Augustus. No. 187- 47e Jaargang. 1909. Donderdag Gemeentebestuur, Feuilleton. Van Week tof Week. 1 VAN BEU HAK OP OEH TAK. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden BEKENDMAKING. Verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend lo. dat op Vrijdag den 20 Augustus e. k. de verkiezing zal plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad, in kiesdistrict Vlissingen 11 tengevolge van het bedanken van den heer F. van der Meer voor genoemd district, terwijl zoo noodig de stemming en herstemming zullen geschieden respectievelijk Donderdag 2 en Dins dag 14 September d, a. v. 2o. dat de opgaven van candidaten door een of meer der personen, die haar onderteekend hebben, persoonlijk kunnen ingeleverd worden op Vrijdag den 20 Augustus e. k., van des voor middags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij den Burgemeester, die tot het in ontvangst nemen van bedoelde opgave zitting zal houden ten raad- huize en 3o. dat de lijsten voor bedoelde opgave van af heden tot op den dag der verkiezing kosteloos verkrijgbaar zijn ten raadhuize. Voorts vestigen zij de aandacht op art. 151 der Kieswet, luidende als volgt „Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor een wet tige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geld boete van ten hoogste honderd twintig gulden met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij art. 51 heeft onderteekend." Vlissingen, den 11 Augustus 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Bij het verschijnen van dit over zicht is het onzen lezers reeds be kend, dat de Turksche regeering ze kere nota naar Athene heeft gezon den, waarin geëischt wordtopenlijke afkeuring van de beweging op Kreta en verklaring dat men niets wil weten 7.) Ik wilde den knecht schellen, daar zag ik hoe vader opeens wan kelde en eer ik hem ter hulp kon komen, stortte hij met een luiden zucht bewusteloos neer. Wij droegen hem op zijn bed onmiddellijk werd de dokter gehaald en deze constateerde een beroerte. Dokter Brinkman gaf al dadelijk Weinig hoop, daarom telegrafeerde 'k je. Vader is niet meer tot bewust- j-'jn gekomen, den geheelen tijd heeft bil niets-gedaan dan reutelend adem halen en nu en dan een zucht loo- zen. De dokter dacht, dat het giste- rebavond reeds afgeloopen zou zijn. Eduard boog zich over den zieke, me juist vreeselijk benauwd reutelde n kermde. Zelfs in de aangrenzende er hoorde men dit, de dokter van inlijving van Kreta bij Grieken land. De zaken hebben daardoor een zeer ernstige wending genomen, maar de wijze waarop Turkije de zaak behandelt, zal niet in het voordeel van dit land wezen. Vroeger reeds was de terugroeping der Grieksche officieren van de Kretenzer gendar merie en militie geëischt en had de Grieksche regeering te vergeefs be toogd dat deze officieren geen deel meer uitmaken van het Grieksche leger en de mogendheden hun aan stelling indertijd hebben goedgekeurd, 't Is vrij duidelijk dat de Turksche regeering is gezwicht voor den in vloed der heet gebakerde jong-Turk- sche comités. Van de vrijheid der Grieksche re geering zal veel afhangen. Een feit is het dat de mogendheden, door hun troepen van Kreta weg te nemen, het volk in den waan hebben ge bracht, dat de tijd voor de inlijving nu gekomen was, en dat men daarop ook in Griekenland in stilte had ge hoopt, mag als zeker worden aan genomen. Natuurlijk had men er op gerekend dat de inlijving er wel van zelf zou gekomen zijn, want Turkije was toch los van Kreta, en onder de regeering van Abdul Hamid zou dat ook wel gebeurd zijnmaar de we dergeboorte van het Turksche rijk heeft een streep door de rekening gehaald. Turkije voelt zich zelf weer. Overigens is de eisch der Turksche regeering, dat Griekenland niets van de annexatie weten wil, gewoon be lachelijk. Natuurlijk heeft die zaak in Griekenland aller sympathie maar overigens heeft men ze altijd over gelaten