23 Juli. De slti iss ia I Vrijdag fiemeentebestuufo Feuilleton, No. 170 WinnénlTandT" - 6.70 revende f 0.57 - 5 50 - 0 82 - 6 - - 2 07 Ingelsche tend reet AG 22 JULI VLISS kj kundig en zijn in ds S Voor?:. Penmngrn. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. NATIONALE MILITIE. Ter lezing ligging van het inschrij vingsregister van de Nationale Militie met de alphabeti- sche naamlijst. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art, 24 der Militiewet 1901 brengen bij deze ter algemeene I kennis: dat het register van de in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschre- S venen, benevens de daaruit opge- 1 maakte alphabetische lijst op de Se- I cretarie, Bureau Militie, voor een h ieder ter lezing zijn nedergelegd van I af heden tot en met 1 Augustus 1909 dat tegen register en lijst binnen fj den tijd der nederlegging bezwaren 1 kunnen worden ingebracht bij den B Commissaris der Koningin in deze provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd K verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze in brengt, welk verzoekschrift zal moe ten worden overgebracht bij den Burgemeester tegen bewijs van ontvang. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 Juli 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. JR ima. SCHIETOEFENINGEN. K Onveiligheid vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen 1 brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben, «-S-dat van 22 Juli—14 Augustus a.s. schietoefeningen gehouden worden van verschillende verdedigingswerken in de stelling van den Helder en op 27 en zoo noodig ook op 28 Juli van het fort Pampus Zuiderzee en op 30 en 31 Juli a.s. van het fort Ijmuiden dat omtrent de regeling dier schiet- oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van des v.m. 9 totdesn.m. 4 uur. Vlissingen, 22 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Parlementaire Jubilarissen. De heeren jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lohman en A. baron Van Dedem hopen in September, naar de „Tel." herinnert,den dag te herdenken, waarop zij vóór 30 jaren hun intrede deden in het Parlement. Beide afge vaardigden, in 1879 tot lid der Tweede Kamer gekozen, hebben sinds dat jaar altijd onafgebroken hetzelfde dis trict vertegenwoordigd, de heer Loh- JRG. 47.) -o—o- Inderdaad ben ik zeer nalatig ge weest. Bijna acht dagen ben ik te amburg en nog heb ik geen be- p inbracht aan gravin Orlowsky vaHfn „tante Brinken, waar mijn spreekt met zooveel liefde over MZoo,,.knorde Manfred op zichzel- nam snel een besluit, ver tui i Van kleeding, liet een rij tuig komen en reed naar de villa in a ro°kpoort. Het was zes uur tüH avond> dus eigenlijk geen »JQ om bezoeken te brengen, doch °!J bloedverwanten meende hij op nenUUr nog wel te kunnen verschij- Hij werd toegelaten en met den oed in de hand trad hij het smaak vol gemeubileerde salon van gravin man Goes, de heer Van Dedem Zwolle. Zooals men weet, is echter de heer Lohman eenige jaren minis ter en lid van de Eerste Kamer ge weest. Ook voor den heer mr. A. P. R. C. baron Van der Borch van Verwolde is het een jubileumsjaar, hij werd 25 jaar geleden tot Kamerlid gekozen, eerst voor Schiedam en later voor Riddekerk. Van 1894 tot 1897 bleef hij echter buiten het Parlement. De Geldersche Commissaris benoeming. Naar aanleiding van de telegra fische mededeeling van baron Sweerts dat hij met geen enkel woord op de onzinnige verdachtmaking wenscht in te gaan, schrijft het „Handelsblad" De Haagsche burgemeester heeft ge weigerd iets te antwoorden op de beschuldiging die hem, maar vooral dr. Kuyper raakt: hij wenscht „met geen enkel woord op de onzinnige verdachtmaking in te gaan". Hij acht het beter niet duidelijk pertinent te ontkennen wat ontkend zou kunnen worden en dan dus tevens te erken nen wat erkend moet worden. Eén opmerkingindien de be schuldiging onwaar was, zou de wei gering om met een kort er. bondig „onwaar" te antwoorden al zeer on welwillend zijn jegens dr. Kuyper, den man, die