ÜsWs u Misdaad. Donderdag 19 Augustus. Gemeentebestuur. No. 193 47e Jaargang. 1909. bedrijfsbelasting. Van Meek IQ* Week. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fwemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fidoertentiën op zeer uoordeelige uoortuaarden. Afkondiging van twee kohieren der Bedrijfsbelasting dienst 1909/1910, De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger zijn gezon den de door den Directeur der di recte belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohieren no. 11 en lil, wegens de bedrijfsbelasting dienst 1909/1910; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaar schriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingedrend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het moge dan nog niet gekomen zijn tot een terugroepen of met on bepaald verlof gaan van den Turk- schen gezant te Athene, de Turken laten hun zwakke Grieksche naburen nog niet los. Het waardige antwoord van Griekenland op de eerste Turksche nota wordt in een tweede onvoldoende geoordeeld en een formeele verkla ring wordt gevraagd dat Griekenland geen eerzuchtige bedoelingen koestert ten aanzien van Kreta. Bij de verdere te nemen stappen blijft Griekenland zich doodeenvou dig achter den rug der mogendheden verschansen. Alleen deze hebben over Kreia's toekomst te beschikken, wel te verstaan als Kreta het zelf niet doen mag, en Griekenland houdt er zich eenvoudig buiten. Degeheele wereld, de Turksche dan wellicht uitgezonderd, is er van overtuigd dat Kreta eenmaal als een rijpe vrucht Griekenland in den schoot zal vallen en zij die gelooven haasten niet. Zóó zullen de Grieken er ook wel over denken. Maar de Turken denken er anders over. Zij willen dat Kreta feitelijk zal terugkeeren tot het Turksche staatsverband, desnoods met zelfbe stuur, maar de mogendheden kunnen en zullen dat nimmer toelaten en nu zullen dezen wel al het mogelijke doen om gewapende stappen te ver mijden, die ten slotte op Turkijes vernedering en op de inlijving van Kreta bij Griekenland zouden moeten ujtloopen, maar als het tegenwoor dige Turksche kabinet, dat wei ge- 13.) Hij stak zijn vrouw de beide han den toe langzaam legde zij haar ''ine aristocratische vingers daarin j-n zeiJe weet, dat ik een afschuw neb van zulk comedie-spel. Ik heb je lief, Willy, zooals ik je liefhad op den eersten dag van ons huwelijk! 'k acht en eer je als de vader van pnze kinderen God behoede Je in den strijd tegen den vijand van ons vaderland. Willy trok zijn vrouw aan zijn na" en kuste haar. Een oogenblik rustte Rogalla aan zijn boezem, toen richtte ze zich weer op en zeidé "iet vaste stemWilly, ge moet uw P'icht als krijgsman vervuilen, maar &e hebt ook plichten tegenover je '"ueren, en ik bid je, verlies die wt uit het oog. Ge hebt volkomen zind schijnt om alle vreedzame mid delen aar. te wenden alvorens tot andere maatregelen zijn toevlucht te nemen, moet zwichten voor den oor- logzuchtigen drang der Jong-Turken en daarvoor bestaat heel veel gevaar dan is er toch niets meer aan te doen. Alom in den lande ver wekken zij agitatie, de regeering wordt letterlijk overstelpt met mani festen en telegrammen overal wor den demonstraties gehoudenpro testvergaderingen met dertig duizend menschen zijn al voorgekomende opgewondenheid onder officieren en soldaten is ten top gestegen en de boycot tegen alle Grieksche schepen en koopmanschappen, waarmede men reeds lang gedreigd heeft, is feitelijk begonnen. Het bericht der mogendheden, dat zij er voor zullen zorgen dat de Kre tenzers de voor Turkije beleedigende vlag zullen neerhalen, in de ver wachting dat de Turksche vloot dan ook niet naar de wateren van Kreta zal gaan, zal zeker wel niet erg ge schikt wezen om de gemoederen tot bedaren te brengen. Trouwens, de Kretenzers hebben daar niets van willen weten en de regeering neemt haar ontslag, zoodat de Kretenzers nu feitelijk in opstand zijn tegen hun eigen beschermers, die