No, 197. 47e Jaargang. 1909. Dinsdag 24 Augustus, hen. S o s Gemeentebestuur BINNENLAND. Feuilleton. op Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever f. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groete letters en clichés naar plaatsruimte. tn. nm. 5.17 5.53 6.37 7.36 8.52 10,13 1.19 ,15. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat ingevolge een besluit van Ge deputeerde Staten van Zeeland d.d. 20 Augustus 1909 no. 93, 2 afd. een gedeelte van den West Souburgschen weg, en van den Drieweegschen weg, door waarschuwingsborden aange duid, vanaf heden tot en met 9 Sep tember a.s., ten behoeve van onder houdswerken, voor het verkeer met rij-en voertuigen en vee is afgesloten. Vlissingen, 23 Augustus 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. TELEFOONNUMMER 10. Gouverneur-Generaal Van Heutsz De „Dépêche Coloniale" ontving uitSoerabaja een in zeer waardeerende bewoordingen gesteld schrijven, be treffende het bestuur van Gouverneur- Generaal Van Heutsz, De schrijver merkt op, dat het af treden van dezen bestuurder niet zal worden betreurd door de Europeesche ingezetenen, omdat hij zoodra hij op getreden was op belastingverhooging heeft aangestuurd. Maar na verloop van tijd zullen ook dezen erkennen, dat de heer Van Heutsz gedaan heeft, wat te doen stond op een oogenblik, dat in zoo vele nooden moest worden voorzien. Men vergete niet, dat onder het bestuur van den heer Van Heutsz de decentralisatie een groote schrede voorwaarts deed, terwijl talrijke wer ken op zijne aansporing werden on dernomen, als aanleg van wegen, irrigatie-werken, spoorwegen, tele graafverbindingen en havenverbeterin gen. Wat de financieele quaestie betreft is het den heer Van Heutsz wel is waar niet gelukt het financieele even wicht te herstellen, maar de toestand is toch aanmerkelijk verbeterd. En dat niettegenstaande onder het bestuur van Gouverneur-Generaal Van Heutsz groote bedragen werden besteed voor expedities naar ver schillende deelen der buitenbezittin gen, waartoe hij overigens niet over ging dan door de noodzakelijkheid gedwongen, hoezeer men in de Tweede Kamer ook beweerde, dat hij maar al te lichtelijk daartoe besloot. Om kort te gaan, zoo besloot de schrijver, kan men zeggen, dat de taak van den Gouverneur-Generaal Van Heutsz niet immer een gemakke lijke is geweest, en het is zeker, dat -o— 17.) Hendrik knikte zijn heer toe en deze denkt een oogenblik aan de villa bij Friedrichshagen, waar zijn vrouw en kinderen wonen. Hij ziet als 't ware het bleeke gelaat van Margherita, hij ziet zijn zoon en erfgenaam in den zadel zitten en hem toelachen, hij ziet de rozige ronde wangetjes en de lieve oogjes j'an zijn dochterje, hij hoort zijn kinderen lachen en juichen het volgende oogenblik stooten de vijandelijke ruiters tegen elkander, Os sabeis kletteren kokend en druisend als twee snelle bergstroomen dringen de vijandelijke troepen op elkander in. Andere regimenten cavalerie mengen l'c" in den strijd. Generaal Von tsarby voert zijn divisie van vijf re men later zal inzien, dat hij groote diensten heeft bewezen aan Neder- landsch-Indië. Tot dat inzicht zijn wij reeds lang gekomen en wij betreuren het dat gebrek aan inzicht elders de taak van den scheidenden bestuurder zoo zeer heeft bemoeilijkt in een tijd, waar juist aller samenwerking zoo goede vruchten had kunnen afwerpen. Breukelen. Naar men aan „Het Centr." meldt, is in de gehouden voorioopige ver gadering der R. K. Centrale in het district Breukelen met algemeene stemmen besloten een katholiek can- didaat voor de Tweede Kamer te stellen. Hoofdcursus te Kampen. De leerlingen van den hoofdcursus te Kampen, die hebben deelgenomen aan het officiersexamen, zijn allen geslaagd Infanterie hier te lande :J. H. Alma, J. G. Arentz, H. J. Bellen, B. Brink man, F. H. Ebbink, C. P. Garjeanne, G. W. C. B. Geel, W. Gerlach, W. P. J. Harmsen, C. J. A. van der Heem, D. H. T. ldsinga, F. A. Kanne, W. P. Landzaat, J. D. Lier, J. W. van Mansvelt, S. O. Roosjen, C. de Ruijter, F. Schouten, W. H. Snijders, F. M. J. Stuvel, H. Swart, S. Veld- meijer, J. J. D. H. Verschoor, A. Willod Versprille, L. J. T. Wolffsen- perger en A. R. van der Woude. Infanterie O.