brid leesch. urn Donderdag 5 Augustus. Feuilleton. 47e Jaargang. 1909. :mg. e artikelen Van Weel? ïof Week. en tevreden, arrte franco lEELOODSEN, f /u,1 7 r-Schelde. eerste hoofdstuk. BINNENLAND. COURANT d Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. bis im !0. «i >00.kapitaal j erk dan houdt ij idelijksche ter-mij. ran het overlijden, i, waarop het 25.; 1)00.—. van f 10.000.- 124,70 f 649.40 o:~: O.—. O.—. L. A. STOFKO igen. I 'tls een treurige geschiedenis, die I thans in het noord-westen van Afrika J wordt afgespeeld. Het gaat daar om de eer van het Spaansche leger en om eenige particuliere belangen, zonder eenig nationaal karakter. Vóór eenige jaren vestigde zich in die streek, achter de oud Spaansche bezetting van Melilla, de bekende Boe Hamara, pretendent naar den troon van Marokko. Hij werd door Abdul Azis bestookt, maar de Spaan sche autoriteiten verleenden hem hulp en tot dank schonk de pretendent aan twee Spaansche maatschappijen het recht tot exploitatie van zekere ijzer- en loodmijnen. Men begon toen korte spoorlijnen aan te leggen van Melilla naar de mijnen en dat vooral schijnt de woede der Moorsche stam men te hebben opgewekt. Toen Boe Hamara vertrok om aan Moelai Hafid den troon te betwisten, bedwongen zij zich niet langer. Zij overvielen, zoo als men weet, op zekeren dag de spoorwegarbeiders. Daarna volgde de bekende tuchtigings-expeditie en nog later de afkondiging, aan de [zijde der Kabijlen, van den heiligen oorlog, met het bekende noodlottig gevolg. Het landschap waar thans deze oorlog woedt, en dat Errif heet (de kust), strekt zich uit van Kaap Tres Forcas naar de Straat van Gibraltar, een straat van 300 bij 52 kilometers, door kale rotsmuren van de zee af- gesneden. Bijna geen enkel reiziger heeft zich daar ooit binnen 's lands durven wagen, en ofschoon slechts enkele uren van de Europeesche kust verwijderd, weet men van den binnenlandschen toestand zoo goed als niets. Men weet alleen dat daar groote en forschgebouwde inenschen 7/ >0. 1.) 4, o,4S 0) 6B 8,- ,10 e) en W 3, 3, na 2.15 a) en W ,43 en 6.35 d) W bet vertret n.Neaaan vm. 8,6 eakens, Borrrf'-r:J Breakens, de boot van 16 Apn' Kom, schrei nu niet langer, Margherita, mijn lieveling Het zal gebeuren, zooals ge verlangtIk weef, dat ik reeds jarenlang een onrecht aan u heb goed te maken. 'K zal met mijn vader spreken, ik zal afstand doen van al mijn rechfen, lk zal mijn ontslag uit den dienst nemen, dan zal niets meer verhin deren, dat wij onze verbintenis be kend maken. Zijl ge nu tevreden, mijn heve schat? Schreiend verborg het nauwelijks twintigjarige meisje haar zacht kin derlijk gelaat aan de borst van ,den langen krachtigen officier, die haar innig m zijn armen sloof. De kool zwarte lokken kronkelden in weel wonen, afgezonderd van de overige stammen van Marokko en dat zij den Sultan slechts in naam erkennen. Met de Spanjaards kwamen zij meer dan eens in onzachte aanraking en het was een vermetel, zoo geen dom waagstuk, om speculanten binnen dat gebied aan het werk te laten gaan. En nu is het de groote vraag of deze in Spanje zoo gehate oorlog, waarbij de bevolking van dat land niets winnen kan, zonder schade zal afloopen. Dat wil zeggen zonder verdere schadewant de geldelijke schade is natuurlijk onberekenbaar, terwijl reeds duizende menschen- offers gevallen zijn. Het is gebleken, wat trouwens zoo ongeveer voor niemand een geheim was, dat het Spaansche leger hoogst gebrekkig is toegerust en zeer slecht geoefend is, op zich zelf misschien geen groot ongeluk, maar dat nu toch blijkt een bedenkelijke zijde te hebben. Van de Marokkanen hebben de Spanjaarden natuurlijk niets te hopen en ofschoon de Franschen maatrege len nemen om te zorgen dat de Rif- mooren geen versterking krijgen uil Algerie, verder zal men waarschijn lijk wel niet gaan. Dat deze hoogst gevaarlijke strijd Spanje bovendien een burgeroorlog berokkende schijnt vreemd want in een oorlog tegen een buitenlandschen vijand, worden de vijanden van bin