Woensdag 4 Augustus. binnenland. Feuilleton* No. 180, 47e Jaargang. nge Co, )M". De Zoom. Zoom. WASSCBE! Hen. revende f 0.57 - 5.50 - 0 62 - 2 07 - 6.70 'ingelsche .tend met VAN DEN HAK OP DEN TAK. ;rgoten te /leeschnat in soepen, e drinken Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. A.JJL. ;enten der Bank ipitaal voor- ypotheek. Ook een rente vanaf nlichtingen zijn j elefoon 125. worden op verstrekt bij BERGS Co. - 6 - s dienst. ddelljurgv.v. 40+ 5.50+ 7.55 1.15 2.— 2.45 5.55 7.50 8.50 Remise, de an- dhuis. >.15+ 6.25f 8.40 2.— 2.45 8.30 8.50 9.40 10.25 Verjaardag van de Koningin-Moeder. Ondanks de dreigende, zwaar be wolkte lucht, is de feestviering in den Koekamp vanwege het Haagsche comité van volksfeesten gisteren middag uitnemend geslaagd. Wel viel er nu en dan een regenbuitje, maar de grond was betrekkelijk droog, zoodat de duizenden volwassenen en kinderen, die zich op het terrein be wogen men sprak van 15.000 toegangsbewijzen, welke zouden zijn uitgereikt zonder natte voeten op te loopen op hun gemak konden ge nieten van het veie, dat hun heden weder geboden werd. Inderdaad, er was voor afwisseling gezorgd. Jong ^n oud kon hier iets van zijn gading vinden. De vroolijke stemming werd er ingehouden door een tweetal muziek korpsen, van de jagers en van de huzaren, die vaderlandsche liederen en opgewekte marschen ten beste gaven. Liefhebbers van zang konden zich vergasten aan een meisjeskoor. Voor de kleintjes was een poppen kast, terwijl de ouderen zich konden vermaken met voordrachten van Abr. de Winter en een werkelijk verdien stelijke tooneelvoorstelling door het gezelschap Van Lier, uit Amsterdam: „Studentenleven", kluchtspel in één bedrijf, uit de 17e eeuw, door P. Bernagie. Maar bij al die vermakelijkheden werd de Koninklijke Vrouwe niet vergeten, ter gelegenheid van wier verjaardag deze feestelijkheden wer den gegeven. Vóór het podium van het tooneel prijkte de buste van H. M. de Koningin Moeder tusschen groen en decoraties in de nationale kleuren. En aan Haar was het eerste nummer van het program gewijd een heilwensch aan Koningin Emma, door mevrouw M. Smits—Grader op gevoelvolle wijze onder ademlooze stilte vertolkt. Ge flankeerd door levende beelden, vor sten uit het Oranjehuis voorstellend, bracht mevrouw Smits-Grader in herinnering, wat Nederland aan Koningin Emma en aan Oranje ver schuldigd is en hoe met de geboorte dan tot de gaan naar hot •Schelde. 3,43 10 2 1,43 c) sa 6,35 d) e) en 7,05 ,15 a) en 5.0® en 6.35 d) W vertrek T®11 hot .Naazen vsa.8,5® kene, Boraselee» eaken», Boreel00 boot van 10,45 an 16 Apnl to' TELEFOONNUMMER 10. van Prinses Juliana de ster der hope weder is gaan gloren. Luide toejuichingen viel de be zielde voordracht ten deel en uit volle borst werd het Wilhelmus door de menigte, om het podium ge schaard, aangeheven, als waardig slot van deze vaderlandslievende hulde- betooging. Op het terrein waren verder de gewone ververschingstentjes en bloe- mententjes aanwezig en een tent voor leden en genoodigden van het comité. De avond dreigde te zijn, wat de dag waseen reeks korte, hevige stortbuien, met nu en dan een vleugje droogte. Doch Pluvius was 't vuurwerk blijk baar goed gezind, en regende het om negen uur nog even, daarna bleef het droog en duizenden, die het onge stadige weer hadden getrotseerd, om in en rond de Maliebaan het schit terend schouwspel te genieten, werden