Vrijdag 6 Augustus. No. 182 chelde. Gemeentebestuur, BINNENLAND. Feuileton. 47e Jaargang. 1909. !0 al per maasil 1.1 VU SSI N GSCH E COURANT. i ai otieblad. ijk geïllustreerd, ',lad dikwijl» l« i.Ttmfe, en latron«nbl«!> 3 maanden, J fr p.p.65cti.) Ve rkrijgbaii bij den urroEVEjl van BIT IIE Ut I ,gt 5.50t 7.55 5 2.- 2.45 7.50 8.50 oiise, de an* Is. t 6.25f 8.40 - 2.45 3.30 Jo 9.40 10.25 tot de Be* an naar bet i e; en 6,35 dj c) en 7,05 .5 a) en 5,05 en 6.35 d) h) t vertrek va» ISrUl 701.8,5^ BorsseleeB ens, Borseleo ot van 10.45 16 April tot Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat op 6 zoo noodig op 7 Augus tus a.s. van het fort Harssens, Reede van Texel en op 11 en zoo noodig 12 Augustus a.s. van het fort Pampus, Zuiderzee schietoefeningen zullen worden gehouden dat omtrent de regeling dier schietoefeningen in lichtingen zijn te bekomen ter ge meente-Secretarie op eiken werkdag van des v.m. 9 tot des n.m, 4 uur. Vlissingen, 5 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Gederikteeken Johan van Olden- barneveld. Het bestuur der vereeniging Johan van Oldenbarneveld te Amersfoort heeft bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin met veel belangstelling heeft kennis genomen van de plannen tot oprichting te Amersfoort van een gedenkteeken voor Johan van Olden barneveld en als bijdrage in de kosten f 100 beschikbaar stelt. Muntbiljetten. De minister van financiën brengt onder de aandacht van het publiek dat, krachtens de wet van 1 Juli 1909 („Staatsblad" no. 252), tot 1 October 1909 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wis selen dat die inwisseling zal kun nen geschieden bij de betaaimees- terskantoren en bij de Nederlandsche Bank (behalve bij de correspondent schappen 2de en 3de klasse)dat van 1 October 1909 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met nadruk aanbe volen na te gaan of nog muntbil jetten in zijn bezit zijn en, zoo ja, die biljetten onverwijld op een der bovenbedoelde kantoren ter inwis seling aan te bieden. Het boven staande geldt alleen voor de munt biljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van 50 gulden en van 10 gulden waarop het woord „muntbil jet" voorkomt (niet voor de sinds 1 October 1904 uitgegeven blauwe bankbiljetten van iO gulden). Statenverkiezing. De uitslag van de gisteren gehou den herstemming voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het district Rotterdam 1 is, dat gekozen werd de heer J. Visser Jzn. (lib.) met 3128 van de 5419 geldige stemmen. De heer H. Spiekman (soc.- dem.) kreeg 2091 stemmen. Bij de verkiezing op 29 Juli jl. verkregen de heer Visser 2066 en de heer Spiekman 2065 stemmen, terwijl nog werden uitgebracht 165 stemmen op den heer mr. Marchant (vrijz.-dem.) en 316 stemmen op den heer J. Valk (anti-rev.). Vestingen en luchtschepen. De „N. Arnh. Ct." bevat een ar tikel in hetwelk betoogd wordt dat de luchtschepen geroepen zijn een einde te maken aan het bouwen van vestingen. Een artikel hierover uit de „Vorwarts" wordt aangehaald. Het is duidelijk zoo heet 't daarin dat de vestingen geen doei meer heb ben tegenover de geduchte lucht schepen. De beste gevolgtrekking, die men uit de ontwikkeling van het bestuurbare luchtschip moet maken, is daarom de afschaffing van de vestingen. Veldheeren van naam heb ben nooit met vestingen gedweept. Zij zagen ze liefst aan den kant van hun vijand, omdat zij als muizen vallen dienst kunnen doen. Was de waarde van vestingen vroeger al zeer twijfelachtig, sedert de laatste ver richtingen van Zeppelin is ze nog meer verminderd. Daartegen helpen kanonnen, die voor het bombardeeren van luchtschepen gebouwd worden, niets. De „N. Arnh. Ct." ziet hierin een onverwachte uitkomst ten aanzien van onze vestingwet. Reeds 35 jaar zijn we tengevolge van die wet aan het modderen, deels uit geldgebrek, deels uit gebrek aan vertrouwen in de zaak. Alleen voor de zg. Amster- damsche stelling zijn in dien tijd al meer dan veertig millioen gulden uitgegeven. Het blad acht 't een bil lijken wensch dat geen nieuwe milli- oenen meer in vestingen worden ge stoken. Gedurende de maand Juli j.i. wer den voor het O.