Woensdag 25 Augustus. Gemeentebestuur. "binnenland. No. 198 47e Jaargaog. 1909. leton. Vlissingen in 1908. NGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaardeni BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van twee kohieren der Bedrijfsbelasting dienst 1909/10 De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger zijn gezon den, de door den directeur der di recte belastingen te Middelburg exe cutoir verklaarde kohieren no. 4 en 5, wegens de Bedrijfsbelasting dienst 1909/10 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Gouv.-Gen. Idenburg. De benoemde gouverneur-generaal van Ned.-Indië, de heer Idenburg, heeft gisteren bezoeken afgelegd bij den minister van koloniën en de an dere ministers thans in de residentie aanwezig. Denieuwbenoemdeopperlandvoogd zal in den tijd tusschen heden en den datum van vertrek naar de kolonie rust nemen. Hij is voornemens 13 November per stoomschip „Rembrandt" van de Maatij. „Nederland" naar Indië scheep te gaan, welk schip tusschen 18 en 20 December te Batavia verwacht wordt. Zijn ambtsvoorganger generaal Van Heutsz heeft met dezelfde gelegenheid passage naar Europa besproken, maar keert eerst later naar het moederland terug. Beperking van Zondagsarbeid. Ten behoeve van de voorbereiding van een wettelijke regeling, welke ten doel heeft den arbeid op Zondag van arbeiders, die in de onderneming van een ander voor loon werkzaam zijn, zooveel mogelijk te verbieden of te beperken, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel aan de Kamers van Arbeid de volgende vragenlijst toegezonden, waarvan de beantwoording voor 15 October moet geschieden. De vragen luiden als volgta. In welke door de Kamer vertegenwoor digde bedrijfstakken worden binnen 18.) Weenend knielt Hendrik bij de legerstede van zijn heer neder en vat zijn kille hand. Ritmeester ach, mijnheer De gewonde opent langzaam de oogen en ziet den trouwen oppasser niet zonder eenige verwondering aan. Zijt ge daar, Hendrik zegt hij nnet groote inspanning. Ach, ik droomde, dat mijne vrouw hier was mijn kinderen mijn zoon. Hendrik, ga naar mijn vrouw ver laat mij zoon niet hem dreigt gevaar ik gevoel het oh, mijn God iaat mjj njet sterven. Een vreeselijke aanval van kramp doet den gewonde kermen, de dokter komt toegesneld. Richt hem een beetje op h'l stikt. haar ressort des Zondags (d.w.z. ge durende het etmaal, aanvangende te middernacht tusschen Zaterdag en Zondag en eindigende te midder nacht tusschen Zondag en Maandag) door arbeiders werkzaamheden ver richt? b. Van welken aard zijn de werkzaamheden, die in eiken bedrijfs tak in vraag a. bedoeld, des Zondags worden verricht? c. Welke is de duur van die werkzaamheden op Zon dag d. Worden die werkzaamheden gedurende het geheele jaar op Zon dag verricht of slechts gedurende een bepaalden tijd van het jaar zoo ja gedurende weiken tijd van het jaar e. Worden die werkzaamheden in den regel steeds aan dezelfde ar beiders opgedragen, zoodat deze ge durende het geheele jaar of een be paald gedeelte ervan eiken Zondag arbeid hebben te verrichten Zoo niet, hoe is dan gewoonlijk de Zon dagsarbeid geregeld en om de hoe veel weken heeft elke arbeider een geheel vrijen Zondag f. Waarom wordt het verrichten van arbeid op Zondag,in de bedrijfstakken,in vraag a bedoeld, noodzakelijk geacht en welke belangen zouden door afschaffing van Zondagsarbeid worden geschaad? De minister noodigt de Kamers van Arbeid uit bij het verzamelen en inzenden van deze gegevens de uit drukking „arbeider" in ruimen zin op te nemen, zoodat opgaven wor den verkregen ook over kantoor- en handelsbedienden en anderen, die door het gewone spraakgebruik niet als arbeider worden aangeduid, maar toch voor loon in een onderneming werkzaam zijn. Ook dienen de ge gevens niet beperkt te worden tot arbeiders die