niet teleurgesteld. Het eerste stuk, de woorden „Leve de Koningin- Moeder" vertoonende, werd luide toegejuicht, evenals het slot, een meesterstuk van pyrotechnische kunst: zilveren E met gouden kroon, waar naast de woorden „Hulde aan de Koningin-Moeder", geflankeerd door zilveren pilaren, in de geïllumineerde tent speelde de residentie harmonie kapel. Na afloop verspreidde de menigte zich in de straten om de verlichtingen der openbare en bijzon dere gebouwen te gaan zien. Vooral in verschillende café's in het centrum der stad, bleef het nog tot laat in den avond zeer druk. flbonnements-Aduerfentiën op zeer ooordeelige uoortuaarden. De indiening van de Tariefswijziging. De „Tijd" schrijft nu Van ver schillende zijden, welke insgelijks wél ingelicht meenen te zijn wordt ons bericht omtrent een spoedige in diening van de voorstellen tot Ta riefswijziging bij de Tweede Kamer tegengesproken. Onze zegsman heeft zich bij ons verantwoord en getoond, volstrekt niet op iosse geruchten te zijn afgegaan. Waar door hem wordt gesproken van een indiening reeds „in het volgende parlementaire jaar" is evenwel de mogelijkheid van mis verstand, naar het ons thans voorkomt, niet uitgesloten. Echter hebben wij bepaalde reden o—o 57.) Uitgeput zweeg hij. Mevrouw Brin ken en Hildegard hadden het innigst medelijden met hem. Daar klonken voetstappen in de gang, de deur ging open en de lieflijke gestalte van Rena trad binnen. Kind, sprak gravin Orlowsky, hier is de vader van Manfred, waar we zoo naar verlangd hebben. Karei was opgestaan en stak haar zijn bevende hand toe. De vader van Manfred, zei Rena blozende. O, dan zijt gij ook mijn vader. Hoe verheugt het mij, u eindelijk te zien. Karei Brinken was niet in staat om dadelijk te antwoorden. Bij het zien van het bekoorlijke meisje ver meesterden de aandoeningen hem z°o erg, dat hij wankelde en zich neerliet in een stoel. Manfred's vader is niet geheel wel verklaarde Hildegard. De verre reis en de gesprekken over den dood van zijn vriend bij Aden hebben hem zeer aangegrepen. Het wordt al beter, zeide Karei met een mat glimlachje, terwijl hij zijn blik met welgevallen op Rena bet rusten. Lief kind, ge zijt mij hartelijk welkom als de verloofde van Manfred. Moge de Heme! u beiden zegenenGe zijt het even beeld van uw moeder, zooals ik haar voor het laatst zag op den dag van haar huwelijk. Een vluchtig rood kleurde Hilde- gard's bleeke wangen, doch Rena boog zich en wilde de hand van Karei kussen. Deze trok toen echter zijn hand terug en kuste haar op het voorhoofd. Ach noem mij nog eenmaal vader, stamelde de ongelukkige man. Beste vader, ik heb u zoo lief zeide Rena en daarbij omhelsde zij den ontroerden man, die zijne tranen niet langer meester kon blijven. Ach wat doet het mij goed kreet hij. Zooals gij zijt, Rena, stel ik mij de engelen in den Hemel voor. Ik geloof, dat het voor ons allen goed is, als wij nu ter ruste gaan, zei tante Brinken. Het is laat geworden en wij hebben een ver moeienden dag achter den rug. Kom mijn vriend, vervolgde zij tot Karei voig mij, ik zal u naar de logeerka mer geleiden. Langzaam stond hij op, wenschte allen goeden nacht, en wendde zich tot Rena met de woorden Als Manfred terugkomt, doe hem dan mijn hartelijke groetenzeg hem, dat hij je gelukkig moet ma ken, en moge hij met u het hoogste geluk smaken. Maar, vader, morgen ziet ge hem toch zelf ook, antwoordde Rena. Wie