-I. leger (suppletie troepen) aangenomen, 124 personen, onder wie 36 voor twee jaren gede tacheerd wordende miliciens. Voor West-Indië namen 3 personen dienst. Naar Oost-Indië werden uitgezonden 3 detachementen aanvullingstroepen, samen sterk 9 officieren, 12 onder officieren en 200 minderennaar Suriname 5 soldaten. 2-) De liefelijke vrede der landelijke eenzaamheid was nog niet verdwe en; de dagen gingen stil en gelijk vormig voorbij, niet beroerd door net jagen en streven in de stad, die aan de westzijde boven de kim uitstak. Daarom ook, had Eduard, baron 0tï, Aanbrak, zijn vrouw, die hij n Italië had leeren kennen, hierheen s Dracht, waar zij door de oogen her groote wereld niet bespied werd en leven kon in het stille geluk eener heimelijke liefde. Margherita Montelli - aldus was de naam, waaronder zij in het dorp oekend was - verliet bijna nooit naar eenzaam huisje. Het verkeer be buitenwereld geschiedde door oemiddeiing van de oude dienstbode flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Prins Hendrik woont een vlieg- proef bij. Lefebvre deed 'gisteren op het landgoed Groot Persyn onder Was senaar twee schitterende vluchten. Nadat het toestel Dinsdag een paar groote noodzakelijke reparatiën had Dorothea en het andere dienstmeisje. Het was echter een vreugdefeest, als haar echtgenoot eens ongestoord eenige dagen bij haar kon door brengen. Haar echtgenootNiemand ter wereld wist, dat Eduard Von Alten- brak, de schitterende ritmeester van het garde-regiment dragonders, haar echtgenoot was. In den aanvang hadden de dorpelingen wel het hoofd geschud over het verkeer van den ritmeester met de jonge vrouw, maar allengs geraakten zij daaraan gewoon en eindelijk kregen zij de stille dame lief, die zoo eenvoudig in haar huisje leefde en steeds een geopende hand had voor de armen in het dorp. De baron had het huisje gekocht en er verschillende veranderingen in laten maken, zoodat het voor Margherita een smaakvol en gemakkelijk ver blijf was. Het bevatte slechts weinig kamers, maar overal heerschten smaak en comfort. De tuin had scha duwrijke priëelen en lanen. De heer lijkste rozen omringden het huisje, waarvan de veranda bijna geheel overdekt was met klimrozen en een wilden wijngaard. Ongeveer vijf mi- ondergaan, waardoor het opstijgen dien dag onmogelijk bleek, wees gisteren alles op een weislagen. Het weer werkte in alle opzichten mede bladstil en verkwikkende zonneschijn. Tegen 5 uur arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Éyll de Vroe en baron Van Paliandt van Duinrell, met wien de Prins op Raaphorst ter jacht was geweest op het terrein, waar Z. K. H. ontvangen werd door den heer Fritz Jr. Na aan den Prins te zijn voorgesteld, deed Lefebvre onmid dellijk zijn Wright-machine op één der rails brengen. Aangezien Z. K. H. slechts zeer weinig tijd had, resten slechts eenige oogenblikken. Later snorde het ingenieuse toestel door het luchtruim, beschreef twee groote cirkels, waarbij Lefebver den Prins eenmaal in letterlijken zin over het hoofd vloog, om na ruim 5 minuten veilig op de opstijgplaats te landen. Prins Hendrik toonde zich zeer opgetogen over hetgeen hij aan schouwd had, en wenschte den koe nen vlieger geluk en nam met een eenige malen herhaald„Je vous remercie bien afscheid. Even na kwart over zes steeg Lefebvre opnieuw op, nu ten aan- schouwe van een zeer talrijk publiek, van heinde en verre gekomen. Nu eerst toonde de energieke Franschman, hoe hij zijne machine volkomen meester is. Hij begon met een kolos salen cirkel te beschrijven, maakte acht, zweefde heel ver uit het ge zicht, zelfs langs de grenzen van Den Haag en die van Voorburg, passeerde driemaal over de tribune, onder ein deloos gejuich van de enthousiaste toeschouwers en streek' gelijk een vogel na 16 min. 502/s sec. gevlogen te hebben, vlak voor de loods van zijn toestel neer. Een onbeschrijfelijke ovatie voor den sympathieken jongen man volgde. Het publiek wilde hem in triomf ronddragen, doch beschei denlek wist hij zich hieraan te ont trekken. Door luitenant-generaal J. Snijders, voorzitter der Nederl. Verl. Vereeniging voor Luchtvaart, werd