Meltroti ii UW. 31 Augustus, Feuileton. No. 203 47e JaargaDg. 1909. Dinsdag binnenland. VLISSiINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Tweede Kamerverkiezing. Aangezien de heer J. H. de Waal Malefijt, ingevolge zijn benoeming tot minister van koloniën, krachtens artikel 96 der grondwet van rechts wege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal heeft ver loren, zoodat in de thans zittende Kamer een vacature is ontstaan, moet in het district Breukelen een aan vullende verkiezing plaats hebben voor een lid dier Kamer, om met den derden Dinsdag in September van dit jaar af te treden. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat die verkie zing zal plaats hebben op Donderdag 9 September, de stemming zoo noodig op Dinsdag 14 September en de herstemming zoo noodig op Maandag 20 September. De nieuwe verkiezing, noodig ge worden omdat de heer H. de Waal Malefijt, na bij de verkiezing voor de Tweede Kamer derStaten-Generaal, die met den derden Dinsdag van September 1909 optreedt, tot lid dier Kamer te zijn benoemd, ingevolge art. 96 der grondwet niet als zooda nig kan optreden is door den min. bepaald op Donderdag 9 Sept., de stemming zoo noodig op Woensdag 22 Sept., en de herstem ming zoo noodig op Dinsdag 5 October. De strijd van Breukelen. De vervanging van wijlen minister Bevers door mr. Regout heeft het kabinet-Heemskerk in alle opzichten versterkt; de opvolging van generaal Sabron door generaal Cool heeft het ministerie physiek versterktvan zijn beleid in parlementaire wateren kan men nog maar het beste hopen maar met De Waal Malefijt is het vierde ministerie-Heemskerk ernstig ver zwakt geworden. Het is een benoe ming welke, wanneer er geen politiek in de wereld was, nooit haar beslag zou hebben gekregen meent de „Kamper Ct." Maar politiek is een breede dekmantel om in strijd, in gebruiken en gewoonten, in beginse len en loopbaan vergoelijkend te ver bergen, wat dikwijls op ander terrein nergens zou worden geduld. Maar nu zou boontje wel heel ty pisch om zijn loontje komen, wanneer tengevolge van deze benoeming, wel ke den Kamerzetel voor Breukelen vacant maakt, de twee groote helften der rechtsche meerderheid het met elkaar aan den stok kregen. Of eigen lijk, zoover is het al. De vraag is maar of het ook zoo zal doorgaan. Het is weer de oude geschiedenis, waarvan bij de jongste algemeene verkiezingen Almelo een sterk illu- streerend voorbeeld heeft gegeven. Het steile Protestantisme is er in de meeste districten niet toe te krijgen in massa op een katholiek te stemmen. Maar het volgzamer element der ka tholieke kiezers, en vast in de hand der geestelijken, stemt zooais de politiek dat nu eenmaal schijnt te willen. En dus heeft Van Kol, die het te Enschedé een- en andermaal won van den katholiek, het daar dit jaar tegen den anti-revolutionair verioren. En nu komt Breukelen los Als een uitgemaakte zaak beschouwde het de „Stichtsche Ct." dat opnieuw een anti-revolutionair zal worden gesteld en gekozen. Maar de katholieke pers wil er niets van weten. „Hoog spel" zou de „Residentiebode" het zelfs noemen, wanneer de anti-revolution- nairen zich tegen het verlangen der katholieken in Breukelen verzetten en geen katholiek candidaat wilden. Want de katholieken hebben er de meerderheid. Maar het „Centrum" houdt goeden moed. Er is nog kans voor rechts om het eens te worden op een Katholie ken candidaat, en anders „ook wanneer de Christelijke partijen om den zetel gaan „vechten", dan zal daardoor natuurlijk de samenwerking niet worden verbroken, noch een twistappel opgeworpen, die de coali- litie uiteendrijft." intusschen, grappig blijft het dat De Waal Malefijt dezen „broeder twist" heelemaal niet voorzien heeft. Want van den regeerder heet dit immers een eerste plicht, liet wezen zelfte kunnen voorzien -O— 23.) En waarom hebt ge die papie ren niet reeds lang aan je schoon zuster, Signora Montelli overgegeven vroeg Rogalla honend. Zeg waar om hebt ge daarmee tot heden ge