hen tien jaar lang geleid hebben in de richting der annexatie en nu voor een heet vuur komen te staan. Zij zullen elk een tweed£ schip naar Kanea zenden en een derde gereed houden, en des noods met geweid de vlag wegne men. Zou het ernst zijn Wij gelooven er nóg niets van. Wanneer twaalf goede oorlogschepen in de wateren van Kreta aanwezig zijn, dan kunnen de Turken met hun wrakke vaartui gen wel weg blijven, en wanneer dan de Turken, in arren moede, Grie kenland mochten aanvallen, dan zijn de mogendheden er spoedig genoeg bij om hulp te verleenen, waartoe zij in elk geval zedelijk verplicht zijn. Wij voor ons zijn nog altijd over tuigd dat Turkije bezig is zich in een wespennest te steken hetgeen niet wegneemt dat ook anderen er genoeg last van kunnen hebben en dat op dit oogenblik de toestand in Europa dreigend genoeg is. Uit officieele gegevens blijkt thans dat het werkelijke getal stakers in Zweden niet ver beneden de raming was en de drie honderd duizend tamelijk naderde, maar tevens is het ondoenlijke eener algemeene werk staking, waardoor de stakers zich zelf vernietigen zouden, weer eens geble ken. Te Stockholm is er zulk een overvloedige toevoer van levensmid delen geweest, dat de prijzen daalden. Waarschijnlijk zullen de dagbladen ook weer spoedig in hun gewoon formaat verschijnen. Dit neemt niet weg dat de dage- lijksche schade aan arbeidsloonen en, in noodzakelijk verband daarmede, de afneming van het nationaal vermogen, waar zoovelen verbruiken zonder voort te brengen, ontzettend moet wezen en nog lang zal worden ge voeld. Overigens mag men hopen dat het gezond verstand der Zweden wei weer spoedig tot een bevredigenden toestand zal leiden. Het nieuws uit het land der Rif- Kabylen is tamelijk schaarsch. Na het gevecht op 27 Juli moeten de Mooren nog niet zooveel klop gehad hebben als bij het laatste van 11 Augustus, waarin de Spanjaarden met behulp van een ballon hun vijanden zochten en op die wijze met snelvuurgeschut wisten te treffen. Het geheele Spaansche eskader gaat naar Melilla, waarschijnlijk wel met de noodige mannetjes aan boord, al laat de minister van oorlog dat dan ook tegenspreken. In ieder geval verloopt de zaak in een sleependen krijg en dit is op zich zelf al erg genoeg. Totnogtoe zijn er 27000 man en 74 stukken heen gezonden, de laatste in een Europeeschen oorlog van geen beteekenis. Er loopen geruchten dat de Rif- Kabylen naar de Spaansche vredes voorwaarden hebben geïnformeerd en deze niet malsch zullen uitvallen. Men kan 't allicht eens probeeren, maar ook hier maakt de zaak op ons den indruk dat men zich in een wespen nest steekt, waarin niets te halen valt en dat men wijzer deed door niet verder op de historie in te gaan. Onze Engelsche naburen houden zich tegenwoordig bezig met dequaes- tie der belastinghervorming een heel vreedzaam werk, waaraan het parle ment nu reeds een drietal weken bezig is, in plaats van vacantie te nemen. De belasting op de waarde vermeerdering van gronden en op braakliggende landerijen zijn er door. Vooral de laatste schijnt ons bijzonder aanbevelenswaardig toe want hoewel men het recht om zijn eigendom niet te gebruiken behoort te erkennen, is het toch billijk, dat men betaait voor het recht om dien eigendom niet in de vermeerdering der algemeene wel vaart te doen bijdragen, omdat men, door die onthouding, de Staatsinkom sten minder ruim doet vloeien, dan in andere omstandigheden het geval zou zijn. Er is ook voorgesteld om, in plaats van eene belasting naar de waarde op delfstoffen houdende gron den, eene belasting van vijf percent te heffen, op de winst door de mijnen opgeleverd. gelijk, Eduard kan nu zijn ontslag niet vragen, hij kan zijn verbintenis met die vrouw niet wettigen, mis schien wordt hij door het vijandelijke lood neergeveld, wat denkt ge te doen Er volgde een lange stilte. De echtgenooten stonden oog in oog tegenover elkaar. Rogalla's blikken waren doorborend op Willy