aan den loop des tijds en de vrijheid der mogendheden die in Europa de lakens uitdeelenwat ze, tot onzen spijt, niet altijd even goed doen. De mogendheden kunnen en mo gen, dunkt ons, niet toestaan dat de Turken Thessalië veroveren en Kreta weer voor goed inlijven; wat ze zeer zeker zullen doen, ingeval Grieken land door hen wordt aangevallen en niet voldoende door de mogendheden gesteund. Alzoo weer geruchten van oorlo genwant een tweede gerucht betreft China en Japan, waarvoor men echter minder vrees behoeft te gevoelen. In den oorlog tusschen Rusland en Japan in 1904, legden de Japan ners in Mantschourije een lichtspoor wegje aan ten behoeve van het leger tusschen Antoeng en Moekden. Na den oorlog bleef die lijn in gebruik, maar men tobde er mee, door den slechten aanleg. Japan wil nu een grondige verbetering ondernemen en de onderhandelingen daarover, met de Chineesche regeering gevoerd, kwam vlug en zonder gedruisch aan het bed van den zieke. Onmid dellijk zag zijn ervaren oog, dat het beslissende oogenblik gekomen was. Geruststellend legde hij zijn hand op de schouders van Eduard, die zeer aangedaan was. Blijf bedaard, heer ritmeester, zeide hij zacht, binnen weinige mi nuten is alles afgeloopen. Ach, mocht ik hem nog slechts een enkele maal in de oogen zien en zijn stem hooren De stervende schoof zijn bevende handen heen en weer, en trachtte zich op te richten. Eduard snelde toe om hem te helpen. Benauwd zuchtend leunde de oude baron zijn grijs hoofd tegen den schouder van zijn zoon, wiens sterke armen hem rechtop hielden. De stervende kreeg een hevige aanval van kramp, en een paar bloeddruppels werden op zijn lippen zichtbaar toen vloog hij ophij streed hevig tegen den overmachtigen engel des doods. Toen werd hij stil, zijn grijs hoofd hing slap terzijde. Reeds meenden de omstanders, dat het laatste oogen blik daar was, doch nög eenmaal wilden maar niet opschieten en dit begon de Japansche regeering te vervelen, zoodat men eenvoudig is gaan doen alsof China niet bestond; hetgeen niet precies heelemaal waar is. De Chineezen beweren dat Japan geen behoorlijke vergoeding geeft en de Chineesche eigendommen voorde helft van de waarde worden ont eigend terwijl het aanleggen van een geheel nieuwen spoorweg nooit was toegestaan. Verder heeft men bezwaar tegen het legertje van 4000 man, dat Japan wi! bestemmen om de lijn te bewaken. Een feit is het, dat Japan nu een maal besloten heeft om baas te wezen in Mandschourije en dat er heel wat zal moeten gebeuren om het van de uitvoering van dat plan af te hou den. Langzamerhand echter maken de Japanners zich het Chineesche volk tot vijand en op den loop der geschiedenis zal dit waarschijnlijk niet zonder invloed zijn. sj; Algemeene werkstakingen gelukken zelden en men kan eigenlijk nooit zeggen dat er een algemeene werk staking bestaatomdat, wanneer op een gegeven oogenblik absoluut alle menschen ophielden met werken, de wereld in enkele dagen zulk een beeld van ellende en verval zou vertoonen, dat ieder zich haasten zou, om de stilstaande machine weer aan den gang te helpen gaan. in economischen zin verstaat men dan ook onder een algemeene werk staking, een neerleggen van den ar beid door alle loontrekkenden, wier werk dan natuurlijkste-; fieele door de niet-loontrekkenden, tot eigen behoud, moet worden overgenomen. Van iets dergelijks kan men nu in Zweden wel spreken want een getal van drie maal honderd duizend sta kende arbeiders in een land van nog geen zes millioen inwoners, is zeker zeer veel. Jaren lang waren er al quaesties met de werkgevers, die toen een machtige Unie sloten. Algemeene slapte had in sommige vakken loons verlaging ten gevolge en nu had men de poppen aan het dansen. Beide partijen hebben zeer sterke weer- standskassen en zullen wel te werk gaan met de taaiheid en het uithou dingsvermogen, zoo eigen aan. het Scandinavische ras. De meest rustige