Miltrais si Uitlui Zaterdag 4 September. Gemeentebestuur No. 207 47e Jaargang. 1909. GEMEENTERAAD VAN ViiSSINGEH Feuilleton, BINNENLAND. VAN m HAK OP OEN ÏAK. VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend? Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. OPENBARE VERGADERING van den op Dinsdag 7 Sept., nam. 27a uur. A. Beëediging en installatie van raadsleden. B. Mededeelingen. C. Over te leggen stukken. D. Te verleenen ontslag: Aan een leerkracht van school E wegens in krimping van het personeel. E. Benoemingen Van leden in de vaste commissies uit den gemeente raad. Te behandelen punten 1. Concept-besluiten tot verkoop van gemeentegrond aana. Wed. Van Hoepen—De Vries; b.J. Joossen; c. A. Hanewinkeld. C. de Jonge e, L. E. M. van Raalte; f. Ch. Berck- mans. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot beschikking op een verzoek van het bestuur van het Nutsdepartement betreffende afstand van grond voor den bouw eener bewaarschool. 3. idem tot onbewoonbaar ver klaring van de perceelen Nieuwstraat no. 74 en Lange Zelke no. 37. 4. Idem tot het continueeren van plaatselijke belasting op het gedistil leerd. 5. Idem tot wijziging der pensi oensgrondslag van den leeraar aan de B. A. School Cl. de Jonge 6. Idem tot wijziging van art. 6 der Verordening op de Straatbelasting. 7. Idem tot vaststelling der reke ning over 1908 van het Burger Weeshuis. 8. Idem tot vestiging hulpklasse school A in oude Weeshuis. 9. Idem tot goedkeuring der re- ftbonnements-flduerfentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. fcfófeC 27.) Haar moeder hield meer van haar broertje Harry, die trotsch en op vliegend was, doch ook moedig en ondernemend. Harry was met den opzichter en de arbeiders op het veld bij het binnenhalen der rogge. Ofschoon slechts zeven jaar oud, wist hij zijn Schotsche poney zoo vastberaden in bedwang te houden en te berijden, dat de arbeiders lachend zeiden Dat wordt een rechte Altenbrak. Willy en zijn yrouw zaten in de veranda. De uitmuntende eensgezind heid die vroeger steeds tusschen de echtgenooten had geheerscht, was weder geheel hersteld. Nadat Tirsch- jjer de reis naar Italië had aanvaard, had Rogalla al haar beminnelijkheid léiuQQngespreid, want zij billijkte kening over 1908 en der begrooting voor 1910 van den Vliss.-Koud. straatweg. 10. Idem tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. 11. Idem tot wijziging der gemeen te-begrooting. 12. Idem tot beschikking op re clames tegen den aanslag in de straatbelasting. 13. Vaststelling 2e suppl. kohier van den hoofdelijken omslag. BEKENDMAKING. Herstemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter openbare kennis dat op Dinsdag 14 September e.k. van des morgens acht tot des na middags vijf ure, de herstemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in den Gemeenteraad voor het kiesdistrict Vlissingen 11. De candidaten in alphabetische volgorde zijn HUSON, A. STUART, J. M. Tevens wordt de aandacht geves tigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangennisstraf van ten hoogste een jaar." Vlissingen, 3 September 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal zal Donderdag 16 dezer des namiddags half twee bijeenkomen in verband met het nog te behande len voorstel-Van Kol, houdende na dere bepaling betreffende de mijnont- ginning. Prins Hendrik te Zeist, Gisterenmiddag halfeen kwam Z. K. H- Prins Hendrik te Zeist per auto mobiel van Het Loo, vergezeld van jhr. Van Suchtelen van de Haere, tot het bezoeken van de tuinbouwten toonstelling. De Prins reed onmiddellijk naar het gemeentehuis, alwaar hij ontvan gen werd door het dagelijksch bestuur der gemeente, hetwelk aan Z. K. H. een lunch