I I Zaterdag 28 Augustus. binnenland. Feuilleton. No. 201 47e Jaargang. 1909. VAN OEN HM OP M ÏM. iN DEN ren. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-Aduertentiëri op zeer uoordeelige uooriuaarden. Verjaardag van H. M. de Koningin. Het Koninklijk Echtpaar en H. M. de Koningin-Moeder zullen op den 31sten dezer, ruim 10 uur, het feest terrein te Apeldoorn bezoeken. Te half twaalf zal er op dien dag uit Den Haag op het Loo een extra- trein aankomen met genoodigden voor het gala-déjeuner (ministers, andere autoriteiten, leden der Huizen van H. M. de Koningin-Moeder), die te 12 uur deelnemen aan de cour van gelukwensching. Het déjeuner, waarbij een muziekkorps zich zal doen hooren, heeft plaats te 1 uur. Het Koninklijk Paleis. De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft: Het koninklijk Paleis in het Noord einde wordt in dit zomerseizoen bijzonder druk bezocht, zoowel door landgenooten als door vreemdelingen. De bezoekers hebben daarbij gele genheid, verschillende geschenken te bezichtigen,diePrinsès Juliana bij Hare geboorte heeft ontvangen en die in een der benedenzalen, waarvan de wanden geheel uitgesneden houtwerk bestaan, aanwezig zijn. De slaapver trekken van H. M. de Koningin kun nen echter niet worden bezocht, om dat zij gerestaureerd worden. Onder de zalen, die de bezoekers vooral met groote belangstelling aan schouwen, behooren allereerst die, waarin Prins Juliana werd ingeschre ven in den Burgerlijken stand en die, waarin de Koningin is getrouwd, dezelfde waarin zij als kind altijd speelde. Eigenaardig is, dat de meeste vreemdelingen aan de paleis- gidsen steeds maar vragen doen over onze Prinses. De gidsen verzuimen niet, aan de bezoekers ook de plek aan te wijzen, waar aan de Prinses het eerste militaire saluut werd ge- bracht. v Arbeids-contract. In de te 's Gravenhage gehouden jaarvergadering van den „Ned. R.- Kafh. Timmerliedenbond" is met algemeene stemmen besloten instem ming te betuigen met de op 1 Aug. jl. te Amsterdam in de jaarvergade ring van den „Ned. R.-Kath. Metaal- bewerkersbond" aangenomen motie, j waarin deze „kennis genomen hebbende van de ervaring door nagenoeg alle af- deelingsbesturen ondervonden, dat namelijk zoo goed als alle patroons de goede bepalingen der wet op het arbeidscontract uitschakelen ten na- deele der arbeiders, en dit in strijd met de bedoeling der wet „als hare overtuiging uitspreekt, dat het noodzakelijk is de bedoelde —o— 21.) Doch al te dikwijls las hij in Rogalla's oogen de vraag „Wanneer zult ge een einde maken aan dezen onzekeren toestand aan die on zekerheid beneden onze waardig heid Ju, er moest een einde aan ge maakt wordenOok Willy was tot dit besluit gekomen. Er moest een einde aan gemaakt worden, en weldoor Eduards erfgenamen it het bezit van hun rechtmatig eigen dom te stellen. Reeds meermalen had hii aan zijn schrijftafel plaats ge nomen om aan Eduards vrouw een ojief te schrijven met de uitnoodi- pug naar Altenbrak te komen. Doch telkens scheen het hem dan of de oogen van zijn vrouw dreigend op hem neerzagen, en met een zucht wet zoo spoedig mogelijk te herzien en meer van dwingend recht te ma ken en aan het bondsbestuur op draagt dezen eisch aan de regeering kenbaar te maken." Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Juli werd in de rijkspostspaarbank f7.441.233.056 ingelegd, en f 5.953.997.45 terugbe taald, waaronder 19105.90' wegens aankoop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek en f 336.485.27aan af schrijvingen ten behoeve van inschrij vingen op Staatsschuldboekjes, zoodat meer werd ingelegd dan terugbetaald f 1.487.235.605. Aan het einde der maand Juni 1909 wasHen name van de inleggers f 153.460.244.89 inge schreven, zoodat het tegoed'op spaar bankboekjes op ulto. Juli 1909 be droeg f 154,947,480.495. Nominaal bedrag der voor inleggers aangekochte inschrijvingen op naam in een Groot boek van de Nationale Schuld, ren tegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek f 11,000. Tot ulto. Juni 1909 was aangekocht voor een bedrag van f3,668,100; te