ch. Zaterdag 31 Juli. *m\ m ïeblad Feuilleton. No. 177 47e Jaargang. 1909. a BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. kelen eland. per maaij geïllustreerd, dikwijls ii IBs, en ronenfcl»d' g maanden, fr p.p. 65ctfJ Ve rkrfógto? bij den UiTGEVIj® van 1>1T itlAj Si3tS%?!30Së&l VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever f. van de velde Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiÈN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Prinses Juliana. Woensdagnamiddag was dr. Haver- smidt op 't paleis Het Loo, ten einde een onderzoek in te stellen naar den gezondheidstoestand van Prinses Ju liana. H. K. H. is zeer welvarend en wordt zoo het eenigszins kan, eiken dag minstens twee keer door de ver pleegster achter het paleis in den tuin geruimen tijd gedragen. Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, baron Schimmel- penninck van der Oije, houdt verblijf in Zwitserland. Een samenkomst van de Eerste Kamer ter behandeling van nog aanhangig gebleven justitiëele wetsontwerpen is in de maand Augus tus niet te verwachten. Vermoedelijk zal de Kamer daartoe in September kort vóór de sluiting van dit zittingsjaar bijeenkomen. De zaak Sweerts. De „N. Ct." zegt met stelligheid te kunnen verklaren, dat aan het te legram van den burgemeester aan dat blad, luidende„Wensch ik met geen enkel woord op onzinnige ver dachtmaking in te gaan", geen andere beteekenis mag worden gehecht dan die eener tegenspraak van de insinu atie- als zou door hem geld in de antirevolutionnaire partijkas zijn ge stort in verband met of met het oog op een benoeming tot Commissaris in Gelderland. Uiteen vertrouwelijke corresponden tie met den burgemeester is haar tevens gebleken, dat er bij de door hem ge huldigde opvatting geen sprake kan zijn van eenige dubbelzinnigheid van zijn telegram, aangezien hij het bijdra gen door welken staatsburger ook aan de kas eener politieke partij be schouwt als- een strikt persoonlijke daad,zoodat wij de bloote mededeeling dat hij gelden in de een of andere partijkas had gestort, baron Sweerts dus wel als een ongepastheid van dengene die haar openbaarde, maar nimmer als een „verdachtmaking" hebben kunnen beschouwen. Uit die opvatting vloeit tevens voort, dat van baron Sweerts geen openbare tegenspraak of bevestiging te ver wachten is van de feitelijke bewering van het „Handelsblad" te zijnen aanzien. De „N. Ct." deelt in deze opvat ting niet. Zij is van meening dat het bijdra gen aan de kas van een zeer gepronon ceerde politieke partij door een in een hoog. ambt geplaatst persoon, die algemeen bekend staat als niet tot eenige partij, of indien.tot eenige, 0-0- 54.) In deze gemoedstemming verkeerde ik toen de brief kwam, waarin Man ned mij zijne verloving met gravin "ena Orlowsky mededeelde en mijn zegen vroeg. Lag daarin voor mij net een bittere hoop Kan een on gelukkig, met een vloek beladen mis dadiger nog zijn zegen geven Neen. Het weefsel van leugen en bedrog moet verscheurd worden Gij me vrouw, en uwe onschuldige dochter mogen niet in betrekking staan met mijn beklagenswaardigen zoon Met bloedend hart denk ik aan mijn z°on, en aan mijne arme, ongelukkige moeder! Door mijne bekentenis breng ik aan die beiden onherstelbare wonden toemijn goede moeder «erft misschien van verdriet, en ik verwoest het levensgeluk van mijn dan toch niet tot de bedoelde te be- hooren, niet is goed te keuren en, bekend geworden, zich niet als een louter particuliere daad aan publieke beoordeeling onttrekt. Daartegenover stelt baron Sweerts dat de hier be doelde en iedere andere ambtenaar, die zich wegens zijn ambt thans ont houdt en gedurende zijn ambts- bekleeding steeds onthouden heeft van publieke aansluiting bij een kies- vereeniging, in afwachting dat hij dit na vrijwording en dan nog-desge- wenscht, zal doen, vrij is zijn steun, ook financieelen, te schenken aan de partij, waartoe hij door de omstan digheden en zijn levenservaring ge leidelijk gebracht is. En dat dit nie mand ter wereld aangaat dan hem en hem alleen en derhalve publieke be spreking daarvan uitgesloten is. De „N. Ct.", haar eigen opvatting en die van den Haagschen