17 Augustus, binnenland. Feuilleton, No. 191- 47e Jaargang. Dinsdag 1909. VHssingen in 1908. VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. De Rijksmiddelen. lil de „Staatscourant" van Zaterdag avond is opgenomen het overzicht van de opbrengst der rijksmiddelen over de afgeloopen maand Juli. Ook deze maand was gunstig voor 's lands geldmiddelen. Zij bracht op f 14,513,333.76 tegen f 14,458,S33.28S in Juli 1808, dus dit jaar f54,500.48 meer, een stijging welke te meerbe- teekenis krijgt wanneer wij letten op den aard der rubrieken, waaruit zij voortkwam. Immers, neemt men daar bij slechts in aanmerking den min deren ontvangst aan successierechten en aan de staatsloterij, welke beide rubrieken te zafrien alleen bijna drie ton minder opbrachten dan verleden jaar Juli, dan verschijnt de betrekke lijk geringe stijging van het totaal reeds in een gansch ander licht en mag men het overzicht over de afge loopen maand wederom zeer verblij dend noemen. Bovendien vertoonen bijna alle bedrijven welke een maat staf voor de nationale welvaart be vatten, een min of meer aanzienlijke stijging der ontvangsten. In de maand Juli 1909 werd meer ontvangen dan in de gelijknamige maand in 1908 op de grondbelasting f9000, op de vermogensbelasting f 12,000, op de invoerrechten f 78,000, op den suikeraccijns f415,000, op den wijnaccijns f 3000, op het geslacht f 1000 op gouden en zilveren werken f 1000, op de zegelrechten f 130,000, op de registratierechten 146,000, op de hypotheekrechten f 1000, op de posterijen f71,000, op de rijkstelegra- fen f62,000 en op de loodsgelden f26,000. Minder leverden op de perso- neele belasting f 153,000, de bedrijfs belasting f319,000, binnen- en bui- tenlandsch gedistilleerd f 26,000, de zoutaccijns f 7000, de bieren en azijnen f3000, de successierechten f 205,000, de domeinen f4000, de staatsloterij f84,000 en de jacht- en visscherij- akten f 1000. Gaan wij nu de resultaten der eerste zeven maanden na, in vergelijking met die van de eerste 7 maanden van 1908, dan blijkt, dat dit jaar meer werd ontvangen uit de grondbelasting f178,000, het recht op de mijnen 17000, de invoerrechten f 501.000, het formaatzegel tl 000, de suiker f698,000, het geslacht f46,000, de gouden en zilveren werken f20,000, de zegel rechten f 736,000, de registratierechten f171,000, de hypotheekrechten f25,000, de domeinen f 264,000, de posterijen f218.000, de rijkstelegrafen f526.000, de jachtakten f 1000 en de loods gelden f61,000. Hiertegenover stond een mindere ontvangst bij de personeele belasting van f 11,000, de bedrijfsbelasting van f73,000, de vermogensbelasting van f 54,000, den wijnaccijns, van f 8000, het gedistilleerd van f298,000, het zout van f 26,000 de bieren en azijnen van f33.000 en de successierechten van f344,000. Uit deze cijfers blijkt, dat men ook over de eerste zeven maanden van 1909 tevreden kan zijn. In dat tijdperk werd ontvangen f92,770,638.74 en in de eerste zeven maanden van 1909 totaal f 90,353,687.16. Het accrès be droeg derhalve op 1" Augustus f2,416,951.58. („N. Ct.") Staatscommissie Werkloosheid. De „St.-Cl." No. 190 bevat een Kon. besluit 30 Juli („Stbl." No. 42), waarbij, uit overweging dat wensche- lijk is maatregelen te treffen ter voorkoming en bestrijding van werk loosheid, alsmede tot leniging harer gevolgen, wordt ingesteld een Staats commissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken a. in hoeverre de regeering over de middelen beschikt om snel en voldoende ingelicht te worden over den stand van de binnenlandsche arbeidsgelegenheid en den omvang en den aard van werkloosheid in de verschillende vakken en welke aan vulling deze middelen behoeven b. wat de regee^ng kan doen, hetzij door steun vaïï personen of corporaties, hetzij zelfstandig, zoowel tot voorkoming of bestrijding van werkloosheid als tot leniging van de gevoigen daarvan met bepaling, dat door deze Staats commissie aan H. M. de Koningin verslag zal worden uitgebracht aan gaande dc uitkomsten van het door haar gehouden onderzoek, welk ver slag de voorstellen zal bevatten waar toe dit onderzoek haar eventueel aan leiding mocht