reeds zooveel ernstige beschuldigingen heeft te verduren. Maar baron Sweerts geeft dat ant woord niet. Wij zullen het verder verloop der zaak kalm afwachten. Het Zuider-Zendingsfeest. Gisteren werd het 34e zuider-zen- dingsfeest in het Mastbosch bij Gin- neken gehouden. Door het schoone weer begunstigd waren talrijke per sonen in de vroege morgenuren naar Breda gestoomd om vandaar uit per tram of voorafgegaan door het Goesche fanfarekorps „Hosanna" te voet zich naar liet feestterrein te begeven. Een gedeelte van het schoone Mastbosch was door het Staatsbosch- beheer welwilend voor dit feest af gestaan en algemeen werd de uitge kozen plaats geroemd als een der schoonste plekjes van Noord-Brabant in het programma ook werd er aan herinnerd, dat juist op deze plaats in 1639 het hoofdkwartier was van het staatsche leger onder Prins Hendrik bij het beleg van Breda. Wij bevonden ons dan als het ware op een historisch terrein, herinnerend aan onzen strijd voor de onafhanke lijkheid en vrijheid. Tegen 10 uur bewoog zich in de kostelijke beukenlanen en onder het schaduwrijke masthout een bonte menigte, waaronder de kleurige en Orlowsky binnen. Een groote lamp, waarvan het licht door een rooden sluier gedempt werd, stond op de tafel, in den haard brandde een vroolijk vuur, dat danig aandeed in vergelijking met de temperatuur in de buitenlucht, want de herfstavond was guur en mistig. Beide dames, mevrouw Brinken en Hildegard, stonden van de sofa op en gingen den jonkman eenige schre den tegemoet. Manfred, mijn waarde neef, wij heeten je hartelijk welkom sprak de gravin, terwijl zij hem beide handen toestak. Wij wisten uit een brief van je vader, datje omstreeks dezen tijd hier zoudt aankomen, wij hebben je reeds eenige dagen verwacht. Ik dank u wel, tante, sprak Manfred in zijn wat vreemd klinkend Duitsch nadat hij de gravin de hand had gekust, dat ge mij met zooveel vriendelijkheid tegemoet komt, de eerste maal, dat ik het geluk heb u te zien. Dat is dubbel aangenaam, als men zoo alleen staat in een groote, vreemde stad. Hartelijk welkom, jonge vriend sprak nu mevrouw Brinken, die zich flbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. typische Zeeuwsche costuums een vrooiijken indruk maaktenhet was dan ook duidelijk merkbaar, dat voor het meerendeel Zeeland het best vertegenwoordigd was. De spreekplaatsen op het feestter rein waren twee in getal en met zorg gekozen, zoodat, aangezien van beide tegelijkertijd het woord werd gevoerd, de eene groep de andere in het minst niet hinderlijk wasverder waren er tenten opgeslagen voor programma bureau, kaartjes-bureau voor mond behoeften, bewaarplaats voor goede ren, bureau van den penningmeester, cantine, ambulance, retirade, etc. Ouder en goeder gewoonte werd sterke drank op het terrein ge weerd rond de spreekgestoelten waren voor ouden van dagen en voor vrouwen eenige zitbanken ge plaatst de andere bezoekers stonden in dichte rijen rondom de woord voerders. Tijdens alle spreekbeurten, behalve bij de slotrede, werd gecol lecteerd. Om halfelf sprak ds. G. J. Paassen, predikant te Haarlem, de openings rede uiteen uur later voerden twee bekende figuren uit de zendelingen wereld het woord, op spreekplaats nr. 1 de heer C. Eh, J, Schroder, di recteur van het zendingshuis der Ned. Zendingsvereeniging, die zijn erva ringen mededeelde omtrent „De in lander tegenover het Europeaanschap van den zendeling", op spreekplaats nr. 2 had de oud-zendeiing der Utr. Zen. Ver. de heer J, L, D. van der Roest tot onderwerp ,,Een vijftigja rige". Nadat in de pauze het Goesche fanfarekorps gewijd- muziek ten ge- hoore had gebracht en uit honderde keien de feestliederen, op de wijze van verschillende psalmen en Evang. gezangen geklonken haddensprak ds. S. H. j. James, predikant te Lage- Zwaluwe, de hoorders toetot on derwerp hebbende „Vrees niet, gij klein kuddeke", terwijl tegelijkertijd ds. J. Doumapredikant te Leiden vanaf het andere spreekgestoelte het onderwerp „Eén koninklijke procla matie" behandelde. Omstreeks