nen gewoonlijk voor een tijdje vrien den of laten ten minste de geschil punten rusten. Maar in de Catalaan- sche provinciën van Spanje ligt de brandstof opgehoopt. In Barcelona is het een broeinest van het zooge naamde anarchisme van de duaa daarbij kwam nu afkeer van den oor log, misschien zijn er ook Carlistische woelingen in het spelmaar hoe het ook zij, verschillende omstandig heden gaven aanleiding tot de ont zettende uitbarsting waai van de bij zonderheden dagelijks door onze le zers onder het buitenlandsch nieuws worden gevonden en die natuurlijk des te gemakkelijker te ondernemen was, wijl van het betrekkelijk zwakke leger een groot deel naar Afrika moest worden gezonden. Het opheffen van alle staatkundige rechten, het oefenen van een over dreven censuur op de dagbladen en het geheimzinnige doen der regeering hebben, in verband met den afkeer van den oorlog en de ontevredenheid over het nutteloos opofferen van zooveel geld en bloed, ook elders een zeer groote ontstemming doen ontstaan. Men vlucht naar de Fransche grensplaatsen. Van den koning hoort men niets, maar de koningin en de koningin-moeder zijn in Frankrijk in veiligheid. Aan de Londensche beurs worden speculatieve verzekeringen afgesloten op het leven van koning Alfonso. derigen overvloed over haar ronde schouders. Nu sloeg zij de groote donkerbruine oogen, die nog glin sterden in de tranen, op naar den man. Ik eisch niets, Eduard! Ik ver zoek ook niets, ik weet, dat ge mijn bestwil bedoelt. Maar ik denk ook aan het lot van onze kinderen Weer vleide zij zich feeder aan zijn borst. Haar stem had een zach ten diepen klankzij sprak het Duitsch volkomen zuiver, maar toch met een accent, dat haar als vreem delinge deed kennen. ik denk ook aan onze kinde ren, Marghcrita, antwoordde de officier diep bewogen. Ik had het me zoo heerlijk voorgesteld, dat ik u als meesteres op het slot Alten brak kon voeren, u met onzen jon gen en de kleine Margherita. Maar ik zie in, dat dit wel nooit gebeuren zal, tenzij mijn vader maar weg met die gedachte Het zal ook wel zoo gaan, mijn lieveling Mijn moederlijk erfdeel behoedt ons voor 's levens zorgen, als ik 'sKonings rok heb uitgetrokken en niet langer de erfgenaam van het majoraat van Ai- tenbrak zal zijn. Wanneer het waar is dat de re geering, zooals zij beweert, den toe stand meester is, dan zullen natuurlijk op de gruwelen in Barcelona, waarbij vooral kerken en kloosters het moes ten ontgelden, schrikkelijke maatre gelen van weerwraak volgen. Eerst later kunnen wij met zekerheid ver nemen welke vreeselijke tooneelen in dat diep beklagenswaardig land zijn afgespeeld. Wij hebben bij deze zaak, die trouwens al onze aandacht waardig is, wat lang moeten stilstaan. Overi gens was het nieuws in de jongste dagen niet van groote beteekenis. Aan des Czaren rondreis hechten wij geen groote waarde en vrij algemeen schenkt men er weinig notitie aan. Men kan eigenlijk niet zelfstandiger handelen. Van meer beteekenis is het vertrek der internationale troepen van het eiland Kreta onmiddellijk gevolgd door het hijschen van de Grieksche kleuren te Kanea, gelukkig later door een ander lapje vervangen. De mo gendheden moeten aan de Porte de verzekering hebben gegeven, dat zij instaan voor de handhaving van Turkije's rechten en het behoud van den bestaanden toestand op het eiland. De houding van Griekenland is onberispelijk; geen wonder trou wens maar de eigenlijke Kretenzer- quaestie is nog iets ingewikkelder geworden dan ze reeds was. Wat geven al die verzekeringen omtrent behoud van den bestaanden toestand De Turken vertrouwen dat toch niet en klagen er over, dat de Kretenzers eigenmachtig nieuwe postzegels heb ben ingevoerd. Als het nu maar bij postzegels blijft! sfc De gewezen Kaapsche minister president Schreiner heeft te Londen, op een maaltijd, gegeven door het genootschap tegen de slavernij en tot bescherming van inboorlingen, een lans gebroken voor het veel be sproken kiesrecht der inboorlingen van Zuid-Afrika. Hij