BLOOKER'S Donderdag 9 September. llNNlFLANDr DAALDERS CACAO. No. 211 47e Jaargang. 1909. Van Week tof Week. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Abonnements-Aduerientiën op zeer uoordeelige uoormaarden. Na Zeppelin, Cook. Na den triomf van het luchtschip, de triomf der noordpoolspeuring. Maar helaas, de Genestet zei het zoo aardig „Als ik mijn oogen sluit, dan wil ik 't wel gelooven; maar als ik ze opendoe komt weer de twijfel boven." En zóó is het ook hier. Ieder die veel ge lezen heeft over reizen in de pool streken, kan een verhaal schrijven, zooals dat van Cook, dat in ieder geval een proces-verbaal is opgemaakt zonder geloofwaardige getuigen. Onder de mannen der wetenschap zijn er dan ook maar zeer weinigen, die iets van de historie gelooven en liet ergerlijk gezwets der Amerikaan- sclie bladen loopt ditmaal de spui gaten uit. Alleen de „Tribune" spreekt een zeer verstandig en zeer waar woord, door de opmerkingdat de zaak, in strikt wetenschappelijken zin, nooit bewezen kan worden. Dat ze overigens van groot prac- tisch belang voor de menschheid is, gelooven wij niet, en toch is het vermakelijk, hoe de politiek zich on middellijk weert en er dadelijk twee honden gereed staan om elkander het been te betwistenwant de Ver- eenigde Staten zullen op het door Cook ontdekte land, als hij ten minste land ontdekt heeft, aan spraak maken, terwijl van andere zijde beweerd wordt, dat het gebied om den Noordpool bij Canada be hoort en dus Engelsch is. Nu, men is doende over een tocht naar den pool per luchtschip en ge lukt dat, dan kan men gaan kijken waar de Amerikaansche vlag staat, die Cook geplant heeft. Als die er ten minste nog staat Er zijn hier zoovele vraagteekens te stellen, dat wij voorloopig ons maar van verdere beschouwingen zullen onthouden. Griekenland is een land dat, be halve dan door de quaestie van Creta, weinig stof tot bespreking oplevert. In de laatste dagen was dat intus- schen eens anders en een op zich zelf misschien weinig beteekenende zaak, eene kabinetsverwisseling, door een soort van samenzwering van jonge officieren veroorzaakt, heeft een diepen blik doen slaan in de toestanden daar te lande. Het staat vast, dat het tegenwoordig kabinet, uit een beweging onder de officieren geboren N.B. in Griekenland krielt het van offfcieren die heeren naar de oogen zal hebben te kijken. Wat er in den iaatsten tijd met Creta gebeurd is, heeft stellig den stoot aan de beweging gegeven, maar de eigenlijke oorzaken liggen vee! o 30.) Heer baron, begon Margherita op zachten toon, ik gevoel spijt over mijn heftigheid. U handelt oprecht tegenover mij, maar ik kan al die vakjes niet afzonderlijk onderzoeken. Kunt u mij op uw woord van eer verzekeren, dat in die kasten en vakjes de papieren niet aanwezig J'jn, die het bewijs leveren van mijn huwelijk met uw broeder? Zij ston den oog in oog tegenover elkaar. Willy was zoo bleek als een lijk, maar het zwakke licht in de kamer verborg dit, zijn oogen brandden. Margherita stak hem de hand toe. 'k vertrouw op het eerewoord van ^en Altenbrak, sprak zij en Willy 'egde zijn koude vochtige hand in fle hare. Op een toon, die zijn ont bering verried, zeide hijMijn eere GEEN CACAO SMAAKT 1200 KRACHTIG ALS (Adv.) dieper. De politieke opvoeding van het volk is hoogst gebrekkig en de staatslieden zijn onbekwaam en mun ten niet uit door eerlijkheid. De mi litaire belangen zijn steeds zeer ver waarloosd. Belangrijke wettelijke maatregelen werden nooit uitgevoerd. Voor het vorstenhuis gevoelt het volk veel eerbied en sympathie en de Grieksche grondwet die maar één Kamer kent is zeer geavanceerd maar de Kamer heeft geen gezag anders zou een ministerie niet kun nen wijken als het ware op bevel van een militaire samenzwering, die ten doel heeft betere toestanden in het leger te verkrijgen. Het was inderdaad een stout stukje van die officieren, want