in fabrieken, werkplaat sen, kantoren, hotels, koffiehuizen, restaurants of eenige andere inrich ting, waarin een onderneming wordt uitgeoefend, werkzaam zijn, maar zij zuilen zich moeten uitstrekken ook over hen, die buiten zulke inrichtin gen hun arbeid verrichten. Examens voor machinisten en voor stuurlieden. De commissie voor de machinisten examens zal van 14 Sept. af zitting houden te Rotterdam. Aanvragen tot toelating vóór 4 Sept. bij den voor zitter, den heer J. J. Stooker, te Hil versum. Bij de aanvraag moet worden ver meld de vaart en het diploma waar voor nien examen wenscht af te leggen; woonplaats en laatste werkkring. Voorts moet worden overgelegd eenig authentiek geboortebewijs en voor de groote vaart bewijzen van werk- en vaartijd voor de sleepvaart bewijzen van gedanen dienst. De candidaten moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Voor den aanvang van het examen Te Laat! Een stroom bloed golft uit den mond van den ongelukkige... Een trilling het hoofd zinkt op de borstEduard Von Altenbrak is dood. Langzaam legt de trouwe dienaar hem op zijn legerstede neder en bedekt zijn gelaat met beide handen. Met ernstig gelaat staat de-dokter naast hem. Ge zijt een brave borstRaak nu maar niet zoo van streek, hij laat tenminste geen huishouden na. Geen huishouden Hendrik springt op. Die laatste hartverscheurende woorden van zijn heer klinken hem nog in de ooren, hij legt de hand op zijn hart en fluistert Ik zal ze niet verlaten die arme vrouw en die arme ongelukkige kinderen Daar klinkt door den nacht het verzamelsignaal der dragonders nog eenmaal legt Hendrik zijn hand op de gebroken oogen van zijn heer en nu snelt hij weg ook hem roept de plicht. ACHTSTE HOOFDSTUK. Onder het woelige rumoer van den dienen te worden overgelegd verkla ringen van voldoende gezichts- en gehoorscherptedeze mogen niet ouder zijn dan twee jaar. Voor deze verklaringen kan de candidaat zich aanmelden, op vertoon van zijn op roepingsbriefje. Voorde gezichts- en gehoorscherpte te Vlissingen bij den heer F. Bennik, officier van gezondheid le klasse, alle werkdagen van 10 tot 11.30 uur in het zittingiokaai der zeemacht. Bond van Gemeentepolitie. De bond van gemeentepolitie beambten in Nederland, zai zijn jaar vergadering houden te 's Gravenhage op 18 September e. k. De agenda bevat o. a. een voorstel tot oprichting van een herstellingsoord voor ge- meente-politie-beambten en hunne gezinnen. Aan deze vergadering zal op 17 Sep tember voorafgaan een groote pro paganda vergadering, waarin een drietal sprekers van naam een rede zullen houden in het belang van de rechtspositie der politiebeambten in Nederland. Alle leden der Tweede Kamer zullen worden uitgenoodigd deze vergadering bij te willen wonen. Het vakonderwijs in zieken verpleging. Op uitnoodiging van de Nuts- commissie voor onderwijs heeft mej. J. C. van Lanschot Hubrecht, oud verpleegster te Amsterdam, samenge steld een geschrift over de vakoplei ding van verpleegsters, dat heden is verschenen. In het vo- rbericht zegt de Nuts-commissie, dat door de schrijfster de groote beteekenis van een deugdelijke vakopleiding der verpleegsters, zoowel ten aanzien van de volksgezondheid als van den so cialen arbeid der vrouw duidelijk in het licht is gesteld en tevens is aan gegeven, welke gebreken aan de te genwoordige opleiding kleven en welke middelen tot verbetering kun nen strekken. Voor velen zal dit boekje tevens bij de keuze van de middelen tot het verkrijgen van de noodige be kwaamheid een uitstekende gids zijn. De commissie vertrouwt dan ook, dat dit degelijk geschrift, met groote toewijding en zakenkennis opgesteld door een oud-verpleegster, de be langstelling zal wekken van allen, die op verbetering van de vakoplei ding der ziekenverpleegsters invloed kunnen oefenen. Het Panopticum