-Indië: H. G. Abuijs, J. Biegel, C. E. Boode, G. W. Caii- cher, K. N. van Dalsum, P. F. G. Gerritsen, H. Grevers, F. J. Haver Droeze, A. C. Koot, W. F. C. Latour, A. W. Munro, W. C. Neijs, C. E. Nieuwland, F. Tessers, C. F. P. D. van der Vecht, T. L. Veeren, H. J. Verniers van der Loeff en J. P. Wissema. Administratie hier te lande A. E. Bomheke, J. van Embden Andres, F. Fokkinga, M. Kruissink, S. Kuyper, J. Martens, J. Michielsen, W. F. 01- dert, J. Wabeke, B. F. Westerweel. Administratie O.-Indië J. P. Elder- mans, G. A. J. van der Heijden, C. van Tissot van Patot, G. G. Verwer en A. Zijmans. Militaire verpleging. Aan de personen welken in het jaar 1908 een cursus in verbandleer hebben gevolgd is door den minister van landbouw, nijverheid en handel een circulaire gericht, waarin de aandacht wordt gevestigd, op de be staande gelegenheid om geplaatst te worden op een aan het departement van oorlog gehouden lijst van per sonen, die zich beschikbaar stellen, om in tijd van oorlog behulpzaam te zijn aan de militaire verpleging. Bij gimenten den vijand tegemoet, een breede stroom van ruiters spreidt zich uit over het plateau van Mars la Tour tot aan Flavigny en in zijn vaart wordt alles meegesleept en vertrapt. Sedert de slagen van Ross- bach en Leuthen, sedert Waterloo heeft men zulk een onzaglijk ruiter gevecht niet gezien. De donder der kanonnen zwijgt, het geweervuur ver stomt, de blanke sabel en de lans zijn de wapenen, waarmee het bloedig gevecht wordt voortgezet. Men ziet stofwolken in plaats van wolken kruitdamp,men hoort zwaardgekietter, trompetgeschal, het brieschen en stampen der paarden het hoera der ruiters, in plaats van den donder der kanonnen en het geknetter van het geweervuur, en daartusschen het ge kerm der vertrapt wordende geval lenen. Man tegen man vechten Düitschers en Franschen, de beide legers, staan en wachten tot de drom van strijders uiteengaat. Ze gaan uit elkander, over het slag veld rennen een menigte paarden, wier ruiters gevallen zijn. Een don derend hoera klinkt over het slag veld, de Franschen trekken terug oorlogsgevaar zullen uit de alsdan zich aanbiedende vrijwilligers voor verpleging en vervoer van gewonden, de meest geschikten worden gekozen. Zij die zich wenschen aan te mel den kunnen dit doen door zich daar toe bij het ministerie van landbouw op te geven. Vlissingen, 23 Augustus. an (Uit hef Gemeenteverslag.) Vervolg. N ij verheid, handel en Scheepvaart. (Het verslag van de Kamer van Koophandel hebben wij reeds vroe ger opgenomen.) Kamers van Arbeid. Er zijn in deze gemeente 2 Kamers van Arbeid ge vestigd, een voor de bouwbedrijven en één voor de metaalbewerking. In de Kamer van Arbeid voor de bouw bedrijven zijn vertegenwoordigd het timmerlieden-, metselaars-, stuka doors-, lood- en zinkwerkers-, schil ders- en aardwerkersbedrijfhet leg gen van electrische geleidingen of van gas- en waterleidingenhet ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouw plannen. Deze Kamer is opgericht bij Kon. besluit van 17 Mei 1901, en geconstitueerd den 2 December 1901. In de Kamer voor de Metaalbe werking zijn vertegenwoordigd het bewerken van metalen met uitzonde ring van het lood- en zinkwerkers- bedrijfhet scheepmake.rsbedrijfhet laden en lossen van schepen en spoorwegwaggons. Deze Kamer is opgericht bij Kon. besluit van 17 Mei 1901, en geconstitueerd den 29 No vember 1901. Op de den 15 Februari vastgestelde kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid kwamen voorop die voor de Bouwbedrijven 59 patroons en 259 werklieden op die voor de Me taalbewerking 65 patroons en 979 werklieden. In 1907 hadden geen ver kiezingen plaats. Aangaande uitvoering van de ar beidswet kunnen de volgende statis tische gegevens worden verstrekt. Aantal fabrieken of werkplaatsen 252 uitgereikte arbeidskaarten 388 gel dige arbeidskaarten op 31 Dec. 1908 voor jongens van 12—16 