geven, zullende elk lid der commissie de bevoegdheid hebben van zijne zienswijze, voor zooveel die van de meerderheid der commis sie afwijkt, in eene afzonderlijke aan het verslag toe te voegen nota te doen blijken. Tot lid, tevens voorzitter, is be noemd mr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Kamer te 's-Oravenhage. Bond van Gemeente-ambtenaren. In de algemeene vergadering van dén bond van gemeente-ambtenaren in Nederland, die, zooals reeds be richt is, op 10 September te Maas tricht wordt gehouden, zal ook be handeld worden een voorstel, om in beginsel te besluiten tot stichting van een museum. Een commissie, heeft een uitvoerig rapport uitgebracht over de vragen ls de oprichting van een museum op gemeentelijk administratief gebied COURANT. ADVERTENTiËNvan 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. flbonnemenfs-flduerfentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. A. j. Gelderblom, C. A. Poot, O' Schuurmans, J. N. Kramer, W. F' Hoedemaker, P. Tapperwijn, IJ. L' De Vries, J. v. Rugge, L. C. Kooien' A. D. Jongkees, j. R. Hofstra, P. A. Tazelaar, J. De Jong, W. J. Daling- haus, G. H. Klazinga, A. Van Strij. Ze zijn allen op non-activiteit ge steld. Vlissingen, 16 Augustus. (Uit hef Gemeenteverslag.) Vervolg. Gemeent e-E igendommen, -W erken en -inrichtingen. Bad-exploitatie. De bad- en strand- materialen zijn aan het einde van het badseizoen door en ten koste van den pachter in orde gebracht en door de gemeente, daar het pachtcontract eindigde, teruggenomen. Ook het badpaviljoen is door de gemeente teruggenomen voor de som van f 1800. De ververschingstentjes en het tentje van den heer J. G. Meijer werden op de gewone conditiën geplaatst. Het terrein voor het nemen van zee baden werd naar de Noordzijde uit gebreid, wat verschuiving van het stoelenterrein tengevolge had. De meerdere afzettingen tengevolge van deze wijziging zijn voor een gedeelte door de gemeente betaald. De'schut tingen tot keering van stuifzand zijn als vroeger geplaatst en het daardoor verkregen zand gebruikt tot verlen ging van de Z.O.-waarts aangelegde bouwterreinen. Voor het houden van strancueebieu en vumwcitv z,i)u vwi rekening van de gemeente de noodige stellages en afzettingen daargesteld. Aanleggen van nieuwe en onder houden van bestaande straten en pleinen. De in het vorige verslag ge noemde straten als Kasteel-, Win kelman-, Callenfels-, Verkuijl Quak- keiaar-, Aagje Deken- en Lampsens- straat zijn in dit jaar voltooid. De Van Dishoeckstraat vanaf de Aagje Dekenstraat tot en met de Verkuijl Quakkelaarstraat is bestraat met een rijbaan van voorhanden keien en de overige breedte met trottoirs van waalklinkers tusschen liardsteenen banden. In den hiervolgenden staat zijn ver meld het aantal M3 en het bedrag dat voor verricht straatwerk is uitgegeven, buitenwegen 2409.81 MJ f313.27s,stra ten en pleinen 17778.26 M3 f 2311.18, derden 13058.62 M3 f 1697.62, aan leg troittoirs 4835.03 M3 f 528.45s, aanleg straten 22289.73 M3 f 2356.70s, riolen 38656.16 M3 f3868.63, ver nieuwing van bestrating 9469.45 M3 f 1212.71, watervrijmaking der ge meente 1550.10 M3 f201.51', totaal 110047.16 M3 f 12490.09. Wegen en voetpaden. Het onder houd van de wegen en voetpaden werd evenals vorige jaren in eigen beheer uitgevoerd. Het gedeelte Van Dishoeckstraat vanaf de Verkuijl Quakkelaarstraat tot den Singelweg werd met geklopte steen waarover een laag steenkolengruis verhard. Met de verbetering van den oostelijken Bermweg werd doorgegaan. Het Rit- themsche voetpad is met kolengruis in behoorlijken toestand onderhouden evenals de overige wegen. Nieuw is aangelegd is de Kerkhoflaan. Aanleg en onderhoud van bestaande riolen. De rioleeringswerken die in het einde van 1907 werden aange vangen zijn in dit jaar met spoed doorgezet. De riolen omschreven in bestek no. 1 dienst 1908 waren dan ook op 15 Juli 1908 gereed, alzoo 75 dagen voor den in het bestek be paalden tijd. De finantieele uitkom sten waren in verband met de raming van kosten zeer bevredigend. De uit voering dezer werken in eigen be heer kan dan ook met gerustheid een succes genoemd worden, te meer daar