zamen f3,679,100; waarvoor in totaal van de betrekke lijke boekjes f 3,348,180.13s is afge schreven. ingeschreven op Staats schuldboekjes nominaal f 362,500 afgeschreven op Staatsschuldboekjes nominaal f270,850; meer in- dan afgeschreven nominaal f91,650; op ulto. Juni 1909 was ingeschreven voor een bedrag "van f 8,611,450 te zamen f8,703,100. Op ulto. Juli 1909 bezat de Rijks postspaarbank aan inschrijving op het Grootboek der 3 pets. Nationale Schuld, nominaal f 37,046,950 aan certificaten van dito inschrijving, no minaal f 354,000 totaal f 37,400,950. In den loop der maand zijn afge geven 10,240 nieuwe spaarbank boekjes, alsmede 295 Staatsschuld boekjes en afbetaald 5596 spaar bankboekjes, alsmede 215 Staats schuldboekjes aan het einde der maand waren in omloop 1,441,526 spaarbank- en 11,536 Staatsschuld boekjes. Raadsverkiezing te Amsterdam. Overeenkomstig de conclusie van het rapport der commissie van onder zoek der geloofsbrieven werd mr. Meyers als raadslid toegelaten doch de heer J. W. Smit niet. Na telling der 3044 uitgebrachte stemmen waarmede 5 uren gemoeid waren, was der commissie gebleken, dat in een onderafdeeling den heer had hij de pen weer neergelegd. Om echter zijn geweten in slaap te sus sen, had Willy aan een zaakwaarne mer, die hem reeds vroeger in dis crete aangelegenheden hielp, last gegeven om naar Margherita Montelli en haar toestand een onderzoek in te stellen. Daarbij koesterde hij heimelijk de .hoop, dat een onver wachte gebeurtenis het vraagstuk zou oplossen, zonder dat hij daarbij een vinger behoefde te verroeren. Heden verwachtte hij mijnheer Tirsch ner om mondeling verslag uit te brengen. Onrustig liep Willy heen en weer in het schrijfvertrek zijns vaders, dat hij nu zelf in gebruik had genomen. Al had Rogalla in de andere ver trekken het ouderwetsche ameuble ment laten vervangen door ander van den nieuwsten smaak, in de kamer van den ouden baron had zij niets veranderd, want die kamer be vatte de kostbaarste oude meubelen, de familieportretten en nog andere kostbare voorwerpen, reeds lang in bezit van het geslacht Von Alten brak, die getuigden van dn hoogen ouderdom van het kasteel en van Smit 197 stemmen waren toegekend terwijl slechts 192 stemmen voor hem in de bus waren. Een nieuwe verkie zing moet thans volg-.ns de wet uit geschreven worden. Men herinnert zich dat de heer Smit werd gekozen verklaard als oudste in jaren, terwijlzijn tegen stander de sociaal-democraat J. W. Sleef evenveel stemmen op zich had vereenigd. Gemeenteveldwachters. In de gehouden algemeene verga dering van den bond van gemeente veldwachters in Nederland waren 37 leden tegenwoordig. Besloten werd, aan den minister van binnenlandsche zaken een adres aan te bieden, met verzoek, de lots verbetering van de gemeenteveld wachters te willen bevorderen, welk adres den minister zal worden aan geboden door een commissie, bestaan de uit den voorzitter, J. H. Krutzen, te Vegchel, en het bestuurslid S. Lak, te Velp. De firma Alphonse Theissing, te Amsterdam, heeft aan den Midden standsbond geschonken een zijden standaard in de kleuren wit en oranje, geheel gelijk aan de vlaggen die op de Tentoonstelling aan weers zijden der monumentale decoratie hangen. Deze standaard zal Voortaan op de algemeene vergaderingen en congres sen van den Middenstandsbond op het podium worden geplaatst. Kennis is geld Behoeft dat nog betoog? Ik zal u een niet alledaagsch voorbeeld er van geven. Een arbei der te Londen, wiens vrouw er een winkeltje op na houdt, was tot 10 shilling boete veroordeeld, omdat op Zondag verkocht was. De veroordeel de wilde onmiddellijk de boete be talen, doch in farthings, de kleine Engelsche pasmunt. De rechter wei gerde al het koper in ontvangst te nemen en deed den arbeider weten dat hij binnen 24 uur in zilver te betalen had. Maar den volgenden dag kwam de man terug met het wetboek, waaruit hij den rechter bewees, dat een bedrag tot twee pond sterling in kopergeld mag worden voldaan. De rechter was overtuigd en verklaarde zich nu bereid het aangeboden pas munt te