burgemees ter naast elkander stellende, spreekt uitdrukkelijk als haar overtuiging uit, dat de verdachtmaking als zouden door baron Sweerts bijdragen aan de anti-revolutionaire partijkas zijn ge stort met het oog op een benoeming tot Commissaris in Gelderland, door hem terecht onzinnig werd genoemd. Deze overtuiging is gegrond zoowel op hetgeen het blad omtrent zijn persoon weet als op hetgeen door hem werd medegedeeld, en het komt de „N. Ct." niet geoorloofd voor een tegenover gestelde overtuiging, gelijk het „Han delsblad" deed, in het publiek te slingeren zonder meer overtuigings stukken aan te voeren dan het tot nog toe bracht. De „N. Ct." besluit„Dit wat baron Sweerts bescheidt. Afgescheiden van de daden en de motieven van den Haagschen burgemeester blijft het, ter wille van de zuiverheid van het openbare leven voor het vervolg, een zaak van algemeen belang, dat het meest mogelijke licht opga over de stellig uitgesproken bewering, dat de regeering van de zijde van een poli tiek zeer machtigen en daarom liefst niet te ontstemmen geestverwant als dr. Kuyper aan pressie zou hebben blootgestaan tot benoeming van een partij- contribuant, niet-partijgenoot in een hooge betrekking. Wij zijn om de aangegeven redenen niet in staat daarover meer licht te ontsteken anderen, in de eerste plaats het „Handelsblad", behooren dat o. i. te doen. En ook voor de regeering ware er, meenen wij, alle aanleiding om in dezen een woord in het openbaar te zeggen." Verplichte winkelsluiting. In zijn vergadering van 19 Juni j.l. besloot de gemeenteraad van Groningen om het voorstel van de heeren prof. dr. B. Symons c.s. om B. en W. uit te noodigen tot het Manfred maar ik kan niet anders Ik ben over de zee naar hier ge komen om van u vergiffenis af te smeeken en daarna mij aan het ge recht over te leveren, om de rest van mijn leven in de gevangenis door te brengen. Naar de jaren ge rekend ben ik nog niet oud, maar innerlijk en ook uiterlijk ben ik een versleten grijsaard met geheel wit haar. Gisteravond ben ik te Hamburg aangekomen. Ik heb mijn intrek ge nomen in een hotel van den tweeden rang, dicht bij de haven het heet „Hotel de Keizer." Ik zou mijne moeder niet willen spreken, voordat zij is voorbereid. Mijn armen zoon wenscht ik niet weder te zien ik zou zijn treurigen blik niet kunnen verdragen. Mevrouw, wanneer gij u vol afschuw van mij afwendt, mag ik mij daarover niet beklagendoch als gij een berouwhebbend zondaar met barmhartigheid wilt behande len, dan bid ik u om een onder houd in mijn hotel, waar in bange verwachting verkeert de ongelukkige. Karel Brïnken". ontwerpen van een verordening met bepalingen omtrent een vervroegd sluitingsuur voor winkels en maga zijnen, waarbij het sluitingsuur, be houdens de noodzakelijke uitzonde ringen, bepaald wordt op 9 uur des avonds, te verzenden naar B. en W. om advies. Dit advies is thans gepubliceerd. B. en W. zeggen daarin dat het hun, evenals vroeger, voorkomt dat een regeling van de bedoelde materie meer ligt op den weg van den Staat dan op dien der gemeente. B. en W. deelen voorts inee dat de kans op eene Rijkswet in den jongsten tijd nift geringer is geworden, want zeg gen zij„uit een betrouwbare bron hebben wij vernomen dat de Staats commissie voor den Middenstand op den 5en April j.l. met algemeene stemmen zich heeft vereenigd met een voorontwerp van wet inzake ver vroegde winkelsluiting en dat dit voorontwerp met zeer belangrijke bijdragen en eene memorie van Toe lichting zoude worden aangeboden aan H. M. de Koningin met verzoek om openbaarmaking daarvan". Terwijl op dit oogenblik aan dat verzoek nog geen gevolg schijnt te zijn gegegeven, dient naar B. en W. meenen te worden afgewacht of dit niet eerlang geschiedt en dus geen beslissing te nemen in den geest van het voorstel-Symons c.s. voordat van den inhoud der bedoelde stukken door den Raad en door B. en W. zal kunnen kennis zijn genomen. Ook zij die zich thans verklaren vooreen plaatselijke regeling zullen toch in elk geval nut kunnen trekken uit de beschouwingen der Staatscommissie. Overigens moet ook het advies af wijken van de conclusiën der min derheid, zeggen