gevestigd, die langzaam zijn oogen neersloeg. Ge hebt het lot van de kinderen in handen, voer Rogalla langzaam voort. De bewijzen vandat verwensch- te huwelijk liggen in het familie archief. Daar hebt ge den sleutel van wat wilt ge doen Ik weet het niet, Rogalla, ant woordde Willy met een schuwen blik terzijde naar zijne vrouw, die in trotsche houding bij hem stond. Het oogenblik, waarvan ge spreekt, is nog niet gekomenik kan nog geen besluit nemen breng mij niet in verzoeking. Neen, het beslissende oogen blik is nog niet aangebroken, maar als het aanbreekt, denk dan aan dit gesprek en herinner u de plichten, die ge tegenover mij en de kinderen hebt te vervullen. Daar zal ik aan denken, wees daar zeker van. Maar ik kan geen eerlooze schurk worden. Wat ge me aanraadt, is Een luid geschreeuw op het slot plein onderbrak het gesprek der echtgenooten. Een dichte schaar van mannen, vrouwen en kinderen stroom de het plein op. Aan het hoofd van den groep liep de opzichter van het dorp. Midden op het plein bleef men staan. De opzichter zwaaide zijn mufs en riepJongens, er komt oorlog, oorlog tegen de Fran schen Hoera hoera nog eens hoera Juichend stemde de menigte daar mee in, en de echo weergalmde tot het graf, waarin weinige dagen ge leden de oude baron was bijgezet. Ais hij op dat oogenblik nog geleefd had, zou hij naar buiten gegaan zijn en met de juichende schare inge stemd hebben. Nu wachtte de menigte te vergeefs, dat een heer van Alten brak zich aan hun hoofd steide, Willy wilde wel op het balcon gaan, maar zijn vrouw hield hem terug met de boosaardige woorden Laat die menschen stilletjes begaan, Voor het loopende dienstjaar wordt nu reeds gerekend op eene vermeer derde opbrengst van ruim acht mil- lioen gulden. De beraadslagingen over het con stitutie-ontwerp voor Zuid-Afrika moeten nog aanvangen. Een deputatie van de Afrikaansche politieke veree- niging, heeft thans de Werkmans partij in het Lagerhuis in den arm genomen, om te trachten de gewenschte amendementen in het ontwerp te brengen. Oud-minister Schreiner heeft een handje geholpen en de toezegging van de Werkmanspartij verkregen. Zooals men weet is het vooral te doen om het behoud van de tegenwoordige kiesrechtregeling aan de Kaap, die eigendom en capaciteit tot grondslag heeft en die geen onderscheid maakt tusschen menschen van verschillende huidskleur, Goed nieuws bevat ten slotte het bericht, dat Japan en China hun ge schil inzake den spoorweg Antong- Moekden, althans voorloopig geregeld hebben. Japan heeft zich toch weer bereid verklaard om den weg op de normaalspoorwegbreedte aan te leg gen. Onderhandelingen over andere punten van geschil zullen te Moekden worden hervat en dus mag men ho pen, dat deze donderwolk van den Oostelijken hemel verdwijnen zal. Prins Hendrik naar Dobbin. Z. K. H. Prins Hendrik is heden morgen naar Dobbin vertrokken en het is zijn voornemen daar 10 dagen te verblijven. De Kamervacature te Breukeien. Aan het „Centrum" wordt uit Breu keien geschreven Onder de katholieken wordt de aanstaande Kamerverkiezing reeds druk besproken. Zoover mijne waar nemingen konden gaan, beschouwt men het als van-zelf-sprekend, dat ditmaal de strijd wordt aangebonden met een katholieken candidaat. Men zal trachten, het daarheen te leiden, dat de anti-revolutionnairen bij eerste stemming onzen candidaat steunen, maar ook dan, als deze poging zou mislukken, zal men niet afzien van een eigen candidatuur. Er bestaat een sterke strooming, baron De Wykersloot te candideeren hij moet reeds wel wat voorbarig door eenige kiezers gepolst zijn. Anderen zouden met het oog op de belangrijke en aan de orde zijnde defensie-quaestie liever een bekwaam militair gekozen zien. Nog anderen wenschen vóór alles een bekwaam man uit het district zelf, en noemen als zoodanig dr. Ariëns. Deze mee- gij zijt hun heer niet, gij zijt slechts gast op het slot van uw voorvaderen En onder den duivelachtigen in vloed van zijn