28 Juli. Woensdag e 0.57 5.50 0.62 6 - 2.07 6.70 binnenland. Feuilleton. *es. ZALM, ivisch -van de Pas. MUW, ilia (ODE. vende igelsehe iiid met chelde. "niiriinAnnawr" Kaansche logi en alle óók op beta- waarde, de it te koopen, 60 soorten, larren, velend, ,G. JDAQ van 1 30, Vlis. tankert). Te IS, Kasteel- SCHOOL- 1 Sept. orn gaan eene rikade 22. s. eene nette orzien, liefst TIELROOIj, ENA| vraagt een net avonds tus- vard Evert- c) en 6,35 d) c) en 7,05 .5 a) en 5,05 en 6.35 d) h) t vertrek van nzea vm.8, 0 a, Boraaeleen ens, Borselen >ot van 10 45 16 April tot VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. De politiek der rechterzijde. De „Nederlander" acht het noodig I een protest te laten hooren, onver minderd het reeds door dr. de Visser geschrevene, tegen de strafpredicatie over de succespolitiek der rechter- I zijde, voor zoover mr. Van de Laar, I in zijn „Klaroen", ook de Christelijk I historischen in zijn verwijt heeft begrepen Mr. Van de Laar miskent de Christ.- historischen voortdurend, terwijl deze I partij toch jarenlang tegenover den I „Stand." en zijn redacteur heeft I gestaan. I De „Nederlander" werpt een blik E terug in de historie der anti-revolu- I tionaire partij en schetst dr, Kuyper als den man die haar als partij or ganiseerde. Door den uitsluitenden nadruk, door hem op partijvorming gelegd, ontstond velerlei euvel, al- I thans velerlei gevaar. Het kón niet anders of de leider van zulk een partij die overal éénheid wilde, is vóór alles partij-hoofd. Ter wilie van de partij, die hij én met zichzelf én met 's lands belang identificeert, voelt hij Si vaak niet genoegzaam wat mag of I wat betamelijk is. t In de partij is altijd een groep ge- vveest, die zich daartegen verzette, haar kracht zocht in overreding. Reeds S van 1879—1889 lag die groep steeds overhoop met dr. Kuyper, wegens haar weigering om in de Tweede Kamer als partij haar stem uit te brengen. Zij handhaafde de volkomen vrijheid der individueele Kamerleden. Naar portefeuilles haakte zij niet. Ook de pers wenschte zij vrij te hou den van gebondenheid van den „Std." Zij wilde haar blad, de „Nederlander" niet laten muilbanden, gelijk nu de „Rotterdammer" gemuilband is. Het kebinet-Mackay viel daarom ook minder in den smaak dergenen die de taktiek van dr. Kuyper volg- den, maar werd na zijn aftreden er- kend als te hebben gestreefd naar onpartijdigheid. Na de poging van dr. Kuyper om, samen met Tak, in kiesrechtuitbrei ding uitkomst te zoeken, maakte men zich los van het partijverband. Ongetwijfeld heeft de machtige partij-organisatie van dr. Kuyper tot snelle overwinning geleid. Maar zou die overwinning zijn uitgebleven, in dien minder bedenkelijke middelen waren gebezigd En hebben niet juist de Christelijk-historischen ver hinderd, dat velen zich afwenden van de rechtsche groepen De Christ-historischen hebben, toen in 1901 de meerderheid rechts stond, zich aan het kabinet-Kuyper aange sloten, doch ook toen nimmer hun zelfstandigheid prijsgegeven. En toen, -0—0- 51.) Na het vertrek van mevrouw Fre- ueburg was hij in gedachten verdiept en soms rustten zijn oogen vragend op haar gelaat. Dus morgen brengt ge een bezoek dij mevrouw Fredeburg. Qe zult eens «en, hoe goed Carola uw zang be geleidt, zij speelt voortreffelijk, zeide Kena, toen haar neef aanstalten maakte om heen te gaan. Het is me aangenaam dit te ver- n®rae"; want de begeleiding van I p?, bald Douglas" is niet gemak kelijk, antwoordde Manfred. Doch daar schoot hem juist iets te binnen en snel voegde hij er bij Qe zijt ook met die familie Devnend, Rena. Ga er ook een uurtje neen, ik breng verscheidene duetten mee. Vindt gij het goed, dan kom na de jongste kabinetscrisis, met goede anti-revol. beginselen werd gesold, heeft ons blad geen onzeker geluid gegeven. Natuurlijk kunnen wij gaat de „Nederlander" voort in veel zijn tekort gekomen, maar nimmer uit partij-berekening of om partij-succes. Hiermee willen wij echter volstrekt niet beweren, dat de aanhangers van dr. Kuyper, over het algemeen geno men, een ander beginsel belijden. Onze oppositie ging steeds meer te gen de leiding zelve, daar de leider zeer goed weet, waarin het verschil ligt tusschen hein en