men mag niet vergeten dat de Jong-Turken, die ook iets dergelijks uithaalden, ston den tegenover een despotisch bestuur, terwijl in Griekenland toch sprake was van een zuiver parlementaire re geering, zoo constitutioneel mogelijk. Te Constantinopel heeft het voor gevallene nogal veel indruk gemaakt want men vreest nieuwe verwikke lingen betreffende Creta en Mace donië, zóó zelfs dat reeds militaire maatregelen in verband inetdeleger- organisatie zijn genomen. Men hoopt echter dat de wijsheid van koning George ook ditmaal alle moeilijkhe den zal weten te boven te komen, vooral ook met het oog op de steeds hangende quaestie van Creta. Men wil dat de Turksche regeering op 't oogenblik weer bezig is otn een nieuwe nota aan de mogendheden uit te broeden. De quaestie der schat ting, door het eiland Creta te be talen, komt daarbij ook weer op de proppen. Ook zouden de Turken gaarne willen zien dat er een gou verneur benoemd werd, tot een on- zijdigen staat behoorende. Dat zal dan weer vrij wat haken en oogen geven maar misschien valt het nog woord daarop, dat in deze kasten en vakjes die papieren niet aanwezig zijn. Elk oogenblik en ten allen tijde kunt u ze onderzoeken. En zijn ze er ook niet in ge weest Neen. Met een diepen zucht liet Mar gherita zijn hand los en hij ging weer in zijn schrijfvertrek. Margherita volgde hem met gebo gen hoofd. Allerlei gedachten be stormden haar. Wien moest zij ge looven Sprak hier de levende de waarheid Of had de dierbare doode haar belogen en bedrogen Onmoge lijk Haar besluit was genomen, en zij richtte nu fier het hoofd op. Hier heb ik afgedaan, heer baron Maar mevrouw, toef nog een oogenblik. Ik wil volstrekt niet ont kennen, dat u en uwe kinderen een zeker recht hebben op mijn gevoel als bloedverwant. U zult geen ge brek lijden, ik herhaal mijn voorslag, dien ik daar straks deed. Neem mij niet kwalijk, lieer baron, ik kwam hier niet om te be delen. Ik dank u voor uw hulp, ik wel mee, daar ook weer binnen- landsche politieke moeilijkheden in Turkije ontstaan zijn en men er de handen tamelijk vol heeft. Wanneer het waar is, dat nog honderd zestig duizend arbeiders in Zweden staken, dan Kan men eens nagaan, welke ontzettende economi sche verliezen er in dit toch al niet rijk land geleden worden. Voor een deel worden die stakers en hun ge zinnen door in het buitenland inko mende giften gevoed, maar hunne arbeidskrachten gaan dan toch dade lijk voor de Zweedsche industrie verloren. Men wil nu dat de zaak op een einde zou ioopen, omdat er werklie den op zekere punten willen toege ven en de regeering daarin waar schijnlijk aanleiding zal vinden om hare reeds vroeger doch te vergeefs ingeroepen tusschenkomst, thans te verleenen. Gelukkig dat het spook der alge- meene werkstaking langzamerhand veel van zijn verschrikking begint te verliezen. De wereld komt van lie verlede tot het besef dat dit verschijn sel, als met de natuur zelve in strijd, naar het rijk der fabelen moet wor den verwezen. Het groote maatschap pelijk euvel wordt daardoor echter niets minder verschrikkelijk en zoo lang er werkstakingen zullen blijven, behooren zij alle aandacht van de mannen van staat en wetenschap tot zich te trekken, teneinde hare treurige gevolgen zooveel mogelijk af fe wenden. De mitrailleuse-diefstal de Chalons aan de Marne, brengt heel Frankrijk in rep en roer. De samenstelling van het kanon was een geheim en het model is bestemd om, als de heeren weer eens aan het bakkeleien gaan, om de Fransche infanterie een over wicht te geven boven de Duitsche. Waarschijnlijk zal het met die meer dere voortreffelijkheid van het Fran sche lichte geschut wel zoo'n vaart niet loopen, maar 't is een treurig verschijnsel, dat er maar geen einde komt aan dat stelsel van spionnage. Als iemand wat te koop heeft, kan hij het altijd kwijt. Maar, wat te denken van de schrikkelijke zorgloosheid