Zaterdag 21 Augustus. binnenland. No. 195 47e Jaargang. 1909. VAN DEI HM OP DEN IM. Wassingen in 1908. VUSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij aile Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE jR., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Minister de Waal Malefijt. De Haagsche correspondent van De Tijd" schrijft in zake de benoe ming van den heer De Waal Malefijt tot minister van koloniën „Wanneer wij het kind bij zijn naam noemen, hebben wij een mi nister, voorgedragen en uitgekozen door den gouverneur-generaal, die onder hem zal werken. Men had nog jbeter gedaan den heer De Waal Malefijt gouverneur-generaal te maken 'onder den heer Idenburg als minister. 'Thans zit de eigenlijke verantwoor delijke man op Buitenzorgen krijgen wij op het Plein een regeeringscom- [missaris, of beter gezegd gouverneur commissaris, die hei program uit voert, zooais het werd ontworpen [en aangevuld zal worden door den landvoogd, in wien de heer De Waai Malefijt tot nu toe uit den aard zijn eigenlijke politieke leider en voorman heeft gezien." Legeroefeningen. Op den voet van vorige jaren zullen look weder dit jaar, in de maand September, oefeningen op meer uit- gebreide schaal dan in den regel plaats hebben, worden gehouden. Vele garnizoenen zullen alsdan tij delijk ontvolkt worden wegens het betrekken van de legerplaatsen zullen de slechts het strikt noodige personeel I achterblijven voor het bewaken der L gebouwen en het verrichten van den garnizoensdienst. Aan de' hier be- I. doelde oefeningen nemen de staven f en de bataljons infanterie deel als mede de lichtingen der militie van 1904 en 1906 in haar geheel en van de lichting van 1909 de voorjaarploeg en de viermaanders. Ter beoefening j van het optreden der verschillende wapensoorten in onderlingen ver band zullen ook één of meer dagen s artillerie en cavalerie er aan deelne men. Voor zoover de ordonnansen- dienst niet door wielrijders wordt of kan worden waargenomen, krijgen de commandeerende officieren de beschikking over een detachement ordonnansen. Met uitzondering van de luitenant-kwartiermeesters, die kunnen wielrijden, worden de offi cieren, die dat in oorlogstijd zijn, bereden gemaakt, waartoe van het wapen der cavalerie de noodige paarden worden beschikbaar gesteld. Dit bereden maken betreft ook ver schillende kapiteins, die voor een benoeming tot majoor hoog in de ranglijst staan en nu blijken behoo- ren te geven van hun geschiktheid. Van de treinafdeelingen der veldar tillerie worden nog de noodige be spanningen geleverd voor de mede te voeren patrooncaissons, ziekenkar- o- 15.) Oh, wat hebben me de dagen lang geduurd toen ge weg waart. Hoe heb 'k naar je verlangd Ach, Eduard, wanneer zal die akelige tijd van scheiding voorbij zijn ru?01 ^uard waren het de moeie- ,'Jkste oogenblikken zijns levens, toen A t y^arë^er"a moest mededeelen, at die tijd van scheiding nog niet oorbij was, dat de oorlog was ver aard en dat hij nogmaals voor een Hgen, langen tijd haar moest verlaten. Als man van eer, als soldaat °et ik mijn, plicht vervullen, ik claaraanniet ontrekken, zeide "'J diep geroerd. Wees sterk, dierbare ouw, wees den naam waardig, zult eenmaal met onze kinderen voerenWees sterk en moe- 2ooals het der vrouw van een ren en bagagevoertuigen. Voor het medevoeren van raderbrancards met eventueeie zieken en hun verpleging, zorgt het personeel der hospitaalsol daten. De politiedienst in de verschil lende legerplaatsen wordt opgedragen aan detachementen der koninklijke marechaussee, die aldaar gedurende den kamptijd zullen verbijven. De oefeningen betreffen ondervermelde regimenten der infanterie uit de daar bij vermelde garnizoenen, die deze zullen houden gedurende de te noe men tijdvakken op de genoemde ter reinen en legerplaatsen3e regiment te Bergen-op-Zoom, Middelburg en Vlissingen van 7 tot en met 16 Sep tember in de omstreken van Bergen- op-Zoom en terrein Kijk in de Pot. De bovengenoemde legerplaatsen zullen, gedurende den duur der oefe ningen, voor de aldaar kampeerende troepen als garnizoenen moeten wor den beschouwd. Zij zullen in ge reedheid worden gebracht door af- deelingen genie en infanterie van de