te Amsterdam heeft weer eenige nieuwe groepen en attracties aan haar groote reeks toegevoegd. Vooreerts een groep „Ons bemind Vorstenhuis" waarbij Prinses Juliana in het wiegje is krijg is het Duitsche keizerrijk ais herboren opgestaan en nu is Berlijn, de keizerstad, in feestdos. Van alle huizen wapperden de vlaggen met de kleuren van het nieuwe rijk, in vele straten ziet men ze in rijen langs de huizen. Korven met bloe men ziet men bij de geopende ven sters staan en van geluk stralende gezichten zien de straat langs en luisteren of ze de muziek nog niet hooren van den intocht der zege vierende troepen. Vandaag keeren de gardetroepen in Berlijn terug, de dappere krijgers, die de hoogten van Saint- Privat bestormden, bij Sedan keizer Napoleon gevangen namen en bij Le Bourget den over- machtigen vijand terugdreven. Aan de spits ziet men den eersten keizer van het nieuwe rijk, den grijzen held. Kanonschoten dreunden, de klokken luidden, de intocht begon. Het ge jubel van het volk vereenigde zich met het hoera der terugkeerende krijgslieden. Nu waren de zware of fers vergeten, ieder dacht slechts aan de roemrijke daden van het Duitsche leger en aan hetgeen door den oor- I log tot stand gekomen wasde voorgesteld en de Koninklijke Moe der zich daar overheen buigt. Deze groep is zeer geslaagd. Voorts vormt een „brandkluis" een nieuwe aantrekkelijkheid. Daar toch vindt men éen miilioen in guldens. Daar kan men zich eerst een dui delijke voorstelling vormen, wat ei genlijk een miilioen is. Men diene daarbij in overweging te nemen Een gulden heeft een doorsnede van acht en twintig millimeter, met een miilioen gulden zou men een weg kunnen beleggen van 28 K. M. lengte, bijv. van Amsterdam naar Zandvoort. Een gulden weegt 1 D. G., éen miilioen weegt dus 10.000K.G. Een machine die elke minuut een gulden neertelt, heeft een jaar en 330 dagen noodig om een miilioen uit te tellen. Een gulden is dik 21 Va m.M, een miilioen gulden op elkaar gestapeld is 30 maal de hoogte van den Westertoren. Een man kan een zak van 50 K. G. dra gen, dus om een miilioen in zakken van 50 K.G. te dragen zijn 200 man noodig. Vlissingen, 24 Augustus. (Uit het Gemeenteverslag.) Vervolg. Jaarverslag omtrent het O u d-A rchief over het jaar 1 908. Ook op ander gebied beleeft men in Vlissingen betere tijden. Wel bracht het jaar 1906 een nieuwen watervloed, maar zij was niet van die noodlottige gevolgen als de wa tersnood van 1808. En waren het in 1809 twee vreemde mogendheden, die om het behoud of het bezit van Vlissingen, in een hevig bombarde ment, kampten, met vernietiging van panden en archieven en met verlies van menschenlevens het jaar, waarin ik de eer heb dit verslag over 1908 samen te stellen, zegt de gemeente archivaris, kenmerkt zich door de herleving van Neêrlands hoop, bij het uitspruiten van een nieuwe loot, uit den Oranjeboom, de ge boorte van Juiiana, Prinses der Ne derlanden wier lijfspreuk moge zijn het randschrift rond onze zilveren munt: „God zij met ons." Na deze uitweiding, die niemand mij euvel duiden zal, breng ik mijn verslag omtrent het oud archief over het jaar 1908, uit. De toestand van de archieflokalen en van het archief bleef in dit jaar verloop stationnair. Daarin werd ook het Quohier van taxatie van den lOOsten penning in een perkamenten rug, met vergulden titel ingebonden. lang gewenschte eenheid van hef Duitsche vaderland. Juichend klonk den grijzen keizer dan ook van alle zijden het „Heil Dir im Siegerkranz' tegen. Het gelaat van hen, die dier bare dooden betreurden, klaarde op bij de gedachte, dat hun dood niet te vergeefs was. Ook het dorpje Friedrichshagen was feestelijk getooid, maar de stra ten waren eenzaam en ledig. Bijna alle inwoners waren naar Berlijn getogen. Voor het huis bij den oever van het meer zat een bleeke jonge