u Misdaad. Vrijdag 3 September. jjemeentebestuuL Feuillletm binnenland. No. 206. 47e Jaargang. 1909. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat op 7, 8, 9 en zoo noodig ook 0p 10 September a. s. schietoefe ningen zullen plaats hebben van het fort Pampus Zuiderzee dat omtrent de regeling dier schietoefeningen inlichtingen zijn te bekomen ter gemeete-secretarie op eiken werkdag, van des v. m. 9 tot des n. m. 4 uur. Vlissingen, 2 September 1909. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het aan oorlog te wachten beleid. Hierover spreekt zich in twee uit gebreide artikelen in het „Vaderland" de heer Th(omson) uit. De schrijver opent deze met een herinnering aan het Jan.-nummer 1903 van de „Militaire Gids", waarin een nieuwe richting werd ingeluid. Het tijdschrift sprak toen o. a. van „de tyenschelijkbeid van een korter ver blijf in de kazerne en een tucht die zonder de waarde van het leger ie verzwakken aan het Nederlandsche volk minder antipathiek is dan de thans verlangde." Op den buitenomslag dier aflevering stond ook genoemd als mede-aan vaardende de verantwoordelijkheid voor „de nieuwe richting" de tegen woordige minister van oorlog W. Cool, toenmaals luit.-kol. van den generalen staf, directeur der hoogere krijgsschool. Later schreef de heer Cool een Stiidie iri de njeer behoudende „Mi litaire Spectator", welke studie echter, hoewel als vervolgartikel bedoeld, niet werd voortgezet. Een naschrift der redactie toonde groot meeningsver- schil met den auteur Cool over het onderbrengen der kustartillerie en van den torpedodienst bij dezeemacht. Hoe dit zijde heer Cool heeft verwachtingen gewekt. Hij toonde zich een tegenstander van de loting voor stander van de door minister Eland gewenschte, door de Kamer afge stemde lichaamslengte voor miliciens van 1.57 M. Over de loting zegt de heer Th. Reeds zoo dikwerf is betoogd, dat in het vasthouden der loting de kern- fout schuilt van onze legerinrichting dat onmogelijk de dienstplicht zijn hooge zedelijke beteekenis kan ver zijgen, zoodat het als een zegen beschouwd wordt, een „gelukkig" nummer te trekken, dat van eiken legerdienst vrijsteltdat het een schan TELEEOONtNTJMMER 10. O 26.) De baron schelde en beval den hjnnentredenden bediende mijnheer Tirschner naar de eetzaal te geleiden hem een ontbijt voor te dienen. Later moest het rijtuig voorkomen om dien he r weer naar het spoor station te brengen. Nogmaals Raakte de zaakwaarnemer een diepe buiging en volgde toen den bediende naar de eetzaal. Willy Von Alten- wak herademde zoodra hij weer aileen was. Weldra zat mijnheer Tirschner in "'ponder goeden luim aan een voor- "effelijk ontbijt in de groote zaal, waar de heerlijke geur der bloemen NI het park door de openstaande et!fers binnendrong, leüa 'lc' 'nn'S welbehagen, dat hij delijk onrechtvaardig stelsel is, waar bij de een gedurende vele en vele jaren gebonden is en verplicht tot dikwerf zware diensten, terwijl een ander, die veelal beter geschikt is, tot geen enkele vervulling gehouden is. Herhaling is dus overbodig. En, in dien het minister Cool gelukt om door een wijziging in de keuringsvoor schriften en door verhooging van het contingent (met dienstbekorting tot het strict onontbeerlijke) de afschaf fing der loting mogelijk te maken, hij zal reeds daardoor alleen zijn naam als minister van oorlog vereeuwigen. De heer Th. bespreekt verder de toenmaals door den heer Cool voor gestane denkbeelden over den eersten oefentijd en over de viermaanders en zegt o. a. Worden de keuringseischen ver scherpt, dan zal op dit oogenblik wij twijfelen er niet aan of de mi nister zal zoodanig inzicht deelen tegen een normalen diensttijd van zes maanden voor onberedenen geen overwegend bezwaar meer bestaan. Dat minister Cool een aanslag zoude doen op de viermaanders, we zijn hiervoor te minder bevreesd om dat in het veelbesproken artikel o. a. deze beteekenisvoile zinsnede voor komt „Geen reactie iptusschen op geenerlei gebiedeene zinsnede, die we