aanvaarden. De arbeider wetgeleerde sloeg evenwel een ander hoofdstuk van het wetboek op, waar hij den verbluften rechter deed lezen, dat een boete, welke eenmaal ge weigerd was, niet ineer betaald be hoefde te wordenZijn Edel achtbare moest den man nogmaals gelijk geren en deze had met zijn wet-kennis het bedrag der boete ver diend. Niet ieder is zoo op de hoogte of zoo knap in de uitlegkunde. De vorige week bezocht een Geldersch boertje met zijn zoon de hoofdstad, waar zij nog nooit w.aren geweest. De meester van het dorp had hun nog een gids meegegeven, waarin zij letterlijk van alles konden vinden, wat er in Amsterdam maar te koop, d. w. z. te zien is. Natuurlijk moesten vader en zoon naar Artis, in het boekje aangeduid als N. A. M. (Na- tura Artis Magistra). „Wat zouën die letters N. A. M. toch beteekenen vroeg de vader. „Wel, dat is nogal wiedes, vader," zei de jongenNe- derlandsche Apen-Maatschappij." Dom, Vindt ge 't Was ook maar een eenvoudige boerenjongen. Dom mer was de Duitsche student W. B., die met de Batavierboot uit de Boomp jes te Rotterdam naar Londen zou vertrekken. Hij ging de stad nog eens in, maakte daar kennis met twee net gekleede heeren, die hem uit- noodigden een kaartje te leggen. De rest snapt ge wel al. In een ommezien was de student met harten-azen 340 mark kwijt: al wat hij had. Hij kon zijn reis niet vervolgen. Dat was nu een ontwikkeld mensch.Ja, de domme en dwaze dingen komen niet altoos van één kant. Wat heeft een rechter te Auburn (stad in New-York) uit gehaald Deze heeft, volgens een telegram in de „Times", een lucht- vlieger verwittigd, dat hij hem on middellijk zou doen aanhouden, in dien hij sneller durfde vliegen dan 20 Kilometer in het uur, dat is de voor automobielen bepaalde maxi mum-snelheid. Die man was dus bang voor botsingen in hef luchtruim, t Kan er mettertijd ook wel wat vol en druk worden, en dus is het goed om bijtijds voorbehoedmaatregelen te nemen. Bedoelde rechter is blijkbaar afkeerig van snelle bewegingen. Ook te Hoofddorp (Haarlemmermeer) schijnt men niet van haasten en rep pen te houden, ook niet, al is er brand. De „Opregte Haarlemmer" vertelt, dat er brand was bij den timmerman Sluis, vlak bij Hoofddorp. Iemand komt ter secretarie aangifte doen van den brand. Burgemeester geeft last de beroemde brandklok, die zoo ver haar heldere tonen doet hooren, te kleppen. 10 minuten pauze. De klok klept. De iemand komt terug, vraagt wie brandmeester is. Wordt hem verteld de vrager per pedes er heen. Vindt den man niet thuis, komt weer ter secretarie. Wordt verwezen naar brand meester no. 2, die gelukkig wel thuis is en per fiets aan de secretarie komt vragen of de spuit er heen moet. Bevel van den burgemeesterSpuit er heen den ouden adel der Altenbraks. En Rogalla was trotsch op dit oude geslacht, waartoe zij door haar hu welijk ook behoorde, en waarvan haar kinderen den naam droegen. Haar trots was dus de reden, waar om de linkervleugel van het slot, met de vertrekken van den overleden baron geheel niet werden aangeroerd door de decorateurs, die in het overige gedeelte van het slot alles op nieuwerwetschen voet moesten inrichten. Hier droeg allesnog den ouden stempel. De donkere kleuren der gobelins en de zware eikenhouten meubelen gaven aan de kamers en den langen gang een duister aanzien, dat nog versterkt werd door de vele donkere olieverfportretten van voor vaderen der Altenbraks. Aan het eind van dezen vleugel stond een zware vierkante toren, die bijna geheel be groeid was met klimop, zoodat men de kleine getraliede schietgaten nauwelijks kon zien. Deze toren was het laatste overblijfsel van het vroe gere burchtslot der heeren Von Al tenbrak, dat in.den loop der tijden allengs het fraaie verblijf van thans was geworden, In de benedenverdieping van dezen toren bevond zich het familie-archief van het oude geslacht. Tot dit archief had men toegang door een deur in het schrijfvertrek van den majoraats heerde deur bevond zicli in den dikken muur en was verscholen achter het tapijtbehangsel, zoodat ze alleen te vinden