7 Augustus. No. 183 47e Jaargang. 1909. binnenland. Feuilleton. «g. VL1SSINGSCH COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. "y^hijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lohman. t Na een korte ongesteldheid is gis ternacht te Zeist overleden jhr. S. M. S. de Savornin Lohman, geboren te Groningen 22 Aug. 1833. |hr. de Savornin Lohman promo veerde aan de universiteit te Gronin gen tot doctor in beide rechten, en werd in 1861 benoemd tot adj.-com- mies bij de Algemeene Rekenkamer; in 1862 tot griffier bij hef kantonge recht fe Noordwijk; in 1866 tot rechter te Alkmaarin 1872 tot rechter te 's-Gravenhagein 1872 tot secretaris van de Algemeene Reken kamer; in 1879 tot lid van dat college, als welks voorzitter hij in den zomer van 1908 aftrad. De overledene was commandeur in de orden van den Nederlandschen Leeuw en van Oranje-Nassau. Nachtarbeid bakkers. Het Nationaal Comité voor afschaf fing van Bakkers-Nachtarbeid heeft het programma vastgesteld voor de nationale betooging op Woensdag 1 en Donderdag 2 September, in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, Mariaplaats te Utrecht. Woensdag 1 September, des avonds 7 uur, za! de propaganda be sproken worden. De heer F. Mol van 's-Gravenhage zal een inleidend woord spreken. Donderdag 2 September, 's morgens 10 uur. wordt de vergadering ge opend, waarin als sprekers optreden de heeren t. Goudsmit, secretaris van den Algem. Nederl. Bond van arbeiders in het bakkersbedrijf enz. met het onderwerp „De sociale taak van de regeering en de bepalingen inzake het verschenen ontwerp van wet tot -afschaffing van nachtarbeid voor de Israëlietische bakkerijen". Ds. A. Brummeikamp, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp „Ver meende bezwaren". H. Dienier, re dacteur van „De Bakkersbazuin", met het onderwerp „ts ons verlan gen onredelijk en wenschen wij niet met de praktijk te rekenen H Schaper, lid der Tweede Kamer. J. P. P. te Boekhorst, redacteur van „de Bode", met het onderwerp „Af schaffing van nachtarbeid" een eisch van mogelijkheid en recht," Mgr. G. W. Konings, adviseur van den R. K. Volksbond. De gehuwde onderwijzeres in de school. Tengevolge van het ongevraagd ontslag aan drie Rotterdamsche onder wijzeressen in Maart 1908 werd door de algemeene vergadering van het 3.) De jaren verliepen. Reeds dikwijls had de jonge officier zich voorgeno men alles aan zijn vader te beken nen, zijn ontslag uit den dienst te nemen en zijn vrouw als rechtmatige meesteres naar het slot zijner voor vaderen te voeren. Telkens was e. jets in den weg gekomen, en toen mj eens bij zijn vader een toespe- jjn§ had gemaakt, had deze op zoo duidelijke wijze zijn afkeer van zulk een ongelijk huwelijk te kennen ge geven, dat voor Eduard niets over bleef dan te zwijgen. Ik zou zulk een vrouw nooit als mijn dochter erkennen, had de oude baron Von Altenbrak gezegd lk zou dadelijk mijn hand van i aftrekken en ik zou er voor zorgen dat het majoraat niet overging op je Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap, in 1908 te Haarlem gehouden, aan het hoofdbestuur opgedragen de quaestie van de gehuwde onderwijze res in de afdeelingen- aan de orde te stellen. De commissie, aan wie door her hoofdbestuur het formuleeren der vragen werd opgedragen, bestond aanvankelijk alleen uit mej. E. Wee- veringh, doch werd op haar verzoek uitgebreid met de heeren Lancée en Bon. Een aantal vragen werd naar de afdeelingen verzonden en als re sultaat heeft nu de commissie de volgende conclusiën vastgesteld 1. Het N. O. G. meent, dat het in het algemeen wenschelijk is, dat de onderwijzeres in geval van huwelijk ontslag neemtdat zij dit in de mees te gevallen ook doen zal indien het salaris van haar echtgenoot voldoen de is om te voorzien in de behoeften, waaraan zij gewoon zijn dat er ech ter omstandigheden kunnen zijn, die het wenschelijk, ja noodig maken dat de onderwijzeres ook na haar huwelijk in de school werkzaam blijft of opnieuw werkzaam wordt, in welk geval zij echter gehouden is, dat de school door haar huwelijk geen scha de lijdtdat er onderwijzeressen zijn die uit roeping bij haar zelf gekozen vak willen blijven, ook waar de finan- cieele toestand van het gezin het niet eischt, in welk geval het zeker in het belang der school is de onderwijze res te behouden dat het om'deze redenen niet wen- schelijk is, aan de gehuwde onder wijzeres de school absoluut te ont zeggen. 