aagi, Donderdag 1 September. Feuilleton. ^r, sS ILS, No. 205 47e Jaargang. 1909. Van Week tot Week. BINNEN LANDT nbe>} >tem. Keer tuur miig. ungm. iën. nde ird. n, enz. lofdprijs ure. BRAAT, Ol :>!- li- ïst VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemenfs-ftduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. De komkommertijd treft hef. Er is betrekkelijk weinig politiek nieuws. Maar wat komt het er op aan De wereld heeft toch alleen maar ooren en oogen voor het luchtschip en we tiebben in den letterlijken zin des woords een luchtvaartweek achter den mg. Men vliegt, de een overtreft den ander en de ander den een, ongeluk jes blijven niet uit, teleurstellingen nog minder. Wanneer, dit is de groote les der week, de opgewondenheid en opgetogenheid wat aan 't bedaren gaan en men zich langzamerhand zal gaan gewennen aan de bewegingen van het luchtschip, dat nog maar door een betrekkelijk klein aantal men- schen is aanschouwd, dan zal men zich op een kalmer en meer weten schappelijk standpunt gaan stellen. Dan zal men erkennen dat thans wellicht de grootste uitvinding ge daan is, die ooit de wereld aan schouwde, waar die uitvinding nog in hare geboorte verkeert en een lange tijd noodig zal wezen om het lucht schip tot de hoogst bereikbare vol maaktheid en practische bruikbaar heid op te voeren. En dan, ontdaan van het opgeschroefde van heden, ontdaan vooral van het sportachtige, dat er tamelijk dik op zit, zal het wel beter gaan. Paulhan door Latham en Latham door Farman overtroffen, dat is zeker erg interessant. De Zeppelin III naar Berlijn is evenwel, men zal het moe ten erkennen, interessanter en men kan zich voorstellen welk een dag de Berlijners, welk een dag vooral de keizer heeft beleefd. We willen maar hopen dat Champagne, dat Berlijn, dat de honderdduizenden of millioenen, die van de luchtvaartweek hebben genoten, thans weer tot het gewone of dagelijksche leven zullen zijn teruggekeerd. Eigenaardig is het, dat de Britsche minister Lloyd George verklaarde, vóór zijn bezoek aan Champagne, waar hij de proeven aanschouwde, niet geweten te hebben hoezeer Groot Brittanje op het stuk der luchfscheep vaart ten achter was. „Wij zijn", zeide hij, „even ver als de Perzen of de Siameezen." Dat zal dus wel op een nieuwe concurrentie uitloopen 1 De werkstaking in Zweden heeft het gewone verloop. Ontevredenheid onderling, verwijten, kwalijk verholen wrevel over blijkbare mislukking, enz. Het einde der typografenstaking is reeds te voorzien. In de kleinere ste den en op het platteland hebben vele drukkers zich zetmachines aangeschaft en kunnen het nu ook met minder gezellen af. Er komen in Stockholm bootwerkers uit Duitschland, die in (Adv.) 25.) Tirschner kon zijn net voortdurend dichter om zijn slachtoffer vasthalen. En hebt u geen enkel schrifte lijk bewijs Willy weifelde alweer, maar het somber dreigende gelaat van zijn vrouw kwam hem voor den geest en een nieuwe leugen volgde. Neen antwoordde hij. Tirschner glimlachte. Bestaan er geen bewijzen Ik kan moeilijk gelooven, dat die dame ze heeft, anders zou zij die wel laten gelden. Dat is natuurlijk. Maar zouden de kinderen van mevrouw Montelli onder zekere omstandigheden erfge- rechtigd zijn Daar is weinig kans op. De wettigheid van zoo'n huwelijk kan een schip worden gehuisvest, zoodat de stakers er niets aan doen kunnen. Wegens de staking is de verkoop van alcohol in 'tgeheele land beperkten dat schijnt een goede maatregel te wezen, waaromtrent men voornemens is ze nog eenigen tijd na afloop van den strijd te doen voortduren. De zaken tusschen China en Japan, betreffende Mantschourije, moeten nu in hoofdzaak geregeld zijn. Blijft nog over een quaestie van rechtspraak in zekere mijndistricten maar ook dat zal wel spoedig in orde wezen. De Japanners hebben vrij wat water in den wijn gedaan, maar weten waar schijnlijk wel waarom. Het nog altijd in de macht der japanners zijnde