Lefebvre hierna een magnifieke gou den plaquette aangeboden uit naam dier vereeniging en tevens een gou den herinneringsmedaille, hem ge schonken door een viertal heeren, die onbekend wenschen te blijven, uit Wassenaar. Lefebvre vertrok naar Reims, waar hij aan de groote vliegwedstrijden gaat deelnemen en zou reeds vroeg vertrekken, doch men heeft van hem gedaan gekregen, zijn vertrek nog één dag uit te stellen en heden tus- schen 5 en 7 uur nog eens voor het laatst op te stijgen.Hij zal dan trachten zijn eigen record te verbeteren, iets wat hem, als 't weer blijft meewerken, ongetwijfeld zal gelukken. nuten van daar lag de fraaie Mug- gelsee, daarheen richtte Margherita dikwijls haar schreden, Droomend zat zij daar dan aan den oever op het stille water te staren, en stelde zij zich de toekomst liefelijk voor, terwijl de kinderen aan haar voeten met steenen speelden of met Ajax, den grooten St. Bernardshond, rond dartelden. Bijna vier jaren leefde Margherita reeds in deze idyllische eenzaam heid, welker vrede alleen soms ge stoord werd door de gedachte aan de toekomst. Ais arme weeze en onervaren kind, afhankelijk van de genade van verre bloedverwanten, had zij in Rome haar echtgenoot leeren kennen en liefhebben hij was toen militair attaché bij de Duitsche ambassade. Baron Eduard had de eerste verdieping van het huis harer bloedverwanten bewoond. In den tuin achter het huis hadden de jongelieden elkaar het eerst ge zien. De bekoorlijke, onschuldige maagd met haar groote donkere kinderoogen had op Eduard dadelijk een diepen indruk gemaakt. Telkens en telkens zagen zij elkander weder, Vlissingen, 5 Augustus. Uitslag van den Provincialen Schietwedstrijd. Maandag jl. eindigde alhier de 3-daagsche prov. schietwedstrijd, uit geschreven door de schiet(weerbaar- heids)vereeniging „Voor Vaderland en Koningin", onderafdeeiing van Volksweerbaarheid. Men zond ons daaromtrent het volgende verslag Met dit concours viel samen de 9e bondskorpswedstrijd van den Zeeuwschen schietbond, aangesloten bij de .vereeniging „Volksweerbaar heid", welke Bond uitsluitend ten doel heeft het oorlogsschieten van de bij hem toegetreden schietvereeni- gingen te bevorderen, eene methode, welke tegenwoordig bij de infanterie in toepassing is. Ondanks de zeer ongunstige weers gesteldheid mocht de veteeniging zich in een overtalrijk bezoek van schutters verheugen, wat hieruit blijkt dat aan de verschillende korpswed strijden niet minder dan door 59 korpsen is deelgenomen. Buiten en behalve deze hier in Vlissingen ongekende deelneming, bleek tevens dat de oorlogsschutters het reeds buitengewoon ver hebben gebracht in het juist schieten, en dat de aan dezen wedstrijd deelnemende schutters, die uitsluitend de oude schietmethode nog beoefenen in stomme verbazing erkennen moesten, dat hun wijze van schieten binnen niet onafzienbaren tijd uit den booze zal zijn. Ofschoon de oude schietmethode in het programma sporadisch was opgenomen, dat'de vereeniging alleen deed om de minder vergevorderde schutters in het oorlogsschieten de gelegenheid te geven prijzen te be halen, bleek het ten duidelijkste, dat de goed geoefende oorlogsschutters verre de overhand op hen hadden, doordat de Iaatsten zooveel mogelijk overeenkomstig de nieuwe schietwijze vuurden, iets wat een volgens de oude manier saamgesteld schietwed strijdreglement nimmer kan uitsluiten of verbieden. Zoo behaalde de heer J. J. Hoogvliet te Baarland in de vrije baanafdeeling 8 keer achtereen het maximum en vervolgens 14 maal 59 punten. Om nu niet van de resultaten te spreken van de overige schutters in deze afdeeling, was het met de per- soneele serie al evenzeer miraculeus. Ieder, die aan dezen personeelen wedstrijd deelnam, ontving een per- soneele kaart, die hem recht gaf éénmaal 5 schoten gratis te schieten, waarbij evenwel was bepaald, dat elk schot van af het commando „Aan" tot op een zeker oogenblik Mar gherita haar blozend gelaat aan de borst van den geliefde verborg. De gedachteWat zal het gevolg zijn van deze liefde maakte een einde aan den schoonen roes, waar in Eduard leefde. Margherita had zoo weinig ervaring van de wereld, dat