betrokken korpsen, die daartoe tijdig derwaarts worden gedirigeerd. Voor zooveel bataljons- en com pagniescommandanten mochten ont breken, kunnen zij bij de oefeningen worden vervangen door de hoofd officieren dan wel kapiteins of lui tenants van speciale diensten. De aanwijzing van officieren van speciale korpsen of inrichtingen voor deel neming aan de oefeningen geschiedt door de divisiecommandanten op voorstel van de betrokken autoritei ten. Met betrekking tot de verzorging der troepen is voorgeschreven, dat deze een verhoogd ration levensmid delen zullen genieten, wordende het ration brood van 6 op 7.5 H. Q. ge bracht. Voor zoover het legeren onder tenten moet plaats hebben, krijgt ieder, benevens twee dekens, het noodige stroo, een oficier en ad judant-onderofficier 15, ieder mindere 10 K. G. De Amsterdamsche begrooting. Bij den gemeenteraad te Amsterdam is de gemeente-begrooting voor 1910 ingediend. Zij bedraagt in ontvang en uitgaaf f 32.665.208 of ongeveer een vijfde gedeelte van de geheele staats- begrooting. De begrooting is met kunst- en vliegwerk sluitend gemaakt kunnen worden, zonder dat tot belastingver- hooging behoeft te worden overgegaan. Het percentage der inkomstenbelas ting blijft dus 57,1,- Wij hebben er al eerder op ge wezen, dat de ijveraarsters voor vrouwenkiesrecht ten onzent heel wat kalmer en waardiger optreden dan Duitsch krijgsman past. Zenuwachtig snikkende rustte Marg- herita aan de borst van haar echtge noot, die zacht haar donkere lokken streelde en nu en dan haar een kus op het voorhoofd drukte. Langzamer hand droogden haar tranen, de kramp achtige zenuwschokken verminderden en daar zat zij nu zonder tranen met gebogen hoofd en gevouwen handen te luisteren naar de troostende woorden van haar echtgenoot. Haar groote vochtige oogen staarden on afgewend naar he"t avondrood, dat den westelijken horizon in gloed zette. Als ik uit den veldtocht terug keer, Margherita, sprak hij, dan voer ik je als mijn echtgenoote naar het slot mijner voorvaderendan zal niets meer ons scheiden dan zal ik goed maken, wat ik aan je misdreven heb dan zal ik je alles doen ver geten, wat ge geleden hebt. Een rilling ging Margherita door de leden en haar oogen vulden zich opnieuw met tranen. Als ge terugkeert Als in een droom herhaalde zij deze woorden, die een vreeseiijke mogelijkheid inhielden, waaraan die in Londen. Bij de verkiezingen te Amsterdam werden biljetjes ver spreid, waarop het volgende 3-regelig versje voorkwam Aan de wetten voldoen wij heel ods leven, Van belastingen worden wij nooit ontheven, Waarom ons clan ook niet liet kiesrecht ge- [geven Op een dier biljetten kwam bij de secretaresse het volgende, zeker niet verwachte antwoord in, waarmee de dames zich echter, naar zij schrijven, kostelijk amuseerden Omdat ge als militieplichtige nooit zulfc sneven, Geen brandweerdiensten bewijst in landelijke [dreven, Uw arbeid meer beperkt is dan die van nw [neven En 'tniet gewensckt is om nog meer onnoo [zelen het stemrecht te geven Waren de vrouwen als in.Spreuken 3j 10—31. Ze zouden niet naar stemrecht streven. In den tekst van de Spreuken Sa- lomo's, waarnaar wordt verwezen, daarin wordt de vraag gesteld „Wie zai een deugdelijke huisvrouw vin den Want hare waarde is verre boven de robijnen?" Waarop dan verder in 21 verzen een schets volgt van de ideale huisvrouw naar Oos- tersche opvatting, die behoeft het nog herinnering aan vrouwen kiesrecht niet dacht. Met het kies- of stemrecht schijnt het te gaan als met veie andere za ken wie het niet heeft, verlangt het, en wie het bezit, waardeert het niet. Hoevee! kiezers blijven er niet ge regeld thuis, en hoeveel anderen moeten als 'tware met drang en ge weld naar de stembus gebracht wor den Bij de jongste gerneenteraads- stemming te Winschoten b.v. kwamen slechts een kleine 600 van de 1462 kiezers op. Veel animo was daar niet, men was daar met zijn stem verlegen. Een kiezer rijmde op zijn stemkaart Ik sta hier in het hokje Maak zwart het tweede blokje. Geen ander naar mijn zin. D'een drinkt, d'ander schenke 't klokje, Zij behooren er niet in. En een ander eindigde zijn dich terlijke ontboezeming aldus Omdat mie dus gain aine aanataA