riek, esch. EN, Donderdag 20 Juli. No. 175. 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur, Feuilleton. tevreden, e franco ig. artikelen 5FBB. S SS. - kapitaal ga- dan houdt da soha ter-mij et overlijden, ,arop het 25- f 10.000.— f 619.10 aODSEN. A.. 8T0FK0 '1 i. 18'/a cent 25 12 INBUHfl ienst. lhurav.v. 5.50+ 7.55 2.— 2.45 7.50 8.50 mise, de an- la' 6.25+ 8.40 2.45 3.30 9.40 10.25 t '.0 tot de Re- an naar het chelde. e) on 6,35 dj j) en 7,05 5 a) en 6. en 5,05 .35 d) h) vertrek van iaën vra.8,50 Borsseleen ma, Borselen »t van 10,45 16 April tot VLI5SING5CHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus aanvangende 16 Augustus e.k. wenschen toegelaten te zien tot eene der Openbare Lagere Scholen in deze gemeente, dat van af Maandag 19 Juli toten met Maandag 2 Augustus e.k. uitslui ten ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag van des voormid dags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt, en dat ingeschreven kunnen wor den alle kinderen, die op het tijd stip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bo vendien voor de scholen C (Groene- woud), D (Groote Markt), en E (Wagenaarstraat), zij die vóór 16 Februari 1910 zes jaar worden. Hun, die in het bezit van een Trouwboekje zijn, wordt ver zocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 16 Juli 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Van Mmk tol Week. De Spanjaards dachten het al klaar gespeeld te hebben met de Mooren van het Rif, maar dat zaakje valt niet mee en wordt een heele onderneming. Van alle kanten komen berichten in over verliezen, door de Spanjaarden geleden, maar niet over den uitslag en dit geeft stof tot denken. De Mooren hier bedoeld, zijn echte dweepers, die de kunst van vechten schijnen te verstaan en in ieder geval vechten als menschen die er verdienste in zien, op die manier tè sterven. Dwars door de prikkeldraadversper ringen werpen zij zich op de mon dingen der kanonnen. De koning van Spanje, die van plan was naar En geland te gaan, blijft thuis. In Spanje is de oorlog met de Ka- bylen niet populair. De regeering heeft er reservisten heen gezonden, meest gehuwde lieden en huisvaders en dat schijnt kwaad bloed gezet te hebben. De ruzie in de Fransche Kamer is daarmede geëindigd, dat de eerste socialistische minister-president zijn intocht in Frankrijk heeft gedaan. Het is Aristide Briand, een bekende politieke figuur, die de noodige so- -0—0- 52.) Verraadt niets aan Carola, 'luisterde Manfred haar nog toe. O neen, antwoordde Rena even ts fluisterenddan was het mor gen overal bekend en wij moeten net toch in de allereerste plaats aan mama bekend maken. Zij werden vriendelijk ontvangen, en dronk koffie, er werd over verschillende dingen gesproken, men e° een keuze uit de muziek en nadat Carola aan het klavier had plaats genomen, begon Manfred een gedeelte van „Archibald Douglas" te zingen. Rena was er bij tegen woordig, maar het was of zij in een droom verkeerde. Was zij dan werkelijk nog dezelfde Kena van een uur geleden En was hij, die daar voor haar stond TELEFOONNUMMER 10. cialisten, radicalen en radicaal-socia listen naast zich heeft. Briand is overigens geen door en door rood man. Hij is zijn loopbaan als socialist begonnen, maar is lang zamerhand gekalmeerd en zelfs dooi de partij van Jaurès uitgewor pen, zooals socialisten dat elkaar plegen te doen. Hij is op die manier op 't kussen gekomen en kan nu al dadelijk het genoegen smaken om den keizer aller Russen plechtstatig te complimenteeren. Zou hij hem de waarheid durven zeggen De Fransche republiek heeft nu vijf en veertig ministeries versleten, waarvan er niet één het drie jaar uitgehouden heeft. Heeren post- en telegraafbeambten mogen den heer Briand wel dankbaar zijn. Hij heeft een ministerie van posterijen en telegrafie opgericht en den socialist Millerand aan het hoofd ervan gezet. Bij de Fransch-Engelsche overeen komst van 21 Maart 1899, werden aan