Vrijda 30 Juli. binnenland? Feuilleton, No. 176 47e Jaargang. 1909. cacao ;'s bus 9 tf) egevende f 0.51 - 5.5e - 0 62 - 6.70 Engelschf uitend met onge Co m d i e n st r-Schelde l VLISS1NGSCHE COURANT. isingen. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf, van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 f 1.05 0.55 0.24 II - 6 - - 2 01 DAM. Agenten der Bank Kapitaal voor Hypotheek. Ooi en een rente vanai e inlichtingen zijn Telefoon 125. -Middelburg v.v. 4 40f 5.50f 7.55 30 1.15 2.— 2.4 6,55 7.50 8.50 de Remise, de M' Badhuis. 5.15t 6.25| 84 15 2.- 2.45 3.30 50 8.50 9.40 10.2a dan tot de E«' en gaan naar M De „onthullingen" van het „Hbl." Over de zaak Kuyper-Sweerts schrijft de Haagsche correspondent van de „Tijd." o.m. Het is te dwaas om te beweren, dat de heer Sweerts niet vroeger li beraal is geweest, als zoodanig be schouwd zoolang hij burgemeester was van Arnhem en hij is als libe raal gekozen voor Den Haag. Ik her haal hier, hetgeen ik vroeger reeds niet zonder reden, al eens ais bewijs heb aangevoerd, dat de heer Sweerts, ware hij antirevolutionair geweest bij de ontbinding der Eerste Kamer zeer beslist zou zijn gekozen tot lid dier Kamer. Hem lachte juist in zijn kwa- liteit van burgemeester, het ambt zeer toe en de anti-revolutionaire partij had geen overvloed van candidaten. Zoo dus de bekeering niet van ouden datum kan zijn de mogelijkheid van haar bestaan zal ik niet ontkennen De heer Sweerts is altijd religieus geweest. Oudgasten hebben mij her haaldelijk verteld, dat hij in Indië, toen hij daar een hooge betrekking vervulde geregeld ter kerke kwam en ik meen zelfs diaken was van de Hervormde Kerk. Hij heeft ook hier in kerkelijke kringen steeds veel ver keerd, hetgeen niet veel zegt, omdat hij mijn grief tegen hem een man is, die zoekt bij ieder goed te zijn aangeschreven, maar hij heeft ook nooit onder stoelen of banken ge schoven, dat hij voor de geniale ta lenten van den heer Kuyper grooten eerbied had. Zijn gekibbel met minis ter Rink toen de heeren Talma, Kolkman in de Tweede Kamer en in de Eerste Kamer de heer Bevers het voor hem opnamen, wijst mede erop, dat hij tegenover de rechter- zijde niet afkeerig stond. ik acht het dus best mogelijk dat hij geleidelijk rechts is komen te staan, geheel afgescheiden van de vacature Gelderland en vóór deze bestond, zonder dat deze bekeering die naar buiten nooit bleek hem daarom aanspraak gaf benoemd te worden tot Commissaris in de anti revolutionaire provincie Gelderland op een tijdstip dat van de zes provin ciën met anti-liberale meerderheden nog drie een liberalen Commissaris aan hun hoofd hadden. Over de onthulling van het „Han delsblad" zal ik verder niets meer zeggen, maar gelukkig, blijkt, dat, behoudens eenige fanatici, aan wie elk middel tegen dr. Kuyper goed is allen vrijwel eens zijn in hun oor deel, dat het blad zich danig in de vingers snijdt. Ik blijf dan ook zeer betwijfelen, of, zooals het blad, hetwelk „kalm-afwacht", vroeg, deze zaak in het parlement zai worden besproken. 3,43 o) en 6,35 4) 4,10 e) en 7,05 2 15 a) en 5,0 3,43 en 6.35 d) na het vertrek vw n.Nenzen va.8,5-1 ■eskene, Borasele6" Breskens, Borsel®11 de boot van van 18 April 53.) En wederom, juist als bij de eerste ken der kennismaking, naar hart op wonderlijke, on- rin„rS aa,n,bare wijze tot Manfred aangetrokken. misschien een inwendige stern^ haar, hoe na hij haar stond H.Er ,^erd besloten, dat Manfred Man dag aan zijn vader in madras zou schrijven. Rena zou er een paar regels bijvoegen. De ver eng zou echter niet bekend ge maakt worden voordat het antwoord uit Madras was ontvangen, urn umee kon wel een geruime J ,een2aan> doch daar niemand jWrjtelde aan de toestemming van ntred s papa, waren de verloofden zeer in hun schik, dat zij voorloopig Het „N. v. d. D." teekent bij het antwoord van de „Tijd" aan het „Hbl." aan Het wordt héél fraai. Ziedaar nu al twee bladen die er samen alles van af weten, maar de een ziet het heel somber in, de ander Iaat de mo gelijkheid open van iets doodon- schuldigs. En het publiek kreeg wel de beschuldiging te hooren, maar wordt in het duistere gelaten Baron Sweerts zij dan schuldig of niet, het schijnt ons wel zeer in het belang van de Nederlandsche pers en haar goeden naam, dat er spoedig een eind kome aan iets dat gaat ge lijken op een onaangename mystifi catie. De ridderorden-kwestie. Wij vernemen dat het nieuw-ge~ kozen Kamerlid voor Zaandam, de heer J. E. W. Duys (soc.