van het Fransche legerbestuur? Zoo'n mi trailleuse, 't is waar, kan in verschil lende stukken uit elkander genomen worden, maar daarom is het toch geen peulschil, en daarbij komt nog, dat men telkens van die verdachte gevallen verneemt en dus wel dub bel waakzaam behoorde te zijn. Uit Marokko is weinig nieuws te zal u het bewijs leveren dat ik recht heb hier te vertoeven. Het is vol doende, dat ik uit Frati de trouw akte laat komen, die bewijs levert van de geldigheid van mijn huwelijk met uw broeder. Willy beefde. Als dat gelukte, dan had hij te vergeefs gelogen, bedro gen en zijn eer geschonden. Het is onmogelijk, mevrouw, dat zulk een bewijs bestaat, sprak hij, zich geweld aandoende. Ik ik wacht met bedaardheid af, wat u zult doen. Zij boog zwijgend en wilde heen gaan. Daar ging juist de deur open en een dame van lange gestalte trad binnen. Op Rogalla's gelaat lag een triomfeerende glimlach. Zij hield een telegram in de hand. Neem mij niet kwalijk, als ik stoor, sprak zij op beminnelijken toon. Lieve man, ik breng hier dit telegram, kijk eens of er dadelijk op moet worden geantwoord. Zij reikte haar echtgenoot het pa pier over,- dat deze werktuigelijk aannam. Doch plotseling toonde zijn gelaat de grootste verrassing, zijn oog ontmoette den vragenden blik vermelden, en wat men verneemt is van tamelijk tegenstrijdigen aard. Indien de Spanjaarden eenig be langrijk voordeel hadden behaald, zouden wij het waarschijnlijk reeds lang weten en het is dus zeer waar schijnlijk, dat de tocht in het vijan delijke land slechts langzaam en met groote omzichtigheid wordt voortge zet inderdaad het eenige om er nog iets van terecht te brengen. lil de Duitsche financieele wereld komen de booze tijden aan. 'tjaar 1908 leverde voor het rijk weer een te kort op van 122 millioen mark. Wel was men wat zuiniger en gaf ruim 60 millioen minder uit maar een zeer slecht teeken de ontvangsten bleven 185 millioen be neden de raming. Hier ten minste heeft men den noordpool nog niet bereikt! Toch zal men, binnen enkele maanden, weer vier groote oorlog schepen van stapel laten loopen, een zelfs met een inhoud van 22000 ton. Het spreekwoord zegt„het komt er met lepels in, en gaat er met schop pen uit" maar hier komt het niet eens met lepels in. Knappe staatslui tochhet moet gezegd worden Groote manoeuvres De berichten omtrent het al of niet doorgaan van de groote ma noeuvres dit jaar weerspreken elkaar en maken den toestand voor de nauw daarbij betrokkenen moeilijk en on aangenaam. Wij hebben gemeend zekerneid te kunnen krijgen door rechtstreeks inlichting te vragen aan den chef van den Generalen Staf, doch ontvingen ook van luit,-gene raal Thiange ten antwoord„Mij nog niets stelligs bekend." (N. v. d D.) Da wethoudersbenoeming te Amsterdam. Met groote belangsteling werd gis teren in de hoofdstad de benoeming tegemoet gezien van een wethouder van onderwijs (vacature mr. S. de Vries Czn., anti-rev.) Bij eerste stemming waren uitge bracht 42 biljetten, waarvan 1 van onwaarde en 1 blanco. De stemmen waren als volgt ver deeld mr. S. de Vries Cz. 15, mr. H. Worst 10, Wibaut 8, Ki. de Vries 6, jhr. mr. Röell 1. De uitslag van de tweede vrije stemming was, dat verkregen de heeren mr. S. de Vries Cz. 16, mr. Worst 17, Wibaut 8 en Röell 1 st. Herstemming was dus noodig tus- schen de heeren mr. S. de Vries Cz. en mr. J. H. Worst. De uitslag dezer herstemming was, dat mr. Worst (lib.) werd gekozen met zijner vrouw. Toen keerde hij zich naar Margherita en zijn stem klonk veel vaster, toen hij zeide Mevrouw Montelli, ik moet het aan u. over laten om uwe maatregelen te nemen. Ik heb tegenover u mijn plicht ge daan, u hebt mijne hulp afgewezen, u kunt verder naar uw believen han delen. Wie is die dame? vroeg Ro- galla met geveinsde verwondering, doch Margherita hoorde wel hoeveel spot er in haar stem lag. Mijn naam is Margherita