Zaterdag 141 Augustus, fieiiieentebestimr Gemeenteraad No. 189 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. AiÉits VLI5SIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden L30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts Awemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter openbare ken- nis dat ingevolge een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland dd. 6 Augustus 1909 No. 79, 2 Afd. een gedeelte van den West Souburgschen vveg, van den Vlissingschen weg bij de lioofdkom Oost Souburg, tot den Drieweegschen-weg, door waar schuwingsborden aangeduid, tot en met 27 Augustus a.s. ten behoeve van onderhouds werken, voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee is afgesloten. Vlissingen, 12 Augustus 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op artikel 107 der Algemeene Verordening van Politie brengen ter openbare kennis dat ■net ingang van heden de inrit van de Kerkstraat vanaf de Oude Markt met rij- en voertuigen zal zijn ver boden.. Vlissingen, 13 Aug. 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Waterstaat. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, is bepaald, dat de adjunct-ingenieur van den Rijkswater staat J. Lely, thans dienst doende onder de bevelen van den hoofdin genieur-directeurvan den Rijkswater staat in de 11e directie, ter stand plaats Vlissingen, met ingang van 1 September zal worden gesteld onder de bevelen van den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat in de 10e directie, ten einde te worden toegevoegd aan den ingenieur in het zuidelijk arrondissement, van die di rectie, ter standplaats Nieuwesluis (gemeente Heenvliet). De opvolger van Gouv.-Gen. Van Heutsz. De „Residentiebode" zegt uit goede bron te hebben vernomen, dat de berichten omtrent de persoonswisse lingen te Buitenzorg en op het Plein juist zijn, zoodat eerlang de heer De Waal Malefijt minister van koloniën en daarna de heer Idenburg Gouver neur-Generaal wordt. 9.) Wij hebben lang geen geheimen voor elkaar gehad, zoo moet het voortaan weer worden. Ik heb je ook iets mede te deelen, en wie weet of mijn rekening niet de grootste is. Zijt ge misschien om geld verlegen? Willy kuchte. Je weet, Eduard, dat mijn vrouw geen groot'vermogen 7ez).'.' Vader heeft me wel mijn moe derlijk erfdeel uitbetaald, maar de rente daarvan en van Rogalla's klein vermogen waren niet toereikende voor onze huishouding, wij moesten kapitaal aanspreken. Kort en goed Wij bezitten niets meer. Maar Willy, waartoe zooveel Woorden Het spreekt van zelf, dat 'k je niet in verlegenheid zal laten, venmin als vader. Ge kunt beschik- ea over zooveel geld, als ge noo- Perronkaarten S.S. De Mij. tot Expl. van S.S. heeft ten opzichte van kaarten om toegang tot de perrons het volgende bepaald Bij bijzondere gelegenheden kan de toegang tot de perrons beperkt of geheel uitgesloten worden, alsmede worden voorgeschreven,dat gedurende zekere tijdperken geen perronkaarten worden vérkocht; geschiedt 't laatste dan wordt daarvan zooveel mogelijk door aanplakking op daarvoor ge schikte plaatsen mededeeling gedaan aan het publiek. Perronkaarten van vijf cents geven recht éénmaal de perrons van het betrokken station te betreden de houder mag zich aldaar niet langer ophouden dan tot het eind van het uur volgend op dat, waarin hij de perrons betreden heeft. Toegang tot de perrons wordt slechts verleend op dezelfde tijdstip pen, waarop ook de reizigers tot de perrons worden toegelaten. Wordt bij het verlaten van het station, een perron-kaart aangeboden, die niet met de datumtang is geknipt of waarvan de geldigheidsduur is verstreken, dan moet de houder worden beschouwd als met den laatst aangekomen trein te zijn aangebracht en niet in het bezit te zijn van een geldig plaatsbe wijs. Bedienden van hotels, die tot de daarvoor getroffen regeling zijn toe getreden, moeten een pet dragen, waarop de