Tsjientao-gebied wordt aan China teruggegeven. De aldaar talrijke Core- aansche bevolking komt weer onder Chineesch rechtsgebied. In hoofdzaak had men zich natuur lijk omtrent de spoorwegquaestie te verstaan, waarvan h et hoofdresultaat is, dat zoowel de Noord-Chineesche als de Zuid-Mantschoerijnsche lijn tot Moekden worden doorgetrokken en China geen concurreerende lijn zal mogen aanleggen, in dit opzicht is de winst aan de zijde van Japan, dat wel niet zal nalaten van die voordeelen behoorlijk partij te trekken. ln Engeland is men nog steeds niet uitgepraat over den Congo. De aarts bisschop van Canterbury zit er achter en wil nu een demonstratie van gods dienstige lichamen presideeren, ten einde te trachten op die wijze België naar de Engelsche pijpen te laten dansen. Zooals bekend is, bestaat in Enge land eene Vereeniging voor hervor ming van den Congo, en thans heeft deze zich weer bij de regeering be- betwist worden. Ik verlang echter geen proces, ik wensch alle opzien te vermijden. Zeer begrijpelijk, heer baron. Wil nu ook eens toeluisteren om te vernemen, hoe ik over de zaak denk. Ik geloof, dat dit huwelijk niet ge sloten is. Mevrouw Montelli zou an ders reeds lang met haar aanspraken voor den dag zijn gekomen. Gelooft ge dat werkelijk? Ik ben er tamelijk zeker van. Hoe zou he'. anders mogelijk zijn, dat er geen schriftelijke bewijzen voorhanden zijn, dat mevrouw Montelli zelfs geen trouwacte in handen heeft? Ja, gij kunt gelijk hebben, maar men noemde mij zelfs de plaats, waar het huwelijk gesloten zou zijn, die plaats heet Frati bij Palermo. Frati Frati zeker een arm zalig dorpje in het gebergte. Heeft u aan den ambtenaar van den bur gerlijken stand in die plaats geschre ven Tot heden niet. Ah, dat is goed, zeer goed 1 Mag ik u een voorstel doen, heer baron klaagd over het schenden der rechten van inboorlingen en Engelschen, door de Belgische overheden te Katanga. Zóo houdt men het pad warm, maar de Belgische regeering is voornemens een speciaal gouverneur voor het bedoelde gewest aan le wijzen, ten einde alle opwarmerij .eg te nemen. Wij vreezen dat het niet veel baten zal en de Engelschen toch zullen blijven mopperen. Als Belgische ko lonie is de Congostaat den Engelschen neus voorbijgegaan, en hoewel alle bisschoppen der Staatskerk aan dit feit geen einde kunnen maken, zai men toch wel niet ophouden het den buurman lastig te maken. Nog enkele dagen geleden werd er aan getwijfeld, of de pretendent naar den Marokkaanschen troon nu wel degelijk gevangen was. Later bleek dat dit, ongetwijfeld tot 's mans groot verdriet, wel degelijk het geval was en dat hij gevat was in het door hem bezette heiligdom der Beni-Mesara's. Het is zulk een heuglijk feit, dat men acht dagen lang feest zal vieren. On getwijfeld zou dat feest vieren opge luisterd zijn geworden door de gru welijkste martelingen van den gevan gene, ware het niet dat inmiddels ook in deze nog zoo onbeschaafde streken de beschaving een duit in 't zakje mocht gaan leggen. Van Fransche en Engelsche zijde is onlangs ernstig geprotesteerd tegen het doodmartelen van vijf en twintig gevangenen. Van daar dan ook dat de rogi nu alleen maar, als Jantje van Leiden, in een kooi opgesloten is, waar hij overigens naar hartelust mag smullen. Wat het leger betreft, (waarmede de Spanjaarden legen de Rif-kabylen opereeren, is er weinig nieuws. Het blijkt echter uit alles, dat de Span jaarden wel heel voorzichtig mogen zijn en dat een hunner gelijk had toen hij beweerde, dat het Spaansche leger de binnenplaats van een huis bezet heeft en nu uit de vensters beschoten wordtinderdaad eene zeer aange name positie, lederen dag gaat er een convooi uit Melilla, om de voor uitgeschoven posten van het noodige te voorzien en iederen dag wordt het ook aangevallen, waarbij men dan ook dagelijks met verlies uit hinderlagen wordt beschoten. De Mooren houden zich op een afstand van vier honderd meters en