Stand, DEN No. 179 47e Jaargang. 1909. rtenfiin. nnn us e. k., BINNENLAND. ia een half golven in. >rdt nog berichi mgekomon 2ij el zijn verwoei ouwen en hotel, zijn geworden üüflBp' Spanje, gram meldt Ua| aalftal priesters ig zijn gedood aar, dat zij mej tegen de revo- :n. igte belette dat werd gebracht k verbrandden' •rand werd t voor de ramen uw vertoonden, in de vlammen leek een vreug. joden bedraagt uli. U WD: m. 29 j. en A j- W D VLISSINGSCHE COURAN Pinsdag Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 3 Augustus, ADVERTENT1ËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 r n 26 j. en M. H, U. C. B. ten Kopmels, jci. luijs, jm. 35 j jd. 25 j, - E. G. Naere- LN Vleulmeester, d. de Veij, z. der Klooster, de Bourgraaf, eb. Dijs, z. "immerman, z, EN: d. 7 m. F, NG nmandeerende aljon, 3e Re- Vlissingen lf ureie itraat 4, onder i den Minis- openbaar ngeveer inkolen. e soort.) IS. e Turven, makers, stukken, elhout. ietten, nder als zal gedurendehet 1909 tot en ten behoeve Soldatenka- voor School- litair Hospi- ereiding van /de soldaten ichtingen al- iarden van le- VI Afd. no. daarop be igingen, zijn vijftien cent verkrijgbaar /AN CLEEF, opens de ie- aanbesteder 09. ornoemd NO. 0 /eet tot welk nemen, doe 'illen. Dezen waar andere o o Fariefherziening. Naar aanleiding van het bericht, dat „de Tijd" uit 's Gravenhage ge werd, en waarin de schrijver ver klaarde, uit de beste bron te kunnen mededeelen, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de tariefherzie ning zijn afgeloopen en dat in het komende parlementaire jaar deze zaak zeker zal worden afgedaan, schrijft de „N. Ct." o. m. het vol gende We zijn heden op kondschap uit gegaan en vernamen, dat ten aanzien van tariefsverhooging zelfs de eer ste bakens nog niet zijn uitgezet. Wel ligt het ontwerp-Harte ter behoorlijke plaatse in de archieven onbewaard, maar dit ontwerp heeft een veel te verre strekking, zelfs voor een groot deel van rechts, zoo dat het als „ontwerp" geen waarde meer heeft. Wél ook bestaat er een commissie, belast met het uitbrengen van advie zen aan den minister van financiën ten aanzien van middelen-verster king, waarbij het den minister na tuurlijk vrij staat van die adviezen al dan niet gebruik te maken. Maar wat betreft de voorbereidende werkzaamheden voor tariefsherziening die volgens „de Tijd" zouden zijn afgeloopen, moet de eerste letter nog op papier worden gezet. De eindcij fers der verschillende hoofdstukken voor de staatsbegrooting 1910, thans nog bij de departementen in bewer king, moeten eerst den minister van financiën hebben bereikt. Dan pas kan worden nagegaan óf en zoo ja (wat weinig betwijfelbaar is) in welke mate middelen-versterking noo- dig is. Een nieuwe partij De „Klaroen", bevat een artikel, meer in 't bijzonder gericht tot de „Ned." en waarin de redacteur mr. dr. A. R. van de Laar verklaart dat voor hem en zeker voor zeer velen met hem de groote beteekenis van een christelijk dagblad vooral moet liggen in 't beschouwen van heel het werkelijke leven, van alle levenster rein van uit het Koninkrijk Gods. Betreurd wordt door hem dat de „Ned." het christelijk dagblad, heel anders oordeelt, niets dan politiek; van eenige zedelijke opvoeding van ons volk wenscht dit blad verre te blijven. Verder acht de redacteur zich thans verplicht duidelijk te verklaren waar om de „Klaroen" niet „christelijk- Fëuilïeton. 56.) En ik wensch, dat noch Man- tred noch Rena ooit vernemen op welke manier gij in het bezit daar van gekomen zijt, voegde Hildegard er bij. Het geluk van onze kinderen mag niet bedorven wordenwij, ouders, moeten de herinnering aan "^beklagenswaardige daad voor altlid in ons hart begraven. Vindt ge dat zoo niet beter, Karei ™J keek als ontwaakte hij uit zijn somber gepeins. Dan zal ik toch niet ten volle Kunnen boeten voor mijn misdaad >k zal de straf niet op mij nemen, are ik verdien. Ik vrees, dat ik dan roch niet vrij zal kunnen ademhalen under een vreemden naam leven Kan ik niet langer. Mocht God zich toch over mij erbarmen en mij tot zich nemen Wanneer Hildegard en ik je verzekeren, dat wij je van harte aues vergeven, wanneer ge in het historisch" is. Uitgaande van de anti revolutionaire beginselen wenscht het orgaan ais „christelijk-sociaal" ten deele tegenover, ten deele naast de christelijk-historischen en