weet Daarop volgde hij mevrouw Brin ken, die met een licht in de hand wachtte om hem voor te lichten naar de logeerkamer. Dat was dezelfde kamer, die Karei Brinken als scholier bewoond had om te gelooven, dat minister Kolk man in geen gevai het voorbeeld zal volgen van zijn voorganger Harte van T., welke de indiening van zijn Ta riefswijziging tot het laatst der vier jarige parlementaire periode uitstelde, iets, wat in ons oog altijd een tactische fout is geweest. Eene her haling van die fout zou velen voor standers van vrijhandel a-outrance zeer gelegen komen. En ook in dit geval zal het wei waar zijn wat men roopt, gelooft men gaarne, zelfs op ministerieele bureaux. De tegen spraak van ons bericht kwam ons dan ook volstrekt niet onverwacht. Volstrekte zekerheid omtrent het tijdstip van indiening der Tarief- voorstellen kan alleen de eerstvol gende troonrede ot een stellige ver klaring van den minister schenken. Zoolang ons van die zijden geen licht geschonken wordt, meenen wij de waarheid van ons bericht omtrent een betrekkelijk spoedige indiening der Tariefwetten te kunnen staande houden en meenen wij degenen, welke die waarheid tegenspraken, eraan te mogen herinneren, dat ge lijk de officieele waarheid niet altijd de heele waarheid is, ditzelfde dik wijls óók geldt van zekere officieuze waarheden, waarmede de speurders van verschillende bladen (van „de Tijd" zóó goed ais van andere) op plaatsen, waar men bijzonder goed ingelicht kan zijn, worden afgescheept. Ned. Onderw. Genootschap. Te Delft werd gisteren de 64e ver gadering van het N. O. G. gehouden. Enkele groepen vLn afgevaardigden brachten in de voormiddaguren be zoeken aan de historische zaal in het Prinsenhof, aan het gemeente museum, aan de Delftsche plateel bakkerij „De Porceleyne Fles" en aan het praalgraf van Prins Wiliem I in de Nieuwe Kerk. Te 12 uur werd eene tentoonstelling van leermiddelen geopend in vier tee kenzalen van gebouwen der Tech nische Hoogeschool, welke nevens het vergaderlokaal zijn gelegen. Te 2 uren werd de vergadering geopend door den voorzitter van de afd. Delft, den heer M. Boekholt, die de aanwezigen welkom heette in de „grijze Govertstad", om daarna dank te zeggen aan het gemeentebestuur van Delft en aan particulieren voor den financieëlen steun, waardoor het de ontvangende afdeeling mogelijk was, den afgevaardigden enkele fees telijkheden aan te bieden zoomede aan cuiatoren der Technische Hooge school voor de bereidwilligheid waar mede zij enkele lokalen beschikbaar stelden voor de tentoonstelling. Met het uitspreken van de hoop, dat deze vergadering aan het onderwijs en aan de vakvereeniging ten goede zou komen, eindigae spr. Het mannenkoor „Kunst na Arbeid" zong daarna Heye's „Goe Morgen", waarna de voorzitter van het Genoot schap, de heer Th. Lancée, van Am sterdam, het woord nam, tot het uit spreken van de openingsrede. Spr. bracht allereerst eene eerbie dige hulde aan de nagedachtenis van het ontslapen lid van het hoofdbe stuur, wijlen den heer J. Laban, wiens helder woord zeer gemist zal worden de vergadering hoorde deze hulde staande aan. Het zangkoor zong daarop een „in memoria" t. w. Peter Cornelius „Grablied", waarna de voorzitter de belangrijkste feiten uit de geschiede nis van het jongste genootschapsjaar memoreerde, o. a. het beëindigen van de saiarisactie, welke geen volkomen bevrediging schonk en geen eind zal