aanbood, waarbij ook aan zaten het gemeentebestuur, de leden van het eere-comité en de hoofd commissie, in het geheel 54 gasten. Dadelijk bij de aankomst van Z. K. H. werd op den toren van het raadhuis de Prinselijke standaard ge- de handelwijze van haar man ge heel, wel begrijpende, dat de ver nietiging van de papieren, die Edu- ard Von Altenbrak in het familie archief had neergelegd, toch niets hielp, zoolang de oorspronkelijke bewijsstukken niet in hunne handen waren. Wanneer Margherita het oor spronkelijke trouwbewijs kon toonen, dan viel er een hatelijk licht op Willy's handelwijze, die dan zoolang aan zijn schoonzuster en haar kin deren hun erfdeel had onthouden, dat was waar. Doch zij hoopte in dien tusschentijd haar echtgenoot geheel te winnen voor haar plan om de papieren te vernietigen. En die berekende vrouw scheen haar doel steeds nader te komen Hoe langer Willy het genot smaakte van Altenbrak te bezitten, hoe moeie- lijker het hem zou vallen er af stand van te doen en ho: minder hij zou terugdeinzen voor alle mid delen om in het bezit ervan te blij ven. Dat Margherita niets van zich liet hooren werkte er toe mee, dat hij zich veilig gevoelde hij geloofde, dat zij den moed miste om tegen hem op te treden, daar zij geen heschen. Tijdens de lunch gaf de Koninklijke Harmonie een concert. Omstreeks twee uur begaf de Prins zich naar de tentoonstelling. Het talrijke publiek juichte den Prins bij de aankomst hartelijk toe. Aan de lunch bracht de burgemeester een dronk uit op het Koninklijk Huis. De Prins antwoordde en dankte na mens H. M. de Koningin. Daarna sprak minister Van Swinderen namens het eere-comité. Tot de aanzittenden behoorden ook nog de Commissaris sen der Koningin in Utrecht en in Noord-Holland, de oud-minister Cre- mer enz. Samenwerking bij de linksche Partijen. Het vrijz.-dem. „Land en Volk" voelt niet veel voor de plannen tot samenwerking. Het blad schrijftVan allerhande „samenwerking" zijn ter linkerzijde nu de balletjes opgegooid, in den komkommertijd. Samenwerking tus schen alle democraten, zoo van links als van rechts. Samenwerking tus schen, ja samensmelting van de Vrij zinnige democraten uitsluitend. Samen werking van dezen met de sociaal democraten. Samenwerking tusschen vrijzinnigen, democraat of niet demo craat. Samenwerking eindelijk van alwat links gaat, democraat of niet vrijzinnig of niet. Belangrijke beschouwingen zonder twijfel. Maar van nog meer belang is, dat ieder zijn aandacht schenke aan zijn eigen beginselen en aan zijn eigen program. Wij hebben het meer gezegd en de ervaring geeft ons telkens gelijkzijn cr verschillende organisaties met in Iwfdzaak gelijk beginsel en program en wordt door allen daarnaar geleefd, dan komt de samenwerking vanzelf. Oefeningen op groote schaal. Der „Tel." komt ter oore, dat be halve om de uitbreiding en versprei ding der cholera, de groote manoeu vres van de 2e en 4e divisie in Gel derland en Utrecht, ook kans hebben te mislukken, wegens de moeilijkheid op sommige punten in de Betuwe behoorlijk drinkwater te verkrijgen. Het water van verschillende pompen bleek bij onderzoek van onvoldoende kwaliteit te zijn. De Volksbond. Gister werd te Utrecht de 36e alge- meene vergadering van den „Volks bond, vereeniging tegen drankmis bruik" gehouden onder leiding van mr. F. W. J. G. Snijder van Wisse- kerke, die de vergadering opende met een redevoering, waarin werd mede gedeeld, dat aanwezig waren 140 afgevaardigden, vertegenwoordigende bewijzen had. Misschien ook liet die vrouw wel met zich onderhan delen en was zij tevreden, wanneer haar een onbezorgde toekomst werd gewaarborgd. Kruimelig of gierig zou hij tegenover die vrouw niet zijn, o neen, volstrekt