draald? Rogalla, riep hij verwijtend. Zij kwam naast hem staan en zacht, bijna sidderende klonk het van naar lippen ik za\ het je zeggen, waarom ge het niet gedaan hebt. mdat ge te lafhartig zijt om een' vast besluit te nemen en daarnaar je handelen, omdat ge in beslui teloosheid gehoopt hebt, dat een on voorzien toeval je te hulp zou komen omdat ge langs sluipwegen wilt ver zijgen, wat door een enkele vast beraden handeling bereikt kan wor- n- Daar is de haard, er ligt hier Vlagvertoon in oost-Azië. Naar aanleiding van het bericht aangaande het vertrek van de pant serschepen „De Ruyter", „Tromp" en „Koningin Regentes" naar China en Japan en van het pantserdekschip „Noordbrabant" naar San Francisco (al deze schepen behoorende tot het Nederlandsche eskader in Oost-Indië), deelt men ons het volgende mede Reizen van onze oorlogsschepen naar de Westkust van Amerika be- hooren de laatste tientallen van jaren tot de zeldzaamheden. We vernamen, dat, nadat het fregat „Het Zilveren Kruis" in April 1888 onder bevel van den toenmaligen kapt. ter zee J. C. Joe- kes, San Francisco bezocht, die haven door geen enkele onzer oorlogssche pen meer is aangedaan. Ook bezoe ken aan Chineesche en Japansche havens behooren tot de zeldzaamhe den. Op dezelfde reis van „Het Zil veren Kruis" werden eenige havens dier landen bezocht. Daarna bracht het pantserdekschip „Koningin Wil- helmina der Nederlanden" in 1897 een bezoek aan de landen van Draak en Zon, en wel onder bevel van den genoeg oud papier om een vuur van aan te steken, hier zijn lucifers dan éen enkele worp, een enkele beweging van je handen die papieren zijn vernietigd wij en onze kinderen zijn erfgenamen van Alten brak. Rogalla gij zijt waanzinnig Neen ik heb slechts den moed om te doen, wat ik noodig oordeel. Ik wil niet terugkeeren tot de ver gulde armoede van vroeger, ik wil niet, dat mijn kinderen van hun erfdeel beroofd worden. Ik eisch van je, dat ge de papieren vernietigt, die aan die vrouw een schijn van recht geven. Een schijn van recht Ja, een schijn! Of denkt ge, dat een huwelijk geldig is, dat in een afgelegen dorpje gesloten werd tegen den wil des vaders en zonder het noodige verlof der overheid Ik geloof niet, dat het gerecht of de koning in ons nadeel zouden be slissen. Maar een proces over een erfenis gaat altijd gepaard met on aangename nevenzaken ge kunt dat vermijden wanneer ge die pa pieren vernietigt. kapitein ter zee W. J. Derks. Japan werd sedert niet meer aangedaan en China alleen ter gelegenheid van de Bokseropstanden in 1900, toen het wederom de „Wilhelmina" (onder bevel van kapitein ter zee Lainie), vergezeld van de „Piet Hein" (kapi tein ter zee Jansen) en de „Holland" (kapitein ter zee Sybrandi) was, die hel vaderlandsche gezag aldaar ging vertegenwoordigen. Na dien is de pas ondernomen reis naar die wate ren de eerste. Gouv.-Generaal Idenburg. De „Vad." schrijft: Naar ons wordt medegedeeld, houdt de aftreding van den heer Idenburg geen direct verband met zijn benoe ming tot gouverneur-generaal van Ned.-lndië, Hij zou toch als minis ter heengegaan zijn, nu zijn liefste wensch onvervuld blijft, en wel deze, dat dr. Kuyper weer als minister op treedt. Dit bericht komt ons nog niet zoo onwaarschijnlijk voor. Bekend is het, dat de heer Idenburg een vereering voor dr. Kuyper heeft als weinigen. En het werd indertijd aan hem toe geschreven, dat de gespannen ver houding tusschen dezen en het mi nisterie-Heemskerk veel werd ver beterd, terwijl ook zijn aandeel in de folte-face van dit ministerie bij de bekende memorie van Antwoord op I, niet gering moet geweest zijn. Er is iets in die groote aanhanke lijkheid dat bekoort. Hoevelen zijn er, die als hij, hun geheele carrière aan dr. Kuyper te danken hebben, en zich dit ter nauwernood herinne ren Bij Kon. besluit zijn met ingang van 24 Augustus 190,9 benoemd a. tot adelborst le kl. bij de zeemacht, de adelborsten 2e kl. le afdeeling bij het Kon. Instituut voor de ma rine te Willemsoord