de schade aan eigendommen van anderen zeer gering is geweest niettegenstaande de uitvoering in de verschillende nauwe straten inderdaad moeilijk en soms ook gevaarlijk was. Kaaimuren. De waimuren langs de Engelsche kade en de Voorhaven werden verhoogd, de brugopening der voormalige Roode Brug dichtge metseld, de wegen tusschen de En gelsche kade en het Arsenaal en voor het Concertgebouw verhoogd. Door de uitvoering dezer werken werd de *fe£!f.iiïïa^el}Ê£eMeFfè{03^ M. N. A. P. is gebleken dat die wer ken aan het beoogde doei beant woorden. Voor deze werken, geraamd op f 6696.65, is uitgegeven f 5584.85. Talud-bekleeding. De in vorige jaren aangelegde talud-bekleeding met waardelooze straatkeien heeft aan de verwachting voldaan. Het aanzien is er door verbeterd en de kosten van onderhoud verminderd. Waterkeering. Doordien dit jaar de watervrijmaking van de stad is ge reed gekomen, konden de waterkee- ringen allen worden opgeruimd. Plantsoenen. De in het vorige jaar aangevangen werken voor den aanleg van plantsoenen langs de N. O. zijde van de Badhuisstraat en den Koude- kerkschen straatweg nabij den zand weg werden dit jaar voltooid. Met den aanleg van een villapark op het terrein der z. g. „Gaaischieting" werd een aanvang gemaakt, Het hakhout en de te dtcht bij elkander geplante boomen langs den Koudekerkschen straatweg achter de nieuwe begraaf plaats, werden opgeruimd, teneinde dien weg te verbreederi en voor het verkeer minder gevaarlijk te maken. —o— no Ik zal ze in ons familie-archief nederleggen. Ge belooft me, Willy, er met niemand over te spreken, totdat alles in het reine is gekomen. Ge belooft me, dat ge een trouw vriend voor mijn kleine onervaren vrouw zult zijn, als er iets gebeuren mocht, waardoor ik verhinderd werd, haar ter zijde te staan. 7~ Dat spreekt vanzelf, verzekerde willy. Maar neem de zaak nu niet te zwaar op dat komt. wel terecht. Ik ben echter wezenlijk nieuwsgierig naar je vrouwtje. Je zult haar leeren kennen als een kinderlijk, goedhartig schepseltje, 'b zal haar schrijven, dat ik binnen weinige dagen terugkeer om haar alles mondeling mede te deeien. Dat is het beste. Dus kan ik op je rekenen Hier is mijn hand er op. Wees daar niet bezorgd over! De broeders drukten elkaar de hand en daarop ging Eduard naar binnen. Willy stond eenige oogenblikken in gepeins verzonken. Een verrassende onthulling, mompelde hij. Wat zal Rogalla daarvan zeggen VIJFDE HOOFDSTUK. Willy von Altenbrak en zijn vrouw stonden op de trap aan de voorzijde van het slot en oogden het rijtuig na, dat Eduard naar het spoorwegstation bracht. De majoraatsheer keerde terug voordat zijn verlof verstreken was, om de aanvrage van zijn ontslag per soonlijk bij zijn overste te kunnen inleveren, en bovendien dreef hem het verlangen naar zijn vrouw en kinderen. Hij had met zijn broeder nog eens geraadpleegd, en alles zou gebeuren, zooals deze hem had aangeraden. Het eerste huwelijk zou beschouwd wor den als niet te zijn gesloten en na Eduards ontslag zou een hernieuwd huwelijk in Duitschland den toestand wettigen. Zoodoende zou men aan alle wettelijke bezwaren ontkomen. Tus- TELEFOONNUMMER 10. wenschelijk is de oprichting van het bedoelde museum mogelijk? Beide vragen worden bevestigend beant woord. De kosten van oprichting worden door de commissie geraamd op f 5000, die van het jaarlijksch onderhoud op f 8000. Als plaats van vestiging wordt Amsterdam aanbe volen. Teneinde tot een begin van uit voering te geraken, stelt het hoofd bestuur voor, in beginsel tot de op richting van een museum te besluiten en aan het hoofdbestuur op te dragen het doen van pogingen tot het ver krijgen van financieelen steun van rijk, de provinciën, de gemeenten en andere belanghebbenden en belang stellenden. Het hoofdbestuur stelt verder voor, een commissie te benoemen inzake het leerlingenwezen, met opdracht lo. het ontwerpen vaneen uitgewerkt program van eischen, gegrondvest op de in de toelichting van de proeve van wijziging der gemeentewet aan gegeven algemeene eischen 2o. het beramen van maatregelen, welke er toe zullen kunnen leiden, in de wijze van vorming der leerlingen