-dem.), kort na het bijeenkomen der nieuwe Kamer, de regeering over de zaak- Kuyper zal interpelleeren. Een Kamerlidmaatschap. Men schijnt het zich in het district Ede zeer druk te maken over de ver kiezing van den kleermaker Van Ma nen te Venendaa! tot lid van de Tweede Kamer. De mannen, die de candidatenlijst inleverden zeiden van meening te zijn, dat de gekozene er f 260 aan verdienen kon. Waarschijn lijk had men hier het oog op de schadeloosstelling voor het tijdperk tusschen deze verkiezing en het einde der tegenwoordige zifting van de Ka mer. Daar echter de geloofsbrieven van den gekozene moeten worden onderzocht en hij de bij de wet ge vorderde eeden moet hebben afge legd, alvorens hij als Kamerlid kan worden beschouwd, en deze forma liteiten eerst in de sluitingsvergade ring der Kamer zouden kunnen ge schieden, zal er van schadevergoe ding wel geen sprake kunnen zijn. Men schrijft omtrent dit geval aan Het „Hbid." o.a. nog het volgende Twee huurlieden, die zich hoofd zakelijk met dit relletje hebben be ziggehouden, zijn behoorlijk gewa pend met deze lijsten naar Ede ge reisd. Men vertelt zelfs, dat zij hun lijsten hebben willen verkoopen, dat zij wilden trachten van den ernstigen candidaat jhr. Schimmelpenninck, die formeel door de christ.-hist. kies vereniging te Ede was gesteld, een bankje van f 100 los te krijgen. Maar dit is dan niet gelukt. Twee leden der chr.-hist. kiesvereeniging waren aanwezig, om de lijst voor den heer Schimmelpenninck in te leveren, maar toen zij vernamen, dat de mannen van Veenendaal hun lijsten voor den naaldridder hadden ingeleverd, hiel den zij de hunne terug, wat tot ge volg had, dat den burgemeester van hun geluk geheim konden houden. De jonge lieden konden als neef en nicht elkaar toch dagelijks zien en spreken, en de proeven voor het concert gaven bovendien voldoende verklaring voor hun veelvuldig sa menzijn. In gezelschap van vreemden moesten zij zich wel eenigen dwang opleggen, het vertrouwelijk „je" te veranderen in het stijve „u"maar het had voor hen toch zijne eigenaar dige bekoring, dat zij hun geheim voor het oog der wereld verborgen hielden. Hildegard en tante Brinken ver heugden zich in het geluk van hunne lievelingen voor de bewoners der villa vloog de tijd om. Men maakte plannen voor de toekomst, zorgde voor den uitzet, vermeide zich in het groeien en bloeien in de vrije natuur, en bemerkte niet hoe in het Zuiden zware onweerswolken zich boven hunne hoofden samenpakten. HOOFDSTUK XIII. Het was in de eerste dagen van Juni, Mevrouw Brinken deed haar middagslaapje en Rena was uitge- flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Ede niets anders overbleef, dan vol gens de wet Van Manen bij enkele candidaatstelling voor gekozen le verklaren. Wat de gekozene persoonlijk be treft, dit is een zeer arm kleermaker, die geen stoel In huis heeft. Men vertelt er bij, dat zijn armoede voort spruit uit dronkenschap, zoowel van hem als zijn vrouw. Alleen in den laatsten tijd zegt men, dat hij door invloed van de geheelonthouders van den drank af is. Benoemingen. Bij Kon. besluit is lo. aan den vice-admiraal J. G. Snethlage met 1 Augustus a.s. op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen en onder dankbetuiging voor de goede en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen; 2o. het be drag van het onder lo. gemelde pen sioen bepaald op f4275; 3o. met in gang van 1 Augustus a.s. bevorderd tot vice-admiraal de schout-bij-nacht J. Cardinaal, directeur en comman dant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant der stelling van de monden der Maas en van het Haringvliettot schout-bij-nacht de kapitein ter zee J. B. Snethlage. Het Duitsche Keizerpaar in ons land. Aangaande het bezoek van het Duitsche keizerpaar aan Middachten, wordt gemeld, dat de extra-trein te De Steeg aan het station om 1.35 van Kleef zal aankomen. Alleen aan het station Nijmegen zal een kort oponthoud plaats hebben voor het verwisselen