2. Wanneer er dienaangaande be palingen in de wet worden opgeno men, moeten daarbij geregeld worden a. de mogelijkheid van non-activiteit voor een zeker aantal jaren, b, de regeling var. het pensioen der onder wijzeres, die ontslag genomen heeft of non-activiteit heeft aangevraagd, c. de regeling van verloftijden bij zwangerschap en salaris gedurende dien tijd. 8. Hoe milder de bepalingen voor de onderwijzeressen zijn, hoe beter voor het onderwijs. Nieuwe Nederl. Postbond. Door het dagelijksch bestuur van den Nieuwen Nederlandschen Post bond is weder een adres gezonden aan den minister van waterstaat, hetwelk ook aan de Tweede Kamer gezonden zal worden. fn dit adres wordt o.a. gevraagd het daarheen te willen leiden, dat de vakvereeniging worde gehoord bij het regelen van den dienstdat in den vervolge voor en bij elke promotie, alle bij de administratie doorgebrachte dienstjaren medetellen dat voortdw rend in de richting van verkorting van den arbeidsdag zal gewerkt kinderen, die ik als van lagere boorte zou beschouwen. In dezen tijd, waarin men alle standen gelijk wil maken, is het de plicht van ieder edelman, deze verkeerde meening met kracht te bestrijden. Ik hoop, dat je me begrepen hebt en geen dwaasheid begaat. En hij had zijn vader begrepen en gezwegen, in het belang van zijn vrouw en kinderen, voor wie hij het vaderlijk erfdeel wilde redden. Doch nu was het hem niet langer mogelijk fe zwijgen. Zijn vader drong bij hem aan op een huwelijk. Ondanks alle voorzichtigheid waren allerlei ge ruchten omtrent zijn verhouding tot Margherita in de voorname gezel schappen verspreid geworden, ja deze waren ook zijn vader ter oore gekomen. En nu werd hij terneerge drukt door het geheim van zijn hu welijk, zijn vroolijkheid verdween, zijn wilskracht verlamde, er moest een einde aan komen, op welke wijze dan ook Deze gedachte hield den- jongen officier voortdurend bezig, toen hij dien zomeravond naar Berlijn terug reed. Zijn vroegere wilskracht ont Abonnemenfs-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. worden, totdat voor allen een acht urige werkdag is verkregendat meer dan tot nu toe worde gewerkt in de richting van vermindering van den Zondagsdienst, in de eerste plaats door afschaffing van de tweede brief- bestelling, waar deze nog bestaat, en van de pakketbesteiiing, en in de tweede plaats door, namens de re geering, bij het internationaal post- congres voorstellen aanhangig te maken, bedoelende uitschakeling van diverse op Zondag loopende inter nationale posttreinen dat worde in gevoerd een wekelijkscne rustdag van 36 uur om de 14 dagen, op Zondag vallenddat aan het geheele perso neel een jaarlijksch zomerverlof van 14 dagen worde verzekerd met toe kenning van de bevoegdheid, om dit zomerverlof om te zetten in een winterverlof van drie weken, en dat aan ambtenaren, afgekeurd wegens tubercuioze of zeneuwziekte, ontslag worde gegeven met behoud van sa laris, eventueel verminderd met het bedrag van hun pensioen, enz., enz. tenslotte, dat het door de postboden tot over lange afstanden te dragen gewicht worde teruggebracht van 18 tot 12 kilogrammen. De zelfmoord in ons land. Aan een artikel van dr. Schermers in de „Gen. Crt." ontleent de „Tel." eenige bijzonderheden over dit on derwerp. Allereerst wijst dr. Schermers er op, dat bij verschillende rassen van Europa zelfmoord in zeer uiteen- loopende mate voorkomt. Inzonderheid de Germanen hebben in dezen altijd eene treurige vermaardheid bezeten; met name in het Koninkrijk Saksen kwamen steeds bijzonder vele ge vallen voor. Het meest komt zelfmoord voor in Monaco en daarna in Dene marken, waar men altijd gemakkelijk de hand aan zijn leven schijnt te slaan. Dat ook in Frankrijk het cijfer voor het aantal zelfmoorden bedenke lijke afmetingen aanneemt, zal nie mand verwonderen. Het kleinste aan tal wordt opgegeven