nemen voordat behoorlijke minimum salarissen in de wet zijn vastgesteld. Daarna het oog latende weiden over het breede veld der samenleving, gewaagde spr. van de verschillende zich aandienende nieuwe richtingen in onderwijs en opvoeding ais van zaken, waarvan elk onderwijzer met belangstelling dient kennis te nemen van de voortgaande splitsing van het onderwijs, welke met zorg vervult en welke de vraag wettigt, of niet de eenheid en de volkskracht in gevaar komen. Spr. drong aan bij de on derwijsmannen om midden in de sa menleving te staan. Niemand der onderwijzers heeft het recht als on verschillig toeschouwer ter zijde te blijven, staan bij den strijd tot voort gaande verbetering van het onder wijs en tot verheffing, geestelijk en materieel, van den onderwijzer. Collega's aldus besloot spr. de toekomst van jong Nederland, van den Nederlandschen onderwijzer en van onze vakvereeniging, liggen voor een belangrijk deel in uwe handen. Blijf dan tot den strijd bereidMet deze woorden verklaarde spr., die luide werd toegejuicht, de vergade ring voor geopend. ze grensde aan de slaapkamer van zijn moeder. Met een teedere om helzing scheidde zij van hem. Slaap wei, mijn zoonHoop en vertrouw op Gods genade, fluisterde zij. Zacht klonk het terug Schenk mij vergiffenis, moeder, en toen scheidden zij. Het was een heerlijke zomernacht, de maan scheen helder, heel de na tuur ademde vrede en rust. In den kleinen tuin, die de villa omringde piepten de krekels, geurden de ro zen en van tijd tot tijd sprong een vogel door de takken van den linde boom voor Karel's venster. Hoe zacht slaapt de onbezorgde onschuld in zulk een nacht en Rena sliep zoo met een lachje om den mond. Doch de andere bewo ners der villa vonden geen rust op hunne legerstede. Karei lag met open oogen en kloppend harthet was nog licht genoeg om de voor werpen in de kamer te herkennen en elk voorwerp scheen hem iets toe te roepen. Daar stond de oude schrijftafel, aan welke Karei gezeten had, toen hij de eerste maal een poging deed om Eduard's handschrift na te bootsen. Ach had ik nooit die poging gedaan dacht hij. Daar bo ven de sofa hing het portret van zijn vriend, die hem zoo droevig scheen aan te kijken, en boven het bed hing in een lijst de spreuk, die hij bij aanneming tot lidmaat der kerk had meegekregen„Behoudt wat gij hebt, opdat niemand u uwe kroon ontneme". Hij had zijn kroon verloren o, hoe lang reeds. Zou God hem nog genadig zijn Hij had zoo'n oprecht berouw, hij had zoo'n vast voorne men om zijn leven te beterenIn geen geval wilde hij hier te Ham burg blijven leven als de heer Ro mer Zijn moeder en Hildegard hadden hem dringend verzocht om terwille van de kinderen een open lijk schandaal te vermijden daar om besloot hij na verloop van eenige dagen weder het vaderland te ver laten, ver weg te gaan, om te leven in armoedehij wilde vrijwillig ver trekken van allen, die hij liefhad, en die hem zoo edelmoedig vergiffenis hadden geschonken. Hij kermde pijnlijk, vouwde de handen en trachtte te bidden, doch zijn gedachten raak ten verward, de voorwerpen in de kamer schenen door elkaar heen te dwarrelen en plotseling meende hij te voelen, dat zijn hart ophield met kloppen. Onbewust stiet hij een angst kreet uit. En dien angstkreet hoorde zijn moeder in de aangrenzende kamer, want ook zij kon den slaap niet vatten. Vlug stak zij licht aan en trad de slaapkamer van haar