rust heerscht alom. De treinendienst wordt ingekrompen. Alle andere ver voermiddelen liggen stil. Publieke verlichting is er niet. De boeren brengen levensmiddelen naar de stad, door soldaten geëscorteerd. Moeilijk heden van allerlei aard, waarschijnlijk ook wel in betrekking tot noodzake lijke levensbehoeften, zullen zich spoedig genoeg voordoen en dagelijks zal het nationaal vermogen ontzagge lijke schade lijden. Met een half ge haalde de stervende diep adem. Hij sloeg de half verglaasde oogen op, en zijn oudsten zoon herkennende, vloog een tevreden glimlach over zijn bleek gelaat. Eduard sprak de oude met moeite, jij, mijn zoon, mijn erfge naam, ik leg het lot van ons ge slacht in je handen. Denk aan onze voorvaderen mijn zoon. In zacht gefluister stierven de laatste woorden weg, terwijl hij in de kussens terugzonk. Nog een zucht een zacht beven de oogen werden strakker het hoofd zonk op de borst. Nog een krampachtig beven een laatste zucht en de oude baron Von Altenbrak was heen gegaan naar het land, vanwaar nie mand wederkeert. Op dat oogenblik steeg de zon boven de boomen van het park en wierp haar eerste gouden stralen in het vertrek, waar de baron gestorven was. Zacht drukte de dokter de oogen van den ontslapene dicht. Van verre klonk de klok van de dorpskerk, welke het graf der familie Von Altenbrak bevatte. In de aangrenzende kamer werden lukt beeld zou men kunnen zeggen, dat de Zweedsche industrie den pot verteertmaar hoe het er uit zal zien als de bodem van den pot zicht baar wordt, waarlijk men kan er niet zonder huivering aan denken. Mis schien dat het gezond verstand der kalme Zweden nog ten halve weet te keeren. Sf! De Spaansche generaal die het bevel voert aan het Rif, heeft nu een vijf en twintig duizend man bijeen en schijnt het voornemen te hebben om daarmede de Mooren op het lijf te vallen. Zij blijven den generaal dicht op 't lijf zitten en deze wil zich wat lucht verschaffen, wat ook hoog noo dig is, want men kan Melilla niet veriaten zonder uit de rotskloven onder vuur te worden genomen. De spoorweg is intusschen hersteld. Overigens houden de partijen eikan der zoo'n beetje in bedwang en 't kan nog lang duren eer de Spanjaarden sterk genoeg zijn om aan de zaak een einde te inaken. Veel zal daarbij af hangen van den binnenlandschen toestand, waarvan wij al heel weinig te weten komen. Over 't algemeen schijnt hij wel verbeterdmaar van iets anders dan een door overmacht verkregen, en dus bedriegelijke rust, zal wel geen sprake wezen. Ook in Perzië valt wel verbetering waar te nemen. De ex-Sjah moet zich verbonden hebben om tegen een jaar geld van 15000 pond sterling binnen veertien dagen Perzië te verlaten. De Russische troepen zullen dan ook wel weggaan. Men is intusschen begonnen met het houden der verkiezingen voor het nieuwe parlement, dat wij gaarne meer vreugde toewenschen dan zijn voorganger mocht beleven. De Senaat te Washington heeft het nieuwe toltarief voor Amerika aange nomen en Vrijdag jl. is het reeds in werking getreden. Volgens de nieuwe wet is de last der invoerrechten ver licht over iets meer dan een derde gedeelte van het handelsterrein, doch verzwaard over twee derde gedeelte. Er is een verscherpt stelsel van schatting en onderzoek ingevoerd. 25 pet. strafrecht komt op alle ingevoerde goederen van eenig land 't welk een Amerikaansch uitvoerartikel zwaarder belast dan den export uit andere landen. Duitschland, e'i vooral Frank rijk, worden door cfif tarief het hardst getroffen. "BTNWenlX NDT^ Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor den gemeenteraad in district de kinderen wakker en schreiden. De beide zonen van den overledene stonden op en daarbij ontmoetten hunne blikken elkander onwillekeu rig. Eduard reikte zijn broeder de hand en zeide bewogen- Onze vader was een liefdevol beschermer voor je kinderen. Volgens de wetten van ons geslacht ben ik