Frankrijk eenige landstreken in Cen- traal-Afrika toegewezen, w.o. Wadai, welke streek echter feitelijk nooit in bezit was genomen. Het was een on bekend gebied, waarvan de bevolking ten deeie uit Arabieren en ten deele uit negers bestaat en voor woest en krijgshaftig doorgaat. Thans is be richt gekomen dat een colonne ti railleurs, de hoofdstad, Abesjr, stor menderhand heeft veroverd en het land alzoo feitelijk tot de Fransche koloniën of bezittingen is gaan be- hooren. Een goed kenner van Perzische toestanden heeft als zijne meening te kennen gegeven, dat de jongste ge beurtenissen in Perzië moeten aan gemerkt worden als eene volkomene overwinning van de Engeische diplo matie op de Russische. Rusland heeft zich laten verleiden om de kastanjes uit het vuur te halen en heeft zich gehaat gemaakt zoowel bij de Mo- hammedaansche als bij de Perzische bevolking. Het Russische kozakken-detache ment, dat in Teheran kampeerde, moet bevel ontvangen hebben om den Sjah, den afgezetten namelijk, over de grenzen te brengen. Hij zou. een landgoed koopen in de Krim, dicht bij het zomerverblijf van den Czaar, niet onaardig, want dan kun nen de heeren samen studeeren in de beginselen der constitutioneele regeering, waarin ze het nog geen van beiden heel ver gebracht hebben. Ook overigens zal de ex-Sjah wel een gezellig buurman wezen. Hij heeft een jaarlijksch inkomen van vier ton en behoeft zich dus van de wereldsche zorgen niet veel aan te trekken. In Perzië's hoofdstad is intusschen en wiens heerlijke stem haar gemoed deed trillen, was hij haar Manfred, die haar toebehoorde voor eeuwig O, kan aan een mensch zooveel za ligheid ten deel vallen Bijna had Rena deze woorden luid uitgesproken, zoo werd zij door hare eigen gedachten bezig gehouden maar plotseling klapte mevrouw Frebeburg in de handen en zeide tot Manfred Prachtig, mijnheer Römer Prachtig Dat zal effect maken Ca rola moet zich nog flink oefenen, maar ik hoop, dat ge over de be geleiding tevreden zult zijn. Daar twijfel ik niet aan, me vrouw! Het ging nu reeds heel aar dig, antwoordde Manfred. Komaan, Rena, vervolgde hij tot zijn nicht, willen wij nu eens een duet beproeven, dat ik heb mee gebracht. Dan kunnen wij daarover het oordeel der dames vernemen. Van welken componist is het stuk vroeg Carola. Het is niet van een beroemden componist! Een mijner bekenden, die niet genoemd wil zijn, heeft de woorden en de muziek geschreven. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. de rust volkomen hersteld en gaan de zaken weer als van oudszelfs de paardetram rijdt weer. De Arme niërs, die van de jongste plunderingen nog al veel te lijden hadden, zoeken echter nog een toevlucht bij de ge zantschappen. De nieuwe regent is iemand die veel achting geniet om zijne per soonlijke hoedanigheden en aan de constitutie niet vijandig gezind is. De afgevaardigden van de Zuid- Afrikaansche conventie, te Londen bijeengekomen, confereeren met de Britsche regeering aan het ministerie van buiteniandsche zaken. Botha en Smuts zijn er bij voor Transvaal. Wat het kiesrecht voor de kleurlingen be treft, hoopte Botha, naar hij zeide, dat het parlement geen veranderingen zal brengen in de desbetreffende be palingen van de ontworpen Uniewet. Bij die bepalingen hebben de inlan ders zekere rechten ontvangen, tegen den zin der Engelschen en Hollanders in Transvaal, Natal en Orangia, en wanneer de conventie op dat gebied nog iets verder was gegaan, zouden die drie koloniën van de Unie niets hebben willen weten. Intusschen zitten de naturellen ook niet stil. Zij beschouwen zich zelf wel degelijk als „vol" en verlangen ook het kiesrecht, dat aan hunne rasge- nooten aan de Kaap is toegekend. Wat de wereld vooruit gaatDe voormalige wilden van Zuid-Afrika kiezers in een geregelden modernen Staat Het huwelijk van den Spaanschen prins van den bloede, Alfonso van Bourbon, is hem op het verlies van zijn titels en waardigheden te staan gekomen. De prins