blijven zorgvuldig verbor gen. De aanval der Spanjaarden in het groot blijft voorloopig uit, daar men door de ondervinding wijs is geworden. De Kabylen zijn ongeveer 50000 man sterk, met veel practische ervaring in de wijze waarop zij oorlog voeren, terwijl de meeste omstandig heden in hun voordeel zijn. De Span jaarden hebben 30000 man in Noord- Afrika, terwijl er nog 10000 worden uitgerust. Welnu Laat mij voor uwe rekening naar Palermo gaan en inlichtingen inwinnen omtrent dat Frati. Wie weet of er wel een plaatsje van dien naam bestaat en of er wel een kan toor van den burgerlijken stand is. Is dat wei het geval, dan onder zoek ik of daar ter plaatse het hu welijk tusschen Eduard Von Alten brak en Margherita Montelli is in geschreven. Ik ben u zeer verplicht, als gij dat op u wilt nemen. Op die wijze alleen kan worden vastgesteld, of dat huwelijk werkelijk is gesloten. En wanneer dat het geval wel mocht zijn vroeg Tirchner met een loerenden blik. Willy Von Altenbrak zweeg en keek somber naar den grond, ter wijl hij plotseling kleurde. De zaakwaarnemer had genoeg gezienhij wist nu hoe de zaken hier stonden. Als ervaren man raadde hij de wenschen van zijn lastgevers en wist die tegemoet te komen. Zoo ook nu 1 Hij schoof zijn stoel nog wat dichter bij, legde zijn hand Nu de Sultan den pretendent in handen heeft, zou hij ook wel gaarne het Rif onderwerpen, doch daaraan valt beslist niet te denken en daarom is de Spaansche regeering van mee ning, dat Spanje de veiligheid van zijne Noord-Afrikaansche bezittingen moet handhaven. Worden de stammen niet getuchtigd, dan staat dat gelijk met een prijsgeven van het gezag. Vermoedelijk, dit althans is de mee ning van sommige staatslieden, zal Spanje doen, wat Frankrijk een paar jaar geleden deed en een gebied tij delijk bezetten om er de orde te hand haven en den Sultan behulpzaam te zijn in de vestiging van zijn gezag in Noord-Afrika. Voor een zwak land als Spanje zal het, vreezen wij, een dubbel wanho pige onderneming zijn. De jaardag van H. M. de Koningin. Koninginnedag zette zich te 's Gra- venhage, wat het weer betreft, niet gunstig in. Een zwaarbewolkte lucht hevige windvlagen uit het Westen, kortom, een van die dagen, zooals er reeds te veel waren in dezen winterschen zomer. Natuurlijk deed deze weergesteld heid afbreuk aan de levendigheid waardoor de Residentie zich anders op den 31 Augustus kenmerkt. De vlaggentooi scheen vooral in de buitenwijken geringer dan andere jaren, vermoedelijk omdat menigeen bevreesd is, dat vlag en stok,niet bestand zullen zijn tegen de felle windvlagen. In de binnenstad was dc nationale driekleur van vele huizen ontplooid. Rijks- en gemeente ge bouwen gaan voor, en ook de ge zantschapsgebouwen hebben de vlag uitgestoken. De schoolkinderen die vrijaf had den, begaven zich reeds vroeg in den ochtend naar de volksbuurten, waar, op verschillende plaatsen, een zwakke nabootsing is gegeven van de miniatuur-kermis op het Voorhout, waar in vroegere jaren de jeugdige feestgangers samenkwamen. Velen trokken naar de badplaats om tegen woordig te zijn bij het uitrijden van de versierde wagens. Onder een plasregen marcheerden de troepen op naar het Malieveld tot het houden der parade ter eere van het geboortefeest van Hare Majesteit de Koningin. De wind bulderde door het geboomte dat het veld omgeeft. Een der tropheeën aan den ingang van het Haagsche Bosch woei uit elkaar en vlaggen scheurden hier en daar aan flarden. Maar weer en wind tartend stonden daar de grenadiers en jagers, recht en kranig zat de ca valerie te paard als ware het 't mooi op Willy's arm en fluisterde Ik zal u zeggen, wat ik dan doe, mijnheer de baron. Ik zal trachten, dat regis ter, waarin die huwelijksacte is in geschreven, meester te wordenGe lukt mij dit, dan breng ik het u hier. U kunt er dan mee handelen, naar uw goedvinden. Heb ik mijn taak goed begrepen Langzaam sloeg Willy de oogen op. Zijn