ons. Velen zij ner volgers echter zijn zich daarvan niet bewust. Eenzijdig ingelicht, kun nen zij dat niet weten. Vertrouwen op den leider, met wien zij op gods dienstig gebied, zich geheel eensge zind voelen, meenen zij dat van zelfsprekend is, dat de Christenen hem ook op ander gebied volgen omdat zij de moeilijkheid van de ge wone maatschappelijke vraagstukken niet genoegzaam beseffen. Daarom vinden zij het uiterst natuurlijk, dat dr. Kuyper volgzaamheid en gehoor zaamheid van zijn volgelingen vor dert. Dit is hun niet euvel te duiden. En als zij nu eindelijk iets verne men, dat het karakter van hun lei der schijnt aan te randen, dat althans in dien zin wordt uitgelegd, dan is het toch zeer begrijpelijk dat zij, die in hun leider den man zien die de heilige zaak waarvoor zij strijden op den voorgrond heeft weten te bren gen en dien zij dientengevolge eeren en liefhebben, de handelingen van dien leider zooveel mogelijk met den mantel der liefde trachten te bedek ken. Behoeft men hen daarom te verdenken van „om het succes" goed te keuren wat tegen hun consciëntie strijdt of zou moeten strijden Zou dr. Van de Laar hier eveneens ver- schoonend optreden b. v. tegenover een aangevallen hoogleeraar, dien hij als dankbaar discipel zijn leven lang had gehuldigd en vertrouwd De Prins te Tilburg. Gisterenmorgen omstreeks elf uur arriveerde per auto van Apeldoorn Z. K. H. Prins Hendrik aan de grens der gemeente Tilburg en werd aldaar ontvangen door den burgemeester en de heeren J. Kerstijn en Verbunt. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het huis van den burgemeester, waar de Prins verwelkomd werd door den Commissaris der Koningin mr. A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst, de wethouders en enkele Raadsleden. Tegen twaalf uur kwam de hooge bezoeker op het tentoonstellingster rein aan, waar de Mecklenburgsche vlag werd geheschen en het Wilhel mus ten gehoore werd gebracht. Op de tentoonstelling werd de ik u eerst afhalen 1 Mag ik, mama vroeg Rena. Wel zeker, dat is goed, ant woordde de gravin. Tot weerziens dus, morgen na den middagzeide Manfred tot af scheid. Rena kon dien avond niet dadelijk den slaap vatten. „Waarom maakte die babbelachtige Carolina juist van avond zulke toespellingen En waarom was Manfred zoo stil, ter wijl hij eerst toch zoo vroolijk was Deze vragen hielden Rena nog lang wakker, nadat zij het licht had uitgeblazen. In den laatsten tijd had zij veel aan haar neef moeten denken. Waar om, wist zij zelf niet. In zijne te genwoordigheid gevoelde zij zich verlegen en werd zij stil. Vond zij zijn gezelschap niet aangenaam meer O neen, integendeel, als zij hem vergeleek met andere heeren die zij kende dan viel de vergelijking altijd ten gunste van Manfred uit. Hij zeide haar minder vleierijen dan die anderen, maar zij voelde onbewust, dat zij hem niet onverschillig was. Maarzij was dan ook zijn nicht 1 Prins ontvangen door den voorzitter en den ondervoorzitter, die de andere commissieleden aan den Prins voor stelden daarna had de rondgang plaats door de Nijverheidszaal. Ver volgens werd een bezoek gebracht aan de feestzaal, Venetië, de ma chinekamer enz. De Prins beschouwde alles met veel belangstelling. Om 1 uur werd door den gemeenteraad een lunch aangeboden aan den Prins. Omstreeks drie uur verliet Prins Hendrik Til burg. Vlagvertoon. Naar wij vernemen zijn de drie pantserschepen, behoorende tot de zeemacht in Nederl. Indië, te weten de „De Ruyter" de „Koningin Regen tes" en de „Tromp" aangewezen tot het maken van een reis naar de Phi- lippijnen, China en Japan tot het doen van vlagvertoon. Tevens is het pantserschip „Noordbrabant", even eens deel uitmakende van de Indische zeemacht, bestemd om in September de Neder!, regeering te vertegenwoor digen te San Francisco bij de feesten ter eere van den wederopbouw van deze Amerikaansche stad. 