Zaterdag' 24 Juli. 0,57 5-50 0 02 47e Jaargang. ■orst rsma wende ngelsche tnd met Schelde. i; No. 171 1909. gek. .OT f3,—. *al f 0,60 vOT fl,S(j ial f 0,30 AS flO,- per maand. loterijen in als 1/ao eel TOOU. lam aan het 16 en te 1 en »©u- jam- tag- p@kf 3D 6 - 2.07 6.70 t'J o) en 6,35 d) c) en 7,05 15 a) en 5,05 :3 en 6.35 d) h) jet vertrek van eazen 7m. S,50 ns, Borsseleen kens, Borselen root van 10,45 16 April t°' VLISS Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. SJK 34. suilen na |lus f 0.15 losten. TELEFOONNUMMER 10. sonen met 4 r en dienst im met Zit- s, van 2—4 folledige in- jiandelaar D. Apeldoorn. figmeentebestiiur» OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter openbare ken nis dat de ontwerp Winterdienstrege- üng 1909/1910 der Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij, van af heden ter Secretarie ter visie ligt en dat eventueele opmerkingen dien aangaande door belanghebbenden vóór of op 1 Augustus e. k. recht streeks aan het Departement van Waterstaat behooren te worden inge zonden. Vlissingen, 23 Juli 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen; brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus aanvangende 16 Augustus e.k. wenschen toegelaten te zien tot eene der Openbare Lagere Scholen in deze gemeente, dat van af Maandag 19 Juli toten met Maandag 2 Augustus e.k. uitslui ten ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag van des voormid dags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt, en dat ingeschreven kunnen wor den alle kinderen, die op het tijd- W. stip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bo vendien voor de scholen C (Groene- woud), D (Groote Markt), en E (Wagenaarstraat), zij die vóór 16 Februari 1910 zes jaar worden. Hun, die in hef bezit van een Trouwboekje zijn, wordt ver zocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 16 Juli 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. 1ÏÏNNBN LANDT" Dr. Kuyper en de benoemingen. Het antwoord van baron Svveerts de Landas, dat hij alle inlichtingen weigert over de bekende beschuldi gingen van het „Hbl.", deed dit blad berustend besluiten „We zullen het verder verloop der zaak kalm afwach ten." „Land en Volk" schrijft naar aan leiding daarvan „Alsof de zaak zou „loopen", wan- ——o—o 48.) Heel gaarne, als ge dat toe staat, beste Rena, antwoordde Man- Red onmiddellijk. H'i gevoelde zich onuitsprekelijk gelukkighij ging naast zijn nicht zitten en kon nu in haar lieflijke oogen zien, zonder den schijn van onbescheidenheid op zich te laden. Gravin Orlowsky noodigde hem uit om den avond bij haar te blijven doorbrengen. Men had zooveel met elkaar te spreken. Manfred kon zoo belangwekkend verhalen van zijn leven te Madras. Rena luisterde met gespannen aandacht naar hem. Als mijn vader er maar toe be sluiten kon mij spoedig te volgen, zeide Manfied met een zucht. Hij is bijna altijd droevig gestemd, dikwijls °ok is hij lijdende. Nu hij de zaken neer niet de beschuldiger voor zijn beschuldiging nu ook gronden ging aanvoeren Ondanks al wat „Het Handelsblad" heeft te zien gegeven, hadden wij nog te veel vertrouwen in dit persorgaan om te onderstellen, dat het met een ernstige beschuldiging als deze in zee zou gaan zonder materiaal, louter in speculatie op een eventueel onhandig antwoord van den beschuldigde." Ook „Het Nieuws v. d. Dag" wil niet afwachten en merkt op „Wij willen gelooven, dat het „Hbl." met zijn jongste „onthulling" slechts beoogde een zuivering van onze po litieke atmosfeer teweeg te brengen, ons politiek terrein schoon te maken. Voortreffelijk! Maar dan is het niet voldoende, stof op te jagen en slijk te laten rondspatten. Vermoedelijk zullen velen met ons eenigszins be vreemd hebben opgezien over het gebaar van berusting, waarmede de vertoornde ontkenning van den be klaagde wordt beantwoord door den aanklager. Mag men nu ook weten waarop, op welke feiten en onwraakbare ge tuigenissen de met nadruk verkon digde „overtuiging" van het „Hbl." berust, dat er tot meerdere bescha ming van dr. Kuyper als tegen hanger van het Lehmann-Westmeijer- schandaal ook een schandaai-Sweerts te onthullen viel Kamerverkiezing Schoterland. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Schoterland heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. J. Limburg, het gevallen Kamerlid voor Den Haag 1. Een incident. Gistermiddag werd in den gemeen teraad van Rotterdam aan de orde gesteld het voorstel, betreffende het stichten van een nieuwe gasfabriek. Daar de debatten geruimen'tijd duur den, werd besloten de behandeling van dat voorstel 's avonds voort te zetten. Een groote minderheid had zich echter tegen dit besluit verzet. Toen het tijdstip van beginnen der avondzitting, n.i. 8 uur, was aange broken, lieten de meeste leden zich wachten. Om kwart vóór negen open de de voorzitter echter de zitting, doch er waren slechts 20 leden aanwezig. Ingekomen was een schrijven van den heer Gerretson, waarin hij mede deelde, dat hij en eenige andere le den, tegen het doorzetten van de behandeling van een onderwerp waar, zooals hier, geen periculum in mora bestond, geen vrijheid vond de avondzitting bij te wonen, om tot het nemen van een besluit mede te werken. De voorzitter zeidc, niet op het schrijven van den heer Gerretson in flbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. aan kant doet en dus geen beroeps bezigheden meer heeft, vrees ik, dat het nog erger met hem zal worden en ik ben niet meer bij hem om hem op te vroolqken. Als u schrijft, tante, verzoek hem in naam van ons allen, spoedig naar Hamburg te ko men. Ik ben overtuigd, dat hij zich hier veel beter zou gevoelen. Uit Manfred's oogen was wel te bemerken, hoeveel hij van zijn vader hieldhij maakte op de dames een gunstigen indruk, niet alleen door zijn knap uiterlijk, maar ook door zijn bescheiden en toch mannelijk optreden. De avond verliep op zeer aange name wijzetoen men scheidde moest Manfred beloven dat hij spoe dig eens zou terugkomen. Dat hij gaarne 'deze belofte gaf, behoeft zeker wel niet gezegd te worden. Op den terugweg klonk de naam Rena hem nog voortdurend in de ooren. ja, Rena, koningin van mijn hart, dat je stormenderhand verovert! Ik gevoel dat ik niet zonder je kan leven 1 Maar jij Is je hart koel te- te willen gaan, doch betreurde het, dat een minderheid, door wegblijven, heeft kunnen goedvinden de behan deling van een zaak als deze, onmo gelijk te maken, wat zeker een unicum mocht genoemd worden in den Rot- terdamschen raad. Daar de raad niet voltallig was, kon de zitting niet doorgaan, en ver daagde de voorzitter de behandeling van dit punt tot een volgende ver gadering. Tegen de kwakzalverij. De Gezondheidscommissie teUtrecht heeft aan de 129 gezondheidscom missies in Nederland een afdruk ge zonden van een schrijven door haar gericht aan den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, waarin zij de resultaten meedeelde van een door haar bij de Utrechtsche geneeskun digen ingesteld onderzoek naar goed geconstateerde gevallen van patiën ten, die hulp zochten bij kwakzal vers of kwakzalversmiddelen en van patiënten wier gezondheid door die middelen werd benadeeld of wier herstel er door werd vertraagd. Naar aanleiding daarvan verzoekt zij de andere gezondheidscommissies dergelijke gevallen bijeen te brengen, hieruit eventueel te besluiten tot de noodzakelijkheid van een strenge wet tegen de kwakzalverij en zich dan te wenden tot haar hoofdinspec teur. Algemeen Nederlandsch Verbond. Te Fiume is door de goede zorgen van de heeren P. Koster en R. Venema een zelfstandige afaeeling van het A. N. V. opgericht. („Neerlandia") Lnnd° en Tuinbouw. Kippenhouderij. Kippenhouders, wien het te doen is hoofdzakelijk om de eierenproductie en dat is met de meesten het gevai om vele groote eieren liefst in een tijd, dat deze het duurst zijn, moet daartoe geen geheel vreemde rassen gaan invoeren, welke hier, in ons klimaat, dikwijls spoedig hun goede eigenschappen verliezen en bij onoordeelkundige ontaarden. Beter handelt men door de beste exemplaren van eigen hoenders, d. vv. z. dezulke, waarvan met eenige zekerheid kan worden verondersteld, dat zij