vrouw bleef Willy besluiteloos aan het venster staan en keek de menigte na, die onder luide juichkreten aftrok. ZESDE HOOFDSTUK. Toen Eduard Von Altenbrak in zijne woning te Berlijn aankwam, trad zijn bediende Johan hem te gemoet en zeide opgewekter, dan anders gepast zou geweest zijn Heer ritmeester, de oorlog is ver klaard, de wachtmeester heeft reeds een telegram naar u afgezonden. Ben je dol geworden vroeg Eduard verbaasd. Oorlog Met wien Met Frankrijk, heer ritmeester Geef me mijn uniformIk moet dadelijk naar het regiments bureau. De regimentsadjudant verzekerde hem, dat elk oogenblik het bevel tot mobilisatie verwacht werd. Alle officieren met verlof zijn terug ont boden, ook aan u is een telegram onderweg. Ge zijt uit eigen bewe ging vroeger gekomen, dat zal den ningsverschillen zijn echter van wei nig beteekeniseensgezind wil men een katholiek, die met eere het di strict kan vertegenwoordigen. Nog deze week zal het Centraal bestuur onzer kiesvereenigingen ver gaderen. Jaarwedden ambtenaren ter gemeente-secretarie. Het bestuur van den Nederland- schen Bond van gemeente-ambtenaren heeft aan Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën verzocht om in navolging van hunne ambtge- nooten van Zuid-Holland bij de ge meentebesturen voor zooveel noodig aan te dringen op verbetering van de jaarwedden der ambtenaren ter gemeente-secretarie. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland schreven onlangs aan tal van gemeentebesturen als volgt Bij het onderzoek der gemeentebe- grootingen heeft het meermalen onze aandacht getrokken, dat de jaarwed den van de ambtenaren ter secre tarie in vele gemeenten zoo laag zijn, dat zij onmogelijk een voldoen de bestaan kunnen opleveren. Wij zullen niet behoeven te be- toogen hoezeer de talrijke voor schriften omtrent velerlei onderwer pen, waarvan de naleving aan de gemeentebesturen is opgedragen, het gewenscht maken dat het perso neel, hetwelk den burgemeester en den secretaris voor de administra tieve werkzaamheden ter zijde staat, ontwikkeld zij en met de gemeente administratie bekend. Terecht pleegt dan ook tegenwoordig in zoodanige gevallen het bezit van een diploma, dat deze ontwikkeling en bekend heid waarborgt te worden geëischt. De billijkheid en niet minder het belang van den dienst eischt dan echter ook, dat aan de betrekking een behoorlijke bezoldiging verbon den worde. Vermeerderd met bij verdiensten uit anderen hoofde van de gemeente genoten of die de titularis zich wegens de beperkte bureau-uren op andere wijze ver schaffen kan, moet de bezoldiging een bestaan opleveren, dat met de aan het ambt gestelde eischen en den levensstandaard in de gemeente overeenstemt. Op dezen regel schijnt een uitzondering alleen toegelaten voor jeugdige personen, die ter secretarie hun opleiding voltooien en voor wie dus de ambtenaars- wedde meer het karakter verkrijgt van de aan een volontair toe te kennen gratificatie. Wij hebben de eer u uit te noo- digen de jaarwedden van de ambte naren ter secretarie uwer gemeente voor zoovel noodig aan bovenstaan- den regel te toetsen en zoo noodig aan den Raad voorstellen tot ver commandant hoogst aangenaam zijn, Wat komt me die oorlog slecht te pas, waarde heer. De adjudant keek Eduard ver wonderd aan en zei Ik begrijp u niet, ritmeester Nu, het is duidelijk genoeg. Na mijn vaders dood moet ik het majoraat waarnemen, ik kwam eigen lijk om mijn ontslag aan te vragen en nu oorlog Ja, maar van ontslag kan nu geen sprake zijn NatuurlijkIs de comman dant te spreken Hij zal wel in de kazerne zijn. Eduard nam een rijtuig dat hem naar de kazerne voerde. Tijdens den rit overdacht hij, wat hem nu te doen stond. Eensklaps waren zijn plannen omtrent zijn eigen toekomst en die van Margeritha geheel in duigen geworpen. Met een zucht moest hij zichzelven bekennen, dat alles op regeling moest blijven wachten tot de oorlog voorbij was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1