anti-revo lutionairen uitdrukkelijk een zelfstan dig standpunt in te nemen. Enkele hoofdpunten voor wat betreft het verschil in standpunt tusschen „Kla roen" en de wederpartij worden kor telings aangegeven. Het blad schrijft o.a. Met de coali tie gaan wij niet mede. In negatief verweer heeft de coalitie beteekenis, voor een voortdurende samenwerking ter gezamenlijk positief optreden be staat er geen voldoende eenstemmig heid in een practische politiek van uit de christelijke beginselen. Zonder een dergelijke voldoende eenstem migheid toch voortdurend samen te willen werken leidt tot programma's van actie, die voor een goed deel buiten de christelijke beginselen om gaan, tot een politiek, die met kunst en vliegwerk alles wil bijeenhouden leidt tot succes-politiek. Met verbreking der coalitie wen- schen wij zoo eenigszins mogelijk na invoering van evenredige vertegen woordiging een tijdelijke combinatie ter samenwerking van christelijke en vrijzinnig „vooruitstrevenden". Aan de sociale vraagstukken worde van uit beslist christelijk beginsel meer de aandacht geschonken, dan door de christ.-hist. unie èn in haar program èn in de praktijk geschiedt. Naast de breede en uitgewerkte be handeling, die in het program dezer Unie aan het onderwijs ten deel valt, treft het vrij vage artikel over de sociale vraagstukken. Naast den so cialen vrede, uitdrukkelijk hierin ge noemd, zouden wij den eisch van sociale verbetering, van sociale rechtvaardigheid, krachtiger willen laten hooren. Wij wenschen krachtig te streven naar meer economische gelijkheid zoo wenschen wij ook eenige parae quatie door middel der wetgeving. Aldus verwerpen wij de formule van art. 22 van het program der christ.- hist. Unie, dat nimmer bij de regeling der belastingen de eerte maatschap pelijke kring ten koste van den an deren opzettelijk bevoordeeld mag worden. Wat betreft tariefsherziening staan wij tegenover hetgeen de rechterzijde, en naar het schijnt ook de christ.- hist., dienaangaande wenscht en op den voorgrond stelt. De zaak Kuyper-Sweerts. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt: Heilige Avondmaal de vergiffenis vraagt van onzen Hemelscheu Vader, wanneer ge afstand doet van al het onrechtvaardig verkregen goed zou dan de vrede niet in je ge moed terugkeeren vroeg de arme moeder haar zoon, die als versuft naast haar zat. Eindelijk antwoordde hij Voordat ik de zeereis onder nam, heb ik aangezeten aan het Heilige Avondmaal, maar ik had daarbij het vaste voornemen om alles te bekennen en om voor alles de straf te ondergaan toen ge voelde ik mij getroost en gesterkt. Als ik nu voortga met leugen en bedrog, als ik ,voor de oogen der wereld leef als de achtenswaardige heer Römer dan beginnen voor mij weer de gewetensknagingen en dan is alles vergeefs geweest. Karei, bespoedig de zaak niet al te veeleerst moet je het ver loofde paar begroeten en zeggen dat je verheugd bent over hunne verbintenis, waarop ge Gods zegen afsmeekt. Misschien zie je de dingen dan wel anders in, misschien ge voel je dan, dat je ook rekening moet houden met je kinderen, met Hildegard en met je arme oude moeder. Wij zouden nooit meer een gelukkig oogenblik hebben, wanneer In verband met de nog altijd han gende bespreking over de zaak- Kuyper-Sweerts en over de vraag of onze burgemeester nu eigenlijk be hoort tot de liberale partij of tot de rechterzijde hebben wij omtrent dit laatste zekerheid trachten te ver krijgen en wij aarzelen niet te zeggen, dat de heer Sweerts cp dit oogenblik behoort tot de rechterzijde. Wij kregen deze verzekering van een betrouwbaar persoon, die met baron Sweerts van zeer nabij bekend is en herhaaldelijk met hem in aanraking komt. Hij zeideons: De heer Sweerts is vroeger altijd zeer gematigd libe raal en eveneens altijd godsdienstig geweest. Hij was nog liberaal toen hij tot burgemeester van Arnhem werd be noemd, maar even zeker is, dat hij meer en meer naar rechts is getreden en thans geacht kan worden tot de rechterzijde te behoorcn staat dus vast. Het feit, dat de veranderde sym pathieën van den heer Sweerts in breeden kring verwondering zullen doen ontstaan, pleit juist voor onzen burgemeester, want daaruit blijkt, op hoe onpartijdige, onpolitieke en zui vere wijze hij zijn functie als burge meester altijd heeft vervuld. Waarde zaken dus zoo staan, valt