't Schijnt te Zutphen gebeurd te zijn 't stond althans in de „Zutphen- sche Ct." dat een vriendelijke oude heer dezer dagen bleef staan bij een kinderwagentje,waarin twee klein tjes, die precies op elkaar geleken, en minzaam met het kindermeisje het volgende gesprek voerde „Ah zeker tweelingen „Ja, mijnheer Allebei jongens." „Zoo?" zeide de oude heer. „En hoe houdt je ze uit elkaar?" „Dit is de een," zei het meisje, er een aanwijzend, „en dat is de ander." „Goede hemelzei de oude heer, „hoe eenvoudig," „Maar," voegde hij er aan toe en wees naar nummer twee, „kan deze ook niet de een zijn?" „Dat kan wel," hernam het meisje na een korte pauze, „maar dan is natuurlijk die de ander." „Goed dan," zei de oude heer. „Maar hoe doe je nu als je ze van elkaar wilt scheiden „Dat doen we zeldenmaar als het noodig is, zetten wij er een in de eene kamer en den ander in de andere." „Hoe weet je dan welke je in elke kamer zet „We kijken goed, welke we in de eene kamer zetten en dan weten we dat de andere in de andere kamer is." „Goed", zei de oude heer, het vraagstuk warm houdend, „maar als de eene nu eens thuis was en de ander buitenshuis, zou je dan kunnen zeggen, welke er thuis was?" Met dit argument onderdrukte zij telkens weder het zalig gevoel dat bij haar opkwam. Juist 's middags te vier uur kwam Manfred den volgenden dag Rena afhalen om met haar naar mevrouw Fredeburg fe gaan. Carola is dezen morgen vroeg al hier geweest, om te vragen of ik meekwam, anders had ik bijna niet durven gaan, uit vrees dat ik je sto ren zou, verklaarde Rena, die vlug haar hoed opzette. Zij moest beloven dat zij met haar neef terug zou zijn tegen het thee drinken daarop vertrokken zij. Een poosje liepen zij zwijgend naast elkaar voort en dit begon reeds pijnlijk te worden toen Manfred plot seling vroeg Zal het u wel bevallen, Rena, met mij te zingen Waarom niet klonk het terug. Och ik vraag het slechts, stot terde Manfred. Misschien zing je lie ver niet omdat Verlegen bleef hij in zijne woor den steken. Wat zeg je dat vreemd zei Rena, met een poging om te lachen, flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. „O, ja, mijnheer," hernam het meisje, „dan hoefden we alleen maar naar hem te kijken en dan zouden we weten dat degeen, dien we zagen, degeen was, die in huis was, en dan was natuurlijk degeen die ergens anders was, de ander. Er zijn er maar twee, ziet u, en dat maakt het heel gemakkelijk De vriendelijke oude heer moet toen maar doorgeloopen zijn. Nog vriendelijker, ja een echte menschenvriend toont de steller van de volgende advertentie in het „N. v. d. D." te zijn. „Mr. H. L. Emden, Medium, voorziet alle veranderingen in de Koersen en Effecten. Consult over beurszaken vanaf f 5. Alle andere zaken vanaf f 1. Is dagel. te cons, van 10 tot 10. Bloemgr. 91 huis, Amsterd." Welk een edele menschenvriend, die meneer mr. Van EmdenDoor een allerzeldzaamste begaving der natuur is hij in staat alle veranderingen in de koersen der effecten met onfeilbare zekerheid te voorzien. Men begrijpt, dat zoo iemand het in de hand heeft, in korten tijd millionair te worden hij weet toch precies welke effecten omhoog zullen gaan en hem dus gelegenheid geven tot schitterende nooit missende speculaties Welnu, in plaats van die schatten aanbren gende wijsheid stilletjes voor zich te houden, stelt hij ze bij advertentie ter beschikking van Jan en Alleman, tegen de geringe vergoeding van 5 pop! Hoe is 't mogelijk! De be langeloosheid is toch de wereld nog niet uit. Maar wie weet, of mr. Van Emden toch nog geen goede zaken maakt 1 Misschien 't is maar een veronder stelling 1 behoort hij thans tot de „groote heeren bedoeld in onder staand versje, waaraan op het Mid denstandscongres dr. Nouwens her innerde bij de beraadslaging over het crediet, dat de Middenstand geeft Jan had veertien daag gekregen Voor het stelen van een jaa. „Wie", zei Kees, „had kunnen denken, Dat Jan zoo onhandig was In het stelen van een jas?" Laat hem doen als groote heeren Die bestellen een jaa, En komt men betaling vragen, Wel, dan zeggen zij,,lk paa" 1 En zij d:agen toch hun jaa, Tot zulke praktijken behoeft de schoolmeester in het Duitsche plaatsje Wijmeer, even over de grenzen, zijn toevlucht niet te nemen. De man heeft een ongelukkig schoollokaal, hij zit met 66 kinderen opgepakt in een ruimte van 20 M2.meubelen en kasten en borden zijn zeer primitief, maar de traktementen zijn aldaar uitstekend. Tot vóór kort genoot het hoofd dier kleine school een trakte- welke echter niet gelukte. Och toevallig ving