Von Altenbrak, antwoordde zij trotsch. Daarop knikte zij even met het hoofd en verliet de kamer. Zij had wel luide kunnen schreien van bittere smart, van schaamte en van teleur stelling. Maar zij drukte haar hand tegen haar hevig kloppend hart en beet zich op de lippen om niet on willekeurig een smartkreet te laten ontglippen. Kon zij al een kreet on derdrukken, haar tranen lieten zich dat niet doen. Langzaam en onop houdelijk parelden die over haar bleeke wangen. Zoo schreed zij door de hol klinkende gangen van het slot voort als een beeld van smart 24 stemmen. Mr. de Vries verkreeg 16 stemmen. Mr. Worst, hoewel dankbaar voor het in hem gesteld vertrouwen, ver klaarde de benoeming niet te kunnen aannemen. Bij nieuwe vrije stemming verkregen de heeren mr. S. de Vries 19, Kl.de Vries 8, Wibaut 8, Röell 2, Den Her tog 1, De Man 1, blanco 3. Een tweede vrije stemming was noodig, uitgebracht werden 42 stem men, 3 blanco. Hiervan verkregen de heeren mr. S. de Vries Cz. 21, KI. de Vries 7, Wibaut 8, De Man 1, Röell 2, zoodat gekozen was, mr. S. de Vries, die verklaarde, hoewel niet ongevoelig voor het zwak bewijs van vertrouwen, de benoeming te aan vaarden. Bond van gemeente-ambtenaren. In de op 4 dezer te Gorinchem gehouden vergadering van de afd. Zuid-Holland van den Ned. bond van gemeente-ambtenaren werd besloten het voorstel te doen om de jaarwedde van den algemeenen secretaris met f150 te verboogen, uit overweging van de vele werkzaamheden, die de nu reeds meer dan 4000 leden tel lende vereeniging van hem vordert. De afdeeling meende voorts, dat een reservefonds langzamerhand voor de groote organisatie eisch wordt en bracht daarom een memoriepost voor grondkapitaal op de begrooting. Het voorstel tot instelling van een bondsinsigite vond een gunstigonthaal. Eveneens dat tot instelling eener com missie, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen en rapport uit te brengen omtrent het leerling wezen. De afdeeling vereenigde zich met het voorstel om in beginsel te besluiten tot de stichting van een museum op gemeenschappelijk admi nistratief gebied, waarvan de kosten van oprichting op f5000 enhetjaar- lijksch onderhoud op f 8000 worden geraamd. Hierbij wordt gerekend op steun van rijk, provinciën en gemeen ten. Het voorstel om de algemeene vergaderingen niet meer op Zondag te houden, vond instemming bij de overgroote meerderheid. Het bezwaar van de minderheid, dat met dit besluit voor vele leden bijwoning der ver gaderingen niet meer mogelijk zou blijken, kon het vertrouwen der meer derheid op de medewerking van de gemeentebesturen niet schokken. Door de ontworpen wijziging der statuten wordt invoering beoogd van het re ferendum voor belangrijke zaken. Met ingenomenheid vernam de af deeling de mededeeiing van het be stuur, dat op de regeerings-bureaux hard gewerkt wordt aan de wettelijke regeling van pensionneeiing der ge meente-ambtenaren, hunne weduwen en weezen. en rouw. De bediende opende be leefd deuren voor haarhet schonk haar verademing toen ze weer buiten stond. Hendrik kwam haar te gemoet. Een blik op haar gelaat zeide hem dui delijk wat haar was wedervaren. Hij wilde haar eenige woorden van deelneming toespreken, doch zij wenkte hem te zwijgen, steeg in het rijtuig en beval: Terug naar het sta tion. Toen sloeg zij den rouwsluier over haar gelaat en leunde in de kussens. De koetsier klapte met de zweep en voort ging het. Het geratel van het vertrekkende rijtuig drong door tot in de kamer van den baron. Een diepe zucht steeg uit Willys borst op en met een verwijtenden blik op zijn vrouw zeide hij zachtHet is volbracht, Rogalla Ge hebt uw doel bereikt en mij eerloos gemaakt. Zijt gij te vreden Ja, Willy, ik ben tevreden. Laat die flauwhartige klaagliederen maar blijven Het telegram van Tirschner kwam juist van pas. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1