niet. Hij wilde voor haar zelfs een groot kapitaal vastzetten, als zij van alle aanspra ken op Altenbrak afstand wilde doen. Maar wat kon toch de reden zijn van haar terughouding, die Willy soms zooveel angst veroorzaakte. Deze gedachten hielden hem nu weder zoo bezig, dat hij er eindelijk met Rogalla over sprak. Rogalla peinsde er een poos over en antwoordde eindelijkHet is inderdaad opmerkelijk, dat die vrouw niets van zich laat hooren. Misschien is zij weer zoo ziek, dat zij niet in staat is om haar vermeende aanspra ken te laten gelden. Wie weet of niet een vroegtijdige dood Daar heb ik ook reeds aan gedacht, maar des te meer zou het onze plicht zijn voor haar en de kinderen te zorgen. Voorloopig lijden ze geen ge brek, en als de moeder kwam te 90 afdeelingen. De voorzitter heette verder welkom den heer Franken, inspecteur der Drankwet. Goedgekeurd werd de rekening over 1908, sluitend met f 21.340.35Vü en de begrootine 1910 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 17900. Aan de orde was het rapport in zake het museum met betrekking tot het alcoholvraagstuk, hl dat rapport komt de commissie tot de conclusie dat oprichting wenschelijk is. Het hoofdbestuur stelde voor een vast museum te Utrecht en daarvoor f 2000 te brengen op de begrooting 1910. Pogingen zullen worden gedaan kos teloos lokalen beschikbaar te krijgen in verschillende plaatsen des lands. Dit voorstel werd aangenomen. Hierop kwam in behandeling het voorstel-Rotterdam, dat het hoofdbe stuur zich tot de regeering wende met verzoek aan te dringen bij gemeente besturen op juiste, krachtige handha ving van de bepalingen der Drankwet. Het hoofdbestuur is bereid, hieraan gevolg te geven, doch ziet er weinig heil in, daar de regeering uit de ver slagen der drankwets-inspecteurs voldoende op de hoogte wordt ge houden. Het voorstel Rotterdam werd aangenomen. De afdeeling Hilversum deed het voorstel dat de vergadering zich uit spreekt over de al of niet wensche- lijkheid om ook vrouwen in het hoofdbestuur te benoemen. Namens het hoofdbestuur deelde mr. H. Ver kouteren mede, dat liet hoofdbestuur tegenover het voorstel sympathiek staathet is geneigd het voorstel uit te voeren. Verder was er een voorstel-Leiden, dat de algemeene vergadering zich uitspreke over de wenschelijkheid van een niet te vroeg openingsuur 's mor gens voor localiteiten met vergunning, in 't bijzonder Zondags, en daarom trent een onderzoek te doen in het geheele land. Op verzoek der afdee lingen liet Leiden de woorden „in het bijzonder des Zondags" vervallen, waarop het voorstel werd aange nomen. Twee Haagsche fietsers botsten te gen eikaar aan de een maakte een salto mortale, de ander loopt een bloedneus op tegen zijn stuur. Dat was al mooi genoeg, zou men zeggen, maar de beide slachtoffers vonden dat blijkbaar niet. De een noemde den ander een ezel, plus nog wat, en de ander schold voor hond, plus nog wat. Daarna ging men elkaar te lijf en al heel gauw waren er twee bloedneuzen. Plots rukte een der vechtenden zich los, schoot als een torpedo op de fiets van zijn tegen stander af en trapte als een razende sterven is het altijd nog vroeg ge noeg om op passende wiize voor de kinderen te zorgen. Ik ben de laatste om je daarin te hinderen. Nu, laten wij dan afwachten, wat het noodlot over onze hoofden besloten heeft. Met een zucht leunde Willy weer in zijn armstoel. Na eenig stilzwijgen vroeg Rogal la Hebt ge in de laatst verloopen dagen geen bericht van Tirschner ontvangen Niets dan dat mijn bankier per telegraaf gevraagd heeft, of een door mij onderteekenden wissel van vijf duizend mark aan de order van Tirschner mocht worden uitbetaald. - Vijfduizend mark Het is een groote