J. D. Wolter- beek, E. A. Vreede, G. E. Biekart, G. W. Stöve, J. B. H. Blom, D. J. Berntrop, J. H. Coolhaas, P. D. de Veer, G. A. Waller, A. C. Wakerlin L. W. C. Kooman, H. van Eeghen, A. C. van der Sande Lacoste, jhr. G. L. Wichers, N. Munte, J. H. de Vey Mestdagh, J. W. Cohen Stuart, J. H. van der Bel, J. P. Seret, C. Winkler, Ch. H. Zijlstra, S. W. F. Hendrikse, J. Haremaker, M. J. Kruyt, J. C. H. H. Mackay, J. J. Zomer, W. Lubbe- rink, C. Meyer, D. de Josselin de Jong, F. H. van Moorsel en C. Pan- tekoek, en b. tot adjunct-administra teur bij de zeemacht de adspirant- administrateurs C. J. Wit, W. A. Vos, S. N. van den Berg en D. W. Gesink. Marine en oorlog. Het „Berl. Tag." weet te vertellen dat ons dep. van marine dit jaar 4 millioen zal vragen voor den bouw van een nieuw pantserschip en dat oorlog eveneens met een aanvraag om groote sommen zal komen. Wetsontwerp besmettelijke ziekten. In het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd omtrent het wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling der Wet van 4 Dec. 1872 (Staatsbl. No. 134)tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, de opmerking gemaakt, dat, mochten inderdaad de kosten een overwegend bezwaar zijn om tot een Rijksontsmettingsdienst te besluiten, het naar de meening van verschei dene leden aanbeveling zou verdie nen, bij de wet „provinciale" ont smettingsdiensten in het leven te roepen, zoonoodig, door het Rijk ge subsidieerd. Evenals art. 11 der wet tot regeling van het Staatstoezicht op krankzinnigen de provincie belast met de zorg voor de oprichting en instandhouding van gestichten, zou de ontsmetting van besmette voor werpen moeten worden gemaakt tot eene verplichte provinciale bemoeiing. Naar aanleiding hiervan is onlangs door den minister van binnenland sche zaken het oordeel van de Ge deputeerde Staten der onderscheiden provinciën over genoemde opmer king gevraagd. Is het „Hbl." wel onderricht, dan luidt dat oordeel over het algemeen weinig gunstig. Zou Margherita geen afschriften kunnen krijgen Dan kunnen wij nog altijd een proces beginnen, maar het zou beter zijn de bewijzen te vernietigen. Hoe zou dat kunnen Er zijn altijd wel menschen te vinden, die tegen goede betaling alles ondernemen. Misschien is de man dien ge verwacht, wel een ge schikt persoon daarvoor het kost slechts een vraag spreekt er eens over, misschien weet hij daar wel een middel voor. Willy stond in hevigen tweestrijd. Geheel zijn inborst kwam in opstand tegen zulk een eerlooze daad, en toch was hij aan het bezit van de baronie al zoo gewoon geworden, dat zijn zwak karakter geen weer stand meer kon bieden aan de ver leiding. Hij woog de hem toever trouwde papieren in zijn hand en volgde met angstige blikken de be wegingen zijner vrouw, die ver scheidene stapeltjes oude couranten in den haard wierp. Nu hield zij een brandenden lucifer tegen het pa pier, dat weldra lustig opvlamde. Met opgericht hoofd stond Rogalla Actie van handels- en kantoor bedienden. In de laatst gehouden vergadering van het bestuur van den alg. Ned. bond van handels-en-kantoorbedien- den werd de wenschelijkheid bespro ken van het vaststellen van een pro gram van actie. Naar men verneemt, zal dit door den bond, die ook een uitgebreide actie ten gunste der vervroegde winkelsluiting voert, zeer breed voor de verschillende catego- riën van bedienden worden opgevat. De bedoeling is nl., dat dit program van actie zal bevatten als algemeene eischen voor alle bedienden Vast stelling van minimum-loonen, 14 achtereenvolgende dagen vacantie, verplicht herhalingsonderwijs, enz. En als speciale eischen a. Voor kantoorbedienden Vervroegde Zater dagsluiting, afschaffing van avond werk, enz.b. Voor winkel- en ma gazijnbedienden De bij rijkswet vastgestelde 8 uur-sluiting, afschaf fing van het internenstelsel, zitgele genheden in de winkels, enz. c. Voor handelsreizigers :Afschaffing van het provisiestelsel, gegarandeerde minimum-salarissen, enz. Op de a. s. bondsvergadering zal