vertrouwen, den nieuwen mi nister nimmer zullen behoeven voor te houden. Het tweede artikel, aandacht ge vend aan 's ministers denkbeelden over de doode strijdkrachten, gewaagt van eenige vrees, dat de oude liefde voor het bouwen van vestingen, den minister, die afkomstig is van het wapen der genie, parten zal spelen. Gewezen wordt echter, als een be moedigend voorbeeld, op minister Eland. Wat aangaat des ministers beleid met betrekking tot den geest in het leger, verheugt zich de heer Th., dat generaal Cool een man is, „die van de enge militaire opvattingen, van de apartheid van het leger niet be geert te weten". Het gezagsfanatisme meent de heer Th„ heeft in hem een vijand. Dienaangaande schrijft hij Onder een minister als Sabron, die hoe bekwaam en hoe door en door eerlijk ook, hoe ook volkomen te goeder trouw, iemand was met op vattingen van recht, zóo ouderwetsch, zoo vierkant in strijd met gewone burgermans-rechtsbegrippen, was te over gelegenheid dat de kwade kant, het weerzinwekkende van het mili tarisme zich toonen ging. Moge zijn Excellentie Coo! de kracht bezitten om die uitwassen af te snijden. Hij zal krachtig moeten zijn, zeer krach- lig, want er zijn er onder zijn „rech terhanden" en een minister kan steeds gevoelde wanneer hij zulk een familiezaak te behandelen had, ledige hij juist een glas rooden wijn tot op den bodem, toen de vleugel deur tegenover hem openging en een dame met trotsche figuur bin nentrad. Tirschner sprong van zijn stoel op en boog eerbiedig. Hij had me vrouw Rogaiia Von Altenbrak herkend Laat ik u niet storen, mijnheer, sprak de barones met nederbuigen- de minzaamheid. Ik wilde slechts even zien, of de bediende goed voor u gezorgd heeft. O, mevrouw, geef u geen moeite De slimmerd begreep dadelijk wel, dat die vriendelijke bezorgdheid slechts een voorwendsel was om ongestoord te kunnen spreken, zon der dat haar komst in het oog liep. Het vermoeden lag voor de hand, dat zij gaarne die lastige mededing ster naar het bezit van Aitenbrak van de bank geschoven zou zien. Hij wilde de barones op gang helpen, want hij zag, dat zij moeilijk een toepasselijk begin kon vinden. Hij begon dus Mevrouw de barones heeft ftbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. zich natuurlijk niet van alles persoon lijk op *de hoogte stellen die een regime-Sabron uit overtuiging waren toegedaan. En ook zijn er onder de „rechterhanden" vele „linker" getuige de haast historische blunders onder zoo menig ambtsvoorganger geboekt. 31 Augustus te Berlijn. De afdeeling van het Algemeen Nederlandsche Verbond, de vereeni- ging „Het Holiandsche Gezelschap te Berlijn", herdacht den geboortedag van H. M. de Koningin in een gezel lige bijeenkomst, waartoe alle bekende landgenooten uitgenoodigd waren. Zoo kwamen ongeveer 100 landge nooten bijeen, een bewijs dat de liefde voor Vorstin en vaderland ook in het drukke leven der vreemde wereldstad niet verloren ging. De afstanden zijn hier groot en zij kwamen van alle zijden, ja zelfs uit de voorsteden. Het bestuur had een aardig pro gram tezamen gesteld waarvan vooral de levende beelden en de Meidans, uitgevoerd door 8 dames, grooten bijval vonden. Na het zingen van het Wilhelmus, dat ons in den vreemde altoos weer opnieuw bekoort en in een geestdriftige stemming brengt, begroette de voorzitter de aanwezigen, eindigende met een driewerf hoezee voor H. M. de Koningin waarmee allen luide instemden. Koornummers en voordrachten wisselden zich nu af en gaven aan dezen avond een recht feestelijk karakter. Iets later op den avond verschenen baron Gevers. Hr. Ms. g antenjhi. rnr. van Vredenburch, legatieraad. In warme woorden sprak Z. E. zijne bijzonder tevredenheid uit een zoo groot aantal landgenooten te mogen begroeten en liet zich velen daarvan voorstellen. Een gezellig bal besloot dit goed geslaagde feest. Middenstandstentoonstelling. Voor de laatste maal kwamen gis termiddag de exposanten en het uit voerend comité der middenstands tentoonstelling in de