geen bloed van vreemde rassen in de aderen hebben, te kruisen met Leg horns, Minorca's of Andalusiërs. De beste der gewonnen kuikens die door lichaamsbouw, door het leggen van vele en groote eieren uit munten, gebruikt men weder als materiaal bij de voortgezette teelt. Over elk der drie genoemde rassen volge hier een enkel woord. Leghorns worden dan ook wel ge- genover mij of heeft misschien reeds een ander daarin een plaats ver overd Met zulke gedachten kwelde Man fred zich nu voortaan alle dagen. Hij geraakte geheel onder den in vloed van een groote ongerustheid als hij slechts even kans zag om dit te doen zonder de aandacht van mr. Beatcher te trekken en zonder de dames lastig te vallen, bracht hij een bezoek aan de villa van tante Brin ken. Als hij dan de villa naderde, ging hij wel aarzelend voort, vreezende dat Rena niet thuis zou zijn, be denkende ook hoe hij het zou aan leggen om een antwoord te krijgen op de vraag Bemint zij mij ook, of ben ik voor haar niets anders dan een neef Helaas tot heden had hij nog geen enkel bewijs van haar gene genheid. Manfred was niet verwaand, niet ijdel met dames had hij nog weinig omgegaan, en zoo legde hij menigmaal iets in zijn nadeel uit, wat een ander misschien ten zijnen gunste zou uitgelegd hebben. Ook nu stapte hij tegen den avond perfectionneerde Italianen genoemd, wel te onderscheiden van de in den handel voorkomende Italiaansche landhoenders. Leghorns behooren tot een ander ras; ze zijn n.l. afkomstig uit de Italiaansche havenstad Livorno (EngelschLeghorn), vanwaar een scheepskapitein ze in 1835medenam naar Amerika. Veredeld werden ze later weer in Europa ingevoerd. De Leghorn ontwikkelt zich voor spoedig, de kuikens krijgen spoedig veeren, zijn verre van teer en kunnen ook op den leeftijd van een maand, zoo goed als de ouden, den kost op scharrelen. Bij goede verzorging legt zij reeds op den leeftijd van 4 a 5 maanden, op zijn laatst ia de 6e maand. Ze legt dan maanden lang onafgebroken door, zonder broedsch te worden. Op een 150-tal groote, zware eieren (elk ei weegt 50 tot 60 gram) kan gemiddeld jaarlijks ge rekend worden. Dikwijls is de eier- opbrengst nog belangrijk meer: 170 tot 180 stuks zoo ontvingen we nog het vorige jaar van een 6-tal Leghorns ruim een 1000-tal eieren. Hoogere cijfers we zagen eens het getal 300 genoemd achten wij bedrog. De Leghorn behoort niet tot de typische vleeschrassen en men ver wachte dus van haar geen vleesch van le kwaliteit. Toch moet dit niet onderschat wordenbij rationeele voedering heeft de gekapoende haan in de vierde maand een tamelijke hoeveelheid malsch vleesch, dat alleen door de gele huid van wat minder waarde kan worden geacht. Alles te zarnen genomen, heeft men in de Leghorn een zeer aanbevelings waardig hoen, dat de ideaal-kip het meest nabij komt. Ze is slank en fraai gebouwd, de bekendste variëtei ten zijn de witte, de patrijskleurige, de zwarte en de gele. Daar de kam in den winter licht bevriest, (insmeren met vaseline of glycerine is hiertegen een goed middel) hebben de Ameri kanen er zich op toegelegd roze- kleurige Leghorns te kweeken oor spronkelijk is de kam koraalrood. De ondervinding heeft geleerd, dat kruising van Leghorns met boerenkip met voordeel kan geschieden. De Minorca's en Andelusiërs vor men de beide roodwangige Spaan- sche rassen. De laatste zijn waar schijnlijk ontstaan door kruising van zwarte en witte Minorca's. De Mi norca's leggen niet zooveel eieren als de leghorns, maar zijn toch uitnemende legsters en sierlijk van bouw. Zij zijn zelden broedschde kuikens ont wikkeien zich snel. Dit ras is niet zoo schuw als de leghorns zijn, ze zijn daarom voor opsluiting beter geschikt. Daar ook de Minorca's ge voelige kammen hebben, moet men voor kruising laagkammige boeren- kippen nemen. De beste broedtijd is AprilMei. in diep gepeins verzonken naar de villa, die voor hem zooveel aantrek kelijks verborg. Hij schelde aan en nu werd de deur geopend door de zelfde kamenier, die op dien onver- getelijken avond hare meesteres van den trein had gehaald. Hij behoefde niet te