jaar 318; voor meisjes van 12—16 jaar 131 totaal 449. Aantal arbeid verricht hebbende vrouwen boven 16 jaar 159; door de politie opgemaakte processen-verbaal 20. Door de politie werden de inrichtingen geregeld ge ïnspecteerd. Het aantal ongelukken waarvan aangifte werd gedaan, heeft 740 bedragen. Door het bestuur der rijksverzekeringsbank werd aan 12 Hoera, de zege is ons, klinkt het uit duizenden kelen de Düit schers herademen, het gevaar van door den vijand onder den voet ge reden te worden is gelukkig voorbij. Hoera de zege is ons. En nu trompetters „verzamelen" geblazen. De tegenstand des vijands is ge broken, maar ook de kracht der Düitschers is verlamd. Hier en daar vlamt de strijd nog even op, maar als de nacht medelijdend zijn duis tere vleugelen over de bloedige ver trapte velden uitspreidt, zwijgt het kanon en het geweerde echo van het laatste schot sterft weg, alles wordt stil, doodstil in de rijen der strijders. Alleen hoort men nog het gekerm der gewonden, de aangrij pende jammerkreten der stervende mannen en paarden. Het ijselijk too- neel wordt droevig verlicht door de brandende dorpen in den omtrek. Inderdaad zij die den oorlog vervloe ken als broedermoord op groote schaal, zij hebben gelijk, en ieder die de jammeren des oorlogs gezien heeft, zal dit met overtuiging moeten beamen. Donkere gestalten doorzoeken het flbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. personen eene rente toegekend vol gens de artikelen 21 en 23 der On gevallenwet 1901, zoodat het geheele aantal rentetrekkenden over het jaar 1908, 67 bedroeg. Op de werf der Kon. Maatschappij „detSchelde" liepen de beide stoom schepen „Tabanan" en „Biliton" van stapel. Het stoomschip „Tabanan" werd te water gelaten door Z. K. H, den Prins der Nederlanden, die daar toe op 19 Maart onze gemeente met een bezoek vereerde, bij welke ge legenheid tevens door Z. K. H. de kiel werd gelegd van het stoomschip „Frisia". Voor het stoomschip „Billi- ton" werden de laatste beletselen op 29 Augustus weggenomen door den Sultan van Assahan. In het droogdok werden geregeld herstel lingen aan schepen verricht. Handel en Scheepvaart. Het aantal alhier thuis behoorende vaartuigen waarmede geregeld de garnalenvangst voor rekening van verzenders naar Engeland en België werd uitgeoefend, bedroeg 21 te weten 15 hoogaarzen, 1 aak, 1 botter, 1 blazer en 3 roei- booten. Deze vaartuigen, wier tonnen- maat 32 tot 2 beloopt, waren be mand met 76 visschers. In verband met het waterkeeringswerk aan de Roode Brug, ten gevolge waarvan deze vaartuigen de Engelsche Kade niet konden binnenkomen, verplaatste zich de gewone bedrijvigheid bij den terugkeer van de vischvangst, tijde lijk van den Nieuwendijk naar de Bellamykade. Gedurende het jaar 1908 werd deze gemeente meermalen bezocht door stoombooten, veelal uit Antwerpen, welke plcz.icrreizigero aanbrachten. Evenals in andere jaren vielen hier in de zomérmaanden geregeld motor-, stoom- en zeiljachten binnen. In het afgeloopen jaar ontving Vlissingen bezoek van het Duitsche oorlogschip de „Moltke" en van den Italiaanschen oorlogsbodem de „Etna." Van tijd tot tijd vertoefde hier een Engelsch schip ter uitoefening der politie op de Noordzee-visscherij. Zoo nu en dan verbleven in deze gemeente gedurende korten tijd kanonneerbooten, welke oefeningstochten hielden ter opleiding van leerling-machinisten en van ma trozen bij de marine. Tijdens den af geloopen zomer verwijlde hier Hr. Ms. „Buyskes" tot het doen van hy- drographische opmetingen bij de uit monding der Wester-Schelde. Inrichtingen in verband staandemetde uitoefe ning van n ij verheid en handel. De stoomvaart-maatschappij „Zee land" Kon. Ned. postvaart, onderhield een geregelden dag- en nachtdienst tusschen Vlissingen enQueenborough. In het afgeloopen jaar werd door het rijk met deze maatschappij eene slagveldhet zijn de dienaren der Barmhartigheid, die de gewonden opzoeken, ze met de meeste zorg opnemen en naar het Iazareth dra gen, waar de geneesheeren hun treurigen plicht vervullen. Hoe menig