tuinzaal van 't Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam bijeen, omdat, zooals de heer Meuw- sen in zijn rede zeide, men gemeend had, evenals elf weken geleden de opening der tentoonstelling, ook de sluiting in eene afzonderlijk daartoe belegde bijeenkomst te moeten doen plaats hebben. Bovendien voelde spr. zich gedrongen, zoowel namens het uitvoerend comité als namens het bestuur van den Middenstandsbond, de exposanten dank te zeggen voor de betoonde medewerking, waardoor de tentoonstelling een volledig succes kon worden. De gehouden expositie heeft het „saamhoorigheidsgevoel" der middenstanders terdege versterkt, zeker wel van haar echtgenoot ver nomen, dat ik morgen naar Italië ga om te onderzoeken of de be wering waarheid bevat, dat mevrouw Montelli met den overleden baron Von Altenbrak een wettige huwelijk heeft aangegaan. Rogaiia kleurde. Dus Willy had nog geen onherroepelijk besluit ge nomen Hij laveerde nog hij was nog te winnen voor haar plan om de bewijzen te vernietigen. Zij ge voelde een zekere voldoening, zij was nu zeker van haar overwinning. Zij wilde den kleine sluwen man echter niet laten bemerken dat tus- schen haar en haar man oneenigheid bestond, en daarom zeide zij zeer koel en bedaard Zoo was het ten minste tusschen mijn echtgenoot en mij afgesproken. Daar ge echter in zaken veel ervaring hebt opgedaan, zou ik over deze aangelegenheid gaarne uw oordeel vernemen. Zou de bewering, dat er een wettig hu welijk gesloten is, waarheid bevatten of niet De slimmerd glimlachte en haalde de schouders opWie kan met ze kerheid die bewering tegenspreken en waar alle exposanten hebben mee gewerkt aan een groot algemeen be lang, hoopt spreker, dat ze ook in eigen zaak de vruchten er van zullen plukken. Meteen dronk op het welzijn van den Nederlandschen Midden standsbond eindigde de heer Meuw- sen zijn toespraak. Nadat de firma Groote de aanwe zigen gekiekt had, begaven de expo santen zich weer naar de verschil lende zalen, om in den chaos van kisten en pakken de laatste brokstuk ken hunner stands verder te verzorgen. Verbetering gemeente-administratie. De Nederlandsche bond van ge meente-ambtenaren, die zoo krachtig opkomt voor de belangen zijner leden is tevens in menig opzicht voortdu rend ijverig bezig tot bevordering van in het algemeen belang hoog noodige verbetering in de gemeente administratie. Dat belang is bij een goede werkzaamheid der gemeente wegens de zich voortdurend uitbrei dende staatsbemoeiing, ten nauwste betrokken. Het uitstekend geredigeerd weekblad van den bond staat ook als administratief blad zeer goed aangeschreven. Tot verbetering heeft mede reeds merkbaar medegewerkt de in 1906 gehouden uitnemend ge slaagde tentoonstelling op gemeente lijk administratief gebied. Verschil lende afdeelingen richtten opleidings cursussen op en de afdeeling Lim burg een bureau tot verbetering van de gemeente-administratie. In de af deelingen zijn dit jaar reeds belang rijke voordrachten gehouden over verbetering woningtoestanden, con trole gemeente-comptabliliteit, vereen voudiging administratie, herziening plaatselijk belastingstelsel, inrichting gemeente-begrooting, arbeidscontract, herziening bevolkingsboekhouding. In de a. s, jaarvergadering te Maas tricht worden behandeld voorstellen betreffende oprichting museum ge- meentebeheer, verbetering leerlingwe zen, prijsvraag gemeente-administra tie, uitgave studiewerken. Door een en ander geeft de bond zeker duide lijk blijk, dat hij vraagt om lotsver betering voor zijne leden, maar ook krachtig weet te bevorderen, dat zij deze in elk opzicht inderdaad waard zijn. De bondsdagen van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren zul len van 9 tot 13 September e. k. te Maastricht gehouden worden. Don derdagavond ontvangst der deelne mers op het raadhuis en gezellig samenzijn. Zondag en Maandag (11 —13 Sept.) bezoek aan industrieele ondernemingen en excursies in de omstreken, o.a, naar Epen-Wittem- Vaals en naar de Urfthalsperre. Vrijdag 