had kennis gemaakt met het nichtje van koningin Ena, Beatrice van Coburg, die veel van hem hield, maar geen lust had op het voor beeld harer nicht te volgen en uit wendig van gelaat te veranderen. En de prins hechtte daar ook niet aan en trouwde met de prinses, als in het sprookje. Koning Alfons moet tegen zijn zin het strafbesluit op den infant hebben toegepast, maar het klinkt wel een beetje ongelooflijk dat de Paus er hem toe bewogen zou hebben. Veel waarschijnlijker is het, dat het besluit, voor den vorm uit gevaardigd, weer zal worden inge trokken en Koning Eduard in dat zaakje een goed woord spreken zal. Die houdt van „opknappen" en is er handig in ook. Een enkel woord mogen wij ten slotte wel wijden aan een grootsche overwinning der luchtscheepvaart, door Blériot behaald. Reeds vele eeuwen zijn Frankrijk Ik zou het niet durven voorslaan, ais ik het niet met grooten bijval op een concert had hooren voor dragen, zei Manfred. Dan is de muziek hier nog niet bekend, des te beter, merkte me vrouw Fredeburg op. Mag ik het stuk eens zien Manfred reikte het aan de dame over. Ah, eene serenade in hand schrift Rena kwam naderbij en zei Ik vrees dat het slecht zal uit vallen, als ik dadelijk van het blad moet zingen. Maar wij kunnen het toch be proeven, de melodie is eenvoudig, moedigde Manfred haar aan. Daarop begon hij de eerste twee coupletten alleen te zingen, Rena zong zacht het derde mee. Prachtigriep mevrouw Fre deburg, toen zij zwegen. Ja, dat moet ge zingen, riep Carola. Het is, alsof het voor jelui beiden geschreven is. Manfred en Rena verlangden naar het oogenblik, dat zij met goed fat soen konden vertrekken, om thuis hunne verloving bekend te maken en Engeland door het geweid der golven van elkander gescheiden en steeds meer gevoelde men in de laatste tijden de behoefte aan een vaste ver binding, waarvan men meende dat zij alleen door een onderzeesche tun nel te bereiken was, een werk aan de verwezenlijking waarvan men ech ter steeds wanhoopte. Maar de tunnel schijnt overbodig. De vliegmachine zal het werk wel overnemen. In 23 minuten over 't KanaalWie had dat ooit gedacht? 'tls geen wonder dat de lieden in Dover een beetje ver schrikt waren, toen het gevaarte zoo netjes op Engelschen bodem neer daalde. Over vijf en twintig jaar zul len ze er niet weer van schrikken, maar ijverig bezig zijn om de milli- oentjes, die nu aan de vloot vermorst worden, aan luchtschepen te vermor sen. De verschrikkelijke Dread noughts oud roest, het afleggende tegen het luchtschip, het wonder der twintigste eeuw. Welk een tijd is de onze BINNENLAND. Kinderwetten. De minister van justitie heeft het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp'ter wijziging en aanvulling van de burgerlijke kinder wetten, enz., beantwoord. De minister deelt mede, dat thans reeds aan zijn departement talrijke gevallen waargenomen zijn, waarbij de goede invloed der nieuwe wetge ving ten duidelijkste aan het licht tradontwijfelbaar is 't dan ook reeds nu, dat een overgroot aantal kinderen onder hare zegenrijke werking is ge bracht, en dat de vele offers, door particulieren en overheid voor de misdadige, of verwaarloosde jeugd gebracht, rijke vruchten zullen schen ken. Erkend wordt, dat de ongelijke ju risprudentie enkele moeilijkheden op levert maar ook de minister gelooft intusschen, dat een meerdere bekend heid met de practische werking dezer wetten bij de rechterlijke macht, waar toe ook weder deze wetsvoordracht zal medewerken en in welken zin ook nog het onlangs aan de Staten-Gene- raai uiigebrachl „overzicht van de werking der Kinderwetten" aanspoor de, verbetering in het opzicht brengen kon. De groote leeftijdsverschillen tus- schen de verpleegden in de tucht scholen vormen inderdaad moeilijk heden voor een goede behandeling en opvoedingonoverkomelijk blijken deze echter nog niet te zijn. Reeds thans voor alle oudere mis dadige minderjarigen de plaatsing in de gevangenissen