voor Spanje (17 per millioen) en daarna voor Rusland (30), maar het is zeer de vraag of deze cijfers voldoende betrouwbaar zijn. Het heeft altijd de aandacht ge trokken, dat overal veel meer gevallen van zelfmoord bij mannen voorkomen dan bij vrouwen men rekent de ver houding over het geheel als van 4 tot 1. Voor ons land is deze ver houding echter ongunstiger voor de vrouwen, zooals nader blijkt uit de volgende opgaven Nederland 72.6 m. 27.3 vr. Frank rijk 76.8 m. 23.3 vr. Duitschland 78.6 m. 21.4 vr. België 82.3 m. 17.7 vr. Eugeiand 75.1 m. 24.9 vr. Wat hiervan de oorzaak is, valt waakte in hem, hij schudde alle droevige zorgen afmeer dan ooit gevoelde hij de plichten, die hij te genover Margherita en de kinderen op zich had genomen en in de aan gename opgewekte stemming, die een goed voornemen in ieder mensch opwekt, gaf hij zijn paard de sporen om het tot sneller draf aan te zetten Na korten tijd steeg hij voor zijn woning af, gaf het paard aan zijn oppasser over en' verdween in huis, TWEEDE HOOFDSTUK. Wat is er, Johan-vroeg de ritmeester aan zijn anderen oppas ser, die hem boven in de gang te genkwam. Is er iemand hier ge weest Heb je mijn kleeding voor van avond gereed gelegd Ja wei, mijnheer! antwoordde de oppasser. Alles is in orde. Er is niemand hier geweestalleen heeft de wachtmeester het orderboek voor morgen gebracht. En dan is er een paar uren geleden een telegram geko men, ,ik heb het op uwe schrijftafel gelegd. Zal ik de lamp aansteken Het wordt al donker. Ja, breng de iamp. moeilijk met zekerheid te zeggen, maar het groote verschil met België trekt toch bijzonder de aandacht. Misschien speelt hierbij een rol het streven der vrouw om zich op soci aal terrein met den man gelijk te stellen, welke neiging zich ook in ons land hoe langer hoe meer begint te ontwikkelen. Dr. Schermers bewijst verder uit de zelfmoordstatistieken der verschillende rechtbankarrondissementen van ons land, dat in de beide provincies Noord-Brabant en Limburg, waar de bevolking overwegend Roomsch-Ka- tholiek is, het aantal zelfmoorden naar verhouding buitengewoon laag is en dat het steeds grooter wordt, naar mate het aantal Roomsch-Katholieken minder wordt. In Groningen, Friesland en Drente, waar niet meer dan 6.9 pet. Roomsch-Katholieken wonen, is de verhouding meer dan driemaal zoo groot ais in de zuidelijke provincies. Deze verhouding komt overeen met hetgeen door geheel Europa wordt aangetroffen. Overal komt onder de Protestantsche bevolking veel meer zelfmoord voor dan bij Roomsch- Katholieken. in Zwitserland b. v. heeft men in de Protestansche kantons 4 tot 5 maal meer zelfmoord dan in de Roomsch-Katholieke, dus een ver houding, die vrijwel overeenkomt met hetgeen in ons land wordt gevonden. Natuurlijk moet men hierbij ook in aanmerking nemen, dat net Ger- maansche ras in hoofdzaak den Pro- testantschen godsdienst belijdt en dit ras reeds op zichzelf grootere neiging tot zelfmoord heeft. In de Zuid- Europeesche streken met een Ro maansche bevolking,die den Roomsch Katholieken godsdienst belijdt, komen dan ook veel minder gevallen van zelfmoord voor. Dat Frankrijk een hoog zelfmoord-cijfer heeft, niette genstaande het bijna geheel Roomsch- Katholiek is, behoeft niet te ver wonderen, als men bedenkt, hoe weinig waarde in dit land aan den godsdienst wordt toegekend. In den regel neemt men aan, dat bij Israëlieten de neiging tot zelf moord niet bijzonder groot isin de laatste jaren komt hierin echter ook verandering en neemt het cijfer niet onbelangrijk toe. De vraag of zelfmoord meer in de steden dan op het platteland voor komt, is niet zoo gemakkelijk voor ons land te beantwoorden. Neemt men Amsterdam en Utrecht afzonderlijk, dan blijkt, dat hier in de eerste 6 jaren van deze eeuw minder gevallen van zelfmoord'voorkwamen dan in de provincies Noord-Holland en Utrechthet bedroeg volgens opgave per jaar gemiddeld 94 resp. 74 per millioen, terwijl het gemiddelde voor beide provincies 108 bedroeg. Wat 's Gravenhage betreft, daar was de Eduard Von Altenbrak trad haastig in zijn zitkamer. Al kreeg hij ook meermalen telegrammen van vrien den of bloedverwanten, zoodat