10 September algemeene Het is altijd nog mogelijk, dat me vrouw Montelli de waarheid spreekt, ofschoon er, vreemd genoeg, geen papieren voorhanden zijn. Bij deze laatste woorden deden zijn toon en de uitdrukking van zijn gelaat Rogalla's bloed naar de wan gen stijgen. Welnu, mijnheer Tirschner, wanneer dat huwelijk werkelijk ge sloten mocht zijn, verschaf ons dan zoo mogelijk het oorspronkelijke bewijsstuk daarvan, dan is meteen aan onze twijfel een einde, sprak zij, zich met geweld tot kalmte dwin gende, Verlaat u geheel op mij, me vrouw. Op dat oogenblik kwam de be diende weer binnen en meldde, dat het rijtuig gereed stond. Tirschner stond op en boog eerbiedig voor de barones. Deze beantwoordde zijn groet met een trotsch hoofdknikje. Tot weerziens dus, mijnheer. Mevrouw zal over mij tevreden zijnantwoordde de kleine man glimlachend. Toen verwijderde hij zich snel en bijna onhoorbaar. Rogaiia bleef alleen. Trinmfeerend vergadering waar o. m. aan de orde zullen zijn Voorstel tot benoeming eener commissie inzake het leerling wezen voorstel om in beginsel te besluiten tot stichting van een mu seum machtiging tot het uitschrij ven van een prijsvraagvoorstel om de algemeene vergadering niet meer op Zondag te houdenvoorstel uit gave van studiewerken, en voorts huishoudelijke onderwerpen. Rijkspostspaarbank. De directeurder rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dataile spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Augustus, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mo gelijk, ter verificatie en rentebij schrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van om slagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der posterijen ver krijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt te gen bewijs van ontvang. Machinistenexamens. Aan candidaten die z-ich reeds hebben aangemeld of zich nog wen- schen aan te mdden voor het aan staand examen, aanvangende 14 dezer wordt medegedeeld, dat dit niet te Rotterdam, maar te Utrecht zal wor den gehouden. Surnumerairs S. S. Bij de directie der S.S. is een ver zoek ingediend om binnenkort sur numerairsexamen te doen houden, speciaal voor lien die zonder goed gevolg reeds een of twee malen dat examen aflegden. Degenen die reeds in 1907 voor het surnumerairsexamen slaagden en tot heden nog niet wer den aangesteld hebben een ver zoekschrift ingediend om thans te worden benoemd tot surnumerair. Verpleging van christelijke krankzinnigen. Volgens het jaarverslag van de vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland, wer den in Veldwijk verpleegd 502 pa tiënten, in Bloemendaal, te Loosdui nen 583in Dennenoord, te Zuid laren 562 in Wolfheze, te Doorweth 274 patiënten. De winst- en verlies rekening van Veldwijk sluit met een eindcijfer van f 429,855.91 Va> saldo verlies f8700.41 van Bloemendaal met een totaal van f 210,451.35, saldo verlies f 3884.94 van Dennenoord met een totaal van f 200,231.177s, saldo verlies f 5070.65 van Wolfheze met een totaal van f 90,521,29, met blikte zij in het rond. Nu wist zij, dat zij haar doel zou bereiken. TIENDE HOOFDSTUK. Het was midden in den zomer. De zou stond hoog aan den helderen hemel en zond haar verzengende stralen neder op het slot Altenbrak en zijn omgeving. Boomen en strui ken lieten hun bladeren smachtend hangen. Het eentonig gedruisch van den zwarten fontein, het getjilp der zwaluwen, en het gekraai van den haan, waren de eenige geluiden, die men hoorde in het stille park. In de schaduw van een breedgetak- ten olmboom lag Willy's groote dog en waakte half ingedommeld over het dochtertje van zijn meester, dat met haar hoofdje op zijn rug liggen de, was ingesluimerd. in bevallige verwarring omlijstten de blonde lokken het bekoorlijke ronde gezichtje van het kind, dat haar armpjes om den hals van den hond had geslagen. Wegens haar zachten aard en haar aanvalligheid was de kleine Gerda de lieveling van haar vader. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1