B. en W. De resul taten van het door de commissie ingestelde onderzoek zijn h. i. van zoodanigen aard, dat niet van ge noegzame instemming, laat staan van algemeene begeerte, is gebleken om de invoering van den maatregel bij gemeente-verordening thans te recht vaardigen. Waar zoovele belangheb benden tegen den maatregel gekant zijn en zoovelen van instemming niet deden blijken, achten B. en W. daarom reeds den maatregel alléén niet raadzaam en zelfs uiterst moei lijk uitvoerbaar. De invoering te Groningen van eene verordening op de winkel- en magazijnensluiting zoude in sterke mate het karakter eener proefneming moeten dragen zoolang geen enkele stad in Neder land is voorgegaan en eene Rijks wet ontbreekt. Aan zulk een proef neming moet naar hunne meening Groningen niet worden blootgesteld. Zij ontraden daarom den Raad zich met het voorstel-Symons c.s. te ver eenigen. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. HOOFDSTUK XIV. Hildegard bleef een geruimen poos strak en stijf zittenin haar hoofd dwarrelden de gedachten dooreen zij had moeilijke tijden doorleefd en steeds had God haar er door ge holpen, maar nu draaide alles voor haar in het rond, zij zag geen uit komst, geen redding. In haar hart bad zij„O God, help mij en toon mij Uw heiligen wilEn zie het werd stil in haar binnenste, haar inzicht verhelderdezij wist wat zij doen rmoest Neen, mijne kinderen, mijn arme Manfred, mijne geliefde Rena, gij zult niet van elkander gescheiden worden zooveel in mijn vermogen is, zal ik trachten uw beider geluk onbewolkt te laten, sprak Hildegard, met tranen in de oogen en den blik naar den hemel gericht, en gij dier bare tante, slaap nu nog rustig, zonder te weten wat u dreigt, maar ik weet, dat gij sterk zijt als het er op aankomt! Op u kan ik rekenen, de moederliefde zal u de noodige krachten verleenen Dit besluit genomen hebbende, De ridderorde-kwestie. De heer Duys verzoekt mede te deelen dat omtrent het stellen van vragen in verband met de bekende kwestie door de sociaal-democratische Kamerclub, nog niets definitief be paald is. Militaire berichten. Ter vervanging van de thans be staande geborduurde nummers op de kragen van tunieken en op de schou derbedekkingen wordt voorgesteld deze nummers van metaal aan te brengen. Onder het bevel van den kapitein Dudok van Heel, kwam gisteren morgen te Rotterdam aan de rijwiel compagnie, waarbij ingedeeld waren de luitenants de Veer er. de Jager. De compagnie, onderofficieren en minde ren inbegrepen, ongeveer 60 man sterk, begaf zich gisteren naar Hoek van Holland. Heden werd van daar een tocht gemaakt naar den Haag en Scheve- ningen. En hedenavond heeft er met de wielrijders van het regiment gre nadiers en jagers een nachtelijke oefening plaats nabij Hoek van Holland. Morgen keert de wielrijderscom pagnie van Hoek van Holland naar Breda terug. Herfstvoeder, 't Ziet er voor de veehouders treurig uit. De hooioogst is algemeen erg tegengevallen. Deden eerst de nacht vorsten veel kwaad aan de weiden, later hield de langdurige felle droogte alle ontwikkeling van het gras tegen. Velen konden slechts in de behoefte van het vee voorzien, door het land, anders voor hooiland bestemd, even eens te doen beweiden. Tegen on gekend hooge prijzen is het beschik baar hooi verkocht, tal van koopers zien met groote zorg den betaaldag tegemoet, anderen waren niet in staat iets te koopen. Men hoopt nu op een gunstigen nazomer en herfst, opdat het groen en herfstvoeder zooveel mogelijk ver goeding schenken. Daartoe moet echter de boer naar zijn vermogen medewerkenhij moet er zoo vlug mogelijk bij zijn om zoowel het hooi land als het vrijkomende bouwland, waarop hij herfstvoeder wil verbou wen, te bemesten met direct werkende meststoffen. Daartoe kunnen hem de kunstmeststoffen dienen. Wie op zijn hooiland per H.A. uitstrooiteen baal of 5 6 superphosphaat en evenveel patentkali en daarbij ook niet ver geet 1 a 2 baal Chilisalpeter, die kan, bij gunstig weder, nog een prachtige naweide krijgen. Op zwaardere gron- ging de gravin aan haar schrijftafel zitten, bevend vloog de pen over het papier, daarna verzegelde zij den brief en gaf dien