naam van het betrokken hotel duidelijk leesbaar is aange bracht; zij mogen slechts langs een door den stationschef te bepalen doorgang naar en van de perrons gaan, mogen- niet in het bezit zijn van perronkaarten, zich niet meer in de wachtkamers ophouden en hebben zich te gedragen naar de aanwijzing van den stationschef. Mocht een hotelbediende handelen in strijd met het bovenstaande, dan moet hem de toegang tot de perrons worden ont- zegd. Koninklijke Militaire Academie. Tengevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend exa men der adspiranten bedoeld bij art. 25 onder II der wet van 21 Juli 1890 (Staatsblad no. 126), voor toelating als cadet bij de Kon. Mil. Academie te Breda, komen voor een plaatsing bij deze inrichting, tegen 20 Septem ber e.k.,voorloopig in aanmerking voor: a. Infanterie hier te landeJ. A. Hauer, J. C. T. Motké, R. T. Over- akker, J. A. Timmerman, J. A. de Jongh, W. G. Zwolle, F. R. Bedet, W. van der Ent, W. L. Voncken, D Hooft, P. M. Geraerds Thesingh. b. Cavalerie hier te landeW. C. M. Schmidt, jhr. A. van der Goes jlir. IJ. D. C. Quarles van Ufford, A. C. R. Bijvoet. c. Artillerie hier te lande W. H J. M. de Vos, J. Sibinga Mulder, D. dig hebt. Dat is zeer goed van je, sprak Willy, maar op het oogen- blik heb ik een zeer groote som geld noodig, of.... ik moet den dienst verlaten, in het laatste jaar ben ik bij de wedrennen verduiveld ongelukkig geweest ik wilde er reeds met vader over spreken, maar het kwam er niet toe, en eindelijk verhinderde de dood mijn voornemen. Ik weet, dat je gaarne speelt en weddenschappen aangaat, Willy, maar die hartstocht moest je toch wat bedwingen. Ik verzeker je, Eduard Ik wil je geen verwijten doen daar denk ik niet aan ik ken het leven van een jong officier. Zeg me nu maarhoeveel hebt ge noodig Ongeveer zestig duizend mark Laten wij er vijf-en-zeventig duizend van maken. Uit eigen erva ring weet ik dat men zijn schulden gewoonlijk te laag schat. Vindt ge 't goed Beste broeder Nu goed Ik zal onze bankier last geven, je die som uit te beta len. Binnen acht dagen kun je ze in ontvangst nemen, laat me eerst van den Berg, J. F. Grosjean, H. A. J. G. Kaasjager, L. Ezerman, J. Huygens, J. Sanders, jhr. G. M. M. Alting van Geusau, jhr. W. G. L. van Spengler, A. L. T. J. Vogelsang, D. J. Burger, P. T. J. Huberts, J. F. Schultink, N. J. H. M. van Midden dorp, L. B. Zon, G A. A. de Voogd, D. W. P. Gielen, W. H. Houwing, J. Govers, J. H. van der Dussen. d. Genie hier te lande W. A. Gra- velaar, G. F. E. Kiers, u. C, Kools. e. Infanterie in Ned.-IndiëW. F. Bisschoff, J. W. G. van Hengel, J. A. Verkuyl, W. J. de Veer, A. J. Hillen. f. Cavalerie in Ned.-lndiëH. J. A. Kamps. g. Artillerie in Ned.-lndië H. Sluy- ter en h, Genie in Ned.-lndië H. A. Visman, F. Bronsing. Bij resolutie van den minister van koloniën, is P. H. J. Gasille, gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederl. indië, om ie worden benoemd tot veearts bij den burgerlijken veeartser.ijkundigen dienst daar te lande. flbonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. Op de Middenstands-Tentoonstel ling gehouden te Amsterdam is het artikel Molenaars's Kindermeel van Westzaan wederom met Goud Be kroond geworden. Dit is wel een bewijs voor de uit muntendheid van dit artikel. Het is ook na te gaan, door de duizenden pakken, die hier in Neder land gebruikt worden, en zelfs bij groote hoeveelheden naar het Buiten land verzonden worden. Zitting Van 13 Augustus, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren Rottier en Tichelman één vacature. De Voorzitterherdacht het overleden raadslid, den heer Stofkoper, met de volgende woorden Sedert onze vorige vergadering is door den dood ontvallen uw medelid B. Stofkoper. Hij werd 16 Januari 1902 gekozen in de vacature-Verkuyl Quakkelaar en heeft aldus ruim 7 jaren deel uitgemaakt van uw college. Aangenaam en welwillend in den