één uur werd een pauze gehouden en werd in dien tijd de innerlijke mensch versterkt, er heerschte een aangena me en opgewekte stemming en de blijde gezichten en vroolijke uitroe pen toonden ontegenzeggelijk aan dat reeds toen het welslagen van dit 34e zendingsfeest geboekstaafd kon worden. Na de pauze, telkens afgewisseld door gebed en gezang, voerden nog het woord de heeren dr. J. Bergman, predikant te Rotterdam over „Een vergeten arbeidsveld", ds. J. W. Gunning, zendingsdirector te Rotter dam over „De opwekking op Nieuw- Guina" ds. K. van der Hoek, uit eerst wat achteraf gehouden had en hem nu de hand toestak. Een vreemde aandoening over meesterde mevrouw Brinken, toen zij Manfred aankeek, en ook bij hem kwam een gevoel op, dat hij niet wist te verklaren, toen zijn blik op die dame met grijze haren rustte. Hoe dat kwam Wie kan het zeg gen Manfred boog om haar de hand te kussen, doch zij sloeg haar arm om zijn hals, kuste hem op het voorhoofd en zeide met in tranen bijna verstikte stem Ge moet het mij, oude vrouw, niet kwalijk nemen, dat uw voor komen mij zoo sterk herinnert aan den zoon, dien ik door den dood verloren heb Er is iets in uw stem en in uw geheele uiterlijk, dat mij sterk aan hem herinnertVindt je ook niet Hildegard Dat is mij niet zoo opgevallen, maar onmogelijk is het niet, Eduard en Karei geleken veel op elkaar, toen ze jong waren, antwoordde de gravin. Mijn vader spreekt dikwijls en altijd met de grootste liefde over zijn vriend hij heeft mij dan opgedra gen zijn hartelijkste groeten aan de Hilversum met het gunstig-behandel- de onderwerp ,,'n Last of 'n Lust en dr. L. Hijmans, predikant te Kou- dekerke over „De arbeid der chris telijke gemeente aan verwaarloosde kinderen",- waarna om 4 uur onder groote belangstelling en onverflauw- den ijver, ds. J. de Visser, predikant te Middelburg, de slotrede uitsprak. Opgewekt, gesterkt en in het be wustzijn een schoonen dag meege maakt te hebben verlieten daarop de duizenden het feestterrein om met den extra-trein van 5.17 meerendeels in de richting Rosendaal naar de haardsteden terug te keeren. Inder daad mag van dat 34e zendingsfeest naar waarheid getuigd worden, dat daarop de band tusschen de zending en haar vrienden onder het volk versterkt is geworden. Ter Neuzen in 1908. In "net jaarverslag der Kamer van koophandel en fabrieken te Ter Neuzen over 1908 wordt o.a. opge merkt, dat op de uitkomsten van handel en nijverheid niet met ge noegen kan worden teruggezien, ook de transito-handel gaf geen reden tot roemen. De vaste lijnen op Liverpool, Leith en Middlesbro hadden minder aanvoer dan gewoonlijk. Het vervoer van ijzer bleef stationnair. De invoer van hout was evenwel belangrijker dan het vorige jaar60 schepen kwamen in 1908 met hout binnen, tegen 44 in 1907. Kunnen deze cijfers de sombere stemming wat op- vroolijken, ook de kans op een toe- nemenden invoer van hout iu 1909 voeden de hoop, dat er meer leven aan de kaden komen zai, dan 190S geven kon en er dus weer ruimerbrood zal zijn te verdienen voor hen, die aan de loskaden werken. De nieuwe groote zeesluis werd toegankelijk gesteld voor schepen, die om hun afmetingen, niet van de bestaande Westsiuis konden gebruik maken, tenzij ze zich eerst van lichters hadden bediend. Met volle lading kunnen nu de groote stoom- booten passeeren en naar het station aldaar zich begeven. Daar de vaart naar Gent daardoor ook is verge makkelijkt, zijn de nieuwe haven, opslagplaatsen e. t. q. te meer urgent. De omzet van steenkolen bleef be duidend, niet alleen voor het binnen land maar ook voor de cokesfa- brieken in België, langs de lijn Mechelen-Ter Neuzen. De Rijnvaart bleef daardoor belangrijk, maar ook door den periodieken aan- en door voer van grind voor de veraarde wegen. De toestand van den landbouw en den landbouwer was, in vergelijking met vorige jaren, vooruitgaande. Op brengst en prijzen "der producten waren over het algemeen goeh. Tarwe, beide dames over te brengen, zei de jonkman nogmaals