thans heer van Altenbrak, ik beloof je hier aan 't sterfbed van onzen dierbaren vader plechtig, dat ik voor je kinderen zal zorgen alsof ze de mijne waren. Heb dank, Eduard, antwoordde Willy, wiens stem bijna verstikte in zijn tranen. Wij zullen vereenigd blijven, Willy, vervolgde Eduard, wij zul len vrienden en broeders blijven, zooals in onze jeugd, al ben ik hier nu heer en meester. Een vluchtig rood vloog over Willy's bleek gelaat bij deze woor den. Hij antwoordde niets, doch drukte zijn broeder warm de hand. VIERDE HOOFDSTUK. De plechtige begrafenis van den overleden majoraatsheer was voor bij. Zij, die in den stoet het lijk VI te Amsterdam ter voorziening in de vacature, ontstaan door het be danken van den Heer Th. Ruys Gz., werd gekozen mr. S. de Vries Czn. (anti-rev.) met 2137 van de 3666 uit gebrachte stemmen. Voorts verkregen de heeren P. C. F. Frowein (soc.-dem.) 187, tnr. G. T. J. de Jongh (vrijz.-dem.) 779 en Jacobus Polak (lib.) 536 stemmen. Zooals men weet werd de heer De Vries, die wethouder voor het onder wijs is, bij de jongste verkiezingen als raadslid niet herkozen en nam de heer Ruys als lid van den raad ont slag om plaats voor hem te maken. De behaalde overwinning werd des avonds herdacht in een vergadering belegd door de antirevolutionaire kies- vereeniging en gehouden in hetR.-K. Gildenhuis. In deze drukbezochte bijeenkomst traden als sprekers op in de eerste plaats mr. De Vries en verder mr. G. A. P. M. van der Aa, mr. H. Ver kouteren en Jacob van Oversteeg, onderscheidenlijk bestuursleden der R.-Kath., christ.-historische en anti revolutionaire kiesvereenigingen. Middenstandstentoonstelling. Door het uitvoerend comité voor de middenstandstentoonstelling te Amsterdam werd gisterenavond, bij monde van den voorzitter den heer J. S. Meuwsen, in de tuinzaal van het Palcis voor Volksvlijt aan expo santen bekend gemaakt de beslissing der jury. Toegekend werden eerediploma's, gouden medailles, verguld-zilveren medailles, zilveren medailles, bronzen medailles en eervolle vermeldingen. Voorts werden uitgeloofd 2 zilveren en 1 bronzen medaille door H. M. de Koningin, 1 zilv. en 1 bronzen medaille door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, een gouden, een zilveren en een bronzen medaille door H. M. de Koningin-Moeder, een gouden en twee zilveren medailles door de ge meente Amsterdam en verder medail les door verschillende corporaties en particulieren. Examens voor surnumerair. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor het in de „Staatsct." van 24 Juli aangekondigde examen voor surnu merair der posterijen en telegrafie, 13 plaatsen beschikbaar zijn, waarvan 1 voor vrouwelijke candidaten. Van een hooggeleerd landgenoot, omtrent wien vele anéedoten in om loop zijn, wordt thans het volgende medegedeeld. Een Groningerschipper, varende in de Graft tusschen de gevolgd waren, hadden zich weer in alle richtingen verstrooid, ook de bloedverwanten, die van verre en nabij ter begrafenis gekomen waren, hadden allen het slot weer verlaten. Eduard Von Altenbrak was in die eerste dagen nauwelijks tot zich zelf gekomen. Te veel indrukken had hij gekregen, te veel gedachten hadden hem bezig gehouden, zijn nieuwe plichten als hoofd van een uitgebreid geslacht hadden te veel zijn aan dacht gevorderd om aan nog iets anders te denken. Hij had nauwelijks den tijd gevonden om een korten brief aan Margherita te schrijven, waarin hij der jonge vrouw den dood zijns vaders meldde. Hij had niet van zich kunnen verkrijgen om in dezen brief reeds te spreken over de regeling van hare verhouding, waarin nu niets meer in den weg scheen te staan. Dat kwam hem voor als eene ontwijding van zijns vaders nagedachtenis. Als zijn veertien dagen verlof voorbij waren, was er immers altijd nog tijd genoeg voor de open baarmaking en de beslissende rege ling. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1