het program van actie definitief wor den vastgesteld. Ned. Politiebond. Donderdag had te Maastricht de 28e vergadering van den algemeenen Ned. Politiebond plaats, 's Avonds te voren werd aan de afgevaardigden een gezellig samenzijn bezorgd door de politievereeniging „De Eendracht", terwijl Donderdagmorgen een berg- optocht werd gehouden in de on- deraardsche gangen van den St. Pie tersberg. Op de vergadering, die 's middags gehouden werd, en werd voorgezeten door jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eijsinga, bur gemeester van Wormerveer, voerde, naast verschillende sprekers, o. m. het woord de heer Van Vliet, lid der Tweede Kamer, over pensioneering van gemeente-ambtenaren over het algemeen, doch over de politie in het bijzonder. Toen en nu. De uitgever j. Waltman te Maas sluis, heeft in den handel gebracht een stel van vier prentbriefkaarten ter illustreering van „Hoe Holland toen en nu Amerika bereikte." Het „toen" wordt voorgesteld door twee afbeeldingen van „De Halve Maen", de voor- en de achterzijde van het scheepje, dat 4 April 1609 uit Am sterdam vertrok en 18 Augustus d.a.v. het anker liet vallen op Amerika's kust; het „nu" door twee afbeeldin gen van het ss. „Rotterdam" van de Holland-Amerika-lijn (in- en uitwen dig), welk reuzen-stoomschip met de getrouwe copie van de „Halve Maen" aan boord, den overtocht naar Ame rika maakte in 10 dagen. Deze en eenige andere bijzonder heden zijn op de briefkaarten ver meld. Zij zijn keurig uitgevoerd en zullen ter herinnering aan de Hud- son-feesten zeer welkom zijn. bij het vuur, dat haar gelaat spook achtig verlichtte. De brandstapel is bereid, sprak zij. Willy beefde zichtbaar, hij drukte het pakket vast tegen zijn borst. Neen, Rogalla, ik kan niet, bracht hij met moeite uit. Lafaard Siste zij. Geef mij die papieren Zij strekte haar hand uit. Onder den invloed van den sterken wil zijner vrouw wilde hij de gewichtige documenten aan haar toereiken daar werd geklopt. Rogalla werd rood van toorn. Geef hiergebood zij met gedempte stem, doch Willy's eergevoel was plotseling ontwaakt, hij wierp het pakket in het geheime vak terug, een druk op de veer en zonder gedruisch sloot he't por tret de verborgen ruimte in den muur weder af. Toen ging hij naar de deur. De huisknecht meldde de komst van een heer, die den baron wenschte te spreken. Hij was met het rijtuig naar het station gekomen. Het is goed, antwoordde Wiily. Laat dien heer in mijn kamer binnen. Vlissingen, 30 Augustus. Vlissing's Mannenkoor. De tijd voor repetities breekt weder aan de zang- en muziekverenigin gen gaan weer nieuwe nummers in studie nemen de zangverenigingen vooral, want aan haar is voornamelijk het woord gedurende het wintersei zoen. 't Treft de aandacht, dat in de laatste jaren op het gebied van de keuze van zangstukken de bijzondere aandacht is gevallen op gewijde muziek zelfs op muziekfeesten te Amsterdam, meld de „de Muziekbode" onlangs num mers voor harmonie, die een eigem- aardig gewijd karakter dragen. Van waar die zwenking in die rich ting Zou daarvan alleen het varietas detectat de oorzaak wezen Men mag Als een standbeeld stond Rogaiia nog steeds voor den haard, waarin de vlammen langzaam de oude cou ranten verteerden. Rogalla, sprak Willy, ik kon niet handelen, als een eerlooze. Ik ben een Altenbrak. Ik bid je, spreek nooit weer over deze zaak. Hoor dan riiijn laatste woord, zei Rogalla. Als ge de kinderen van Eduard als erfgenamen erkent, en de goederen van het majoraat aan hen overlevert, dan ziet ge mij en de kindenn nooit weer. Rogalla Ge kent me ik meen, wat ik zeg I Als ge mij de schande aan doet, dat ik voor die gelukzoekster moet wijken, dan zij wij voor eeu wig gescheiden. Maar ik bid je Ge hebt te kiezen tusschen die gelukzoekster en mij met je kinde ren. Overleg alles daarom goed, voordat ge den beslissenden stap doet. Zonder haar ontstelden man nog met een blik te verwaardigen, ging zij heen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1