Donderdag No.217 47e Jaargang. 1909. 16 September. jemeentebestuufc FeuillleioiL Van Wedf fof Week. BINNENLAND. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Vf >r eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plartsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer ooordeelige uooruiaarden. BRANDWEER. Ter inzage liggen van het inschrij vingsregister voor de Brandweer. Burg. en Weth. van Viissitigen geiet op art. 408 der algemeene verordening van politie voor deze gemeente maken bekend dat liet inschrijvingsregister voor de mannelijke ingezetenen, die op den eersten januari van het loopende jaar hun 36ste levensjaar zijn inge treden, en zij die sedert de laatstge houden inschrijving in de gemeente zijn komen wonen en hun 35ste levensjaar hebben volbracht, doch hun 56ste nog niet hebben bereikt, ler secretarie dezer gemeente (bu reau bevolking) ter inzage ligt van af den 16en tot en met 30en dezer maand, (Zondagen uitgezonderd) dat zij die beweren, dat hun leef tijd niet overeenkomt met dien op het register vermeld, verplicht zijn gedurende de ter visie ligging daarvan bewijs over te ieggen, terwijl bij niet voldoening daaraan ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders, de inschrijving voor geldig zal worden gehouden en gehandhaafd dat het register den laatsten dag van deze maand wordt gesloten en daarna geen reclames meer worden aangenomen. Vlissingen, 15 September 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J, H. DOMMISSE, L. S. BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de Herhalingscursussen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wenschen toe gelaten te zien tot een der beide her halingscursussen in deze gemeente dat vanaf Maandag 13 tot en met Donderdag 23 September a. s. uitsluitend ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren gelegen heid tot aangifte van leerlingen voor die cursussen gegeven wordt dat ingeschreven kunnen worden zij, die het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cursussen zullen aan vangen den len October a. s. Het onderwijs wordt gegeven a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 6 tot 8 uur; b. aan den cursus voor meisjes op Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur. N.B. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn worden verzocht dit mede te brengen. Vlissingen, 10 Sept. 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. Het is nu ongeveer twee maanden, dat de Spaansche troepen in het Westen van Marokko, in den strijd tegen de Rif-Kabylen vorderingen trachten te maken, terwijl zij zelf fei telijk belegerden zijn, die door uit vallen zich meerdere ruimte trachten te verschaffen.Na liet herhaaldelijk be komen van versterkingen, die evenwel niet voldoen aan de wenschen van geperaal Marina, den opperbevelheb ber, zijn er nu ongeveer dertien dui zend man bijeen, die goed toegerust moeten zijn en waarmede de generaal Maandag 8 dezer aanving met zijn poging om de Mooren uit hun berg- stellingen te verdrijven en zich mees ter te maken van zekere plaats, ge naamd Selosan, waar de Roghi, de welbekende en thans gevangen pre tendent-Sultan, zich had gevestigd. Die tocht heeft een achterdeurtje. Wordt het doef van den legeraan voerder bereikt, dan wil de Spaansche regeering, als de mogendheden geen bezwaar maken tegen de uitbreiding van Spanjes macht in Marokko, tene geheele linie van forten en redoutes om genoemde plaats aanleggen, ten einde eene betere positie te verkrij gen dan men tot dusver te Melilla had. Intusschen, het is nog niet zoover. Met een geduchte artillerie trekken de Spanjaarden in twee colonnes op, zoowel in 't gebergte als langs de kust, zeker met het doel om zich ergens te vereenigen. Tot dusver moet alles goed gaanhetgeen trou wens heel natuurlijk is, omdat er bijna geen tegenstand geboden wordt, wat ons onmiddellijk doet denken aan den muizenval, waarvoor het oorlogslot den Castiliaan genadiglijk moge bewaren. Eerlijk gezegd zijn wij niet zonder vrees, dat zij in het spek zullen