meer eenheid en waarborgen voor deugde lijkheid te brengen. Hooger volksonderwijs. Door de Nutscommissie voor on derwijs is aan de departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en andere plaatselijke vereenigingen of comité's, welke het hooger onder wijs buiten de universiteiten wens.chen te. bevorderen, wederom een circu laire gericht, waarin gewezen worrit nr> w i.e. nu.jgjr volkson derwijs buiten de universiteiten. Waar uit de rapporten gebleken is, dat de cursussen over 't algemeen zeer goed zijn geslaagd, en van ver schillende zijden de wensch is geuit, ook voor 1909-10 dergelijke cursus sen te organiseeren, heeft de Nuts commissie met aandrang het verzoek om medewerking gedaan. Aan de circulaire is toegevoegd een lijst van hen, die zich hebben bereid verklaard, een cursus in hooger onderwijs buiten de universiteit te leiden. Predikant-advocaat. De oud-predikant mr. J. Ankerman te Wommels, het Kamerlid voor Har- lingen, zal zich metterwoon te 's-Hage vestigen en aldaar ook de rechts- practijk uitoefenen. In volgorde der behaalde punten zijn van de adspirant-machinisten der marine-machinistenschool te Hel- levoetsluis, die eindexamen hebben gedaan, met 16 dezer bevorderd tot adjunct-machinistG. Branderhorst, schen de beide broeders was ook nog afgesproken, dat voorloopig het diep ste stilzwijgen bewaard zou worden omtrent Eduards verhouding tot Mar- gherita Montelli. Het rijtuig verdween in de donkere poort, die den slottuin afsloot. Nog een laatste maal keerde Eduard zich om en groette de achterblijvenden met de hand, nog eens wuifde Rogalla met haar kanten zakdoek, toen verdween het rijtuig uit het gezicht en Rogalla wendde zich tot haar echtgenoot. Daar rijdt hij weg, de rijke erf genaam Von Altenbrak, om de milli- oenen, die aan de gezamenlijke familie, toebehooren, over te leveren in de handen van de kinderen eener avontu rierster. Ge vergeet, dat ge van uw schoonzuster spreekt, lieve Rogalla, antwoordde Willy. Mijn schoonzuster? Gelooft ge dan werkelijk dat praatje Eduard heeft mij de documenten laten zien en ze in het familie-archief neergelegd. Er is geen twijfel mogelijk, Margherita Montelli is zijn vrouw. Rogalla perste de lippen op elkaar en ging naar binnen haar echtgenoot volgde haar. In den salon zette zij zich in een leuningstoel en staarde in gepeins verzonken voor zich heen. Willy stond bij het venster en keek naar de rookwolkjes van zijn cigarette. Is er dan geen middel om dat huwelijk onwettig te verklaren vroeg Rogalla na een poosje. Wat zou ons dat helpen zei Willy schouderophalend. Eduard zou toch met die vrouw trouwen. Maar in de oude familie-wetten is bepaald, dat het erfrecht niet geldt voor kinderen, uit een huwelijk met een niet-adellijke partij. Die oude wetten gelden reeds lang niet meer. Waarom Omdat ze door meer dan een van onze voorvaderen niet zijn opge volgd. Onze overgrootvader bijvoor beeld trouwde met de dochter van een niet-adellijk officier uit het leger van Frederik den Groote. Die vader was tenminste officier en werd later door den koning in den adelstand verheven. Thans is de zaak heel anders gelegen. Een wildvreemd meisje, een buitenlandsche, wier ver leden niemand kent. Rogalla, ik bid je, denkt dat ge over de vrouw van mijn broeder spreekt. Ik kan op zulke woorden geen antwoord geven. Met een heftig gebaar stond me vrouw Von Altenbrak op. Als ge mij niet verstaan wilt, zal ik het je met duidelijke woorden zeggen, zeide zij luid. ik ben zoo'n leven als wij thans leiden, hartelijk moedehet hindert me, dat wij afhankelijk zijn van je broeder, ik beklaag mijn kin deren, die later ook in armoede en afhankelijkheid hun leven zullen moeten slijten. Ik acht het je plicht alle middelen aan te wenden om al thans een deel der rijkdommen voor ons te verkrijgen, die nu je broeder toevallen. Als er geen kans is om hem geheel van het majoraat uit te sluiten, dwing hem dan om je de helft toe te staan door de verdeeling van het groote eigendom in twee majoraten. Er is reeds meer sprake van geweest Neuenbrak af te scheiden voor een jongeren zoon. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1