van machine. Te Arn hem zal men niet stilhouden. De trein zal bestaan uit 10 rijtuigen die ieder 19 Meter lang zijn. Voor het behoorlijk voorrijden aan het le per ron enz. worden op het stations emplacement de noodige voorzienin gen getroffen. De Keizer en de Keizerin, die door graaf en gravin Bentinck ontvangen zullen worden, begeven zich door de 3de klasse wachtkamer, die voor de ontvangst door de firma Cohen uit Arnhem in orde wordt gemaakt, naar de gereedstaande rijtuigen, elk be spannen met 4 paarden. De koninklijke militaire kapel uit Den Haag zal een concert geven en zich ook tijdens het diner doen hoo ren, na afloop waarvan de tuin ver licht zal worden. Door een commissie uit de Steeg worden plannen beraamd voor een eenigszins feestelijke ontvangst. Tentoonstelling stad Tilburg. Te 7 u. 45 kwamen gisteren de ministers Heemskerk, Nelissen, Iden- burg, Wentholt en Regout aan het gaan om eenige bestellingen te doen, toen aan gravin Orlowsky een brief werd gebracht. De brenger wacht op antwoord, mevrouw, zeide het dienstmeisje. Laat hem maar een poosje in de keuken uitrusten als ik den brief gelezen heb, zal ik hem het ant woord brengen. Zeg hem dat maar Anna De kamenier ging heen en Hilde gard brak den omslag open, maar het duurde lang eer zij een woord begreep van wat zij las. Het schrift kwam haar vreemd voor en de on- derteekening luidde „Karei Brinken." De gravin ontstelde hevig. Zou er dan een tweede Karei Brinken be staan, of was de vriend harer jeugd, dien zij zeven en twintig jaar dood gewaand had in werkelijkheid niet gestorven Zij las en las nogmaals, het bloed week naar haar hart terugzij ge voelde dat zij op het punt was te bezwijkenmet inspanning van al hare krachten bracht zij de lezing van den brief ten einde. Deze luidde „Hooggeachte Mevrouw Ontferm u over een ongelukkige, station te Tilburg aan, waar zij door den heer Arts aan de leden van het hoofdcomité der tentoonstelling wer den voorgesteld en daarna in vijf rijtuigen naar het tentoonstellings terrein reden. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de kunstzaal, waar de ministers werden rondgeleid door dr. Daamen vervolgens aan de machinehal, de nijverheidshal en Ve netië. Te zeven uur was er diner in de restauratiezaai. Er was bij het mi nisterieel bezoek veel volk op het tentoonstellingsterrein. Vergadering van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Arbeid. In het hotel „Noord-Brabant", te 's Hertogenbosch had deze week de algemeene vergadering plaats van de vereeniging van voorzitters en se cretarissen van Kamers van arbeid in Nederland. Uit alle deelen des lands waren vertegenwoordigers en dona teurs aanwezig. De vergadering werd gepresideerd door den heer J. de Sterke uit Rot terdam. in den loop van dit jaar is een schrijven ingekomen van den heer H. Polak, zooals de secretaris mede deelde, dat hij ontslag nam als lid der reorganisatie-commissie. Deze commissie was te ver met haar werk zaamheden gevorderd, om nog een nieuw lid, waartoe intusschen pogin gen waren gedaan, te doen benoemen. Zoodat de richting-Polak niet meer is vertegenwoordigd in die commissie. Voor de bibliotheek zal een som van f50 worden disponibel gesteld uit de kas der vereeniging. Het ver slag van den secretaris mr. H.J. van Zanten, wees een ledental aan van 140, terwijl de vereeniging 60 dona teurs telt. De onderlinge samenwerking van de Kamers van arbeid in verschil lende gemeenten, is door de ver eeniging zeer bevorderd, zooals b. v. te Amsterdam en Rotterdam. Binnen kort kan verder het rapport der re organisatie-commissie worden ver wacht. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat er een batig saldo in kas is van f685.621/,,. Tot bestuursleden werden de pe riodiek aftredenden, de heeren H. C. A. Brinkman, J. van Duijn en J. van Waardhuizen herkozen. De laat ste na nieuwe vrije stemming en herstemming tegen den heer H. Strijbosch. Het minimum-bedrag der contribu- werd vastgesteld op f 1.50 De heer Van Zanten lichtte ver volgens het punt toebespreking van de wenschelijkheid, om voor klagers, die naar den kantonrechter worden verwezen, het daarvoor be stemde formulier in te vullen. die snakt naar het oogenblik, waar op hij zijne schuld kan bekennen, daar hij tegen u eene zware misdaad heeft begaan. Ik ben niet Eduard Romer, voor wien ik mij sedert vele jaren heb uitgegeven. Mijn vriend verongelukte tusschen de rotsen bij Aden en ik, de zondige Karei Brinken, be zweek voor de sterke bekoring, waarin de duivel mij bracht. Ik eigende mijn den naam en het ver mogen van Eduard Romer toe. Een brandende dorst naar rijkdom en levensgenot dreef mij tot die misdaadop wonderlijke wijze bleef deze verborgen, maar ik be reikte er niet door wat ik gehoopt had. De vrede in mijn gemoed was verdwenen. Tevergeefs trachtte ik mijn geweten tot zwijgen te brengen door zoogenaamde „goede werken," trachtte ik een deel van mijn schuld af le doen. Ook aarzelde ik niet mijn zoon, mijn eenig kind naar het verre va derland te laten terugkeeren, opdat hij de geheel onschuldige den naam Römer met steun van het ver mogen der familie Römer, daar op- Het bestuur deed in deze geen be slist voorstel,doch vond hetgewenscht, dat in den boezem der vereeniging hierover discussies werden gevoerd. Deze discussies waren dan ook zeer uitvoerig en liepen vooral tusschen partijen hierover, dat van den eenen kant werd betoogd dat de secretaris sen door invulling dezer formulieren partij kozen, terwijl van den anderen kant het omgekeerde werd bepleit. Een besluit in deze werd niet ge nomen. Na de pauze werden eenige vra gen van beteekenis omtrent het en quête-recht behandeld. De vragen Oordeelt gij de Kamers van Arbeid geschikte lichamen voor het instellen van enquêtes Moet er voor het in stellen van enquêtes toestemming van hooger hand verkregen zijn Wenscht gij voor het instellen van een en quête „verschijningsplicht" en „ge tuigenisplicht vyerden bevestigend beantwoord. Ontkennend werd beant woord de vraag om de Kamers be voegd te verklaren tot het beëedigen van getuigen, alsmede die, om de Kamers van Arbeid bevoegd te ver klaren om getuigen door den rechter te doen beëedigen. Ook werd ont kennend beantwoord de vraag of men de Kamers bevoegdheid zou toe kennen tot het binnentreden van fa brieken en werkplaatsen. Bij de dis cussies hieromtrent werd vooral het bezwaar in het licht gesteld, dat concurrenten toegang zou gegund worden tot de fabrieken en werk plaatsen van hun mededingers. Openbare Leeszalen en Bibliotheken. Door het centraal bureau voor de Statistiek wordt op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken een onderzoek ingesteld naar aantal en omvang van werkkring der hier te lande bestaande openbare leesza len en bibliotheken, met de bedoe ling de gegevens te bewerken en de resultaten te publiceeren. Tot het verkrijgen van deze gegevens is een vragenlijst gezonden aan alle het Bureau bekende instellingen. Bestu ren van openbare leeszalen en bi bliotheken, die geen vragenlijst moch ten hebben ontvangen, worden uit- genoodigd alsnog zoo spoedig mo gelijk hun adres op te geven aan den directeur van het centraal bu reau voor de Statistiek te 's Gra- venhage, Rijnstraat 28, aan wien postvrij als „Dienst" kan worden geschreven. Als „openbare leeszaal of biblio theek" wordt aangemerkt een in stelling voor het publiek toeganke lijk in dien zin, dat niet aan bijzon dere vereischten behoeft te worden voldaan om van haar gebruik te maken. Echter doen financieele ver eischten, of bepalingen in het be nieuw tot eer en aanzien zou bren gen. Alles was vergeefsin mijne eenzaamheid kwam ik zelfs in ver zoeking, een einde te maken aan mijn levendoch voor de nieuwe misdaad schrikte ik terug. Eene stem in mijn binnenste riep: „Door den dood ontkomt ge niet aan de banden van den rechtvaardigen God. Onverzoend neemt ge dan uw schuld mede naar de overzijde des grafs... en eeuwig zult ge verloren zijn En ach ik verlangde zoo naar rust, naar verlossing uit mijn lijden 1" Zoo kwam ik langzamerhand tot de overtuiging dat voor mij slechts op éene manier redding mogelijk is, namelijkwaar berouw en boete voor God en daarbij een openhartige bekentenis mijner schuld voor de menschen. Eerst als ik niets zou verzwegen hebben, hoopte ik den vreeselijken last van mij af te kun nen schudden, dien ik gedurende de helft van mijn leven had medegesleept. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1