aan den wachtenden man. Zij had beloofd, dat zij in het hotel „de Keizer" zou komen. Het trof gelukkig, dat Manfred se dert twee dagen voor zaken op reis was en eerst den volgenden dag werd terugverwacht. Ook liet Carola Fre- deburg juist vragen, of Rena den avond bij haar mocht doorbrengen, de meisjes hadden elkaar in een winkel aangetroffen, men zou zorgen dat Rena nog voor tien uur in het rijtuig van den senator veilig werd thuisgebracht. Zoo stond niets aan de uitvoering van Hildegard's plannen in den weg. Met een weemoedig lachje op het bleeke gelaat kwam mevrouw Brin ken op dit oogenblik binnen. Ik heb zoolang geslapen en o, zoo mooi gedroomd, zeide zij. Mijn Karei leefde nog, ik zat naast hem en hield zijn hand in de mijne... maar wat scheelt je, Hildegard Wat zie je me vreemd aan Met die woorden nam de oude den, wanneer tnen die rijk aan kali weet, kan misschien de kali worden weggelaten. Ook van het bouwland trachte men dit najaar te halen, wat er van te krijgen is. Fluks dus, ais het rogge- latid vrij komt, dit één of tweemaal bebouwd, voor stoppelknollen, maar dan ook de bemesting niet vergeten of slechts ten halve aangewend. Stal mest kan hier niet dienen, althans minder goeddeze kan ook beter bewaard blijven voor het hoofdgëwas. De bemesting moet er op gericht zijn het gewas dadelijk van voedsel te voorzien, opdat het in den korten groeitijd zich nog krachtig kan ont wikkelen. Per H.A. geve men min stens 200 K.G. patentkali, 200 super phosphaat en 100 Chilisalpeterde beide eerste meststoffen kan men onderploegen of scherp ineggenhet laatste voldeed ons op hoogen zand grond verreweg het best en we kre gen dan een mooien oogst. In 1906 namen we een vergelijkende proef: onbemest en bemest, met en zonder kali, met kaïniet en patentkali. On bemest leverde 10,000 K.G., zonder kali 13,300 K.G., met kaïniet (plus super en Chili) 18,400 K.G., met patentkali (super en Chili) 24,800 K.G. Patentkali voldeed dus het best en gaf alleen reeds, het loof niet medegerekend, een vermeerdering van 11.500 K.G. knollen. Zoo handele ieder, die niet bij de voorvrucht reeds, met het oog op het nagewas, eenige balen slakkenmeel en kaïniet meer heeft uitgestrooid. Ook de stoppel velden van haver, tarwe en boekweit behoeven niet onbemest te blijven, zooals veelal geschiedt. Ook daar kan, bij een tijdige en doelmatige bemesting, nog een mooie groenvoe- der-opbrengst verkregen worden. Men kieze dan een snelgroeiend stoppel gewas, b.v. gele of witte mosterd welke elders met succes wordt ver bouwd en, volgens Strebel, een groene massa, geschikt voor veevoer, van 16—23000 K.G. per H.A. kan geven. Een gelijke bemesting, als hierboven genoemd5 a 6 baal super en een gelijke hoeveelheid patentkali, worde ook hier verstrekt, terwijl na de uit zaaiing van het zaad (30—40 K.G. per H.A.) nog 200 K.G. Chilisalpeter worde gegeven. Het gewas moet vroeg, d. w. z. eenige weken vóór den bloei, worden gemaaid, dewijl het anders te sten- gelig wordt en een te sterken mos- terdsmaak krijgt. Door den heer Bertels te Amsterdam wordt, met het oog op den voedernood, aangeraden thans in genoemde haver- of boek weitstoppel Chineesche radijs (Vel- retfich) uit te zaaien, waarvan men volgens hem, dan vóór den winter 30 a 40 duizend Kilo groenvoeder per H.A. zal kunnen oogsten. Wij dame plaats en keek vol verwach ting haar nicht aan. Tante, sprak de gravin, ik weet dat ge alles kunt dragen wat God u oplegt. Het heeft u nog veel vreugde, maar ook veel leed voor beschikt. Uit mijn mond zult ge dit alles vernemen. Zeg mij spoedig wat je te zeggen hebt. Die onzekerheid is het pijnlijkste van alles Hildegard sloot de oude dame in hare armen en zeide toen Lieve tante, ge zult uw Karei wederzien niet alleen in den droom, maar in werkelijkheid. Hij leeft nog, hij is hier in Hamburg. HildegardJe ijlt, je spreekt wartaalKom, bezin je toch, arm kindriep de oude dame en zij keek haar nicht bezorgd aan. Maar Hildegard haalde den brief te voorschijn en vroeg Zijt ge sterk genoeg om alles te hooren en ook al het leed te dra gen, dat in dezen brief besloten ligt (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1