meende dat het Unie-ontwerp gegrondvest was op kwade trouw jegens de inboor lingen en hij drong er op aan dat zij het recht zouden verkrijgen om hun eigen candidaten naar het parlement af te vaardigen. Anderen willen niet zoover gaan. Zij erkennen dat er zekere bijzondere belangen bestaan, die meer eigenaardig de gekleurde rassen betreffen en deze belangen dan toch gelegenheid moeten heb ben om zich te laten voorstaan een redeneering, waarvan de juistheid niet geheel schijnt te kunnen worden betwist. intusschen heeft het Britsche Hoo- gerhuis het Unie^ontwerp in tweede lezing onveranderd goedgekeurd, dus Oh, Eduard, mijn hart krimpt ineen van weedom, bij de gedachte, dat ik de schuld draag van uw on geluk. Wat praat ge toch, Margherita U schuld van mijn ongeluk Ja, van mijn geluk draagt ge schuld Wat zou ik zijn zonder u en zonder de kinderen Ja, ik beken het, aanvankelijk was het moeielijk me te gewennen aan het denkbeeld dat ik dezen rok zal uittrekken dien ik sedert twaalf jaren draag en dat ik de wapens zal afleggen, die ik in twee veldtochten heb gedragen. Het valt me ook zwaar mijn vader te bedroeven, die zoo'n groot ver trouwen in mij stelt, maar hij vindt in mijn jongeren broeder Willy een erfgenaam naar zijn zin en ik moet alle bedenkingen ter zijde stellen om mijn plicht te vervullen en het lot van mijn vrouw en kinderen te verzekeren. Daar komt Hendrik met de paarden. Ik moet naar de stad terug, morgen kom ik weer, dan zal ik u alle bijzonderheden van mijn plan voorleggen. Ik wil nu nog even de kinderen zien. Arm in arm trad het jonge paar zonder eenige tegemoetkoming aan de naturellen van Transvaal, Orangia en Natal. Alleen die in de Kaapko lonie zullen dus eenigszins bevoor recht worden. De nieuwe regeering van Perzië wil den onttroonden Sjah vijfduizend pond sterling per jaar toeleggen, als hij maar onverwijld gelieft te ver trekken. Hij zal waarschijnlijk het bekende „alles aanpakken" wel in praktijk brengen, intusschen vertoeft de groote man nog in het zomerver blijf van den Russischen gezant. Met een enkele uitzondering schijnt de rust in het land teruggekeerd te zijn en men zal dezer dagen van de ge legenheid gebruik maken om de verkiezingen voor een nieuw parle ment te doen plaats vinden. Kamerverkiezing Schoterland. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Schoter land werden gisteren uitgebracht 4686 geldige stemmen. Hiervan ver kregen mr. J. Limburg (vrijz.-dem.) er 2467 enj. A. Bergmeijer (soc.-dem.) 2219 stemmen, zoodat gekozen is de heer mr. J. Limburg. De verkiezing was noodig geworden door het bedanken (wegens zijn dubbele verkiezing te Den Helderen Schoterland) van mr. Th. H. de Meester, die bij de herslemming op 23 Juni jl. werd gekozen met 2565 stemmen, terwijl toen op den heer Bergmeijer 2125 stemmen werden uitgebracht. Tariefherziening. De „Tijd" komt nog eens terug op haar bericht van Vrijdag jl. betreffende tariefsherziening. Eenigszins grappig klinkt de aan hef „Van verschillende zijden welke insgelijks wel ingelicht meenen te zijn, wordt ons bericht tegenge sproken" Het blad acht zich dus nog steeds ter zake wèl ingelicht. Wij houden intusschen staande dat de voorbe reidende werkzaamheden voor de tariefsherziening nog moeten beginnen. En wat het tweede punt betreft dat in het komende parlementaire jaar deze zaak zeker zal worden af gedaan wordt door „De Tijd" gezegd dat bij dit beweren de moge heid van misverstand niet is uitge sloten, maar dat het blad bepaalde reden heeft om te gelooven dat mi nister Kolkman niet pas in het laatst van de komende vierjarige parlemen taire periode een tariefsherziening zal indienen, zooals destijds minister Harte deed. Reconstrueeren we het oorspronke in de aangrenzende kamer, waar de kindermeid naast het bedje der kin deren zat. St, st, heer baron, vermaan de de oude, de kindertjes zijn pas ingeslapen. Als Eduard uw sporen hoort kletteren, is hij naderhand niet meer in slaap te krijgen. De jonge officier boog zich over