hij over de ontvangst van een telegram niet verwonderd behoefde te zijn, toch beving hem hij wist zelf niet waarom een zekere onrust, en voor dat hij een oog wierp in het orderboek, opende hij haastig het telegram. Verschrikt deinsde hij terug, hij verbleekte. Het telegram luidde Kom dadelijk. Vader ligt hopeloos ziek. Willy. Het telegram kwam van zijn jon geren broeder, die op het oogenblik met verlof op het slot Altenbrak was. De jonge man loosde een diepen zucht en sloeg de hand voor zijn oogen, waarin de tranen opwelden. Johan keek zijn heer verwonderd aan. Heeft mijnheer nog iets te be velen vroeg hij na een poos. Het gezelschapscostuum heb ik in de slaapkamer gereed gelegd. Van gezelschapsbezoeken komt van avond niets, Johan, antwoordde de ritmeester droevig. Ik heb bericht ontvangen, dat mijn verhouding geheel anders gemiddeld bedroeg het aantal daar 160 per millioen, terwijl voor Zuid-Holland en Zeeland het gemiddelde cijfer ge durende hetzelfde tijdvak 79 was. Voor de gemeente Rotterdam konden geene afzonderlijke cijfers worden verkregen. Vlissingen, 6 Augustus. Middelbaar Onderwijs. Aan het verslag aangaande den toestand van het middelbaar onder wijs in de gemeente Vlissingen in het jaar 1908, ontleenen wij het vol gende Hadden wij het voorrecht gedurende de laatste jaren te mogen wijzen op de uitbreiding en verjonging van de burger-avondschool en op de op richting van de avondschool voor handwerkslieden en van de zeevaart school, in het afgeloopen verslagjaar werd onze gemeente weder een in richting van middelbaar onderwijs rijker, die zonder twijfel zal bijdragen de weerbaarheid van Vlissingsch burgerij op maatschappelijk gebied te verhoogen. Door de opening van de Hoogere Burgerschool op 8 September werd eindelijk voorzien in de schromelijke achterstelling van Vlissingen bij plaatsen van zelfs veel geringer zie lental wat betreft het bezit van ge legenheid tot het volgen van goed middelbaar onderwijs. Wij houden ons overtuigd dat, evenals zulks met andere middelbare scholen in deze gemeente het geval is, de Hoogere Burgerschool door krachtigen bloei binnen enkele jaren zai bewijzen dat de offers door de gemeente ten haren behoeve gebracht, wel besteed zijn. Burger-Avondschool met tweejarigen cursus. Het onderwijs aan de Burger- Avondschool werd gedurende het ver slagjaar op dezelfde wijze gegeven ais het vorig jaarin het programma kwam geen verandering. Het onderwijs werd 5 Januari 1908 voortgezet met 76 leerlingen in de eerste- en 30 leerlingen in de tweede klasse. Aan het eind van het school jaar waren nog aanwezig 75 teerlin gen in de eerste- en 30 leerlingen in de tweede klasse. Voor het schooljaar 1908—09 werden ingeschreven 62 oud- en 87 nieuwe leerlingen. Van de voor het eerst ingeschrevenen wer den 50 toegelaten op een certificaat, afgegeven door een der hoofden van lagere scholen en 6 op een certifi caat van het hoofd van het herha- lingsonderwijs. Van de overige 31 konden 13 jongelui na gehouden examen worden toegelatan (waarvan 2 van de herhalingsschool) en moes ten 18 worden afgewezen. Totaal vader zwaar ziek is ik moet nog heden nacht vertrekken. Pak mijn kleinen handkoffer en ga dan een rijtuig bestellen. De sneltrein naar Maagdenburg vertrekt om elf uur, het is nu nog voor negenen, ik heb dus ruim den tijd. Voordat je het rijtuig gaat bestellen, moet je even bij me komen. Je moet een brief naar den overste brengen. Best, mijnheer! antwoordde Johan en ging heen. Ritmeester Von Altenbrak nam aan zijn schrijftafel plaats om veer tien dagen verlof bij den overste aan te vragenhij sloot daarbij het telegram van zijn broeder in en vroeg verschooning omdat hij niet persoonlijk kwam om zijn verzoek te doen. Daarop stelde hij een telegram aan zijn broeder, inhoudende 'dat hij per eerstvertrekkenden trein kwam, met het verzoek hem aan het station met een rijtuig te laten afhalen. Ver volgens schreef hij eenige dienstor ders voor den oudsten luitenant en voor den wachtmeester, en gaf daar op de brieven en het telegram aan den oppasser om ze te bezorgen. (Worrdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1