ons inziens het feit, dat de heer Sweerts geld gaf aan de antirevolutionnaire partij-kas, en dit feit is, naar wij hoorden, zeer beslist geschied, absoluut niet te laken. Gedenkteeken Joan van Oldenbarneveld. Het „Hbl." meldt, dat H. M. de Koningin moeder aan de vereeniging Joan van Oldenbarneveld te Amers foort heeft doen toekomen een gift van f 50, als bijdrage voor het door haar te Amersfoort te stichten ge- denkteeken van den raadpensionaris van Holland, die 14 September 1547 te Amersfoort werd geboren. Abonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige uooriuaardsn. De minister van marine, vice- admiraal Wentholt, zal tijdens zijn ingegaan verlof een zeereis maken. Daartoe is hij Zaterdag aan boord gegaan van het stoomschip „Sindoro", dat hem tot Marseille zal brengen van waar de minister voornemens is naar Noord-Afrika over te steken en Tanger, in Marokko, te bezoeken. Kiesrecht-demonstratie. In een manifest „aan de Neder- landsche Arbeidersklasse" wekt het partijbestuur van de S. D. A. P. op tot deelneming aan de kiesrecht-de monstratie, die op Zondag 19 Sep- je als een gestraft misdadiger in de gevangenis je leven moest door brengen. Is er dan nergens een uitweg voor mij ongelukkige kermde Karei. Komaan, schep moed en ga met ons mee, sprak zijn moeder. Hier in dit hotel van minderen rang kun je niet blijven. Betaal je reke ning, pak je goed en laten wij dan heengaan in het rijtuig dat nog op ons staat te wachten. Wij rijden dan samen tot dicht bij het oude huis Römer. Hildegard en ik stappen uit en gaan te voet naar onze villa, terwijl jij dan naar Manfred rijdt en je laat aandienen, Om Gods wil, moeder, dat kan ik niet! Dat gaat mijn krachten te boven 1 Ik ben niet in staat om het huis te betreden, waar Eduard geboren en opgevoed is. Zou ik daar voor de oogen van mijn zoon de komedie verder spelen, die de vloek van mijn leven is geweest Ik voel me vandaag ook erg zwak, ik geloof, dat ik een ziekte onder de leden heb. Manfred is niet thuis, zei zijn moeder. Hij is eenige dagen op reis, maar voor de wereld is het nuttig en noodig, dat je er heen gaat om je te vertoonen, voordat je bij mij en Hildegard komt. Je behoeft niet tember te 's-Gravenhage zal plaats hebben. Het doel der demonstratie is om de wenschelijkheid te betoogen van de invoering van algemeen kies recht voor mannen en vrouwen. Keizerbezoek aan De Steeg. De commissie tot versiering van De Steeg ter gelegenheid van het be zoek van den Keizer van Duitsch- land aan graaf Bentinck van Mid- dachten, heeft besloten geen andere versiering aan te brengen dan een monumentale eerepoort bij den over weg van de tram voorbij het „Hotel de Engel". Ook zal de viaduct bij het Gemeentehuis met groen en bloe men worden behangen. De kleine stafmuziek van het 8e reg. infanterie uit Arnhem is door de commissie geëngageerd om eenige vroolijkheid in het dorp te brengen en zoo mogelijk eenige liederen te spelen aan het station bij de aankomst van den Keizerlijken trein. Op het verzoek van de commissie aan den gemeenteraad om subsidie is afwijzend beschikt. Op de lijsten, welke aan de huizen worden aange boden, wordt druk geteekend. Op het kasteel Middachten is alles in de weer om de hooge gasten te ontvangen. Ten einde alle leden van het gevolg te huisvesten, is een le dig staande villa in het dorp gehuurd en geheel gerestaureerd en gemeu beld. Deze is, evenals het Hof te Dieren, waar ook leden van hetKeizer- lijk gevolg zullen logeeren, aan het Rijkstelephoonnet aangesloten. De Koninklijke kapel zal, behalve 's avonds, ook des middags in den tuin een concert geven. De directeur kapelmeester de heer Bouman was Zaterdag op Middachten om het ter rein in oogenschouw te nemen. Dagelijks wordt door het stalde partement geoefend met rijden a la daumont met voorrijden. Vervroegde winkelsluiting. Het aantal vereenigingen, dat thans reeds adhaesie heefr betuigd met de door den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden gevoerde actie voor een bij Rijkswet vastgestelde 8-uursluiting voor winkels en maga zijnen bedraagt 505 met een gezamen lijk ledental van 93,242. Het ligt voorts, naar wij vernemen, in de be doeling van bovengenoemden Bond in verschillende plaatsen van ons land in den loop van dit jaar open bare propagandavergaderingen te be leggen. Per stoomschip „Sindoro" vertrok eens uit het rijtuig te stappen. Volg mijn raad, Karei, werkelijk, dat is het beste, en kom dan spoedig naar ons. Wij wachten op je met thee drinken. Karei antwoordde slechts met een hoofdknik. Alles werd uitgevoerd, zooals me vrouw Brinken had voorgesteld. Mr. Beatcher putte zich uit in verzoeken, dat zijn heer patroon zou uitstappen en den terugkeer van mijnheer Man fred hier in huis afwachten. Het zou mr. Beatcher een eer zijn, als hij voor zijn heer zoo best mogelijk mocht zorgen, doch Karei liet zich niet vasthouden. Het was hem of uit alle vensters van het oude huis booze geesten het aangrijnsdenmet ziekelijke haast gelastte hij den koetsier hem naar de woning van gravin Orlowsky te brengen. Doch hier ging het hem niet veel beter. De welbekende ka mers wekten in hem al de herinner ingen uit het verleden, hier had hij als een gelukkig, onschuldig kind gespeeld, later met zijn vriend de schoone jongelingsjaren doorleefd, de prachtigste luchtkasteelen voor de toekomst gebouwd en nu Naar lijf en ziel gebroken vóór den tijd verouderd, zat hij gebogen in een leunstoel naast zijn moeder die nu Zaterdag naar Oost-lndië een deta chement der koloniale reserve, sterk onderofficieren en 100 minderen, onder commando van den le luitenant der infanterie M. A. van derLijke en onder medegeleide van den 2e luite nants der infanterie A. Boonacker en P. A. Ravelli. Het detachement werd uitgeleide gedaan door den commandant der koloniale reserve overste Van den Belt, terwijl ook de muziek der kolo niale reserve de troep naar de „Sin doro" vergezelde. Beroepskeuze, Onder dit opschrift bevat het „Nieuwsblad v. h. Noorden" een ar tikel, waaraan wij het volgende ont- leenen De maatschappij heeft behoefte niet aan menschen, die geen vak verstaan, maar wel aan degelijke vaklui en er zijn zooveel bedrijven, waarin een ontwikkeld jongmensch. juist omdat hij ontwikkeld is, pro motie zou kunnen maken als hij de moeite zou willen nemen bij zijn schoolkennis 'n vak grondig te leeren. Is waar, als de jongen van de 3 jarige burgerschool komt lijkt hij al een heele piet, maar er is, dunkt ons, toch geen enkele reden om hem in die gedachte te stijven en het is voordeeiiger om hem dan nog een paar jaar op een goede vakschool te doen, zoodat hij goed toegerust het leven ingaat als practicus, dan dat hij als aanhangsel van het „ge leerd proletariaat" een maatschappe lijk euvel gaat worden. Voordeeiiger voor hemzelf en voor deeiiger voor de maatschappij. Voor hemzelf, omdat hij dan na volbrachte vakstudie spoedig meer kan verdie nen dan op een kantoorkruk en voor deeiiger voor de maatschappij, omdat de arbeidsmarkt in de branche van solliciteerende klerken dan wat min der overvoerd zou zijn. Een vakman, die in zijn jeugd mid delbaar onderwijs genoot, is latei- meer waard dan iemand, die van de gewone lagere school in het vak is gekomen. Hij zal later in den regel uitmun ten door oordeel, aigemeene ontwik keling, manieren, en al spoedig uit den grooten hoop naar voren komen. Menige zaak is verlegen om zoo iemand als werkmeester, voorman, meesterknecht, en menig patroon zal zoo iemand gaarne goed willen sa- lariëeren, vaak heel wat beter dan zijn klerken, die Fransch, Duitsch of Engelsch moeten kunnen correspon- deeren. en dan een bezorgden blik op hem wierp en hem door de schildering van Manfred's en Rena's geluk van zijn eigen sombere gedachten poogde af te brengen. Natuurlijk werd Eduard's naam dikwijls genoemd en Karei kwam telkens terug op de verschrikkelijke gebeurtenis te Aden. Hij schetste in de sprekendste kleuren zijn vertwij feling en de bekommeringen in den nacht na den afgrijselijken dood van zijn vriend. „Ik moet krankzinnig ge weest zijn, toen ik 't duivelsche besluit nam om mij uit te geven voor Eduard Römer toen ik de tijding van Karei Brinken's dood naar Hamburg zond, Het ging alles zoo wonderlijk snel en toen ik reeds na weinige da gen tot bezinning kwam en alles gaarne ongedaan had willen maken, was het te laat 1 In die dagen kon ik er nog niet toe besluiten mij in handen van het gerecht te stellen, dit besluit rijpte eerst bij mij na een langen pijnlijken tweestrijd, toen ik tot het inzicht kwam dat alle,an dere pogingen om mijn gemoedsrust terug te krijgen vergeefs waren. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1