' een braaven dans te dansen. Wij krijgen de Fransen soo aan 't loopen, datsij de bramseile en alles bijsetten, en soo het vandaag soo voortgaat, so hopë ick dat aller vrienden en ons gebed verhoort sai sijn en dat wij van de tiranny verlost sullen worden. Adieu. Couragie. 't Sal waerachtig we! gaen. Aan boord 's lands schip de Coomeetstar op Schooneveld, den 8 Juny 1673. Onze marine. Naar men in marine-kringen ver neemt, zal de vice-admiraal J. Car- dinaal die, zooals reeds werd gemeld, eerlang op zijn verzoek zal worden gepensionneerd, als directeur en com mandant der marine te Hellevoetsluis en commandant der stelling van de Willy Von Altenbrak beefde onder den somber dreigenden blik van zijn vrouw. Hij maakte een afwerend ge baar met zijn hand. Neen, neen, die zijn reeds lang verbrand. Wees dan geen lafaard en be- heersch je. Met trotsch opgericht hoofd ver liet de barones de kamer, terwijl Willy in snikken uitbarstte. Hij had gelogen. De papieren, hem door zijn broeder overhandigd, en 't boek, dat Tirschner van den gewetenloozen ambtenaar te Frati had gekocht, waren niet vernietigd. Om het bezit van die bewijzen had hij zijn eer en de rust van het geweten opge offerd, en toch ontbrak hem de kracht om zijn misdaad te voltooien door het vernietigen der bewijzen. Hij dacht, dat zijn euveldaad mis schien nog kon goed gemaakt wor den in een niet ver meer verwijder den tijd, als hij niet meer in het land der levenden zou zijn. Aan deze gedachte klemde hij zich in zijn gewetensangst vastdeze gedachte hield hem staande in zijn strijd tegen den boozen geest der wanhoop. Hij was zwak van karakter, hij was Monden der Maas en van het Ha ringvliet, worden vervangen door den schout bij nacht J. B. Snethlage. Bij Koninklijk besluit van 13 dezer no. 59, is met den 29en September 1909: lo. de kapitein ter zee H. T. Hoven, eervol ontheven van het be vel over Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", en dit bevel overgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee F. Bot 2o. de kapitein ter zee E. E. Dul- lemond eervol ontheven van het be vel over Hr. Ms. pantserschip „Evert- sen", en dit bevel oogedragen aan den kapitein ter zee J. F. B. van Dijk. Radiographisch verkeer. De minister van marine brengt ter algemeene kennis dat in het belang van het radiographisch verkeer tus schen reeders en visschers op de Noordzee door middel van het draad loos station aan boord van Hr. Ms. politieschoener „Zeehond", in den vervolge van eenigen kruistocht van dien bodem het tijdstip van vertrek, de duur en het plan der reis in de „Nederlandsche Staatscourant" zullen worden gepubliceerd. Voorts wordt bekend gesteld dat art. 7 van de instructie van den commandant van Hr. Ms. „Zeehond" gepubliceerd in de Staatscourant van 20 November 1907 wordt gewijzigd als volgt„In zee is het draadloos station van Hr. Ms. „Zeehond" da gelijks ook Zondags van 6 uur 's mor gens tot 10 uur 's avonds ook be schikbaar voor de opname en het overseinen van particuliere berichten van reeders en visschers met dien verstande dat diensttelegrammen voor gaan, en dat voor de bezorging van telegrammen aan de visschers, in het plan der bekruising van het terrein geen wijziging wordt gebracht. Wenscht een visscher een telegram te verzenden, dan hijscht hij het ge wone cominuniecatiesein, 2 Neder landsche vlaggen onder elkaar. Bij gunstige weersomstandigheden zendt hij het duidelijk geschreven telegram aan boord of geeft het met de sloep van den politiekruiser mede. Ver oorloven de weersomstandigheden het gebruik van een sloep niet, dan wordt het telegram met duidelijke letter op een bord of luik geschreven en aan het nabij gekomen politie- vaartuig getoond. De kosten van te legrammen aan maatschappijen, ree ders of eigenaars worden op dezen verhaald. Particuliere telegrammen van schippers en opvarenden worden tegen dadelijke betaling aangenomen. Op deze berichten zijn van toepassing de bepalingen van het tarief, vast gesteld bij Kon. besluit van 22 De cember 1905 („Stbl." no. 358) ge wijzigd bij Kon. besluit van 21 Febr. 1907 („Stbl." no. 55) waarmede de lafhartig dat wist hij zelf zeer goed; maar hij was geen gevoeilooze schurk, hij kon dien laatsten stap niet doen, hij hoopte nog altijd, dat het toeval hem te hulp zou komen om het gepleegde onrecht te kunnen herstellen. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Eduard Montelü was spoedig op zijn gemak in zijn nieuwe betrekking. De eigenaar der fabriek was zeer tevreden over den jonkman en had daarom met Eduard een overeen komst voor langeren tijd gesloten. Deze had een kleine villa met scha duwrijken tuin niet ver van de fa briek gehuurd en verwachtte binnen korten tijd zijn moeder en zijn zuster bij zich. Hij schreef Het huis, dat ik gehuurd heb, zal u aan ons verblijf in Friedrichshagen herinneren, waar ik mijn jeugd heb doorgebracht, en waarvan u zooveel hield. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1