bijten. De nieuwe belastingen hebben in Duitschiand zoo maar een soort van oorlogstoestand in het leven geroepen. De brouwers, door de zware belas ting getroffen, eischen van de slijters een bedrag van f 2.60 per hectoliter bier meermaar de afnemers zijn natuurlijk bevreesd dat het met het bierdrinken gedaan raakt en weigeren dat meerdere te voldoen, waarbij evenwel, precies als bij ons, een hoop slijters, die eenvoudig onder de brouwers zitten, niets te zeggen heb 36.) Daarom sprak zij op zekeren dag W haar manBeste Willy, gij aebt me dikwijls beschuldigd, dat ik te veel geld noodig had. Ik zie in, aat onze levenswijze veel geld vor- ?ert> maar als wij daar verandering ln brachten, zouden wij ons niet meer JJP ons gemak gevoelen. Wij-moeten "as uitzien naar nieuwe hulpbron- "en> en ik geloof, dat ik die gevon den heb. Verrast keek Willy zijn vrouw aan. De tijd, dien wij beleven, wordt oeheerscht door de nijverheid, ver- Vo'gde Rogalla. Wij moeten ons ook "(eer op de nijverheid toeleggen. Ik je bij voorbeeld welke groote win- en de beetwortelsuikerfabrieken af- ?erPen. Waarom richt ge ook niet 00 n fabriek op, even als andere groote landheeren? Dat plan beviel Willyhij zou er Feldner over raadplegen. De oude inspector verklaarde echter brom mend, dat hij van suikerfabrieken geen verstand hadals men zoo'n fabriek wilde oprichten, moest men naar een geschikt persoon omzien. En zoo gebeurde het. Rogalla hield voet bij stuk, totdat op Neuenbrak een groote beetwortelsuikerfabriek stond, die van de nieuwste machines was voorzien. Een directeur werd benoemd, en deze man wist in de eerste jaren de grootst mogelijke voordeelen te behalen. Langzamer hand werd echter de concurrentie te groot en de fabriek te Neuenbrak kon slechts met moeite blijven be staan, daar het geld ontbrak om met andere fabrieken gelijken tred te houden in het aanschaffen van nieuwe en betere machines. Nu moest op andere wijze bezuinigd worden de loonen "van het werkvolk werden aanmerkelijk verlaagd en daar de arme werklieden meest allen op de uitgestrekte bezittingen van het slot Altenbrak woonden, schikien zij zich in dezen maatregel, waarvan zij de ben en eenvoudig zich hebben te schikken. Nu wil men de koffiehuis houders, die van de brouwers af hankelijk zijn, vrij koopen en daartoe worden reeds fabelachtige sommen bijeengebracht. De vrijgekochten zul- en echter hun vrijheid niet present krijgen, zooals te denken isdaar voor toch brengt men geen kapitalen van driemaal honderd duizend mark bijeen Zij zullen in ruil voor die vrijheid eenvoudig hun biertje te betrekken hebben van een reusachtige brouwerij, die tegen den ouden prijs leveren zal. Alzoo, oorlog in kikkerlandwant maar wij dachten waarlijk niet dat het Duitsche publiek tot zulk een ontzettende opoffering in staat was, in verschillende plaatsen besloot het publiek te eindigen met drinken, zoolang de prijs opgeslagen blijft. Ook de duurder geworden brandewijn zou men boycotten en op die manier krijgen wij een natie van geheel onthouders tot buur, waardoor al de plannen van den fiscus jammerlijk zouden mislukken. Duitschiand mocht wel willen dat het waar wasmaar, ach ze houden het niet uit! In de tabaksindustrie ziet het er nog ieeiijker uit. Een Duitscher zon der zijn masz is eigenlijk geen wezen, maar het rooken kan hij best laten en de arbeiders beginnen nu al hun brood te verliezen, daar de sigaren fabrikanten hun bedrijf moeten in krimpen. Aan zulke verstrekkende gevolgen zullen de handige Duitsche belasting hervormers toch zeker wel niet ge dacht hebben Mohammed-Ali heeft zijn rol in Perzië afgespeeld en is uit het Rus sische gezantschapsverblijf te Tehe ran naar Rusland vertrokken. Alweer een koning in ballingschap De zaak heeft vrij wat voeten in de aarde ge had en de Russische en Engelsche gezanten hebben een handje moeten helpen in de quaestie der kroonju- weelen, welker uitlevering van den ex-Sjah gevorderd werd. Deze heeft ten slotte van de kostbaarheden af stand gedaan tegen genot van een jaargeld, dat evenwel