blik ontmoette dien van den kleinen mageren man, die ineenge doken zat als een roofdier, dat op het punt is zijn prooi te bespringen. Een tijd lang keken zij elkaar in de oogen, alsof zij in elkanders ziel wilden lezen. De scherp loerende blik van den vreemde werkte met geheimzinnige kracht op Willy doch eindelijk onttrok deze zich met ge weld aan dien invloed en met een diepen zucht stond hij op en zeide Gij hebt uw taak goed begrepen, mijnheer Tirschner. Ik moet nood zakelijk die bewijzen in mijn bezit hebben, om mijn gedragslijn tegen over mevrouw Montelli daarnaar te regelen. Breng mij dus die bewijzen als ze tenminste voorhanden zijn Dat is afgehandeld, mijnheer ste weer ter wereldbedaard keek de veldartillerie naar de door den regen gepolijste stukken. Een oogenblik kwam het zonnetje door, net toen de gouverneur der residentie luitenant-generaal van Ermel Scherer, de troepen onder de tonen van het Wilhelmus inspecteerde, maar toen het défilé even aan den gang was, kwam er weer een stortbui. De wapenschouwing had overigens het gewone verloop en niettegenstaande regen en wind omzoomde een groote menschenmassa het paradeveld. Het personeel der Haagsche Tram weg-Maatschappij heeft weer zijn beste beentje voorgezet. Er zit groote oorspronkelijkheid en geest in de wijze waarop dit jaar de motor- en aan hangwagens zijn versierd. Het weder, dat steeds dreigend was, hield op met dreigen, want regen- en windvlagen gierden over het Gevers-Deynootplein en maakten den laatsen dag van Augustus schier een herfstdag gelijk. 'tWas jammer voor de keurige en vaak origineele versieringen. Slechts toen de wagen, op het dak een win terlandschap voorstellende en geheel door sneeuw omgeven met „bevroren" ruiten voorreed, protesteerde de zon héél even, door haar stralen over de bibberende menschenmenigte uit te gieten. Jammer en nog eens jammer 1 Wat had dat mooi en feestelijk kunnen zijnMaar at is een mensch nu nog zoo'n volbloed feestganger, met zulk weer gaat de feestvreugde er uit. Zij die voorspeld hadden, dat „er niks van terecht" zou komen, hebben nu we! niet heelemaa! gelijk gekre gen maar toch is de iluminatie vrij wel mislukt. De departements- en andere gebouwen, zoomede de groote hotels, die de gasverlichting reeds vervangen hebben door een electri- sche, maakten natuurlijk een schitte rend figuur in dubbele beteekenis en waar de gasilluminaties uit den wind stonden ging het ook nog. Zoo o. a. voor het stadhuis, waar ditmaal eene fraaie verlichting was aange bracht in briilant vuur, omkransende de zeer goed gelijkende portretten van H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden, met de onderschrif ten „Wilhelmina, Juliana en Hendrik", welk stuk vervaardigd is in de fa briek van den heer George Wilson aldaar voor welke fabriek tevens de eveneens uitmuntend gelijkende buste van H. M. de Koningin, door een brillante gasilluminatie omgeven prijkte. Het groote stuk in het Haag sche Bosch, voorstellende het kasteel Heeswijk, had het nu en dan al bitter te kwaad tengevolge van wind vlagen en regenbuien. Een der vleu gels en een gedeelte van het dak, kon men ondanks herhaalde pogin- de baronWanneer moet ik de reis aanvaarden Morgen - vandaag nog, als dat mogelijk is. Laten wij het dan op morgen stellen. Ik heb nog eenige zaken te regelen, en u moet mij nog een aan wijzing op uw bankier geven. Welzeker, ik zal u een aan wijzing geven. Met een beleefde buiging en onder vriendelijk glimlachen nam de zaak waarnemer het orderbriefje in ont vangst, waarop de bankier hem een groote som gelds moest uitbetalen. Zoo, mijnheer de baron ik dank u, morgen in de vroegte ga ik op reis, en binnen weinige da gen zult u van mij vernemen of dat vermeende dorp Frati bestaat of niet. Ik heb de eer, mijnheer de baron 1 Wilt ge niet een kleine ver- frissching Zeer vriendelijk baron. Inder daad zou ik gaarne 1 (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1