jong leven zien zij gebroken, hoeveel hoop is dien dag geknakt de jammer daarvan wordt duizendmaal gevoeld in het vaderland dat zij hielpen beschermen. Somber zwijgend zitten de garde-dragonders bij de bivouac-vuren. Hoevelen van hunne kameraden liggen nu koud en stijf daar ginds op het slagveld Een der dragonders richt zich op en fluistert een kameraad eenige woorden toe. Ja, ga maar heen, Hendrik, antwoordt deze, hij heeft naar je verlangd. Hij zal den dag van mor gen niet beleven. En Hendrik richt zijn schreden naar het veldlazareth, dat aan het uiterste van het bivouac is opgericht. Hier liggen de zwaargewonden op veldbeddende lichtgewonden zijn reeds vervoerd naar plaatsen, die verder van de vechtlinie verwijderd zijnhier ligt een Fransch grenadier overeenkomst gesloten wegens het uitvoeren van een maildienst tus schen Vlissingen en Queenborough of eene andere Engelsche haven. Het aantal vervoerde personen nam ook gedurende het afgeloopen jaar steeds toe, zoodat de resultaten over het algemeen zeer gunstig waren. In ver band met een en ander gaf de Maat schappij last tot den aanbouw van drie mailbooten. Voor de verbinding met de plaat sen uit het voormalig 4e en 5e di strict en met België, werd zorg ge dragen door den Prov. stoomboot- dienst op de Westerschelde. Naar Breskens werd geregeld zes maal, naar Ter Neuzen vijf maal daags heen en terug gevaren. Vooral ge durende de zomermaanden kan deze dienst op zeer druk vervoer rekenen. De Middelburgsche Maatschappij van stoomvaart voorziet in de ver binding te water van Vlissingen en Middelburg met Rotterdam. Door de havenbootjes werd gere geld gevaren tusschen stad en haven, waardoor in eene geregelde behoefte wordt voorzien. Voor het vervoer van goederen bestonden bovendien de navolgende geregelde stoomvaart verbindingen De Zeeuwsche stoomboot-maat schappij met hare booten „Valk I en II" voer geregeld op Breskens, Rot terdam en Schiedam. Door de stoom booten „Annie I en II" werd het verkeer onderhouden met Gouda, Utrecht, Amsterdam en Zaandam, terwijl door de „Zeeland" een we- kelijksche dienst werd verricht naar Middelburg, Goes, Dordrecht, Gouda en Amsterdam. Bovendien werden met onderscheidene beurtschepen goederen vervoerd. De communicatie te land werd on derhouden door de Maatschaijpij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Ter aansluiting op de mailbooten der „Zeeland" heeft de Staatsspoor van en naar onze gemeente snelle verbindingen (behalve met het bin nenland) met Noord- en Zuid-Duitsch- land onderhouden. In verband met den dienst werd een hoofdinspecteur en een gedeelte van het personeel der Waggons-Lits uit Berlijn naar Vlissingen overge plaatst. Behalve de Staatsspoor, voorziet in de verbinding met Middelburg eene stoomtram, geëxploiteerd door de Société Anonyme der Tramways a vapeur FlessingueMiddelbourg et extensions. Gedurende 1908 werden met ge melde stoomtram vervoerd 432802 personen. De opbrengst bedroeg, wat het personenvervoer betreft, f 74013.15 en aan vervoer van goederen f2540.61, dus f 76553.76 in totaal. De stoomtram Walcheren, waarvan met grijzen baard naast een jong Pruisisch officier van de garde, ginds een bruine Afrikaansche jager naast een Pruisisch dragonder. Er wordt geen woord gesprokennauwelijks komt een smartkreet over de vast samengeperste lippen der gewonden. In koortsachtigen spoed helpen de geneesheeren en de ziekenverplegers de ongelukkige krijgslieden. Doch menigmaal is alle hulp vergeefs. Hier en daar buigt de dokter zich over een, wiens oogen reeds voor immer gesloten zijn. Wat verlangt ge, dragonder? vraagt een dokter aan Hendrik, die juist binnentreedt. Neem mij niet kwalijk dokter, ik wou zoo gaarne eens naar mijn ritmeester zien. Ritmeester Von Al tenbrak ik ben zijn oppasser. Daar ligt hij hij zal wel gauw sterven. Doodsbleek en met gesloten oogen ligt Eduard Von Altenbrak daar neder. Zijn ademhaling is buitengewoon versneld en 'telkens vertoont zich een bloedig schuim om zijn lippen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1