dwingend voor te schrijven, of in het geval van artikel 357 van het Burgerlijk Wetboek een maar daar kwam senator Fredeburg zich bij het gezelschap voegen, en de dames hielden niet op, of het duet moest nog eens gezongen wor den. Men zou denken, dat ge dit lied reeds lang met elkaar hebt in gestudeerd, zoo goed klinkt het, sprak mijnheer Fredeburg. Dat komt door de sympathie der zielen, plaagde Carola. Eindelijk eindelijk was het Manfred en Rena vergund afscheid te nemen en naar huis terug te keeren. In de halfduistere gang stal Man fred nog een kus en toen stonden zij tegenover gravin Orlowsky en tante Brinken. Rena viel hare moeder om den hals en riep Ach, mama ik wij Manfred en ikwij zijn onbe schrijfelijk gelukkig! Ja, lieve mama, wij vragen uwen zegen, Rena, en ikwij hebben ons verloofd Met deze woorden trad ook Man- tred nader. Gravin Orlowsky omhelsde teeder hare dochter; daarop stak zij haar zeer bedenkelijken toestand van vóór de kinderwetten terug te roepen, zou de minister niet gaarne in overweging geven. Zooveel mogelijk worden de ont slagen tuchtscholieren door de bestu ren en ambtenaren der scholen nage gaan en vaak wordt met hunne ouders, patroons of godsdienstonderwijzers voeling gehouden. 's Ministers ervaring heeft hem ge leerd, dat een moedwillig aansturen op ontzetting van de ouderlijke macht tot enkele uitzonderingsgevallen be perkt blijft. Aan het departement van justitie wordt voortdurend al het mogelijke gedaan, om den penningmeesters der vereenigingen alle moeiten en zorgen te besparen, welke kunnen worden vermeden, zonder nochtans te kort te doen aan dwingende eischen van comptabiliteit, door de algemeene re kenkamer van dit departement gesteld. in het kiesdistrict Ede is gisteren bij enkele candidaatstelling tot lid van de Tweede Kamer, in de vaca ture-Van Citters, gekozen de heer W. van Manen Jzn., te Veenendaal. Deze nieuwe afgevaardigde be hoort tot de aftredende Kamer en neemt dus geen zitting meer. Het nieuwe Kamerlid voor Ede, de heer W. van Manen te Veenendaal,'is een eenvoudig kleermakertje, die candidaat gesteld is grootendeéls door fabrieksarbeiders. De lijst der C.-H, kiesvereeniging met den naam van jhr. Schimmelpenninck is toen niet ingediend om de kosten van een stemming te voorkomen, trouwens op verzoek yan den heer S. zelf. Het instructievaartuig „Udur" en de torpedoboot „Makjan", in dienst voor practische oefeningen met de adspirant-machinisten oudste studie jaar, worden 7 Augustus te Helie- voetsluis buiten dienst gesteld. De commandant, de luit. ter zee le kl. H. W. A. Brans, wordt met dien da tum op non-activiteit gesteld. De instructieschepen „Dufa" en „Ever" worden 4 Augustus te Wil lemsoord buiten dienst gesteld. Eerst genoemde bodem wordt met dien datum overgevoerd naar Hellevoet- sluis, om dienst te doen bij de „Van Galen" aldaar, voor oefening der matrozen en jongens. De „Dog", thans in gebruik bij de „Van Galen", gaat 31 Juli uit dienst. Aan de diaconie der Evang. Luther- sche gemeente te Rotterdam is door wijlen dr. G. C. de Haas Hemken, den len Mei aldaar overleden, een legaat vermaakt van f 40.000. Voorts werd aan het Lidmatenhuis derzelfde gemeente door wijlen mej. I. Boers f 10.000 gelegateerd. neef de hand toe, trok hem naderbij en zeide diep bewogen God zegene u beiden, zooals ik u van harte gaarne mijn zegen geef. Tante Brinken zat met gevouwen handen op de sofatranen van aan doening liepen over hare bleeke wangen. Manfred maakte zich zachtkens los uit de omhelzing der gravin en knielde met Rena voor mevrouw Brinken. Geef ons ook uw zegen, lieve tante, sprak hij. De oude dame legde hare bevende handen op hunne hoofden en zeide plechtig De Heer zij met u, en geve u het geluk, dat ik van Hem over uwe hoofden afsmeek. Ik heb, helaas geen zoon meer, maar mijn eigen kleinkinderen zou ik niet meer kun nen liefhebben dan ik u beiden lief heb, kinderen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1