was door iemand, die het geheim kende. Andere toe gangen had de toren niet. Uit het archief voerde een smalle wenteltrap naar de bovenverdieping, waar men een prachtig uitzicht had op de rondom gelegen bezittingen Hier was ook een enge poort, waar door men slechts met behulp van een ladder weer op den vlakken grond kon komen. Bij den toren groeide dicht houtgewas, waartus- schen verscheidene fraaie kastanje- boomen. De zon scheen helder en wierp haar stralen tusschen de takken door in het schrijfvertrek waar zij zacht weerkaatst hun licht wierpen op het portret eener dame, dat juist boven de schrijftafel aan den wand hing, Onwillekeurig bleven Willy's blikken Brandmeester naar huis om den sleutel. Komt eindelijk terug met sleu tel en paard, dat de Jan van der Heyden zal sleepen naar den brand. Zachtjesaan dan breekt het lijntje niet. Na 5 kwartier kwam de spuit ter bestemder plaatse om den rooken den puinhoop nat te houdengeluk kig waren er geen menschenlevens te betreuren. Zoo snel was die brandweer op laarlichten dag; als het nu in den nacht gebeurd was Maar laten wij niet praten van als, als Op alle gebeurlijkheden kan men niet bedacht zijn. Dat was zekere inwoner van Haarlem 'tis al weer de „O. H.", die het vertelt ook niet, en tocli liep het gevalletje, dat hij had, goed af, uitstekend zelfs, zoodat hij er nu nog schik van heeft. Verbeeld u de man zit in den trein, die 's avonds om 11.13 uit A'dam naar Haarlem vertrektdat meende hij ten minste, dat was zijn bedoeling ook, maar in den trein verneemt hij, dat hij op weg is naar Zaandam. Hij kijkt zijn spoorboekje na half 12 kwam hij aan en precies 12 uur kon hij weer terug om 12.15 te Amsterdam te zijn dan had hij nog 8 minuten voor de aansluiting van cien laatsten trein naar Haarlem. Hij slaakt een zucht van verlichting dat viel mee. Te Zaandam den chef aangeklampt, die heel wel willend was, alleen opmerkte, dat zoo'n vergissing kon voorkomen wor den hij teekende het kaartje aan den achterkant af. Voor- en tegenspoed wisselen echter elkaar in het leven p.f, Jat ondervond ook deze reiziger. De trein, die te 12 uur precies zou vertrekken, was om half 1 nog niet aangekomen. Maar eindelijk, daar kwam hij. Onze vriend stapte haastig in. „Zijn er nog reizigers voor de aan sluiting Haarlem weerklonk- het —„Ja ik" Hij bleek de eenige ge gadigde te zijn. Snel vloog de trein 5 minuten voor één was Haarlem's inwoner op het tweede perron ha, daar stond de trein naar Haarlem van 12.23 nog te wachten. Te wachten op hém alleen „Waar komt u van daan Aldus de conducteur. „Dat 's nog al duidelijk, uit Zaandam." „Mag ik uw kaartje Asjeblieft." Toen de conducteur de signatuur van den Zaandanischen chef ontwaarde, overschreed zijn toorn 't kookpunt. „Zoo, mooie boel, trein verlaat voor een heer, die verkeerd gereisd is En dit boodschapt de ver'ooigde man, langs den trein rennend, aan alle uit de raampjes wachtende hoofden ha tende blikken naar den misdadiger, ook in de coupé, waarin hij zit. Deze hijgt en zwijgt wijselijk. Én als de trein te Haarlem aankomt, dan om zijn medereizigers te ontloopen ontsluit hij bliksemsnel 't portier, springt op 't perron en voortEerst op dat potret rusten. Het was zijn moeder, in de eerste jaren van haar huwelijk door een schilder op doek gebracht. Met een zucht keerde hij eindelijk het gelaat af, trad aan het venster en staarde peinzend in het park. Evenals alle zwakke naturen, kon hij niet tot een besluit komen liever wachtte hij in werkeloosheid op eene of andere toevallige gebeurte nis, dan door een beslissende daad aan alle onzekerheid een einde te maken. Plotseling schrikte hij op. De deur van zijn kamer ging open en vrien delijk lachend stond zijn vrouw voor hem, in haar volle schoonheid, nog verhoogd door haar sierlijke half- rouw kleeding. Doch ondanks haar vriendelijken lach voelde Willy zijn hart door een ijzige hand omklem men. In de harde staalblauwe oogen zijner vrouw las hij de onuitgespro ken vraag Waartoe dat getalm Maak er een eind aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1