vragen, of de familie thuis was, want uit den sa lon der gravin klonk een heerlijke sopraanstem, die juist de laatste woorden zong van Schubert's lied „Der Eichenwald brauset, die Wolken ziehen." Is er bezoek? vroeg hij aan het meisje, dat zijn overjas aannam. Neen, mijnheer, ga gerust bin nen, de dames zijn alleen. Met deze woorden opende zij de kamerdeur en Manfred trad binnen. Neem me niet kwalijk, tante, dat ik hier weer voor u sta, en nog wel onaangediend, zeide hij eenigs zins beschroomd, terwijl hij de da mes op de rij af de hand reikte. Je weet, dat we voor jou altijd thuis zijn, zeide tante Hildegard, hem met een handgebaar verzoekende plaats te nemen. Wij hebben juist nog over je De Andalusiërs leggen groote gladde, sneeuwwitte eieren, broeden niet en verdragen ook de opsluiting goed. De kuikens zijn ook in ons klimaat gemakkelijk groot te brengen. Zonder fouten zijn de Andalusiërs een bijzonder fijn en mooi ras, door kleurfouten en misvorming treft men evenwel dikwijls zeer lieflijke exem plaren aan. Kippenhouders, die meerde vleesch- productie op het oog hebben, kan kruising worden aanbevolen van boe- renkippen bij zorgvuldige keuze der exemplaren natuurlijkmetBrahmas, Houdans, Dorhings e. a. De Brahma Pootra's zijn goede winterlegsters, doch daar zij zeer vaak broedsch zijn, is de eierproductie niet groot. Zij le veren sappig vleesch, zijn groot van stuk en naar verhouding fijn van beenderen. De hoenders leggen groote eieren, bij vrijen uitloop wel 120 a 150 per jaar en zijn als tafelhoen zeer gezocht. De kuikens zijn vroeg tot slachten geschikt. Ook de Dorkings leveren uitstekend vleesch, vooral borstvleesch, als eierlegsters zijn ze echter van weinig beteekenis. Door kruising van Dor kings met Houdans krijgt men vroeg rijpe, sterke tafelhoenders. Iets buitengewoons voor de tafel levert de Melchelsche koekoek, het vleesch van dit ras is bizonder fijn van sthaak en wordt boven dat der andere verkozen. De jongen groeien snel en weelderig op en zijn niet zoo week en onderhevig aan ziekten als de gewone boerenkippen. De hanen bereiken een verbazende grootte en kunnen van 10—12 pond wegen, als zij vet zijn, terwijl de kippen, insge lijks heel groot, van 6 tot 8 pond bereiken. Het ras is nog bijzonder voor het broeden, want tweemaal per jaar mag men er een nest met kui kens van verwachten. De rose-achtige eieren zijn tamelijk klein van stuk. Regels voor het gieten van kamerplanten. 1. Gebruik regenwater, indien ge dit krijgen kunt. 2. De temperatuur van het gietwater dient vrijwel gelijk te zijn aan die van de omgeving der plant. Het is daarom noodig, vooral in den winter, het water eenige uren in de kamer te laten staan, aleer men het gebruikt. Om zeker te gaan, ge- bruike men een glazen bad-thermo- meter. 3. Giet men in den zomer 's avonds, gedurende den winter, 's morgens. 4. Giet noch te veel noch te weinig, het eene is even schade lijk als het andere. Giet dus niet meer dan noodig is. Wilt ge weten of ge dient te gieten, let dan op de aarde is deze grauw van kleur en droog op het gevoel, dan is gieten noodig. Klop ook tegen den pot, welk klop pen helder klinkt, wanneer de aarde droog, en dof, als de grond nog gesproken, voegde tante Brinken er bij, Rena vroeg, of wij geloofden dat je van muziek hield. En hoe denkt ge daar zelf over, nicht Rena Gelooft ge dat ik van muziek houd vroeg Manfred. Rena kleurde licht in haar ant woord. Ik geloof net wel, al kan ik geen reden opgeven waarom ik die meening heb opgevat. Dan zal ik u maar zeggen, dat uw vermoeden juist is. Ik heb goede muziek lief als iets dat niet van deze aarde is, als een geschenk Gods, dat ons boven alle aardsche dingen kan verheffen. Wat hebt ge dat mooi gezegd riep Rena verheugd. Ook ik ben van dat gevoelen. Het zou me ongelooflijk zwaar vallen de muziek te missen. Dan zijt ge stellig boos, omdat ik uw gezang heb onderbroken Zoudt ge het niet willen hervatten? Ik zou u zoo gaarne hooren Dat klonk als een dringend ver zoek en hij stond op om de piano weer te openen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1