zal worden ingehouden, wanneer hij zich in het buitenland kuiperijen tegen de nieuwe regeering mocht veroorloven. Het is er den Perzischen macht hebbers heelemaa! niet om te doen, de juweelen voor de kroon te be houden. integendeel is men zoo plat zak, dat ze ten spoedigste verzilverd zuilen worden en men hoopt er een millioen roebels van te zullen maken. in Engeland schijnt het nu wel te zullen komen tot eene botsing tus- onrechtvaardigheid echter zeer goed gevoelden. Reeds meermalen waren oneenigheden en werkstakingen op kleine schaal voorgekomen en zoo veroorzaakte Neuenbrak met zijn fa briek ten laatste den baron de zwaarste zorgen. Rogalla hoopte echter nog steeds op groote winsten van de fabriek, die zij onder haar bijzondere hoede genomen had. Heden heerschte aan den maaltijd een ontevreden zwijgen. Daar er geen gasten waren, bestond het ge zelschap aan tafel alleen uit den baron en zijn ecbtgenoote, verder barones Gerda, de juffrouw van ge zelschap, juffrouw Harder en den ouden inspector. De directeur der fabriek op Neuenbrak, mijnheer Gutt- mann, was dien morgen wel op het slot geweest om verslag te geven, doch hij had niet kunnen blijven, wegens dringende zaken in de fa briek. Zijn verslag was zeker niet gunstig geweestaan het ernstige, bezorgde gelaat van den baron kon men wel zien, dat hij geen goede berichten had gekregen. Dat stilzwijgen drukte loodzwaar op alle aanwezigen, zelfs de vroolijk schen de beide takken der volks vertegenwoordiging. De belastingont- ffgrpen van minister Lioyd George zijn door de liberale meerderheid van he£ Lagerhuis goedgekeurd, maar het fitjogerhuis wil er niets van weten en, even als in Duitschiand, blijven de agrariërs gekant tegen aanzien lijke bijdragen van het groot grond bezit in de kosten der staatshuishou ding. Van weerskanten zet men zich schrap en de regeering voorpelt dat het op eene besnoeiing der macht van het Hoogerhuis zal uitloopen. In het Lagerhuis is men aange vangen met de behandeling der De velopment-bill. Deze wet heeft ten doel de wegen en bosschen te ver beteren en bijzondere banen aan te leggen voor automobielen. Door het geheele land zouden, een prachtig idee, strooken grond* worden aange kocht, ter breedte vanliefst 400 meters waarvoor de staat een ieening van vier millioen pond sterling zou moe ten aangaan. In de automobielwereld zelf is men met het plan niet inge nomen, met het oog op de verwachte zeer hooge belasting, en zou men er de voorkeur aan geven, zich tot ver betering der bestaande wegen te beperken. Wat de begrooting betreft, hebben de unionisten of conservatieven, thans een min of meer onverwachte hulp zien opdagen in den persoon van den invloedrijken lord Roseberry, ons van vroeger als liberaal staatsman uit de school van Gladstone wel be kend. Langzamerhand is hij echter zoo'n beetje afgebrokkeld, en of schoon hij zich nog voor een vrij handelaar uitgeeft, zijn de financieele plannen van het tegenwoordig mi nisterie hem toch te bar en heeft hij zich geschaard onderhen die van mggning zijn, dat het Hoogerhuis de begrooting verwerpen moet, wat na tuurlijk de beweging in den lande heeft aangewakkerd. Vooral heeft hij zich schrap gezet tegen de landbe- lasting, als vijandig tegenover eiken vorm van eigendom, dien de Staat moet waarborgen. De belasting op de waardever meerdering van grond, op het zoo genaamde slapende rijk worden, die een der biilijkste heffingen is en al veel eerder had moeten worden toe gepast, is bezwaarlijk anders te be strijden, dan door de vele drogredenen, waarvan lord Roseberry en de zijnen een kwistig gebruik maken. Intusschen,'zooals gezegd, de door hem openlijk aan de unionisten ver leende ondersteuning, doet den strijd feller ontbranden. Dat is gebleken op het congres der ambachtsvereenigin- gen, dat in de vorige week te Ipswich gehouden is, en waar 500 afgevaar digden van de 1.700.000 leden der vakvereenigingen, het aanzienlijkste geluimde barones Gerda kon dat drukkende gevoel niet afschudden. Eindelijk kon de jonge dame 't stil