ik gisteren een paar woorden van Carolo Fre deburg op en daaruit moest ik wel opmaken, dat ge liever niet zingt in de afwezigheid van een zeker persoon, die in uw hart een groote plaats bekleedt. Van ter zijde keek hij Rena aan om te zien welken indruk zijne woorden op haar maakten. Hare wangen gloeiden als vuur, zij hield de oogen neergeslagen, ter wijl zij antwoordde Carola plaagt me gaarne, om dat een jonge heer van onze kennis sen mij het hof maakt, zooals men dat noemt. Of mij dit aangenaam is en wat ik daarbij gevoel, daarnaar vraagt zij niet. Mag ik er dan naar vragen fluisterde Manfred en hij trachtte haar in de oogen te zien. Ach, Re na, zeg me eens openhartighebt ge uw hart reeds weggeschonken Een zacht gefluisterd „ja" was haar antwoord. En wie is de gelukkige Nu wil ik alles wetenzei Manfred en daarbij drukte hij de hand van zijn ment van f1200, dat zeker nog niet zoo kwaad was, en nu onlangs is het nog verhoogd met f800 ruim, zoodat de „Lehrer" zich verblijdt met een salaris van meer dan f2000. Voor den Nederlandschen collega werkelijk benijdenswaard. Bovendien bepaalt de wet, dat deze regeling in werking treedt 1 April 1908. Ook een mee vallertje. Nu, 't is den man voor zijn moeite vollen arbeid van harte gegund. Niet altoos echter gaat het zoo, dat de paarden, die de haver verdienen, ze ook krijgen. „Ondank is vaak 's werelds loon." Dit ondervond ook een dokter in den Haag, die meer dan zes jaar het ge zin van een beambte behandeld had zonder ooit zijn rekeningen voldaan te zien. Eindelijk waagde hij het den schuldenaar te manen om eens wat af te dragen. De zaak werd op een ac- coordje gegooid, in dier voege, dat de man gedurende 5 maanden f 10 per maand zou voldoen. Waarlijk geen hooge eisch 1 De eerste termijn werd dan ook betaald. Maar toen de dokter, nadat de tweede termijn niet voldaan werd, eens kwam binnen- loopen, om te vragen hoe het er mee stond, toen werd hij bij den arm ge nomen en gewoonweg de deur uit gezet. Er zijn vreemde menschen in de wereld. Wie een dokter neemt, dient dien man toch voor zijn arbeid te betalen, zoo goed ais timmerman of bakker. Heeft men daar geen zin in, dan moet men zich zelf trachten te genezen, evenals zekere inwoner van Hoorn, die aan een huidziekte leed en daardoor schrikkelijken last van jeukte heeft. Men had hem aangera den een nacht in een kuil door te brengen. De man groef een diep gat in den grond en tegen het vallen der duisternis ging hij, voorzien van een paar dekens, de laagte in, omringd door een aantal nieuwsgierigen, die met zijn proefneming den spot dre ven. Tot 2 uur 's nachts hield hij het in zijn zonderlinge houding vol, doch toen gaf hij het op en kwam hij er uit. Zijn jeuk is nog even erg ge bleven. Maar de kuur was ook niet volgehouden, -zuilen zijn raad gevers zeggen. Er zijn al wat kwalen in de we reld. Zoo moet een dienstbode te New-York die arme meid een levende bacillen-haard zijn, volgens de gezondheidscommissie. Sedert 2 jaar wemelt het in haar lichaam van typhus-bacillen, die haar zelf echter volstrekt niet deren, maar haar zeer gevaarlijk doen zijn voor haar om geving. De dienstbode ontkent be slist een voortbrengster van bacillen te zijn, maar niettemin besloot de rechtbank op medisch advies de ge vaarlijke onschuldige voor de rest nicht, zoo heftig, dat zij een lichten kreet van pijn liet hooren. Neem me niet kwalijk, neem me niet kwalijk, Rena. Van dit oogenblik hangt mijn levensgeluk af, nameloos geluk of eindelooze ellendeGeef gij de be slissing, zeg mij, is het mogelijk Zou ik de man zijn, aan wien je voor altijd wilt toebehooren En weder fluisterde zij - Ja. Haar toon, haar blik maakte hem zoo gelukkig, dat hij zich geweld moest aandoen om haar niet op de openbare straat te omhelzen en den eersten kus op hare lippen te druk ken. Rena mijn geliefde Rena, fluis terde hij, terwijl hij haar arm in de zijne drukte. Zij stonden nu juist voor de villa van den senator Fredeburgofschoon ze liever onmiddellijk naar huis wa ren teruggekeerd om hunne liefde aan hare moeder en aan „tante" Brin ken bekend te maken, moesten ze nu wel aanschellenimmers zij wer den hier verwacht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1