ze zich zorgeloos en zonder ge dachte aan de toekomst geheel over gaf aan het zalige gevoel der eerste liefde. Het onschuldige meisje te bedriegen, haar den vrede des le vens te ontrooven, daartoe was Edu ard niet in staat, daarvoor beminde hij Margherita te innig. Openhartig legde hij daarom de omstandigheden bloot, zeide, dat zijn vader nooit tot hun huwelijk zijn toestemming zou geven, dat hij zeker den dienst zou moeten verlaten, wanneer hij haar tot vrouw nam, ja, ondanks zijn liefde, had hij van haar willen scheiden, doch toen wierp zij zich in zijn armen, zij wilde hem niet verliezen, zij wilde met en door hem gelukkig zijnen toen waren zij in stilte getrouwd. Ik zal geduldig wachten, tot geen enkele band u meer bindt, had binnen de 5 seconden moest zijn af gevuurd. Het was daarbij weer opmerkelijk, dat, hoe minder tijd voor ieder schot werd besteed des te juister werd ge schoten. Drie der deelnemers behaalden daarbij het maximum, die over som mige schoten nog geen 2 seconden vuurden. Slechts 1 schutter schoot 59 p., terwijl de daaropvolgende 10, ieder 58 en zelfs 4 schutters met 57 p. nog voor prijs uitvielen, ter wijl door 143 schutters aan dezen wedstrijd werd deelgenomen. Tevens was nog een baan open gesteld om het oorlogsschutterschap van Volksweerbaarheid. De schutters, die daarbij een tref ferproduct van minstens 1500 gedu rende 1 minuuut behalen krijgen een brevet verdeeld in 3 klassen, elke klasse onderverdeeld in 5 afdeeiin- gen, waaraan tevens een bronzen distinctief verbonden is. Aan 48 schutters zullen deze on derscheidingen worden uitgereikt. Uit het vorenstaande blijkt reeds, dat de vereeniging „Voor Vaderland en Koningin" een wedstrijd heeft georganiseerd, waarvan de uitslag een waar succes is geweest. Hieronder volgt de volledige uitslag. Korpswedstrijd op 150 Meter. (Volgens het schietprogramma van den Zeeuwschen schietbond. Ieder schutter moest daartoe 3 schoten, lossen, zoowel in de houding lig gend, knielend als staand, terwijl voor elk schot de factor tijd in aanmer king kwam.) Ie prijs de schietver- eeniging, „Prins Henkrik" te Veere met 566 p.2e pr. „Groede", te Groede 588 p.3e pr. „Willen is kunnen", Westkapelle 593 p.4e pr. „Nimrod", Wolphaartsdijk 610 p.5e pr. „President Steijn", Oostburg 613 p. Korpswedstrijd op 15 Meter. (Vol gen het Zeeuwsche Schietbond pro gramma.) Hierbij golden dezelfde be palingen als bij die op 150 M. ie prijs de schietvereeniging „Domburg" te Domburg met 265 p., 2e pr. „Breskens" te Breskens '281 p., 3e pr. „Willem Teil" te Baarland 283 p., 4e pr. „Groede" te Groede 311 p., 5e pr. „President Steijn" te Oost burg 322 p. Voor beide korpswedstrijden waren disponibel gesteld2 verg. zilveren, 2 zilveren en 6 bronzen medailles. Korpswedstrijd op 15 Meter. In deze afdeeling werd geschoten vol gens de oude methode en was open gesteld voor iedere schietvereeniging in Zeeland. Van de niet-aangesloten vereenigingen bij den Zeeuwschen Schietbond werd hieraan slechts door de vereenigingen te Biggekerke en Gapinge deelgenomen. Ie prijs de schietvereeniging „President Steijn" zij gezegd. Wie kent mij op de we reld, met wien ik rekening heb te houden Met mijn bloedverwante» Zij beschouwen het als een last, dat zij mij te eten moeten geven. Wan neer ik slechts de achting voor mij- zelve bewaard heb, is mij niets aan het oordeel der menschen gelegen, ik vertrouw op u, Eduard Ge zult alles ten beste schikken. En de vroolijke, rijke officier had Margherita Montelli, de dochter van een lageren beambte, tot zijn vrouw gekozen, zonder dat zijn familie of zijn meerderen er iets van wisten. Hij had daardoor een overtreding begaan en was zich zijn schuld be wust, maar zijn liefde was sterker dan zijn plichtsgevoel. Met vreugde deed hij in het geheim den stap, die hem als het bekend werd, on mogelijk maakte in zijn loopbaan en in de voorname gezelschappen. Toen hij naar Berlijn moest terugkeeren, voerde hij zijn jonge vrouw in het idyllisch gelegen eenzame dorpje, waar hij dan ook voortaan, ver van het gewoel der wereld, zijn geluk kigste uren doorbracht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1