som, maar in deze aangelegenheid meende ik vrij gevig te moeten zijn. Als de man slaagt, zal hij nog meer verlangen. Ongetwijfeld. Als hij slaagt, komt het bij ons ook niet op een ruime belooning aan. Laten wij dus bedaard den loop der zaak afwachten. Weder volgde een diepe stilte. Maar bij het echtpaar was de rust slechts uiterlijk, van binnen woelde tusschen de spaken der wielen. Een oogenbiik stond de eigenaar der fiets verbluft dit vernielingswerk te aanschouwen, dan vloog hij op de andere fiets toe, die mede nog op den grond ligt en trapt daarvan de spaken uit de velgen. Een mooi ta bleau twee woedende, bloedende slachtoffers, een lachend belangstel lend pubiiek en twee vernielde rijwielen. Och waren alie menschen wijs Gebrek aan kalmte doet de men schen vaak allerzotst handelen. Maar toch, ai is men vaak volkomen kalm, dan nog verliest men wel eens zijn tegenwoordigheid van geest en stelt men zich aan op een wijze, waarover men later zelf moet lachen. Twee liefhebbers van hengelen te Rotterdam gingen in het midder nachtelijk uur er op uit om pieren te zoeken. Gewapend met een spade en een lantaarntje gingen ze buiten de stad, ginds ver in het land. Ze kwamen nabij den doodenakker, daar, waar diepe rust heerschte en geen leven het kruipend aas verschrikte, daar zou de oogst groot zijn. En de oogst viel mee na enkele minuten hadden de beide vrienden de pracht stukken voor het rapen. Toen echter gebeurde er iets, dat de mannen deed sidderen van angst en schrik en hun een mergdoordringende gil deed sla ken daar, recht voor hen op het aarde-donkere kerkhof bewoog zich iets vreeselijk geheimzinnigs, 't Kwam uit een graf het bewoog zich even boven den grond. Alle heiligen, twee groote wijduitstaande ooren waren duidelijk zichtbaar. 'tLeek de baar lijke duivel! Ge lacht lezer, en meent dat der mannen brein verhit was, dat zij bijgeloovig waren misschien en aan spoken en geestverschijningen geloofden. Dan hebt ge het mis. De mannen waren koel van hoofd en nuchter en voor spoken noch gees ten vervaard. Zij herstelden zich, vermanden zich en met spa en mes gewapend schreden ze behoedzaam op de verschijning toe, welke bij hun nadering tot rust scheen gekomen. Nog een pas of vijftig. Maar dan daar was de vreeselijke dui veleen kop met horens kwam uit de diepte naar boven, een bokke- poot, die zich schoor zette, toen nog een twee voorpooten. 't Was te veel van de mannen moed gevergd, en spade en wormenbak en alles wegwerpend, maakten zij rechts omkeert, loopend wat ze loopen konden, alles vergetend, alleen er op bedacht te ontkomen. Op de stoep van 'teerste stadhuis vielen ze aêm- echtig neer. Ge zijt nieuwsgierig naar de oor zaak van 't geval Luister 1 Den volgenden dag vernam nam, dat een koe uit een weiland was weggeloopen de onrust, en als beiden in de groote wereld niet gewoon waren geweest om zich te beheerschen, hadden zij zeker hun onverschillige houding laten varen. Willy stond eindelijk op en wan delde met vlugge schreden op het terras heen en weer. Dat stilzwijgen en dat rusteloos wandelen duurde een poos voort. Daar bleef hij op eens staan en keek vragend een bediende aan, die uit den tuinsalon naar buiten trad. Op een zilveren presenteerblad reikte de bediende een visitekaartje over. Bezoek? Op dit uur? vroeg Rogalla verrast, doch het volgende oogenbiik stond zij verschrikt op. Zij zag, dat het gelaat van haar echt genoot doodsbleek werd. Hij streek met de hand langs zijn voorhoofd en bedekte een oogenbiik zijn oogen als hinderde hein het zonlicht. Toen zeide hijGeleid de dame naar mijn schrijfvertrek verzoek haar een oogenbiik te wachten ik kom da delijk. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1