zoon binnen. Zij vond hem liggende op den rug. zijn oogen waren reeds half gebroken. Karei, mijn geliefde zoon, ik ben bij je, riep zij in haar angst, terwijl zij het bovenlijf van haar zoon in hare armen wat in de hoogte lichtte, om zijn ademhaling gemakkelijker te maken. Nog eenmaal sloeg hij den blik smeekend en vol liefde tot haar op, spreken kon hij niet meer. Met luider stemme bad de arme Nietwaar, ge herinnert u typhus- Mary, de Iersche keukenmeid Mary Mallon, die tot levenslange afzonde ring op North Brothers Island ver oordeeld is, omdat het in haar lichaam wemelt van typhus-bacilien Onge twijfeld gevoelt ge deernis met die ongelukkige meid. Een farmer te Mi chigan was toen hij het las, ook met haar lot begaan, zelfs zoozeer, dat hij besloot haar ten huwelijk te vragen. Hij verklaarde aan het ge- zondheids-ministerie in Noord-Ame- rika met Mary te willen trouwen, indien men haar vrij liet mits - zij niet meer dan 10 jaar ouder bleek dan hij. Aan die voorwaarde voldoet Mary. Maar ofschoon de moedige farmer verklaarde heel niet bang te zijn voor de bacillen, het ministerie bleef tot heden weigerachtig en wilde het meisje nog niet toe staan North Brothers Island te verlaten. Dat is een netelig gevalmisschien heeft het echter nog een gelukkig slot, als er een huwelijk uit geboren wordt. Een paartje te Wildervank (Gr.) had elkaar reeds gevonden en genoot volop van elkanders bijzijn, maar werd daarin op wreede wijze ge stoord. Dr. Eerkens aldaar was met zijn gezin op reis en de dienstbode ookzij had althans verteld, dat zij ook zou gaan. De koetsier kwam om het huis te luchten. Daar ziet hij o schrikeen paar damesschoe nen op de stoep voor de achterdeur en voetstappen in den tuin. Inbre kers dusHij maakt alarm, roept hulp. Buren dagen op, anderen vol gen, spoedig zijn een paar honderd menschen aanwezig, dringen door en bespieden op de zolderkamer een minnekoozend paartjeGeesje, de meid, met haar vrijer, een huzaar, beiden nog van niets bewust. Opeens was de lust Tot y rij en gebluicfet, en ze haastten zich naar beneden te moeder het „Onze Vader" en bij de woorden„Vergeef ons schulden, gelijk ook wij vergeven onze schulde naren", blies de ongelukkige Karei Brinken, de schuldige maar berouw hebbende zondaaar in de armen van zijn moeder den laatsten adem uit. De inderhaast ontboden geneesheer kon alleen verklaren, dat een be roerte den dood had veroorzaakt. Er blijft ons nog over te melden, dat den volgenden dag Manfred en Rena diep bedroefd bij het lijk van hun vader stonden, en dat mevrouw Brinken menig keer ongezien aan het sterfbed van haar zoon knielde, waar zij God smeekte om vergiffenis voor haar zoon, om kracht en troost voor haar zelve. Na verloop van een jaar trouwden Manfred en Rena in alle stilte. Het verleden verborg voor mevrouw Brin ken en Hildegard te veel lijden, daarom konden zij dit huwelijksfeest niet met luide vroolijkheid vieren het jonge paar was er ook mee tevreden, zij waren immers toch ge lukkig. In het oude huis Romer kwam nu jeugdig leven. Tante Brinken en Hil degard bleven bij elkaar wonen, tot dat de dood de oude dame wegnam. Toen gaf Hildegard toe aan de ver zoeken van haar kinderen, zij betrok hare vroegere kamer in het ouderlijk huis, wijdde haar tijd en hare liefde aan de levenden, doch vergat daarbij hare geliefde dooden niet. EINDE.

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1