buigende. Maar, beste Manfred, zoo stijf in den vorm moet je met ons niet omgaan, zei Hildegard nu. Kom, neem hier eens plaats bij ons, en zeg voortaan „je" en „tante". Dat vindt tante Brinken ook wel goed, nietwaar Daar ging opeens de deur open en Manfred dacht, dat hij een visioen zag. Daar zag hij zijn ideaal, het beeld zijner droomenhet voor werp van zijn zielsverlangenHet zelfde donker reiskleed omsloot de slanke gestalte, dezelfde kleine ba ret zat op de bruine lokken, dezelfde lieflijke stem, die hij zoo goed had onthouden, sprak - Goeden avond, mamaatje Wees maar niet boos, omdat ik wat laat kom, maar Zij bleef steken, toen zij den gast bemerkte zij herkende in hem on middellijk den reisgenoot uit den trein. Manfred was opgestaan en boog diep voor haar. Mijn dochter Renate, of Rena, zooals wij haar noemen. En zich tot rogge, wintergerst, haver en erwten werden iets meer gezaaid. Boonen verminderen. De aardappelteelt breidt zich uit, terwijl vlas en suikerbieten dit jaar over een ongeveer even groote oppervlakte als het vorige jaar gezaaid werden. Voederbieten vermeerderen en wortels worden min der gezaaid. Uien zijn iets verminderd. Klavers dienen voor groen voeder en de kunstweiden worden beweid, De koop- en huurwaarde der lan derijen ging, naar de Kamer opmerkt, weder iets vooruit. Alles wat voor bouwland dienen kan wordt als zoo danig gebruikt. Weiland en boom gaarden bevinden zich alleen bij de hofsteden. Kunstweiden worden om de drie of vier jaren in bouwland herlegd, terwijl dan ander bouwland daarvoor gebruikt wordt, zoodat alles op dezelfde grootte blijft. Mestwinning blijft op de oude wijze geschieden, zomerstalvoeding blijft gelijk, terwijl invoer van kunst mest toeneemt. Overdekte mestvaalten zijn hier niet. Tuinbouw en bloemis terij, ofschoon zeer ondergeschikt, blijft toenemen. De handel in van elders aangevoerde groenten was levedig. De veestapel telde aan het einde des jaars 450 paarden boven 3 jaar en 200 paarden beneden 3 jaar (in begrepen de op 1 December aanwe zige veulens). De aanfok van paarden gaat geleidelijk vooruit. De handel in paarden was levendig en prijzen hoog. Te Ter Neuzen zijn in 1908 bin nengekomen uit zee, bestemd om al daar te lossen of te laden 423 zee schepen met een bruto inhoud van i,06b',024 ML Hiervan vertrokken ter verdere lossing of lading naar Bel gië 75 schepen met een bruto in houd van 250.643 Ms. Van de los plaatsen vertrokken naar zee 346 schepen, metende buto 804,009 M3. Met bestemming naar België pas seerden de sluizen te Sas van Gent 1356 zeeschepen (bruto 3,743,740 Ma inhoud.) Komende van België pas seerden de sluizen te Sas van Gent 1348 zeeschepen (bruto 3,731,392 M3 inhoud.) Door de Oost- en Westslui zen te Ter Neuzen werden 7892 bin nenvaartuigen op- (bruto inhoud 1.348,285 M3.) en 7524 afgeschut (bruto inhoud 1,348,285 M3. zijnde totaal 15,416 binnenschepen met 2,832,333 M3. waar van 3701 stoom- en motorbooten en 11,715 zeilvaar- tuigen en sleepschepen. De ontvangsten van het Nederl, loodswezen bedroegen f47,855, in 1908, in 1907 f 49,462. Gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag van de gisteren te Rot terdam gehouden herstemmingen voor de jonge dame wendend, voegde de gravin er bijEn hier, kind, is je neef Manfred Romer, die ons de hartelijke groeten brengt van zijn vader te Madras. Als ik me niet vergis, hebben wij elkaar reeds gezien, zei Rene ik weet niet, mijnheer Römer, of ge u dit nog herinnert O zeker, antwoorde Manfred levendig, mijn vriend Beatcher en ik hadden de eer met u in dezelfde coupé te reizen van Luueburg tot hier, gravin. Maar, jongelui, neem me niet kwalijk maar wat stijf klinkt dat in mijn ooren, en dat nog wel tusschen bloedverwanten, sprak nu de gravin. Waarom noem jelui mekaar niet bij den voornaam Manfred en Rena klinkt toch aardiger dan „mijnheer Römer" en „gravin I" Allen moesten laehen en Rena stak haar neef de hand toe met de woorden Willen wij de proef eens ne men (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1