zwijgen niet langer verdragen, met een vriendelijken glimlach op het gelaat zei ze Weet u reeds, vader, dat ik dezen morgen met iemand heb kennis ge maakt en dat die kennismaking me vooral om u belangstelling heeft in geboezemd Het was den baron zeer welkom, dat hij met zijn dochter een onschul dig gesprek kon voeren, en daarom antwoordde hij met een verlicht hart Hoe zou ik dat weten, kind Was het een heer of een dame Een heer, en nog wel een knappe, flinke jonkman. Maar Gerda! sprak haar moeder vermanend. Nu, wees maar niet boos, er is volstrekt geen gevaar bij, zei het meisje lachend. Op mijn morgenrit trof ik den heer aan, terwijl hij aan den zoom van het Neuroder bosch uitrustte. Hij moest naar Neurode, het was de nieuwbenoemde ingenieur van de fabriek aldaar. Ah zoodus daar begint men deel der ambachtswereld uitmakende, zich ten gunste der begrooting heeft uitgesproken. Een bijzonder goeden indruk heeft liet op dat congres ook gemaakt, dat ër geld gevraagd wordt voor de werkloo_zen en de pensioenen der ouden van dagen. Op die wijze in den rug gesteund, kan de regee ring den strijd zonder vrees te gemoet zien en zal desnoods wel niet tegen parhmentsontbinding opzien. Een brief van De Ruyter. Aan het departement van marine werd onlangs een uiterst welkome schenking gedaan. De heer E. Luden te Amsterdam kwam eenigen tijd geleden door aan koop in het bezit van een schrijven van den luitenant-admiraal Michiel Adriaanszoon De Ruyter, gedateerd van 's Lands schip de „Seven Pro vinciën" 11 Juni 1673 op Schooneveld, d. i. vier dagen na den aldaar tegen de vereenigde Engeische en Fransche vloten geieverden glorierijken zeeslag. De brief is dus geschreven op een der meest merkwaardige tijdstippen van het leven van De Ruyter, terwijl het schrijven evenzeer een der be langrijkste zeestrijden betreft waarin het admiraalschip de „Seven Provin ciën" is gewikkeld geweest. Het was o. a. ook op den 7en Juni 1673 tijdens den zeeslag van Schooneveld, dat De Ruyter, nadat hij zeven Fransche sche pen onder den vice-admiraal d'Estrées uiteen had doen stuiven, de woorden uitte „De vijanden hebben nog ontzag voor de „Seven Provinciën"." De brief, die nog in volkomen ga ven toestand verkeert, heeft oorspron kelijk deel uitgemaakt van de verza meling van den uit de 18e eeuw bekenden geschiedschrijver Daniël .Gerdes en draagt de onmiskenbare bewijzen van echtheid door handtee- kening en watermerk van het papier. Hij luidt als volgt Hooch Edel Gebooren en Gestrenge Heere lek ben hoochstens verplicht voor de woorden, die Uw Ho: Ed: Gestr. mij belieft te betuigen, met kennisse te dragen van den uitslach vant ge vecht daarin dat Godt almachtigh op den 7dn dezer loopende maendt de Vloote, en der Wapenen van den Staet soo goedertierenlijck heeft be lieven te Zegenen. Wat wij als geringe Instrumenten daartoe hebben gecon- tribueert zijn wij eer ende Godtshal- ven verplicht, Uw Ho: Ed: Gestrenge weet int district van desselfs Gouver nement der vijanden oogmerk ende intentie mede wel te prevenieeren ende ijdel te maecken, verhoopende daar van bij vervolch de continuatie ende occassasie te hebben van Uw Ho: Ed: nu met het opstellen der nieuwste machines, antwoordde de baron met een zucht. Ja, mijn waarde Feidner, ons zal ook wel niets anders over blijven dan zoo spoedig mogelijk de fabriek van nieuwe machines te voorzien. Mijnheer de baron kent mijn gedachten omtrent de fabriek, ant woordde de inspector tamelijk knor rig. Mij hadden daar nooit aan moe ten beginnen, zonder dat zou het ook wel gegaan zijn. Dat is zoo, mijn waarde, maar de fabriek staat er nu eenmaal, wij heb ben geen keus meer. Stel u voor, vader, vervolgde Gerda na een poosje, die jonge in genieur is een buitenlander, hij draagt tenminste een vreemden naam. is die kennismaking reeds zoo ver, dat hij zijn naam heeft genoemd Nu jain den loop van het gesprek vertelde ik hem, dat ik uw dochter ben en het was opmerkelijk, hoeveel indruk die mededeeling op hem maakte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1