vrouw in rouwgewaad. Margherita was alleen, zij had Dorothea met de kinderen naar het bosch gezonden, het dienstmeisje was naar Berlijn en zoo zat de jonge vrouw daar een zaam en alleen, verdiept in haar droevige gedachten. Hoe was zij ver anderd in het laatstverloopen jaar Vroeger was zij niet forsch van gestalte, neen, maar haar wangen hadden een gezonde kleur, haar lippen waren frisch rood, haar zwarte oogen schitterden met een zacht vuur. En nu Haar wangen waren vaalgeel, haar lippen flets, haar Was, dank zij het „De Ruyterfeest", het vorig jaar rijk aan ingekomen werken en photographiën, in dit jaar is de vloed van ingekomen deelen niet boven het gewone peil gestegen. Toch is de aanwinst bijzonder be langrijk te noemen. Dit heeft men te danken aan de vrijgevigheid van den heer A. Loeff, emeritus predikant van Dordrecht, thans wonende te 's Gravenhage, die een interessante collectie deelen, brieven en stukken van en over Jacobus Bellamy schonk. De commissie voor de oudheid kundige verzameling en voor het oud-archief kan, met vreugde hulde en dank brengen aan den milden gever, die juist Vlissingen koos voor het deponeeren van zijn merkwaardige verzameling. Deze moet, naar mijn inzien, als gift van één persoon omtrent één be roemden dichter bijeen blijven es kan als aanvulling van de verzame ling van en over Bellamy van den heer W. van der Os worden be schouwd. Deswege is zij in haar ge heel in het oud-archief depot ge plaatst. Mede dient hulde en dank toege bracht te worden aan een der con- tribueerende leden, voor de rijke gift die tot completeering van de koop som van een bestelde schilderij diende. Zij stelt voor „De Kaaskade te Vlissingen", even voor haar dem ping in 1908, geschilderd door den heer J. Kruidenier te Vlissingen. Deze kade heeft het langst zijn oorspronkelijk aanzicht behouden en geeft een duidelijk beeld, hoe men zich de gansche Westerhaven, tus schen 1306—15, onder graaf Willem III gegraven, van de Coosje Busken- straat tot tusschen de hoofden den ken moet. Deze schilderij is opge hangen in de burgemeesterskamer op het raadhuis. Vondsten. Bij het nazien van de „Registers van eigendom in Vlissin gen, die in het rijksarchief in Zeeland berusten, maakte de heer De Waard den gemeente-archivaris op een nog niet geordend en geïnventariseerd dossier opmerkzaam, inhoudende di verse bescheiden opVlissingen betrek king hebbende. Ik vond daarin, zegt de archivaris, gewag gemaakt van een tot nog toe onbekend stadhuis van Vlissingen en van het stadhuis dat tot heden als het oudste gold. Deze bescheiden zijn, voor zooveel zij de stadhuizen aangaan, door mij onderzocht, gedeeltelijk gecopieerd en deels geëxcerpeerd, zoodat ik in staat was een verhaal samen te stel len over den verkoop van dat lang vergeten stadhuis en over de calan- geering van het ander, toen tot stad huis ingericht, gebouw. Deze be scheiden geven toelichting op meer oogen hadden hun vuur verloren en haar gestalte was gebogen. Margherita had sedert weinige weken het ziekbed verlaten, waarop Eduards doodstijding haar had neer geworpen. In slechts weinige rege len had de brave dienaar, Hendrik, haar de ontzettende gebeurtenis ge meld. Van geen andere personen had zij eenig bericht ontvangen. Aan niemand had zij haar leed kunnen klagen, aan niemand dan aan Do rothea, die dan ook werkelijk deel nam in haar smart. De eerste dagen was zij als een waanzinnige in huis en hof rondgevlogen, toen had een hevige zenuwkoorts haar op het ziekbed geworpen en eerst met de lente was zij daarvan opgestaan. Maar de kracht van haar lichaam en geest was gebroken, zij kon aan niets anders meer denken dan aan het noodlottig einde van haar echt genoot, wat van haar en haar kin deren zou worden was haar onver schillig. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1