de slapende kinderen. De knaap kon misschien drie jaar oud zijn, maar was nu reeds het evenbeeld van zijn blonden vaderde kleine Mar gherita was nauwelijks een jaar oud, een lief kind met het ovale gelaat en de doorschijnende roode huid kleur der moeder, met donkere lok jes en lange zijden oogwimpers, die diepe schaduw wierpen op de zacht geronde wangen. De officier streek zacht langs de lokken zijner kinderen, fluisterde de oude meid eenige waardeerende woorden toe en ging toen zacht heen, begeleid door zijn jonge vrouw. Nog eenmaal omarmde hij haar en snelde toen het huis uit, den fraaien bloementuin door, naar den straat weg, waar zijn bediende de beide paarden op en neer liet stappen. lijk bericht naar deze gegevens, dan blijft het volgende over Inzake tariefsherziening is nog geen letter op papier gezet en hoogst waarschijnlijk zal een herziening niet pas in 1912 worden ingediend. Dat ziet er heel anders uit dan de bewuste mededeeling „uit de beste bron", luidend dat de voorbereidende werkzaamheden voor de tariefsher ziening zijn afgeloopen en dat in het komende parlementaire jaar deze zaak zeker zal worden afgedaan. („N. Cf.") 64e Algemeene Vergadering van het Nederl. Onderw.-Genootschap. Te 9 uur gisterenmorgen werd eene huishoudelijke vergadering gehouden. Onderzocht werd de begrooting voor 1910, in ontvangst en uitgaaf sluitende met f 18.522. Behandeld werden de volgende voorstellen van het Hoofdbestuur Het hoofdbestuur van het N. O. G. bedanke als raadslid van het Kolo niaal Museum. Het Genootschap worde te Amster dam gevestigd in een eigen kantoor, De algemeene vergadering besluit in beginsel tot de oprichting van een weezenfonds en draagt het hoofd bestuur op, te trachten gelden bijeen te brengen voor de verpleging van weezen van leden van het Genoot schap. Na opening van de openbare ver gadering deelde de voorzitter mede, dat de begrooting was goedgekeurd dat het Genootschap raadslid blijft van het Koloniaal Museumdat het eigen kantoor is afgevoerd van de agenda en dat het voorstel in zake een weezenfonds was aangenomen. Prof. Van Pesch is benoemd tot lid van verdienste; de heeren Tepe en Schook tot eere-Ieden. Aan de orde kwam thans Voorstel van het hoofdbestuur tot machtiging om samenwerking te zoeken met zus- tervereenigingen voor eene gemeen schappelijke salarisactie. Na verdediging en toelichting van dit voorstel werd het met algemeene stemmen aangenomen. Een motie Vlaardingen, uitspre kende, om bij een volgende salarisre geling de afstand tusschen het salaris van het hoofd en den klasse onderwijzer niet te vergrooten, werd na gedachtenwisseling tusschen den voorsteller en den voorzitter inge trokken. Een voorstel 's Gravenhage, om algemeene regelen te ontwerpen voor salarisactie werd aangenomen. Een voorstel 's-Gravenhage, om propaganda te maken voor verbeterde opleiding en eene bevoegdheid, werd, na uitvoerige toelichting door den afgevaardigde, en na bespreking van een voorstel Dantumadeel, dat zich Met een lichten sprong zat hij in den zadel, groette nog eens met de hand naar het tuinhek, waar de jonge vrouw stond, en reed weg. Zij oogde hem na, tot hij bij een bocht van den weg uit het gezicht verdween, en keerde toen met een lichten zucht in huis terug. Een heerlijke zomeravond spreidde zich uit over het vlakke landschap, waarin het dorpje Friedrichshagen te midden van tuinen en velden lag. Het huisje, dat Margherita be woonde, lag een weinig van het dorpje verwijderd, omgeven door een schaduwrijken tuin. Een veldweg met bloeiende hagen aan beide zijden liep langs den tuin en vereenigde zich in het dorp met den breeden straatweg naar Berlijn. Landelijke rust heerschte hier tusschen de tui nen en velden. De machtig aangroei ende hoofdstad van Pruisen had toen in den zomer van 1870 haar vang-armen nog niet tot Friedrichs hagen uitgestrekt, de bouwspeculatie had zich van deze vreedzame velden en tuinen nog niet meester gemaakt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1