van dit trio, Stem ik veur deze keer dan maorlaiver blanco Dat het voor sommige dames goed zou zijn, ais zij eens wat ernstiger bezigheden kregen, moet men wel gelooven, als men ziet, wat voor dwaze dingen zij soms uithalen. Zoo had een dame te Weenen haar schoot hondje getooid met een halsband van paarlen en diamanten. Het diertje verloor bij een wandeling zijn hals- tooi, welke een waarde had van 1000 kronen (f3000). Een werkman was de gelukkige vinder, wien de belooning van 100 kronen was be loofd. Voor dien armen drommel een mooi buitenkansje! Maar, zou die rijke eigenares van dat schoothondje niet weten, dat zij haar rijkdommen heel wat nuttiger kan besteden; zou Eduard heden ook reeds had ge dacht, toen hij het bevel der mobi lisatie ontving. Liefderijk nam hij Margherita in zijn armen, legde haar hoofd, aan zijn borst en fluis terde zacht met bevende stem Het noodlot zal niet zoo wreed zijn mij aan mijn vrouw en kinderen te ont nemen. Zij hebben mij duizendmaal meer noodig dan andere vrouwen en kinderen. Neen, Margherita, ik geloof niet, dat het vijandelijk lood mij zal treffen. In elk geval heb geen zorg voor de toekomst. Ik heb aan mijn broeder Willy alles mede gedeeld, ik heb al de noodige be- wijspapieren in ons familiearchief te Altenbrak nedergelegd. Mochten wij elkaar niet wederzien, wend je dan tot mijn broeder, hij zal je een trouwe vriend en raadsman zijn hij zal je in het genot stellen van alle rechten, waarop ge aanspraak hebt. O, daarover is het niet, dat ik zoo bezorgd ben, snikte Margherita. Wat geef ik om rijkdom of hoogen rang als ik jou slechts mag behouden. Spreek niet zoo, Margherita, smeekte Eduard. Denk aan onze kinderen, denk aan den naam, dien flbonnements-Aduertenfiën op zeer itoordeelige voorwaarden. het nooit tot haar doorgedrongen zijn, dat er menschen zijn ook toch schepselen Gods, zoo goed als haar hondje wier lot, bij dat van haar beestje vergeleken, allertreu rigst is? Ja, er is verschil van lotsbedeeling op deze wereld. Maar niet ieder, die rijk is, is dat van zelf geworden. Ja renlange noeste vlijt en een kolossale energie hebben vaak den grond tot dien rijkdom gelegd. Ik- denk daar aan Charles Parson, dezer dagen overleden, een van de geniaalste mannen der Vereenigde Staten. Als knaap kwam hij berooid en verlaten naar New-York en leed weken lang de bitterste ellende. Overal werd hij na korten tijd als onbruikbaar weggestuurd. Een klein koopmannetje ontfermde zich over hem en nu toonde Charles alras, wat er in hem zat. Hij besefte de kracht der reclame, en door allerlei middelen, welke hij zijn mees ter aan de hand deed, bracht hij diens zaak eerst langzaam, daarna met reu zenschreden vooruit. Allerlei trucs wendde hij aan om klanten te lokken, die toestroomden. Parson werd com pagnon en verwierf aldra den naam van „vorst der reclame". Dat het hem goed ging, behoeft niet te worden gezegd, jammer, dat de dood hem zoo vroeg uit het werkzame leven wegrukte. Ook in dit opzicht is er verschil van lotsbedeeling, den een is een kort, den ander een lang leven beschoren, de een is vroeg oud en afgeleefd, de ander blijft onvervaard tot op hoogen leeftijd. Een kras oudje is de man van 93 jaar te St. Philipsland, die de vorige week nog iusiig den dorschvlegel zwaaide. En de 86 jarige Lentink te Eerbeek bij Dieren, die nog onver moeid, alsof hij een 40 jaar jonger was, de richi hanteerde. Dat zijn nog eens kranige kerels. Of het opkomend geslacht, dat aan allerlei sport doet, het ook zoo lang zal volhouden 't Staat te bezien, want overdrijving schaadt en overdreven wordt bij de sport niet zelden. Wat al sport heeft men tegenwoordig In Berlijn wordt de rolschaatssport zoetjesaan een ma nie en loopt men vaak gevaar door een rolschaatser of schaatsrol!er„over- reden" te worden. Het record van dezen mode-waanzin is geleverd door een trouwpartij, waarbij al de deel nemers per schaats naar de kerk en den burgerlijken stand rolden. Aan de spits van den optocht, die uit ongeveer 20 personen bestond,schreed, of liever rolde het bruidspaar, de bruigom in rok, claque en witte hand schoen, en aan zijn arm de bruid, in een wit kleed, waarvan zij de sleep, noodgedrongen, wel