omgang, was hij steeds bereid, zijn medewerking te verleenen aan alles, wat in overstemming was met de belangen der gemeente; het spijt ons, dat hij van ons is heengegaan. De Voorz. zeide, dat het bericht van overlijden met een schrijven van rouwbeklag is beantwoord, waarop van de familie van wijlen dett heer Stofkoper een dankbetuiging ontvan gen is. wat op mijn gemak komen. Dat zou ellendig zijn als ik mijn eenigen broeder in nood liet, terwijl ik de erfgenaam van millioenen ben. Vol gens de wet kan ik je van die rijke erfenis niets afstaan, maar de in komsten ervan kan ik broederlijk met je deelen en dat zal gebeuren Dank Eduard, dank In Willy's gelaatstrekken was een diepe ontroering merkbaar. Hij was aangedaan door de grootmoedigheid zijns broeders, en hij was eerlijk ge noeg aan zichzelve te bekennen, dat hij zelf anders gehandeld zou hebben. Zie zoo, dat is afgedaan Willy Laten wij nu eens over mijn aange legenheden spreken Maar wat kan dat zijn Een vluchtige schaduw vloog over Eduards gelaat, hij wist niet recht, hoe te beginnen. Eindelijk vatte hij moed en zeiBeste Willy, ik ben getrouwd Verrast sprong de jongere broeder van zijn stoel op. Eerst stond hij sprakeloos, toen barstte hij in lachen uit en riep Wat? heb ik je goed verstaan Zijt ge getrouwd, zegt ge Ja, getrouwd volgens recht en De notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden goedgekeurd. Vervolgens werden verschillende mededeelingen gedaan. In de eerste plaats van een schrij- van van de heeren C. C. van Siooten en dr. H. E. Becht, dat zij hun tijde lijke benoeming tot ieeraar aan de H. B. School aannemen. Verder wordt mededeeling gedaan ven de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Ged. Staten hebben bericht gezon den dat geen goedkeuring kan wor den verleend aan een wijziging der begrooting voor 1908 en wel met het oog op art. 14 der voorschriften voor de inrichting der begrooting. De vereeniging „Zeevaartschool" heeft een dankbetuiging gezonden voor de welwillende wijze, waarop de raad heeft voldaan aan liet verzoek der vereeniging om een strook gronds ten Noordwesten van de De Ruyter- school in eigendom aan de vereeni ging af te staan. Dit hernieuwde blijk van sympa thie voor de school wordt door de vereeniging op den hoogsten prijs gesteld. Nog was ingekomen een adres van de Kamer van Arbeid voor de bouw bedrijven, waarin verzocht wordt het daarheen te leiden dat door den raad een fonds gesticht wordt ter verze kering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid. Dit adres dat wij reeds in zijn geheel hebben opgenomen werd gesteld in handen van eene raads commissie, bestaande uit de heeren Van Ockenburg, Geelhoed, Jacobze, Van der Meer en Klijberg. De Voorzitter noemde het adres een zeer belangrijk, van daar dat hij meende dat het wenschelijk was dit adres te stellen in handen van een afzonderlijke raadscommissie. Van de heeren A. Dekker, J. A. van Dierendonck, P. Dijkstra, W. P. Edelman, A. Th. Elants en G. H. Vijgeboom, allen tijdelijke leeraren in het teekenen aan de Burger Avondschool en de Avondschool voor Handwerkslieden, was een adres in gekomen, waarin zij den raad beleefd verzoeken het daarheen te willen leiden dat hunne tractementen op gelijke hoogte moge worden gebracht met die van heeren leeraren die in het bezit zijn van een akte lager on derwijs en les geven in meetkunde, algebra en Nederlandsche taal, daar zij, met alle bescheidenheid gezegd, overtuigd zijn dat juist de teeken vakken voor het grootste deel der leerlingen van het meeste nut en het hoogste belang voor hun verder le ven zijn. Dat voor hen geen akte te behalen was, maar zij door jaren lange prac- tische ondervinding bekwaamheid hebben. wet, alleen is mijn huwelijk niet voltrokken door een Duitsch ambte naar van den burgelijken stand maar door de podesta van een klein dorp in de bergen van Sicilië, en mijn vrouw is niet van