moest opnemen, daar de pages ontbraken. Rechts en links van het bruidspaar rolden de getuigen, eveneens in feestkleedij, en zij dragen zullen, als ik mocht vallen, denk er dan aan, dat ge aan uzelve en aan de kinderen verplicht zijt hunne rechten te laten gelden. De jonge vrouw bedwong haar smart en antwoordde Ge hebt ge lijk, Eduard, ik zal er aan denken, ge zult over me tevreden zijn. Zoo is het goedKom, laten wij nu nog eens naar de kinderen gaan. Nog eenmaal wil ik ze zien, ik weet niet of me dat geluk ooit weer ten deel zal vallen. Arm in arm traden ze de kamer binnen, waar de kinderen sliepen. Eduard boog zich over hen heen en kuste ze op het voorhoofd. In zijn slaap lachte de kleine Eduard, zijn lippen bewogen zich en in zijn droom fluisterde hij Papa, papa, Iaat mij meerijden. Mijn zoon, mijn zoon, fluisterde Eduard, die zijn tranen niet langer kon bedwingen. Hij zonk voor het bed op de knieën en bedekte zijn gelaat met zijn handen. Daar sloeg zijn vrouw haar armen om zijn hals, en een zachte stem fluisterdeHij moet worden, zooals gij, Eduard getrouw en braaf een man van daarachter scharrelden moeizaam de ouders van 't bruidje, waarvan de vrouwelijke helft, te dik voor deze roiwereld, aemechtige beenstreekjes volvoerde. Ongelukkig degenen, die aan de sporl-modes van onzen tijd niet kun nen meedoen. Zoo klaagde een jong- mensch Mijn eerste engagement is afgeraakt, omdat ik geen tennis kon spelen. Mijn tweede omdat ik geen diabolo kon leeren. En nu ik voor de derde maal geëngageerd ben geraaktbegint me daar die ellen dige rolschaatsensport Heel wat slachtoffers vraagt ook de sport, in anderen zin dan bedoeld jongmensch er een wasik bedoel door onvoorzichtigheid. Daar mag nog wel eens op gewezen worden. Som mige fietsrijders slaan zelfs geen acht op de waarschuwingsborden, bij ge vaarlijke punten geplaatst. Zoo staan er twee groote borden te Beek bij Nijmegen, nabij de villa „Kalorama", alwaar in den zomer een stroom van fietsers bij mooi weer zich beweegt, 't Is daar een gevaarlijke helling. Maar ondanks de herhaalde waarschuwing „Zeer gevaarlijke helling voor fietsrij ders", storen velen zich daaraan niet en blijven zitten. Eer ze echter bene den zijn, zijn ze vaak afgeworpen. Zoo dezer dagen nog een heer en dame, die het er evenwel nog goed afbrachten, 't Was toen voor de 25ste maal, dat de tuinbaas der villa bij een fietsongeluk hulp verleende ook een zilveren jubilé Fietsrijders en rijdsters als ge ooit te Beek komt, denk om den Ouden Hollen weg aldaar, die in den volks mond de lijkweg heet. Keuvelaar. Vlissingen, 20 Augustus. (Uit hef Gemeenteverslag.) Vervolg. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Instellingen van het departement Vlissingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De instellingen van het departement Vlissingen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen be staan in een spaarbank, een bewaar school en eene volksleesbibliotheek. Voorts houdt zij voor hare leden winterbijeenkomsten, waarbij sprekers van elders optreden en ziet eene permanente commissie toe op het beheer en onderhoud van het stand beeld voor M. Az. de Ruyter. Gesubsidieerd werden een zang cursus, een volksbadhuis, een cursus voor slöjd-onderwijs, de vereeniging „Vlissing's Mannenkoor" en de har monie „Ons Genoegen." eer, zooals zijn vader. ZEVENDE HOOFDSTUK. Het Fransche leger en het Duitsche hielden elkander in vreeseiijke, bloedige omhelzing bekneld. Sedert negen uur 's morgens donderden de kanonnen, knetterde het geweervuur, klonk het hoera der vooruitdringende Duitschers en het gekerm der krij gers, die door het vijandelijke lood geveld waren. De Augustuszon brandde heet op het in kruitdamp gehulde slagveld. Als vurige slangen kronkelden zich de batterijen over de vertreden akkers ze verdwenen wel hier en daar achter boschjes, maar vertoonden zich dan weer en voltooiden den kring rondom de on gelukkige dorpen, waarin zij een regen van granaten drden nedervallen. Flavigny, Tronville, Mars la Tour reeds geleken met Vionvelle veel op bouwvallen, en nog steeds ging het geschut voort met verwoesting aan te richten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1