Duitschen adel, maar zij is een arm meisje van bur gerlijke familie uit Rome. Bij deze woorden van zijn broeder was Willy's gelaat ernstig geworden. En is je vrouw in Duitschland vroeg hij. Dicht bij Berlijn leeft zij onder haar meisjesnaam Margherita Mon- teiii, luidde Eduards antwoord. En weet niemand iets van dit... dit romantische huwelijk? Niemand Nu vraag ik je raad om deze aangelegenheid het best te regelen zonder opzien te ver wekken. Nu, waarde broeder, dan kan ik je niets beters aanraden, dan dit huwelijk even heimelijk te ontbinden als het gesloten is. Willy, ik heb een zoon en een dochter Dat vermeerdert de moeilijkhe den nog. Maar afkoop tegen een 1 behoorlijke som zou Daar zij ook, evenals de overige leeraren zelfstandig onderwijs moe ten geven en verantwoordelijk voor hunne klasse zijn, vinden zij er zekere onbillijkheid in, dat aan hen, slechts 35 gulden per wekelijksch lesuur wordt betaald, terwijl aan heeren leeraren, die in het bezit zijn van een akte lager onderwijs en les geven in de theoretische vakken 50 gulden per wekelijksch lesuur wordt betaald. Redenen waarom zij den raad beleefd verzoeken aan hun verzoek wel te willen voldoen. Dit zal worden behandeld bij de gemeentebegrooting. Nog was ingekomen het verslag van den toestand van het middelbaar onderwijs alhier en verder de jaar verslagen van verschillende gemeen ten, welke in de boekerij zullen wor den geplaatst. Van het algemeen armbestuur was ingekomen de begrooting voor 1910, bedragende in ontvang en uitgaaf f8712.86, waarop voorkomt een post van f8300 als subsidie van de ge meente. Regenten van het Burger weeshuis hebben ingezonden de rekening over 1908, bedragende f 8894.51 in ont vang, in uitgaaf f8894.23Vs, goed slot alzoo f0.271/». Deze werden gesteld in handen van de financieele commissie. Zeemans= enVisschersbeurs. De Commissie der Zeemans- en Visschersbeurs heeft het volgende schrijven aan den raad gezonden In antwoord op uw schrijven van April j!., verzoekende advies op een door mr. J. Adriaanse, advocaat te Middelburg, ingediend rapport inzake den stand en de wijze van werken der Zeemans- en Visschersbeurs, heb- ben wij de eer, U het volgende mede te deelen. Reeds vele jaren geleden hebben wij, verlangend een zoozeer noodige wijziging in den bestaanden toestand te brengen, overwogen op welke wijze een verandering in de bepalingen, regelende het beheer van het aan onze commissie toevertrouwd fonds, zou kunnen worden aangebracht. Wij hebben daartoe rechtskundige adviezen ingewonnen van mr. W. A. Hoek en mr. M. Jacques de Witt Hamer te Middelburgbeide rechts geleerden geven echter als hun oor deel te kennen dat het kapitaal der Beurs voor het doen van uitkeeringen niet kan worden aangesproken en de uitkeeringen moeten worden gevonden uit de rente van het fonds en de geïnde contributiën. Wat nu de regeling betreft, voor gesteld door mr. J. Adriaanse, het zou ons in.derdaad verheugen, indien men Houd op Willyga niet verder. Luister verderIk heb je niet in mijn vertrouwen genomen om raad te krijgen hoe ik mijn eenigs- zins overijld huwelijk ontbonden kan krijgenik wil juist hooren op welke wijze ik mijn vrouw en kin deren in hunne rechten kan laten treden, zonder al te veel opzien te baren. Willy zweeg een poos en keek peinzend voor zich. Toen zei hij: Zeg, Eduard, hebt ge wel bedacht, dat je door zoo'n huwelijk eigenlijk volgens vaders inzichten je erfrecht verloren hebt Volgens vaders inzichten, ja I Maar niet volgens de wet. Overigens wil ik je openhartig bekennen, dat ik van plan was alles aan vader te bekennen en aan hem de beslissing over te laten vaders dood heeft dit verhinderd. Maar nu ik naar wet en recht heer en meester op Alten brak ben geworden, moet ook mijn familie in mijn erfenis deelen; een maal moet mijn zoon op dezelfde plaats staan, die ik nu inneem. <- (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1